LEIDEN REGIO PKN waarschuwt vo wegsluizen van geldt Vijftig jaar pianobegeleiding bij 'Sempre Avanti' Leiden op weg naar een bereikbare, leefbare én verkeersveilige si Nieuwbouw Plus Rondweg verdient eerlijke k Laat toegangsweg uitmonden op parkeerterrein dinsdag 9 MAART 2( Wilde plannen tegen de Leidse verkeerschaos Leiden is nog lang niet af. De dag is nog ver weg dat verkeer soepel en ongehinderd van de Stevenshof naar Leiderdorp rijdt, van de Merenwijk naar Voorschoten of van Oegstgeest naar Leiden-Zuid. Integendeel, auto's in Leiden zijn als blokjes in een schuifpuzzel. Er hoeft maar een wegopbreking of ongeluk tussen te komen en het raderwerk komt knarsend tot staan. Om de doorstroming te bevorderen willen B en W een verbindingsweg tussen de A4 en de A44. Is dat de beste oplossing om west met oost te verbinden? Moet de oude binnenstad autoluw worden? Hoe blijft het centrum dan bereikbaar? En waar laten we de auto? Drie 'wilde plannen' voor de stad, van de voorzitter van 3VO Leiden en van twee redacteuren van deze krant. Vaak wordt Leiden verweten over een gebrekkig verkeersnet- werk te beschikken. Daar staat tegenover dat Leiden kaalslag is bespaard en dat het niet ten prooi is gevallen aan verkeers kundige bereikbaarheidscon cepten. Nee, we hebben Leiden nog zoals het hoort en daar moeten we zuinig op zijn. De historische binnenstad stelt grenzen aan de capaciteit van het rijdend en stilstaande auto verkeer maar laat andere vor men van vervoer goed toe. De binnenstad is prima bereikbaar per fiets, hoewel confrontatie met grote voertuigen proble men geeft. De toegankelijkheid voor mensen met hulpmidde len en functiebeperkingen be hoeft meer aandacht. Zo levert het Noordeinde vooral met kin derwagen of rolstoel zeker pro blemen op. Van tijd tot tijd moet je naden ken over het aanpassen of het uitbreiden van het verkeersnet- werk. Bereikbaarheidsproble men zouden op regionaal ni veau moeten worden aange pakt. Dan wordt duidelijk dat we het doorgaand autoverkeer door Leiden niet in Leiden hoe ven op te lossen. De doorstro ming van het in- en uitgaande verkeer kan al een stuk worden verbeterd door de huidige in frastructuur samen met de an dere wegbeheerders beter te benutten. Het Leidse verkeers systeem kan overigens ook effi ciënter door de verkeerslichten beter op elkaar af te stemmen. Ook zijn er 'quick wins' te ma ken door bijvoorbeeld de beide opstelstroken bij de Plesman- laan open te stellen voor linksaf richting de stationstunnel. Vergeet daarbij niet dat het meeste autoverkeer binnen Lei den een afstand aflegt van hooguit 3 kilometer. Dat gege ven biedt een enorme potentie om het fietsgebruik (verder) te stimuleren. De voetganger zou het primaat moeten krijgen, bo ven de fiets, openbaar vervoer en dan de auto. Ten slotte maak ik me zorgen over de verkeersveiligheid. Lei den behoort tot de verkeerson- veilige steden en het aantal slachtoffers neemt de laatste ja ren tegen de landelijke trend in verder toe. Het verkeersveilig- heidsplan zou moeten worden bijgesteld. De inwoners en or ganisaties kunnen hierbij be hulpzaam zijn, want zij hebben de kennis en worden er dage lijks mee geconfronteerd. Weg- inrichüng die niet voldoet aan de wettelijke eisen zou met prioriteit moeten worden aan gepast. Bijzondere a moet uitgaan naar d heidsbeheersing opi wegen en naar de be van de kwetsbare vel nemers - met name schoolgaande kuidei deze gedachte zou b op de thans gevaarli laan dertig