'Smaak Turks brood is onovertroffen' REGIO i' File De link tussen economie en appeltaart Hrectie: B.M. Essenberg all: directiehdcuz@hdc.nl redacteur: Jan Geert Majoor mail: redactle.ld@hdc.nl gratis) j 5196800 UIT DE ARCHIEVEN DINSDAG 9 MAART 2OO4 LEIDERDORP, 18.10UUR Ooit zal de A4 wel hebben voldaan, maar dat moet lang geleden zijn. Wie zich nu in de spitsuren op het karrenspoor tussen Leiden en knooppunt Burgerveen waagt, weet dat hij meestal achter in de file aansluit. Het is vrijdag na zessen en dan is de grootste drukte in de regel wel voorbij. Toch staat het even voorbij Leiderdorp plotseling stil. De meeste automobilisten beirusten direct Ze gaan er wat gemakkelijker 1 voor zitten, staren met nietszeggende blik voor zich uit en zorgen dat de afstand tot de voorganger niet al te groot wordt In de achteruitkijkspiegel verschijnt een man met een baard, type i aardrijkskundeleraar, in een rode Citroën. Hij steekt een vinger tot hal verwege het tweede kootje in een neusgat. Als hij hem weer terugtrekt glinstert er wat tussen neus en vingertop. Baard bukt even voorover, waarschijnlijk om iets aan de mat af te vegen. Als hij zijn auto naar de andere baan stuurt, verschijnt een blonde vrouw in een Golf. Ze voert - hands free - hele gesprekken met iemand aan de andere kant van de telefoonlijn. Die ziet niets van haar verma kelijke grimassen en handgebaren, die de automobilist voor haar wel ziet. Maar die hoort weer niks, natuurlijk. Kennelijk heeft de file geen invloed op haar humeur want ze lacht veel en gooit zo nu en dan zelfs schaterend haar hoofd in de nek. De file kruipt intussen tergend langzaam noordwaarts, minstens zes ki lometer verwijderd van de plaats des onheils meldt Radio 1 dat er ter hoogte van het aquaduct een ongeluk is gebeurd en er twee kilometer file staat. Over de vluchtstrook snellen met veel toeters en bellen am bulances en een gele takelwagen voorbij. Een blauwe Chrysler bestuurd door een automobilist van het ergste soort denkt even later het voorbeeld van de hulpdiensten te kunnen volgen. Als hij wil terugkeren op de gewone rijstrook krijgt hij geen ruimte. Onverstaanbaar gescheld over en weer. Hoofden schudden en vingers priemen omhoog. Dan voegt hij in en keert de rust terug. Een dik half uur laten het aquaduct. Tussen angstaanjagend flikkeren de blauwe lichten staan vijf auto's in de prak. De ambulances zijn al weg, de politie zwaait met lantaarns: doorrijden, doorrijden. Ineens is er een zee van ruimte en kan het gas op de plank. Radio 1 meldt zich weer. Elf kilometer file inmiddels. En de tip om in dien mogelijk de A44 te nemen. Paul de Vlieger NAVRAAG rijd is één op de acht vogelsoorten bedreigd. Oorzaken lig- lamelijk in de kap van bossen, de agrarische expansie en in de klimaatveranderingen. nijlgans kan ik In het rapport The State of the World's Birds 2004 I" TllCt tïlCCT ZICtl worden voornamelijk exo tische soorten genoemd iiitsterven bedreigd worden. Maar hoe is dat eigenlijk in Ne- 1 En meer specifiek in Katwijk en omgeving? GIJS VAN DER van de vogelclub Katwijk en de Dutch Burding Association ynlang amateur-ornitholoog. 1 we in Nederland uiken met vogel die in hun voort- worden bedreigd inenkap? jet de Nederlandse Js gaat het juist goed. Dankzij het ïjdend inzicht ;kking tot bos- lardoor er steeds ■der bossen ko- igen veel vogels pjjiwe kans. Vooral ipechten en de roofvogels, die voor hun leefomgeving af- dc zijn van bos, gaat het de laatste jaren steeds beter. Ik zie is nu net een buizerd langsvliegen." ogelsoorten worden hier bedreigd? li dan toch vooral de weidevogels. Het aantal grutto's en ji bijvoorbeeld loopt hard terug. Net als bij de boerenzwa- Je veldleeuwerik, die het ook moeilijk hebben, heeft dat 3maken met de intensivering van de landbouw en het aan- "h van regels. Zo nestelde de boerenzwaluw altijd in hoe ren en gaten van boerderijen en