Slachtoffer van eigen warboel GESPREK VAN DE DAG Zweten onder 'zenderdictator' Albert Mol 1917-2004 DAGELIJKS LEVEN Hooft.7 U OMr NIET OVER RAppEAJ MENSELIJK Het was geen droom voor de vroege vogels die zich vanochtend om zes uur liet wekken door de wekkerra dio. Een TECHNISCH FOUTJE in de Hilversumse radiostudio's zorgde er voor dat RADIO 1 ongeveer tien mi nuten lang op RADIO 2 te horen was. En wie zat te wachten op Rode- riek Veelo van VARA's Ontbijtradio, moest hiervoor uitwijken naar de frequenties van Radio 1. De publie ke omroep had een foutje gemaakt bij het overschakelen. De program ma's van Radio 2 komen 's nachts uit de studio waar overdag Radio 1 wordt gemaakt. Toen het eenmaal zes uur was, kostte het de technici tien minuten om het probleem te verhelpen en de computer om te la ten schakelen. De Amerikaanse acteur ROBERT PASTORELLI is maandag dood ge vonden in zijn huis in Los Angeles. Volgens de lijkschouwer is hij ver moedelijk OVERLEDEN aan een overdosis. Pastorelli speelde van 1988 tot 1994 de schilder Eldin in de tv-serie Murphy Brown. Onlangs rondde hij de opnames af voor Be Cool, het vervolg op Get Shorty (1995) met John Travolta. Ook speelde Pastorelli in Dances With Wolves (1990) en Beverly Hills Cop II (1987). Hij is 49 geworden. De Ierse boyband WESTLIFE gaat als KWARTET verder. Zanger Bryan McF- adden (24) heeft gisteren bekendge maakt dat hij uit de populaire groep stapt. Hij wil meer tijd hebben voor zijn vrouw, voormalig Atomic Kitten- zangeres Kerry, en hun twee dochters. Westlife is een van de populairste bands van de afgelopen jaren, met hits als Swear It Again, Flying Without Wings en Uptown Girl. Dé vier overge bleven leden (Kian Egan, Mark Feehi- ly, Nicky Byrne en Shane Filan) begin nen later deze maand aan een wereld tournee, die hen begin juni in de Am sterdamse Heineken Music Hall brengt. Het internationaal geïsoleerde NOORD-KOREA wil graag de DRIE TENOREN, Luciano Pavarotti, José Cameras en Placido Domingo, contrac teren voor een jaarlijks festival in Py ongyang volgende maand. De festival directeur, Song Sok-hwan, hoopt 700 artiesten uit 40 landen aan zijn festi val te binden. „Wij spannen ons in om van dit festival een wereldwijd bekend evenement te maken. Wij zijn brutaal genoeg om topzangers uit te nodigen als de Drie Tenoren." Het festival wordt 15 april gehouden ter gelegen heid van de geboortedag van Kim II- sung, de stichter van het communisti sche land. Hij overleed in 1994. Florent Luyckx (achter) presenteert onder het wakend oog van Rob Stenders. Foto: Ton Kastermans Nee, Florent Luyckx is niet de opvol ger van de vertrekkende 3FM-deejay Rob Stenders, zoals veel mensen zich vanmorgen misschien zullen hebben afgevraagd bij het luisteren naar Stenders vroeg. Geïnspireerd door het RVU-programma Terug naar de werkvloer -politiecommissaris deelt weer eens bonnen uit, fabrieksdirec teur gaat achter de lopende band, et cetera- stelde Stenders zijn baas Luyckx voor om een dagje van func tie te ruilen. „En hij zei nog ja ook!" Daarom zat de zendercoördinator van 6 tot 9 achter de microfoon, en Het is een zegen om te kunnen vergeten deed de deejay vanmiddag het over leg over de nieuwe megahit. De luis teraars waren er als de kippen bij met hun dagelijkse 'is nooit leuk'-bij dragen. 'Rob Stenders zenderdicta tor noemen is nooit leuk'. Of met een knipoog naar het vermeende megasalaris dat de deejay bij Yorin zou gaan verdienen: 'Zeggen dat Rob nu echt kan gaan Florentenieren is nooit leuk'. Anderen noemden hem 'Stendercoördinator' en voegden Luyckx toe dat hij 'maar beter terug kan naar zondagmorgen op Radio 2'. En dat terwijl het de tijdelijke deejay goed af ging. „Technisch gezien viel het me erg mee, maar in mijn eentje had ik het niet gered. Zij hebben me er doorheen gesleept", zegt Luyckx over Stenders en sidekick Fred Sie- belink. Stenders sprong er meteen bovenop. „Aan zijn haren!" Om er met een grote grijns aan toe te voe gen. „En hij krijgt vandaag nog een functioneringsgesprek. Patrick van den Hurk Zo maakte hij shows met Fred Be- navente, was jurylid in de pro gramma's Nieuwe Oogst, VARA's voorstelling en De Play-Back Show. En twaalf jaar lang stal hij de show als pregnant panellid in AVRO's Wie van de drie. „Mijn rol in het programma is een heel ei gen leven gaan leiden. 