küomete; moeten worden ingi Alex van Loon voorzitter 3VO Leidei werkzaam als verkee leiden - Het meest vergaande verkeersplan voor Leiden, het 'nieuwbouw plus scenario'. Het college neemt er maar een deel van over. Links de Nn-West, de verbindingsweg tussen A4 en A44. Voor de oostzijde van de stad kijkt de gemeente naar een route over de Leiderdorpse Zijl- dijk of door de Sumatrastraat. Verkeer dat in of door Leiden zijn weg zoekt, loopt vooral vast op de Churchilllaan, de Europaweg, de Haagweg/Morsweg en de Hooigracht en de Zijlsingel. Mis schien moet de Churchilllaan richting A4/Europaweg ook wor den verlengd. Zolang aan de oostkant van de stad niets ver andert, blijven de opstoppingen op de Hooigracht en de Zijlsingel waarschijnlijk wel bestaan. Om die reden laat het college uitzoe ken hoe de route Kanaalweg - Industrieterrein De Waard - Su matrastraat - Willem de Zwijger laan kan verbeteren. Infografiek: Cartographies Voor nieuwkomers in de Leidse binnenstad is het even slikken. De wachttijd voor een parkeer- vergunning kan in een groot deel van het gebied binnen de singels oplopen tot een jaar. Dat is een vervelend welkomst cadeautje voor wie zich wil ves tigen in het centrum. Om de wachttijd door te komen, zou de gemeente als presentje aan nieuwkomers abonnementen moeten uitdelen voor het par keerterrein op de Haagweg. Je hoeft dan nooit meer rondjes te rijden op zoek naar een schaar se parkeerplaats. Lopend, per pendelbusje of op de fiets be geef je je naar de plek waar je auto veilig staat. Wie dat goed bevalt, kan ervoor kiezen hele maal af te zien van zijn parkeer- vergunning en het gratis abon nement voort te zetten. Het Haagwegterrein is een prachtige vondst. Daarom is het de moeite waard erop door te kweken. Want met het Haag wegterrein alleen komt de stad er niet. De gemeente zou moe ten onderzoeken of meer toe gangswegen kunnen uitmon den op een voordelig parkeer terrein, aangesloten op een net werk van gratis pendelbusjes. Neem de Plesmanlaan. Vanaf de A44 loopt die regelrecht het stadshart in. Eenmaal onder het spoor door, zou de automobi list gemakkelijk zijn voertuig kwijt moeten kunnen. Het par keerterrein aan de Morssingel moet daarom ondergronds. Wie niet in de westelijke, maar de noordelijke binnenstad moet zijn, rijdt nog even verder, on der het stationsplein door, rich ting Groenoordhallen. Ook daar moet meer parkeerruimte ko men. Komt er een 'Haagwegter rein' bij de Groenoordhallen, dan hoeft ook de automobilist uit de richting Amsterdam over de A4 niet helemaal om Leiden heen. Hij kan de afslag Leider dorp nemen en over de Willem de Zwijgerlaan doorrijden tot het parkeerterrein Groenoord hallen. Een pendelbusje brengt hem verder. Hetzelfde geldt voor wie uit zui delijke richting komt. Ook de Lammenschansweg, die over de hele lengté tweebaans moet worden, moet uitkomen op een voordelige parkeergelegenheid. Komt die bij station Lammen schans, dan moet een snelle en frequente bus- of tramverbin ding de lijn naar de binnenstad doortrekken. Nog beter, maar waarschijnlijk onhaalbaar, zou het zijn om de toegangsweg te laten doorlopen tot de Garen- markt. Die leent zich prima voor een parkeerkelder. De ga rage van de Hoogvliet verruimt de capaciteit nog verder. Door een systeem van verbin dingslijnen die rechtstreeks naar het stadshart lopen en ein digen op een parkeerterrein, vermindert het circulatiever- keer over de singels. De par keerterreinen op de Boom- markt, de Kaasmarkt en