LEIDEN REGIO 5Leiden houdt een sociaal gezichtWerkgroep neemt subsid| in Warmond onder de 'Logischer grenzen voor betaald parkeren Katwijk Beheerder Anna's Hoeve zet strijd tegen gemeente voort WD Noordwijkerh< boos op CDA Geen 'dood door schii in zaak vuurwerkonge DONDERDAG 11 maart »pr nla 5 in 1 spec Wim de Boer over zijn wethouderschap in Leiden Leiden zal altijd een gemeente blijven die zich inspant voor sociaal zwakkeren. Ten minste, als het aan wethouder Wim de Boer (GroenLinks) ligt, die vanaf decem ber afgelopen jaar tot i april aanstaande onder meer de portefeuilles sociale zaken en werkgelegenheid van zijn zieke collega Mohammed Rabbae waarneemt. Toch no pen de bezuinigingen de gemeente tot keuzes. Over minimabeleid, asielzoekers en stevige debatten met de gemeente raad. Vorige week kwam het geluid naar bui ten dat de gemeente zich onder uw aan voering herbezint op het Leidse sociale beleid. Het zou te veel geld gekost en te weinig hebben opgeleverd. „Dat we ons aan het herbezinnen zijn op het sociale beleid is een misverstand. Leiden heeft in dat opzicht een naam hoog te houden. Dit blijft een stad met een sociaal gezicht. Tegelijk moet ik daar aan toevoegen: niet tegen elke prijs. Kijk, Leiden moet zo'n tien miljoen euro bezuinigen. De financiën moeten we ge zond zien te houden. Dertien jaar gele den was Leiden een artikel-12 gemeente. In die situatie willen we niet weer gera ken. Daarom is er vorig jaar besloten: die rijksbezuinigingen op het sociale be leid worden één op één doorgevoerd en niet door de gemeente gecompenseerd. Dat komt neer op een bezuiniging van ruim acht ton op het budget van 2,5 mil joen voor het Leidse minimabeleid. De concrete gevolgen daarvan worden over een week of drie duidelijk. Daar kan ik nog niet op vooruitlopen, simpelweg omdat het traject nog niet is afgerond." Onlangs is de nieuwe wet Werk en Bij stand ingevoerd. Daardoor wordt het bij voorbeeld onmogelijk om nog aanvul lende bijstand te geven, een van de pijlers onder het Leidse minimabeleid. Hoe staat u daar tegenover? „Ik heb er een dubbel gevoel bij. Ik kan me vinden in de teneur van de wet: wij leggen ons er niet bij neer dat mensen onnodig in de bijstand zitten. Maar ik had liever gehad dat deze wet vijfjaar geleden was ingevoerd. Toen was er werk zat. Nu wordt aan de gemeente ge vraagd bijstandgerechtigden aan een baan te helpen, terwijl dat werk er in te veel gevallen niet is." Hoe zit het straks bijvoorbeeld met bij standsmoeders. Die hoeven iti Leiden niet te solliciteren. Blijft dat zo? „Dat beleid blijft min of meer overeind. Alleen gaan we straks ieder individueel geval apart beoordelen. Bijstandsmoe ders worden gestimuleerd om te gaan werken. Maar alleen als de kinderop vang goed geregeld is. Want het is onzin om tegen een vrouw met een kind van zes te zeggen: je moet nu aan het werk, terwijl er geen opvang is. Daarmee snijdt je jezelf in de vingers. Of neem de groep bijstandsgerechtigden van 57,5 jaar en ouder. Ook met die mensen moet een gesprek gevoerd worden. Als blijkt dat zo iemand bijvoorbeeld een invalide vrouw thuis heeft zitten, dan is het rede lijk dat er ontheffing wordt gegeven van de verplichting om werk te zoeken. An ders moet die vrouw naar het verzor gingstehuis en dat kost nog veel meer geld. Dat geldt overigens ook als het ar- beidsperspectief nihil is." Leiden