Laurus-super lijdt onder prijzenslag ECONOMIE Ook topvrouw bij Wolters brengt geen lente 42: MKB: 'Verplicht sparen voor vervroegd pensioen' Kritiek Rabobank op kabinet Miljoenenstrop dreigt voor scheepswerven Wegwijzer buiten ANWB om 'ting Akzo in ië opgeschort IDE - Werknemers van -obel in het Belgische Vil- "hebben gisteren hun opgeschort. Zij hebben toten nadat de directie er sociaal plan had toe- «Werknemers legden de lyveken meermalen het !er wegens een eerder ^-plan. Akzo Nobel Coa- ïit twee afdelingen van abriek en verkoopt twee ^afdelingen. strieianden: tel economie uj)e centrale banken van ^jigrijke industrielanden 52|ten dat de wereldeeo- 38,terk zal aantrekken. Dat in Bazel op een 2)mst van de zogeheten i'arin elf westerse landen 43Ïnigd. President Trichet 23ïuropese Centrale Bank ï^de dat er niet is gespro- 3ct wisselkoersen. Diverse zouden graag zien igbllar aantrekt. ibiedt rijder ekpremie ij(EN - De directie van het 11Ziecentrum van Aldi gieren een eerder ont- 4hauffeur geld geboden 36hg te vertrekken. De l2?daar hoogstwaar- ïcc niet op ingaan omdat 726 wil naar zijn werkplek, ^raadsman. De chauf- i5ft de directie laten we- *1 zullen denken over i<iod. De partijen werden 5|en rond de tafel te |en omdat de kanton- bepaalde dat de grond n,ontslag op staande deugt. Aldi ontsloeg ïïeur omdat hij zich kri- het in de media over de 4Standigheden bij Aldi. 4|en Samsung iltte schermen 3iiony en Samsung Elec- %an met een gezamen- 2erneming lcd-beeld- 8n maken voor tv's en 5]jrs. De nieuwe onder- iS-LCD geheten, krijgt 39[elenkapitaalvan 1,5 1 i3jUro en wil voor 1,35 i76Uro een productielijn in het Zuid-Kore- jpgjeon. De bedrijven i3lk een belang van 50 de ondernneming. giat de concurrentie aan mhilips LCD waarin Phi- |t Koreaanse LG Elec- ïimenwerken. s Smit in 2li Karachi IS ROTTERDAM - BergÜlgS- 5|hit Salvage heeft het gde tanker Tasman Wijderd uit dé vaargeul 2^ven van Karachi. Het lip werd naar een f op het strand van Pakistan gesleept. De klaard juist vóór de het moessonseizoen. .an Spirit liep in juli vo- in de grond en brak 5ivige stormen en slag- 3<tweeën. Een deel van Roomde in zee en ver- 4ile ernstigste vervui- 4e Pakistaanse kust 2' nam de berging over girieks bedrijf dat de aankon. 2| vaardelijke is Content 7 %t - Het gerechtshof ^dam heeft een ex-pre- ïommissaris en een directielid van uit- 2iau Content veroor- seen voorwaardelijke 10.000 euro wegens 7van voorwetenschap, brak een ander voor- ^ctielid vrij. De recht- iordeelde ruim 2,5 jaar e drie verdachten tot /aardelijke boete van ilden. In de zaak draai- 2i de koop van eigen 2in maart 1999. Er wa- iisiebesprekingen aan jissen Content en het 4bedrijf Creyf s. Gedu- deggers hebben in- 2en schadevergoeding van in totaal 1,3 mil- -accountant uchtraad luis - De Stichting k Bedrijfs Informatie |ft Ahold-accountant 137 Dries van Deloitte lad van Tucht voor countants gedaagd, ig vindt dat Deloitte ite de jaarrekeningen a met 2001 van Ahold lgekeurd. Zo zou Inemingen in Jéroni- ïs, ICA, Disco, Paiz en i over een of meer ja- rechte te hoog heb- kt. Ook werden aan- ichtingen niet ver ier verzweeg Ahold in keningen garanties srugbetalen van 'an een Zuid-Ameri- rtner. dinsdag 9 MAART 2004 Nieuwe reorganisatieronde aangekondigd midlum - Bij de afslag in de autosnelweg N31 naar het Friese Midlum werd gisteren de eerste wegwijzer geplaatst zonder tussenkomst van de ANWB. Al ruim 110 jaar verzorgde de bond de bewegwijzering met de karakteristieke blauwe borden met witte letters. Maar vorig jaar verloor de bond het 'alleenvertoningsrecht' op de snelwegen. Bij de aanbesteding volgens de Europese regels viel de ANWB uit de boot voor deze overheidsopdracht en kwam de Haagse firma Tebo- din als winnaar uit de bus. Wel plaats de bond nog steeds de rich- tingaanwijzingsborden op niet-rijkswegen. Foto: GPD/Dick Manshande den haag/gpd-anp - Super marktconcern Laurus ligt op de pijnbank. De ketens Edah, Super de Boer en vooral Konmar verlie zen omzet en marktaandeel. Het concern maakt nauwelijks winst, omdat