LEIDE Veel klachten over Nuon bij Leidse SP Leiden, een volle stad REGIO Huizen aan Snoekerhaven mogeli jk duurder Nieuw onderzoek naar overlast terrasbeleid R1 OOM: d voor ltram loos dinsdag 9 maart 20c>4 itroof op pbrug Een 34-jarige man uit s gistermiddag rond te op de Langebrug tij- in zijn mobiele telefoon, iliep bellend over straat iuit zijn handen graaide i een lopen zette. De tchtte in de richting ipenburg. imer I op bus Een 15-jarige jongen lenaar is gistermiddag irelena Verburgstraat in gekomen met een is. De jeugdige brom- »ed over de Itijndijk en Ie geen voorrang aan de jongen is met onbe- sel naar het LUMC ge- lij krijgt een proces- ;ens het niet verle- irrang en omdat hij immer reed terwijl hij zestien is. itje voor liilde stiekvereniging krijgt deze week 4000 [de Sponsorloterij om- sten club van de i geworden. Elke week snsorloterij uit alle [ten verenigingen een j de week. Daarnaast deelnemers van de öterij die voor het "ilde meespelen, 120 euro per lot. tïs geen chrift t Trouw nooit een iet grote voeten' van de jjeraar Mineke is niet haar proef- pals op de voorpagina t is te lezen. Schip schrift 'Le Blanc vu ['verscheen al in 1973. Zinloos en onverant- de voorgenomen uit- 1,5 miljoen euro van stadsbestuur voor de Lijn. Dat vindt de openbaar Vervoer op len (STOOM), opgericht door bewo- de Lammenschansweg afeetten tegen het ge- ntracé, volgt de ont- jn rondom de Rijn ijn nauwgezet. De ge- richt een aparte pro- (lisatie op die de komst ineltram (vanaf 2007 of psen Gouda en Leiden) 5idL De groep ambte- pekt bovendien uit of i tijd alvast begonnen pen met de aanleg van jse deel, over de Lam- pisweg, door de bin- en langs het LUMC ïsferium. 'zeer verbaasd' dat :nte 'zo'n groot bedrag voor een deel van het meldt de belangen- een persverklaring, idat de aanleg van het fe tracé nog helemaal Kr is. Verkeerswethou- d Hessing legde vorige t dat het onderzoek ge- yordt als drukmiddel. Ie aanleg 'creëert een Sdelijkheid', aldus de tuurder. Ssluit om nu anderhalf euro in zo'n project te Bn, met een groot risico te verliezen, vinden wij tildig", zegt STOOM o(f ..In de huidige tijd Ie gemeente een begro- tot heeft en op veel ter- ïal moeten bezuinigen, Prgelijke uitgave onver- Bl«." De gemeente heeft ten dat als de Rijn Gou- Wordt aangelegd, de nu te bijdrage met de tota- m (233 miljoen euro) prekend. De grond langs de Vliet wordt bouwrijp gemaakt Foto: Hielco Kuipers Vertraagd bouwproject is in voorbereiding leiden - De prijzen van de woningen en appartementen aan de Snoekerhaven stijgen misschien in prijs. Dat komt door de vertraging die het bouwproject langs de Vliet heeft opgelopen. Dat zegt projectleider Edwin van Baar- sen van Hopman Interheem. Samen met het Voorschotense bouwbedrijf Niers man ontwikkelt de projectontwikkelaar langs de Vliet - tussen het Lammen- schansplein en sportpark De Vliet - een oranje woontoren, eengezinswoningen en 'bedrijven aan huis'. Het gaat om 35 huizen, 33 appartementen en twee dure penthouses. Vooral de vijftig meter hoge toren heeft veel protesten losgemaakt in de buurt Op dit moment wordt de grond voorbe reid op de bouw. Deze week 'barst het los', zegt Van Baarsen. Dan begint de aanvoer van zand, waarmee het terrein wordt opgehoogd. Is dat gebeurd, dan moet de grond eerst drie maanden 'zet ten'. Beginnen de bouwers eerder, dan zou de straat gaan verzakken, aldus de projectleider. De bouw van de woontoren is een jaar vertraagd doordat de provincie dwars lag. De lawaaierige loswal langs de Vliet zorgde voor problemen. Er komt nu een hijskraan te staan, die minder lawaai maakt Omdat de verkoopprijzen zijn gebaseerd op de oude situatie, moeten aanstaande kopers misschien een hogere prijs beta len nu het project een jaar is vertraagd. De projectontwikkelaars moeten zich nog buigen over de nieuwe verkoopprij zen. De oude prijzen begonnen bij ongeveer 350.000 euro. Voor