Bot positief over Turkse vorderingen BUITENLAND Irakese interim-grondwet ondertekend 'Die volkenmoordzaak staat recht overeind' UCLA handelde in lijken Poerimfeest onder dreiging geweld Schroder in de clinch met boulevardpers Franse toponderzoekers dreigen ontslag te nemen Steeds meer vrouwen met HIV-besmetting ;e cellen in overvol I - De gevangeniscellen land en Wales zitten Momenteel is het re ntal van 75.007 mensen »ten, terwijl de criminali- iet land al sinds 1997 je belangrijkste oorzaak ename van het aantal Iftraften. Volgens het Brit- ngeniswezen is het hoog \|eze groep alternatieve krijgt, zoals maatschap- Üienstverlening. jdweet steekt irne in brand ine - Een team brand- len in Melbourne in de lanse staat Florida is zo laar een brand vertrok- ze vergaten het gas uit in onder een pan in de De eerste oproep die ze -'kregen was brand in ;en kazerne. Brandweer- jndant Robert Apel: „Dit publiek zien dat wij ook j zijn. Wij maken ook iter breekt 'enstaking iribo - Een rechter in tie heeft gisteren be at de leraren op middel- iiolen weer aan het werk L De leraren staken al ken voor betere arbeids- arden. De regering had ter gevraagd een einde in aan de staking. y zou Bush iim verslaan cton - De Democrati- ndidaat John Kerry zou h winnen van de huidi- dent George Bush als in nigde Staten nu verkie- iverden gehouden. Dat _t een gisteren gepubli- snquête. Kerry zou 52 1 van de stemmen krij- 44 procent voor Bush ir de onafhankelijke lat Ralph Nader. dinsdag 9 MAART 2004 bagdad/ap/anp/afp - De leden van de Irakese bestuursraad hebben gisteren de interim grondwet ondertekend. De voorzitter van de bestuursraad, Mohammed Bahr al-Ulloum, zei dat de ondertekening bepa lend zal blijken te zijn voor de geschiedenis van Irak. Het Koerdische raadslid Mas- soud Barzani zei dat de wet eenheid zal bewerkstelligen zo als Irak die nog nooit heeft ge kend. Saudi-Arabië en Iran verwel komden de ondertekening van de interim-grondwet. De twee buurlanden uitten de hoop dat Irak nu snel zijn soevereiniteit terugkrijgt en dat de troepen die het land bezetten snel ver trekken. De Amerikaanse president George Bush repte in een reac tie van een „historische mijl paal op de lange weg van het Irakese volk van tirannie en ge weld naar vrijheid en vrede". Volgens Bush legt het docu ment de fundering voor demo cratische verkiezingen. De wet had eigenlijk afgelopen vrijdag ondertekend moeten worden, maar de hoogste sji'ie- tische geestelijke van het land, Ali al-Husseini al-Sistani, hield dit toen tegen. Zondag gaf hij de sji'ietische leden van de raad alsnog toestemming hun hand tekening te zetten, al blijven zijn bezwaren tegen de wet be staan. In de interim-grondwet worden onder andere de bur gerrechten van de Irakese be volking geregeld. Ook legt de wet de basis voor een toekom stige federale structuur van het land. De islam wordt erin ge noemd als een van de bronnen waarop de wetgeving moet zijn gebaseerd, al staat er ook in dat geen enkele wet in strijd mag zijn met de beginselen van de islam. Het is de bedoeling dat de Irakese bevolking zich eind volgend jaar bij referendum uit spreekt over een definitieve grondwet. Grootayatollah Al-Sistani vaar digde gelijk met de onderteke ning van de grondwet een fat wa, een islamitisch decreet, uit op zijn website. Hierin stelde hij dat het document geen legi timiteit heeft tot het is goedge keurd door een gekozen volks vertegenwoordiging. „Deze wet belemmert het bereiken van een permanente grondwet voor het land waarin zijn eenheid en de rechten van zijn zoons in al le sektes en etnische achter gronden gewaarborgd zijn", schreef Al-Sistani. De grootayatollah heeft grote invloed op de sji'ietische meer derheid in het land en zijn standpunten over de grondwet worden gesteund door twaalf van de dertien sji'ietische leden van de Irakese bestuursraad. Zij ondertekenden de interim grondwet naar eigen zeggen al leen om de eenheid in de be stuursraad te bewaren. los angeles/ap - De University of California in Los Angeles (UCLA) heeft gisteren toegegeven dat delen van aan de weten