heeft altijd een eigen, ruimhartig vreemdelingbeleid gehad. Hoe gaat Lei- Wethouder Van Klinken ergert zich aan raadsleden door Jeroen Overduin warmond - De raadscommissie 'welzijn en organisatie' heeft een werkgroep geformeerd die zich gaat buigen over de subsi dieregelingen in de gemeente Warmond. De fracties vinden het overzicht dat burgemeester en wethouders hun vorig jaar voorlegde niet uitgebreid ge noeg. Daarom stelden zij op initiatief van Warmond Anders een lijst samen van aandachts punten en vragen aan burge meester en wethouders. De vra gen variëren van de energiere kening voor verenigingen tot de kosten van een kunstgrasveld. Wethouder van Klinken (War mond Anders) ergerde zich de ze week openlijk aan de naar zijn smaak vergaande hunke ring van de commissie naar de tails: „Hoe meer vragen, hoe meer antwoorden en hoe ver der je in het moeras van feiten wegzakt. De details die u vraagt zijn te gek voor woorden. Straks wilt u weten hoeveel de streep op het voetbalveld ons kost. U stelt mij voor een schier onmo gelijke taak." Raadslid Van der Steur (WD) merkte daarop fijn tjes op: „Een schier onmogelij ke taak die u wel moet uitvoe ren." Van der Steur gaf de paarden- wei op Koudenhoorn als voor beeld van een hiaat in de ge meentelijke kennis van de eigen subsidieregelingen. Eerder kwam door toeval aan het licht dat Warmond het vergeten wei tje al tientallen jaren uitleent. Van Klinken wees op het 'ge- etee atie. Dlikli brek aan capaciteit'lAlp ambtelijk apparaat oflënte ven tafel te krijgen: ,Verv kan de informatie nrna< maal compleet zijn, lij di moeten we het hele am hi pluizen." -5QÏ Schenk (Warmond A4670 middelde tussen dej. sende heren door beii geven: „Zolang er vwl! moeten deze worctél woord, maar aan J D kant kunnen we nietl doorhobbelen." De commissie weeft stond aan als voorzitt°e werkgroep en Van Kce* loofde ondersteuning ambtenaren. De wer)r?1 trekt de resultaten bijj? *1' tingsbehandeling van?0 mer. "t0 idtj Grenzen betaalgebied verder opgerekt Wethouder Wim de Boer: „De gemeente heeft een zorgplicht voor haar inwoners. Van de uitgeprocedeerde asielzoekers komt nie mand op straat te staan in Leiden." Foto Hielco Kuipers den om met het uitzettingsbeleid van mi nister Verdonk? „In het kort: niemand komt op straat te staan in Leiden. Vroeger niet, nu niet en de komende tijd niet. Daarover is het college het eens. Leiden zal geen stap pen zetten om asielzoekers naar een vertrekcentrum over te brengen. Ze kun nen in hun woning blijven tot ze uit ei gen beweging vertrekken. Pas daarna komt de woning weer beschikbaar voor de woonmarkt." Leiden verzet zich dus tegen de uitzetting van asielzoekers? „Het is niet de taak van de gemeente om asielzoekers uit te zetten. Dat is de ver antwoordelijkheid van het rijk. De ge meente heeft een zorgplicht voor haar inwoners. En daar houdt Leiden zich aan. Totdat Leidse asielzoekers verwij derd zijn door de daartoe aangewezen instantie krijgen zij een uitkering en een dak boven hun hoofd. Dat is geen ver zet, maar doen wat je als gemeente moet doen: zorgen voor je burgers. Wat betreft de ongeveer zeventig asiel zoekers uit het 'Leidse dossier' - van wie het college vindt dat ze een verblijfsver gunning moeten krijgen - werken we aan een alternatief traject. Het voorstel dat we aan de Immigratie én Naturalisa tie Dienst willen doen, is om deze