'Nederland 3 is bezig zich overbodig te maken MEDIA KidsWeek zet jeugd aan het lezen Mentens vervanf Rigter in nacht I KRO kiest grootste Nederlander aller tijden Tubantia: extra zondagskranten enschede - De Twentsche Cou rant Tubantia gaat vandaag ruim 1500 exemplaren nabe- zorgen van de eerste zondags krant die dit weekeinde in En schede van de drukpersen rol de. Door een technische storing is de krant bij veel abonnees niet bezorgd. Het regende klachten. Het regionale dagblad gaat de zondagskrant boven dien geen acht, maar negen zondagen gratis onder de 130.000 abonnees verspreiden. Op de website van TC Tubantia is veel kritiek te lezen. Veel le zers vinden de zondagskrant inhoudloos en zij missen actu eel nieuws. Tubantia heeft een lezerspanel met vijfhonderd abonnees en gaat de zondags krant deze week evalueren. Ferry Maat in Gelredome Hilversum - Ferry Maat's Soul Show wordt zaterdag 20 maart rechtstreeks uitgezonden van uit het Arnhemse Gelredome. De uitzending vormt het voor programma van Soul@theDo- me, een grootschalig live mu ziekevenement dat om acht uur begint met optredens van on der meer de legendarische soulformatie Earth, Wind Fi re, de Pointers Sisters en ande ren. Ferry Maat zorgt ervoor dat de bezoekers onderweg naar Soul@theDome in de stem ming. Eenmaal aangekomen in het Gelredome kunnen de mensen verder luisteren naar de Soul Show via de geluidsin stallatie van het evenement. Metamorfose voor EO-bladen Hilversum - De drie bladen van de Evangelische Omroep on dergaan een metamorfose. Het EO-vrouwenmagazine EVA is al vernieuwd en is nu ook te koop in de kiosk De omroepgids Vi sie krijgt eind maart een nieuwe eigentijdse vormgeving en ook de redactionele formule onder gaat tal van vernieuwingen. Het kinderblad ZeGGuSvoor kin deren van negen tot twaalf jaar, krijgt vanaf mei een nieuwe co ver en een vernieuwd logo. Naast informatie over de tv- programma's die de EO voor kinderen uitzendt, krijgtt het blad tevens een eigen site: ww- w.eo.nl/zeggus. Doek valt voor Fortuyn omroep Hilversum - Voor omrroepver- eniging Fortuyn is het doek ge vallen nu de vereniging geen uitstel krijgt voor het indienen van haar ledenbestand. De om roepvereniging had gevraagd om uitstel van de peildatum van 1 maart, om zo alsnog aan 50.000 leden te komen. Het mi nisterie ziet echter geen reden om de omroep uitstel te verle nen, meldde een woordvoerder in het AVRO-radioprogramma Antenne 2. De ouderenomroep Max wist januari al genoeg le den aan zich te binden. De- Nieuwe Omroep-Nütopia haal de de grens pas in de laaste week van februari. Dit is overi gens niet voldoende om in het bestel te komen. Op basis van een inhoudelijke toets zal staatssecretaris Medy van der Laan besluiten wie als omroep van start mag. Radio stemt tiener ontevreden Hilversum - Tieners vinden dat er op de radio te weinig van hun favoriete muziek is te ho ren. Vooral liedjes van Idols- sterren zijn onder hen erg ge liefd, maar ook Kim Lian, Chipz, Hilary Duff en Roel van het Junior Songfestival. Uit on derzoek op www.kaboem.nl blijken Radio 538 en YorinFM bij kinderen tussen de negen en vijftien jaar het best beluisterd. Aan het onderzoek deden 1700 tieners mee. Volgens directeur Verdeuzéldonk van Kaboem Media vallen de onder deze groep populaire liedjes niet al tijd binnen de volwassen pro grammering van de huidige ra diozenders. Radio 538 en Yorin FM zijn de meest geliefde zenders, gevolgd door Sky Radio, Noordzee FM en Radio 3FM. Hazewinkel in Duitsland Groningen - Het Dagblad van het Noorden van uitgever Ha zewinkel Pers verschijnt vanaf deze maand ook in Duitsland. De krant wil hiermee Gronin gers die in Duitsland wonen van dienst zijn. De afgelopen jaren zijn veel noorderlingen over de grens gaan wonen omdat de huizen daar aanzienlijk goedkoper zijn. Daardoor heeft het Dagblad van het Noorden honderden le zers verloren. „Het maakt voor onze distributeurs niet uit of ze in Nederland of in Duitsland twee kilometer van de grens be zorgen", zegt directeur Lensink. Het betreft voorlopig een proef met een paar honderd abon nees. Vraag dringt zich op: zijn er nog wel drie publieke zenders nodig? Nederland 3 kampt met zwaar tegenvallende kijkcijfers. Alleen krakers als Kopspijkers en Kassa! halen het kijkgemiddelde nog wat op. Wat te doen? De bazen van Nederland 3 geven niet thuis. „Belt u over een maand maar eens terug", is hun reactie, „ik vind het bijna