Fortis ziet winst stijgen ECONOMIE Meer pinnen en chippen leidt tot lagere kosten FNV: Akkoord over levensloop uit zicht i Miljoen paaseieren per dag Meeüs verplicht tot verkoop Aegon-polis Grote opruiming in het supermarktschap Werkonderbreking bij DSM Vertrouwen commissie in top Shell Delfts blauw in rode cijfers slstekort in ar record PN - Het tekort op de lans van de Verenig- s gestegen van 42,7 liar in december naar van 43,1 miljard in at blijkt uit gisteren >rde regeringscijfers. hadden een lichte da cht. De Amerikaanse minderde met 0,5 1132,1 miljard dollar, na hoogste maand- t. De waarde van de ilde met 1,2 procent ard dollar, de sterkste ing sinds augustus. erbod voor levenslang tyanair heeft acht voor het leven ver- nog eens met de te vliegen. Volgens ■achten zij andere donderdag 11 maart 2oo4 een vliegtuig te ro- in tijdens een vlucht is aldus Ryanair. „Een iderheid blijft echter loorgaan met het in i:ngen van anderen", ïager Gering. De Ierse ïing wil de acht pas- juridisch vervolgen. controleert ■ge-inkt li - De Voedsel en Wa- |teit (VWA) gaat vanaf sage-inkt controleren en kleurstoffen. Uit blijkt dat sommige leurstoffen kanker „Het gaat ipral om bepaalde deuren, met name het lke en rode kleurseg- de VWA. Vanaf 3 ver- de ingrediënten in ta- op etiketten Hen. Dit besluit geldt kleurstoffen die voor ate make-üp worden I politie en |tranden ji- De vakbonden zijn liit het overleg over een jjVO voor de politie ge- I minister Remkes zaken) de 50.000 biedt, is volgens ijl te slecht. Volgens ?iad hij in december al vrijwel geen geld 51 voor verbeteringen, 'het kabinet 1,2 mil- Jfit om de politie- ïikomende jaren met uit te breiden. De ^delingen over een AO in de gehandicap- ook vastgelopen, severs zijn boos op de jn, omdat zij meer dan §t loon eisen voor die langer dan één In de gehandicap- i/erken 120.000 men- josdt in i gedeeld j» - Luchtvaartmaat- deelt zich op in De maatschappij land - «en, Noorwegen en i.s een divisie voor 'pp de korte afstand, ver- komt er ook een af- tak. De commissa- verder het licht zetten voor drasti- ainigingen om de ge- ;|n de steeds goedkope- j |kets en de toename '|ncurrentie tegen te heeft inge een salarisverlaging terwijl het per- gaat werken. en Bijenkorf [zekeringen |'W - Hema en de Bij lappen in verzekerin- '.fatotheken. De Bijen- Ij^nsterdam opent half |a financiële afdeling. ;'|en winkels in Rotter- '|en Haag. De Hema Jhet eerste halfjaar met gleden van eenvoudige producten. „Klanten leeds vaker en bezoe ker vaak de bank. Daar Jansen, omdat we veel- ;fntact met klanten heb- l^ndien hebben we veel Ipn in Nederland." Jop gsm's zo procent De verkoop van mo- i vorig jaar wereldwijd nen met 20,5 procent icord van 520 miljoen. Onderzoeksbureau dat de cijfers gisteren rde, was sprake van angrijke vervangings- Ibijna verzadigde jen onverwacht sterke {roei in gsm-arme lan- tner denkt dat er dit ïiiljoen apparaten, :ent meer, verkocht Nokia bleef met ruime ng marktleider, maar iandeel wel dalen van 14,7 procent. Monopolie voor auto-onderdelen moet verdwijnen brussel/anp - Autoreparaties zouden goedkoper kunnen worden door een voorstel dat eurocommissaris Bolkestein in april presenteert. De Nederlan der wil het monopolie dat fabri kanten nu hebben op bepaalde reserveonderdelen doorbreken. Als concurrerende bedrijven de vervangende onderdelen gaan maken, zou de prijs kunnen da len. Door goedkopere repara ties hoeven automobilisten mo gelijk ook minder te betalen voor hun autoverzekeringen. De Europese automobielbedrij ven zijn niet blij met het voor stel van Bolkestein. Ze hebben zich al beklaagd bij voorzitter Prodi van de Europese Com missie. Zij waarschuwen dat het voorstel banen kost bij de fa brieken in Europa. Concurren ten in China en Taiwan zouden profiteren door goedkope ko pieën van de onderdelen te produceren. De Europese Commissie nam eerder al maatregelen om de verschillen in autoprijzen in de Europese Unie te verkleinen. De auto's zijn in sommige lan den inmiddels iets goedkoper dan een jaar eerder. KPN keert minder aan