de appartementen moest tenminste 410.000 euro op tafel komen. De twee penthouses zouden een mil joen euro moeten kosten. Door de ver traging met de bouwvergunning zijn de eerder gesloten koopcontracten al twee keer ontbonden. door Eric-Jan Berendsen leiden - De klachtenlijn van de Socialistische Partij die de pro blemen van afnemers met nuts bedrijf Nuon in kaart moest brengen, heeft 79 telefoontjes opgeleverd. De meeste klachten gingen over onredelijke maand- voorschotten, aldus de SP. Veel mensen bleken aantoon baar te maken te hebben met te hoge maandvoorschotten en jaarafrekeningen. Mensen die klagen, worden slecht te woord gestaan en de afhandeling van klachten duurt veel te lang. De SP vindt dat Nuon beter naar zijn klanten moet luisteren en gemaakte fouten zelf moet her stellen, in plaats van de verant woordelijkheid naar de klant te verschuiven. Uit het onderzoek van de SP blijkt dat 31 klachten gaan over aantoonbaar te hoge maand voorschotten. Een aantal voor schotten over dit jaar blijkt 30 tot 100 procent hoger dan in 2002/2003. Tien klachten gaan over te hoge jaarrekeningen, zes over nooit terugontvangen bedragen van de jaarrekening en zes over aanmaningen die mensen in de bus krijgen die wel htm rekening hebben be taald. Nuon blijkt ook nog wel eens een foutje te maken over aan maningen van vorige bewoners die nog naar het oude adres worden gestuurd of aanmanin gen die op het klantnummer van de buren staan. Ook is er sprake van zeven navorderin gen over periodes die meer dan twee jaar geleden zijn. Twee huishoudens kregen twee ver schillende jaarafrekeningen over hetzelfde jaar en zes men sen klaagden over verkeerd op genomen meterstanden. Bij 28 mensen die bij Nuon aan de bel trokken bleken de klach ten nog niet te zijn verholpen. In acht gevallen was dat wel ge beurd. Twaalf mensen waren al langer dan vijf maanden bezig om hun gelijk te krijgen van Nuon. Ook is er verbazing dat klanten steeds moeten bewij zen dat Nuon fout zit, de zoge heten omgekeerde bewijslast Ten slotte waren er twee klach ten over Nuon dat de gulden had verwisseld met de euro en die fout nog niet heeft hersteld. Bij de SP Hulpdienst Leiden en omgeving kwamen voorheen al geregeld klachten binnen over het grootste toeleveringsbedrijf van energie en water in de re gio, de Nuon. Dat was voor de SP reden om vorige maand een klachtenlijn te openen. „Wij vinden het natuurlijk altijd vervelend als er mensen onte vreden zijn over onze organisa tie", laat een woordvoerster van Nuon weten. „Elke klacht is er één te veeL We hebben nu con tact opgenomen met de SP in Leiden, om te kijken welke klachten terecht zijn en wat we daar dan aan kunnen doen." Rekeningen naar 'spookadressen' Leiden spreekt met bewoners en doet schriftelijke steekproef door Wilfred Simons leiden - Bewoners van de bin nenstad mogen alsnog hun me ning geven over het nieuwe Leidse terrassenbeleid. De ge meente gaat een schriftelijke steekproef houden onder buurtbewoners die een café met terras in hun straat heb ben. De steekproef wordt ge houden in de wijken Pancras- West, de Pieterswijk en De Camp. Daarnaast gaan ambte naren ook persoonlijke ge sprekken met buurtbewoners voeren. Op initiatief van raadsleden P. Bootsma (D66) en P. Laudy (WD) besloot de gemeenteraad in de hete zomer van 2003 om café-eigenaars de gelegenheid te geven hun terrassen in juli en augustus op vrijdag en zaterdag tot twee uur 's nachts open te houden. Met nadruk werd ge zegd dat het om een proef ging en dat er een evaluatie zou vol gen. Uit die evaluatie zou blijken dat het nieuwe terrassenbeleid goed is ontvangen in de stad. De gemeente kreeg heel weinig klachten van buurtbewoners. Voorzitter Jaap Meijgaarden van buurtvereniging Pancras- West hoorde van zijn leden echter heel andere geluiden. Volgens hem hadden de ambte naren niet alleen naar de gere gistreerde klachten moeten