LEIDE Brede steun voor aanpak brommeroverlast Scepsis blijft bij de Condorhorst R1 REGIO Nieuw: KPN MobielPlus De meest complete bundel Jongeren Mors gaan zelf ontmoetingsplek beheren Eindelijk erkenning voor Leidse ontwerper woensdag IQ MAART 2OO4 lortaan bij n inzetbaar Leidse Reddingsbri- heeft sinds deze 1 nieuwe reddingsvlet eperkte diepgang. 5 de boot eenvoudig n vrijwel alle ramp- De LRB gaat de vlet ruiken bij de oplei- nd redden'. Om tij en assistentie te ver- et afronden van deze >en vereiste. De bri- t zo in de toekomst gediplomeerden te 1 bij calamiteiten in een rampenteam te /eren. riet meer aisen dan !tmera's 'jjMeer overleg tussen lernemers en politie, ie op straat en een ichting van de Nieu- larkt. Dat zijn bete- jelen om het uit- Id in en rond die te gaan dan came- Dat staat in de nota lijke Maat' die D66- iter Bootsma gister- ;esenteerde tijdens lissievergadering. jaar werd Bootsma i-raadsleden verwe- partij geen duidelijk inneemt over came- in het uitgaansge- iloofde toen met een Homen. >as camera's als alle liddelen hebben ge- gens de democraten er een gedegen ana- J je onveiligheid op de 1 [Beestenmarkt. De I leestenmarkt staat in -J/an Leidse probleem- ;|pp de derde plaats. In halfjaar van 2001 was van 30 geweldsinci- 1 dezelfde periode in lS3fn dat er 28 en in de maanden van 2003 cijfer verder naar 23. as*één geweldsincident S, einde betekenen en zich af of dat vol- i/oor cameratoezicht. Ilöan ook voor structu- eg tussen politie en n. Daarin moet wor- iken over het toela- hoe om te gaan met iten en het niet meer aan mensen die te ebben. Als horecaon- zich niet aan die af- >uden, kan hun zaak trdere avonden wor- n. lok meer politie op donderdagavond tot terdagavond. Aan die oiddels gehoor gege- 't de politie vanaf deze n extra agent inzet in dpieveelt D66 aan om te de inrichting van de istenmarkt kan wor- leterd, bijvoorbeeld ietere verlichting en rverbod op de uit- ™-iden. Zo'n tijdelijk as® worden gehand- ir paaltjes die kunnen i in het wegdek. Nu is i tussen twee gepar- to's een 'ideale' plek iandeling omdat wei de knokpartij kun- 'erigens zouden alle op de Nieuwe kt kunnen verdwij- 'iij molen De Valk rgarage komt, me- iocraten. door Eric-Jan Berendsen leiden - In de Leidse politiek is brede steun voor de WD-plannen om harder op te treden tegen bestuurders van bromfietsen en scooters die overlast veroorzaken. Bijna alle partijen zien wel iets in de zogenaamde ASO-aan- pak die in Rotterdam wordt gehan teerd. Aanpak Scooter Overlast houdt in dat bestuurders die twee zware overtredingen hebben begaan hun scooter kwijt zijn. Alleen Birgitta Dolfing van de SP plaatste gisteravond in een vergade ring van de commissie bestuur en veiligheid een kritische kanttekening. De politie die een brommer in beslag neemt die daarna tot schroot wordt vermalen, wordt volgens haar door de rechter nog wel eens teruggeflo ten. En dat betekent dat er een scha devergoeding moet worden betaald aan de eigenaar van de inmiddels ge sloopte brommer. Burgemeester Lenferink erkende dat probleem. „De rechter is niet bereid om zo maar mee te werken. Er moe ten vier punten worden gehanteerd. Ten eerste moet de bestuurder die overlast veroorzaakt altijd zijn ge- Scooter in beslag genomen na twee zware overtredingen waarschuwd, ten tweede moet er sprake zijn van overlast, ten derde moet er sprake zijn van herhaling en ten vierde moet er ook sprake zijn van gevaar. Een scooterrijder die rare dingen doet op het parkeerterrein van de Groenoordhallen raakt zijn voertuig niet kwijt. Iemand die op zijn scooter hetzelfde doet op de Haarlemmerstraat wel", aldus Lenfe rink. Naast de ASO-aanpak pleit de WD