de reorganisatie van het bedrijf, dat in een paar jaar gele den in een ernstige crisis raakte, nog steeds veel geld kost. Daar komen nu ook de negatieve ef fecten bij van de zware prijzen oorlog die in de branche woedt. De directie van Laurus kondig de vanmorgen bij de presenta tie van de jaarresultaten over 2003 aan dat er dit jaar een nieuwe reorganisatieronde komt. Laurus moet weer flink in de kosten snijden om winstge vend te blijven. Het heeft orga nisatie-adviesbureau McKinsey in de arm genomen dat voor stellen zal doen voor het goed koper maken van de bedrijfs voering in de winkels. Het supermarktconcern be haalde in 2003 een kleine winst van 9 miljoen euro. Dat was een sterke verbetering ten opzichte van het jaar daarvoor toen een zwaar verlies van 128 miljoen euro werd genoteerd. Laurus moest indertijd worden gered door een bankenkrediet en een kapitaalinjectie van het Franse supermarktbedrijf Casino. Laurus zag zijn financiële posi tie vorig jaar wat verbeteren, omdat met name kostenbespa ringen hun vruchten afwierpen. Er werd slechts 332 miljoen eu ro opgenomen van de 950 mil joen die een groep van banken ter beschikking had gesteld. De rentedragende schuld daalde van 562 naar 403 miljoen euro. Het eigen vermogen steeg licht. De omzet bedroeg 4,1 miljard euro, duidelijk minder dan de 5,5 miljard uit 2002. De Nederlandse activiteiten waren goed voor een omzet van 3,8 miljard euro (2002: 4,3 mil jard euro). Uit de vanmorgen gepresen teerde jaarcijfers valt niet op te maken in hoeverre Laurus heeft moeten inleveren als gevolg van de prijzenslagen die sinds na jaar 2003 worden geleverd in de supermarktbranche. De ketens van Laurus waren tot forse prijsverlagingen gedwongen, nadat marktleider Albert Heijn de prijzenoorlog begon. Grootste probleemkind bleef Konmar. Deze keten, die vorig jaar een marktaandeel behaalde van 4,1 procent (in 2002 nog 5,1 procent), is nog altijd verliesge vend. Konmar heeft nog steeds last van de mislukte ombouw operatie, die het Laurus-con- cem in 2001 in een ernstige fi nanciële crisis stortte. Edah presteerde relatief het beste, maar zag omzet en marktaandeel ook heel licht te ruglopen. Edah en Super de Boer zijn beide winstgevend. Super de Boer is de grootste ke ten met eind vorig jaar 369 ves tigingen. Deze zagen de omzet vorig jaar met 1,7 procent dalen en het marktaandeel teruglo pen van 9,5 naar 8,7 procent. Voor dit jaar waagt Laurus zich nog niet aan voorspellingen. Onder andere de effecten, de intensiteit en de duur van de prijzenslag zijn zo onzeker dat een duidelijke winstuitspraak op dit moment te riskant wordt gevonden. Topman Heemskerk vreest gevolgen rem op koopkracht delft/anp - Werkgeversorgani satie MKB-Nederland wil dat werknemers verplicht sparen om vanaf hun 60ste vervroegd met pensioen te kunnen. Dat is goedkoper uit te voeren dan in dividuele regelingen. De orga nisatie keert zich tegen de kabi netsplannen om werknemers individueel te laten sparen voor verlof en vroegpensioen. MKB wil twee regelingen. De eerste is een collectieve spaar regeling voor vroegpensioen, waaraan de werkgever maxi maal 50 procent bijdraagt, de tweede een vrijwillige regeling om te sparen voor verlof tijdens de periode dat mensen werken. Hieraan draagt de werkgever in de plannen van het MKB niets bij. Wel kan de overheid dit net als het sparen voor vroegpensi oen fiscaal aantrekkelijk maken. Het verlofsparen moet in de plaats komen van allerlei be staande verlofregelingen zoals bijvoorbeeld zorgverlof. De overheid kan volgens MKB iedere werknemer verplichten deel te nemen aan een collec tieve vroegpensioenregeling, omdat toch bijna iedere werk nemer voor zijn 65ste met pen sioen wil. Als iedereen mee doet, is het vroegpensioen beter te betalen vanuit een gezamen lijke pot. „Verplichte deelname klinkt daarbij zwaarder dan het is, omdat het vanwege de werk geversbijdrage juist aantrekke lijk wordt gemaakt deel te ne men", zegt de organisatie voor middelgrote en kleine onderne mingen. „De plannen van het kabinet