Poetin wint zondag, hoe dan ook BUITENLAND Vragen rond dood Julie en Mélissa blijven Huurlingen wilden naar Equatoriaal-Guinea Sharon en Qurei gaan volgende week praten Arabische bouwvakkers gemerkt Terrorist Abu Abbas in Irakese cel overleden 'Rwandese leider Kagamé liet president vermoorden' DutrouxJÉL »ïne voor erland gepakt j - De Turkse politie =70 kilo heroïne onder in een vrachtwagen I Nederland. De drugs Verstopt in een lading Q De vrachtwagen was in U-Turkse stad Antalya ge- %e heroïne heeft een aarde van 5 miljoen eu- dstraf voor ischutter Icton - De 'Washington John Muhammad, is |l veroordeeld. Hij was (schutter die - samen i stiefzoon - in oktober jWashington DC en om- tien mensen dood- ODe rechter volgde het Mat een jury in novem- (racht. Als executieda- U oktober vastgesteld. rikanen in rgië bestolen eln Georgië zijn dieven jaal gegaan met geld en h van Amerikaanse :ondo's die Georgische P (een opleiding in ter- %ijding geven. De die- Jien de brandkast mee Opleidingscentrum van Vgische ministerie van in een buitenwijk van eridstad Tbilisi. In de efet zaten persoonlijke gen en zo'n 159.000 dol- n (000 euro) contant geld t.pldij van de Amerika- ^te betalen, ivs diirecht voor 'rigen' a Ento - Californische Mntariërs willen hun veranderen zodat ook 3vSn kunnen stemmen. rstel voorziet in een u%m voor 16-jarigen en °kt stem voor de jongste 1 ^ij verkiezingen voor komische parlement j). Volgens een Demo te senator is de jeugd ~inwoordig dankzij inter visie, mobieltjes en een 'fee samenleving beter Veerd dan jongeren Een Republikeinse col- J'mde het plan het idi- ee dat hij ooit hoorde. iame vonnist jtjesslikkers ^'iibo - Een rechter in Hpe heeft gisteren twee 'Slikkers, een Oosten- en!een Roemeense, ver- r£l tot acht respectievelijk 11 tanden cel. Beiden zijn ,td de jaarwisseling op- \T) het vliegveld van Pa- De Roemeense had cocaïne ingeslikt, de jkse 842. Beide vrou- :en bovendien een len van 750 Suri- ieljpollar, zo'n 250 euro. •pslagen hoogleraar ,eien Saudische hoogle tteren veroordeeld tot ;evangenisstraf en woensdag 10 maart 2004 Russische president zet nieuwe regering alvast aan het werk moskou - Hij moet nog herko zen worden, maar daar trekt de Russische leider Vladimir Poetin zich weinig van aan. De presi dentsverkiezingen van zondag zijn voor president Poetin (51) niet meer dan een formaliteit. Zeker van de overwinning, heeft hij vanmorgen alvast zijn nieu we, afgeslankte regering voor de komende vier jaar gepresen teerd. Liberale economen krijgen de overhand. Het aantal ministers is bijna ge halveerd, van dertig naar ze ventien. De kersverse premier Michail Fradkov mocht de uit verkorenen in het bijzijn van Poetin voorstellen in een nauw keurig geënsceneerde televisie uitzending in de oude sovjet stijl. De ministers zelf zeiden geen woord. Ze stonden even op, bogen het hoofd en gingen weer zitten. De beurs in Mos kou reageerde in elk geval op gelucht. Minister van economi sche zaken German Gref en mi nister van financiën Aleskej Koedrin mogen blijven zitten, net als de hervormingsgezinde industrieminister Victor Chris- tenko. Samen met de nieuwe vice-premier Alexander Zjoekov moeten ze de in het slop ge raakte economische hervor mingen weer op gang krijgen. De grote afwezige aan de ovale tafel in het Kremlin was Igor Ivanov, de langjarige minister van buitenlandse zaken. Poetin heeft hem benoemd tot hoofd van de veiligheidsraad, een in stituut dat