men sen gedurende zes maanden door mid del van scholing voor te bereiden op hun terugkeer. Voorwaarde is dat deze asielzoekers zelf actief meewerken aan hun terugkeer. Mocht na dat halfjaar blijken dat ze echt niet uitzetbaar zijn, krijgen ze alsnog een verblijfsvergun ning. Voor de asielzoeker heeft dat het voordeel dat hij gedurende die periode behoorlijk ondersteund wordt en niet bang hoeft te zijn dat hij onverhoeds moet verhuizen naar een vertrekcen trum. Voor de gemeente is het voordeel dat we kunnen vaststellen of iemand uitzetbaar is of niet." Tot slot uw aanvaringen met de gemeen teraad. U reageerde soms nogal korzelig en geïrriteerd op kritiek van de raadsle den. „Wie? Ik? Zelf had ik totaal geen korzelig gevoel. Als de raadsleden dat wel naar mij hadden, tja, dat is dan jammer. Ik houd wel van een stevige discussie. Je moet politiek levendig zien te houden." Robbert Minkhorst en Rody van der Pols door Saskia Buitelaar katwijk - Klachten van bewo ners over parkeeroverlast brengt de gemeente Katwijk er toe om in mei het betaald par keergebied verder uit te brei den. Burgemeester en wethou ders willen ten oosten en ten noorden van het centrum meer straten aanwijzen waar bezoe kers moeten betalen of waar al leen bewoners met een vergun ning kunnen parkeren. De ge meenteraad moet het voorstel nog goedkeuren. De forse uitbreiding van het ge reguleerde parkeergebied vorig jaar levert, zoals was verwacht, klachten op van bewoners die op de grens van dat gebied wo nen. Hun straten worden over spoeld door werknemers of be zoekers van het centrum die een gratis plekje zoeken. De ge meente besloot daarom al na enkele maanden om een en quête te houden onder die be woners. Dat onderzoek heeft geleid tot het voorstel van burgemeester en wethouders om de grenzen van het betaalgebied verder op te rekken. Vanuit het centrum van Katwijk gezien loopt de grens in het voorstel over de Se cretaris Varkevisserstraat (tus sen Drieplassenweg en School straat), de Schoolstraat en via de Zuidstraat naar de Voor straat tot aan de Zeeweg. Met het voorstel om betaald parke ren op de hele Boulevard in te stellen, inclusief de Seinpost- straat, is de gemeenteraad al akkoord gegaan. Aan de noord- Ik heb toen bij de sloop 2000 dakpannen gekocht en uit ei gen zak betaald. Samen met vrienden is het dak weer her steld op mijn kosten. De ge meente heeft nooit een cent betaald. Momenteel is de stal afgebroken en staat er op die plek een vlikobak met die dak pannen erin en daar mag ik niet bij. Terwijl die dakpannen nota bene mijn eigendom zijn." Ramaker is absoluut niet te spreken over de houding van de gemeente ten opzichte van mij. „Er is van alles gepro beerd mij uit de boerderij te krijgen. Zo is mij in het najaar van 2002 door twee ambtena ren van de gemeente 10.000 euro geboden om hier weg te gaan. Dat wil ik onder ede ver klaren. Maar ik ga hier nog niet voor een miljoen weg. Daarom blijf ik elke dag terug komen om de laatste dieren te verzorgen. En om te kijken wat er allemaal is vernield. Want sinds de bouw van nieuwbouwwijk Roomburg hier is begonnen, vieren van dalisme en diefstal hoogtij." De beheerder van de boerderij heeft absoluut geen vertrou wen meer in de gemeente. „De boel is hier leeggeroofd terwijl ik graag zou zien dat er een kinderboerderij komt Wat is er nou leuker voor de kinderen in een nieuwbouw