Dagblad Leidsch ederlandse tiesten op raat gezet IETS TÈ ior Inval in Limburgs honk Hells Angels Vijf jaar cel voor een zoen op straat I verkopen? Leidsch Dagblad O pekenweek barst los Basisscholieren ietsje slimmer geworden UW CADEAU Weg uit de Haagse kaasstolp DINSDAG 9 MAART 2004 Leiden: de volste stad van Nederland brnllN i t n 072-5196868 Wij gaan zagvitóg i Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische beüing Is mqn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad OPGERICHT 1 /WAART 1860 Co Westerik, 80 jaar Valkenburg beter af ffgpypg verslaggever met commercieel fpUUfl en fl©| no van het leven vliegkamp? fl 2/3° 13^4 k/gpo-anp - Muziek kamer Music Benelux j»eres Ilse de Lange aan zet. Ook de Nederland- *(rezip, Rosemary's elax moeten op zoek ^lieuwe platenmaat- Iten zijn indirect het jr geworden van het il- pieren van muziek op dat een enorme vlucht "genomen. Hierdoor Tamer Music minder jet Amerikaanse moe- f moet daarom flink in. Hierbij zullen in to 1000 van de 5000 rdwijnen. ner Music Benelux roffen door de reorga- gaat een streep door mtracten met de Ne- '1 artiesten. Ilse de Lan- jvoorbeeld nog één cd i Warner Music, maar niet meer door. Ook jjcten met bands Kre- en Rosemary's Sons ipgezegd. Tevens ver- jnedewerkers, 20 pro- phet totale personeels- jiun baan. De operatie J mei zijn afgerond. iVamer Music Benelux Jst de afgelopen drie L15 procent gedaald. Menno Timmerman bij Wamer Music Nederland spreekt van een zwarte dag voor de Nederlandse popmu ziek. „Het slechtste scenario wordt werkelijkheid. Het grote boze Warner in Amerika heeft besloten Wamer Benelux tot op het bot uit te kleden." De orga nisatie blijft wel bestaan, zegt de teleurgestelde Timmerman, maar Wamer Music Benelux wordt nog slechts een 'door geefluik' van muziek uit de VS. „We hebben in vijf jaar tijd toch een zeer aansprekende arties- tenstal opgebouwd." Onduide lijk is nog wat voor regeling er met de artiesten wordt getrof fen die een lopend contract hebben met Wamer. Zo zou Krezip eind dit jaar een nieuw album uitbrengen. Dat moet nu bij een andere maat schappij, bevestigt Krezip-ma- nager Emiel Govaert. Menno Timmerman heeft inmiddels met 'zijn' artiesten gesproken en hen het slechte nieuws mee gedeeld. Hij deed het met pijn in z'n hart „Het zijn mijn kin deren, ik laat ze niet zomaar gaan. Ik wil de zaken goed af handelen. Er wordt momenteel over een financiële regeling met de bands gesproken. Ik ben er ove rigens wel van overtuigd dat ze allemaal weer goed terechtko men." im/leioen - Ingehuur- cfidanseressen moeten I tijdens het Boeken- pisterdamse Stads- irg op stelten zetten, is de traditionele af- Boekenweek, dit Jt teken van 'Gare du met Iedereen die tussen naart voor €11,50 aan boeken be- itvangt gratis het Boe- [eschenk 'Spitzen' van ^losenboom. f staat centraal op de jXtra Boekenweekpagi- jejjdaag in deze krant is jen. Verder staat de ru- k van de Dag vanaf jien dagen in het teken a |n over Frankrijk. Op pagina wordt vandaag ^[ïende anderhalve dacht geschonken aan e^!ma's (film, strips, die in deze Boe- worden geïntrodu- jnderdag barst de Boe kenweek ook los in Leiden en de regiogemeenten. Boeken weekgeschenkschrijver Thomas Rosenboom bezoekt woensdag 17 maart Boekhandel van der Meer in Noordwijk (14.00-15.00 uur). In Sociëteit De Burcht in Leiden vertelt Remco Campert donderdagavond, tijdens het Leids Boekenweek Festijn, over zijn nieuwe boek 'Liefde in Pa rijs'. Tal van andere auteurs be zoeken komende week de Leid- se regio: Tomas Lieske komt naar Boekhandel De Kier in Lei den (17 maart), Marjan Berk naar de Openbare Bibliotheek Schelpendam in Katwijk (15 maart) en Geert Mak naar Boekhandel Van der Meer in Noordwijk (13 maart). Daar naast zullen op tal van plekken schilders, tekenaars en muzi kanten hun kunsten vertonen en zijn er diverse wijnproeverij en. Voor een volledig overzicht van de activiteiten in de regio, zie de Uitkrant van komende donderdag. COMMENTAAR NO CLAIM Machtlijsten, grote bu- nog meer mis blijkt, kan de ei- ep en een met het jaar genaar kiezen tussen een andere Rekening zijn de symp- wagen of de garage uit het eigen erp een kwakkelende ge- onderhoudspotje betalen, izorg. De overheid Dat keuzemodel gaat in de zorg al jaren tevergeefs