de Lammermarkt worden op die manier ontlast. Silvan Schoonhoven Wie anno 2004 langer dan vijf minuten naar de stadsplatte grond van Leiden tuurt, ziet vanzelf delen van randwegen die het verkeer de stad om moeten leiden. Als jaarringen in een boomstam liggen er de Hooigracht, het Rapenburg; de Burggravenlaan, het vroegere Van Gend Loosterrein, de Su matrastraat; de Vondellaan, de Churchilllaan en de Willem de Zwijgerlaan. Helaas zijn in het verleden foute keuzes gemaakt, of helemaal geen keuzes, waar door het verkeer nog altijd niet fatsoenlijk door Leiden kan. Tijd dus om wat recht te zetten. Leiden heeft een rondweg no dig. Daarvan profiteren de Lei- denaars zelf, maar ook de inwo ners uit de buurgemeenten en zelfs die uit de Bollenstreek. Een stadsring door Leiden is niet alleen goed voor de auto, maar ook voor de fiets, de bus en de sneltram. Het meest logi sche tracé loopt via de Chur chilllaan, de Voorschoterweg, de Kanaalweg, parallel aan de Zijl naar de Willem de Zwijger laan, de stationstunnel, de Von dellaan - of een andere route langs het spoor naar Den Haag - en de Dr. Lelylaan. Nu kruisen auto's en vrachtwa gens elkaar kriskras op de Lam menschansweg, de Hooigracht, de Koninginnelaan, de Zijlsin gel, de Morsweg en de Burggra venlaan. Dat veroorzaakt onno dige opstoppingen. Bovendien ondermijnen al die voertuigen de verkeersveiligheid op die wegen. Niet voor niets nam de gemeente eerder snelheids maatregelen op de Burggraven- laan en de De Sitterlaan om fietsers - veelal schoolkinderen - te beschermen. Groenlinks wil delen van de singels afslui ten voor auto- en vrachtver keer. Mét een stadsring is dat plan goed uitvoerbaar. De gemeente doet al wel een poging een deel van die stads ring aan te leggen. Het aange kondigde onderzoek naar een oplossing van de files aan de oostkant van de stad, op de Zijl singel, de Hooigracht en de Ho ge Rijndijk, is echter te vrijblij vend. Gevaar is dat van de ge opperde oplossingen niets te rechtkomt. De aanleg van de Nil-West ten slotte lost een groot verkeers probleem op. De regio Rijn land, van Alphen tol kust, heeft een krakl oost-westverbindinj een stadsring nodig verkeer met de best( Leiden - of de randg Oegstgeest en Leide goede banen te leidi NI 1-West onontbee het vele regionale vt wurmt zich nu nog 1 Mors en Leiden-Zui een aanslag op de le van - vooral - de on de Churchilllaan. Leiden kén in 20141 baar zijn. Dankzij di een stadsring en de de A4 en A44 loopt 1 vrachtverkeer niet h vast. Behalve een sn Gouda via Leiden ni moeten er ook tram naar Leiderdorp, Zo en Zoetermeer, en r schoten, Leidscheni Haag. En aan de inv bij de Groenoordha Lammenschansweg weg en de Kooilaan Zwijgerlaan - zijn d< parkeerterreinen nc Robbert Minkhorst utrecht - De Protestantse Kerk in Nederland (PKN) waar schuwt notarissen in het hele land voor gewetensbezwaarde hervormden die mogelijk geld proberen weg te sluizen van de landelijke kerk. Ze zouden zo hun geld en goed alvast willen veiligstellen, vreest de PKN. Ze lopen daarmee vooruit op een uitspraak van de rechter, schrijft T. Willemse, het hoofd juridische zaken van de lande lijke kerk. De bezwaarde hervormden - waaronder de Katwijkse wijkge- meenten Morgenster en De Noord - zijn vrijdag naar de rechter gestapt. Ze willen dui delijkheid over de vraag of ze zich met behoud van geld en goederen aan de landelijke kerkfusie kunnen onttrekken. Verliezen ze die zaak, dan kun nen ze hun geld kwijtraken aan de verenigde