wijk? De gemeente heeft toe gezegd dat er in Anna's Hoeve een informatiecentrum over De eens midden in de polder gelegen Anna's Hoeve, ligt nu aan de rand van nieuwbouwwijk Roomburg. Foto Henk Bouwman de nieuwe wijk zou komen. Maar ik heb al gehoord dat er twee woonhuizen komen waar ambtenaren gaan wo nen. En dat ts in strijd met het bestemmingsplan. Het verhaal van Ramaker wordt in grote lijnen bevestigd door A. Ffippo gemeente raadslid voor het CDA. „Wat de eigendomsrechten van An na's Hoeve betreft zijn we op het kadaster geweest en heeft de gemeente gelijk. Alleen is Ramaker slecht behandeld door diezelfde gemeente. Dat hem geld is geboden te ver trekken klopt Daar ben ik zelf bij geweest Leiden had hem daar gewoon moeten laten zit ten tot het allerlaatste mo ment. Nu moest hij weg en is binnen een jaar de hele boel gesloopt. Dat hij niet aan die dakpannen mag komen is ook vreemd. Kijk, de hele Bes jeslaan krijgt een vergoeding en Ramaker niet. Dat is na tuurlijk raar. Ook wat betreft de woonhuizen in Anna's Hoeve heeft hij gelijk. Officieel mag daar niet worden ge bouwd. Ook niet in de boom gaard naast de boerderij waar nu ineens al een groot ge bouw staat Dat gebouw mag daar helemaal niet staan dus dat verhaal zal nog weel een staartje krijgen." Volgens de gemeente wordt de boerderij op dit moment helemaal gerestaureerd. „En de dakpannen zijn onderdeel van het proces-verbaal van de oplevering. Anna's Hoeve is opgeleverd aan de gemeente en ten tijde daarvan heeft Ra maker niet gezegd dat hij over die dakpannen wil beschik ken. En voor de werkzaamhe den in de boomgaard is een bouwvergunning verstrekt. Eric-Jan Berendsen kant van het centrum ligt de grens straks bij de Rijnmond. Alleen de Rooie Buurt valt gro tendeels nog buiten het geregu leerde gebied. In de beide uit breidingsgebieden wisselen be taalautomaten en parkeren al leen voor vergunninghouders elkaar af. B en W verwachten dat met de uitbreiding de parkeermogelijk- heden voor bewoners verbete ren en dat de overlast afneemt. „Veel mensen zeggen: het is het verplaatsen van het probleem", zegt P. Verhoef, de ambtenaar die belast is met het betaald parkeren. „Dat klopt wel een beetje, maar je verdunt het pro- Ni va bleem ook. De cirkel \jlen sen buiten gaan staa steeds groter." Het is niet uitgeslotd grens ooit nog verd verlegd. De gemeeij naar het optimum wa trumbezoekers niet lal gratis plekken zoekere der te gaan lopen, kiezen om te betalenjpr parkeerplek in het cenon voorgestelde grenzenjn scher, vindt de geniep hoef stelt dat in de toj grens naar verwacht! bij de Meeuwenlaanlo Doormanlaan, tot delnf ring. Van wie is die auto?' katwijk - Voor bewoonster J. Wolfswinkel in de Bestevaer- weg biedt de uitbreiding van het betaald parkeergebied nog steeds geen uitkomst. Haar straat komt alleen maar dichter bij de grens van het gereguleerde gebied te lig gen; de Vdorstraat. De over last van parkeerders werkt het oudere echtpaar al maanden op de zenuwen. Ze beschikken over 'een eigen oprit, maar daar kunnen ze vaak niet op wanneer de straat vol staat met gepar keerde auto's. „We hebben al meerdere keren naar de gemeente gebeld, maar daar zijn ze aldoor in bespreking. Ik weet niet meer wat mee aan moet, ik woi nuwachtig van. Ik ka niet elke dag de straat nen om te vragen v die auto is voor onze Het liefst zouden ze e streep (parkeerverboi