vol zit met uitgeran geerde Russische politici. De opvolger van Ivanov wordt Ser- gej LavrQv, de Russische per manente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. Lavrov kondigde al aan dat hij hard zal vechten voor de Russische be langen in het buitenland. De ervaren diplomaat staat bekend om zijn forse taalgebruik. Analisten reageerde over het al gemeen positief op de nieuwe regering. Het verkleinen van de regering lijkt de voorbode voor een sanering van het ambtena renapparaat, iets was tot dusver jammerlijk mislukte. Onder Po etin is het aantal bureaucraten gestegen. De nieuwe minister- ploeg moet ook in staat zijn om enkele pijnlijke hervormingen door te voeren op het gebied van gezondheidszorg, sociale lasten en belastingen, menen analisten. In het Kremlin zou nu al worden gewerkt aan in grijpende wetsvoorstellen. 'Irak had in '91 bijna kernbom' beiroet/ap -In 1991, ten tijde van de Golfoorlog, had Irak nog maar drie jaar nodig om een kernbom te maken. Dat heeft de Iraakse geleerde al-Noaimi, indertijd de nummer 2 van het gehei me wapenprogramma, gisteren in Beiroet gezegd. Daar wordt een bijeenkomst gehouden om de gevolgen van de invasie van Irak te bespreken. Irak had iets minder dan een kilo hoogverrijkt uranium aangemaakt toen het programma werd stopgezet. Voor een atoombom is naar schatting minstens tien kilo hoogverrijkt urani um nodig. „Om die hoeveelheid te produceren, waren onder nor male omstandigheden nog minstens twee jaar nodig", zei Al-Noai mi. Het afwerken van de bom zou nog een jaar hebben geduurd. De schaduw van een toeschouwer valt op een verkiezingsposter voor zittend president Poetin. De plaat hangt op een tentoonstelling in Moskou van ontwerpen voor de officiële poster. Over de uitslag van de verkiezingen van zondag twijfelt niemand. Foto: Reuters harare/anp-afp-efe - Huurlingen die zondagavond in Zimbabwe strandden, wilden naar het kleine olierijke Equatoriaal-Guinea. De minister van informatie van dat land, Augustin Nse Nfumu, heeft gisteren laten we ten dat daar vijftien huurlingen zijn aangehouden die president Teodoro Obiang wilden vermoorden. Deze vijftien waren volgens hem een voorhoede van de groep van 64 die zondagavond uit Zuid-Afrika vertrok en in Zimbabwe strandde. Zimbabwe heeft het vracht vliegtuig waarin zij reisden, in beslag genomen en de inzittenden aangehouden. De Zimbabwaanse autori teiten sloegen groot alarm, nadat was gebleken dat de groep wapentuig vervoerde. Hun bagage leek verdacht veel op de benodigdheden van commando's. De inzit tenden hebben verschillende nationaliteiten en zijn volgens Zimbabwaanse bronnen 'stevig gebouwde' blanken. De Zuid-Afrikaanse eigenaar van het vliegtuig, de firma Logo Logistics, beweert dat het om mensen gaat die in Congo mijnen gaan beveiligen. Maar in de hoofdstad Malabo van Equatoriaal-Guinea is de regering ervan overtuigd dat de huurlingen uit het vliegtuig deel uit maken van de groep die daar al is opgepakt. Het gaat daarbij om Zuid-Afrikanen, een Duitser en een aantal huurlingen uit de Kaukasus. Zij zouden onder leiding van een Zuid-Afrikaanse ex-kolonel die Nick wordt ge noemd, de president van Equatoriaal-Guinea hebben willen vermoorden. Dat had vrijdag al moeten gebeu ren maar 'Nick' stelde de operatie enkele dagen uit. Hij heeft bekend volgens de autoriteiten in Malabo. Het dunbevolkte Equatoriaal-Guinee is dankzij enorme olievoorraden steenrijk en het wordt geleid