De Blink, natuur voor fijnproevers REGIO Een jeugdorkest van één dag Ingrijpen of doorlopen? GERECHT y DONDERDAG 11 MAART 2004 hdc970 NAVRAAG Damherten, reeën, vossen en een buizerd in afwachting van het voorjaar f het probleem? ibleem zit vooral [chte toegankelijk- 'j openbaar ver- Ie slechte hulp- g op stations. Ook uiting van trein itoelbus of taxi werkt in veel gevallen niet. Als je helemaal üt, moet je ongelofelijk veel organiseren en dat kost veel ;apten hebben woensdag in Den Haag massaal geprotes- e hal van de Tweede Kamer tegen de slechte vervoersrege- ling. Onder druk van kunnen dus maar een Kamermeerder- 1 .5 heid gaat minister J keer per jaar Uit Hoogervorst nu kij ken of het aantal ki- reizen dat nog wordt gesubsidieerd, kan worden verruimd paar 450 kilometer voor mensen die kunnen overstappen op bus en van 700 naar 900 kilometer voor mensen die dat niet CRETA MOLEMAN >nd) en MARIAN- iON (rolstoel) uit jn nog lang niet .„We kunnen dus per jaar uit." tens een concreet voorbeeld. i: „Kijk, als ik met een chauffeur op pad ga om bij mijn Amersfoort te komen, begrijp ik dat dat een dure zaak een rolstoel en ik vind het helemaal niet erg om met de ;aan en daarna een taxi te pakken. Alleen heb ik daar hulp En die is er ternauwernood." n: „Ik kan nog alleen bij het Leidse station komen, daar loketten. Dus lukt het mij om een kaartje te kopen. Op ere stations gaat dat niet meer, omdat ik de automaat dienen." i: „Wat ook gebeurt is dat ik met de rolstoelbus naar l of een andere buitenplaats moet worden gebracht en pas ferder kan met de trein naar mijn bestemming, omdat er ilekken geen voorzieningen voor mij zijn." 1 kan een centraal punt niet alles regelen? jn nog helemaal geen mogelijkheden voor. Twee jaar gele st aantal servicepunten zelfs drastisch teruggebracht. Bus, taxi werken ternauwernood samen. De taxiritten gaan ipril over naar Transvision. De minister zei gisteravond dat sterie in overleg is met deze organisatie over een loket- vaar alles kan worden geregeld. En er zou worden gekeken de kaartjes niet per incasso kan afrekenen. Dat is allemaal p-werk. Niets is structureel." kt op dat de toegankelijkheid van de stations en treinen j termijn verbetert? wat staatssecretaris Schultz daar gisteren over zei? Dat in 2030 helemaal rond zijn. Zij hield de Kamer voor dat de winstgevende organisatie is. Je kimt geen ijzer met han- cen, zei ze. Nu, daar worden wij de dupe van. Schande- skia Stoelinga foto: ANP/Ed Oudenaarden UIT DE ARCHIEVEN 904, Vrijdag 11 Maart 1TERAAD VAN KATWIJK - Een verzoek van C. van Duyn en P. Vorm om tenten tot verkoop van bier enz. aan het strand te laatsen, gaf aanleiding tot breedvoerige bespreking. B. en Ws. 'oor in overleg met de commissie van bijstand voortaan alleen leien toe te laten, doch het plaatsen van bierhuisjes en derge- langer te handhaven. Alle leden zijn het er over eens, dat be- ïrichtingen niet strekken tot bevordering van de badplaats, ie komen om van strand en zee te genieten, er dikwijls hinder irvinden. De heer Willemse vraagt of het ter voorkoming van der, niet aanbeveling zou verdienen, die ververschingstenten delijk te verplaatsen, wat volgens de voorzitter niet zonder be en plaats hebben, daar scherper toezicht dan ook noodzake- t, waar clandestine-verkoop van sterken drank niet tot de on- heden behoort. Besloten wordt bij wijze van proef voor 1 jaar tje toe te laten en als zoo worden de verzoeken afgewezen. Het Poelhuys in Lisse is zater dag 20 maart het decor voor een groot muziekevenement voor jongeren tussen onge veer 8 en 14 jaar oud. Evenals vorig jaar kunnen kinderen uit de hele regio gratis mee spelen in het megaorkest. Het Symfonieorkest Bloembollen streek in Lisse, dat de muziek- instuif organiseert, mikt op deelname van ten minste 150 kinderen. Voorwaarde is wel dat ze een muziekinstrument kunnen bespelen, noten kun nen lezen en een