BINNENLAND 1 Donner in het nauw met ontslagkwestie Wie weinig naar de huisarts gaat krijgt een 'kerstbonus' Begeleider Hermusschool ontkent seksueel misbruik Verdachten zaak-Joos voor rechter Protest tegen verbod regenboogvlag Geding tegen bezuinigingen op psychotherapie LPF poetst prestaties op voor achterban tie koopt DC 10 Minister van deten- vil voor 41,5 miljoen jxtra DC 10 transport- Ipen voor de krijgs- leger heeft nu te ïsportcapaciteit, lp, en het huren van E> vliegtuigen is duur. fcost jaarlijks 10,2 |ro aan personeel, B en vlieguren. De look van plan 36 mil le steken in een bete- Idediging. Van dat fin Stinger-luchtdoel- Skocht. jriiek rijdt al te hard politie heeft zondag Igale Streetraces in li elfhonderd snel- Iredingen geconsta- aksweg 28 en de pro- bij Smilde. Op het op het TT-circuit in jimen 31.000 mensen de snelheidsovertre- 77 kilometer per uur ijbewijs voorlopig automobilisten kre- =in voor het rijden deerde autoruiten. I Iers staken brand ie politie heeft twee aIj Meerssen van 15 en twee mannen uit eB en 22 jaar opgepakt eiit worden van zeker e|stallen rond Sittard. eflden het vooral voor tel Kadetjes, die ze na „brand staken. De ,t erjarige verdachten jjhoor in vrijheid ge bannen uit Beek wor- lepg voorgeleid aan de nl justitie. roor Iraniër warslaesie Een zwaar gehandi- ise man, die nu nog het Onderzoekscen- noven, wordt van- =lijk op straat gezet. s-Kamerlid Marijke -jen dringend beroep f Verdonk (vreemde- jai) om de man om re redenen in de op- Jtn. De Iraniër heeft "aesie en lijdt aan invallen. Om die re- hij volgens Groen- vorden terugge- ief al is hij uitgeproce- Sjjen raden volgens aaing af. Verdonk vindt a uit de opvang moet \i kracht Nederland m Bij veertien van de ld!l00 Nederlandse mi- ^5, vorig jaar november 0 jen uit Irak zijn bij iatistoffen tegen tuber- n'getroffen. Uit voor in de militairen een irQig ondergaan. Dank- )0|cijnen heeft uitein- ,e| van de militairen tbc 01 5«r houdt an APK .Z' z Minister Peijs van ^waterstaat houdt ;t huidige Apk- jme voor personen- _Js geen voorstander rsoepeling zoals de onlangs bepleitte. dinsdag 9 MAART 2004 aren technisch be- ggder zijn geworden, ebpleit ervoor om de 1 ring na vier jaar ver szeilen en vervolgens najaar. Eu amsterdam/anp - De 59-jarige medewerker van de Mgr. Her musschool in Amsterdam die zwaargewond raakte bij een steekpartij, ontkent dat hij een oud-leerling seksueel heeft mis bruikt. Dat liet het openbaar Ministerie (OM) in Amsterdam gisteren weten. Een 35-jarige oud-leerling stak de schoolbegeleider met een mes neer op 23 januari. Het slachtoffer lag dagenlang in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis. De oud-leerling zei kort na de steekpartij dat hij vroeger seksueel is misbruikt door de man. Dit zou hebben plaatsgevonden tussen 1975 en 1980. „Er zijn tot nu toe geen concre te aanwijzingen voor seksueel misbruik", aldus een woord voerder van het OM. Het on derzoek van justitie naar de ver dachte loopt nog. Een psychia trisch onderzoek maakt hier deel van uit. Vorige week besloot de raadka mer van de rechtbank in Am sterdam de verdachte langer vast te houden. Begin mei zal waarschijnlijk de eerste zitting plaatshebben. De Mgr. Hermusschool zegt ook geen indicaties gekregen te hebben van seksueel misbruik. De medewerker stond bij de school bekend als loyaal en be trokken. Volgens regiodirecteur D. van der Bijl van de Effatha Guyot Groep, waartoe de school behoort, heeft de mede werker meer dan driehonderd brieven gekregen. „Waaronder veel adhesiebetuigingen en ge voelens van medeleven van oud-leerlingen." De schoolbegeleider is begin