REGIO lyKy^ggSS ^:s Wethouder Roest wankelt Haast en stilzwijgen aan basis debacle Touwbaan Plan voor nieuwe wijk in Voorschoten valt goed I- 'Als men mij wil pootje lichten, dan vind ik dat niet terecht' el maaltijden opdienenmaar helaas nog niet koken spreekuur nland - Het Rijnland Zie- n Leiderdorp begon- patiënten. Op korte orden de spreekuren Alphense ziekenhuis- ingevoerd. De nieuwe moet staarpatiënten iren. Wie denkt staar i gaat op dinsdag naar ale spreekuur en eteen afspraken voor itie. Die kan na enkele jliklinisch plaatsheb- Alphense 'oog-OK'. enten kunnen zich, rerwijzing van de huis- nadere informatie lij de afdeling oogheel- n het Rijnland Zieken- -5828058 (Leiderdorp) 67058 (Alphen aan abonnement bij bieb dten - Tijdens de boe- - tot en met 20 maart de bibliotheek in iten de proefabonne- jratis. Wie zich aan- ag drie maanden lang s boeken lenen. Na de iode wordt het abon- - tenzij daarop geen dt gesteld - omgezet in aid lidmaatschap. De ng geldt voor alle lentssoorten met uit- g van het halfjaar- lent en het tweede nent. se regio t weinig Inwoners van Zuid- Noord sporten weinig. |van de bevolking in en jlen sport minder dan i|r per week. Ruim 40 doet niets aan sport, jrs zijn voor de GGD Noord aanleiding te voeren voor Lweging. Eén van de eer- ijhdteiten waaraan de is de eerste Na- van 9 tot en iipril. ponale Sportweek is be- im de schijnwerper te op activiteiten van lenigingen. Veel clubs ïjren in de week open toernooien, wedstrijden HDC 973 donderdag 11 maart 2004 R3 leiderdorp - Het schoolgebouw aan de Touwbaan in Leiderdorp heeft ruim acht ton meer gekost dan het bedrag dat de raad er voor beschikbaar had gesteld. Een miskleun op het gemeente huis, waarvoor wethouder Roest (financiën/onderwijs) verant woordelijk is. Hoe zit dat? Vijf vragen en antwoorden. Waarom gebeurde de verbou wing onder grote tijdsdruk? Leiderdorp en enkele buurge meenten willen al tijden een dependance van de Leo Kan- nerschool in Oegstgeest voor zeer moeilijk opvoedbare kin deren openen aan de Leider- dorpse Touwbaan. Dit plan stuit op bezwaren van de Leid- se wethouder Pechtold. Als hij eindelijk akkoord gaat, zet Lei derdorp een sprint in, want de nood voor deze zmok-school voor voortgezet onderwijs is groot. Bovendien kampt ook de Elckerlyc-Montessorischool met een acuut ruimteprobleem, waarvoor Leiderdorp snel een oplossing wil. Omdat er haast bij is, krijgt Ma- lieschild de opdracht het ge bouw te laten verbouwen. Ma- lieschild treedt op namens de eigenaar van het pand, de Stichting Huisvesting Arbeids voorziening Vakcentra. Deze instantie is immers al bezig de buitenkant op te knappen en zo kan dezelfde architect zich met de binnenkant bezighouden. Malieschild krijgt geen schrifte lijke opdracht en dus ook geen budget. Hoe kan het zo mislopen met de uitgaven? Door een rekenfout van de be trokken ambtenaar stelt de raad maar 3,5 ton beschikbaar, ter wijl Malieschild heeft gezegd dat de klus algauw 7,5 ton kost. Malieschild herhaalt dit bedrag regelmatig in e-mails. De amb tenaar reageert daar niet op. Het afdelingshoofd, die er nog niet zo lang is, heeft aanvanke lijk niets in de gaten. Wethou der Roest moet in de stukken lezen dat de raad te weinig geld beschikbaar heeft gesteld, maar onderneemt niets. Malieschild vraagt vrijwel nooit verschillen de offertes aan, waardoor er geen prijzen worden vergele ken. Een fiks aantal rekeningen blijft landurig in een la van de ambtenaar liggen, waardoor de financiële controleur van de ge meente pas laat in de gaten krijgt dat er veel te veel geld wordt uitgegeven. Pas als het hoofd van de afdeling de mis kleun doorkrijgt, komt het op het bordje van het college te lig gen. Dat schrikt en geeft ge meentesecretaris Schouten di rect opdracht diepgaand on derzoek te doen. Welke gevolgen heeft dit? De betrokken ambtenaar is in middels op non-actief gesteld. De gemeente wil de uitgaven MEA Leiderdorpse fracties