Vier litertjes waterstof tanker LEIDEN REGIO Kamer heeft nog veel vragen over Valkenburg VIERLING IN LEIDEN Vierling zoekt geboortefilm 'Het zou mooi zijn als je een blik vrijwilligers kon opentrekken' Cultureel centrum starten kost minsten zeven miljoe (1 Hardloopwedstri[ door HSL-aquadf Noodlokalen: Noordwijr niet op zaken vooruit lof HDC 972 woensdag IQ MAAR] den haag - De Tweede Kamer wil meer informatie over de plannen met Vliegkamp Val kenburg. De regering moet 77 vragen beantwoorden over de plannen om marinevliegkamp Valkenburg te sluiten, de Ori- ons te verkopen én de onder zoeken die minister Kamp op aandringen van het parlement heeft gedaan. Een belangrijk onderdeel daarin vormt de mo gelijkheid tot civiel gebruik van het vliegveld. De kamer vraagt zich af of de regering wel op de hoogte is van de belangstelling van een groot aantal marktpartijen, zo als een prijsvechter (Ryanair), zakenjets, traumahelikopters, de politie en bloemenhandel. En kloppen de berekeningen van de ondernemingsraad van het vliegkamp en in het rapport van Deloitte over de mogelijke opbrengst van commercieel ge bruik en internationale samen werking? Ook wil de Kamer graag toe lichting op de bezwaren van het ministerie van verkeer tegen uitbreiding van de vluchten op Valkenburg. Is het argument dat er dan te veel concurrentie zou zijn met andere vliegvelden wel geldig als Eindhoven en Schiphol al aan hun top zitten van toegestane starts en landin gen? En hoe valt de belangstel ling van Schipholgroup voor Valkenburg te verklaren? Een andere belangrijke vraag voor deze regio is die naar de gevolgen van het sluiten van Valkenburg voor de aanvlieg routes naar Schiphol. De Kamer wil weten of vliegtuigen hier dan lager mogen vliegen waar door de geluidsoverlast toe neemt. In hoeverre het sluiten van Val kenburg en het verkopen van Magnifiosi in Lisse geeft jongerencentrum nieuwe impuls door Aart van der Kuijl lisse - Het Open Jongeren Cen trum (OJC) Magnifiosi in Lisse pakt de komende seizoenen uit Verschillende werkgroepen van het jongerencentrum zetten zich hiervoor in. Ze richten hun pijlen op nieuwe publieksgroe pen. De nieuwe werkgroep Kunst heeft recentelijk een mooi succesje behaald door de onder jongeren populaire schrijver Ronald Giphart bin nen te halen voor een optreden op 12 maart tijdens de Boeken week. Maar eigenlijk is de werk groep op zoek naar jongeren die het organiseren van dit soort activiteiten uit handen willen nemen Spil in de werkgroep Kunst die sinds september 2003 actief is, is vrijwilliger Michel Faas (25), hij steekt heel wat vrije uurtjes in Magnifiosi: „Vorig jaar heb ben we met de toneelgroep rond de uitgave van de nieuwe Harry Potter-roman op uitnodi ging van boekhandel Grimber gen Huys Dever omgetoverd, een enorm succes, waar we ook heel wat extra bekendheid aan hebben overgehouden. De boekhandel vroeg ons voor dit evenement, nadat ze de ope ningsavond van onze werk groep Kunst hadden bijge woond." Het optreden van Giphart gaat vergezeld van de vertoning van Phüeine zegt sorry, de verfil ming van zijn gelijknamige ro man. Faas vertelt dat ze met opzet hebben gekozen voor deze combinatie. „Zowel de schrijver als de film spreken heel veel jongeren aan. Kijk, op school moeten ze al zoveel. Verplichte boekenlijsten en zo, terwijl je onwijs veel leuke schrijvers voor jongeren hebt zoals Her man Koch en Abdelkader Bena- li, maar ook het Loesje-collec- tief, dat overigens in april bij ons komt. We willen vooral de toegankelijke kant van de litera tuur belichten." Er was al het nodige te doen in Magnifiosi, geeft Faas aan, maar dat zijn vooral activiteiten die gericht zijn op het poppu bliek. „Dat gaat goed, dus dat houden we er ook gewoon lek ker in. Er wordt nu alleen wat meer divers en dus intensiever geprogrammeerd. Daardoor is het pand wat vaker vol en moe ten we wat uitgekiender inplan nen." Het sleutelwoord bij dit alles is 'vrijwilligers', zo benadrukt Faas. „Het