topsalaris uit den haag/anp - KPN heeft in 2003 minder aan beloningen aan de top uitgekeerd dan het jaar ervoor. In het jaarverslag dat gisteravond laat op de web site verscheen staat dat het tele- comconcem voor in totaal 5,6 miljoen euro aan zijn leden van de raad van bestuur aan salaris en bonussen heeft uitbetaald. In 2002 was dat bijna twee keer zoveel: 10,6 miljoen euro. Topman Scheepbouwer kreeg 2,5 miljoen euro uitgekeerd. In 2002 was dat 3,5 miljoen euro. Dat leidde destijds tot ophef, omdat KPN in 2001 en 2002 miljardenverliezen leed. De totale beloning die in 2003 werd uitgekeerd is lager door dat de bonussen over het te genvallende jaar 2002 pas vorig jaar werden uitbetaald. Over de bonus van 2003, waarin het be drijf weer winst maakte, laat KPN zich niet uit. Die komt in het volgende jaarverslag. Ondanks verkoop verzekeringsdochter in VS utrecht/anp - Bankverzekeraar Fortis verwacht dit jaar meer winst te behalen. Volgens top man Van Rossum wordt de net tobedrijfswinst hoger dan de 2,2 miljard euro die in 2003 werd verdiend. Dat betekent dat het concern tientallen miljoenen ex tra moet binnenhalen om de ver koop van zijn winstgevende Amerikaanse verzekeringsdoch ter te ondervangen. Het financiële concern heeft in februari 65 procent van zijn Amerikaanse verzekeraar Assu- rant verkocht. Dat deel van de verzekeringsdochter valt daar mee uit de cijfers over het lo pende jaar. Naar verwachting verkoopt het Belgisch/Neder landse Fortis dit jaar ook het resterende belang in Assurant. De Amerikanen waren afgelo pen jaar goed voor ongeveer 30 procent van de winst bij de ver zekeringspoot, die op 996 mil joen euro uitkwam. Van Rossum zei vandaag in een toelichting op de jaarcijfers dat hij de winsten uit de VS kan compenseren met onder meer kostenbeparingen en de goede resultaten op de verkoop van schade- en zorgverzekeringen. De verkoop van Assurant heeft Fortis tot dusver 1,5 miljard dollar opgeleverd. Fortis hield het er vandaag op dat de opbrengst onder meer nodig is om de positie in de thuislanden Nederland en Bel gië te versterken. Het bedrijf wil onder andere groter worden als consumentenbank in Neder land, zoals uit de eerder gepre senteerde toekomstplannen van Van Rossum is gebleken. Fortis heeft zich het afgelopen jaar hersteld van de grote pro blemen in 2002, toen het bedrijf honderden miljoenen euro's moest toeleggen op zijn aande- lenportefeuÖle. De nettowinst over 2003 van 2,2 miljard euro is vier keer zoveel als het jaar daarvoor. De operationele winst kwam zelfs vijf keer hoger uit, even eens op 2,2 miljard euro. Als de waardeverschillen in de beleg gingsportefeuille niet worden meegerekend, zou de winst groei 19 procent bedragen. Het grootste deel van deze stijging komt voort uit de verzeke- ringstak, waar de operationele winst exclusief invloeden van aandelenbelangen met 29 pro cent toenam. Bij de bankendi- visie steeg dit winstcijfer met 6 procent. - viersen - Een miljoen eieren worden er geverfd bij de firma Moos- Butzen in het Duitse Viersen. Vijf machines werken 24 uur per dag om de eieren, die bedoeld zijn voor Pasen en naar Nederlandse, Bel gische en Duitse winkels gaan, te kleuren. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - De FNV heeft het vertrouwen verloren dat werkgevers, vakbonden en ka binet het eens worden over een levensloopregeling. De wensen over de regeling, waarmee werknemers moeten kunnen sparen voor verlof en vroegpen- sioen, liggen volgens de vak centrale te ver uiteen. „Wij hebben er een zeer hard hoofd in dat wij eruit zullen ko men", zei vice-voorzitter Roozemond; Vorig jaar werd in het najaarsakkoord afgesproken dat zij deze regeling in april op touw zetten. Volgens Roozem ond blokkeren de werkgevers CVNO-NCW en MKB-Neder- land) een collectieve levens loopregeling. MKB wil werkne mers wel verplicht laten sparen om vanaf hun 60ste vervroegd met pensioen te kunnen, maar hekelt collectieve regelingen. VNO-NCW wil helemaal geen levensloopregeling, zegt Rooze mond. De organisatie wil vol gens haar alleen oude werkne mers