schuren, maar door aller gering verdwijnen dergelijke nestplekken steeds meer." rijke vogels moeten we nu nog snel de duinen in om ze te yzien? )sink ik vooral aan de tapuit, een specifieke duinvogel, die embleem vormt van de Katwijkse vogelclub. Die komt nu i maar nauwelijks voor. En dat heeft vooral te maken met lat de duinen tegenwoordig steeds dichter begroeid zijn. jr gaan bosvogels ook hier overheersen. Een tapuit heeft, tïidere echte duinvogels, open duinen nodig. En die zijn de c|in jaren juist verdwenen. Maar misschien dat het in de toe rei weer beter gaat, dankzij de inzet van al die grote grazers jpentijd." tan bepaalde soorten ook te veel? de nijlgans, om er maar een te noemen. Sinds begin jaren Wis die aan een opmars begonnen. Het is een vogel die wei- stelt aan zijn woonomgeving en daarom makkelijk kan <(jn. Die nijlgans ontwikkelt zich nu, in mijn ogen, tot een iag. Ik heb het niet zo met die beesten. Dat geldt overigens r de Canadese ganzen. Dat zijn ook parkvogels die ooit ;ens zijn ontsnapt en zich nu maar blijven voorplanten. ;n hier niet. Als natuurliefhebber zie je de natuur toch het sils het hoort. Zonder al die exoten." f exander Poort foto: Olaf Kraak d ^54, Dinsdag 9 Maart AND - Pierre Schneiter, de bijzondere vertegenwoordiger van «van Europa voor nationale vluchtelingen en overbevolking, Jens zijn bezoek aan ons land gesproken met de Nederlandse 4 Beyen en Suurhoff. Hij heeft er de aandacht op gevestigd, probleem van de overbevolking voor Nederland urgenter is dan jsr Europees land. Zonder emigratie zou de Nederlandse be- ii 1980 14 millioen zielen tellen, en reeds nu is de bevol- litheid van ons land de grootste ter wereld. De heer Schneiter J^e, dat Nederland z.i. de beste organisatie voor de emigratie ''Bevolkingsoverschot bezit. Maar desondanks noemde hij de ijl nog altijd 'enigszins onvoldoende'. De beste oplossing van Dfjeem der overbevolking zou volgens hem te vinden zijn in Eu- Jtegratie. Naast de 'bevolkingsspreiding', die hij voorstaat zou atie naar dun-bevolkte overzeese landen zoals Australië, ïeland, Canada en Brazilië onverminderd moeten voortgaan, na 4 9, vrijdag 9 maart "ND - Op twee plaatsen zijn langs de Schiphollijn geluids- n geplaatst. De schermen staan een.maand op proef, niet eluidswering aan te tonen, maar vooral om de inwoners een ^even hoe de schermen er in de praktijk uit gaan zien. j/iief Leidsch Dagblad tdeze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op tmer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA 7~em, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van Sing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, eltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Bakkerij Ak-Al uit Leiden klaar om het land te veroveren Docente Rijnlands hard op weg Neerlands populairste te worden COLOFON Leidsch Dagblad Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten n (de inhoud van) deze uitgave jk voorbehouden. Deze n bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van jesloten bij een it Stichting Beeldrecht te Amstelveen. Tulumba, in olie gebakken mix van deeg, boter, eieren en honing. Baklava, gemaakt van bladerdeeg, boter, eieren en honing en afgemaakt met gemalen pistache. Seker pare, gemaakt van deeg, boter en honing, 'gegarneerd' met gemalen pistachenoten. Ze kan economie als de beste uitleg gen en doet dat bij voorkeur door middel van voorbeelden vol choco lade en appeltaart. Én het is gezellig bij haar in de klas. Zie daar de ingre diënten om een nominatie te verdie nen als Docent van het Jaar. Ingrid Vrijbergen (52) geeft les aan de bo venbouw van het Rijnlands Lyceum in Sassenheim. 196 Leerlingen stem den op haar via www.docentvanhet- jaarverkiezing.nl, een initiatief van het 3FM-radioprogramma BuZz. In grid Vrijbergen is de eerste vrouw die doordrong tot de nominatieron de. Uit het raam van het lokaal van Vrij bergen hangt een groot spandoek: 'STEM WEER OP VRIJBERGEN!'