tekort daaraan daar lopen we elke weer tegenaan. Het zou makkelijk zijn als je af en toe eens een blik kon open trekken. We proberen vooral vrijwilligers van buiten Magni fiosi binnen te halen als we ons extern manifesteren zoals tij dens die Harry Potteravond. Jongeren voor langere tijd strik ken en structureel iets laten Leidse chemicus onderzoekt techniek voor opslag van nieuwe brandstof de Orions een bezuiniging is, is de Kamer ook nog niet hele maal duidelijk. Waar moeten overheidsvluchten in de toe komst landen en is de beveili ging van vip's daar even goed? En heeft de regering wel genoeg onderzoek gedaan naar moge lijke samenwerking met Duits land, België, Portugal, Noorwe gen en de VS in de West als het gaat om de Orions? Opleidings- onderhouds- en trainingsfaci liteiten in Valkenburg, zoals de Orion simulator, zouden ook door andere landen gebruikt kunnen worden. Daarnaast wil de Kamer een expliciet over zicht van de alternatieven om de taken van de Orions uit te voeren en op welke termijn de ze beschikbaar zijn. Uiterlijk volgende week moet er antwoord komen op de vragen van de Tweede Kamer. doen is moeilijk: er zijn massa's jongeren hier in Lisse, maar zie ze maar eens warm te laten lo pen voor vrijwilligerswerk." Magnifiosi nu zich nu profite ren van de inzet van de Hoge school Leiden. Studenten cul tureel maatschappelijke vor ming kunnen een deel van hun afstudeerprogramma invullen door bij het jongerencentrum een praktijkopdracht te vervul len. Magnifiosi is onlangs gevraagd om samen te werken met de culturele instelling het Kunstge bouw van Stichting Kunst en Cultuur van Zuid-Holland. De ze provinciale organisatie heeft contact gezocht met Magnifiosi met de vraag of het jongeren centrum wil participeren in een cultuurplatform in de Duin- en Bollenstreek. „Zij willen bij voorbeeld dat er een cultuurbe middelaar in het leven wordt geroepen die contact onder houdt met scholen en instellin gen zoals wij. De provincie heeft geld beschikbaar gesteld voor acht a negen cultuurplat forms in Zuid-Holland." Faas en de andere leden van het bestuur van de werkgroep Kunst richten zich nu eerst op de Ronald Giphart-avond. 'Ronald Giphart Vertelt', aansluitend: film 'Phileine zegt sorry". Vrijdag 12 maart Open: 20.00 uur. Aanvang: 21.00 uur. Voorverkoop: 7 euro. Deurprijs: 10 euro. Ruishomlaan 21, Lisse. TeL 0252-416 755. door Wilfred Simons leiden - Waterstof lijkt een aantrekkelijk alternatief voor fossiele brandstoffen. Het is onbeperkt voorhanden en na verbran ding rest slechts zuiver water. Maar voor dat we bij het pompstation de tank ermee kunnen volgooien, moet er nog heel wat gebeuren. Aan de Universiteit Leiden werkt hoogleraar theoretische chemie Geert-Jan Kroes (42) aan technieken om waterstof efficiënt op te slaan en het op schone wijze te maken. Electriciteitsproducenten zoals Nuon en Essent maken volop reclame voor hun groene energie, waardoor bij consu menten misschien de indruk ontstaat dat duurzame energie op grote schaal beschikbaar is. Maar helaas, slechts een klein percentage van de wereldenergie behoefte wordt door duurzame bronnen gedekt Ongeveer 85 procent wordt ge haald uit fossiele brandstoffen en dan vooral olie (veertig procent). Het gebruik van fossiele brandstoffen heeft nadelen. Ten eerste raken ze op. Met de onstuimige groei van de econo mieën in China en India is de verwach ting dat de energiebehoefte tussen nu en 2040 zal verdubbelen en tussen 2040 en 2070 zelfs verdriedubbelen. Volgens de laatste stand van zaken is de olie over veertig jaar op, als de consumptie op de huidige voet doorgaat. Gas is er nog voor zestig jaar en kolen voor tweehon derd jaar. Een tweede probleem is dat het versto ken van fossiele brandstoffen gepaard gaat met de uitstoot van kooldioxide (C02). In absolute zin bevat de atmos feer slechts heel weinig C02 - 0,36 pro mille. Omstreeks 1750, bij de aanvang van de Industriële Revolutie, was dat nog lager, 0,28 