fe bruari uit het ziekenhuis ont slagen en is aan de beterende hand. Hij kan nog niet aan het werk. De Mgr. Hermusschool is een school voor kinderen met spraak-, hoor- en taalproble men. Amsterdam/anp - Vijf maanden na de gewelddadige dood van Anja Joos komen acht van de negen verdachten donderdag en vrijdag voor de rechter. De rechtbank in Amsterdam moet proberen uit te vinden wat ieders aandeel is geweest bij het schoppen en slaan van de 43-jarige vrouw op het Ge rard Douplein in de Amster damse Pijp begin oktober. De jongeren dachten, zeiden zij achteraf, dat Joos een blikje bier had gestolen bij een filiaal van supermarkt Dirk van den Broek. Maar dat biertje bleek ze gewoon betaald te hebben. Het bepalen van ieders rol in de afranseling lijkt geen gemakke lijke klus te worden. De recht bank heeft de afgelopen maan den zeven verdachten vrijgela ten, onder meer omdat de rech ter onvoldoende kon bepalen wat de rol van elk van hen was bij het gewelddadige incident. Nu mag de rechtbank zich in twee dagen tijd wederom bui gen over deze vraag. Slechts één verdachte, die te vens als hoofdverdachte wordt beschouwd, heeft tot nu toe een bekentenis afgelegd. Zeven getuigen zagen de 19-jarige jon gen schoppen en slaan. „Hij ge bruikte Joos als een soort voet bal", zei justitie tijdens een eer dere pro forma-zitting. De an dere verdachten hebben alleen gezegd dat ze erbij waren, maar ontkennen zelf te hebben ge schopt. Justitie zal blijven hameren op de 'groepsdynamiek' bij de ge weldpleging. De jongeren, in leeftijd variërend van 17 tot 20 jaar, trokken op in een poep en beseften op het moment zelf niet de ernst van de situatie. Toen ze later hoorden dat Joos was overleden, schrokken ze. „Het was een beetje uit de hand gelopen", zeiden twee van de verdachten onlangs in het tv- programma Nova. Maar ook deze twee medewerkers van de supermarkt van Dirk van de Broek vertelden dat zij alleen op een afstandje hebben staan kijken. „Het is allemaal zo snel gegaan, dat je je kunt afvragen of er een rol is geweest voor ie dereen", zegt advocaat J. Plas man, die een 18-jarige verdach te bijstaat. Uitspraak minister in strijd met brief ambtenaar Amsterdam - Gay Business Amsterdam, een samenwerkingsverband van tachtig bedrij ven en instellingen, is boos over een voorstel van stadsdeel Centrum om alle regenboog- vlaggen te verbieden. „Amsterdam is de Gay Capital van Europa en in een homohoofdstad horen regenboogvlaggen uitgestoken te worden", aldus secretaris Siep de Haan van Gay Business. Als protest tegen het verbod hing De Haan de vlag gistermiddag uit. Het stadsdeel heeft het verbod op de homovlag opgenomen in de nieuwe reclamerichtlijnen. Daarmee wil het stadsdeel het historische stadsgezicht van de hoofdstad beter tot zijn recht laten komen. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - Minister van justitie Donner heeft heel wat uit te leggen aan de Tweede Ka mer over het mogelijke ontslag van twee gevangenisdirecteu ren. Hij zei gisteren zelf dat werkweigering, en niet kritiek op zijn nieuwe gevangenisbe- leid, de reden was om hen op non-actief te stellen. Uit een brief van een topambtenaar van Justitie blijkt dat het wél de kri tiek op zijn beleid was die voor Donner de deur dichtdeed. Het gaat om een brief van 19 december van topambtenaar Jagers, namens de minister ge schreven aan directeur Van Huet van de gevangenis Noord- Holland-Noord. Van Huet had op een afscheidsreceptie van een collega eind november ge zegd: „Van SG tot het linnen meisje, iedereen bij Justitie is de weg kwijt." „Ik acht dit optreden onaan vaardbaar", aldus Jagers, die de