. Binnen in de school aan de Van Al- kemadelaan heerst verkiezings koorts. Om de vijf meter zijn er A4- tjes met haar beeltenis in kleur of zwart-wit en overal liggen flyertjes met een karikatuur van de favoriete juf. Vrijbergen heeft de biljetten nog proberen weg te halen in het begin, maar merkte dat tegen de kopieer machine geen kruid is gewassen. 6 VWO-leerling Robbie de Winter vertelt: „Ik kwam al surfend op Scholieren.com en toen zag ik die verkiezing. Ik dacht meteen: dat moet mevrouw Vrijbergen worden, dat is de leukste docent. Waarom? Ze legt goed uit, brengt de lesstof op een leuke manier en vertelt de grap pigste verhalen over haar huisdie ren. En ze komt standaard te laat en dan krijg je de mooiste smoezen te horen: 'Ik was de afstandsbediening van de garage kwijt' of 'Jongens, sor ry hoor, maar die poes had vrééése- lijk gekotst'." De economiedocent protesteert he vig, maar maakt kleine pretoogjes. „Püh, ik ben hooguit een pgfo mi- Juf Vrijbergen geflankeerd door haar 'campagneleider' Robbie de Winter voor het Rijnlands Lyceum in Sassenheim. Foto: Henk Bouwman nuutjes te laat, nooit langer. En, nu het langer licht wordt sta ik weer veel makkelijker op." Conrector Jos Meijer steekt zijn hoofd om de hoek van de claustrofo bisch kleine spreekkamer waar het gesprek plaatsheeft. „Echt, dét vind je maar héél weinig hoor. Een do cent die zo gek is om op haar vrije zaterdag of zondag herexamenkan didaten bij haar thuis bijles te ge ven." En hup, weg is hij weer. Vrijbergen erkent lachend. „Ja, ik laat ze dan thuis komen bij mij in Noordwijk en geef ze in de tuin in mijn theehuisje, zo noem ik dat hok je maar, nog nét dat extra steuntje in de rug. Ach, dat is toch een kleine moeite en het is gezellig. Zelfs de vervelendste leerling ontpopt zich dan tot een aardige vent of meid." Ze vindt de verkiezing wel een beetje gênant, maar: „Mijn moeder vindt het vast leuk. Ach, met aardige colle ga's, leerlingen en ouders die niet ar rogant maar juist positief zijn en zonder al te grote ordeproblemen, is het makkelijk om hier een leuke do cent te zijn." Het laatste woord is voor Robbie de Winter: „Ronde zeven moeten we winnen, dan komt ze op de radio. De zevende rondewinnaar wordt be kend gemaakt rond 11 maart. Wil je ook schrijven dat oud-leerlingen mogen stemmen? Mevrouw Vrijber gen staat nu voor, we moeten onze voorsprong behouden!" Aart van der Kuijl |at 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Dstbus 54,2300 AB Leiden. .071-5 356415 fax 071-5 356 325 hten fax 023-5150 567 13Wrkoop jm.b.t.: S813661 Md: 023-5150543 75-6813677 business: 072-519 6540 iilhandel: 071-5 356 300 Jaus kunnen contact opnemen 's-1 IfTEN (taling (acceptgiro) ïei(alleen aut. ine.) 103 p/j €216,90 e ons een machtiging verstrekken fliatisch afschrijven van het Nahlt Akbulut, mede-eigenaar van bakkerij Ak-Al, met twee Turkse broden: een ronde, luchtige pie- de en een lichtgebakken lavas, ook wel 'boerenbrood' genoemd. Foto's: Hielco Kuipers 'doodgewoon' Hollands brood zijn te vinden achter de toonbank van Ak-Al, inmiddels een begrip in Leiden. Juist dit brede assortiment, deze mix van exo tisch en gewoon, is een van de oorzaken voor het spectaculaire succes van Ak-Al, denkt op richter Akbulut. „De klant kan bij ons alles vin den. We hebben zo'n honderd artikelen in huis. Bovendien introduceren we voortdurend nieuwe producten. Onlangs bijvoorbeeld nog donuts. Die doen het heel goed, ja." Maar ook de ruime openingstijden en de schappelijke prijzen zijn voor de klanten redenen om terug te blijven komen, meent Akbulut. Daarbij is Ak-Al een van de weinige bakkerijen die op zondag open is. En wie aan het einde van de week nog een pak melk bij de croissantjes wil heb ben, kan ook bij Ak-Al terecht. Levensmid delen behoren eveneens tot het assorti ment. Het succesverhaal begint in 2000, wanneer Akbulut samen met zijn toenmalige han delspartner Recep Alhan een bakkerij aan de Sumatrastraat in Leiden-Noord over neemt. 