kerk. Willemse schrijft aan de nota rissen dat 'niet valt uit te slui ten' dat bezwaarden nu *al ver mogen weg laten lekken via schenkingen of door vermogen onder te brengen in een stich ting. „Voor dat geval wijzen wij erop, dat het Hervormde ge meenten niet vrijst der toestemming vt standdelen te vervri Zelf sturen de bezv\ aan dat ze een ev van het vermogen als ze bedanken voi sie. Aan de rechtszaak elkaar te krijgen meenten in het he De verwachting is een veel groter aan de hervormde gen aan de fusie zal 01 de rechter de bezw geeft. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dage 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E stadsredactie.ld@hdc.nl Sinds 1953 begeleidt Co van der Kaaij (83) het koor van mu ziekvereniging 'Sempre Avanti' op de piano. Op de komende ledenvergadering in april wordt zij gehuldigd. „Ze noe men mij moeder-overste. Ik ben het oudste lid." Vanaf haar achtste jaar kreeg mevrouw Van der Kaaij piano les. „Toen ik goed kon spelen, trad ik wel eens op tijdens avondjes van allerlei jongens- en meisjesverenigingen. De di rigent van 'Sempre Avanti' kwam een keer kijken en vroeg mij of ik zijn koor wilde onder steunen. Destijds bestond het orkest alleen uit mandoline spelers. Met deze kleine snaar instrumenten is het moeilijk verschillende zangpartijen te begeleiden. Nu heeft het orkest twintig verschillende instru menten. Naast de mandoline hebben we bijvoorbeeld een tuba, saxofoon, gitaren en een klarinet. Maar het is nog steeds mijn pianospel dat voor har monische samenzang van ons koor zorgt." De optredens van 'Sempre De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van TImoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen Avanti' zijn te zien en te horen in bejaardencentra en ver pleeghuizen. Toen Co van der Kaaij pas lid was, ging dat wel anders. „Nu heten we officieel 'Muziek en Showgezelschap Sempre Avanti'. Toen ik begon, was ons voorvoegsel 'Jong en Jolig'. We speelden vaak in de Stadsgehoorzaal die vol zat met jonge mensen. Ons toenmalige publiek is met ons meege groeid. Vorige week speelden wij in een verpleeghuis. Ik ben dan blij dat ik achter de piano zit en geen bewoner ben. Niet alleen mijn handen, ook de rest van mijn lichaam is in orde. Daar ben ik dankbaar voor." Vier familieleden van de pia niste zijn ook lid. „Mijn doch ter Wil speelt gitaar. Ze heeft haar man Jan op de club ont moet. Hij is de dirigent. Mijn kleindochter Wïlma is solistè en haar man John speelt klari net. Daarnaast is hij tweede se cretaris. Ik ben sinds mijn 65ste eerste secretaris. Je moet dan alles bijhouden en dein- standhoudingssubsidie van de gemeente Leiden regelen. Elke donderdag repeteren de muziekliefhebbers voor de on geveer twintig optredens die ze per jaar geven. „Onze voorstel lingen bestaan uit drie blokken van twintig minuten. Vorige week hadden we het thema 'Amsterdam'. Dan spelen we liedjes uit de Jordaan. Het pu bliek geniet en zingt mee. Of neem het bevrijdingsblok. Er staat dan een Jeep op het to neel en overal hangen Neder landse vlaggen. We zingen dan 'Eens zal de Betuwe in bloei weer staan'. Mijn man hielp al tijd mee met het opbouwen van de decors. Helaas is hij in 1996 overleden. Hem ontmoet te ik trouwens bij een ander muziekgezelschap: het kerk- koor van de Pauluskerk. Ik col lecteer daar nog een keer per maand." Sinds 1998 mag de jubilaris zich Ridder in de Orde van Oranje Nassau noemen. „Ie mand van de club vroeg of ik mee