Dekker mist de slag in Parijs-Nice SPORT 'Beckenbauer moet de wereldbeker van '74 aan Oranje schenken' Bram Lomans gelooft in unieke trilogie Een vuile 1*1 II Wieteke Cramer tekent voor twee jaar bij ploeg Jac Orie Sagnol breekt arm, maar speelt toch ACHTERLIJN Afgelopen zaterdag beleefde ik na het duel Ter Leede - Noord- wijk een primeur. Ik maakte dit seizoen voor de eerste keer mee dat betrokkenen na afloop van een wedstrijd niet zaten te zeiken over de scheidsrechter. Dat was alle voorgaande wed strijden die ik dit seizoen be zocht, wel het geval. Trainers, spelers, bestuursleden, altijd hadden ze wel aanmerkingen op de leiding. Een wedstrijd fluiten wordt steeds moeilijker. Op allerlei manier proberen voetballers de scheidsrechter op het verkeerde been te zetten: spelers storten zich schreeuwend van pijn ter aarde terwijl er niets aan de hand is, zodra een aanvaller de lijn van het strafschopge bied is gepasseerd blijkt alle gevoel voor evenwicht verdwe nen, op de trainingen leren kinderen van twaalf jaar hoe ze hun tegenstander kunnen vasthouden zonder dat de scheids het ziet. Toch heb ik dit seizoen maar één keer gezien (bij Hoek - Quick Boys) dat een scheids rechter een onvoldoende scoor de. Alle andere keren leverde de arbitrage een voldoende of goede prestatie, in de hoofd klasse van het amateurvoetbal wordt goed gefloten. Datzelfde geldt - vind ik - voor het profvoetbal. Daar liggen de scheidsrechters nog meer onder vuur. Arbiter Jan Wegereefgaf onlangs Mark van Bommel zijn tiueede gele, dus rode kaart tegen Heerenveen. Een bekende kaalhoofdige journa list nam Wegereef daarop on der vuur. De scheidsrechter zou geen 'persoonlijkheid' heb ben, omdat hij geen begrip toonde voor de emoties van Van Bommel. Ja, je hebt pas 'persoonlijkheid' als je je als veertigjarige verrot laat schel den door een 25-jarige vlerk, die een paar euri heeft ver diend met voetballen. Afgelopen zondag vertoonde Studio Sport beelden van de wedstrijd tussen Volendam en Vitesse. Op beeld en geluid werd feilloodfcregis treerd hoe Vitesse-speler Theo Janssen te gen de scheidsrechter zei dat hij een 'vuile 1*1' was. Ik denk dat velen met mij vinden dat een arbiter in zo'n geval moet optreden. Maar nee, geen rode of zelfs maar een gele kaart voor de speler. Toch even op zoeken wie bij deze wedstrijd de scheidsrechter was. Juist. Wegereef. Wat is hij in korte tijd een persoonlijkheid gewor den. Willem Spierdijk PS. Zou er in Zeist nog een aanklager rondlopen die vindt dat dit tot een schorsing moet leiden? itree Lobont brahimovic iag - Zlatan Ibrahimovic »dan Lobont hebben gis- liun rentree gemaakt bij leiden speelden mee met |ax in de thuiswedstrijd dong FC Twente. Lobont, J?an een rugblessure, ver sie de hele wedstrijd het jerwijl de van een lies- jiur herstelde Ibrahimovic jig minuten speelde. Het jndigde in 1-1. irms Levend jiument jkdam - Ter ere van zijn Jigste verjaardag heeft de tfnte Amsterdam Ajax-le- jjBobby Haarms gisteren md tot Levend Monu- JVolgens wethouder Han- illiot, die Haarms giste- |t de prijs verraste, is yjs hét levende voorbeeld ,^t sportief culturele erf- jjn Amsterdam. De benoe- j|an Haarms tot monu- yS een eenmalige gebeur- Jn totaal dragen 7000 ge in in de stad dit kenmerk. Irmalige hersteltrainer jpx is als 'grasmeester' ^fijd actief bij de Amster- Xclub. |nal - United 'lalve finale - Arsenal heeft gisteren ujden Manchester United Jals tegenstander in de 1(anales van de FA Cup. In jüere halve eindstrijd ueerstedivisieclub Sunder- )(igen de winnaar van de ,jop 16 maart tussen Mill- Tranmere Rovers. De ajden worden op 3 en 4 j'espeeld. Arsenal kan de Lclub in het Engelse voet- Aden die vier jaar achter- jjiordringt tot de finale. '«directie voor ölivisie NV jjfoe Eredivisie NV (ENV) anaf 1 juni een tweekop- j irectie. AlexTielbeke en .Woerts gaan samen lei- t|ven aan het samenwer- uÈrband van de