schap geschonken lichamen zijn verkocht aan bedrijven. De directeur van het zogeheten Willed Body-programma van de universiteit, Henry Reid, is gearresteerd op verdenking van diefstal. Ook opgepakt is Ernest Nelson, die zes jaar lang als tussenpersoon zou zijn opgetreden bij de handel in lichaams delen. Jaarlijks laten zo'n 175 mensen hun lichaam na aan de universiteit, voor gebruik tijdens anatomiecolleges. Nelson zegt zich twee maal per week met een zaag bij de medische faculteit te hebben gemeld, door de jaren heen zo'n achthonderd lijken aan stukken te hebben gezaagd en de lichaamsdelen te hebben verkocht aan zo'n honderd afnemers. Nelson zegt zich aan alle richtlijnen te hebben gehouden. Het universiteitsbestuur zegt niets van de zaak te hebben geweten. De handel kwam aan het licht toen Nelson een rechtszaak begon tegen UCLA omdat hij lichaamsdelen ter waarde van 241.000 dollar moest terugbren gen, ook al had hij ervoor betaald. Minister op inspectie in Ankara es FARC-leider ^ideokanaal - Het proces tegen de ndant van de linkse gu- jweging FARC in Co- Ricardo Palmera, ver een videoverbinding, riskant om hem te ver- de gevangenis bij ïaar de rechtszaal in 700 km verderop. Is vertraagd ommelding Diverse hogesnelheids- in Frankrijk hebben gis- Irtraging opgelopen na- leld was dat er op het tan Poitiers een bom ploffen. De politie vond jm en na twee uur reden en weer. De spoorwe- j al een paar maanden Uvan dreigementen. 1 moslimleider ~iir gehalveerd i - Het Indonesische _Jechtshof heeft de straf nilitante moslimleider -^car Bashir gehalveerd tien maanden gevange- Het hoogste rechtscol- itte niet bewezen dat de e Bashir de geestelijk "in de terreurorganisatie -Tslamiyah is. Die zou lordelijk zijn voor tal- ilagen, waaronder die 12002 waarbij ruim iderd doden vielen. jitanamo-five iel naar huis Vijf Britse gevangenen le Amerikaanse basis tamo op Cuba gevan- in, keren snel terug lOt-Brittannië. Dat ister van binnenland- 3 David Blunkett gister- 'ezegd. De 'Guantana- i' zoals de Britten hen hebben, hebben circa vastgezeten. De Ame- ieschouwen hen niet gevaarlijk. In Groot- -4ië zullen zij in eerste wel worden vastge- voor ondervraging ..--autoriteiten. ülukscijfer '4' -'6 in China >gef Het cijfer '4' komt in mjlen van China niet meer ve kentekens van au- meldt de Chinese e Chinese Daily. 'Vier' het Kantonees en in idarijn bijna hetzelfde d'. Het getal zou een Jorzaken van verkeers- _jken zijn. De krant at er ambtenaren zijn icht geloven dat het Crkeersongelukken zal iu het cijfer vier niet _J de borden staat. Het isJf richt zich niet alleen ekens. Veel gebouwen (idelijke provincie heb- urtp vierde verdieping. ankara/anp - Turkije doet ont zettend zijn best, maar is er nog niet helemaal. De Turkse rege ring moet tenminste nog een handvol zaken regelen voordat de Europese Unie de deur open kan zetten voor toetredingson derhandelingen. Dat was kort gezegd de bood schap die minister Bot van bui tenlandse zaken gisteren de Turkse regering voorhield tij dens een eendaags bezoek aan Ankara. Bot maakte deel uit van een Europese delegatie be staande uit de Ierse EU-voorzit- ter minister Cowan, de Europe se commissaris voor uitbrei ding Verheugen en EU-buiten- landcoördinator Solana. Volgens de woordvoerder van Bot had de zogeheten 'troika' een zeer uitvoerig gesprek ge voerd met de Turkse minister van buitenlandse zaken Gül. Bot die in juli de voorzittersha mer van zijn Ierse collega over neemt, sprak na afloop van dit gesprek nog enige tijd onder vier ogen met Gül. De Nederlandse bewindsman liep tijdens deze gesprekken echter niet om de hete brei heen. De Turkse regering heeft in de afgelopen twee jaar welis waar meer bereikt dan in de dertig jaar daarvoor. Maar om te voldoen aan de Europese voorwaarden voor een demo cratische rechtsstaat moet Tur kije nog wel het nodige veran deren aan het juridische sys teem, de rechten van vrouwen en aan het respecteren van de mensenrechten. Vooral de aan houdende berichten over mis handeling en marteling in Turkse gevangenissen noemde Bot verontrustend. Bovendien