eigen mu ziekstandaard meebrengen. De muziekinstuif wordt al voor de vijfde keer georga niseerd. Tot nu toe g beurde dat steeds in een andere plaats in de Bollenstreek. Vorig jaar was dat hi Voorhout en het jaar daar voor in Noordwij- kerhout. In al die jaren bleef het aantal deelne mers stijgen. Het begin was vijf jaar geleden in het Poelhuys, vertelt dirigent Erik Waerts. Hij is de muzikaal 14 tot en met 24 jaar. Met An neke van Dijk van het junior orkest voor kinderen van 8 tot 14 jaar, probeert hij de mu ziekinstuif in goede banen te leiden. Eerst worden de stukken in gestudeerd, waaronder de compositie Voor allemaal. „Dat stuk heeft als ondertitel: Alleen niet voor olifanten. Het zegt iets over de toegankelijk heid. De stukken die we heb ben geschreven of bewerkt voor de muziekinstuif zijn zeer laagdrempelig gehouden en geschikt voor iedereen Kinderen die een muziekinstrument bespelen en noten kunnen lezen, mogen meespelen in het jeugdorkest voor één dag. Foto: archief die een halfjaar of langer een muziekinstrument bespeelt. De finale van de Vijfde Symfo nie van Beethoven bijvoor beeld is zodanig gearran geerd, dat niemand zich daar nog een buil aan kan vallen." De muzikanten en muzikan tjes studeren op 20 maart tus sen 13.00 en 16.00 uur de stukken in. Waerts: „Omdat de kinderen aanhaken bij on ze twee jeugdorkesten ver loopt dat meestal heel soe pel." Aan het einde van de in- studeersessie voeren eerst de beide jeugdorkesten ieder een eigen stuk uit. Daarna volgt de presentatie van de vijf in gestudeerde stukken van het megaorkest. Waerts heeft er vertrouwen én zin in: „Tot nog toe is het iedere keer één groot feest geweest." Aanmelden voor de muziek instuif kan tot en met van daag bij het secretariaat van het Sym fonieor kest i Bloembollen- li streek, tele foon: 0252- 416783, of via de e-mail: se- cretari- 01 aat@symfo- nieorkest- bloembollen- streek.nl. a Politici vinden dat burgers el kaar moeten aanspreken op asociaal gedrag. Maar dat is vaak makkelijker gezegd dan gedaan. Niemand wil immers met het maken van een corri gerende opmerking een blauw oog of erger riskeren. En de dapperen die zich daar door niet laten afschrikken, lopen de kans alsnog té wor den bestraft. Want wie het heft wat al te nadrukkelijk in eigen hand neemt, verschijnt onherroepelijk voor de pofi- üerechter. Vandaag zit om die reden een vrouw uit Oegstgeest in het verdachtenbankje. Wanneer zij tijdens een avondwande lingetje met haar hond ziet dat jongens in de buurt een chemisch toilet op straat du wen en illegaal vuurwerk af steken, besluit ze direct in te grijpen. De kwajongens waar deren dat echter minder en maken de vrouw uit voor alles wat mooi en lelijk is. Het kan de Oegstgeestse niet deren. Maar als haar hond een rotje krijgt toegeworpen en daar door voortaan met een kale plek in zijn vacht moet rond lopen, wordt ze wel spinnij dig. Woedend over de mis handeling van haar viervoe ter, verliest ze haar zelfbe heersing en met de honden- riem in haar hand, slaat ze een van de jongens op de rug. In de rechtszaal toont de vrouw geen enkel berouw. „Het beest schrok zo vrese lijk", houdt ze de rechter voor. „Hij trok de riem stuk. Een paar straten verderop heb ik hem pas weer teruggevon den." De verdachte geeft eer lijk toe dat ze zich niet voor haar actie schaamt: „Sterker nog: als het me nu weer zou overkomen, zou ik hetzelfde doen." Naast de slagen op zijn rug, zo verklaart het slachtoffer een paar maanden later voor de politie, is hij ook nog door de vrouw met de riem in het oog geraakt. De hondenbezit ster kan zich dat op de zitting niet meer herinneren. „Maar misschien is die kapotte riem wel in het oog terechtgeko men", zegt ze peinzend. „Dat was dan absoluut niet de be doeling." Zowel de officier van justitie als de rechter zit met de straf die de vrouw zou moeten krij gen voor mishandeling in zijn maag. De