verbijsterd Het multifunctionele schoolgebouw aan de Touwbaan. De eigenaar knapte het aan de buitenkant op, Leiderdorp nam de binnenkant voor zijn rekening. Foto: Hielco Kuipers voortaan nog scherper in de ga ten houden. Burgemeester Zonnevylle noemt dit een be langrijk leermoment. Ook neemt het college zich voor zich niet meer te laten verte genwoordigen door een partij die ook de belangen van de te genpartij behartigt. Malieschild trad immers ook op namens de eigenaar van het pand. Hoe het financiële gat gedekt moet worden, is nog onduide lijk. Wat de politieke gevolgen zijn, is aan de gemeenteraad. De raad neemt het wethouder Roest zeer kwalijk dat hij de zaak niet onder controle heeft. Het lijkt erop dat de wethouder moet aftreden. Is het de eerste keer dat wethou der Roest zoiets meemaakt? Nee. In november 2001 geeft de gemeenteraad hem er ongena dig van langs als blijkt dat hij 1,3 miljoen gulden meer heeft uitgegeven aan tijdelijk perso neel dan was begroot. Hij geeft toe dat hij 'de grip op het pro bleem is kwijtgeraakt'. De raad vindt dat dit eigenlijk niet zo maar kan gebeuren, maar dwingt hem niet om af te tre den. Hoe zit het met de overige uitga ven van de gemeente? Volgens burgemeester Zonne vylle zijn er verder in het ge meentehuis geen problemen. Hij heeft alle budgethouders de uitgaven nog eens goed onder de loep laten nemen, zegt hij. Het gaat verder nergens mis, is zijn constatering. Janneke Dijke door Janneke Dijke leiderdorp - De dagen van de Leiderdorpse wethouder Roest lijken geteld. Alle politieke par tijen reageren verbijsterd op de enorme overschrijding van de verbouwing van het schoolge bouw aan de Touwbaan, waar van Roest allang wist zonder dat hij de gemeenteraad inlichtte. WD, GroenLinks en D66 vin den dat de wethouder moet op stappen. „Ik ben me kapot geschrokken. Ik zie geen manieren waarop hij zou kunnen blijven", zegt fractievoorzit ter Honnef van college partij Groen Links. Fractie voorzitter Langenberg van oppositie partij WD: „Ik hoop dat Roest de tijd tot de extra later, in juli, heeft Roest een do cument onder ogen gekregen waarin stond dat het budget was overschreden. Volgens de burgemeester heeft hij daar ook aantekeningen van gemaakt. De fracties zeggen geen zeker heid meer te hebben dat de fi nanciën van andere projecten wel kloppen. „Als er teveel geld uitgaat dan moet je dat toch zien? Ik word bang. Weten we wel precies wat er met ons geld gebeurt?" vraagt BBL'er Staal. WD'er 23 Arie Roest Foto: Henk Bouwman leiderdorp - Wethouder Roest vindt dat hij niet tekort geschoten is en denkt niet aan aftreden. „Ik ben er verant woordelijk voor. Als men dat wil aan grijpen om mij pootje te lichten dan vind ik dat jammer maar niet terecht." Volgens Roest staan er enkele onjuist heden in het rapport van gemeentese cretaris Schouten, die onderzoek deed naar de verbouwing van het pand aan de Touwbaan. Volgens Schouten en burgemeester Zonnevylle had Roest moeten weten dat hij te weinig geld vroeg aan de gemeenteraad, en heeft hij in juli een notitie gelezen waarin stond dat het budget werd overschre den. Roest ontkent dat. „Ze zeggen dat de aantekeningen bij die notitie mijn handschrift zijn. Dat is niet zo." De wethouder vindt het achteraf niet juist dat het onderzoek is verricht door de gemeentesecretaris. „Hij is het hoofd van het ambtelijk apparaat. Ik denk dat het beter is om er alsnog een forensisch accountant naar te laten kij ken." Hij verwacht dat het meningsver schil met de burgemeester dan niet standhoudt. „Ik kan dan aantonen dat het mijn handschrift niet is." Toch wil hij 'de boodschapper niet de schuld geven'. „Ik wil geen bad loser zijn. Ik kan de schuld op allerlei men sen gaan schuiven, maar dat vind ik niet fair. Natuurlijk heb ik me afge vraagd of ik dit had moeten weten. Ik wist het dus niet." De wethouder heeft zich vooral ingezet om de regioge meenten mee te krijgen om een depen