450 man op straat ECONOMIE Wat wist nieuwe Shell-topman over oliereserves? 'NS kleden in 2005 dienstregeling verder uit' BosküÜS Zt Pensioenplan Pv( krijgt weinig sten Grote tapijtenveiling UWV-topduo wil dinsdag gewoon weer aan de slag Forse winstval in 2003 bij VNU Akkoord van IMF met Argentinië buenos aires - Argentinië be taalt het Internationaal Mone tair Fonds 3,1 miljard dollar te- rüg. De regering in Buenos Ai rfes en het IMF bereikten daar- cjver overeenstemming na rjioeizaam overleg. Direct nadat het nieuws bekend was gewor- 4en, veerden de financiële markten in Buenos Aires op. Argentinië had tot dinsdag avond 11 uur de tijd om het ld naar het IMF over te ma- n. Het land kijkt aan tegen ejen schuld van 166 miljard dol lar en is door de economische crisis die eind 2001 ontstond niet in staat om dat geld terug te betalen. Oprichter weg bij Spaar Select tilburg - Oprichter Van Dijk Van Spaar Select trekt zijn han den af van zijn onderneming, liet bedrijf uit Tilburg maakte gisteren bekend dat hij zijn antidelen recent heeft verkocht aön mede-aandeelhouder Sis- térmans. Van Dijk stapt op na een periode van reorganisaties en sanering. Het bedrijf raakte in 2002 in acute geldproble men. Personeelsleden moesten vertrekken en 26 van de 32 kan toren gingen dicht. Van Dijk be gon in 1993 op een zolderka mer. Van den Broek, afkomstig vah het Belgische Spaar Select, is benoemd tot algemeen direc- teür. hi T-Mobile opent Jtot io winkels den haag - Aanbieder van mo biele telefonie T-Mobile wil dit jéör in Nederland vijf tot tien Winkels openen. Dat heeft de Dèutsche Telekom-dochter gis teren gemeld bij de presentatie Vèin de jaarcijfers. Tot op heden vërkocht T-Mobile mobieltjes en abonnementen via onafhan kelijke telecomwinkels. De om- zfet van T-Mobile in Nederland i&ih 2003 met 45 procent geste gen tot 861 miljoen euro. Het bëdrijf behaalde een bedrijfsre sultaat van 45 miljoen tegen over een verlies van 62 miljoen in 2002. T-Mobile zag het aan tal klanten met 38 procent toe nemen tot een kleine twee mil joen. Hiervan zijn er 900.000 abonnee. EU voor hardere aanpak namaak BftussEL - Het Europees parle ment heeft gisteren via een spoedprocedure een richtlijn aangenomen om harder op te treden tegen illegale namaak van producten zoals voetbal shirts en computerspelen en vêtfkoop van gedownloade mu- zïék. Vervalsers riskeren inbe slagname van goederen en banktegoeden. Ook moeten zij omdraaien voor de kosten van dë'vernietiging van de vervalste producten. Strafrechtelijke ver volging is uit de richtlijn wegge laten. Volgens Brussel kostte 'piraterij' de EU tussen 1998 en 2001 zo'n 8 miljard euro per jÉtór. Lidstaten hebben twee jaar cfêfi de regels in nationale wet- teii op te nemen. Basiq Air-bus naar Rotterdam Rotterdam - Luchtvaartmaat schappij Basiq Air, de 'goedko pe' tak van Transavia, start vol gende week met een eigen bus lijn tussen Amsterdam CS en Rotterdam Airport. De bus is bedoeld voor passagiers die \janaf Rotterdam vertrekken. De luchtvaartmaatschappij vliegt vanaf eind februari vanuit Rot terdam naar Alicante, Malaga, Berlijn, Dublin, Kopenhagen, Oslo en Stockholm. Daar ko- ijien vanaf 28 maart Girona en iionden-Stansted bij. De bus rijdt negen keer per dag. Zorgverzekeraars helpen werklozen assen - Vier zorgverzekeraars proberen dit iaar ongeveer tweehonderd langdurig werklo zen aan het werk te krijgen in de-zorgsector. Zij werken daar toe samen met gemeenten en reïntegratiebedrijven. De ge meente Assen en Groene Land Aèhmea begonnen in 2002 om 60 langdurig werklozen klaar te stomen voor een baan. Het pro ject wordt nu uitgebreid met 30 ménsen. In Emmen gaat het öm 30 mensen en in Lelystad om 20. Andere zorgverzekeraars voeren ook projecten uit zoals Dfe Friesland Zorgverzekeraar in Lfeeuwarden, Menzis in Gronin gen en Univé in Alkmaar, m Aldi-chauffeur aan het werk bê5t - De Eindhovense