Oegstgeestse is te ver gegaan, zo oordelen ze beiden. Maar de rechter heeft er alle begrip voor dat de ver dachte 'die snotneuzen' heeft aangepakt. De officier kan zich de woede van de vrouw eveneens indenken. Volgens hem is het ook niet altijd makkelijk om te bepalen in hoeverre je mag optreden te gen asociaal gedrag. Hij stelt daarom voor een boete op te leggen van 150 euro maar dan geheel voorwaardelijk. In het vonnis verklaart de rechter uiteindelijk dat de vrouw 'ontoelaatbaar maar begrijpelijk' heeft gehandeld. Hij legt haar slechts een voor waardelijke boete van 50 euro op met een proeftijd van twee jaar. De hondenbezitster, die al eerder heeft aangekondigd niet bereid te zijn te betalen, is dik tevreden met deze uit spraak. Het slaan met een hondenriem zal ze in het ver volg achterwege laten, ver trouwt ze de rechter na afloop toe. „Het is ook niet mijn ge woonte." Floor Ligtvoet Directie: B.M. Essenberg mail: directiehdcuz@hdc.nl fdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc.nl COLOFON Leidsch Dagblad 979, maandag 12 maart - Het nieuwe overdekte zwembad aan de Boshuizerlaan naam Vijf Meibad meegekregen. Meisjes van de kunst- oeg De Zijl/LCB tonen de naam van het zwembad. chief Leidsch Dagblad 11 deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na Ig 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op mmer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damlate b.v. Postbus 507, 2003 PA lem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van tsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, feitstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. verzending per post Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. hoor ïaat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 postbus 54,2300 AB Leiden. X 071-5 356 415 fax 071-5 356325 chten fax 023-5150 567 rieverkoop !5 m.b.t.. 1-6813661 goed: 023-5150543 P75-68i 3677 i business: 072-519 6540 tailhandel: 071-5 356 300 reaus kunnen contact opnemen Bi 3636 /ice 1 (gratis) t- 5196800 enten «taling (acceptgiro) (alleen aut. ine) 0 p/j €216,90 lie ons een machtiging verstrekken omatisch afschrijven van het Maarten Laming stopt zijn au to 'van de zaak', een natuur- groene Land Rover, op het rondje langs De Blink en pakt een verrekijker. „Even goed kij ken", zegt de boswachter van het Zuid-Hollands Landschap en hij tuurt naar de duinen aan de andere kant van het hek aan de Langevelderslag. „Ja, ik dacht het al. Op die paal daar zit een buizerd te spieden naar muizen. Je hebt geluk, meestal zie je niet zo veel beestjes als vandaag." De buizerd is niet het enige gespotte wilde dier in De Blink, het voor het publiek af gesloten duingebied ten noor den van de Noordwijkse Golf club. Op de 'scorekaart' van die zonnige maar koude mid- g staan ook al een kwartet mannetjes damherten, verse sporen van een vos en een stuk of vijf reeën. De reeën, ongeveer een meter hoog, zijn schuw en hupsen behendig weg zodra ze on raad ruiken of zien. De dam herten zijn al wat meer ge wend aan de aanwezigheid van vreemd volk. Zo lijkt het Een reebok scharrelt zijn dagelijkse kostje bijeen. Reeën zijn veel schuwer dan damherten. Foto: Ton Kastermans geluid van blaffende honden ze niet te deren. Ze blijven ge woon in de zon op zoek naar het schaarse eten. „De dam herten onderscheiden gelui den die ze kennen van de ge luiden die ze niet kennen. Verderop zit een hondenken nel, er rijden hier auto's voorbij en af en toe stop pen fietsers om naar ze te kijken. Die ge luiden kennen met sappige wortels. Het is begin maart. De flora en fauna in de 150 hectare van De Blink ontwaken lang zaam uit hun winterslaap. Van een echt lentefestijn is nog lang geen sprake. La ming: „Dit is de stilte voor de storm. Het duurt nog wel even voor het zo ver is. Er is dan wel steeds meer zonne schijn, maar de dreiging van nachtvorst is nog lang niet