promille. Maar omdat C02 een broeikasgas is, veroorzaakt een kleine toename al een flinke opwarming van de atmosfeer. In de afgelopen eeuw is de gemiddelde temperatuur 0,6 graad toegenomen en is de zeespiegel twintig centimeter gestegen. Klimatologen ver wachten de komende veertig jaar een toename van nog eens een halve tot een hele graad. Waterstof als energiebron vervuilt de at mosfeer niet en is uit water te maken. Dat kan bijvoorbeeld met elektrolyse: Mg2NiH:4 Waterstof als energiebron vervuilt de atmosfeer niet en is uit water te maken. Foto: Nature met behulp van elektriciteit kan water worden ontbonden in zuurstof en wa terstof. Maar een efficiënte en schone productie van waterstof op grote schaal en de opslag daarvan in personenauto's eist compleet nieuwe technologieën, die nog in de kinderschoenen staan. Zowel in Europa als in de Verenigde Staten zijn chemici en ingenieurs aan het werk die de komende decennia een omslag naar een 'waterstofeconomie' mogelijk moe ten maken. Ook Nederlanders leveren een bijdrage. Samen met hoogleraren Evert-Jan Bae- rends (Vrije Universiteit) en Gert-Jan Kramer (TU Eindhoven) onderzoekt Lei derdorper Geert-Jan Kroes een nieuwe - hopelijk efficiënte - methode om water stof op te slaan in een tank. Het trio kreeg vorig jaar een subsidie van 650.000 euro van het samenwerkingsverband Advanced Catalytic Technologies for Sustainability voor onderzoek naar op slag van waterstof in een autotank. Van de Nederlandse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek ontvingen zij nog eens 1,2 miljoen euro om te zoeken naar methoden om waterstof te maken met behulp van halfgeleiders en zon licht. Een waterstofauto kan vierhonderd kilo meter rijden op vier kilogram waterstof, als een brandstofcel wordt gebruikt voor de voortstuwing. Een 'traditionele' op slagtank voor gasvormig waterstof heeft echter de maat van een olievat, veel te groot voor personenauto's. De opgave is dus een kleine tank te ontwikkelen waar tóch vier kilo waterstof in past. Chemici zoeken de oplossing in een tank die gevuld is met een metaalmeng sel die met waterstof kan reageren. We reldwijd wordt met allerlei mengsels ge- experimenteerd. Enige tijd leek bijvoor beeld een mengsel van nikkel en lantaan veelbelovend, maar er was 290 kilo van de stof nodig om de vereiste vier kilo in op te slaan. „Veel te zwaar", zegt Kroes. Waterstof onttrekken aan borax via een reactie met water is efficiënter, maar le vert een afvalstof op die in een fabriek opgewerkt moet worden. Kroes onderzoekt een veelbelovende verbinding van natrium en aluminium. De stof werkt het best nadat hij in een kogelmolen is fijngemalen tot een poe der met deeltjes van ongeveei?1 crometer groot. Slechts zevenf* de stof is nodig om te reager/ vereiste vier kilo waterstof. He bovendien reversibel: door dee verwarmen, stroomt de waterf Door onder druk waterstof dé persen ('tanken') neemt het tf nieuw waterstof op. P Enig nadeel tot nu toe: de uit|! de opname gaan te langzaamf passen in een auto met een bi1 cel. Daarnaast is niet bekend actie van het waterstof met h?f aluminiummengsel precies ve. Kroes wil dat uitrekenen en wj voegingen ('katalysatoren') de.t versnellen. Als dat bekend is,L open naar methoden en techi. de waterstof sneller en ondeif druk weer uit de tank te krijge verwacht dat hij, Baerends en op zoek zullen moeten naar es katalysator - een chemische sf reactie nog meer versnelt dan.' toe bekende. Kroes is hoopvoL denken dat wij een oplossing! vinden." I Drie varianten onderzocht in Hillegoms haalbaarheidsonderzoek hillegom - Het opstarten van een multifunctioneel centrum in Hillegom kost minstens zeven miljoen eu ro. Voor dat geld heeft het bollendorp buiten het cen trum een theaterzaal met ruimte voor tweehonderd- vijftig bezoekers, een foyer en een vergaderruimte met vijftig zitplaatsen. De exploitatiekosten van zo'n zaal bedragen per jaar ruim zes ton. Dat blijkt uit een haal baarheidsonderzoek