Aldi- ch'auffeur Van den Broek is weer aan het werk. Gistermid dag reed hij zijn eerste rit sinds hSj 22 januari toen hij op staan de voet ontslagen werd. Aldi zei giéteren plots hem terug te ver wachten op zijn werk. Vorige wfeek bepaalde de rechter dat hét ontslag wegens kritiek op Aldi in de publiciteit ongegrond was. hbbsjs woensdag lo maart 2d i n Amsterdam - Medewerkers van veilinghuis De Zwaan waren gisteren in het gebouw aan de Amsterdamse Keizersgracht druk bezig met het versjouwen van loodzware tapijten. Morgen beginnen de kijkdagen die tot en met zaterdag duren. Op woensdag 17 maart komen er zo'n 2000 Perzische taptijten onder de hamer bij het veilinghuis. Foto: Dijkstra/Peter Brom den haag/anp - Topman Jous- tra en zijn medebestuurder De Cloo zijn van plan volgende week dinsdag weer aan de slag te gaan bij uitkeringsinstantie UWV in Amsterdam. „We gaan er vanuit dat we onze functie hervatten", verklaarde De Cloo gisteren in het televisiepro gramma Nova. Minister De Geus van sociale zaken wil af van Joustra en De Cloo, zo heeft hij de Tweede Kamer drie weken geleden la ten weten. Hij concludeerde op basis van extern onderzoek dat het tweetal, Joustra voorop, hem onjuist en onvolledig heeft geïnformeerd over de huisves tingskosten van het UWV. Jous tra, die thuis zit, en De Cloo be strijden dat te vuur en te zwaard. Joustra stuurde vorige week vrijdag nog een brief naar de bewindsman, waarin hij op nieuw aangeeft geen fouten te hebben gemaakt. Bedrijfsbladen en Gouden Gidsen nog niet uit dal De Geus wilde binnen vier we ken overeenstemming met Jou stra hebben over diens vertrek. Die termijn loopt volgende week maandag af. Het voornemen van Joustra en De Cloo om hun werkzaamhe den weer op te pakken lijkt on derdeel van het juridisch steek spel, want voor De Geus is het uitgesloten dat Joustra terug keert. Hij onderhandelt op dit moment met Joustra. De Cloo meldde dat er nog geen over eenstemming is. Als die overeenstemming er niet goedschiks komt, zal De Geus zeer waarschijnlijk naar de rechter stappen om van Jou stra af te komen. Dat zou duur der kunnen uitpakken voor de bewindsman, tenzij zijn zaak tegen Joustra heel sterk is. In de onderhandelingen zou de mi nister de UWV-topman een functie bij de (semi) overheid hebben aangeboden. door Frans van den Berg haarlem - VNU heeft het jaar 2003 teleurstellend afgesloten. De nettowinst daalde met 23 procent naar 130 miljoen euro. De omzet kelderde met 9 procent naar 3,8 miljard euro. Dat terwijl het eerste halfjaar nog een winstgroei van 11 procent naar 103 miljoen euro liet zien. VNU wijt de matige winst aan de lage koers van de dollar, reorganisatiekosten en een verlies op Claritas Europe. Het Haarlemse concern blijft evenwel tevreden over de gang van zaken. Volgens bestuursvoorzit ter Rob van den Bergh is bewezen dat de om bouw naar een meer recessiebestendig bedrijf is gelukt. Twee jaar geleden werden kranten en tijdschrif ten ingeruild voor marketing (AC Nielsen) en kijkcijferactiviteiten (Nielsen Media). Voor het tweede opeenvolgende jaar blijkt dat deze nieu we activiteiten weinig gevoelig zijn voor econo mische schommelingen. Alleen zitten beide bedrijven wel in de VS en door de lage koers van de dollar, vallen de omzet en netto winstcijfers in euro's lager uit. Recessiegevoelig zijn nog wel de divisies Busi ness Information (bedrijfsbladen) en Directories (Gouden Gidsen). Lichtpuntjes zijn de goede re sultaten bij de beurzen. Bij de bedrijfsbladen is in de VS al een eerste opleving zichtbaar, hoewel over heel 2003 de advertentie-inkomsten nog met 9 procent daalden. In Europa kelderde de reclameopbrengst met nog eens 22 procent en voor dit jaar verwacht VNU nog altijd geen herstel maar juist een verde re terugloop. Mede dankzij enorme besparingen wordt toch nog winst geboekt. In Nederland heeft Intermediair nog altijd last van