LEIDEN Eis zes jaar en tbs voor verkrachting Leiden, een niet zo criminele stad stellingI Glaswerk! REGIO Drie jaar cel voor overvaller tabakswinkel Kooilaan Hangjongeren Stevenshof niet 'zo maar' op de bon Nieuwe lantaarns de staatvan de stad Blink, een (irgebied fijnproevers fonen gaat Kon. Sanders )e Leidse studenten- r SLS Wonen trekt tij- iet complex van de ge Koninklijke Sanders jeterwoudseweg. Het e kantoor, dat geves- i het Rapenburg en htergelegen Doelen van af 11 maart geslo- 5.300 woningen is SLS belangrijkste kamer- er voor jongeren in i omgeving. Het ge- i koninklijke Sanders 5 Wonen vorig jaar na- )smeticabedrijf uit Lei- ok De telefoonnum- SLS Wonen blijven gd. ill neemt irrent over [iet Leidse biotechno- jijf Crucell neemt con- bhromaGenics over. i Cmcell vandaag mee- IChromaGenics komt i de Universiteit van Lm en is - net als Cru- fpecialiseerd in het on paar genen. Volgens het onderzoek van Genics, dat niet aan de genoteerd, belangrijk productie van menselij- bffen. Het bedrijf ie overnameprijs niet tnella in hes DIOK |n het douchesysteem jyvereniging DIOK aan agdlaan is bij een pe- controle door de ge- iegionella geconsta- |t betekent dat de dou- tes niet mogen worden tot ze zijn schoonge- l gecontroleerd. Voor end weekeinde hoopt i douches van omlig- lortverenigingen te jebruiken. De rest van puis, zoals kleedka ntine en toiletten, kan Don worden gebruikt, jla is een bacterie die de [ensgevaarlijke vetera- je kan veroorzaken. |en maanden oor oplichter «/leiden - Een 43-jarige ïr draait vijftien maan- :el in voor een poging eques te verzilveren bij jende Leidse banken, komt overeen met de le officier van justitie, achte was in de kraag fens een bezoek aan de o op de Stationsweg, ember vorig jaar. Hij jaar zijn beklag doen dat feeds geen 170.000 dol- Ejn rekening was gestort, waarschuwde de bank Sellijk de politie; in de |d was vast komen te it de man enkele dagen 'alse cheques had afge- )ok zijn paspoort bleek Tijdens het politieon- jkwam naar voren dat eerder al had gepro- jikele andere Leidse op te lichten. iek bezorgd brandweer De Leidse politiek is over het feit dat de ijke brandweer het veel leeft, zoals blijkt uit een gepresenteerd rapport, eester Lenferink deelt van de partijen en zegt pssingen te werken, iik verwacht de komen- 1 in elk geval voordelen jverder regionaliseren brandweer. Door de sa- rking kan een aantal I samen worden opge- lardoor er capaciteit vrij- je elders in het korps fden benut. (advertentie) io-claimsysteem de ziektekosten is een if op ziek zijn. Geef uw mening jvw.leidschdagblad.nl door Rody van der Pols den haag/leiden - Het was een waslijst van delicten waarvoor een 39-jarige Leidenaar zich gis teren voor de rechtbank van Den Haag moest verantwoorden: verkrachting, mishandeling, vrouwenhandel, wapen- en drugsbezit. Zes jaar celstraf met tbs en dwangverpleging eiste de officier van justitie. „Deze man heeft een ernstige persoonlijk heidsstoornis", motiveerde hij. De verdachte ontkende alle aan tijgingen, behalve het wapen- en drugsbezit. De man werd eind 2002 gear resteerd nadat een ex-vriendin aangifte tegen hem had gedaan. Hij zou haar tussen half juli en begin september van dat jaar meerdere malen hebben ver kracht terwijl zij bij hem in huis woonde. Ook zou hij haar ver schillende keren mishandeld hebben. Daarnaast zou de verdachte, volgens de verklaring van de ex- vriendin, zeker twee vrouwen hebben gedwongen zich voor hem te prostitueren. Dagelijks stonden zij voor de deur om het geld dat zij in seksclubs hadden verdiend aan de verdachte te overhandigen. Eén vermeend slachtoffer had daarop ver klaard dat zij vrijwillig voor de Leidenaar had gewerkt, 'omdat ze dan gemotiveerder was'. Daarnaast verklaarde de ex- vriendin dat de vrouw van de verdachte, die nog steeds in hetzelfde huis woonde, ook ver kracht zou zijn. Bovendien zou de verdachte haar hebben pro beren te dwingen tot zelf moord. Althans, dat had de dochter van de verdachte aan de ex-vriendin toevertrouwd, beweerde zij. Zowel de dochter als moeder ontkende deze le zing van