kij ken, maar hadden zij ook actief onderzoek moeten doen, bij voorbeeld door buurtbewoners te horen. Meijgaarden noemt de ambtelijke registratie 'uiterst gebrekkig'. „Naar onze mening is die geen goede basis voor het trekken van conclusies. In onze buurtenquête, die niet eens zo'n hoge respons had, werden aanzienlijk meer klachten gere gistreerd." In een brief aan de buurtbewo ners schrijft burgemeester Len- ferink nu dat hij het 'van belang vindt om ook de mening over dit experiment te vernemen van direct omwonenden'. Ook is hij geïnteresseerd in de uitkomsten van een bijeenkomst die de buurtvereniging wil houden met de café-eigenaars, de buurtbewoners, de gemeente en de wijkagent Een datum voor die bijeenkomst is nog niet bepaald. De buurtbewoners die meedoen aan de schriftelijke steekproef, moeten hun formu lier voor 15 maart aan de ge meente terugsturen. Niet alleen buurtvereniging Pancras-West klaagt over het verruimde terrasbeleid, ook in dividuele bewoners hebben de gemeente aangesproken op de overlast die zij van de terrassen ervaren. De ergernis richt zich vooral op het constante ge druis, getoeter, slaan met auto portieren, gèsleep met metalen stoelen en de herrie van mo bieltjes. De bewoners kunnen voor hun gevoel pas naar bed als de terrassen zijn gesloten. Twee buurtbewoners maakten hun klachten onlangs aanhan gig bij de Leidse commissie voor de beroep- en bezwaar schriften. Een bloemlezing uit de vele klachten die bij de SP over Nuon binnen kwamen. Een vrouw is nu al vijfjaar bezig om haar geld, dat zij ie der jaar zou terugkrijgen, ook daadwerkelijk terug te krijgen. Bellen, schrijven en mailen helpt allemaal niet Volgens Nuon is haar rekeningnum mer niet bekend of bestaat haar adres niet terwijl ze al 35 jaar op hetzelfde adres woont Voorlopig wacht zij nog op 3537,89 euro. Een 83-jarige man is er drie jaar geleden van beschuldigd dat hij een wietplantage in huis zou hebben gehad en stroom gestolen zou hebben dus werd de elektriciteitsme ter in beslag genomen. De man werd echter door de rechter vrijgesproken, maar wacht nog steeds op een stroomaansluiting. Datzelfde geldt voor een vrouw en haar twee kinderen aan de Atjeh- straat Zij werden na een poli- tie-inval ook afgesloten, ter wijl agenten niets vonden. Het krijgt vlak voor Kerstmis 2003 een brief van Nuon. „Het is ons gebleken dat u door een computerfout de afgelopen 3 jaar niet voor gas heeft be taald. Naar onze schattig heeft u een verbruik gehad van 1135 euro. Wij verzoeken u dit be drag binnen veertien dagen aan ons te voldoen." Een be talingsregeling wordt gewei gerd. „U heeft er toch drie jaar voor kunnen sparen. U had dit kunnen zien aankomen als u beter naar uw rekeningen stroom en verblijft nu bij fa milie omdat er niet gestookt kan worden en alles vochtig is. Een gezin in Leiden-Noora Een vrouw woont sinds twee jaar in het hartje van Leiden in een hofjeswoning. Maar ze betaalt geen energiekosten omdat volgens Nuon het adres niet bestaat. Toch is het hofje al 350 jaar oud. Onlangs kreeg de bewoonster rekenin gen van 994,46,376,10 en 451,68 euro - en dat terwijl er geen meterstanden zijn opge nomen of andere verklaringen worden gegeven. Een ouder echtpaar aan de Beethovenlaan wacht al sinds december vorig jaar op een te ruggave van bijna 505 euro. Talloze telefoontjes hebben tot op heden geen resultaat Is Leiden vergrijsd, een arbei dersstad, wonen er veel allochto nen? Niets van dat al. De stad met 117.732 inwoners maakt sinds enkele jaren ingrijpende ontwikkelingen door als het gaat om volkshuisvesting, demografie en economie. In een serie van vijf artikelen komen de opval lendste veranderingen aan de orde. Aflevering 3: huisvesting. Leiden is vol. Sinds vorig jaar is Leiden officieel de dichtst be volkte stad van Nederland, waarmee Den Haag werd ge passeerd. Tegelijkertijd is Lei den als woonstad ongekend po