Airport Leiden? Natuurlijk, doen! REGIO 'Laten we het vliegen alsjeblieft concentreren op luchthaven Schiphol' WOENSDAG IQ MAART 2004 NAVRAAG g van volgend jaar is er een no-claimkorting voor mensen gebruik maken van de gezondheidszorg. Minister Hooger- vorst (volksge- ■tersbezoek uitstellen heel schadelijk zijn zondheid) kiest in plaats van de in voering van een eigen risico voor van zuinigheid en gezondheid. De maandelijkse (zieken- mie gaat met ongeveer 5 euro omhoog, het maximum van nkorting ligt tussen de 200 en 250 euro. Hoogervorst wil :r voorkomen dat mensen te snel een beroep doen op hun :naar het ziekehuis gaan. De Lissese huisarts, en PvdA- IANS BET ziet niet zo veel in deze verandering. „Het valt regio enorm mee rachtingen hebben. Onderzoek, ik geloof van TNO, heeft id dat het enorm meevalt met het aantal mensen dat naar de huisarts gaat. Dat geldt zeker voor deze re- nu eenmaal weinig piepers." gewerkt in de Duin- en Bollenstreek. Misschien is een regionaal verschipisel en is het beeld in de steden in een Haarlemse praktijk als huisarts aan de slag ge- achterstandswijk. Ook daar vormde het aantal onte- toeken een heel kleine minderheid. Ook de verhalen dat allochtonen te snel naar de dokter gaan, komen niet net mijn ervaring. Maar ja, er leeft nu eenmaal een hard- ;e dat het wél het geval is." 1 imkorting is ook bedoeld om de druk op de ziekenhui- ik ook mijn vraagtekens bij. Ook in dit geval geloof ik et aantal ziekenhuisbezoeken omlaag kan. Er wordt niet en daarbovenop kan er tegenwoordig in het ziekenhuis waar een huisarts de middelen en de oor heeft. De no-claimkorting gaat een hoop kosten, al aan de bureaucratie, en levert erg weinig op." et bang dat mensen uit zuinigheidsoverwegingen min de huisarts gaan? ligt een belangrijke taak voor de landelijke huisartsenver- 1 om duidelijk te maken dat mensen moeten blijven ko- aandoeningen beginnen immers met kleine waarschu we een bezoek aan de dokter uitstelt, kan te maken krij- imstige gezondheidsschade." ard Baas foto: ANP/Koen Suyk IT DE ARCHIEVEN 79, zaterdag 10 maart AAN DEN RIJN - Over ongeveer een half jaar hoopt de Al- jrtielmagnaat Jan Zeeman (van o.m. Vinke, Gazan, Zeeman, Favetex) te beginnen met de bouw van een nieuw, groot ma- (antoor op het terrein van de voormalige motorenfabriek 'De Op dat terrein moet een magazijn komen van 15.000 vier- Op de hoek van het Rietveldse pad en de nieuwe weg die s de Conradstraat wordt doorgetrokkèn is een kantoor van diepingen hoog gepland. ijn en kantoor moeten komen in de plaats van de huidige en kantoren aan de Rijnhavenkade en in het Brabantse Rijnhavenkade-gebouwen wil Zeeman verhuren of verko- agazijn in Brabant zal dienen als uitvalbasis voor stappen n wil gaan ondernemen in België. De ingeplande nieuw- )hen is bestemd voor Vinke (damesconfectie) met 12 win- 1 (dames- en herenconfectie) met 36 winkels; Zeeman (tex- met 36 winkels; Vroom (textielwarenhuizen) met 4 vesti- :avetex (textiel- en confectiediscounters) met 2 vestigingen. LEAO-school De Nieuwe Vaart aan het Lammenschans- efde gisteren de afsluiting van een 'India-project' met een ,!erlingen opgevoerde 'sari-show'. ijief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op i.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA COLOFON Leidsch Dagblad toR 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 )tbus 5^ 2300 AB Leiden. >71-5356415 071-5 356325 fa* 023-5150 567 eVERKOOP gpb.t: J366l ed: 023-5150 543 >-6813677 foiness: 072-519 6540 zJhandel: 071-5 356 300 "ius kunnen contact opnemen feö tfling (acceptgiro) 2)Heen aut ine) p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken -atisch afschrijven van het VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr; 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, Z004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Geen onderwerp dat zo de ge moederen bezighoudt als de toekomst van Marinevlieg kamp Valkenburg. De stelling 'Met een commercieel vlieg veld is Valkenburg slechter