opmerkingen verder 'onnodig badinerend en zelfs kwetsend' noemt. Daarom moeten we be zien hoe 'uw dienstverband een einde kan vinden'. Minister Donner had juist in het Radio 1-Journaal 's och tends betoogd dat kritiek geen punt is („kritiek kan en mag"), maar iets anders is het weige ren om zijn gevangenisbeleid uit te voeren. ,Als je vindt dat dat niet kan, dan moet je wat anders doen." Naast Van Huet gaat het om di recteur Boeij van de Bijlmerba jes in Amsterdam. Pikant is dat de eerste nog voorzitter is van de vereniging van gevangenis directeuren en de tweede dat is geweest. Volgens een woordvoerster van Donner is er geen tegenspraak tussen diens opmerkingen en de brief. „Kritiek behoor je op de geëigende plaats uiten." Zij stelde dat de mannen ook niet zijn ontslagen of op non-actief zijn gesteld. In de Kamer zijn de reaeties ojt Donners optreden terughou dend. Groenlinks heeft al aan gekondigd Donner vandaag in het wekelijkse vragenuurtje aan de tand te voelen. STEVENHAGEN utrecht/anp - De Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie (NVvP) stapt naar de rechter om het aantal behandelingen voor mensen met psychische klachten veilig te stellen. Met een kort geding tegen minister Hoogervorst (volksgezondheid) hopen de psychiaters een stokje te steken voor zijn plannen om het aantal vergoede psychothe rapeutische behandelingen sterk terug te brengen. Hoogervorst wil het aantal be handelingen waarvoor patiën ten een vergoeding krijgen, ver minderen van negentig naar maximaal vijftig. Dit maximum geldt voor patiënten met zware problemen als persoonlijk heidsstoornissen, terwijl deze volgens de psychiaters nu rond de zestig sessies hebben. Voor lichtere klachten mogen patiënten nog maar 25 keer naar een psychotherapeut. Het gemiddelde ligt nu op 36. De NVvP verwijt de minister op de stoel van de psychiater te gaan zitten. „De arts moet uit maken welke behandeling 'een patiënt nodig heeft.' n - A1atie vindt een ver min het keuringsregi- i, omdat auto's den haag/gpd - De LPF is on misbaar in het politieke bestel en heeft al veel bereikt. Die boodschap staat in het jaarver slag van de fractie, dat gisteren werd gepresenteerd. „Wij heb ben het jaarverslag vooral ge schreven voor onze eigen ach terban", zei LPF-Kamerlid Mar- got Kraneveldt. De LPF-leden krijgen het jaar verslag de komende week alle maal thuis gestuurd. De officië le presentatie vond gisteren plaats in hef nieuwe onderko men van de Tweede-Kamer fractie, in het voormalige mi nisterie van binnenlandse za ken. De nieuwe locatie bood Herben de mogelijkheid zijn collega-fractievoorzitters de les te lezen. „Vooral de WD zal het verslag met grote interesse le zen", aldus Herben. „De WD heeft er namelijk een handje van onze plannen over te ne men, en dan te doen alsof zij ze bedacht hebben." Ook Kamerlid Joost Eerdmans is bang voor ideeënroof van de WD, en wil daarom niet te veel concrete toekomstplannen ont hullen. Het ging tenslotte om wat de fractie allemaal bereikt heeft in 2003. Maar of de LPF zelf wel hele maal eerlijk is over wat ze het afgelopen jaar allemaal aan in houdelijke punten op de agen da heeft gezet, is de vraag. Zo stelt Herben dat hij vorig jaar de discussie over modernise ring van het koningshuis op gang heeft gebracht. Maar in de huidige vorm werd die discus sie in 2000 aangezwengeld door toenmalig fractievoorzitter Thom de Graaf (D66). Ook vertelt Herben in het jaar verslag over zijn aanhoudend verzet tegen de sluiting van het vliegkamp Valkenburg vanwege 'het verlies van een belangrijk defensieonderdeel en de ondui delijkheid over de toekomst van deze