een overgangsregeling aanbieden om vervolgens daar na alle spaarmogelijkheden om eerder te stoppen met werken te schrappen. VNO-NCW vraagt zich af wat deze ketelmuziek bijdraagt aan de onderhande lingen. MKB-Nederland noemt de con clusie voorbarig. Het CNV is zeer verbaasd. „Wij begrijpen niet waarom zij deze conclusie trekken", zegt CNV-bestuurder Van Splunder. Hij acht een ak koord mogelijk. De FNV eist dat werknemers met de levensloopregeling een deel van hun loon belastingvrij kunnen sparen. Zij moeten zelf kunnen bepalen of ze het geld inzetten om verlof op te nemen of eerder met pensioen te gaan. De vakbeweging wil een rege ling die geldt voor iedere Ne derlander. Roozemond zegt dat het kabi net juist geen collectieve rege ling wil. Volgens hem dreigen bovendien jonge werknemers het kind van de rekening te worden. „Zij hebben moeten meebetalen aan het vroegpen- sioen van oude werknemers maar kunnen zelf geen rechten opbouwen." wassenaar/gpd - De kosten voor het betalen aan de kassa in onder andere winkels, benzinestations en horecagelegenheden bedroegen in 2002 voor de bedrijven samen een kleine 3 miljard euro. Een flinke toename van het aantal pin- of chiptransac ties in plaats van contante betaling zou leiden tot een besparing van zo'n 100 miljoen euro. Dat blijkt uit een onderzoek van onder andere de banken, In- terpay, DNB de Consumentenbond en de toon bankinstellingen. Nu wordt nog steeds ruim 80 procent van de betalingen aan de kassa contant af gerekend. Jaarlijks worden er zo'n 8,3 miljard transacties uitgevoerd aan de kassa met een totale omzet van 119 miljard euro. Dit zijn niet alleen pinbeta lingen, maar ook transacties met de chipknip of contant. De kosten van deze transacties worden onder andere gemaakt voor het vervoeren van contant geld, de beveiliging en de elektronische systemen. Een gemiddelde transactie kost 0,35 euro. Deze kosten komen in eerste instantie niet direct bij de consument terecht, maar worden door de betrokken partijen als banken en leve ranciers wel in de producten en diensten door berekend. De cijfers werden gisteren gepresenteerd op een congres over het betalingsverkeer van Interpay en De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). Volgens Koning, directeur betalingsver keer van De Nederlandsche Bank (DNB), kunnen de kosten voor het betalingsverkeer omlaag door een efficiënter gebruik van de betalingsmogelijk heden. Uit het onderzoek blijkt dat de kosten voor het gebruik van de chipknip relatief het goedkoopst zijn. Een transactie met de chipknip ligt met 90 euro cent beduidend hoger dan contant betalen (30 cent), maar dat komt omdat er nog weinig ge bruik van wordt gemaakt. Als het gebruik toe neemt dalen de kosten per transactie opeens sterk naar 3 cent. Hoewel het gebruik van de pin pas in Nederland al flink is ingeburgerd, vindt het overgrote deel van de betalingen aan de kas sa nog steeds contant plaats (83 procent). Voor het gebruik van pinpas en chipknip is dit respec tievelijk 14 en 1 procent. De overige betalingen gebeuren met een credit card of winkelgebonden betaalpassen. De credit card is het duurste betalingsmiddel, ruim 3 euro per transactie. Volgens Koning zouden de kosten al met 100 miljoen euro kunnen dalen als zo'n 1,5 miljard van de contante transacties giraal zouden worden uitgevoerd. Volgens Koning zou het gebruik van de pin- of chipkaart kunnen worden gestimuleerd door de kosten per transactie direct aan de consument door te berekenen. De Raad voor de Detailhandel staat achter dat idee. De nieuwe bankpas van de toekomst zou volgens Van den Boek van de raad automatisch de beste (goedkoopste) keuze aan moeten geven. De raad benadrukte dat de klant wel de keuze moet blijven behouden om op een andere ma nier te betalen. Klant onwetend over binding bedrijven den haag/gpd - De Meeüs Groep die zich presenteert als onafhankelijk tussenpersoon heeft zich aan verzekerings maatschappij Aegon verplicht jaarlijks minstens 40 procent aan Aegon-polissen te verko pen. Deze afspraak is in 1998 overeengekomen bij