door een clan waarvan de leden sinds december onderling ver bitterd ruziën. Toen mislukte een staatsgreep door de halfbroer van president Obiang. Een reeks prominente familieleden van de president wil nog steeds voorko men dat die zijn zoon Teodorin tot zijn erfgenaam van het land en zijn olierijkdommen maakt. Zuid-Afrika is berucht door huurlingen. Ondanks strenge wetgeving, floreert de bedrijfstak. Ze heten vei- ligheidsbedrijven of adviesbureaus over beveiliging. Vooral de VS maken gebruik van deze firma's, die de regering in staat stellen zich militair met buitenlandse aangelegenheden te bemoeien zonder dat ze officieel militair betrokken is. Veiligheidsspecialisten zoals de huurlingen dan worden genoemd, zijn onder meer be trokken bij de strijd tegen guerrilleros en drugsbaron nen in Colombia en bij de bezetting van Irak. ^bespotten van de is- tiammed al-Sehmy, die aP? op een school die 5%ad met het ministerie Tisie, heeft volgens stu- iafezegd dat ontucht toe- ^s. Hij zou ook de pro- tammed bespot heb- r iehmy werd aanvanke- 'e. tiuldigd van geloofsver- "vat met de doodstraf 'ten bestraft. Later werd st%cht veranderd in be- rï |van de islam. Zowel de als de advocaat van gaan in beroep te- uitspraak. 1I8 =dweerman tte brand - Een Amerikaanse lerman is veroordeeld aar cel en 28 miljoen hadevergoeding we- n3ndstichting. In de hoop ;elaantje veroorzaakte de o0i spuitgast de grootste r 3 in de geschiedenis e ''iaat Arizona. Behalve °bn hectares bos gingen Sb v'ammen °P- ïd Deense ^vereniging ^SCEN - De Deense justi- n vereniging van pedo- 1S jbieden. De Deense ^van justitie Lene Es- Seïi dat te hebben beslo- n J)testen van slachtof- ^jyedofielen. Eerdere po- tot een verbod te ko ten, omdat zo'n maat- a?pijd werd geacht met 'tiöhten als de vrijheid ^jngsuiting en vergade- tórpeense Pedofielenver- :s> iet pedofilie als „een geaardheid net als ho- onfiiteit". Zij stelt zich 5Plpedofielen op te voe- fUjn verantwoord gedrag ls shte van kinderen" en ;n grt zich van seksueel istj ep: tel aviv/gpd - De Israëlische premier Sharon en zijn Pales tijnse collega Qurei ontmoeten elkaar volgende week voor het eerst officieel. Het gesprek tus sen de premiers is gepland voor dinsdag 16 maart. Voornaamste agendapunt is Sharons 'losma kingsplan', dat voorziet in een onvoorwaardelijke Israëlische terugtrekking uit de Gazastrook en uit enkele delen van de wes telijke Jordaanoever. Naar verluid zou de ontmoeting zijn afgedwongen door de Ame rikaanse president Bush, die Sharon niet zou willen ontvan gen voordat hij het. officiële contact met de Palestijnen heeft hersteld. De Amerikaanse regering heeft haar twijfels over het losmakingsplan. Ze heeft er bij Sharon op aangedrongen dat deze de terugtrekking coör dineert met het Palestijnse Be stuur, zodat er in de verlaten gebieden geen machtsvacuüm ontstaat. Later deze week arriveert een Amerikaanse delegatie in Israël om meer duidelijkheid te krij gen over het losmakingsplan. Uit wat tot nu toe is uitgelekt, blijkt dat Sharon kiest voor een volledige militaire terugtrekking uit Gaza en een ontmanteling van alle Israëlische nederzet ting in het gebied. Sharon wil verder zeventien van de ruim 150 nederzettingen op de be zette westelijke Jordaanoever ontruimen. In ruil daarvoor zouden de Amerikanen moeten instemmen met een 'annexatie' van enkele grote Israëlische ne derzettingen in het gebied. jeruzalem/ap - Israëliërs van Arabische afkomst die