'Oh, Appie Mol was zo leuk in Wie van de drie' of 'deed zo gek'. Het schoof almaar op: '...lachte zo mal' en tenslotte: 'Het was maar goed dat Wie van de drie ophield, want Ap pie Mol wist van gekkigheid en nichterigheid niet meer wat-ie deed'." Therapie Mol was enerzijds een lolbroek, maar anderzijds ook een doodse- rieus mens. Die 'andere kant' van Mol kwam tot uiting in zijn werk als dramatherapeut in instellin gen voor verslaafden en mentaal gehandicapten. Hij begeleidde re gelmatig groepen in Egmond, in Vierhouten en een paar keer per jaar ook in Italië. De laatste jaren maakte hij zich voortdurend kwaad over het feit dat een tv-presentator vandaag de dag in veel hoger aanzien staat dan een goed acteur. „Mensen die prachtige dingen hebben gedaan op toneel of televisie zijn verdwe nen en vergeten. Waar is bijvoor beeld Ton van Duinhoven geble ven, die verdient toch een avond vullende hommage? Er is geen hond meer die zegt: 'goh, wat heb jij een prachtige rol gespeeld'. Nu hoor je alleen maar: 'Hé jij hebt goed gescoord!' Alleen maar kijk cijfers, commercie, marketing. „Veel geld verdienen is nooit mijn drijfveer geweest, maar ik kan nu wel eens naar de tv kijken en me ergeren over het feit dat iedereen die weet dat Valkenburg in Lim burg ligt een miljoen kan verdie nen. Dan denk ik: daar heb ik in mijn tijd harder voor moeten wer ken. Tegelijkertijd is het verleden - als je de schande van '40-'45 niet meerekent- mij liever. Er was nog vakmanschap. Mijn eigen vak is met al die soaps gewoon ver hoerd." Albert Mol is getrouwd geweest met actrice Lucie Bor, met wie hij dochter Kika kreeg. Maar hij heeft zijn homoseksuele geaardheid nooit onder stoelen of banken ge stoken. „Mijn moeder had, -toen Boek op de plank Andermaal is het boekenweek en andermaal ver loopt de zaak zoals hij sinds mensenheugenis ver loopt. Het begint met het boekenbdl. Dat was gister avond. Deze danspartij is te vergelijken met de in tocht van sinterklaas. Met de fysieke komst van de kindervriend gaat de campagne voor het gullere ge ven ojficieel van start. Wat de goede sint is voor meer suikergoed, marsepein en Play Station is Mu- lisch voor meer boek. Harry kom maar binnen met je knecht. We zitten allemaal even recht. Ofschoon, zitten natuurlijk niet het juiste werkwoord is, want zitten doe je als je een boek wilt lezen en op een boe kenbal is lezen het laatste wat je doet. Ik amuseerde mij de keren dat het bal mij was vergund altijd ter dege, Iedereen die daar blasé over doet, jokt. Mocht mij ooit nog een uitnodiging voor het bal bereiken, dan ga ik de knellende confrontatie met de smoking, mijn middenrif als uitdijend continent, zeker weer aan. Het boekenbal moet je minstens eens hebben meegemaakt, net als een ballonvaart. Het geloof in Sinterklaas ben ik intussen kwijt. Maar aan het ge loof in Mulisch klamp ik me vast, zolang de Nobel prijs voor literatuur, Harry en ikzelf tijd van leven hebben. De profeet Jesaja zei het al, zij die geloven haasten niet, wie gelooft weet van geen wijken en voornoemde Jesaja heeft zelf nooit de Nobelprijs ge kregen. Ik inaak me wel zorgen over het boek als verschijn sel. Een boek moet je lezen, maar lezen sterft uit. Statistieken vermanen ons al een halve eeuw. We kijken steeds meer televisie en dat doet maar met op wintersport gaan en met loungen. Voeg daarbij in ternetten. De enige constante is het etmaal, nog al tijd 24 uur. Dus wanneer zouden we in godsnaam moeten lézen? In bad wellicht? Maar stel dat het boek mij uit de handen glipt en het verdwijnt onder het overvloedige schuim waarmee ik mijn leden aan de eigen kritische blik pleeg te onttrekken? Dat zou toch zonde zijn, een nat boek? Daarnaast is er sprake van een snel groeiend leger mensen