feiten. Ook stond de verdachte terecht voor wapen- en drugsbezit Tij dens het onderzoek hadden agenten in zijn huis een vuur wapen, munitie, cocaïne en grondstoffen voor xtc aange troffen. Het wapen- en drugsbezit gaf de verdachte volmondig toe. Maar de beschuldigingen van verkrachting en geweld tegen vrouwen ontkende hij in alle toonaarden. Volgens zijn raads man was de man het slachtoffer van een teleurgeste'de ex-ge liefde, die uit wraak aangifte te gen hem had gedaan. De raadsman wees op verschil lende tegenstrijdigheden in haar verklaringen. Zo had de ex-vriendin tegen de politie ge zegd dat zij van de verdachte het huis niet mocht verlaten. In een andere verklaring beweerde zij een scooter te hebben gekre gen van de verdachte, waarmee ze meermalen per week naar Katwijk vertrok om haar zieke moeder te bezoeken en de kat ten te verzorgen. Dat de verdachte een 'ernstige persoonlijkheidsstoornis' zou hebben, bestreed de raadsman ook. De officier van justitie ba seerde die claim op een psychi atrisch rapport van tien jaar ge leden, gemaakt bij een eerdere zaak tegen de verdachte. Twee recente psychiatrische rappor ten gaven volgens hem geen enkele aanleiding tot deze con clusie. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. (advertentie) Ruit kapot? Bel: 589 88 87 Andere kappen, beter parkeren leiden - Rode kappen worden grijze kappen, waardoor vergun ninghouders meer ruimte krijgen om te parkeren. Dat is een voorstel van de gemeente om het aantal parkeerplaatsen voor vergunninghouders in de Leidse binnenstad te vergroten. Het moet helpen om de lange wachtlijst in de zuidwestelijke bin nenstad terug te dringen. In de stad staan twee soorten parkeermeters: die met rode en die met grijze kappen. De rode zijn alleen voor bezoekers, de grijze ook voor vergunninghouders. Door een aantal rode me ters tot grijze om te bouwen, moeten er enkele tientallen extra parkeerplaatsen voor vergunningshouders bijkomen. De wachttijd voor een parkeervergunning bedraagt nu een half jaar tot een jaar in zone A. Die bestaat uit de Pieters- en Acade- miewijk en het Levendaal. De noordgrens ervan loopt door de Haarlemmerstraat. In zone C is de wachttijd voor nieuwe bewo ners een paar maanden. Dit gebied bestaat uit de wijken in de binnenstad tussen de Rijnarmen. Voor de andere zones zijn niet of nauwelijks wachtlijsten. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn de wachtlijs ten het afgelopen jaar niet verder meer gegroeid. den haag/leiden - De 19-jarige Leide naar die twee weken terechtstond voor onder meer een roofoverval op een ta bakswinkel aan de Kooilaan is tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, waar van zes maanden voorwaardelijk. De straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. Ook krijgt de man verplicht reclasseringstoezicht. De Leidenaar werd opgepakt nadat ver schillende mensen hem hadden her kend in een uitzending van net televisie programma Opsporing Verzocht, waarin de opnames van de bewakingscamera in de tabakswinkel werden getoond. Daar op was te zien hoe twee mannen op 8 september vorig jaar er met 2.000 euro vandoor gingen. De man die daarbij de caissière bedreigde, stond al eerder voor de rechtbank. Gisteren werd de Leide naar veroordeeld die de deur van de ta bakswinkel in de gaten had gehouden. De man werd ook schuldig bevonden aan de vernieling van een telefooncel en het ingooien van een ruit van het Stads- bouwhuis. Hij moet de totale schade van bijna 750 euro terugbetalen. De Lei denaar werd daarnaast veroordeeld voor het stelen van twee kratten bier bij een snackbar en een poging tot het kopen van een mobiele telefoon met een geslo ten creditcard. Omdat de verdachte nog jong is en niet eerder veroordeeld, krijgt hij verplicht reclasseringstoezicht. Dit moet voorko men dat hij opnieuw de fout ingaat. Politie, buurtbewoners en winkeliers herkennen kritiek raadslid niet door Eric-Jam Berendsen leiden - Gemeenteraadslid Daniël van Schoonderwoerd den Bezemer (Leef baar Leiden) schetst een irreëel beeld van de Stevenshof als hij zegt dat hang