de overna me door Aegon van de Kamer beek Meeüs Groep, nu Meeüs geheten. Aegon heeft het 100-procents- eigendom van Meeüs tot nu toe buiten de jaarresultaten gehou den. Klanten die een financiële dienst afnemen bij Meeüs wor den niet op de hoogte gesteld van de eigendomsverhoudin gen. Meeüs meldt slechts dat het 'gelieerd' is aan Aegon. De verplichting van Meeüs jaar lijks een groot percentage van de verkochte polissen onder te brengen bij Aegon, staat in do cumenten die in het bezit zijn van het Financieele Dagblad en Nova. Kenners van de verzeke ringsbranche betwisten de on afhankelijke status die Meeüs zich aanmeet. Volgens verzekeringsconsultant Valkenburg is het kwalijk dat consumenten onwetend wor den gehouden van de banden tussen beide bedrijven. „De klant moet dat weten." Aegon verdedigde zich gisteravond in een schriftelijke verklaring door er op te wijzen dat het 'jaren lang niet gebruikelijk was dat verzekeraars hun belang in tus senpersonen openbaar maak ten'. Ze waren dat volgens Ae gon ook niet verplicht. Aegon heeft de overname van Meeüs sinds 1998 aangemerkt als een belegging, en niet als een deelneming. Zo kon het concern vermijden dat het in de jaarcijfers moest worden verwerkt. Volgens hoogleraar verslagleg ging Langendijk is dat aan vechtbaar. Hij vindt dat Aegon volgens de wet verplicht was om het 100-procentsbelang in Meeüs als een deelneming in de jaarresultaten op te nemen. Verzekeringsdeskundige Oo- senbrug zegt: „Als je als verze keraar een intermediair over neemt, dan is dat niet om er een rendement op te maken." Oosenbrug denkt dat de jaarre sultaten van Aegon Nederland in de afgelopen jaren hoger zijn uitgevallen, omdat de matig dr aaiende Meeüs Groep niet op de jaarcijfers drukte. Aegon bestreed dat gisteravond en stelt dat de resultaten van Meeüs en andere gelieerde tus senpersonen de resultaten van Aegon „niet materieel hebben beïnvloed". Aegon zal Meeüs morgen voor het eerst in de jaarcijfers over 2003 als deelne ming opvoeren. Oosenbrug ver wacht dat de verzekeraar hier door genoodzaakt is een 'in- haal-verlies' te nemen. In Leerdam opende supermarktconcern Laurus een Edah-winkel volgens de nieuwe Lekker Laag-formule. In de supermarkt worden minder A-merkartikelen verkocht dan in bestaande Edah-zaken. Foto: ANP/Raphael Drent heerlen/anp - De vakbonden hebben het personeel van het chemieconcern DSM opgeroe pen morgen drie uur lang het werk neer te leggen. De aanlei ding is het plan van de onder neming 500 banen te schrap pen. De vakbonden rekenen erop dat meer dan 1000 werknemers gehoor geven aan de oproep. „De animo onder het DSM-per- soneel is ongekend groot", al dus bestuurder Van Rees van FNV Bondgenoten. De bedoe ling is dat de werknemers in een demonstratieve optocht door de binnenstad naar het hoofdkantoor van DSM lopen. De actie moet het bestuur er van doordringen dat er een ein de moet komen aan wat de vak bonden noemen 'de afbraak van de DSM-werkgelegenheid in Limburg'. Bij het bedrijf, ont staan uit de Staatsmijnen, werkten in de jaren tachtig nog 15.000 werknemers. Inmiddels is dat aantal in Limburg terug gebracht tot circa 5100. De vak bonden vrezen voor het verlies van nog eens 500 banen. den haag/gpd-anp - De prij zenoorlog nekt steeds meer merken. Assortimenten ver schralen. Supermarktketens zoeken naar besparingen om toch winst te maken. Met min der artikelen kunnen zij ver- voers- en factureringskosten drukken. Albert Heijn gooit er drie koffiemerken uit en con current Laurus opende gisteren een Edah met minder A-mer ken. Albert Heijn, Konmar en Super de Boer houden flinke oprui ming in het supermarktschap, voorspelt supermarktdeskundi- ge Sloot. Deze servicesupers hebben 15.000 tot 20.000 artike len in de schappen. Albert Heijn zelfs 20.000 tot 30.000 producten. Van dat assortiment zal 10 tot 20 procent verdwijnen, ver wacht Sloot. Een goedkopere supermarkt als Edah heeft veel minder keus met rond 10.000 producten. Een beperkter assortiment is goed voor het rendement. Kijk maar naar de prijsvechters als Aldi en Lidl. Deze