het geringe aanbod aan personeelsadverten ties (die hele markt kelderde met 40 procent). Het blad Management Team draaide wel goed. Bij de Gouden Gidsen had VNU ook last van minder adverteerders en werden forse kosten ge maakt met de introductie van witte pagina's (ge wone telefoonnummers) in de Nederlandse uit gaven. Ook voor 2004 wordt hier geen herstel verwacht. Voor het hele VNU concern durft Van den Bergh zich nog niet te wagen aan een voorspelling voor 2004. Dat doet hij pas na de zomer bij de half jaarcijfers. Hooggespannen verwachtingen zijn er niet, om dat VNU dit jaar 190 tot 210 miljoen investeert. den haag/anp - Een PvdA-plan om de aftrekbaarheid van de pensioenpremies voor hogere inkomens te beperken kreeg gisteren weinig steun. Het CDA wijst het af en ook de vakbewe ging voelt er niets voor. Volgens de FNV zou het plan een bom leggen onder het collectieve pensioenstelsel, omdat het de solidariteit tussen hogere en la gere inkomens aantast. Pensioenpremies zijn nu nog volledig aftrekbaar. Als het aan de PvdA-Kamerleden Crone en Depla ligt wordt die mogelijk heid geschrapt voor inkomens vanaf anderhalf maal modaal (45.000 euro per jaar). Daar zou tegenover staan dat de hogere inkomens later over hun pensi oen minder belasting hoeven te betalen. De operatie pakt per saldo voordelig uit voor de overheid, omdat werkenden meer inko men hebben en dus ook meer belasting betalen dan gepensio neerden. Ze zou de schatkist de komen de jaren ruim 2,5 miljard euro per jaar opleveren. Hiervan wil len Crone en Depla 2 miljard in het spaarfonds voor de AOW burg. Volgens haar storten, zodat de betaalbaar- PvdA-voorstel ertoe heid van de oudedagsvoorzie ning in de toekomst beter gega randeerd is. Het AOW-fonds mag volgens de Europese regels afgetrokken volgens haar ouderen worden van het financieringste- langer door te werke kort. Het wordt dus makkelijker de PvdA het gebruik dit tekort onder de Europese pensioen in stand wil) grens van 3 procent te Dat zou bijvoorbeeld! nen dat het kabinet dill extra hoeft te bezuinig] De resterende 600 miljj wil de PvdA gebruiken verbeteren van de rs voor levensloop en x pensioen. Crone en Df ken dat de vakbewej sneller bereid is zich] akkoord over loonmaj houden. Maar FNV en CNV maal niet zo blij met 1 plan. Dit heeft namel] gen voor de koopkracl hogere inkomens. CN\| ter Terpstra noemt hej thiek om de sterkste s de zwaarste lasten te 1 gen'. Maar hij wijst es dat het huidige pensit „Op deze manier misschien voor de hog mens zo onaantrekl maakt dat ze eruit stap Ook het CDA reageert „De PvdA wil nu d bloemen plukken, mal jaar zitten we op zwa aldus vice-fractievoon overheid minder krijgt op het momei vergrijzing het hardst! Bovendien motiveert utrecht/anp - Consumentenorganisa ties als Rover en de Consumentenbond zijn boos over de treindienstregeling die de NS in 2005 willen invoeren. De maat schappelijke functie van de NS staat op de tocht en de plannen van de vervoer der leiden tot een verdere verschraling van de dienstverlening, aldus de organi saties. NS willen op enkele trajecten minder treinen inzetten. Het gaat vooral om de route tussen Gouda en Utrecht. Reizi gers krijgen te maken met langere reistij den, aldus de consumentenorganisaties. Verder zijn de NS van plan station Dalen bij Zwolle te sluiten. De geplande dienstregeling, die op 14 december 2004 moet ingaan, bevat volgens de belan genorganisaties maar weinig verbeterin gen. Het enige lichtpuntje is de opening van station Almere Oostvaarders. Op het traject Gouda-Utrecht wil de NS een begin maken met een dienstregeling die uiteindelijk in heel de Randstad moet gelden. De huidige treinenloop op het traject is volgens de spoorwegen on nodig ingewikkeld. Treinen moeten daardoor lang stilstaan om snellere trei nen te laten passeren. De bezetting van de lijn ligt ver boven internationaal er kende