achttien rpt de hoogste klasse van iaald voetbal. Het duo Jvacature op van Hans |ians, die op 1 januari .Xctie als directeur van de iJerlegde. Tielbeke is op tfnent algemeen directeur JC uit Nijmegen. Woerts og directeur marketing j^enoord. tballers NEC ilen kaartjes ^|in - De spelers van NEC Ji een ludieke actie be- >m de steun van hun vergroten. De Nijmeegse Jlers betalen de kaartjes ^C-supporters willen aan- Jn voor het uitduel van [avond bij FC Twente, ie deze wedstrijd bijwo- Deven alleen de verplich- leis naar Enschede te be- t)e spelers zeggen zich te zijn van de teleurstel- prestatie, die zij de afge weken hebben geleverd. ni Davis rijdt afstanden j Shani Davis start ko- iveekeinde op het WK af in in Seoul niet alleen op D meter, maar ook op de tien kilometer. De 21-ja- farte Amerikaanse ser, een maand geleden i op het WK allround in zou aanvankelijk niet men omdat hij een week ok start op het WK short - a Gothenburg. Davis lh voor het zwaarst denk scenario. De 5000 meter ytijdag op het program- 1500 meter zaterdag en |J)0 meter zondag. Haperen ad J rim bij KNAU riEiN - Rien van Haperen per 1 april aan als alge- lirecteur ad interim van linklijke Nederlandse At- Jnie (KNAU). Hij volgt ïn periode van zes maan- jert Hekkert op, die de eerder deze maand lich neerlegde. Hij ver- te veel van inzicht met stuur over het toekomsti- jid. De 52-jarige Van Ha- maakt sinds 1996 deel uit t uniebestuur en van ok- 1002 tot en met april 2003 (waarnemend voorzitter. Milwaukee Bucks 97-92, Bland Cavaliers 102-108, Phoenix Suns 103-90, Utah illikers 88-83. H GOLF in Open vrouwen, 335.000 (GBr) 283 slagen (-5), 2. Jóhnson (Eng) 291, 4. Ellis (Dui) 293, 6. Head (Eng), Webb (Aus) 294, 50. Zelsmann )a;i), Ellis Jnl.W, sneek/gpd - Wat Harry Walstra nog het meest verbaast, is de geringe aan dacht voor het toch opvallende gege ven. Om het kort-door-de-bocht te zeggen: Duitsland moet de in 1974 behaalde wereldbeker inleveren, om dat Rainer Bonhof niet speelgerech tigd was. „En omdat Bonhof als Ne derlander geboren is en Oranje in '74 de finale speelde, moet Beckenbauer persoonlijk de wereldbeker naar Am sterdam brengen", aldus Walstra. Walstra uit Sneek, 38 jaar en admini stratief medewerker, heeft actie on dernomen om 'het recht' alsnog te la ten zegevieren. Van Duitse zijde heeft Walstra de bevestiging gekregen dat Bonhof - die in de WK-finale de assist voor de winnende treffer gaf op Gerd Müller - destijds bij de verkeerde par tij speelde. „Er is een overtreding ge maakt. Rainer Bonhof had in Mün- chen hooguit in Oranje-shirt mogen meedoen", aldus Wolfgang Niers- bach, voormalig woordvoerder van de Duitse voetbalbond DFB. Rainer Bonhof is in 1952 geboren in Emmerich, net over de grens bij Lo- bith. „Wij hadden allemaal de Neder landse nationaliteit, want mijn opa, oma en vader zijn in Nederland ge boren", aldus Anita Schiller. Zij is de nog altijd in Emmerich wonende zus van Rainer Bonhof. „Het hele gezin heeft in 1970 Duitse paspoorten ge kregen, dankzij de DFB. De bond wil de Rainer heel graag in het Duitse elf tal hebben. Zonder hun hulp hadden wij het niet gedaan, dat was veel te duur voor ons." Bonhof beschikte op 18 oktober 1969 nog niet over een Duits paspoort. Saillant, omdat hij op die dag debu teerde voor Jong Duitsland, uitgere kend in Geleen tegen de Nederlandse jeugdploeg. Pas een half jaar later ontving Bonhof een Duits paspoort. Walstra: „Het gekke is dat dit al min stens 23 jaar bekend is. Men moet niet denken dat ik dit ontdekt heb. Maar Niersbach heeft duidelijke taal gesproken en ik heb ook een docu ment van Bonhofs oude club Borus- sia Mönchengladbach. Daarin staat dat hij nooit voor het Duitse team had mogen spelen." Wat te doen met deze kennis? Walstra geeft er bekendheid aan via internet. Samen met twee collega's heeft hij een website in elkaar gezet. „In theo rie moet de finale over. Bonhof