af had een stortvloed aan reacties tot gevolg. Een minderheid (45 procent) onderschrijft de stel ling. Meer dan de helft van de deelnemers aan de enquête ziet een Valkenburg op de commerciële toer wel zitten. A'les beter dan wanneer dat stukje natuurgebied wordt op geofferd aan de bouw van dui zenden huizen." Een uitgebrei de selectie uit de reacties. L. Overduin, Leiden: „Met de stelling dat Valkenburg slech ter af is met een commercieel vliegveld, ben ik het niet eens. In deze barre economische tijden moeten we juist blij zijn met de mogelijkheid om werk te scheppen. De regio kent al lang wat overlast van vluchten richting Schiphol, dus rust en stilte zijn geen argu ment. Trouwens, men moet maar eens aan die honderddui zenden werklozen vra gen, hoe die 'rust en stilte' achter de geraniums beval len." N. van Gijlswijk, Noordwij- kerhout: „Een commercieel vliegveld in deze omgeving, daar moet ik niet aan den ken. Er wordt de suggestie gewekt dat de vliegtuighin- der nauwelijks groter wordt want het toege stane aantal vliegbewegin gen wordt niet uitgebreid. Wat er door de voorstan ders dan niet bij wordt ver teld, maar door de tegenstan ders wel, is dat het huidige aantal vliegbewegingen veel lager is. Waar ik nog niets over heb gehoord, is de extra luchtverontreiniging die je krijgt door de kerosinedam- pen en het onvermijdelijke extra verkeer dat een vliegveld aantrekt. Je moet er ook niet aan denken wat dat op onze overvolle wegen voor effect gaat krijgen. Ook heb ik twij fels over de veiligheid, als de aan- en uitvliegroutes van Schiphol en Valkenburg el kaar boven onze hoofden gaan kruisen, de afstand is wel erg kort. Nee, laten ze maar heel snel woningen op dat grasveldje zetten, dan kunnen heel veel wo ningzoekenden uit de hele omgeving worden gehol pen en kan de Bollenstreek een beetje open gebied blijven." Jj\. Huschka, Oegst- geest: „Door Valkenburg een vliegveld te laten zijn voor de wat kleinere verkeersvliegtui gen en de helikopters, wordt bereikt dat grote toestellen op Schiphol kunnen blijven lan den. Zo blijven we dus het ge luidsprobleem voor." W. van Schie, Voorhout: „Denk eens aan de werkgele genheid van veel mensen en hun gezinnen." Loes van der Zwet, Leiden: „Nee dat vind ik niet. Als Val kenburg commercieel wordt, komt er meer geld binnen. Nu kost het alleen maar. Als je hier vandaan een vlucht kan nemen naar Spanje, Turkije of andere bestemmingen heeft dat alleen maar voordelen. Ik zou zeggen: doen." J.W. Burning, Leiden: „Ver vang Valkenburg' in deze stelling maar door 'Zuid Hol land'. Dan is de consequentie duidelijker. Als Nederland Met een commercieel vliegveld is Valkenburg slechter af. voor behoud Orions wil blij ven betalen, zet ze dan op Leeuwarden. (Vlieg)ruimte genoeg, glaskabeltje voor con tact met Den Helder en mi nister Kamp scoort zijn bezui nigingen." Feike de Vries, Valkenburg: „Valkenburg slechter af met een commercieel vliegveld? Daar ben ik het echt niet mee eens. Wat is er slecht aan geluidsoverlast. Valkenburg als vliegveld is natuurlijk beter af, want dat brengt pegulan- ten in de lade en geeft Valken burg bestaansrecht. Maar is dat bestaansrecht wel nodig met Rotterdam en Schiphol in de buurt? Helaas kost het slui ten veel arbeidsplaatsen. Ik vind dat een goed en door wrocht onderzoek moet be wijzen of vliegveld Valken burg open of dicht moet, waarbij men zich dan niet moet laten leiden door een bezuinigingsdriftige minister, want die kijkt zijn neus niet voorbij." J.W. Bomhof, Gouda: „Ten eerste: maak er een combina tie van een militair en een commercieel vliegveld van, met de nadruk op militair. Ten tweede: denk aan het be lang van de natuur op het vliegkamp. Ér leven nog steeds veel grutto's en andere dieren en planten die je in een Leidse woonwijk nooit meer zult tegenkomen." houden van Valkenburg in de bestaande toestand. Het voor stel dat nu door bepaalde per sonen wordt gelanceerd, te weten uitbreiding van het aantal vliegbewegingen door de toelating van commerciële