voor een levensloopregeling die dit combineren, zijn achter haald", zei MKB-voorzitter Her mans gisteren bij de presentatie van de plannen. Het kabinet wil dat ouderen langer blijven wer ken en wil het werknemers moeilijk maken er voor hun 65ste mee te stoppen. MKB wil iedereen de mogelijk heid geven maximaal 280 pro cent van het laatstverdiende sa laris te sparen. Dat is goed voor vier jaar lang 70 procent van het salaris. Werknemers kun nen vanaf hun 60ste zelf bepa len hoe ze het geld opnemen: nog even doorwerken, helemaal stoppen of met deeldtijdpensi- oen. Van een combinatie met ver lofsparen wil MKB niets weten. De organisatie wil voorkomen dat werknemers hun spaarte goed voor vroegpensioen ge bruiken om tussentijds verlof van werk op te nemen. Het midden- en kleinbedrijf zit niet te wachten op werknemers die er in hun productiefste jaren maandenlang tussenuit willen om bijvoorbeeld voor de kinde ren te zorgen. Het wil verlofspa ren beperken tot 15 dagen per jaar met een maximum spaar tegoed van 60 dagen. 'Vijf zoekmachines onder de maat' [den haag/anp - Vijf van dertien grotere zoekmachines op internet scoren volgens de Consumentenbond onder de maat. De websites Excite, Ilse, Ixquick, Lycos en Zoek.nl hebben moeite met actuele- en themazoekvragen. Ook leverden de zoekmachines veel gespon sorde links op als zoekresultaat. Dat concludeert de bond na on derzoek waarvan de resultaten staan in de gids de Digitale Consu ment. Vooral over Zoek.nl is de bond slecht te spreken. Zo zou het onmogelijk zijn om een betrouwbaar resultaat te krijgen als bij voorbeeld op het trefwoord 'dvd' wordt gezocht. „De eerste pagina bevat alleen informatie van adverteerders." utrecht/gpd - Het kabinet moet volgens de Rabobank niet ver der bezuinigen op de koop kracht van burgers. De bank ziet niet graag dat er een verde re rem komt op de koopkracht van consumenten nu het tekort op de begroting boven de Euro pese norm dreigt te komen. Dat zei topman Bert Heemskerk gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Volgens Heemskerk is het beter te accepteren dat het tekort tij delijk iets oploopt. „Je kunt je zelfs afvragen of het pact mis schien niet moeten worden aangepast of worden afge schaft". De norm van 3 procent stamt volgens Heemskerk uit een tijd dat het economisch be ter ging. De bank zegt de beslis sing van het kabinet om aan de norm vast te houden wel te steunen, maar dat verdere be zuinigingen er niet toe moeten leiden dat de koopkracht verdei daalt. De bank vreest dat con sumenten dan minder uitge ven, wat zorgt voor een extra rem op het herstel van de eco nomie. De lonen van consu menten zijn het afgelopen jaar al voldoende gedrukt door het najaarsakkoord waarin is afge sproken de lonen dit jaar niet verder te laten stijgen. De nettowinst van de Rabobank steeg het afgelopen jaar met 12 procent tot 1,4 miljard euro. De stijging was hoger dan het jaar ervoor, toen de bank een netto winstgroei boekte van 8 pro cent. Rabobank voldoet met de stijging van 12 procent aan haar eigen groeidoelstelling voor de lange termijn. Heemskerk toon de zich maandag tevreden met de resultaten. Volgens hem be hoort een lichte verbetering van de economische omstandighe den dit jaar tot de mogelijkhe den. Als er geen onvoorziene dingen gebeuren verwacht de topman opnieuw een stijging van de netto winst. Rabobank-topman Bert Heemskerk. Foto: ANP/Robert Vos De baten van de bank stegen met 8 procent. Het grootste deel hiervan kwam op conto van de winst die de bank boekt op rente door een verdere groei van de kredietverlening en spaargelden en hogere rentem arges. Ook aflossingen op hy potheken en boetes voor het oversluiten van hypotheken door particulieren droegen bij aan het resultaat. De krediet verlening aan particulieren en bedrijven groeide met 11 pro cent. Daarvan was 8 procent autonome groei, met name door de groei van hypotheken. De spaargelden, effectentrans acties en overige toevertrouwde middelen bleven met 173 mil jard op hetzelfde niveau als het jaar ervoor. Wel nam