locatie'. Maar bij de-be handeling van de defensiebe groting in de Tweede Kamer zei Herben geen principiële be zwaren te hebben tegen de slui ting van Valkenburg op termijn. Ook Kamerlid Joost Eerdmans doet zich iets beter voor dan hij is. Zo staat op zijn resultaten- lijstje dat er dankzij hem een nieuw onderzoek is gekomen naar de beveiliging van For- tuyn. In werkelijkheid zijn er twee ambtenaren van de AIVD (de voormalige Binnenlandse Veiligheidsdienst) alsnog ver hoord, en is er een debat aan gevraagd waarin de regering om een reactie gevraagd is. Toch heeft de fractie ook daad werkelijk dingen bereikt, zo wordt na afloop van de presen tatie benadrukt. En dat is wat de LPF vooral wil laten zien, al dus Kamerlid Margot Krane veldt na de presentatie. Kraneveld wordt gezien als een harde werker die echt dingen voor elkaar krijgt. „We hebben ons best gedaan verantwoor ding af te leggen aan onze kie zers. Wat zij er verder mee doen moeten ze zelf weten. Ze kun nen het helemaal lezen en zien wat we hebben bereikt, of ze kunnen er de open haard mee aansteken." pakt we junks op door ap van den Be'g iel - De Eindhovense dft de afgelopen twee Ver honderd dakloze lott opgepakt. De arres- ïnderdeel van het Ise beleid om de n veelplegers rond en in het centrum ingen. Een team van houdt zich perma- met de drugsgebrui- les bij nag Sportopleiding ïerenveen kan door liet geven van schiet- 1 Zolang de veiligheid flingen gewaarborgd ssecretaris Nijs (on- en reden om de les- lieden. Het Twente te in Almelo staakte rursus na het fatale i lent op het Terra Col- i Haag. In de CIOS- zoor sport- en bewe- leren cursisten imdat ze in hun be- eens te maken krij- ihandicapten die aan t willen doen. den haag - Mensen die weinig gebruik maken van artsen en geneesmiddelen moeten worden beloond met - gedeelte lijke -teruggave van hun premie. Dat staat in een vertrouwelijk wetsontwerp van de minister van volksgezondheid. WD-Kamerlid Edith Schippers, medebe denker van het plan, geeft tekst en uitleg. De liberale parlementariër Schippers staat allerminst te boek als de be schermengel van minister van volksge zondheid Hans Hoogervorst. Eind vorig jaar organiseerde ze in de Tweede Ka mer het verzet tegen onderdelen van het rookbeleid van haar partijgenoot. Pa tiënten in psychiatrische ziekenhuizen mogen daardoor voorlopig binnen blij ven roken. Deze week wilde ze, vooruitlopend op voornemens van de minister, een initia tief lanceren om de stijgende kosten in de gezondheidszorg af te remmen. Ze ontwikkelde daartoe de 'no-claimvari ant'. Maar dit keer was Hoogervorst Schippers te snel af: hij goot 'haar' plan heimelijk in een wetsvoorstel en stuurde het voor advies naar de Raad van State. Wat is de kern van uw plan? „De WD-fractie wil het eigen risico in de ziektekosten opnemen in de maand- premie. Die moet daardoor met tien procent omhoog. Maar daar staat tegen over dat wie weinig zorg gebruikt, aan het eind van het jaar premie terug krijgt. Die positieve prikkel is er niet bij het systeem van een vast eigen risico per jaar. Wij geloven dat mensen liever wor den beloond dan bestraft." Hoe houd je bij hoe vaak mensen gebruik maken van zorg? „Door middel van een fraudevaste zorg pas. Daarop kunnen alle huisartsbezoe ken, ziekënhuisbehandelingen en ge neesmiddelen goed worden geregi streerd." En dan? „Via internet kan iedereen bijhouden hoeveel zorg men afneemt en of dat veel of weinig is ten opzichte van leeftijdge noten. Mensen worden ingedeeld in ca tegorieën, bijvoorbeeld van 25 tot 30 jaar, 30 tot 35 jaar, enzovoorts. Wie on der het gemiddelde van een categorie blijft, krijgt 