dance van de Leo Kannerschool voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen in Leiderdorp te vestigen. „Ik hoef me als wethouder niet direct te bemoeien met het bouwteam. Het is voor mij wel dui delijk dat er meer effectieve controle op de financiën moet zijn." Roest mocht van burgemeester Zonne vylle gisterochtend niet bij de perscon ferentie zijn. Dat kreeg hij pas kost van tevoren te horen en daarover is hij nog steeds verbouwereerd. „Het was niet gewenst, zei de burgemeester. Hij was bang voor een welles-nietes-discussie. Misschien had ik dat niet moeten pik ken. Ik had eigenlijk verwacht dat de andere collega-wethouders er ook bij zouden zijn." Terweeweg niet half mei dicht oegstgeest - De Terweeweg in Oegstgeest wordt niet op 15 mei afgesloten voor doorgaand autoverkeer. Dat was oorspron kelijk wel aan de buurtbewo ners meegedeeld, maar burge meester en wethouders leggen het plan om de verkeersoverlast in de straat tegen te gaan eerst voor aan de gemeenteraad. Die had daar ook om gevraagd. De 'knippen' in de Terweeweg kunnen niet eerder dan eind mei op de agenda komen, zodat de proef van een jaar - mits door de raad goedgekeurd - pas later begint. ring maart ge bruikt om een afscheidsrede te verzinnen. Dat Roest wat zou mankeren was nooit bij me op gekomen. Dit is onaanvaard baar." D66 sluit zich hierbij aan. Voor collegepartijen CDA en PvdA en oppositiepartij Burger belangen Leiderdorp (BBL) is die uitspraak nog iets te vroeg. Zij willen eerst het rapport dat gemeentesecretaris Schouten opstelde beter bestuderen, en willen Roest de kans geven daar iets over te zeggen. Maar ook voor deze partijen is het einde dichtbij. „Het lijkt erop dat hij schipbreuk aan het lijden is", stelt PvdA-voorman Thunnis- sen. „Voor de oppositie is hij al gezonken, voor mij is hij te wa ter." Ook Roests eigen partij, het CDA, vraagt zich vertwijfeld af of zijn wethouder wel kan door gaan. „De punten die gesigna leerd zijn, zijn heel ernstig", zegt fractievoorzitter Stevers. Fractievoorzitter Staal van BBL: „Het college zit in zware storm, de wethouder financiën in een orkaan. Ik vraag me af of hij in een zeewaardig schip zit. Ik zie het muntje bijna één kant op vallen." Stuk voor stuk vinden de zes fractievoorzitters het onbegrij pelijk dat Roest de informatie zo lang voor zich heeft kunnen houden. In januari vorig jaar, toen de gemeenteraad 3,5 ton beschikbaar stelde, had hij al moeten weten dat er 7,5 ton nodig was. Een paar maanden zegt Hon nef van Groen links. Met de PvdA heeft ze afgesproken te wachten met een definitief oor deel uit collegialiteit naar het CDA, tot de drie partijen heb ben overlegd. Toch is voor haar de zaak al duidelijk. „Dit kan zo niet, er moeten consequenties getrokken worden." PvdA'er Thunnissen wil eerst de docu menten waarop het onder zoeksrapport van gemeentese cretaris Schouten is gebaseerd, met eigen ogen zien. Dat ge beurt vandaag. Ook het CDA wil snel knopen doorhakken. „Dit moet niet heel lang duren. Ik vind dat je een wethouder niet zo lang kunt laten bungelen", zegt Ste vers. Voordat de fractie zijn oordeel geef, willen de leden eerst nog wat vragen aan hun wethouder stellen. „Hij is hier voor verantwoordelijk, maar wij zijn er nog niet van overtuigd dat het ook verwijtbaar is. De oppositie vindt het 'merk waardig' en 'rieken naar achter kamertjespolitiek' dat de colle gepartijen hebben afgesproken hun oordeel pas te geven na ip- tern beraad. „Ik heb daar geen goed woord voor over. Er mo?t publiekelijk verantwoording worden afgelegd", zegt BBL'er Staal. BBL, WD en D66 vinden het bovendien onbegrijpelijk dat het college de gemeentese cretaris opdracht heeft gegeven tot het onderzoek naar de bud getoverschrijding, omdat ze hem niet onafhankelijk vinden. De oppositie wil dat de Reken kamer het onderzoek overdoet. 