Nieuw wapen in strijd tegen hardrijders Bij veel scheidingen is de rechter overbodig Lattende ouderen durven niet meer samen koffie te drinken' Verdachten drugsbende zeggen van niets te weten DSM treft regeling asbestschade oud-mijnwerkers Bijna helft leerlingen haalt autorijexamen in één keer Poep opvangen voor de cursus godshuizen BINNENLAND 2 !<i internet WIN ouders weg ns Nobelgate eni Zie- De vier wethouders i0, jneente Schouwen- srai zijn gisteren opge- deiiarde kritiek vanuit de ,en voor de kritiek was ne kostenoverschrij- "rcheologisch onder- enB Korte Nobelstraat in Jj in de volksmond in- ieNobelgate' genoemd, archeologisch onder in december 2003 een iraamd van 50.000 eu- pindelijke kosten ble- 650.000 euro te bedra- -inmaak Goor twijk i in aannemingsbedrijf begonnen met het in van beplanting, en schuttingen in igenkamp in het :e Goor. Daarmee is aak van de met as- lilde wijk officieel be lle 85 tuinen in de iwwijk worden afge- bewoners krijgen lun tuinen opnieuw in De vervuiling met het nabijgelegen be- it kwam twee jaar ge- het licht. De sanering le zomervakantie r: Zeg nou et je spijt, lui ij had niet gedronken, gerde een 20-jarige ïengelo in november bij een politiecontrole |}(P een blaasproef. De /an de agente beviel jj Ook toen ze hem la- ^politiebureau bijna mee te werken bleek JS,vermurwen. Gisteren i hij voor de politie- i Assen, waar hij de- ïpigheid vertoonde. In ne poging door de ^n te breken, sprak de H ongebruikelijke jD„Zeg nou dat het je mt Die aanpak werkte, ■jjptend gaf de jonge au- toe dat hij niet erg as geweest. den haag/anp - De eerste zeven verdachten van een negenkop pige Nederlandse drugsbende hielden gisteren bij de recht bank in Den Haag hardnekkig vol dat zij geen duizenden kilo's cocaïne uit Colombia impor teerden naar Nederland. Zij worden verdacht van de invoer van totaal 3500 kilo drugs. Versneden zou een dergelijke partij, bij een prijs van 40 euro per gram, een straatwaarde van 140 miljoen euro vertegen woordigen. De rechtszaak duurt de hele week. Justitie maakt op zijn vroegst morgen de eisen bekend. De politie kwam in april 2002 op het spoor'van de bende, toen in de Antwerpse haven in pallets van een lading sinaasap pels 400 kilo zuivere cocaïne werd aangetroffen. De lading bleek afkomstig uit Colombia en was besteld door de Neder landse fruitimporteur Frumaco. De 41-jarige eigenaar van dat bedrijf beweert dat hij niets van de drugs afwist. Twee maanden later werd ech ter opnieuw een lading cocaïne onderschept in een fruitzen- ding van Frumaco bedoeld voor de Rotterdamse groothandel Bestfood. Daarbij ging het om 3000 kilo. Ook een andere 41- jarige verdachte, bedrijfsleider bij Bestfood, waste zijn handen in onschuld. Datzelfde geldt voor de andere verdachten van wie de meesten eveneens in de fruitbranche werkten. Vrijdag is de laatste zittingsdag. Twee weken later doet de recht bank uitspraak. den haag/gpd - Voor het eerst in de geschiedenis van het au torijexamen is het percentage kandidaten dat voor de eerste poging slaagt hoger dan het percentage dat slaagt voor het herexamen. In 2003 haalde 46,4 procent van de leerlingen het rijbewijs in één keer. Iets meer dan 45 procent haalde het roze papiertje bij de tweede poging. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR). Het aan tal examens voor de personen auto daalde vorig jaar met 10 procent naar 382.712. Volgens het CBR is dit te wijten aan de tegenvallende economie. Het aantal motorexamens daalde met eenzelfde percentage naar 28.962. Dat een groeiende groep rij schoolleerlingen het rijbewijs de eerste keer haalt, komt voor al door de website waar het CBR de slagingspercentages van rijscholen publiceert. De si te (www.rijschoolgegevens.nl) wordt ruim 20.000 keer per maand bezocht. Steeds meer kandidaten kiezen voor scholen die goede resultaten behalen. Dat betekent niet dat de kwali tatief minder goede scholen over de kop gaan, stelt het CBR. „We zien een dubbele tendens. Doordat leerlingen de goede rij scholen opzoeken, moeten de mindere goden beter hun best doen om te overleven. We zien dat de kwaliteit van de rijscho len over de hele linie toe neemt", aldus woordvoeder Fontijn. Het CBR denkt dat ook de tus sentijdse toets- en rijproef bij draagt aan het hogere slagings percentage. Kandidaten heb ben op driekwart van de scho len de mogelijkheid om deze proeven te doen. In 2003 maak te één op de drie leerlingen daar gebruik van. Van hen slaagde 57,2 procent de eerste keer. Woordvoerder Fontijn verwacht in 2004 en volgende jaren een verdere groei van het aantal kandidaten dat in één keer slaagt. Die groei moet tot stand komen door de Rijoplei ding in Stappen: een verfijnde truc om het autorijden onder de knie te krijgen in 39 stappen. 