normen, aldus de NS. Daarom worden er vanaf 12 december minder treinritten uitgevoerd. Door de komst van een groot aantal nieuwe dub beldekkers zullen er volgens de NS toch genoeg zitplaatsen zijn. De betrouw baarheid van de dienstverlening moet zo verbeteren. De consumentenorganisaties vinden dat verbetering van de betrouwbaarheid niet moet worden bereikt door eenvou digweg een aantal treinen te schrappen. Volgens reizigersclub Rover gaat het om een ordinaire bezuiniging. Ook de Con sumentenbond vindt dat de NS meer naar bedrijfseconomische redenen kijkt dan naar de reizigers. Dat leidt volgens de bond tot hogere tarieven en uithol ling van de dienstregeling. Het reizigersvervoer zit volgens de NS al langere tijd in de rode cijfers. Daarom kijkt het bedrijf naai" allerlei mogelijkhe den om kosten te besparen. De consu mentenorganisaties stellen daar echter tegenover dat het hele concern de winst vorig jaar bijna wist te verdubbelen. Bo vendien kon wel 28 miljoen euro divi dend aan de Staat worden afdragen. De NS hebben alleen nog maar bekeken hoeveel treinen maximaal per uur kun nen rijden, het zogenoemde basisuurpa- troon. Volgens Rover betekent dit dat de precieze details van de dienstregeling la ter worden ingevuld. Dan wordt ook duidelijk of de NS treinen in de rustige uren 's avonds en 's ochtends schrap pen, aldus Rover. „Wij houden ons hart vast", zei een woordvoerder. Winst en omzet lopen teru; den haag/gpd-anp - Baggeraar Boskalis zet wereldwijd 450 man op straat. In Nederland zullen dit jaar 200 banen verdwijnen. De baggeraar schrapt de arbeids plaatsen om haar marktpositie te behouden en te versterken en om de concurrentie aan te kun nen. De maatregelen die geno men worden moeten jaarlijks 20 miljoen euro gaan opleveren. Dat maakte Boskalis vanochtend bekend bij de publicatie van de jaarcijfers. Het bedrijf omschrijft de huidi ge omstandigheden als lastig. De baggeraar rekent er niet op dat de markt zich voor 2005 herstelt. Bovendien gaat de baggeraar ervan uit dat de dol lar voorlopig ten opzichte van de euro zwak zal blijven. Op langere termijn zijn de vooruit zichten wel positief, aldus Bos kalis. Afgelopen jaar daalde de netto winst van het bedrijf van 82,1 miljoen euro over 2002 naar 70,9 miljoen euro. De omzet liep terug van 1,1 naar 1 miljard euro. Topman Van Gelder is niet ontevreden over de resulta ten. „Ze zijn zoals verwacht." Boskalis heeft over de resulta ten van het lopende jaar geen hoge verwachtingen. Wat be treft de omzet zal het ter jaar worden dan 'i marges blijven ondf staan. Gezien de omstjl den is het volgens Bo: mogelijk een concrete voor het resultaat over doen. De omzet in Europa biel. Zo bleven de inko Nederland redelijk op danks de lastige mark] digheden. In Nigeria d gen lag de omzet aanzi ger dan in 2002, toen hi nog aan een grote 1 werkte. In het Middei leed Boskalis onder dei Irak. Verder ligt het werk in re nog altijd stil. Hetl ningsproject voor uil van het woon- en havi van de miljoenensta meer dan een jaar gek geschort. Het benodig komt uit Indonesië. I heeft baggerbedrijven, digd van diefstal. dat in de tweede jaar mogelijk wat de patstelling komt. De belangrijkste thuis voor Boskalis is Euroj het bedrijf is actief in 3 over de hele wereld. Ij ruim 3000 mensen. In februari 2002 meldde Van de Vijver in een memo dat 1 mil jard vaten van de gerapporteer de bewezen olie- en gasreserves niet langer volledig in lijn lagen met de definitie van de Ameri kaanse beurswaakhond SEC. De SEC geeft richtlijnen waar aan olieconcerns moeten vol doen bij het in de boeken zet ten van winbare olie- en gasre serves. Beleggers gebruiken de ze rapportages om de waarde van oliemaatschappijen vast te stellen. Zo'n 1,3 miljard vaten liepen volgens Van de Vijver destijds ook al het risico te moeten wor den geschrapt als 'bewezen' re serves. Op 9 januari 2004 kwam Shell naar buiten