van Buys Culturele Profielen. Het adviesbureau heeft ook twee andere varianten on derzocht. Een centrum met ruimte voor de Hillegomse Muziekschool, een theaterzaal en Balletschool Martha de Rijk buiten het hart van Hillegom kost ruim 10,5 miljoen euro. Een multifunctionele ruimte in de moge lijke nieuwbouw aan de zuidkant van het Henri Dunantplein, waar plek is voor balletschool, muziek school én bibliotheek, doet zo'n 16,2 euro. Een meer derheid van de gemeenteraad droeg het college van B en W eerder ook deze variant te onderzoeken. De duurste variant is waarschijnlijk het goedkoopst om te exploiteren: bijna 5,5 ton per jaar Eerder bleek - uit een onderzoek - dat 1 hoefte heeft aan een multifunctioneel trum. Vooral verenigingen met leden die 0^ treden, kunnen - naar eigen zeggen - mon welijks uit de voeten. De raadscommissite maatschappij en spreekt het haalbaarheidsonderzoek op 22 d1 april hakt de gemeenteraad knopen doof eventuele voortzetting. Eerder had een i van de raad gevraagd om het haalbaarheids!? Dertig jaar geleden werd de eerste Nederlandse vierling geboren in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De ge beurtenis vond plaats op 15 februari 1974 en werd vastge legd op 16mm-film. Leuk voor later, dachten ze in het zie kenhuis. Ouders en kinderen van familie De Wit uit Venhui zen hebben de film echter nooit gezien. De band is zoek. Vijftien jaar geleden schakelde de oudste zus van de vierling, Elise Bousma (32) Henny Huisman tevergeefs in om de film boven water te krijgen. De redactie van zijn Surprise Show kreeg niets voor elkaar. De familie legde zich min of meer neer bij het verlies van de geboorteband. Maar toen de Telegraaf eind vorige week een groot artikel aan de in middels volwassen vierling wijdde, kreeg Elise weer hoop. „Na het interview heb ik de Telegraaf gevraagd of we een oproepje mochten doen." Vrijdag verscheen de oproep in de krant. Bousma is op zoek naar de tape van de ge boorte van Jacqueline, Angeli- que, Niels en Robert de Wit. Medisch fotograaf Lou Her mans meldde zich direct bij Elise Bousma. „Hij is zelf ge tuige geweest van de beval ling", zegt Bousma. De zoek geraakte film heeft hij niet ge maakt. „Maar er blijken wel foto's en dia's te bestaan, waarvan wij het bestaan niet wisten", zegt Bousma. „Fan tastisch dat dat materiaal er is en dat wij daar afdrukken van De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. kunnen krijgen. Hij heeft mij ook beloofd verder te speuren naar de 16mm-band." Vlak na de geboorte van de vierling was moeder Riet de Wit te veel met de kinderen bezig om zich druk te maken over de film en de foto's. Na enkele weken vertrok ze met de vierling maar zonder film naar. Ze zou later nog wel eens informeren naar het ma teriaal. Als oudste zus van de vierling is Bousma, inmiddels zelf moeder van drie kinderen, het meest geïnteresseerd in de ge boorteband en andere beel den van de bijzondere ge boorte. „Mijn zus Angelique heeft inmiddels ook een zoon tje. Zij zou het ook leuk vin den om de beelden te zien. En mijn moeder ook wel Ik heb haar al opgebeld om haar het nieuws te vertellen over de ge vonden foto's en dat roept bij haar best veel emotie op. Ze is nu 62 jaar en heeft door de ja ren heen haar eigen verhaal gevormd over de geboorte van de vierling. Maar misschien klopt dat niet helemaal, want het was een behoorlijk zware bevalling en meteen na de ge boorte is ze platgespoten. Dus het is een fantastisch vooruit zicht dat we straks naar Lei den kunnen gaan om het ma teriaal in ontvangst te nemen en te bekijken." Brand Het Leids Universitair Me disch Centrum (voorheen: Academisch Ziekenhuis Lei den) houdt er rekening mee dat de film is vernietigd tij dens de grote brand in de vrouwenkliniek, in april 1994. ■wijst BL het' ■ttaio- ■nhoek |_>fdige J ope- I 'iolo- LiSting Ttitief ■•rsi- 114-n*.