jongeren daar 'zo maar' op de bon wor den geslingerd. Dat zeggen vertegen woordigers van de bewonersorganisatie Stevensbloem, de winkeliersvereniging en de politie. „Wij bekeuren niet meteen maar inves teren heel veel tijd in de jeugd. Praten, praten en nog eens praten", aldus team chef Peter Koot van wijkbureau West. „Pas als dat allemaal niet helpt kan er als uiterste middel worden overgegaan tot het uitschrijven van bekeuringen." Van Schoonderwoerd noemde het be keuren van vier hangjongeren op don derdagavond 26 februari bij winkelcen trum Stevensbloem onlangs 'rücksichts los' en 'erg streng'. Volgens hem veroor zaakte de groep geen overlast. Koot, de omwonenden en de winkeliers kijken daar toch iets anders tegenaan. De teamchef ontkent niet dat er problemen zijn met een deel van de jongeren in de wijk. „Dat speelt al jaren. Het is hier een nieuwbouwwijk met veel jeugd en rela tief weinig vertier. Wij vinden het niet erg als de jeugd op diverse plekken rondhangt. Maar wees rustig en ruim je eigen vuil op zoals lege blikjes en peu ken. Als dat gebeurt, vindt de politie het prima. Maar zodra de eigenaresse van een winkel hier huilend op het bureau zit omdat zij bang is als gevolg van het gedrag van een aantal jongeren wordt het natuurlijk een andere zaak." Het verhaal van Koot wordt bevestigd door omwonenden van het winkelcen trum Stevensbloem en winkeliers. „Als ze zich rustig gedragen, is er niks aan de hand", aldus een van de winkeliers. „Maar het gebeurt dat er jongeren tegen de winkelruiten urineren of met kauw gom winkelsloten dichtplakken. Dat gaat natuurlijk veel te ver." Omwonen den van het winkelcentrum bevestigen die verhalen. „Er zijn bewoners die 's a - vonds hun hond niet meer durven uitla ten uit angst voor de jongeren. Daar naast is er overlast van auto's met van die stampende muziek." Koot herkent die verhalen. „Gelukkig is het merendeel van de jeugd van goede wil. Er zijn er een paar die de boel ver knoeien. Probleem is dat de groepen groot zijn en snel van samenstelling ver anderen. Onlangs is de APV, de algeme ne plaatselijke verordening, aangepast om beter te kunnen optreden tegen hangjongeren. Er is nu een samenscho lingsverbod dat is goedgekeurd door de gemeenteraad waarin ook Van Schoon derwoerd zitting heeft. Maar met die APV in de hand gaan we niet meteen bonnen uitdelen. Zo hebben we vorig jaar ruim honderd keer met jongeren gesproken en hen waar nodig gewaar schuwd voor de overlast. Pas als het echt niet anders kan, krijgen ze een bekeu ring." Koot heeft goede hoop voor de toe komst. „Het dartscentrum bij de tennis banen is weer open en bij het Alexandri ne Tinneplein komt een mobiele hang plek. Daarnaast houdt het jongerenwerk zich intensief met de jeugd hier bezig. En voor de politie geldt dat we met de jongeren in gesprek willen blijven. De wijkagenten houden zich daar intensief mee bezig." leiden - De kap is van koper en de paal groen. Maar geen nood, door de invloed van zuurstof en vocht gaat de kap oxideren waardoor die groen uitslaat. Een dan is de combina tie van kap en paal een fraaie eenkleurige lantaarnpaal. De nieuwe lantaarns worden geplaatst aan het Rapenburg, die momenteel wordt heringericht. Foto: Taco van der Eb Gewapende overvallen komen in Leiden weinig voor. De misdaad in de grote steden is gemiddeld twee tot vier keer zo hoog als in het provinciaalse Leiden en soms nog hoger. Archieffoto: Hans van Weel Is Leiden vergrijsd? Een arbei dersstad? Wonen er veel alloch tonen? Niets van dat al. De stad met 117.732 inwoners maakt sinds enkele jaren ingrijpende ontwikkelingen door als het gaat om volkshuisvesting, demografie en economie. In een serie van vijf artikelen komen de opval lendste veranderingen aan de orde. Vandaag aflevering 4: cri minaliteit. In het economische rapport Van Lakenindustrie tot Kennis- stad' van het Leidse MKB en de Rabobank staat te lezen dat Lei den 'de twijfelachtige eer' heeft op criminaliteitsgebied 'een grotere stad' te zijn. Eind jaren negentig, meldt het rapport, werden gemiddeld in het land 680 misdrijven per 