crimineel wat die omroepen aan het doen zijn", zegt programmamaker Paul Jan van de Wint. door Berrit de Lange Hilversum - Papaul lag de afge lopen flink onder vuur omdat het programma veel te weinig kijkers trok. Maar niet alleen Paul de Leeuw blijft achter bij de beoogde kijkeraantallen, veel meer programma's op Ne derland 3 kampen met tegen vallende kijkcijfers. B&W, het dagelijkse discussieprogramma van de VARA ziet de kijkcijfers elk seizoen verder afnemen, de kijkers lopen niet warm voor VARA Laat en het informatie- blok met Journaal en Nova vol doet ook nog steeds niet aan de verwachtingen. Daarbij komt dat de VPRO mo menteel in een ernstige identi teitscrisis verkeert. De kijker zat duidelijk niet te wachten op de 'blokkenprogrammering' die vorig jaar werd gepresenteerd als oplossing voor de teruglo pende kijkcijfers. En ook de huidige VPRO-zondagavond wordt slecht bekeken, met het kunstprogramma RAM. als dieptepunt. Recente program ma's als Michiel van Erps Op Avontuur (VARA), de reeks Lea gue of Gentlemen van de VPRO, de VARA-jongerenserie De Band en de Troubabroers van Arjan Ederveen scoren ronduit slecht. Nederland 3 heeft als doelstelling tien procent van de kijkers te bereiken, maar haalt iets meer dan driekwart daar van. Als dat nog een paar jaar zo doorgaat, breekt vanzelf de dis cussie los of er nog drie publie ke zenders moeten zijn. Twee is toch voldoende? Als verzach tende omstandigheid wordt nog wel eens aangevoerd dat 'verdiepende, grensverkennen de cultureel-progressieve tele visie' nu eenmaal niet geschikt is voor een groot publiek. Dat is wel erg makkelijk, vindt EO-di- recteur Andries Knevel. „Soms denk ik wel eens: zond ik maar uit op Nederland 3, dan hoefde ik me niet te bekommeren om het kijkcijfer", schreef hij on langs in zijn dagboek op de website van de EO. Paul Jan van de Wint werkte sa men met Rob Muntz eerder bij de VPRO, en nu voor de RVU: „Nederland 3 is hard bezig zich totaal overbodig te maken. Zelfs de terugloop van de kijkcijfers is voor de omroepbazen niet alarmerend genoeg om de hand in eigen boezem te steken. Pro- Een van de programma's die het ronduit slecht doen, is De Band. Foto: GPD grammamakers die de kijker willen prikkelen, ergeren of boos maken, worden niet meer aan gehoord. Ze onthouden de kijker belangrijke informatie; ik vind het bijna crimineel wat die omroepen aan het doen zijn." Ben Groenendijk, directeur van de RVU: „Op Nederland 3 ben je onderhevig aan voortduren de spanning: je wilt program ma's maken die onderschei dend zijn en tegelijkertijd wil je niet gemarginaliseerd worden." Dus moet het anders op Neder land 3. Hoe? De beleidsmakers, zoals netcoördinator Lennart van der Meulen, geven niet thuis. Die werken aan een plan, dat eind deze maand af moet zijn. Groenendijk: „De op dracht luidt: ontwikkel formu les die beter in staat zijn een groot publiek te trekken, zon der dat Nederland 3 verwordt tot één grote grijze brij." De RVU-baas zoekt zelf de oplos sing in langer lopende series, zodat de kijker tijd heeft om aan programma's te wennen. De netmanager zal zich onder meer moeten buigen over de vraag of Nederland 3 serieus de concurrentie moet aangaan met de andere netten. Zo staat geen van de netpartners te trappelen om het gevreesde tijdstip van 20 uur te vullen. Niemand wil immers graag de concurrentie aan met het Jour naal en Goede tijden, slechte tijden. „Daar is simpelweg niet tegenop te knokken," zegt Groenendijk. „De RVU is speci fiek educatief en daarmee be reik je niet meer dan maximaal 3 procent van de kijkers. Ik zou zeggen: geef dat tijdstip maar aan de VARA, de publieksom- roep van het derde net, en ga de strijd maar aan." Kunstgrepen Programmamaker Ad van Liempt, eindredacteur Andere tijden, ex-NOVA, ex-Journaal, noemt vooral het streven naar tien procent marktaandeel 'niet realistisch'. „Om die tien pro cent te halen kun je twee din gen doen: nóg meer cabaret uitzenden of speelfilms en bui tenlandse series brengen. Met zulke kunstgrepen raak je steeds verder af van de doelstel-® ling van de zender. Voor de kij- Ad van Liempt: „Om die tien procent te halen kun je twee dingen doen: nóg meer cabaret uitzenden of speelfilms en buitenlandse s©3 brengen. Met zulke kunstgrepen raak je steeds verder af van de doelstelling van de zender." Foto: GPD ker van Nederland 3, die meen ik ook wel omschreven wordt als 'de geïnteresseerde wereld burger', is