vluchten op het bestaande vliegveld, wijs ik resoluut van de hand. In Sassenheim heb ben wij al veel overlast van de landende en stijgende vlieg tuigen van Schiphol; extra vluchten van Valkenburg zul len die overlast alleen maar vergroten. Dan maar sluiten en er woningen neerzetten." J. Jonker, Katwijk: „Deze stel ling is te kort door de bocht. Is Valkenburg met een com mercieel vliegveld slechter af? Vergeleken met wat? De hui dige situatie? Het maximaal mogelijke gebruik? Als het alternatieve plan goed wordt gelezen, is er afname echte overlast, maar dat wil natuurlijk niet zeggen: 'wie zwijgt stemt toe'. De frequen tie van vliegbewegingen hou den zoals nu vind ik een maatschappelijk te dragen 'plicht', maar de stap naar commercieel gaat mij veel te ver in verband met de te ver wachten overlast. Of de infra structuur in de omgeving er op is berekend, daarover heb ik ook m'n twijfels. En het personeel dat er werkt en nu grote problemen op zich af ziet komen? Helaas, u moet het land dienen, ik hoef u niet te dienen." A.H. Burghart, Leiden: „Dit is weer eens een misleiden- worden, is een commercieel vliegveld voor Nederland toch een mogelijk heid om het vliegkamp open te houden. De Orions kunnen behouden blijven en hun ta ken blijven vervullen, vips (mensen zoals minister Kamp) kunnen gewoon veilig en dichtbij het 'epicentrum' slechter af met meer vliegtui gen. We hebben al genoeg last van Schiphol. En wat is be langrijker: wonen of vliegen?" A, Damen, Wassenaar „Re ken maar uit: 25.000 starts en landingen per jaar is ongeveer 55 maal per dag. En dan geen propeller- maar jet-toestel len." H. Ouwesloot, Katwijk: „En nu maar hopen dat veel men sen het met deze stelling eens zijn. Want dat past precies in het straatje van Leiden." mili tair ge bruik mogelijk, die ruimte wordt onder andere opgevuld met civiel mede gebruik. Het beeld dat er sprake is van tienduizenden extra vluchten, zijn indianen verhalen, waarmee alleen maar stemming wordt ge kweekt. Met deze nuancering van de stelling, stem ik daar om 'oneens'." A. den Hertog, Katwijk: „Ik ben het zeker oneens met de ze stelling. Alles beter dan wanneer dat stukje natuurge bied wordt opgeofferd aan de bouw van dui zenden huizen. Val kenburg en de Bol lenstreek kunnen heel veel van Nederland landen en de kosten die er nu zijn, worden dras tisch verminderd. De inwo ners in deze regio zullen er niet op achteruit gaan. Het werkaanbod zal immers sterk stijgen. Commercieel staat dus niet voor problemen, maar voor meer geld. Het toe risme zal een nieuwe impuls krijgen, denk aan horeca, ho tels, meer toeristen aan de kust, bij toeristische attracties en in, jawel, Leiden. Geluids overlast vind ik persoonlijk geen probleem. Dat geluid vind ik machtig mooi, en de Orions die er nu vliegen hoor ik al niet eens meer. Ik heb dus liever een commercieel vliegveld dan een bebouwd vliegkamp." Aad Langelaan, Voorhout: „Valkenburg is als plaats slechter af. Denk maar aan de bruik, waarbij dat medegebruik zal gaan bestaan uit voor namelijk zakenvluchten (klein verkeer). Deze stelling suggereert gebruik la Schip hol en zet mensen op het ver keerde been. Deze stelling zal een 'gestuurde' uitkomst ge ven, daar niet iedereen even goed van de achtergronden op de hoogte is." Leo Maria Bonnet, Leiden: „Laten we verstandig zijn en Valkenburg in ieder geval la ten bestaan. Het is naast een vliegveld ook een prachtig na tuurgebied, daar hoor je de klagers nooit over." P. van Egmond. Rijnsburg: „Ik ben het er niet mee eens. Laat het vliegveld bestaan. Ik vind dat het Leidsch Dagblad eens de waarheid moeten schrijven over de mogelijkhe den van commercieel gebruik en het niet zo negatief moet afschilderen." Bert Messemaker, Katwijk: „Voor alles beter. Voor de werkgelegen heid, voor de locale industrie en misschien ook nog wel voor het toerisme. En dat tegen een mini male overlast." Iwan Bogels, Voorhout: „Dat vliegveld is een zegening voor de regio.' MX. Kalshoven, Heemskerk: „Ik denk dat de regio beter