zal Turkije de rechten van min derheden, zoals de Koerden, beter moeten respecteren. Daarnaast zal Turkije zijn uiter ste best moeten doen om de kwestie Cyprus op te lossen. De huidige opdeling in een Turks en Grieks-Cypriotisch deel is de Unie een doom in het oog. Als op 1 mei tien nieuwe lidstaten waaronder Cyprus tot de EU toetreden en het eiland nog niet herenigd is, zit het demo cratische Europa met een Turk se bezettingsmacht opgezadeld. Gül en premier Erdogan kregen dan ook opnieuw te horen dat de hereniging van Cyprus wel iswaar geen harde voorwaarde is voor het houden van toetre dingsonderhandelingen, maar wel erg zou helpen. Jeruzalem - Poerim is al tientallen eeuwen een van de belangrijkste joodse feestdagen. Op het poerimfeest verkleden joden zich, of ze nu orthodox zijn, zoals de groep op deze foto, of niet gelovig, om te vie ren dat 2400 jaar geleden in Perzië een complot verijdeld werd om de joden uit te moorden. Joods carnaval wordt het wel genoemd en het is doorgaans een vrolijke boel, met poerim. Maar ook dit jaar weer is er de constante dreiging van geweld. De grenzen met Pales tijns gebied, sinds dodnerdag gesloten, zijn vanmorgen weer ge opend. Het afgelopen weekeinde vonden bij confrontaties 20 Pales- tijnen de dood; gisteren was het weer raak. Een 16-jarige Palestijnse jongen werd door Israëlische soldaten doodgeschoten toen hij samen met zijn vader werkte op een akker bij de joodse kolonie Morag in de Gazastrook. De jongen is de vierde minderjarige die in twee dagen tijd door de bezettingsmacht is doodgeschoten. De Palestijnse premier Ourei heeft gisteren op bezoek in Londen ge zegd dat de agressie van de Israëlische strijdkrachten in de bezette gebieden de spiraal van geweld alleen maar voedt. Hij riep alle par tijen van geweld af te zien om de geweldspiraal te stoppen. Sinds het uitbreken van de laatste Palestijnse opstand eind september 2000 zijn zeker 2867 Palestijnen gedood en vele duizenden gewond geraakt. Aan Israëlische zijde vielen in die periode zeker 886 doden. Foto: AP Nederlandse als burgervader in Duitsland vallendar/anp - De Neder landse Monique Vergoossen- Ottevanger doet op 13 juni een gooi naar het burgemeester schap van het West-Duitse stadje Vallendar. De 42-jarige geldt als de eerste buitenlandse EU-burger in de Bondsrepu bliek die zich kandidaat stelt in een grotere gemeente. Vergoos- sen is genomineerd door de so ciaal-democratische SPD, de partij van bondskanselier Schroder. De Nederlandse be drijfsadviseur wil in Vallendar aan de Rijn bij Koblenz een ein de maken aan de christen-de mocratische heerschappij, ver klaarde ze gisteravond. Vliegtuig met 'huurlingen' in Zimbabwe harare/anp-afp-rtr - Op de luchthaven van Harare, in Zim babwe, is zondag een Ameri kaans vliegtuig aan de ketting. Minister van binnenlandse za ken Mohadi zei gisteren dat er in het vrachttoestel 64 vermoe delijke huurlingen zaten en er zou militair materiaal aan boord zijn. Volgens Mohadi hebben de vermeende huurlin gen uiteenlopende nationalitei ten. Zuid-Afrika heeft vanmor gen bekend gemaakt dat het toestel clandestien is vertrok ken van een luchthaven bij Pre toria. In de VS zegt een rege ringswoordvoerder van niets te weten over het toestel. De zaak wordt in Washington uitge zocht. door onze correspondent Wierd Duk berlijn - De Duitse bondskan selier Schroder (SPD) ligt in de clinch met een deel van de na tionale pers. Schröders woord voerder Bela Anda heeft zich de woede van een aantal hoofdre dacteuren van de conservatieve Springerpers op de hals ge haald door onder meer de po pulaire krant Bild voortaan in terviews te weigeren. Bild zou te negatief over de kanselier be richten. Onlangs zijn journalis ten van Bild en het weekblad Stern al geweerd uit het rege ringstoestel toen Schroder op bezoek ging in Turkije en de Verenigde Staten. Volgens Anda heeft Bild het bij Schroder verbruid wegens de negatieve en onjuiste bericht geving. Bild drukt graag koppen af als 'Hoe houdt zij het vol?' onder een foto van een treurig kijkende Doris Schröder-Köpf, de