met het nieuws dat het in totaal voor 3,9 miljard vaten te veel aan bewe zen reserves had geboekt. De raad van commissarissen, die onderzoek laat doen naar de affaire die voor een vertrou wenscrisis op de aandelen markt heeft gezorgd, schoof vo rige week de Nederlander Van de Veer naar voren als de man die schoon schip moet maken bij Shell. Een van zijn eerste da den was het houden van een te lefonische conferentie met schadigd. De vraag is hoe zijn rol is beschreven in de tussen rapportage van de commissie die de reserve-affaire onder zoekt. Op basis van die rappor tage oordeelden de commissa rissen vorige week dat Van der Veer blijkbaar niet te zeer door de affaire besmet zou raken en het concern de komende vier jaar goed zou kunnen leiden. Nu zou echter uit een intern memo blijken dat de Shell-top in juli 2002 besloot het reserve probleem niet te openbaren. In plaats daarvan moesten inves teerders juist te horen krijgen hoe goed Shell presteerde met zijn belangrijkste projecten. Ging Van der Veer daarin mee? Of gaf hij tegengas? Werd hij wellicht tot de orde geroepen door zijn hoogste baas, Watts, die als voormalig hoofd Explo ratie Productie de meeste verantwoordelijkheid droeg voor de verkeerde reserveboe kingen? Beleggingsanalisten wachten nu noodgedwongen af totdat Shell met het hele verhaal naar buiten komt, wat nog enkele maanden kan duren. Het aan deel reageerde de afgelopen da gen nauwelijks op het nieuws in de Amerikaanse me beleggingswereld geef Veer voorlopig het voc de twijfel. Wel zijn er 1 in de Angelsaksische t gingswereld twijfels 01 der Veers bereidheid c stuursstructuur van SI vereenvoudigen naarl van andere multinatio nieuwe topman heeft ven hierover de discui openen met de belanf aandeelhouders. De rest van zijn tijd is aan het probleem van boekingen. „De enige om dit probleem aan is het in de openbaarl en en het met alle mit lijf te gaan", zei olie-a Lanni van A.G. Edwar Amerikaanse institutii legger, gisteren. Analii foort bij het in Amstei vestigde AFS Brokers, aanleiding zijn portefl herzien. „Waar het or dat er wordt ingegrep hebben al twee bestui uit gegooid, en dat is nagementproblemen losbaar. Het zou erns1 als bij deze hoge oliei geen winst werd gemi Een dag eerder al voerde The Wall Street Journal twee bron nen op binnen de oliemaat schappij die er op wezen dat de concem-top twee jaar geleden al op de hoogte was van een ernstig probleem met de reser ve-rapportage. Deze affaire leidde vorige week tot het ont slag van Shell-topman Watts en het hoofd van de afdeling Ex ploratie Produktie, Van de Vijver. De recent benoemde Shell-topman Van der Veer. Foto: ANP/Robin Utrecht journalisten en analisten. Hij benadrukte dat Shell een trans parant bedrijf moet zijn en dat het alle bevindingen van het onderzoek met de buitenwereld zal delen. Maar hij vroeg ook om geduld. Van der Veer sprak daarbij 'met meel in de mond'. Hij herhaal de verschillende malen dat 'verlies aan vertrouwen' had ge leid tot het vertrek van Watts en Van de Vijver. Maar op de pre cieze betrokkenheid van deze twee bestuurders wilde hij niet ingaan. De publicaties in de Amerikaanse pers leiden nu tot speculaties over de rol van de complete Shell-top. Die zullen aanhouden zolang Shell er ver der het zwijgen toe doet. Daarbij loopt Van der Veer ook het risico al bij zijn start als be stuursvoorzitter te worden be door Maurice Wilbrink den haag - De Shell-top, inclu sief de nieuwe topman Van der Veer, zou al begin 2002 hebben geweten dat het concern jaren lang te hoge eigen olie- en gas reserves had geboekt. Het Ame rikaanse dagblad The New York Times kwam gisteren tot die conclusie op basis van interne bedrijfsmemo's die in 2002 cir culeerden in de kring van Shell- bestuursleden. Een woordvoer der van Shell wilde die conclusie gisteren niet bevestigen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8