ging shoppen. Op een slinkse manier kreeg zij mij mee naar het gemeentehuis. Daar wachtte de burgemeester mij op, samen met alle leden van 'Sempre Avanti'. Wellicht dat ze mij wilden ridderen, omdat ik veel optredens orga niseerde. De reis naar Oxford heb ik ook geregeld. We had den daar in 1992 een uitwisse lingsproject met de lokale mu ziekvereniging. Ik heb er nog steeds contacten." Op dit moment zijn de leden druk bezig met de voorberei dingen voor de show in 2005. „Een keer per twee jaar geven we een grote voorstelling met nieuw repertoire. Dit maal doen we onder meer iets met de jaren '60. We gaan liedjes zingen als 'Het land van Maas en Waal' en 'Sophietje, zei dronk ranja met een rietje'. He laas wordt het steeds moeilijker een betaalbare zaal te vinden. Elf euro per kaartje is te duur voor ons publiek. Ik hoop dat we nog iets kunnen regelen. Gelukkig kunnen de mensen ons blijven zien in de bejaar dencentra van de regio." Marijn Roos Co van der Kaaij speelt vijftig jaar bij 'Sempre Avanti'. „Ik ben dank baar dat ik nog achter de piano kan zitten." Foto: Hielco Kuipers Onder leiding van kaschef Art Vogel kan zondag 14 maart een wandeling worden gemaakt door de 'tropen' van de Hortus. De wandeling begint om 12.00 uur bij de hoofdingang aan het Rapenburg 73 en duurt onge veer een uur. Deelname voor volwassenen is 4 euro. Op de parkeerplaats bij Hotel 'Duinoord' aan de Wassenaarse Slag begint zaterdag om 14.00 uur de excursie 'Lente in de Ganzenhoek'. Bij de ingang van begraaf plaats Groensteeg aan het einde van de Groenesteeg 126a in Lei den begint zondag om 14.00 uur een wandeling over de voormalige begraafplaats. De maandelijkse wandeling van het NIVON is zondag 14 maart en voert over tiendwegen en langs boerengeriefhout in de Krimpenerwaard: 20 kilometer door weids polderland. Verza melen om 9.00 uur op het cen traal station in Leiden. Vandaar wordt de trein naar Alphen ge nomen, gevolgd door de snel tram en de bus. Dus een strip penkaart meenemen. Meer in formatie Aat Smits, tel. 5227079 of asmits.2@hccnet.nl Door een gewichtsconsulente en voedingsadviseuse wordt vanaf maandag 29 maart een cursus 'Gewichtsbeheersing Vitaliteit' gegeven in buurtcen trum Matüo aan de Zaanstraat 126 in Leiden. Tijdens de 10 weken durende cursus wordt voorlichting gegeven over voe ding en fitness ter verbetering van de gezondheid. Het maxi male aantal deelnemers is 10, de kosten zijn 60 euro. Meer in formatie tel. 5412515. WijkverenigingAktief houdt vrijdag een kaart- e in het clubgebouw lagestraat 2 in Leidi 20.00 uur. Postzegelverenigij schoten houdt zate 10.00 tot 16.00 uur en ruilbeurs in de g van het Cultureel C de Prinses Marijkel Voorschoten. Entte Jeugdige bezoekers de 'postzegelberg' gels uitzoeken. De Ouderen Activ missie Zuid-West v dag een ontspanni] voor 55-plussers in trum Haagwijk, Be< 2 in Leiden. Onder M. Goudzwaard tre 14.30 tot 16.30 uur huiskoor op. Voor de rommeln zorgcentrum Groei allerlei spullen nod een en ander over 1 woensdag 17 maar tot 21.00 uur, dond maart van 9.00 tot vrijdag 19 maart va 13.00 uur inleverer centrum aan de Wi straat 21 in Leiden, formatie tel. 51207' De nieuwe school het Bonaventuracc gravenlaan treedt 21.15 uur op in Th< Singel 2 in Leiden, staat onder leiding docent en popmuz Gheysen en speelt jazz gerelateerde n loop speelt The Ge ence van docent P< pert en oud-Bonal< Speciale gast is DJ l cher Zuco 103)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14