meewer ken aan de bouw van een nieu we vleugel van het Israëlische parlement, hebben een met ro de verf gemarkeerde helm moe ten dragen. Zo kon het veilig heidspersoneel hen onder scheiden van buitenlandse ar beiders. Parlementsvoorzitter Rivlin gaf direct opdracht de markeringen te verwijderen, omdat hij niet wil dat ze wor den gezien als een manier om een etnisch of religieus onder scheid te maken. Het Arabische parlementslid Ahmed Tibi sprak van racisme en verwees naar de gele Davidsster die jo den tijdens het nazi-bewind in Europa moesten dragen. Bouwvakkers uit het Verre Oos ten of Oost-Europa worden niet als een bedreiging gezien. Zo'n 19 procent van de Israëliërs is Arabier. De spanningen tussen joden en Arabieren zijn opgelo pen sinds de gevechten tussen Israël en de Palestijnen ruim drie jaar geleden losbarstten. Arabische Israëliërs vinden dat zij systematisch worden gedis crimineerd door de autoritei- Politie bestormt verkeerde huis münchen/anp-dpa - Het lijkt op de tv-reclame van een Neder landse bouwmarkt: zwaarbewapende Duitse politieagenten vielen midden in de nacht het verkeerde huis binnen. De agenten wilden in Gammelsdorf bij München een verblijf van de motorbende Bandidos bestormen. Het speciale commando drong echter binnen bij een onberispelijke familie. De politie verraste de ouders met machinegeweren in de aanslag. De dochters sliepen door al het geweld heen. In het kleine dorp ontbraken straatnamen en de huisnummers waren moeilijk te lezen, verontschuldigde de Beierse politie zich gisteren. jeruzalem/ap - De Palestijnse terrorist Abul Abbas is maan dag in Amerikaanse gevangen schap in Irak overleden. Dat heeft het Amerikaanse ministe rie van defensie gisteren beves tigd. Abbas (55) was de leider van een Palestijnse splinter groep die in 1985 het Italiaanse passagiersschip Achille Lauro kaapte. Abbas is 'naar het zich laat aanzien' een natuurlijke dood gestorven, zei een woord voerder van het Pentagon. Amerikaanse soldaten arres teerden hem in april vorig jaar Abu Abbas groeide op in een van de vele Palestijnse vluchte lingenkampen in Syrië. In de ja ren zestig werd hij lid van de Palestijnse Bevrijdings Organi satie (PLO). In 1976 werd Abbas leider van de radicale factie Pa lestijnse Bevrijdingsfront (PLF). In oktober 1985 kaapten vier PLF-militanten de Achille Lauro op een cruise van Egypte naar Israël gekaapt. Zij eisten de vrij lating van vijftig Palestijnen die in Israël vastzaten. Een van de 500 passagiers, de bejaarde joodse Amerikaan Leon Kling- hoffer, werd in zijn rolstoel doodgeschoten en overboord gegooid. Na enkele dagen was de kaping voorbij en Abu Abbas kreeg met de kapers een vrijge leide naar Tunesië. Onderweg Abu Abbas. Archieffoto: Reuters werd het lijntoestel door Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen ge dwongen om te landen op een NAVO-basis in Italië. Na fel Ita liaans protest mocht het vlieg tuig met enkel Abbas aan boord zijn reis vervolgen. Later werd Abbas in Italië bij verstek tot vijf keer levenslang veroordeeld. Zijn handlangers zaten toen al voor lange tijd achter slot en grendel. In 1998 betuigde Abbas spijt over de kaping en beloofde geen geweld meer te gebruiken. Behalve Abbas woonde nog ze ker één beruchte Palestijnse terrorist buiten het bereik van de westerse inlichtingendien sten in Bagdad: Abu Nidal, die vorig jaar een gewelddadige dood stierf. Volgens de Irakese autoriteiten pleegde Abu