dat misschien best zou willen lezen of schrijven, inaar het thuis in Turkije of Marokko nooit heeft geleerd. Het boekenbal danst in Amster dam, zoals ooit het Congres danste in Wenen, maar buiten de glitter van het Leidseplein, ver weg opge borgen in de betonnen woonkazernes aan de randen van de metropool verzamelen zich scharen analfa beten rond de overjarige televisie. Op het krap beme ten balkon staat de schotelantenne, de discus van Satan. Zijn cirkelvormige silhouet is flauw zicht baar door de gesloten gordijnen. Wie begint met stenigen? Er komen elk jaar méér titels op de markt. De ramsj stijgt navenant. Veel boeken wacht binnen het jaar de firma De Slegte. Een groot aantal haalt dat eer zame massagraf niet eens. Elke dag bij het ontbijt zie ik bij de leuke Daphne van het ochtendapos- tolaat op de buis wel een Bekende Nederlander die zojuist een ei heeft gelegd. Al zijn of haar diepe gedachten over het leven, de roem of de hardlijvigheid uitgestort in één kloeke pocket. Daphne één en al oor. Wie goed luistert, hoort op de achtergrond de papierversnippe- raar al stationair draaien, zoals in het verleden de beul altijd tijdig zijn bijlen sleep. 'Frankrijk' is ditmaal het thema van de boe- f kenweek. Toevallig arriveerde ik zon dag per trein in Parijs en inderdaad, het Gare du Nord stond al bij voor baat op zijn kop. Hanneke Groente man en Philip Freriks allebei uitver kocht. Vandaag weer thuisgekomen veeg ik wat literaire eendagsvliegen uit recente boekenweken van de plank. Ik heb ruimte nodig. De Udense Carnavalsvereniging onderscheidde hem met de Ereknoeris en de opticiens riepen hem eind jaren zeventig in vereni ging uit tot Mr. Bril, de meest mon- tuurgenieke persoonlijkheid. Maar de dinsdag op 87-jarige leeftijd overleden acteur, danser, cabare tier, schilder en schrijver Albert Mol was meer en wilde ook meer zijn dan de Malle Appie van Wie van de Drie. „Van de hokjesgeest heb ik al tijd last gehad." Hij heeft op artistiek gebied bijna alles gedaan, meldt Het Acteurs- en Kleinkunstenaars-lexicon. En daar is geen woord over gelogen. Mol fladderde van circus naar ca baret, van serieus toneel naar tv- panels en commercials. Een spring-in-het-veld die van alle markten thuis was, die danste, zong en acteerde van hot naar her. Die multifunctionele inzet baarheid heeft hem wel eens op gebroken, erkende hij later. „Ik ben een beetje het slachtoffer van mijn eigen warboel geworden." Albert Mol werd op 3 januari 1917 in Amsterdam geboren, in het Huis voor Gevallen Vrouwen. „Mijn moeder mocht niet in een ziekenhuis bevallen, want ze was niet getrouwd." Zijn vader heeft hij nooit gekend, vertelde hij in een interview. „Het was 1916. Mijn moeder liep drie rondjes om het stadhuis, gaf mijn verwekker haar bruidsschat en zei toen dat hij op kon rotten. Ze had geen trek in die man. Aan anderen ver telde ze: 'Mijn man? Ja, mijn man was zeekapitein en hij is over boord geslagen tijdens een storm op de Atlantische oceaan'." Hij heeft zijn vader één keer ontmoet, in 1941. Albert belde bij zijn vader aan en zei: „Voordat mij iets over komt, wil ik u nog een keer zien." Maar: „Ik vond er geen reet aan." Spaans uiterlijk Hij zakte voor het toelatingsexa men voor de toneelschool, waar na hij privé-lessen kreeg van Paul Huf, de toneelspeler, bij wie hij vijfjaar bleef wonen. Op aanra den van Hufs echtgenote, Emmy de Beneditty, ging hij naar de bal letschool, eerst in Amsterdam en van 1937 tot 1939 in Parijs bij Olga Prejobaljenska. Hij had inmiddels meegewerkt aan enkele toneeluit voeringen en kwam al gauw in re vues en cabaretprogramma's te staan. Ook verzorgde Mol choreo grafieën voor amusementspro gramma's. Als danser maakte hij naam in Zürich, Basel, Florence, Praag, San Francisco, Hamburg, Milaan, Locarno, Mexico, Riö de Janeiro en Londen. Hij danste bij het Cullberg Ballet in Stockholm, waar 'de Hollandse danser met het Spaanse uiterlijk' een 'overnight sensation' was. Mol herinnerde zich dat hij Birgit Cullberg zag optreden in de Am sterdamse