'Wij willen geen ellenlange procedures meer voeren' sittard/gpd - DSM gaat smar tengeld betalen aan tientallen asbestslachtoffers die in de vroegere staatsmijnen hebben gewerkt. Het bedrijf is bereid om hen tegemoet te komen met een bedrag tot maximaal 52.000 euro per persoon. Hiermee komt een eind aan vele jaren van getouwtrek tussen oud mijnwerkers en DSM. Ook nabestaanden van asbest slachtoffers kunnen voor de re geling in aanmerking komen. De enige voorwaarde is dat de slachtoffers nog tijdens hun le ven een zaak tegen DSM heb ben aangespannen. DSM heeft lange tijd ontkend dat voormalige werknemers in de staatsmijnen asbestkanker konden hebben opgelopen. Er werd ondergronds niet gewerkt met asbest, stelde DSM. Toch werden vorig jaar twee claims toegewezen en er dreigden voor het chemieconcern tientallen andere rechtszaken. „Voor ons is dat een belangrijke reden ge weest om te schikken", zei DSM-woordvoerder Baming gisteren. „We willen geen ellen lange procedures meer voeren en nemen onze verantwoorde lijkheid. DSM is er altijd van uitgegaan dat er geen blootstel ling heeft plaatsgevonden. Gaandeweg is duidelijk gewor den dat het niet voor honderd procent is uit te sluiten." Het Instituut Asbestslachtoffers (IAS) gaat bemiddelen bij de af handeling van de claims. Vol gens directeur Van der Woude van het IAS gaat het in totaal om 47 personen. Nog niet dui delijk is hoeveel van hen voor een schikking in aanmerking komen. Dat hangt onder meer af van het aantal jaren dat ze voor de staatsmijnen hebben gewerkt en of ze de ziekte ook bij een andere werkgever kun nen hebben opgelopen. Advocaat B. Ruers uit Utrecht, die twaalf oud-mijnwerkers met asbestkanker bijstaat, spreekt van een doorbraak. „Ik heb be grepen dat DSM al 25 zaken heeft toegekend. Dat is meer dan ik had verwacht. Maar het hing wel in de lucht In korte tijd heeft DSM twee van mijn cliënten een claim toegewe zen." door Angela de Jong den haag - Soms werkt schei dingsbemiddeling gewoon niet. Als mensen zó boos of gekwetst zijn dat ze alleen maar wraak willen nemen, kan een schei dingsbemiddelaar als Brigitte Chin-A-Fat er niets mee. „Als ze echt niet met elkaar aan tafel kunnen zitten, moeten ze wel een eigen advocaat nemen en hun strijd voor de rechtbank uit vechten." Maar bij veel scheidingen is de tussenkomst van de rechter vol strekt overbodig, concludeert Chin-A-Fat (28) die later deze maand op het onderwerp pro moveert aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Mits men sen gebruik maken van een goede bemiddelaar, die hen op alle zakelijke gevolgen van de echtscheiding wijst. En mits die bemiddelaar aandacht heeft voor de psychologische kanten van de zaak. Die aandacht is wat nu ont breekt bij de populaire flits scheidingen. „Daarbij hoeft er niets op papier te staan over bijvoorbeeld alimentatie of kin deren. Daardoor lopen mensen achteraf tegen problemen aan. Maar dat het zo'n vlucht heeft genomen, geeft wel aan dat veel merken weinig voelen voor een „Een bemiddelaar moet heel veelzijdig zijn", aldus Chin-A-Fat. Foto: GPD/Phil Nijhuis juridisch traject." Daarbij komt dat rechtbanken hun handen vol hebben aan scheidingszaken, terwijl het vaak om een formaliteit gaat. „Dat stempeltje kan een ambte naar van de burgerlijke stand ook zetten", vindt Chin-A-Fat. Ma&V alles staat of valt met een goede bemiddelaar. Op dit mo ment zijn er in Nederland zo'n 4000 actief, maar ze zijn zeker niet allemaal even kundig. Een bemiddelaar moet heel veelzijdig zijn, legt Chin-A-Fat