Nidal zelfmoord; zijn aanhangers zeggen dat hij door de Irakezen is vermoord. parijs/kigali/anp-afp - De hui dige Rwandese leider Paul Ka gamé liet tien jaar geleden het vliegtuig neerschieten dat de presidenten van Rwanda en Burundi vervoerde. Dit conclu deert de anti-terreur divisie van de Franse politie in een rap port, dat is uitgelekt via het Franse dagblad Le Monde. Nadat het vliegtuig op 6 april 1994 was neergehaald, ont stond een buitensporige golf van geweld in Rwanda. Naar schatting 800.000 Tutsi's en ge matigde Hutu's werden afge slacht onder leiding van Hutu- extremisten die vreesden de macht in het land weer aan de Tutsi-minderheid te verliezen. Dat gebeurde vervolgens toch, toen Kagamé als Tutsi-guerril- laleider vanuit het buurland Uganda in juli 1994 Rwanda veroverde. Hij is sindsdien de sterke man van het Midden- Afrikaanse land. Kagamé wordt vandaag in Brussel verwacht voor een officieel tweedaags be zoek aan België. Kagamé heeft altijd hardnekkig ge ontkend dat zijn beweging, het Rwandese Patriottische Front (FPR), het vliegtuig neer7 haalde om een omwenteling te bewerkstellingen. Het front zou onder de in 1994 gesloten vre-y desovereenkomsten slechts een bijrol krijgen in de politiek van Rwanda. De Franse justitie onderzoekt de aanslag sinds 1998. Onder de slachtoffers waren ook de Franse bemanningsleden van het door Parijs verstrekte presi dentiële vliegtuig. 'Feest van haat' mag doorgaan münchen - Ondanks een protest van het Simon Wiesenthal Centrum, dat spreekt van 'Een feest van haat', heeft de burge meester van het Zuid-Duitse Senden toestemming gegeven voor een concert in april van een neonazistische band en een ultranationalistische folkzanger. Het evenement is georgani seerd door de extreemrechtse Nationaal Democratische Partij (NPD). Burgemeester Kurt Baiker zei dat het geen kwestie is van voor- of afkeur en wees erop dat de Duitse wet voorziet in de vrijheid van meningsuiting. De Beierse autoriteiten wezen er eerder op dat de NPD een legale partij is en dus ook bijeen komsten mag organiseren. Het Duitse constitutionele hof wees vorig jaar een regeringseis voor een verbod van de partij van de hand. Volgens het Wiesenthal Centrum is het concert een „belediging voor slachtoffers van de holocaust en gericht tegen huidige minderheden". door onze correspondent Pascale Thewissen aarlen - Negen jaar na de ont voering van de achtjarige meis jes Julie Lejeune en Mélissa Russo blijft onduidelijk wie de kinderen ontvoerde en hoe ze stierven. Bewijs dat Mare Dutroux en zijn vermoorde handlanger Bernard Weinstein de kinderen oppikten ontbre ken. De leider van het onderzoek, Jacques Langlois, moest giste ren tijdens zijn verhoor bij de rechtbank in Aarlen in de zaak- Dutroux toegeven dat er veel vragen blijven over het lot van de twee kinderen. Langlois ba seert zijn conclusies enkel op bekentenissen die Dutroux' vrouw Martin vlak na haar ar restatie aflegde. „Toen we al leen thuis waren, heeft Mare me verteld dat Bernard en hij samen in het Luikse Julie en Geen enkel hard bewijs dat Dutroux zelf de meisjes ontvoerde Proces Mélissa ontvoerd hadden en dat ze dit met een wagen ge daan hadden. Ik meen me te herinneren dat ze dit deden met een wagen die Weinstein had gestolen. Ik dacht dat hij helemaal gek geworden was", verklaarde Martin des tijds. Dutroux zelf beweert dat Wein stein en medeverdachte Michel Lelièvre de kinderen ontvoer den. Lelièvre zegt