kan dan met Van Hanegem en Neeskens het Oranje-middentrio vormen", vindt Walstra. „Lukt dat niet, dan moet de uitslag ongeldig verklaard worden. Regels zijn regels, in plaats van 2-1 moet er 0-3 in de geschiede nisboeken komen te staan." Rainer Bonhof, met Berti Vogts mee gegaan naar Schotland waar hij de nationale jeugdteams coacht, was niet bereikbaar voor een reactie. Miami. Ford Championship, 4,6 miljoen euro: Eindstand: 1. Parry (Aus) 271 slagen (-17) wint met eagle op le extra hole van Verplank (VSt) 271, 3. Goosen (ZAf) 272, 4. Durant (VSt) 273, 5. Langer (Dui), Choi (ZKo), Sauers (VSt) 274, 9. Calcavecchia (VSt), Ellis (VSt) 275. HOCKEY Madrid. Olympisch kwalificatietoernooi, man- Groep B, vierde speelronde: België - Canada 2- 2, India - Nieuw-Zeeland 2-0, Pakistan - Ma leisië 0-0. Stand: 1. Pakistan 4-10 (11-5), 2. India 4-7 (11-9), 3. Nieuw-Zeeland 4-7 (7-6), 4. Malei sië 4-4 (6-8), 5. België 4-3 (5-7), 6. Canada door Ad Pertijs MONTARGis - Het fundament dat Erik Dekker zondag legde in de tijdrit van Parijs-Nice was stevig, maar de wind blies gisteren alle verdere aspiraties op de eindze ge aan flarden. In een verraderlijke 166 kilome ter korte rit naar Montargis liet de Nederlander zich verrassen door een collectieve actie van CSC, de ploeg van leider Jorg Jaksche. Met zeven renners re den ze het hele spel op een hoop. US Postal - in het verle den nooit te beroerd om Rabo bank een hak te zetten - stak met vijf man gretig een handje bij en weg was het klassement van Dekker. Op meer dan vijf minuten van dagwinnaar Hor- rillo, die de sprint won van de kopgroep van 36 renners, pas seerde de Drent de finishlijn. „Natuurlijk sta ik hier nu te ba len. Ik zat de hele tijd op de fiets al te balen." De omstan digheden waaronder Dekker de slag miste, deden niet alleen denken aan een vrijwel identie ke coup, die Michael Boogerd in 1999 in Parijs-Nice de eind zege bezorgde, ze leken op het eerst oog vooral knullig. Vlak nadat hij in een bonificatie sprint twee seconden had afge knabbeld van zijn achterstand van vier tellen op Jaksche, viel CSC aan. „Twee seconden win nen en vijf minuten verliezen. Dat schiet inderdaad niet op", vatte de renner de eindafreke ning met gevoel voor zelfspot samen. Ploegleider Breukink dacht dat Dekker zich na die sprint te ver had laten terugzakken. De cou reur weigerde echter te geloven in die amateuristische fout. „De aanval van CSC kwam pas en kele kilometers verder. Onder tussen had ik nog zitten praten met Jaksche. Het brak vlak voor me. Dan is er in principe nog niets aan de hand. Later over kwam me echter nog iets st oms. Ik pakte een rotonde langs de verkeerde kant. Ik moest aanzetten om terug aan te slui ten bij de groep. Net op het moment dat ik na een kleine adempauze naar voor wilde rij den, brak het op de kop van de achtervolgende groep weer." Die groep maakte de aanslui ting met de CSC-bende en Dek ker had het nakijken. Dekker: „Het is geen fout, het heeft niets te maken met een minde re dag, het was gewoon een op eenstapeling van stomme toe valligheden. Ik wist dat het ge vaar van waaiers er vandaag in zat. Toch zat ik die ene keer niet goed genoeg voorin. Stom." Dekker heeft nu een streep ge zet door zijn 'klassement'. „Wat overblijft is het proberen win- den haag/anp - Wieteke Cra mer heeft gisteren in Den Haag een tweejarig contract bij de Sponsor Loterij Schaatsploeg ondertekend. Cramer werd dit seizoen vierde op de Europese kampioenschappen schaatsen en derde op de wereldkampi oenschappen allround. De 23-jarige rijdster uit Lem mer neemt in de ploeg van trai ner Jac Orie de plaats in van Marja Vis. Cramer is afkomstig uit de KNSB-opleidingsploeg van trainer Jan van Veen. De Friezin is verguld met haar nieuwe werkgever. ,Als je de kans krijgt bij zo'n ploeg met al lemaal toppers te rijden, moet je dat natuurlijk gewoon doen." Voor Orie is Cramer een aan