gebaat is bij een regionaal vliegveld dat relatief exclusief gebruikt zal worden, dan bij het verkeersinfarct dat nieuw bouw op deze locatie zal ver oorzaken. En wat te denken van de extra geluidshinder die zal ontstaan als Valkenburg wordt gesloten en Schiphol ongelimiteerd van de vrijge komen luchtruimte gebruik gaat maken?!" Theo Witteman, Sassenheim: „Destijds heb ik geprotesteerd tegen de sluiting van Valken burg. Het liefst zag ik een blij vend natuurgebied op de be wuste plek. Als tweede optie zou ik - ondanks de geluids overlast van het beperkte aan tal vliegtuigen - hebben kun nen leven met het in stand voor deel halen uit het bestaan de vliegveld. Als het een burgervliegveld wordt dan le vert dit weer werkgelegenheid op. Plus uitbreiding en vesti ging van bedrijven die gebruik kunnen maken van het vlieg veld. In Duitsland heeft men ook een voormalig militair vliegveld omgedoopt tot een burgerveld en dit werkt heel erg goed. Maar laten we ho pen dat het niet zo ver hoeft te komen." Jaap van Leeuwen, Sassen heim: „Eens. Deze streek zit al in de aanvliegroute van Schiphol dat is meer dan ge noeg. Die paar Orions die we horen geeft voor ons nog geen Borst, Leiderdorp: „Deze stelling is niets meer dan stemmingmakerij van het Leidsch Dagblad. De consequenties van beperkt commercieel medegebruik van het vliegkamp Valkenburg zijn nog niet eens bekend en via het LD kunnen allerlei lie den al hoog van de toren bla zen om hun ongenoegen te uiten. De aard van de stelling is ook verkeerd. Het is immers niet de bedoeling van Valken burg een commercieel vlieg veld te maken, maar een vliegkamp waar beperkt com mercieel medegebruik kan worden toegestaan. Alles bin nen bestaande regelgeving en niet in de dramatische aantal len waarin nu wordt gespro- ken." D. van Cleef, Torrox, Spanje: „Valkenburg heeft de ruimte en mogelijkheden commerci- eel te worden. Airport Leiden? Een gemiste kans als we dit laten lopen." W. Teske, Leiden: „Ik ben het noch eens noch oneens. Per soonlijk ben ik van mening dan vliegveld Valkenburg een militair vliegveld moet blijven. Niet alleen vanwege de ar beidsplaatsen, maar ook voor de veiligheid op zee. Maar als Valkenburg ook commercieel wordt, heeft dat dan geen invloed op het militaire luchtvaart? Zover ik weet, en ik werk in de - luchtvaart, moet het mili tair vliegverkeer en het commercieel vliegverkeer ge-" scheiden blijven. Vanwege de veiligheid. Een tweede punt is dat vliegtuigen vliegen met een radarsysteem. Vliegtuigen moeten namelijk geruime tijd van elkaar vliegen, en een aanzienlijke afstand van el kaar hebben. Gelet op het feit dat Schiphol 'om de hoek' ligt, vind ik het een onveilige situatie als twee vliegvelden vlakbij elkaar liggen. Laat het vliegveld nou voor wat het is." R. Dijkhuis, Leiden: „Een verrijking en stimulans voor de regionale economie en een ontlasting voor Schiphol en Rotterdam Airport. Mooier kan bijna niet. Alhoewel, in plaats van vliegtuigen kunnen er ook heel goed woningen staan." Edwin de Vries, Valkenburg: „Liever een verhoging van het aantal vlieguren dan het maximaal volbouwen met woningen, waar de infrastruc tuur niet is berekend." H. Klein, Noordwijk: „Ontlas ting Schiphol en Rotterdam, betere bereikbaarheid van de Randstad en minder verkeer op A4 Rotterdam/Amsterdam Den Haag." Krista Souverijn, Katwijk: „Een woonwijk zou rampzalig zijn en bovendien een kapi taalsvernietiging die de belas tingbetaler moet ophoesten." C. van der Plas, Katwijk: „Be houd van open gebied, be houd van werkgelegenheid; ik ben voor." A. Smit, Katwijk: „Bij een commercieel vliegveld zullen i de nachtvluchten ontegen zeggelijk een veelvoud zijn van de huidige. Het zal op ter mijn niet tegen te houden zijn en een commercieel vliegveld in zo'n dichtbevolkt gebied is voor de omwonenden geen pretje." JF. Wiersma, Eelde: „Wij hebben een vliegveld in Eel de. Niks geen last van. Ie moet met de tijd meegaan." De nieuwe stelling gaat over de plannen een no-claimkor ting in te voeren voor de ziek tekostenverzekering. Minister Hoogervorst denkt hiermee pa tiënten aan te zetten tot een bewuster gebruik van medi sche hulp. Heeft hij gelijk? De stelling luidt: Een no-claimsysteem voor de ziektekosten is een straf op ziek zijn Reageren kan tot en met maandag via www.leidschdag- blad.