uit. „Het is deels juridisch, deels psychologisch, deels fis caal t a je hebt vaak ook nog met kinderen te maken." Voor haar is de baan dé ideale com binatie van haar studies rech ten en psychologie. Maar ook maatschappelijk werkers kun nen scheidingsbemiddelaar worden. „Maar er zijn bepaalde dingen die je gewoon moet we ten. ijals het feit dat degene die de echtelijke woning verlaat nog maar twee jaar de hypo theekrente mag aftrekken. Dat is essentiële informatie als het over geldzaken gaat." In haar proefschrift 'Scheiden: (ter)echter zonder rechter?' pleit ze daarom voor aanpas sing van de opleiding tot schei dingsbemiddelaar. „Veel van de opleidingen die er nu zijn ko men in de buurt. Maar het is het nog net niet. Er wordt bij voorbeeld nauwelijks aandacht besteed aan het betrekken van kinderen bij de bemiddeling." Ze wijst erop dat onderzoek aantoont dat Jfbderen een scheiding in zo'n geval veel be ter verwerken. „Dat betekent niet dat ze moeten zeggen bij wie ze liever willen wonen, maar vooral dat zij een uitlaat klep hebben voor alles wat ze meemaken", aldus Chin-A-Fat. Bij een 'vechtscheiding' loopt een kind volgens haar altijd schade op. „Ze krijgen proble men, hun prestaties op school worden minder en in het ergste geval raken ze in de criminali teit." Bemiddeling kan de overheid daarom veel geld besparen. „Je ziet hetzelfde bij partners. Als zij op een goede manier af scheid van elkaar nemen, voor kom je dat ze later mogelijk in een depressie komen, aan de drank raken en in de WAQ-be- landen." 'am - Op internet zijn Biteren gegevens te vin- )0 alle kerken, kapellen, (jj, synagogen, moskee- Ijiels en andere godshui- Ïderland. De database ongeveer 15.000 ge- an meer dan honderd botschappen. Daartoe !®ook godshuizen die Bre bestemming heb- liegen of sinds circa 1 afgebroken of ver- Ie inventarisatie is te ■ip de site van het Histo- ^umentatiecentrum Jederlands Protestan- de Vrije Universiteit inl/hdc). structie chte overval - Met loeiende sire- urden agenten gister- -ïaar een sigarenzaak in je Hugo de Grootstraat rdam. Kort daarvoor melding binnengeko men overval. Nerveus een deel van de straat t kogelvrije vesten wil- Hlp zaak binnengaan. Op leient kwamen de daders :en. Tot zijn eigen ver- srkende een van de gen collega. Daama n filmploeg naar bui- jga's waren bezig met 'vi voor een opsporings- _jna voor televisie. verdachten smokkel ltl6iM - De Nationale Re- tieeft de afgelopen da lmensen aangehouden ^pking van de export ivende middelen naar In Scandinavië werden nen opgepakt. Dat woordvoerster van ilijk parket van het r ministerie gisteren lij het doorzoeken van ge|gen van de verdachten ie in totaal ruim 1100 jten en ongeveer etnro aan. In een auto 3aslrdachten vond zij 19 ""tamine. De verdach- in uit Den Haag, Voor- 'ieuwerkerk aan de IJs- 5 buizen en Amsterdam, e s! a9in Bosch schop - De rondweg A2 bij te|h moet in 2005 op de Vfl> rondweg wordt met pdJ rijstroken uitgebreid, htd is dat de 'nieuwe' uit twee trajecten be- doorgaande verkeer recht en Eindhoven anicheiden van het re- -°ti lokale verkeer. Vol- Swaterstaat moet het .van de twee verkeers- 1 ^tientallen minuten opleveren voor het au- den haag/anp - De schrik zit er goed in bij ouderen met een lat-relatie. Kunnen we nog samen koffie drinken? En boodschappen doen? Met z'n tweetjes op vakantie? De ouderenbond wordt overstelpt met vragen van verontruste verliefde AOWers met ieder een eigen stekje, die door de Sociale Verzeke ringsbank (SVB) op de korrel worden geno men. De SVB verstrekt de AOW. Als de bank van mening is dat twee 'lattende' ouderen in de praktijk een gezamenlijke huishouding op SVB neemt verliefde AOW'ers op de korrel één locatie hebben, worden ze beschouwd als samenwonend. Ze worden dan gekort op hun oudedagsvoorziening. Maar wanneer is sprake van samenwonen? De ANBO trok aan de bel bij de SVB. „Voor grensgevallen ontbreekt houvast. We weten niet waar de gevarenzone begint", zegt AN- BO-zegsman Frank van der Aa. De SVB be loofde een indicator te maken, die door be antwoording van eenvoudige ja-nee-vragen zou uitwijzen of sprake is van samenwonen. „In die