winst. „Wieteke heeft dit sei zoen laten zien dat ze mee kan strijden voor een podiumplek. Ze is een groot talent en een goede aanwinst voor de ploeg. Wereldkampioene sprint Mari anne Timmer en Annamarie Thomas hebben allebei een af lopend contract bij de Sponsor Loterijploeg. Timmer krijgt een aanbieding voor een nieuwe verbintenis, in het geval van Thomas is dat onzeker. Hockeyer kan in Athene derde gouden medaille winnen door Mare Molenaars Madrid - Tijdens de Olympi sche Spelen van Atlanta (1996) won hij goud, maar zat hij als geheim wapen nog het meest op de bank. In Sydney (2000) knokte hij zich, na maanden van blessureleed, terug in de ploeg die met succes de titel verdedigde. Deze zomer maakt hockeyer Bram Lomans op de historische grond van het oude Athene jacht op een unieke tri logie. „Weet je wat nog het mooiste is? Het zou zomaar kunnen gebeuren", zegt Lo mans, in de lounge van het spe- lershotel in het hartje van Ma drid. Het Nederlands hockeyelftal, na vier groepswedstrijden al ze ker van plaatsing voor de Spe len, geniet tijdens het olym pisch kwalificatietoernooi van een rustdag. Vandaag wacht al leen nog het treffen met Japan, daarna volgen de kruisfinales. .Achteraf is het toch goed ge weest dat we ons op het EK niet rechtstreeks voor Athene heb ben geplaatst. Een halve finale spelen op een groot toernooi is toch iets speciaals. Voor de jon ge jongens in de groep geeft dat net die extra bagage die we later dit jaar misschien nodig heb ben", filosofeert Lomans. Met 'later dit jaar' doelt de linksach ter van Oranje uiteraard op de Olympische Spelen, zijn derde en zijn laatste. „Peking 2008 haal ik niet meer; dan ben ik echt te oud." Goud in Athene, dat is de ultie me droom en niet alleen van Lomans. Oranje gelooft, sinds het vertrek van de omstreden Bram Lomans (midden)„Peking 2008 haal ik niet meer; dan ben ik echt te oud." Foto: ANP/Olaf Kraak bondscoach Joost Bellaart en de aanstelling van Terry Walsh als zijn vervanger, plots weer in eigen kansen. „Ik dehk dat we als groep zelfs sterker zijn dan het team dat in Sydney won. We speelden niet goed en er was voortdurend gezeik. In die ploeg liepen teveel ego's rond en dat waren toevallig ook nog de oudere spelers. In de huidige groep team zijn de 'oudjes' juist echte teamjongens. Vijf spelers die al twee keer de Spelen heb ben gewonnen. Die moeten die jonkies op sleeptouw nemen, uitieggen wat ze daar allemaal te wachten staat. Het is zo'n happening. Als je daar niet goed op voorbereid bent, loop je hele dag oooh en aaah te roe pen." Lomans denkt, ook op basis van het vertoonde spel in Ma drid, dat Nederland straks een serieuze medaillekandidaat is. Dat Oranje niet echt 'sprankelt' baart hem nauwelijks zorgen. Lomans ziet voldoende aan knopingspunten voor een suc cesvolle campagne. „Degelijk heid was altijd onze grootste kwaliteit, maar we waren niet meer in staat om de tegenstan der onze wil op te leggen. Op het EK kregen we klop van En geland en hadden we het heel erg lastig tegen Polen. Beide hebben we deze week ruim ver slagen. Mindere tegenstanders winnen niet meer van ons. Die komen niet meer in de buurt terwijl, dat een half jaar lang wel zo was." Het is de verdienste van Walsh, meent Lomans, die in de zacht moedige Australiër een groot coach herkent. „Walsh werkt heel gericht, heel thematisch ook. Hij is van oorsprong wis kundeleraar en dat zie je in zijn aanpak terug. Hij is een echte percentagecoach. Hij werkt met een idioot systeem, waarin het veld is verdeeld in vakken. Zo kan hij bijvoorbeeld herleiden hoe vaak we over links of rechts UITSLAGEN de cirkel binnen zijn gekomen. Blijkt op basis van de cijfers dat we op rechts te weinig doorko men, dan grijpt hij in en veran deren we eventueel van tac tiek." Walsh lijkt in zijn benadering nog het meest op Maurits Hen driks, de gouden coach van Sydney, die werd geofferd juist vanwege