het aantal spaargelden met 8 procent toe. De Rabobank heeft 'enkele 'Ook in 2005 tekort te hoog* Zonder extra bezuinigingen zal het overheidstekort ook in 2005 boven de 3 procent uitkomen. Daarom is het noodzakelijk om dit jaar ex tra te bezuinigen, Schrijft minister Zalm (financiën) in een brief aan de Tweede Kamer. Zalm wil voor dit jaar 2 miljard euro extra be zuinigen om het tekort op de begroting niet boven de drie procent uit te laten stij gen, het maximum volgens het groei- en stabiliteitspact waaraan dé eurolanden zich hebben gebonden. In 2003 kwam het tekort pre cies op 3 procent uit. Vol gens Zalm werken de tekor ten van 2003 en 2004 ook nog door in 2005, Zonder extra bezuinigingen zal ook in 2005 het tekort boven de 3 procent uitkomen. Door al in 2004 extra te bezuini gen blijft het tekort ook in 2005 dan onder de 3 pro cent. Zalm voelt er niets voor om het tekort tijdelijk boven de grens te laten ko men. Dat betekent alleen maar weer extra grote be zuinigingen in de toekomst en dat is slecht voor de eco nomie en het functioneren van de overheid, aldus Zalm. tientallen miljoenen euro's' op zij gezet aan voorzieningen voor Parmalat. De bank was als bank met een agrarische ach tergrond uiteraard betrokken bij de financiering van het Itali aanse zuivelconcern dat zwaar in de problemen zit. Heems kerk wilde gisteren met zeggen op welke manier de bank erbij betrokken is. Ook wilde hij geen exacte bedragen noemen. ORbijUWV daagt minister voor rechter amsterdam/anp - De onderne mingsraad (OR) van uitkerings instantie UWV eist betrokken heid bij de plannen van minis ter De Geus (sociale zaken) om de top van de uitkeringsinstan tie UWV te wijzigen. Om dat af te dwingen sleept de OR De Geus voor de rechter. De ondernemingsraad vindt dat de minister de Wet op de On dernemingsraden niet naleeft. De Geus stuurde vorige maand de topmannen Joustra en De Cloo (tijdelijk) de laan uit. Het duo zou hem onjuist hebben geïnformeerd over de hoge ver- bouwingskosten van de direc tieburelen van het UWV-pand in Amsterdam. In februari eiste de OR in een brief aan de Geus te worden be trokken bij diens plannen de leiding van het bedrijf te wijzi gen. Enkele dagen geleden stuurde de raad een brief met vijf eisen, waarvan er aan slechts een gedeeltelijk werd voldaan. In die brief dreigde de OR al naar de rechter de stap pen als niet alle eisen werden ingewilligd. Volgens minister De Geus is een gang naar de rechter niet nodig, omdat de OR betrokken heid bij de vernieuwing van het UWV-bestuur is gegarandeerd. Dat staat in een brief die de OR gisteren heeft ontvangen van de hoogste ambtenaar van het mi nisterie van sociale zaken. De minister heeft tevens de OR uit genodigd om over de ontstane situatie te praten. Het UWV is aan het reorganise ren. Hierbij verdwijnen 6300 banen en krimpt het aantal kantoren. Dat proces komt vol gens de OR in gevaar als niet heel snel en goed orde op zaken wordt gesteld. De OR vreest bo vendien dat mogelijke gouden handdrukken aan de topman nen ten koste gaan van het re organisatiebudget voor 'gewo ne' medewerkers. amsterdam/gpd - De top van het bedrijfsleven is een mannen- aangelegenheid. Daarom was het gisteren een beetje bijzonder dat een vrouw jaarcijfers kon presenteren. De Amerikaanse Nancy McKinstry is nog niet zo lang de hoogste baas bij uitge ver WoltersKluwer en de enige topvrouw met een notering aan de Amsterdamse beurs. Vrouw of niet, ook McKinstry kon geen lente brengen aan het front van de kwakkelende economie. WoltersKluwer, wereldwijd uit gever van vakliteratuur, zegt met 2003 een overgangsjaar achter de rug te hebben. Finan cieel topman Boudewijn Beerkens hoopt dit jaar op 0 uit te komen; geen winst, geen ver lies. In 2003 dook het concern met 19.500 werknemers en een omzet van 3,4 miljard euro flink in het rood. Onderaan de streep staat een nettoverlies van 69 miljoen euro. In 2002 was dat nog een winst van 382 miljoen euro. McKinstry ziet alsbelang- rijke oorzaken: nieuwe boek- houdmethode, de lage dollar en de zwakke