'Ak-Al' dopen ze hun zaak, een com binatie van hun beider achternamen. „Lekker kort. De meeste Turkse winkels hebben zulke lange namen. Dat onthoudt niemand", verklaart Akbulut. „Bovendien bete kent het in het Turks 'wit-rood'. En in het Arabisch 'eten'." Vanaf dag één vinden de klanten hun weg naar Ak- Al. Enigszins tegen de verwachting van het tweetal in. De vorige, van de bakkerij houdt het im mers na drie maan den al voor gezien. Hard werken is het wel, die eerste tijd. „Dagen van twaalf, dertien uur waren geen uitzondering", zegt Akbulut. „We deden alles met zijn drieën. Om drie, vier uur 's och tends begonnen we met bakken. Daarna ach ter de toonbank staan. Maar ook zaken rege len, de administratie, noem maar op." Akbulut - die de kneepjes van het bakkersvak bij zijn oom in Den Haag leerde - is eigenlijk verbaasd door het succes van zaak. Eerder heeft hij al bakkerijen in Rotterdam en Amster dam gehad, maar daar liep het zo'n vaart niet. „Ik moet daar ook bij zeggen: ik heb nog nooit zoveel steun gehad als hier in Leiden. De men sen zijn hier veel vriendelijker dan in de grote stad." Al snel ontstaan er uitbreidingsplannen. In de Herenstraat neemt Akbulut samen met zijn broer Muzafer een bestaande Turkse bakkerij over. „Een hele goede bakker was dat. Zijn specialiteit was baklava, Turks snoepgoed. Maar daar red je het niet mee. Toen wij het as sortiment uitbreidden, kwamen de klanten plotseling wel." Later volgen filialen aan de Aaltje Noordewierlaan, Splinterlaan en Kenne- dylaan in Leiden, de Hooftstraat in Alphen en zelfs een vestiging in Oosterhout. Daarmee is de groei van het Ak-Al-imperium echter nog niet beteugeld. Momenteel is Ak bulut bezig met het opzetten van een franchi- se-formule. Het succes in Leiden heeft hem er van overtuigd dat het 'Ak-Al-recept' ook elders in Nederland kan aanslaan. De Ak-Al aan de Haarlemmerstraat is het eerste filiaal dat vol gens deze formule werkt. Maar zeker niet het laatste, volgens de ondernemer. Het voordeel van deze bedrijfsop- zet is, zo legt Akbulut uit, dat hij zich niet meer met de bedrijfsvoering van alle afzonderlijke vestigin- 7^1 gen hoeft te bemoeien. De franchise-nemer aan de andere kant, profiteert van de naamsbekendheid van een bestaande keten en de onder steuning die daarbij hoort, terwijl hij toch een zelfstandig ondernemer blijft. Wel moet hij zich houden aan be paalde voor schriften wat be treft inrichting, assortiment, en zovoort, van zijn zaak. Ook bij voorbeeld Bak kerij Bart werkt 'i op deze manier. Een ander plan van de onderne mer is het inrich ten van een cen trale bakkerij voor de Leidse vestigin gen. Het bakken ge beurt nu nog op ver schillende plekken. Maar straks komen de broden uit één oven rollen. Ook de Turkse broden, een van de grote succesnummers van Ak-Al én een favoriet van Akbulut. „De smaak van Turks brood is on overtroffen. Omdat het zo puur is. Er zitten ab soluut geen toevoegingen bij, zoals vet of con serveringsmiddelen. Het is gewoon meel, zout, water en klaar." Rody van der Pols Een soort Bakkerij Bart, maar dan met een assor timent van baklava, Turkse pizza's en Marok kaans brood. Dat staat Nahit Akbulut, mede-ei genaar van Ak-Al, voor de geest. De Leidse on dernemer van Turkse afkomst werkt momenteel hard aan het ontwikkelen van een franchise-for- mule voor zijn succesvolle bakkerij, die in Leiden al zes vestingen heeft. Daarmee is Ak-Al klaar om het land te veroveren. Zo'n driedui zend Turkse broden gaan er dagelijks over de toonbank van de zes Leidse ves tigingen. De filia len in Alphen aan den Rijn en Oos terhout nog niet eens meegere kend. Maar ook Turkse piz za's, crois santjes en

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17