zijn te wetenschappe lijke aanpak. Lomans, zelf stu dent aan de Johan Cruijff Uni versity in Amsterdam, vond dat toen niet terecht. „Er zijn des tijds dingen gebeurd, ik was vier jaar jonger, waar ik niet eens weet van had. Van mij had Maurits mogen blijven, ik voel me prettig bij zo'n aanpak. On der Bellaart ging het over rand- zaken, nu gaat het weer over hockey. Walsh had bij de eerste teambespreking de hele spe lersgroep al geanalyseerd. Op de eerste training kwam hij al naar me toe: 'Ik vind dat je je op die en die punten kunt ver beteren'. Als iedereen dat doet, kun je als team een enorme sprong maken." Dat die sprong wel eens groot genoeg zou kunnen zijn om op het hoogste schavot te belan den, sluit Lomans niet uit.Als we ons zo blijven ontwikkelen, zijn we zeker kansrijk in Athe ne. Het verbaast me nu soms al hoe goed en dynamisch we bij vlagen spelen. Misschien dat we wat ervaring missen, maar als we blijven groeien dan is een plaats bij de laatste vier niet te hoog gegrepen. En als je daar eenmaal bent, dan is alles open. Dat heeft Sydney wel be wezen. Zo waan je je uitgescha keld, zo win je het toernooi." Van Bronckhorst is uit de roulatie barcelona/anp - Giovanni van Bronckhorst is drie tot vier we ken niet in staat te voetballen voor zijn Spaanse club FC Bar celona. De linksbenige speler heeft de linkerknie verdraaid. Van Bronckhorst is eigendom van de Engelse club Arsenal, maar speelt dit seizoen op huurbasis voor de club waar Frank Rijkaard trainer is. madrid/anp/dpa - Willy Sagnol van Bayem München brak za terdag tegen Bayer Leverkusen een arm. Desondanks is de Franse international morgen in Madrid van de pajrtij in de re turn tegen Real Madrid in de achtste finales van de Cham- pions League. Het eerste duel eindigde in München in 1 -1 Bij Real Madrid ontbreekt Ro- ■0 naldo. De topscorer liet een blessure aan een dijbeen op en is twee weken uitgeschakeld. Ook Raul is vermoedelijk niet H beschikbaar. De international 7 miste zaterdag uit voorzorg de competitiewedstrijd tegen Ra cing Santander (1-1). Hij heeft last van een gekneusde enkel. Gisteren trainde hij slechts tien minuten mee. Roberto Carlos is geschorst voor de return. De Braziliaanse linksback van Real hoorde gis teren dat deze straf is herbeves tigd. De UEFA schorste hem eerder voor twee duels wegens het slaan van een tegenstander in de eerste wedstrijd tegen Bayem. Het beroep dat Real daartegen had aangetekend, werd gisteren afgewezen. De Spanjaard Pedro Horrillo wint de rit naar Montargis. Foto: AP/Patrick Gardin nen van een rit en me voorbe reiden op de klassiekers. Die zijn toch belangrijker dan dit. Al had ik het hier wel staan op de eindzege." Dekker geloofde niet dat de CSC-actie een reactie was op zijn bonificatiewinst. Jens Voigt bevestigde dat: „We hadden het er voor de etappe al over gehad om met zijn allen gebruik te maken van de zijwind. Als je dan gaat moet je er vol overtui ging invliegen. Jacob Piil ging na een bocht als eerste. Ik keek om, zag dat Rabobank in de problemen was en riep 'go, go, go'. Daarna hebben we niet meer omgekeken." In 1999 zette de Deen Sörensen zijn ploegmaats van Rabobank aan tot de ongebruikelijke actie. Nu werd de ploeg juist het slachtoffer van een Deense ac tie. Er waren trouwens meer slachtoffers. Vinokoerov en T- Mobile kunnen de eindzege vergeten. Evenals Zülle, Frigo en Millar. Aart Vierhouten was de enige Lotto-Domo-renner in de eerste groep. Hij eindigde als vierde. Gerben Löwik van Cho colade Jacques aasde op de etappewinst, maar in de laatste bocht liet hij zich verrassen door een actie van Pedro Hor rillo. „Drie renners reden weg. Cancellara reageerde, ik zat in zijn wiel. Ideaal gewoon. Tot Cancellara de benen stilhield. Moest ik zelf het gat dichtrij den, met het hele pelotonnetje in mijn wiel. Dat werd dus niks."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21