dat hij Dutroux pas na de ontvoering, op 25 juni 1995, leerde kennen. Dutroux ontkent het seksueel misbruik van Julie en Mélissa. De twee meisjes zouden door Weinstein zijn verkracht. Dna- sporen van Dutroux en Mélissa op hetzelfde laken spreken dat tegen. De lichamen van Julie en Mélis sa werden op 17 augustus 1996 opgegraven in Sars-la-Buis- sière, het huis van Dutroux en Martin. Daar werd ook het lijk van Weinstein opgegraven, de Franse misdadiger die door Dutroux levend zou zijn begra ven omdat hij te veel wist. De meisjes hebben na hun ver dwijning waarschijnlijk nog ne gen maanden geleefd en zaten al die tijd opgesloten in een kooi in de kelder van Dutroux' huis in Marcinelle, een voor stadje van Charleroi. Volgens onderzoeksrechter Langlois wa ren de kinderen zo in de ban van Dutroux dat ze zijn leugens geloofden. Dutroux had hen wijsgemaakt dat 'zijn baas' hen wilde vermoorden omdat hun ouders weigerden losgeld te be talen en hij hen daarom in de kooi verstopte. Ze hielden zich dan ook muisstil en doken weg onder hun dekentje, zoals Dutroux hen had bevolen, als iemand anders dan hijzelf de kelder betrad. Langlois leidde een en ander af uit verklaringen van Dutroux en Martin en de reacties van Sabi ne en Laetitia, die levend uit de gruwelkelder gered konden worden. De meisjes, destijds 13 en 14 jaar oud, durfden hun cel pas te verlaten toen Dutroux hen daar toestemming voor gaf. Sabine - meermalen misbruikt door Dutroux - vloog hem zelfs om de hals en bedankte hem. „De conditionering van Julie en Mélissa, die op het moment van hun opsluiting acht jaar waren, kan alleen nog efficiën ter geweest zijn", zei Langlois. De kans is volgens de onder zoeksrechter groot dat Julie en Mélissa geen kik durfden te ge ven toen de politie de woning van Dutroux doorzocht in de cember 1995, op het moment dat Dutroux in verband met een andere zaak in de gevange nis zat. Ze kwamen waarschijn lijk van de honger om het leven. Volgens Dutroux' meest recente verklaringen waren ze dood toen hij in maart 1996 werd vrijgelaten, en stopte hij hun li chamen enkele dagen in de vriezer alvorens ze in Sars te begraven. Vandaag licht Langlois het on derzoek toe naar de ontvoering en de dood van An Marchal (17) en Eefje Lambrecks (19). Ook buigt de rechtbank zich over het verzoek van de advo caten van Dutroux om ex-mi nister van justitie Mare Ver- wilghen op te roepen. De Vlaamse liberaal en huidige mi nister van ontwikkelingssamen werking zat eind 1996 de parle mentaire enquêtecommissie voor die onderzoek deed naar het falen van justitie en politie in de zaak-Dutroux. Aanslag op loge van Turkse vrijmetselaars istanbul/anp-afp-rtr - Bij een zelfmoordaanslag op een vrij metselaarsloge in de Turkse stad Istanbul zijn gisteren twee mensen gedood en zeven ande ren gewond geraakt. De aanslag is nog niet opdist. Een van de daders zou zijn om gekomen toen hij explosieven om zijn middel tot ontploffing bracht. Door de explosie zou ook een kelner om het leven zijn gekomen en raakte de an dere dader zwaargewond. De televisiezender CNN Turk. meldde dat de mannen met au tomatische wapens en granaten de vrijmetselaarsloge hadden aangevallen. In november vorig jaar vielen meer dan zestig doden bij vier bomaanslagen op Britse en joodse doelen in Istanbul. Die aanslag is opgeëist door een Turkse groepering die banden heeft met het terreurnetwerk al- Qaeda.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9