de echter niet op. Uit recent onder- controle te krij- zoek blijkt «fat slechts vier pro cent van de mensen wel eens onnodig naar de huisarts loopt. Wie zich met een verkoudheid bij de huisarts meldt, ïlan van minister Hoo- om Jaimkorting in te voe- een ge de rufn te zetten ewuster ge- i de medi- u,^ Die schijn )4 jjJiaar zorg is in beginsel rïj,L Nieuwe methodes genezing voor oude ,n je vergrijzing en de eis jjcten om snel en goed n'n geholpen, jagen de borgrekening op. fimkorting die Hooger- ,r rweegt, dwingt de pa- 3, keer extra na te den- r het doktersbezoek, t niets mis mee. Wie (je in de bumper ver- ajn verzekeraar, riet de iter weer stijgen. Dat "af te berekenen. En kijkt raar op wanneer een ernstige longaan doening wordt gedia gnosticeerd. Het kos- tenprobleem begint bij de doorverwijzing naar de specialistist of het uit schrijven van dure medicijnen. Een no-claimkorting bij bewust gezonder gedrag zou de eigen verantwoordelijkheid van bur gers goed doen. Maar de alge mene no-claimkorting die Hoo- gervorst wil, ontkent het speci fieke van de zorg, namelijk dat de patiënt vaak weinig eigen keuze heeft Dat de premie eerst voor iedereen omhoog moet om de no-daim later aan enkelen terug te betalen, toont hoe wei nig het uiteindelijk oplevert onder de motorkap Peter de Vries Anton Heijboer is aan zijn zesde bruid toe: Hanny «dag gevolg illegaal kopiëren Indeling regiokatern gewijzigd De indeling van het regiokatem is met ingang van vandaag op enkele onderdelen gewijzigd. Het belang rijkste regionieuws staat nu op de eerste drie pagina's: Rl, R2 en R3. De pagina Regio 2 - met reportages, interviews, columns, rubrieken en het colofon - schuift naar achteren, wat een aantal keren in de week de mogelijkheid biedt om deze pagina in kleur af te drukken. Met deze ver anderingen denken wij het regioka tem nog overzichtelijker en aantrek kelijker te hebben gemaakt Pakistan test draagraket Islamabad - Pakistan heeft van daag een nieuwe middellange- afstandsraket afgevuurd. Met zijn bereik van 2500 kilometer kan het projectiel, de Shaheen- 2, alle steden in het naburige India bereiken. De raket kan ook kernkoppen vervoeren. De raket is afgevuurd tot aan de zeegrenzen, wat een afstand betekent van 2000 kilometer. Volgens een verklaring van het leger is de test „door de genade van Allah" geslaagd. Pakistan had de omliggende landen vooraf op de hoogte gesteld van de proefvlucht. De test komt middenin een vredesproces met India. Lords gaan strijd aan met Blair londen - De leden van het Brit se Hogerhuis zijn een machts strijd aangegaan met de rege ring van premier Tony Blair en het Lagerhuis. De Lords weiger den gisteravond een wet goed te keuren, die de basis moet vormen voor een ingrijpende reorganisatie van het juridische stelsel in Groot-Brittannië. Blair wilde onder meer een Hoge Raad instellen als hoogste rechtscollege. Nu is dat een commissie uit het Hogerhuis. De Britse senaat, het House of Lords, telt uitsluitend leden van de hoge adel. Door het wets ontwerp door te verwijzen naar een speciale onderzoekscom missie krijgt het Lagerhuis, waar de werkelijke macht ligt, het wetsontwerp waarschijnlijk niet meer te zien vóór de vol gende parlementsverkiezingen. Uitslag Cito-toets wijkt nauwelijks af van niveau 2003 Arnhem/anp-gpd - Basisschoolleerlingen die dit jaar htm Cito-toets hebben gemaakt, zijn ongeveer even slim als die van vorige jaren. De gemiddelde score in 2004 was 535,2 tegen 535 vorig jaar. De kleine stijging heeft mogelijk te maken met de aparte toets die dit jaar voor het eerst mogelijk was voor heel zwakke leerlingen. Gemid deld deden jongens het beter dan meisjes. Dat gold vooral voor de rekenopdrachten, de meisjes deden het juist beter bij taal. Dit beeld wijkt ook niet af van dat van vorige jaren. Dat geldt eveneens voor de verschillen tus sen de grote steden en de rest van het land. De zogeheten witte scholen in de grote ste den scoren hoger dan die elders, de scho len met veel leerlingen met een niet-Neder- landse achtergrond, lager. Over het alge meen genomen doen leerlingen in de grote steden de toets slechter dan die in de rest van het land. Dat de vier grote steden met een gemiddel de score van 532 punten achterlopen op het landelijke gemiddelde, vindt