100.000 in woners gepleegd. In Leiden schommelde dat getal tussen de 800 en 900. Opgesplitst naar soorten misdrijven zou drie kwart bestaan uit vermogens delicten (afpersing, oplichting). Het aantal geweldsdelicten is klein (acht procent), maar groeit. Twaalf procent van de geregistreerde criminaliteit be treft vernieling en verstoring van de openbare orde. Er zijn ook andere geluiden. Hieruit komt Leiden juist als weinig crimineel uit naar voren in vergelijking met andere ste den van vergelijkbare omvang. In Leiden worden bijvoorbeeld geen oude stadswijken gesloopt en dus is de criminaliteit die daarmee samenhangt hier ook niet te vinden. Als er al huizen leegkomen, zoals die rondom de Van Hogendorpstraat in Lei- den-Noord, dan zijn er altijd wel studenten te vinden die ze tijdelijk willen bewonen. Direc teur L. de Boer van Portaal zei onlangs in deze krant dat Por taal die mogelijkheid graag be nut. „Studenten bevorderen de leefbaarheid, ze zijn vriendelijk en geven weinig overlast." Leidenaars voelen zich ook vei lig. Uit de Monitor Leefbaar heid en Veiligheid 1998-2001 van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat achttien procent van de Leidenaars zich wel eens onveilig voelt. Van de 25 grote steden in Nederland scoort Leiden daarmee het laagst. Met meetbare misdaad heeft dat weinig te maken, meer met 'veiligheidsbeleving'. Ouderen voelen zich vaker on veilig dan jongeren. Omdat Lei den een jonge stad is, vallen de onveiligheidsgevoelens alleen om die reden al lager uit. Betrouwbare gegevens over ge registreerde criminaliteit zijn te vinden op http://crimebase.tip- top.net, een site die wordt bij gehouden door het Algemeen Dagblad. Onder meer de afde ling voorlichting van de politie Hollands Midden levert hier jaarlijks cijfers aan. De meest recente gaan over 2002. Hieruit blijkt dat Leiden, vergeleken met Haarlem en Amersfoort, hoog scoort op het gebied van winkeldiefstal (663 aangiften), handel in harddrugs (32), mis handeling (521) en gewapende overvallen (27). Woninginbra ken komen in Leiden ook veel voor. De politie telde in 2002 in totaal 773 aangiften, tegen 557 in Haarlem, maar weer 980 in Amersfoort. Relatief veilig blijkt Leiden te zijn als het gaat om autodief stallen en -inbraken. In 2002 werden er in Leiden 184 auto's gestolen, tegen 218 in Amers foort en 381 in Haarlem. Auto inbraken werden in dat jaar 1388 keer geregistreerd. Dat lijkt veel, maar is weinig verge leken bij Amersfoort (2655) en Haarlem (2743). Vooral onder studentes is de angst voor verkrachting groot. Op studentenverenigingen hangt standaard een waarschu wing bij de uitgang die studen tes aanspoort om 's nachts niet alleen naar huis te gaan. Toch is Leiden op dit gebied een ta melijk veilige stad. In 2002 kwa men twaalf zaken onder de aandacht van de politie. Met één verkrachtingszaak op 10.000 inwoners scoort Leiden onder het landelijke gemiddel de van 1,26 op 10.000 mensen. Ook vergeleken met andere provinciesteden scoort Leiden niet opzienbarend. De stad is veiliger dan Amersfoort (17 za ken, 1,3 op 10.000 inwoners), maar lang niet zo veilig als Haarlem (acht zaken, 0,5 per 10.Q00 inwoners). Hoe strookt dit alles met de be wering in Van Lakenindustrie tot Kennisstad' dat Leiden op criminaliteitsgebied 'een grote re stad' is? Het rapport meldt expliciet 'vermogensdelicten', een soort criminaliteit waar voor ondernemers - voor wie dit rapport is geschreven - be langstelling hebben. Wie die bewering vergelijkt met de cij fers van het AD, ziet dat Leiden alleen op het gebied van win keldiefstallen verhoudingsge wijs enigszins in de buurt komt van Amsterdam en Rotterdam. Voor het overige blijkt dat de misdaad in de grote steden over de hele linie gemiddeld twee tot vier keer zo hoog is als in het provinciaalse Leiden en soms nog véél hoger. Rotterdammers en Amsterdammers bijvoor beeld bellen de politie gemid deld genomen meer dan drie keer zo vaak als Leidenaars om melding te maken van 'buren ruzies en relatieproblemen'. Wilfred Simons

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13