echtgenote van Schroder. Gesuggereerd wordt dat Doris onder de berg van kritiek op haar man zou dreigen te be zwijken. Stem publiceerde een verhaal met als kop 'Dead Gerd Walking', waarin Schroder wordt geportretteerd als een leider die op z'n laatste benen loopt. In Schröders omgeving wordt gezegd dat de maatregel niets met rancune te maken heeft, maar met het beperkte aantal beschikbare plaatsen in het re geringsvliegtuig. Volgens Schrö ders woordvoerster zijn journa listen van Bild tussen 1999 en 2004 juist meer dan enig ander medium met de bondskanselier meegereisd. Die uitleg bevalt de Duitse Ver eniging van Journalisten niet. „Media zijn niet de speelbal van de politiek", vindt de voor zitter. Uit onderzoek blijkt ove rigens dat niet de rechtse pers, maar juist de links-liberale me dia het meest kritisch berichten over de rood-groene regerings coalitie in Berlijn. Positiever dan Bild en Die Welt, een ande re Springer-krant, zijn alleen tv- journalisten. Zelfs het weekblad Die Zeit, geleid door een ver trouweling Vein de kanselier, is negatiever dan Bild, bleek uit het napluizen van 127.827 be richten door het Instituut 'Me- dien Tenor' uit Bonn. Gerhard Schroder. Foto: AP HoofdaanHaagster Joegoslavië-tribunaal Del Ponte twijfelt niet over proces Milosevic Cafïa del Ponte. Foto: AP door onze correspondent Bob Kroon genève - Carla del Ponte, hoofdaanklaagster bij het VN-tribunaal voor Joegoslavië in Den Haag, houdt staande dat Slobodan Milosevic zich schuldig heeft ge maakt aan volkerenmoord (genocide). „Ik heb mijn aanklacht rond, genocide inbegrepen, en het gaat er nu alleen om de rechters te overtuigen", aldus Del Ponte in een exclusief gesprek met deze krant. Dat de 'Vrienden van het Hof (een groep advocaten die door het tribunaal is aangewezen om Milosevic juridisch te adviseren) gisteren stelden dat genocide niet te bewij zen valt, deert Del Ponte niet. Zij zal haar aanklacht te gen de vroegere president van Joegoslavië niet wijzi gen. „Die volkenmoordzaak staat recht overeind en ik maak me geen zorgen." Ook niet over Milosevic, die momenteel werkt aan zijn verdediging en daarvan ongetwijfeld weer een tijdro vend politiek hoogstandje gaat maken? De zelfverze kerde Del Ponte laat zich niet uit het veld slaan 'niet door Milosevic en nog minder door de media'. „Ik heb met politiek niets te maken", verzekert ze tussen twee sigaretten door. „Wat Milosevic zegt, moet hij zelf weten. Ik ga uitslui tend voor de juridische aspecten en ik werk niet met een politieke lobby. Als dat wel zo zou zijn, was mijn geloofwaardigheid als onafhankelijk hoofdaanklager meteen weg." Carla del Ponte was gisteren met de Iraanse Nobel prijswinnaar Shirin Abadi de ster van de 'Dag van de Vrouwbij de Verenigde Naties in Genève. In de grote assembleezaal van de ILO, de Internationale Arbeids Organisatie brak zij een lans voor een grotere rol voor vrouwen in de hedendaagse samenleving en sprak zij haar bewondering uit voor haar 'collega' Abadi, die het ondanks haarNobelprijs in Teheran nog steeds uiterst moeilijk heeft. „Shirin is een moedige advocate, maar die baan heb iVnooit geambieerd", zegt de 57-jarige Del Ponte. „Toen ik in Ticino klaar was met mijn rech tenstudie, heb ik even aan de advocatuur gedacht. Maar mijn eerste crimineel stond me al tegen. 'Jij bent niet te verdedigen', zei ik, want ik vond dat hij achter de tralies moest. Nou, dan deug je natuurlijk niet als advocate. Toen heb ik meteen maar gekozen voor het openbaar ministerie en ben later procureur geworden. Nooit spijt van gehad." Ook niet nu ze al ruim twee jaar tevergeefs op haar twee hoofdbeklaagden Karadzic en generaal Mladic jaagt? „Die krijg ik wel", verzekert Del Ponte. „Door de tijdslimieten van het Tribunaal kan ik er na 2004 geen nieuwe tenlasteleggingen meer aan toevoegen. Maar dat hoeft ook niet, want ik heb mijn aanklacht tegen deze heren al voor elkaar." Volgens de laatste berichten zou Mladic in Servië zijn ondergedoken en zwerft Karadzic nog steeds rond in het bergland tussen Bosnië en zijn geboorteland Mon tenegro. „Ik