12,5 of zelfs 25 procent pre mie terug. Wie erboven zit, krijgt niets terug." Veel ouderen hebben geen internet. „Dat kun je ondervangen door hun pe riodiek per post een overzicht toe te stu ren. Zoals met bankafschriften gebeurt." In uw plan betaalt iedereen dezelfde (no minale) maandpremie. Dat is ongunstig voor de laagst betaalden. „Klopt, maar zij kunnen via de belasting Edith Schippers. Foto: GPD/Harmen de Jong compensatie krijgen. Net als nu. Boven dien is er toch een voordeel: wie in korte tijd onverwacht veel zorg nodig heeft, hoeft niet ineens 230 euro eigen risico over te maken naar een zorgverzekeraar. Dat eigen risico is in ons voorstel in de maandpremie verrekend," Ook chronisch zieken hebben geen baat bij uw systeem. Zij komen toch nooit voor premieteruggaaf in aanmerking? „Op termijn wordt iedereen wijzer van de no-claimvariant. De zorgvraag zal sterk worden getemperd en daarmee be teugel je tegelijk de hoogte van de pre- VVant anders? „Nu gaan de premies elk jaar met tien procent omhoog. Dat houden we niet vol." In hoeverre kan de no-claimvariant het beroep dat op de zorg wordt gedaan be ïnvloeden? „De verwachting is dat jonge vrouwen tot 21 jaar de anticonceptiepil soms voor eigen rekening zullen nemen als ze daardoor meer premie terugkrijgen. Mensen worden aangezet om een goed koop geneesmiddel te kiezen in plaats van een duur middel waar nog patent op zit. De kosten van de zorg worden voor iedereen zichtbaar gemaakt. Met deze veranderingen kan op macroni veau straks belangrijke winst worden ge boekt." Met het gevaar dat zieke mensen om fi nancieel voordeel afzien van zorg? „Dat risico is gering. In elk geval gerin ger dan bij het gewone eigen risico. In het laatste geval moet je voor elk bezoek aan de huisarts of voor geneesmiddelen een bedrag overmaken naar de zorgver zekeraar. In de no-claimvariant is het ei gen risico in de premie opgenomen. Je merkt het alleen in de 'kerstbonus'." No-daimplan ziektekosten valt goed Een meerderheid in de Tweede Kamer is voorstan der van een no-claimrege ling voor de basisverzekering voor ziektekosten, die in 2006 wordt ingevoerd. De overheid zou dan een be paald bedrag vaststellen. Verzekerden die een verze keringsjaar onder dat bedrag blijven, krijgen geld terug van de verzekeraar. De no-claimregeling moet in 2006 het eigen risico vervan gen, dat het kabinet volgend jaar wil invoeren voor zie kenfondsverzekerden. Naar verwachting wordt dat be drag tussen 200 en 250 euro per jaar. Minister Hooger vorst heeft het plan voor ad vies naar de Raad van State gestuurd. De coalitiepartijen hadden in het regeerakkoord afge sproken dat verzekerden voortaan zelf voor een deel van hun zorgkosten moeten opdraaien. Die maatregel is bedoeld de kosten in de ge zondheidszorg te drukken en om mensen te prikkelen niet voor 'ieder wissewasje' naar de dokter te stappen, legt WD-minister Hoogervorst (volksgezondheid) geregeld uit. De Kamerfractie van de WD had het plan zelf klaar lig gen, maar ook de coalitiege noten CDA en Dgfi vinden het onder voorvwBrden een goed idee. Zij willen echter de uitwerking zien voordat zij een definitief standpunt innemen. De PvdA reageert huiverig op het plan. De sociaal-demo craten vrezen dat er toch een vorm ran risicoselectie ont staat. De SP wijst het plan van de hand. Zorgverzekeraars Nederland (ZN) reageert verrast. Een woordvoerder noemt het voorstel totaal nieuw. Hij verwacht wel dat zijn leden er welwillend tegenover staan. „Maar we willen graag weten over welke bedragen we praten en welke zorg er onder valt"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3