ook voor de oprichting door de poli tie van een scooterteam. In Utrecht heeft zo'n team vorig jaar 7.000 scoo ters staande gehouden, 6.000 bonnen uitgedeeld en 3.00 scooters in beslag genomen. Lenferink wil zo ver nog niet gaan. Hij denkt dat er binnen het huidige beleid van de politie ruimte genoeg is meer aandacht aan knette rende en scheurende brommers te geven. Vandaag heeft hij overlegd met het openbaar ministerie over de ASO-aanpak. Als de commissie een speciaal scooterteam wil, moet daar in juni over worden gepraat als het politiebeleidsplan 2005 ter sprake komt, vindt Lenferink. De VVD in Leiden vroeg vanaf de cember vorig jaar aandacht voor de brommer- en scooteroverlast in Lei den. Er kwamen ruim tweehonderd reacties binnen. Van die reacties wa ren er 27 die gingen over overlast van lawaai of roekeloos rijgedrag in be paalde Leidse straten en buurten. Binnen de singels wordt de meeste overlast ervaren. Met name in de Breestraat is de situatie ernstig, con cludeert de WD. Verder werd door een of meerdere bewoners overlast gemeld vanuit de Stevenshof, Hoge Rijndijk, Utrechtse Jaagpad, Zijlpoort, Haarlemmer straat, Lammenschansweg, De Sitter- laan, Lage Rijndijk, Hogewoerd, Broekweg, Smaragdlaan, marktge bied Nieuwe Rijn, Ankerpark/Zuidsingel, Noordeinde, Haagweg, Pelikaanhof, Morsstraat en De Kooi. De klachten gaan vooral over de hoge snelheid waarmee wordt gereden en het lawaai vande brommers en scooters. ein nveilig Idsanalyse van de gemeente jktdathetSta- op de eerste de topzes staat als Idsincidenten eerste helft van De Haarlemmer eede met 27 inci- de Nieuwe Bees- taat met 23 op Daarna volgen t, Hogewoerd en met respectie- en 16 geweldsin- de eerste helft hAAGhuishOF www.haaghuishof.nl 'Portaal hield te weinig toezicht' Jongeren leggen de laatste hand aan hun ontmoetingsruimte. Foto: Henk Bouwman leiden - Jongeren in de Mors krijgen een eigen ontmoetingsruimte. Het buurthuis aan de Topaaslaan wordt voor 40.000 euro verbouwd, zodat de jongeren een eigen toegang hebben. Bedoeling is dat ze zelf de ruimte gaan beheren, zegt We- ra Buis van het overlegorgaan Mors/ Transvaal. In de Mors zijn weinig voorzieningen voor jongeren tussen de 12 en 20 jaar, zegt Buis. „Een jongeren-ontmoetings plek aan de Storm Buysingstraat werd vernield. De jongeren willen graag een voorziening dicht bij huis. Het is wense lijk dat ze niet door de algemene ingang van het buurthuis hoeven, want zo'n club jongeren kan bedreigend overko men op de andere bezoekers." In de nieuwe ruimte komt een eigen keukentje, een tafelvoetbalspel, een bankstel en een televisie. Voorlopig is de deur alleen 's middags en 's avonds open, maar de mogelijkheid bestaat dat de openingstijden zich nog verruimen. Dat moeten de bezoekers zelf dan maar regelen, zegt Buis. „Ze gaan zelf toezicht houden. Er is wel iemand van de LWO voor zestien uur beschikbaar, maar die gaat geen toezicht houden. Anders kun nen de jongeren net zo goed thuis gaan zitten. Het is een leerproces, een scou- ting-achtige constructie. Ze hebben zelf gedragsregels opgesteld en moeten de ruimte zelf schoonhouden. Degenen die er al langer rondlopen brengen de jon geren de normen en waarden bij." Iedereen moet dus zelf zijn rommel op ruimen, stelt Karim (15), een van de be trokkenen. „Wie zich niet gedraagt, krijgt een waarschuwing. Bij de derde waarschuwing ga je eruit." Met de verbouwing van het buurthuis is 40.000 euro gemoeid. Woningbouwver eniging Portaal doneert de keuken, eet- kamerstoelen en een aantal andere meubels. Vrijdag om 17.00 uur opent de jongeren- ruimte haar deuren. door Floor Ligtvoet leiden - Over de details rondom de verkoop van flatwoningen