verdwenen. De plantjes hou den zich dus nog in. Hoe dat werkt? Zal wel iets met een in gebouwde thermometer te maken hebben, toch?" Ook boswachters weten niet alles. Wanneer de lente uitbreekt wordt het in de duinen wat groener. Maar dat is volgens Laming niet de grootste ver andering. „Hét verschil met nu zullen de geluiden van de vogels zijn, bijvoor beeld de nach tegaal. Het gekwetter van is over een maandje niet van de lucht. Een pa- radijs voor liefhebbers." De duinen en hun begroeiing blijven ingeto gen. „Je hebt hier te maken met arme grond en de zeewind, die weliswaar zuiver is maar ook koud en zilt. Daar kunnen niet veel gewassen te gen." De armoede van de grond is bewust zo gepland. „Ongeveer veertig jaar gele den kwam er een ommezwaai in het denken over duinbe houd en duinbeheer. Vanaf toen werd er meer en meer voor gekozen om de duinen terug te brengen in de staat waarin ze in de elfde eeuw ontstaan zijn. Dus geen verrij king en geen aanplant van struiken en bomen." Laming staat op de top van De Blink. Het uitzicht reikt op een heldere dag tot aan de Hoogovens, zegt hij. Dichter bij ligt de golfbaan van De Noordwijkse Golfclub en de Noordzijderpolder. „De golf baan was ooit net zoals dit duin, maar daar is gekozen voor verbossing. Niet echt getrouw aan de natuurlij ke historie maar wel in teressant door de afwis seling' zegt Laming di- plomatiek. Op de Noordzijderpol- f der staan over een maand de bollenvelden in bloei. „Erg kleurrijk en erg strak gecultiveerd. Dat is altijd weer een opmerkelijk ver schil tussen de natuur hier die rug is gebracht naar de tijd vóór dat mensen zich er mee gingen bemoeien en het ge cultiveerde land; ook natuur maar dan van een totaal an dere soort. Ik vind het alle maal prachtig." In oorspronkelijke duinen, waar het gebied van De Blink volgens Laming een mooi voorbeeld van is, groeien ver schillende mossen, buntgras, duindoorn, helm en konings kaars. „Daarnaast heb je ook het verschijnsel van de stuif- duinen. Die ontstaan na een grote storm, waarbij een duinpannetje als het ware leeg wordt geblazen. De eer ste tijd daarna groeit er niets. Pas later komt er weer wat le ven in, met eerst wat mos en later buntgras. Het is dyna misch met constante veran deringen en door grote tem peratuurverschillen een ideale plaats voor zandhagedissen." „Ik kan van De Blink in het al gemeen en bijvoorbeeld de stuifduinen persoonlijk erg genieten, maar aan de andere kant besef ik dat anderen dat misschien saai vinden. Er zijn geen spectaculaire kleuren of begroeiing te zien. Dit duin gebied is vooral geschikt voor de fijnproevers onder de na tuurliefhebbers." Die daar niet mogen komen. Het succes van De Blink heeft sterk te maken met het prik keldraad dat eromheen is ge spannen. Laming geeft dat grif toe. „Wat is een mooi ge bied waard als er niemand van kan genieten? Moet je de ze duinen inderdaad gesloten houden of moet je publiek toelaten en aanvaarden dat de duinen enigszins verbossen? Gelukkig ga ik er niet over, maar ik zou pleiten voor een tussenoplossing. Dus een beetje toegeven aan je hoge eisen, maar ook laten zien wat voor moois je in huis hebt." deert ze niet, geuren doen dat wel. „De wind staat in hun richting", vertelt Laming wan neer de fotograaf zo dicht mogelijk bij de mannetjes probeert te komen. „Ze heb ben hem al lang in de gaten en zijn vooral achterdochtig omdat hij nauwelijks geluid maakt. Pratende mensen ko men dichterbij dan niet-pra- tende mensen. Kijk maar, ze springen al weg." Laming ziet geamuseerd toe hoe de damherten het hazenpad kiezen, op zoek naar een ander plekje in de zon, j Het ge luid HlHil AMI' Ijl' HA) tdÊÊtWWMMÊÊÊÊÊÈ 1 ffl Boswachter Maarten Laming aan het werk. „Ik kan van de stuifduinen persoonlijk erg genieten, maar aan de andere kant besef ik dat anderen dat misschien saai vinden." Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17