pulair. Vooral in de schilder achtige binnenstad willen veel mensen graag wonen, maar ook de kring van wijken daarom heen geldt als aantrekkelijk. In de praktijk leidt die combinatie van volte, populariteit en ge brek aan nieuwbouwlocaties tot een proces van verdringing: er kunnen alleen nieuwe mensen in de stad komen wonen als er oude Leidenaars weggaan. Gemiddeld telt een huis drie bewoners en dus kunnen de 117.732 Leidenaars worden ver deeld over veertigduizend wo ningen. Daarnaast telt Leiden ook nog eens zo'n 10.000 stu- populair. Zeifis in Leiden-Noord maken zij nu dertig procent van de bevolking uit en daarmee telt deze 'aandachtswijk' meer STAAT VAN DE STAD dentenkamers die als 'wonin gen' bijgeteld kunnen worden. De helft daarvan is in handen van de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting SLS. Bijna 19.000 huizen zijn bestemd voor de sociale huursector en worden beheerd door Portaal (8800), de gefuseerde corpora tie De Sleutels van Rijn en Vliet (8000) en Ons Doel (2000). Er is nog een tamelijk klein percen tage commerciële huur en de rest is koopwoning. De populariteit van Leiden als woonstad is vooral te danken aan afgestudeerden van de Uni versiteit Leiden en de Hoge school Meestal beginnen zij hun wooncarrière in een 'star- terswoning', twee- of drieka merappartementen in wijken als Zuidwest, Noord of de Slaaghwijk. Na verloop van tijd kopen zij dan een huis, bij voorkeur in de binnenstad, maar ook de wijken ten zuiden van Leiden (Professorenwijk, Burgemeesterswijk), het Hout- kwartier en de Merenwijk zijn lijk gemiddelde. Met hun kooplust hebben de hoogopgeleide nieuwkomers de prijzen van de Leidse woningen flink opgedreven. Een tussen woning in Leiden kostte in het derde kwartaal van 2003 maar liefst 231.000 euro. Daarmee is de stad een stuk duurder dan Gouda, waar een vergelijkbare woning 184.000 euro doet en zelfs duurder dan Haarlem, waar een aspirant-koper 226.000 euro moet neertellen voor een tussenhuis. Landelijk kwakkelt de woningmarkt, maar door de voortdurende toestroom van nieuwe Leide naars is dat niet de verwachting voor Leiden. Het zijn vooral de middengroe pen die uit Leiden verhuizen. Winkeliers, buschauffeurs en mensen met een klein eigen be drijf verdienen te veel om in aanmerking te komen voor een sociale huurwoning, maar niet genoeg om de steeds verder stijgende koopprijzen bij te be nen. Zij wijken uit naar Vinexlo- caties buiten de stad, zoals Kerk en Zanen (Alphen aan den Rijn) Leidschenveen (Den Haag), Floriande (Hoofddorp) en Get- Nieuwbouwwijk Roomburg gaat ongeveer duizend woningen tellen. Dat is niet genoeg om een einde te maken aan de reputatie van Leiden als de volste stad van Nederland. Archieffoto: Hielco Kuipers sewoud (Nieuw-Vennep). Ook is er een trend, tot nu toe niet met cijfers onderbouwd, van ouderen die Leiden verruilen voor een landelijk gebied. Zij profiteren optimaal van de waardestijging van het onroe rend goed en kopen in het oos ten van het land rust en ruimte tegen bescheiden prijzen. Het geweld op de woningmarkt treft niet de lager opgeleide Lei denaars met een smallere beurs. Zolang de woningcorpo raties vasthouden aan hun be zit, zijn er in de stad voor hen genoeg woningen. Wel hebben zij moeite met het vinden van een starterswoning, omdat zij daar door jonge academici wor den beconcurreerd. Zolang de stad een universiteit heeft en studenten die hier willen blij ven, zal de stad daarmee moe ten leven. Die druk heeft ook een voordeel Waar in steden als Venlo, Hoogeveen en Delf zijl complete naoorlogse wijken zijn afgebroken omdat nie mand er meer wilde wonen, is er in Leiden belangstelling voor elke woning, hoe klein ook. 'Rotterdamse' problemen van leegstand, verpaupering en de daaraan gekoppelde sociale verloedering en criminaliteit heeft Leiden niet. Wilfred Simons

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13