Stadsschouwburg. „Ik vond het zo mooi dat ik haar de volgende dag heb gebeld om te wagen of ik auditie mocht doen. Diezelfde dag nog kon ik komen en werd meteen aangenomen. Met het Cullberg Ballet heb ik door heel Europa gereisd." Wie ooit de gelegenheid heeft ge had Albert Mols plakboeken te mogen inkijken, heeft ruim een halve eeuw Nederlandse theater historie aan zich voorbij zien trek ken. Hij speelde in De Gebraden Gans bij Buziau, d'Artagnan in De Drie Musketiers, de valse profeet in De Verloren Zonen, De bloe metjes buiten (regie Wim Sonne- veld), het Kurhaus Cabaret van Cor Ruys, de Bouwmeester Revue, het cabaret van Wim Kan. Hij danste in de eerste Peter en de Wolf van het Scapino Ballet en ik het haar op mijn zeventi vertelde- gezegd dat het hl schuld was; ze had toen zL ger was, een meisje willenp ben. Ze zei: En nu heb ikz. bei. Daar was de kous mei* Mol was in de jaren zestigC ste bekende Nederlander (j de tv openlijk voor zijn gel heid uitkwam. „Ik noem gen bij hun naam. Toen K.^ Postema mij in Een Groolh vroeg of ik homoseksueel i, heb ik dat, recht in de cari[ beaamd. De mooiste kriti^, ik later van een taxichauff( zei: Je zou een flapdrol zijt, weest als je erom had gelo[, Hij ging er prat op dat hij i voor de emancipatie van moseksueel had gedaan. T VARA's TV Magazine zei L „Zonder mij had Jos Brinlf loof niet verder kunnen vi gen en was Gerard Joling if tante van een liefdesbabyL den." k Baghwan In maart 1998 trouwde hi| 81ste met Geurdon -Geun, een twintig jaar jongere, ijj buust eikenhout gesneden j kaan. Mol ontmoette henj- 51 was. Samen reisden zejg dia waar ze enige maande, bleven in de commune va wan. Volgens Bill was zijnjf 'nooit 100 procent in Baglj, geweest. „Ik droeg alles gi oranje. Albert niet, hij kw;; verder dan een beetje rooi dat kwam meer van de vep was in de wasmachine." woonde tientallen jaren iif boerderij in het Gelderse Ij de eerste weg rechts na hi kamp. Bill overleed op zof, augustus 2003, op 67-jari^ tijd, een week nadat de da, taire Malle Appie op tv te^ Over de dood zei hij eens:! wel eens gehoord dat je dij lange tunnel gaat. Zo verl, nog niet gekomen. De boj= wegens werkzaamheden,!! ten. Ik ben een volhouder, als de ene vriend de andö tijds troostte: 'Je hoeft je ij] bert niet druk te maken. IJ kreng gaat toch niet doodji het kreng toch dood. Peter Kuijt Albert Mol als een van de types in de film 'Wat zien ik?' naar het gelijkna mige boek van Mol. Foto: Archief (400.000 verkochte exemplaren) werd in 1971 verfilmd door Paul Verhoeven, die Albert Mol in de cast opnam. Hij vertolkte ook rol len in onder meer Fanfare, De zaak MP, Park en Lieve jongens. Erkenning als serieus acteur kreeg hij, vond hij, pas 'aan het eind van de rit', toen Wim T. Schippers hem vroeg voor de vaderrol in de tv-serie We zijn weer thuis. En in Arjan Ederveens serie 30 Minuten, speelde Mol halverwege de jaren negentig een demente moeder die in de oorlog verliefd was geweest op een Duitse soldaat. Een mooie rol, sober vertolkt. Mol, destijds: „Je bent bij het toneel en je wilt toch de mooiste Hamlet spelen. Dat lukt niet omdat men dat niet in je ziet en op je oude dag krijg je dan dit cadeau van Ederveen. Waar schijnlijk heb ik het altijd ge had, maar er moest eerst iemand langsko men die het uit me haalde". Mol was te levisiemede werker van het eerste uur. trad samen op met Wim Sorine- veld tijdens het eerste Boekenbal, waar iedereen vond dat hij op An na Blaman leek. Onder de arties tennaam Albertine Molière danste hij samen met Hans Kaart het ro mantische ballet Les Sylphides. En hij was de clown in Veel leven om niets bij de Haagse Comedie. „Het was een prachtige tijd", al dus Mol. „Cees Laseur die daar artistiek leider was, had vertrou wen in me, voor hem was ik meer dan Malle Appie." Wat zien ik? Mol schreef ook boeken. Hij pu bliceerde onder meer Haar van boven, de autobiografie Mèngele broek en pintje billen, Het doek viel te vroeg en Wat zien ik? Deze bestseller

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2