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden. KLANKBORD ancv van der Loo (35) uit Noord- Reinier Verbeek (38) uit Leiden, ar- Karin Castelein (42) uit Rijpwete- Marije van den Berg (29) uit Lei- Berend Stolk (49) uit Leiderdorp, Nancy van der Loo (35) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster trainster damesselectie SJC: „Ik denk niet dat Valkenburg slechter af zou zijn als een deel van het vlieg veld commercieel is. Het vliegveld krijgt wat meer drukte, vergelijkbaar met Zestienhoven. Een deel van de Valkenburgse economie zou volgens mij een beetje nieuw leven ingebla zen krijgen. Het schept wat extra werkgelegenheid en het levert de ge meente Valkenburg wellicht ook wat extra centjes op. Dus wat dat betreft kan het er niet slechter op worden. En de combinatie commercieel/militair is toch perfect? Het vliegveld hoeft niet te sluiten, zodat er geen onzekerheden meer zijn over het voortbestaan." Reinier Verbeek (38) uit Leiden, ar chitect: „Dat is volgens mij gewoon een feit. Voor Valkenburg en de Val kenburgers is het volgens mij het meest interessant om een vliegveld te hebben met eens in de week een vlucht van iemand van het konink lijk huis of de regering. Daarvoor moet aan de gemeente ook nog eens een normale prijs worden betaald, in verband met overlast. Als Valken burg geen vliegveld blijft, moet de gemeente goed en strategisch na denken over bebouwing. En dan niet, zoals Leiden het wü, het gebied volplempen met hui zen en er een slechte Vinexwijk van maken. Een wijk die over twin- tig jaar leegstaat." Karin Castelein (42) uit Rijpwete ring, boerin: „Commerciële vluch ten toestaan in Valkenburg, dat is leuk voor de mensen die er werken. Maar nee, het lijkt me een slechte zaak als zoiets gebeurt. Dan wordt er meer gebruik van het vliegveld ge maakt, met alle gevolgen van dien. Dan krijg je natuurlijk discussies over nieuwe landingsbanen en 'ge luidscontouren'. Nee, laten we het vliegen alsjeblieft concentreren op Schiphol, dat lijkt me het best. Vlieg kamp Valkenburg kan het best blij ven zoals het is. Moet er toch wo ningbouw komen, dan alsjeblieft niet grootschalig, zoals bijvoorbeeld Getse- woud bij Nieuw- Vennep. Gewoon wat gezellige huisjes met veel groen er tussen, dat kan wel." Marije van den Berg (29) uit Lei den, bedrijfsjoumaliste PvdA- raadslid: „Mee eens. Valkenburg is slechter af met een dependance van Schiphol in de achtertuin, maar ook alle andere gemeenten in deze regio. En niet alleen vanwege de herrie, maar ook vanwege de woningnood. Het defensiespecialiste van het CDA geeft in deze krant ruiterlijk toe niets af te weten van de afspraken die we met alle gemeenten in de regio hier maakten: als het militaire vliegveld dichtgaat, willen we huizen bouwen. Want de wachttijd voor een huis be draagt in deze regio jaren. Maar ge lukkig weten wij het beter dan een would-be- gene- raaltje met kip pendrift. Ryanair voor de Leidenair? Wat een luchtkas teel!" Berend Stolk (49) uit Leiderdorp, intensive-carespecialist actief WD'er: „Er zijn door allerlei plaat- selijke hotemetoten veel argumen ten genoemd om Valkenburg te be houden. Dat varieerde van werkgele genheid via een aaatal pure defen sietaken, tot aan het koninklijk be lang van een eigen vertrouwde lan dingsbaan. De minister heeft gesug^ gereerd daarvoor een open oog en oor te hebben, maar zijn portemon-. nee blijft dicht. Wat is dus logischer dan nu het commercieel belang naar voren te halen? Als een soort konijn komt het plan uit de hoed en daarmee kun je Valkenburg redden. Niet te lang over kletsen, gewoon doen. Ik zie ons staats hoofd overigens nog niet ver trekken met Ryanair."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17