weet, dat de SFOR troepen momenteel al les op alles zetten om hem te vangen. Karadzic mag dan zijn vriendjes hebben, maar die eeuwige vlucht zal hij niet volhouden. Ik denk, dat we hem voor het eind van het jaar wel in Scheveningen hebben." Mladic is een andere zaak, geeft ze toe, zeker na de na tionalistische stemmenwinst in de recente verkiezin gen in Servië. „De uitlevering van Mladic is voor de nieuwe regering niet bepaald de hoogste prioriteit, dat weet ik", zegt ze met een boosaardig lachje. „Maar Kostunica is een jurist en hoort te weten, dat hij ver plicht is tot samenwerking met dit VN Tribunaal. Net als iedere andere lidstaat van de Verenigde Naties trouwens. Ik hoop binnenkort naar Belgrado te kun nen gaan om hem dat op het hart te drukken." Daarin voorspelt de aanklaagster ook dat zij twee an dere hoofdverdachten, de Bosnisch-Servische leider Karadzic en generaal Mladic, wel te pakken zal krijgen. Voor Karadzic zal dat nog voor het eind van dit jaar lukken, meent Del Ponte. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De Franse regering is in botsing gekomen met topon derzoekers. Die verwijten de overheid te weinig geld te ste ken in wetenschappelijk onder zoek. Niet alleen het onderzoek zelf dreigt daardoor te stagne ren maar ook kiezen steeds meer wetenschappers voor een baan in het buitenland. Minister Patrick Devedjian heeft zich de woede van de ge hele wetenschappelijke wereld in Frankrijk op de hals gehaald met zijn opmerking dat onder zoekers eerst maar eens beter moeten gaan werken. „Intellec tuelen hier hebben de gewoon te om protestverklaringen te te kenen, in de Verenigde Staten winnen ze Nobelprijzen", aldus de bewindsman. Devedjian verwees naar een pe titie die eerder dit jaar door het weekblad 'Les Inrockuptibles' werd gepubliceerd. Daarin wer-- den wetenschappers opgeroe pen protest aan te tekenen te gen de teloorgang van het on derzoek. In een mum van tijd werd de oproep door ruim 60.000 onderzoekers getekend. Tien jaar lang, aldus de initia tiefnemers, is er geen cent bij gekomen voor onderzoek. Frankrijk, dat wetenschappers als Louis Pasteur en Marie Cu rie voortbracht, dreigt interna tionaal de boot te missen. Enkele honderden directeuren en hoofden van diensten van de belangrijkste Franse onder zoeksinstituten hebben ge dreigd vandaag tijdens een ver gadering van de actiegroep 'Red het onderzoek' collectief ont slag te nemen. De kans dat de regering extra geld in de weten schap zal steken lijkt klein, ge tuige het artikel dat de minister van wetenschappelijk onder zoek, Claudie Haigneré, giste ren in 'Le Monde' schreef. De regering heeft dit jaar de fond sen voor wetenschappelijk on derzoek met 3,9 procent ver hoogd. „Het is de eerste keer in tien jaar dat een regering het budget voor wetenschappelijk onderwijs heeft verhoogd met een percentage dat hoger is dan de economische groei", aldus Haigneré. En meer zit er kenne lijk niet in. Door een algemene staking ligt alle wetenschappelijk onder zoek in Frankrijk vandaag stil. new vork/ap - Steeds meer nieuwe HIV/aids-patiënten zijn vrouw. Was tien jaar geleden 41 procent van alle patiënten vrouw, nu is dat 50 procent. Onder mensen onder de 24 is bijna tweederde van de patiën ten vrotiw. Dat heeft secretaris generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties gisteren ge zegd. Regeringen moeten van Annan actie ondernemen om de trend te keren. Mannen moeten worden aangespoord om af te zien van mishandeling, dwang en overspel en aange moedigd om vrouwen beter on derwijs en meer voorlichting toe te staan. De huidige preven tiemethodes alleen - onthou ding, seksuele trouw en con dooms - zijn niet voldoende. Voor vrouwen zijn de gevolgen van HIV-besmetting vaak groter dan voor mannen. Ze hebben minder toegang tot gezond heidszorg en het stigma is gro ter: ze worden niet zelden ver stoten door hun familie, waar door ze veroordeeld worden tot een leven in armoede. Annan sprak op een conferen tie ter gelegenheid van Interna tionale Vrouwendag.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7