opzet is de SVB niet geslaagd", ant woordde staatssecretaris Rutte van sociale za ken gisteren op schriftelijke vragen van SP- Tweede-Kamerlid De Wit. Het is volgens de bank onmogelijk sluitende criteria te formu leren omdat elke situatie weer anders is. Daarom gooit de SVB het over een andere boeg: betere voorlichting. Bij monde van Rut- te meldt de bank monter in elk nummer van het SVB-periodiek over de AOW het onder werp samenwonen te gaan behandelen. „De SVB zal breed ingaan op het al dan niet voe ren van een gezamenlijke huishouding." Ou deren die er dan nog niet uitkomen kunnen de internetsite raadplegen of contact opne men met een medewerker van de SVB. Rutte vindt dat de SVB hiermee voldoende doet om de AOW ers duidelijkheid te ver schaffen. De ANBO vindt van niet. De bond zal Rutte en de SVB met weerbarstige prak tijkvoorbeelden confronteren. „Ze moeten dan maar zeggen of het een lat-relatie is of niet", aldus Van der Aa. Als de duidelijkheid er niet komt, overweegt de ANBO de SVB voor de rechter te dagen. „De SVB hanteert criteria. Als ze die niet naar buiten wil bren gen, moet de rechter maar duidelijkheid scheppen over de lat-relatie." den haag/gpd - De verkeerspoli tie neemt binnenkort een nieuw laserapparaat in gebruik, waar mee ook automobilisten die een laserschild hebben worden ge pakt. Het openbaar ministerie (OM) maakte gisteren bekend dat de politie de nieuwe laser- gun tegen hardrijders de afgelo pen maanden in het geheim met succes heeft getest. De politie krijgt twintig tot der tig moderne laserguns. Die kunnen ook auto's met een zo geheten laserschild betrappen op snelheidsovertredingen. Naar schatting rijden er in Ne derland 5000 auto's rond met zo'n laserschild, dat de werking van de laserapparaten van de politie stoort. Het OM wil uit eindelijk alle tweehonderd 'ou de' laserapparaten vervangen door de nieuwe Pro Laser III. Groepen die zich tegen snel heidscontroles verzetten noe men de aanschaf van nieuwe laserapparaten buiten propor tie. „De huidige laserguns zijn niet verouderd. Het lijkt ons onzinnig om nieuwe aan te schaffen om alleen die 5000 ge bruikers van een lasershield op te sporen", zegt M. Hurks van de website flitsservice.nl. Hij stelt dat de verkeerspolitie het geld -één apparaat kost te gen de 10.000 euro- beter kan investeren in extra alcoholcon troles. „Alcohol in het verkeer levert meer gevaar op dan een automobilist die te sriel rijdt." De Tuf-Tuf Club, bekend van het verzet tegen de radarver klikker, doet de aankondiging van het nieuwe wapen af als Het bezit van een lasershield is in Nederland overigens straf baar. De rechtbank in Leeuwar den veroordeelde vorige week drie automobilisten die laser- shields in hun auto hadden. Zij kregen boetes opgelegd van tussen de 50 en 225 euro. Minder natuurgebieden beschermd den haag/gpd - De provincies willen kleine geïsoleerde na tuurgebieden niet langer be schermen tegen de ammoniak- uitstoot door de intensieve vee houderij. Door minder natuur gebieden een beschermde sta tus te geven hoeven maar 4500 bedrijven een uitbreidingsver bod te krijgen of een bevel om te verkassen. Aanvankelijk zou den 9000 bedrijven worden ge troffen. De provincies hebben gisteren een plan met die strekking ge presenteerd aan minister Veer man van landbouw en staatsse cretaris Van Geel van milieube heer. Alle kwetsbare natuurge bieden zijn door de provincies in kaart gebracht. In en rond die gebieden is geen intensieve veehouderij mogelijk. Door al leen nog te kiezen voor grotere natuurgebieden en de door Eu ropese regelgeving beschermde gebieden komt er meer ruimte voor de intensieve veehouderij. enspijk - Een leerling van het agrarische Heliconcollege in Geldermalsen vangt op een veebedrijf in Enspijk koeienpoep op om de gezondheid van het dier te bestu deren. Helicon is als eerste agrarische op leiding begonnen met een cursus Koe- kenmerken. De studenten leren daar aan de uiterlijke kenmerken van de koe te zien hoe de gezondheid is en hoe die ver beterd kan worden, met een hogere melkproductie als gevolg. Foto: ANP/Vidiphoto

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5