in de Condorhorst blijven wo ningbouwvereniging Portaal en de bewoners het oneens. De huurders hebben inmiddels nog maar weinig vertrouwen in Portaal, zo bleek gisteravond tijdens een bewonersavond in Slaaghwijk. Na slecht uitgevoerd onder houd, 'niet nagekomen belof tes' en onduidelijkheden over de brandveiligheid van het pand kan de bewonerscommis sie haar verhuurder niet zo maar meer op haar woord gelo ven, verklaart voorzitter van de bewonerscommissie, J. van Leeuwen. „Wij willen nu alles zwart op wit zodat we Portaal ook aan afspraken kunnen hou den." De aanwezige Portaal-directeur van de afdeling Leiden, A. de Boer, stemde daar gisteren mee in. Desondanks slaagde hij er niet in de vele twijfels bij de be woners weg te nemen. Vanaf het begin af aan heeft de woningbouwcommissie van de Condorhorst zich tegen de ge plande verkoop van apparte menten verzet. Maar nadat de woningbouwvereniging had toegezegd voor aanvang van de verkoop het achterstallig on derhoud te zullen aanpakken, gingen de bewoners alsnog ak koord. Nu blijkt echter dat bij de aanleg van de riolering en het schilderwerk fouten zijn ge maakt. De bewoners zijn hier woedend over. Terecht, erkent directeur De Boer. „Portaal heeft te weinig toezicht gehouden op de werk zaamheden in de Condor horst." De problemen zijn vol gens hem te wijten aan Portaals 'ambitieuze streven de klussen in één dag af te handelen'. Deze veel te krappe planning zorgde er uiteindelijk voor dat de inge huurde aannemer onderaanne mers moest inzetten die het werk afraffelden. Inmiddels zijn de werkzaamheden stopgezet en zoekt Portaal naar een ande re aannemer om de klus alsnog te klaren. De bewoners twijfelen onder tussen ook hardop aan de brandveiligheid van de materia len die zijn gebruikt bij het ver vangen van de riolering. Met enige stelligheid blijft Portaal volhouden dat de Condorhorst aan de wettelijke normen en ei sen voldoet. Gemeenteambtenaar A. Karbet (advertenties) van de Dienst Bouw en Wonen, bevestigt dit naar aanleiding van een onderzoek, „De stand pijpen van de toiletten en bad kamers in de Condorhorst zijn brandveilig", zo stelt hij de aan wezige bewoners gerust. Toch raadt de ambtenaar de woning bouwvereniging per brief aan in de appartementen waar de rio leringsbuizen nog niet zijn ver vangen de leidingen te bekle den met steenwol en verder af te werken met gipskartonplaat. De bewoners kunnen dit advies maar moeilijk rijmen met de onderzoeksuitslag 'brandveilig'. In een poging alle commotie weg te nemen, belooft directeur De Boer daarom ook in de huurwoningen waar de riole ring al vernieuwd is de stand pijpbekleding te zullen vervan gen. „Portaal doet namelijk geen enkele concessie wat be treft brandveiligheid." Maar met deze belofte alleen heeft verhuurder de sympathie van de bewoners nog niet te ruggewonnen. Dat Portaal vóór de afronding van het opknap beurt al aan de verkoop van ap partementen wil beginnen, zien de huurders nog altijd als hét bewijs dat de woningbouwver eniging zich niet aan haar af spraken houdt. Volgens De Boer hoeft het ach terstallig onderhoud echter geen probleem te vormen bij de verkoop:Als er door vertraging bij de overdracht van de wonin gen nog niet al het afgesproken onderhoud is uitgevoerd, dan komt die alsnog voor de reke ning van Portaal." Van Leeuwen blijft sceptisch: „Wij willen garanties. Er zijn ons al eerder dingen toegezegd die niet werden nagekomen." Hij doelt daarbij op de oude af spraak dat zittende huurders hun woning met tien procent korting kunnen kopen. De wo ningbouwvereniging is zich hierin, naar eigen zeggen, van geen kwaad bewust. Naar haar mening is de termijn voor de kortingsregeling