'Park Allemansgeest' zit vol grootse ideeën lems en Niek van der Berg aan de slag bij Mariënhaven. „Ik dacht dat we ook mochten koken, maar toen we in de keuken kwamen, was dat al gebeurd", zegt Niek, toch hitje teleurgesteld. Foto Hielco Kuipers dingen basisschool De Alleman voor één ochtend aan het werk Snijders >nd „ik hoop dat jullie gedragen." Mirjam is, lerares van groep ze- acht van basisschool De tin in Warmond, probeert as tot kalmte te manen. rjn zenuwachtig", geven ^eerlingen als verklaring, ideren gaan een ochtend 0 >pen. ^ntehuis, politie, bakker, |iarkt, verpleeghuis, apo- /ijn nog maar een paar uwaaruit de kinderen j; igeplaats konden kiezen. l Wlm van der Beek het kijkje bij de bakker nemen, gaat hij aan de ambtenaar op het ge- ehuis. „Het was onmoge- j elk kind naar zijn eerste te sturen", verklaart Bun ders. „Toch zijn ze allemaal en thousiast." De stage maakt deel uit van het project 'werken en beroepen'. De leerlingen zijn van tevoren langsgegaan bij hun stageadres om over het werk te praten. Ook hebben ze zoveel mogelijk informatie opgezocht over het beroep dat ze gaan uitoefenen. Maar niet iedereen. Jorit Come- lissen bekent dat hij niet is langs geweest bij het gemeente huis waar hij met Wim heen gaat. „Maar ik weet wel hoe het er van binnen uitziet." Na een welkomstdrankje wil een mede werkster weten of Jorit en Wim al vragen hebben. Enigszins verlegen schudden ze beiden van nee. Maar als ze een rond leiding krijgen, is er van verle genheid geen sprake meer. Als echte stagiairs vragen ze van al les en de antwoorden schrijven ze meteen op. „Dat is voor het stageverslag dat we op school moeten inleveren", zegt Wim. Als hoogtepunt staat deze och tend een bezoekje aan de bur gemeester op het programma. Emmy van Beek en Sanne Vlee- ming staat ook een inspannen de ochtend te wachten. Zij lo pen twee uurtjes mee met de verplegers van de psychogeria trische afdeling van verpleeg huis Mariënhaven. Hilde Beu- kema, die de meiden begeleidt, vraagt eerst of ze weten wat de mentie is. Sanne kan daar wel antwoord op geven. „Mensen gaan dan veel vergeten. Mijn oma heeft het ook." Hoewel de meiden het werk in teressant vinden, zien ze zich niet in de toekomst over oude ren bekommeren. „Ik wil naar de Hogere Hotelschool", zegt Emmy. Sanne wil met haar mee. Niek van der Berg en Rick Wil- lems nemen letterlijk een kijkje in de keuken van Mariënhaven. De jongens krijgen witte jassen aan en een plastic petje op. De werking van de afwasmachine krijgen ze tot in detail uitgelegd. Ook mogen ze het eten opdie nen aan de ouderen in het ver pleeghuis. „Ik vond het leuk, maar ik had er meer van ver wacht", zegt Niek een beetje te leurgesteld. „Ik dacht dat we ook mochten koken, maar toen we in de keuken kwamen, was dat al gebeurd." In de apotheek mogen Martin van der Plas en Arnout Slinger land wel wat lekkers bereiden. Onder begeleiding van een apotheker wegen ze verschil lende stoffen die samen zwart- witpoeder moeten vormen. Als eerste moet Martin tien gram ammoniumchloride afwegen. „Als je weet dat iets met zo'n naam in zwart-witpoeder zit, dan wil je het toch niet meer opeten", zegt hun lerares, die een kijkje bij de jongens neemt. Rond een uur of twaalf is voor alle stagiairs hun werkochtend voorbij. De kinderen die als eer ste binnenkomen, proberen luidruchtig hun ervaringen aan hun leerkracht te vertellen. Dan klinkt er een harde sirene van een politieauto. Emiel Vergeer wordt geheel in stijl op het schoolplein afgezet door zijn stagebegeleider. Als iedereen gekalmeerd is, neemt de Bun ders het woord. „Morgenoch tend gaan we over jullie erva ringen praten in de kring." door Nienke Ledegang voorschoten - Voorschoten wordt nog een stukje groter. Onder de klinkende naam Park Allemans geest wordt gewerkt aan uitdijing van de ge meente in de Zuidhoflandse polder, het stuk grond ten oosten van de Krimkade. Over de voor waarden en mogelijkheden wordt druk gediscus sieerd, gisteravond nog in de commissievergade ring wonen, ruimte en groen. De