projectlei der Gerrit Staphorsius begrijpelijk. „Als je rekening houdt met het grote aantal alloch tone leerlingen en de problematiek waar deze scholen mee kampen, vind ik dit een hele nette score." Een leerling die 532 punten haalt, gaat meestal naar de gemengde theoretische leerweg van het vmbo. Dat betekent dat ze naast theoretische ook beroepsvakken kun nen kiezen. Negen kinderen beantwoordden alle twee honderd vragen van de toets foutloos. On der de 'bollleboosjes' zaten drie meisjes en zes jongens. (advertentie) ledereen ontvangt t/m 14 maart 10% KORTING op het gehele Dior assortiment en met uw Douglas Card 15% KORTING. Bij besteding vanaf 40- aan Dior producten. den haag - De Kamerfractie van de LPF heeft gisteren een nieuw onderkomen in ge bruik genomen in het voormalige ministerie van binnenlandse zaken. Daar is ook de nagelnieuwe Pim-Fortuynzaal waar tien doeken van de naamgever hangen, al dan niet afgebeeld met de onafscheidelijke hondjes Kenneth en Carla. Fractievoorzitter Mat Herben zei blij weg te zijn van het Binnenhof. „De LPF is eindelijk weg uit de Haagse kaasstolp." Pagina Binnenland: LPF poetst prestaties op voor eigen achterban Foto: CPD/Phil Nijhuis Politie en Nationale Recherche verrichten vier arrestaties Enkele tientallen ME'ers omsingelen het gebouw van de Hells Angels in Oirsbeek. Foto: ANP/Marcel van Hoorn oirsbeek/gpd-anp - De politie heeft gisteravond laat iri sa menwerking met de Nationale Recherche een inval gedaan in het clubhonk van de Limburgse Hells Angels (de Nomads) in Oirsbeek. Er zijn in totaal vier arrestaties verricht, waarvan één in Sittard. De operatie hield verband met de liquidatie van drie Limburg se Hells Angels op 13 februari én met een gijzelingsaffaire die gisterochtend plaatshad in en om Sittard. Daarbij hielden le den van de Nomads twee leden gegijzeld van een Zuid-Ameri kaanse motorbende. Behalve de beide gijzelnemers, werden ook de twee gegijzelden gearres teerd. Zij worden onder meer verdacht van verboden wapen bezit. Bij hen werden ook door geladen vuurwapens aangetrof fen. Rond half elf gisteravond werd een man in Sittard opgepakt. Drie arrestatieteams reden hem klem en voerden hem geblind doekt en met handboeien af. Bij het clubhuis van de Nomads in Oirsbeek werden gisteravond eveneens arrestaties verricht. De ME had daartoe een hecht kordon rond het honk gelegd. Midden februari werden in de Geleenbeek bij Echt de lijken gevonden van de president en twee leden van de Hells Angels club Nomads uit Oirsbeek. Het onderzoek naar de drie moor den in Echt is vorige week over gedragen aan het landelijk par ket. Dat was nodig omdat het OM in Roermond niet genoeg mogelijkheden, capaciteit en deskundigheid heeft om de zaak verder ter hand te nemen. De Nationale Recherche voert het onderzoek uit en wordt bij gestaan door de Limburgse po litiekorpsen. door onze correspondent Step Vaessen Jakarta - Handje vasthouden mag nog net. Maar kus sen op de mond in het openbaar, dat moet verboden worden. Dat staat in een wetsvoorstel opgesteld door leden van het Indonesische parlement. Als het wordt aangenomen kan een verliefd stel voor vijfjaar achter de tralies verdwijnen voor een simpele zoen op straat. Het wetsvoorstel is de zoveelste poging van de Indonesische politiek om het land kuiser te ma ken. De parlementscommissie hanteert een zeer ruime defi nitie van wat 'pornografie' is. Een zoen in het open baar is pornografie. Voorzitster van de commissie Ai- syah Hamid Badhowi daarover: „Je ziet het steeds meer in winkelcentra en in toeristische gebieden, men sen die elkaar op de mond kussen. Dat maakt ons land echt kapot. We moeten de jonge generatie van de on dergang redden." Maar ook erotisch dansen is taboe. De commissie wil er een tien jaar celstraf op zetten. Aanleiding voor de dansmaatregel is het optreden van de beroemde Indo nesische zangeres Inul Daratista, die op het podium uitbundig wiegt met haar heupen en achterwerk. Zij kreeg daarvoor de bijnaam 'de boor' en het maakte haar razend populair. Maar volgens geestelijk leiders 'zette ze mannen aan tot het verkrachten van de oude oma's'. Bovendien was het een duidelijk voorbeeld van de tanende moraal in het land.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1