discounters hebben volgens Sloot tussen 1000 en 1500 producten in de winkel uitgestald. „Er zijn drie manieren om de gevolgen van de prijzenslag op de vangen", zegt levensmidde lenexpert Grievink van Cap Ge- mini Ernst Young. „Je kunt nieuwe afspraken ma ken met leveranciers, winst marges omlaag schroeven en zoeken naar besparingen. Het snijden in assortimenten levert geld op. Minder keus maakt het voor de klant veel overzichtelijker, meent Hans Koeleman, woord voerder van Albert Heijn. Supermarktdeskundige Gerard Rutte waarschuwt echter niet te diep te snijden. „Je moet niet tot op het bot gaan, want dan lopen de consumenten weg." Volgens hem zijn er nog vol doende categorieën waarin nog wel te snijden te valt. „Waarom zouden de winkels veel varian ten houden van zowel Pepsi als Coca-Cola?" Overigens lijkt Allbert Heijn op dit moment de winnaar van de uitputtende prijzenoorlog waarin de supermarkten elkaar met ongekend veel prijsacties bevechten, zo blijkt uit onder zoek van GfK Panelservices. Het bureau ondervraagt in de zo mer en in december een vaste groep van 4400 consumenten over de waardering van super markten. Deze tussentijdse pei ling is gedaan vanwege een prijzenoorlog. Klanten hebben een aanzienlijk hogere waardering voor de prij zen van AH dan vóór het uit breken van de prijzenoorlog in oktober 2003. Het prijsimago van Albert Heijn is weer bijna terug op het niveau van voor 2001. De formules Plus en Spar heb ben ook een beter prijsimago gekregen. Laurus zit duidelijk in de hoek waar de klappen vallen. De on derzoekers zeggen dat de waar dering voor de prijzen bij de Laurus-formules Edah en Super de Boer nauwelijks zijn gewij zigd, terwijl ook deze ketens veel prijzen hebben verlaagd. Overigens lijkt ook de opmars van Aldi wat gestuit; de waarde ring voor de Duitse prijsvechter is niet veranderd. Onderzoeker Holla wijst er op dat het gaat om imago's en niet om werkelijk lagere prijzen. Holla: „Het zegt ook niets over wie wat verdient, al kun je in het algemeen wel zeggen dat de verbeterde imago's zich verta len in groeiende klantenkrin gen. Imago's zijn uiteindelijk wel bepalend voor het aan koopgedrag. Het gros van de klanten weet niet wat een pak koffie of een fles limonade kost, maar gaat af op een gevoel." den haag/anp - De raad van bestuur van Shell onder leiding van Van der Veer heeft het ver trouwen van de speciale com missie die bij het energiecon- cem de boeken controleert. Dat liet commissie-voorzitter Ja cobs gisteren weten. De com missie bestaat uit drie commis sarissen van Koninklijke Olie en drie commissarissen van moe dermaatschappij Shell Trading. Jacobs reageert hiermee op re cente publicaties in Amerikaan se kranten. The New York Times berichtte op basis van interne memo's en notulen van be stuursvergaderingen dat top man Van der Veer en financieel bestuurder Boyton al vanaf 2002 op de hoogte waren van de problemen rond de olie- en gasreserves. De commissie bracht onlangs een voorlopig rapport over de kwestie uit. Toen had zij vol gens de woordvoerder al impli ciet het vertrouwen uitgespro ken in de huidige raad van be stuur. De commissarissen heb ben dat overgenomen. De Ame rikaanse beurstoezichthouder SEC doet onderzoek naar de re serves. De kwestie houdt in middels ook de Nederlandse fi nanciële waakhond AFM bezig. Een woordvoerder wilde niet zeggen of er een officieel on derzoek loopt. Shell zelf doet ook onderzoek dat binnen en kele weken is afgerond. delft/anp - De Koninklijke Por- celeyne Fles, producent van au thentiek Delfts blauw, heeft vo rig jaar een verlies geleden van 156.000 euro. In 2002 schreef het bedrijf nog een winst van 176.000 euro. De omzet daalde met 29 procent naar 3,3 mil joen. „In het jaar 2003 kreeg de Porceleyne Fles de ene tegen slag na de andere te verwerken. De oorlog in Irak en de long ziekte SARS hebben veroor zaakt dat met name de voor de Porceleyne Fles zo belangrijke Amerikaanse en Japanse bezoe kers wegbleven aldus het be drijf in een verklaring.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11