stoep willen hebben dat doet de gemeen laat een woordvoers ten, omdat voor een een parkeerverbod Volgens haar kan meente weinig doen de oplossing bij de ners. Die kunnen 2 bordje 'uitrit vrijlat hangen en de politie als er toch auto's staa noordwijkerhout - Dorps straat 8 in Noordwijkerhout blijft de gemoederen bezig hou den. Gisteravond verweet de WD het CDA 'onbetrouwbaar' bedrag tijdens de vergadering van de commissie grondgebied. Reden was de opmerking van CDA'er De Jong dat Dorpsstraat 8 wat hem betreft niet behou den hoeft te blijven. Aanleiding van een brief van een Noordwijkerhouter die op riep niet te veel geld te steken in het pand aan de Dorpsstraat. Het behoud van de gevel van het pand, dat steen voor steen moet worden afgebroken om het een plaats terug te kunnen geven in het vernieuwde dorps centrum van Noordwijkerhout, is het niet waard oe geld in te steken. Het woonhuis zelf woi so gesloopt. De Jong sloot zich da „Dorpsstraat 8 mag M gebroken, ik ben het de brievenschrijver." Bergman reageerde „Dit betekent dat het betrouwbaar is. Met hebben we afgesproki gevel behouden zour De Jong vond het echf om zoveel geld te si aan behoud van de gev Overigens heeft de Ij kerhoutse gemeentel) centrumplan, inclusief van de gevel van Dorjl al goedgekeurd. katwijk - Justitie legt in het do- In eerste instantie on delijke vuurwerkongeval op ou- de politie een verban dej aarsavond op het Vuurbaak- het ongeluk, waarbij plein in Katwijk geen verband wijker overleed aan de met het oppakken van drie Kat- van een in zijn gezicht) wijkers voor handel in illegaal rende vuurpijl, en de 1 vuurwerk. illegaal vuurwerk. Dl Twee van de drie verdachten, vond in een van de hij Katwijkers van 38 en 40 jaar de drie opgepakte K oud, zitten nog steeds vast en zeshonderd küo illegj komen op 23 maart voor in het werk. Daarop werden Paleis van Justitie in Den Haag. wijkers en een inwii Een 39-jarige Katwijker is vrij- Waddinxveen opgepi gelaten, maar moet zich bin- gens een woordvoei nenkort ook voor de rechter Justitie is 'dood doo: verantwoorden. niet te bewijzen. Peter Ramaker, beheerder van de boerderij Anna's Hoeve in Roomburg geeft de strijd nog niet op. Hoewel de boerderij inmiddels is omringd door bouwkavels en hij vorig jaar juni een kort geding verloor tegen ontruiming van Anna's Hoeve, blijft Ramaker vechten voor een beter lot voor de ver vallen boerderij. „Ik kan niet tegen onrecht." Ramaker beheert de boerderij van zijn in 1984 overleden tante Mientje Verdegaal. Al ja renlang houdt hij vol dat zijn tante toen ze Anna's Hoeve aan de gemeente verkocht voor hem heeft laten vastleg gen dat hij de zes hectare land aan de Besjeslaan 'om niet' mag gebruiken. Hij is in deze uithoek van Leiden opge groeid en verzorgt er nog steeds zo'n 35 kippen en pau wen. Dit ondanks het feit dat de rechter vorig jaar zomer in kort geding bepaalde dat hij Anna's Hoeve moet verlaten. „Maar mijn advocaat heeft mijn zaak toen niet goed be handeld", is de vaste overtui ging van Ramaker. „Daarom heb ik contact met een andere advocaat die om herziening van het vonnis moet vragen. Daarnaast overweeg ik de ge meente aan te klagen voor diefstal. Want een paar jaar geleden waaide tijdens een zware storm zo'n beetje het halve dak van Anna's Hoeve. De Blauwe Steen, die al 700 Jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14