Zuidhoflandse polder is aangewezen als Vinexlocatie. Een uitdaging voor de drie ontwik kelaars die zich over het project buigen en die zich verenigden onder de naam CV Allemans geest. Ze willen niets te maken hebben met de negatieve bijsmaak die Vinex' vaak heeft. Direc teur Charles van der Togt van één van de drie bu reaus, Schouten en de Jong projectontwikkeling: „Vinex wordt door ontwikkelaars vaak geïnter preteerd als goedkoop, eenvoudig. Wij willen iets ruimers en beters dan op vergelijkbare locaties. De wijk krijgt een uniek karakter. Veel nieuwe woonwijken zijn een exacte kopie van bijvoor beeld huizen uit de jaren dertig. Wij zeggen: haal het goede uit zulke bouwstijlen, maar voeg daar aan iets eigens toe. Wij willen, met Provast en Waaijer Projectontwikkeling, niet klakkeloos ko piëren, maar de zaken vertalen naar deze tijd." Hoe dat er uit komt te zien, is nog niet bekend. Gedetailleerde plannen zijn er niet, alleen een zogeheten programma van eisen. Maar ook daar uit blijken de grootse ideeën voor de nieuwe woonwijk. Groen en water staan centraal in Alle mansgeest. Behalve 30 procent sociale woning bouw is er ook ruimte voor duurdere huizen, zo als waterwoningen. Er wordt in het plan gespro ken over brede allees, boulevards en vijvers. Van der Togt: „De basis voor een prachtige wijk is er al. Dat is de grote kracht van Park Allemans geest." Van der Togt heeft een punt: met de Ka- gerplassen en de Vlietlanden binnen handbereik, op de grens tussen Groene Hart en kustland schap, is de Zuidhoflandse polder een unieke plek. De wijk wordt straks bereikbaar vanaf twee kanten, vanaf de prof. Boerhaaveweg en de Leidseweg. Tegen diezelfde Boerhaaveweg aan is een voorzieningengebouw gepland voor onder meer onderwijs en kinderopvang. De politici toonden zich opvallend content met de grote lijnen van het plan. „Onder de indruk", „fraai", „tevreden" en „heel groen" waren kwali ficaties die de verschillende partijen het college en de ontwikkelaars meegaven. Wel houden ze een vinger aan de pols bij de in de invulling er van. Net als overigens omwonenden en andere belanghebbenden, die in groten getale kwamen opdraven. Zo liet het CDA eerder deze week al weten niet akkoord te gaan met het voornemen een flat van tien en één van acht woonlagen neer te zetten bij de Vliet. Voorzitter Hester Tjalma van de fractie: „Wij zeggen: niet doen. Het past niet in het karakter van de wijk. Natuurlijk is een aantal lagen onvermijdelijk, anders kom je niet meer in aanmerking voor een Vinexsubsidie, maar zes is wat ons betreft het maximum." Van der Togt snapt niets van die angst. „Neder landers zijn direct op hun hoede als het over flats gaat. Maar hoogbouw wordt pas vervelend als er naast geen ruimte is. Het gaat om de verhouding tussen het horizontale en het verticale. Het ver schil tussen een achtste en een zesde verdieping merkje niet eens als je beneden staat." Ook vegen alle partijen de vlper aan met de stati ge naam 'Park Allemansgee^. Mevrouw Begeer, woonachtig op landgoed Berbice, gaf als in- spreekster een lesje historie waarin zij alle frac ties ervan overtuigde dat Allemansgeest voorbe houden is aan één enkel landgoed en dus een onzinnige naam voor de hele wijk zou zijn. De verschillende partijen stuurden het college dan ook naar huis met de suggesties 'Krimwijk' en 'Zuidhoflandse polder'. „Daar is niets mis mee", vinden ze. Tot slot waarschuwden de fracties voor 'een tweede Voorsche Kreek', het wijkje dat gepland was in het Burgemeester Van der Hoevenpark, maar wegens gebrek aan belangstelling niet ge bouwd werd. Ze vroegen zich af of de ontwikke laars wel voldoende rekening hadden gehouden met het economisch tij en of er een mogelijkheid is de boel af te blazen bij onvoldoende belang stelling. Volgens planning wordt de wijk, be staande uit plusminus 650 woningen, tussen 2005 en 2008 gebouwd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15