allang verstre ken. „Destijds wilden we op die manier de mensen in de min dere wijken zien vast te hou den", licht De Boer toe. „Het beleid van Portaal is echter ver anderd. We geven geen kortin gen meer. Maar de vier kopers die toen op ons aanbod zijn in gegaan, hebben die korting na tuurlijk netjes gekregen." Huur ders die nu hun woning in de Condorhorst willen kopen, zul len hoe dan ook de volle pond moeten betalen. Alles uit één bundel Bellen in binnen- en buitenland SMS MMS i-mode e-mail foto's versturen en onttgngen KPN Mobiel Leentoestel Service Uw defecte toestel wordt kosteloos opgehaald en teruggebracht op werkdagen in Nederland u ontvangt een gratis leentoestel KPN VoordeelNummers 10 KPN VoordeelNummers met 50% korting barning Brouwerstraat 138 Rijnsburg altijd dichtbij Bank beloont Bronmeijers uitklapbare noodonderkomen met tien mille (advertentie) leiden - Hij is er al een jaar of tien mee bezig, heeft de nodige tegenslagen gekend maar giste ren was. er dan eindelijk de er kenning. G. Bronmeijer uit Lei den kreeg 10.000 euro van ABN Amro voor zijn ontwerp van een uitklapbaar onderkomen dat kan worden gebruikt als noodopvang voor vluchtelin gen, slachtoffers van natuur rampen of beter onderdak biedt aan mensen die nu nog in golf platen huisjes in krottenwijken wonen. De tien mille is de hoofdprijs van de campagne van ABN Am ro '2004 wordt mijn jaar'. Men sen die voor het jaar 2004 plan nen hadden, konden deze bij een filiaal van de bank inleve ren. Er waren ruim zevendui zend inzendingen, tien daarvan werden uitverkoren met een cheque van 10.000 euro. Bronmeijer heeft een techni sche achtergrond, zit in de vut en heeft een naar eigen zeggen revolutionair plan bedacht. Hij benadrukt dat het tijdelijk on derkomen voor hulpbehoeven den geen tent is. „De vloer en zijkanten zijn van kunststof, het dak is van tentdoek. De bodem is tien centimeter van de grond waardoor er water maar bij voorbeeld ook insecten en rep tielen onderdoor kunnen. Het noodonderkomen is vier meter lang, 2.60 meter breed en 2.20 hoog, staat binnen vijf minuten en biedt een onderkomen aan zes of zeven personen." Maar er zijn meer voordelen. G. Bronmeijer wordt geflankeerd door zijn dochter Adna en bankmanager Kees Schoonwater van ABN Amro. Foto Mark Lamers De huisjes kunnen aan elkaar worden gekoppeld waardoor ze als schooltje, hospitaal of wees huis kunnen dienen. Het geheel is geïsoleerd, onderhoudsvrij, met water schoon te maken en is opgetrokken uit brandvertra gend materiaal. „En er kan elektra in worden aangesloten, een keuken of verwarming", al dus Bronmeijer. De eerste 44 exemplaren zijn inmiddels be steld en gaan naar een wees huis in Oeganda. Bronmeijer benadrukt dat hij het niet voor het geld doet. „Het is passie. Ik heb ooit met eigen ogen in Zuid-Afrika de ar moe en ellende onder de bevol king gezien en besloot dat daar wat aan moest worden gedaan. Een deel van de 10.000 euro zet ik op de bank en van de rest ga ik misschien wel naar Oeganda om te gaan kijken hoe de on derkomens bij het weeshuis worden geplaatst. Dat weeshuis is overvol en mijn gebouwtjes worden gebruikt als opvang voor de wezen, als slaapverblijf voor artsen maar ook als klaslo kaal." Juist die multifunctionaliteit sprak de jury van campagne van de ABN Amro aan, laat Kees Schoonwater, manager van het filiaal aan de Stations weg, weten. „Meneer Bronmeij er is ambitieus, hij wil er wat voor doen en zijn ontwerp is in genieus. Met het bedrag van de ABN Amro kan hij zijn plannen misschien verder doorvoeren. Wij zijn bereid om hem ook daarin te steunen." NEC N3411 Vanaf

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13