- on hlp^k 1470 LEIDEN In het Academisch Ziekenhuis te Lelden ls gistermid dag een vierling geboren: twee meisjes en twee jongens. De moe der, de 33-jarige mevrouw M-A- C wit—Sit Uit Venhuizen <NH) en üe kinderen - in de couveuse maken het'prima, ver^kerdï ons de vader, de heer C de Wit S- Mevrouw De Wit wü voorlo- pig echter niet met de tógjes op de foto. Het echtpaarhadal een dochtertje dat in mer twee jaar 15.49 uur werd het eerste meisje geboren: Angelique <1780 £am, 44 cm)om 15.62 uur kwam IV eerste zoon ter wereld, die Niels zal worden genoemd. Ntek» woog 1700 gram en ls 41 cm lang. Zijn broer Rober kwam vier mi nuten later en bled: U70 gram te wégen bij een lengte van 43 cm. Zijn derde zuster volgde hem op de voet. één minuut later-Dat was Jacqueline. Haar maten zijn 1870 gram en' 44 cm-lang. De heer De Wit, die-in Vem- hUizen. bloembollenkweker is, zei nóg, dat' men hem in het zieken huis had verteld, dat er in Ne derland per jaar 200.000 ten plaatshebben. Een komt voor op elke ruim ,500400 geboorten, dus eens in de dne 3aëat er niet eens per drie jaar een Nederlandse vfërhng in het nieuws komt is het gevolg van het feit, dat veélal niet alle leden van een vierling levensvatbaar blijken te. zijn. Op 16 februari 1974 stond het nieuws van de eerste Nederlandse vierling In het Leidsch Dagblad. De twee meisjes en twee jongens waren een dag eerder in het Academisch Ziekenhuis Leiden ter we reld gekomen. vinden die er meer van weten, maar het vervelende is na tuurlijk dat er een hele gene ratie tussen zit. Al het perso neel op de afdeling gynaeco logie is inmiddels verjongd." Lou Hermans was gisteren Erna Straatsma „Heel wel mogelijk dat de film toen verloren is gegaan", zegt woordvoerder Dirk Ketting. „Archiefmateriaal dat toen op zolder stond, is voor een groot deel verbrand. Ik zal eens in formeren of ik mensen kan niet bereikbaar voor commen- taar.Bousma hoopt dat de film alsnog wordt gevonden en houdt zich aanbevolen voor tips: 06-23089881. Haarlemmermeer - Een unieke en eenmalige prestatieloop be looft het te worden, de HSL- aquaductloop op zondag 28 maart. Naar believen kan er zes of twaalf kilometer worden hardgelopen door het HSL- aquaduct onder de Ringvaart en over het HSL-viaduct over de A44. Het idee is afkomstig van de Loopvereniging Alkema de Plantaris. De loop is georga niseerd in samenwerking met de projectorganisatie HSL-Zuid en de aannemerscombinatie Hollandse Meren. De tocht gaat door het beton nen aquaduct, dat met de toe- ritten er bij twee kilometer lang is. Daarna gaan de lopers nog over het spoorviaduct waarmee de HSL in de toekomst de A44 kruist, dit stuk is een kilometer lang. Door deze route heen en terug af te leggen ontstaat er dus een rondje van zes kilome ter. Volgens de organisatie belooft het een pittig loopje te worden omdat er meerdere) nen. Het diepste pi8ja aquaduct ligt acht njg, het startpunt, het vij de A44 ligt zes mete%a startpunt. Er is ook loop die minder zwi deren blijven in deffl en moeten zo'n twef afleggen. De start \il derloop is 's ochtend 1 uur, de volwassenenW 11.00 uur. Het inschi draagt vijf euro vooio nen en voor kinderebr; De inschrijving is terjni De prestatieloop \ëei met een open dag, loc stukje van het HSL-ien het publiek kan wokr ken. De open daghd 10.00 tot 16.00 uur. Ej ruimte voor auto's t perkt, bezoekers 1 seerd vooral met de&lli men. Zie ook: www.pi of www.hslzuid.nl i6 NooRDWiJK - Wethouder Van Bockhove van Noordwijk wil in de kwestie rond de noodlokalen van het Northgo College 'niet op de zaken vooruitlopen'. Voor de vijf noodlokalen en een aanvraag voor nog een twee ex tra noodlokalen moet het be stemmingsplan 'Grashoek' worden aangepast. Omwonen den hebben aangekondigd daar massaal protest tegen aan te te kenen. De kans is 11 aanwezig dat North/) 1 len moet afbreken. rV val heeft de schoolir ruimteprobleem' woordvoeder van dep „Momenteel heeft dj/ ruimtegebrek. De kaiH1 daad aanwezig dat hP voor de school aflö)01 we wachten eerst dr§ procedure af."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14