economie. WoltersKluwer behaalt inmid dels zo'n 60 procent van de omzet in dollars. Als er dan cij fers moeten worden gepresen teerd in euro's, blijft er met de lage dollarstand weinig over. En de zwakke economie treft ook een uitgever als WoltersKluwer. Het concern produceert vooral voor (overheids-)instellingen en bedrijven en die letten scherp op de kosten. Schoolboeken kunnen nog wel een jaartje mee. Een derde typisch kenmerk voor WoltersKluwer is dat het veel nieuwe wet- en regelgeving op schrift vastlegt en in een aantal landen, bijvoorbeeld Ne derland, was het wat dat betreft een slap politiek jaar. Maar er is meer aan de hand en dat onderstreept McKinstry met een vorig najaar in gang gezette reorganisatie en koerswijziging. Het concern schrapt 1600 ba nen, waarvan 521 inmiddels zijn gerealiseerd, en dat moet structureel 240 miljoen opleve ren. In 2003 lukte het verder om voor 79 miljoen in de kosten te snijden. Daarmee maakt McK instry een voortvarende start want dat zijn er 9 miljoen meer dan gepland. In Nederland zal de marketing- en verkoop van de uitgever grondig worden aangepakt. „We maken spullen, waar geen vraag naar blijkt", liet McKinstry zich ontvallen. Hoeveel banen er in Nederland verdwijnen, wilde ze gisteren niet zeggen. De strategie moet zich volgens de Amerikaanse meer richten op electronische uitgaven zoals cd-rom's. Ook moet de combi natie van papier met elektro nisch beter worden ingevuld. Boek en cd-rom kunnen elkaar goed aanvullen. WoltersKluwer loopt hier duidelijk achter bij de concurrentie. Als belangrijk ste thema heeft McKinstry 'ge zondheid' benoemt. In de VS heeft WoltersKluwer succesvol le programma's ontwikkeld waarmee medici in ziekenhui zen snel informatie kunnen verzamelen over onder meer ziektes en geneeswijzen. Verder is in alle onderdelen van het concern een batterij nieuwe managers benoemd. Is daar dan iets van een vrouwenhand in te ontdekken? „Ja, ik denk het toch wel", zegt financieel topman Boudewijn Beerkens. „Het zijn frisse, jonge mensen en dat maakt de communicatie veel makkelijker. Het is opener geworden en dat is deels haar verdienste." Desondanks blij ven de financiële markten heel nuchter. De hoop dit jaar geen verlies te lijden, is te mager. Het aandeel zakte gisteren weg met bijna 5 procent. den haag/anp - Voor vier scheepswerven in ons land dreigt een strop van in totaal 20 miljoen euro. Ze bouwen sche pen waarvoor ze mogelijk geen staatssteun krijgen. Minister Brinkhorst (economische za ken) heeft de Kamer geschre ven, dat de werven gewezen zijn op dit risico. De Europese Commissie heeft bedenkingen tegen de subsidie. De steun is bedoeld om tegen wicht te bieden aan subsidies die Spanje verstrekt aan scheepswerven. Het gaat om zes zaken waarvan er drie spe len bij Bodewis Shipyards. De andere betrokken werven zijn Bodewis Volharding, Merwede en Visser. Het duurt nog anderhalf jaar, voordat de Europese Commis sie een definitief besluit neemt. Spanje geeft subsidie om de werven in dat land te steunen in de concurrentie met Zuid- Korea. Dat leidt volgens Kamer leden weer tot valse concurren tie in de Europese Unie. Tegenover deze strop staat een besparing van Nederlandse be drijven in de VS van miljoenen euro's. Dat is het gevolg van een aangepast belastingverdrag waarin de bronbelasting op uit gaande dividenden van 5 pro cent onder bepaalde voorwaar den op nul wordt gesteld. Staatssecretaris van financiën Wijn verwacht een forse impuls voor het Nederlandse vesti gingsklimaat als bedrijven uit de VS dividend op Nederlandse belangen onbelast mee naar huis mogen nemen. Wijn ondertekende de ver dragswijziging gisteren met de Amerikaanse minister van fi nanciën Snow in Washington. Voor Nederlandse multinatio nals die in de VS zaken doen kan het nultarief tientallen mil joenen euro's schelen", zegt Wijn. Het gaat dan om con cerns als Ahold, Unilever, Akzo Nobel, Philips, Shell, de ABN Amro en ING. Midlum Ha rlinqen- Havens èk Haveps Oost poort

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9