het nou eenmaal moeilijk om hoog scorende programma's te maken. Men sen die veel naar Nederland 3 kijken, zijn gewend om 's avonds andere dingen te doen dan tv-kijken. En de 'geïnteres seerde wereldburger' wil ook wel weten of Kezman scoort, dus kijkt hij ook naar Neder land 2." Van de Wint: „Het derde net zou zich best kunnen profileren met scherpe satire en sterke on derzoeksjournalistiek, maar de omroepen zijn de grote vertra gende factor. Die zijn alleen maar bezig zichzelf in stand te houden. Er staan geen pro grammamakers meer aan de top, maar ambtenaren die al leen maar dingen programme ren waar ze hun vingers niet aan kunnen branden. Je krijgt pas een vernieuwend net als je programmamakers hun gang laat gaan." Steeds meer programmamakers zien de oplossing in meer sa menwerking. Jan van Friesland, eindredacteur van onder meer Buitenhof en Het zwarte schaap: „Een grote groep pro grammamakers heeft het sig naal afgegeven dat verdere sa menwerking noodzakelijk is. Dat betekent: niet langer pro grammeren op omroep, maar op specialismen. Zet de beste programmamakers van de ver schillende omroepen bij elkaar op basis van thema's als infor matie, drama, geschiedenis, cultuur, gekke grensverleggen de programma's. Of dat in korte tijd te realiseren is? Ik heb wel begrepen dat de omroepdirec- ties nu eens serieus gaan kijken waar overlap mogelijk is." Windmolens Ook Van Liempt pleit voor 'meer afstemming' tussen de omroepen. „Op Nederland 3 worden veel documentaires uit gezonden, maar zover ik weet is er op dat gebied geen overleg tussen de verschillende omroe pen. Dat zou wel moeten." Slimmer programmeren, zorgt voor meer kijkers, betoogt Van Liempt. „De dinsdagavond, met Het mes of tafel of Per se conde wijzer, Andere tijcc Premtime loopt mornet! goed. Andere tijden veif| evenals Zembla elk seizirt stijgende lijn. Dat is oolP kracht van de publieke r programma's een tijdje! staan zodat het publiekfC kan wennen." En vechtPi gen windmolens, is hete advies van Van Liempt. )7 currentie is toch niet ter slaan. „NOVA trok vlak»e start in 1992 jarenlange^ kijkcijfers. Onder invloejo Hart van Nederland en oe Van Dorp is dat mind"] worden. Maar is dat ee/ om dan maar met NOV. rubriek die zich wezenl derscheidt van de conc? te stoppen?" 9.! Hilversum/anp - Jean Mentens, onder meer bekend als beden ker van het SBS 6-programma Hart van Nederland, tekent de komende maanden voor de presentatie van AVRO Nacht dienst (Radio 1). Samen met Hettie Lubberding en Dick Klees gaat hij dat doen, ter ver vanging van presentator Wim Rigter, die een behandeling te gen slokdarmkanker moet on- AVRO Nachtdienst is iedere zondag van 01.00 en 05.00 uur te beluisteren en bestaat uit vragen van luisteraars, die door andere luisteraars mogen wor den beantwoord. Rigter (1967) heeft goede hoop op herstel, maar hem wacht een lang ziekteproces. Eerder genas hij al eens van r sentumor. De vroegere tator van de Arbeidsvi (Radio 3FM) maakte zH1 zelf via het radioprogr^ de bijbehorende web 1 kend. 0 v\ Jean Mentens is eindig van AVRO 1 op de Mi%erj dio 1). Daarvoor werkbn F der meer voor het tv-ff- ma Goedemorgen Nr^ Hart van Nederland,* «e hoofdredacteur van n?0 Nieuwe Revu, eindred;Ten RTL Nieuws en corre^ in Italië voor het NOSDeu Dick Klees werkt al 1 Radio 1, evenals Hettie ding. Zij was eerder \f8 8 sentator van AVRO18.21 dienst. io Al Top 10 meest bekeken programma's Studio Sport (zo) Voetbal PSV-Perugia Goede tijden, slechte tijden Idols Journaal (zo, 20u) Baantjer Kees co De TV Show Postcodeloterij 1 tegen 100 Tussen kunst en kitsch NOS NOS RTL 4 RTL 4 NOS RTL 4 RTL 4 TROS TROS AVRO Top 10 meest bekeken kinderprogramma ina 1.17. e hui >ours laai Vatcl llolby S 23 ht. 2: 1. Jeugdjournaal (ma) 2. Klokhuis 3. Panniqe au village 4. Totally spies! 5. Braceface 6. Yu-gi-oh 7. What's with Andy 8. Sesamstraat 9. Heb jij dat ook? 10. Heuvellandziekenhuis Marktaandelen in NOS NPS VPRO Fox Kids Fox Kids Fox Kids Fox Kids NPS VPRO VPRO Nederland 1 12,1 (12,3) Nederland 2 17,7 (20,5) Nederland 3 6,8 (6,4) RTL 4 18,7 (17,5) RTL 5 4,4 (4,3) Yorin 5,5 (5,9) SBS 6 12,4 (10,3) NET 5 4,5 (4,5) +/- Veronica 4,0 (3,9 De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- enITRE onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkei?3.i 1 De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestap 2' kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan dhtvvaann' aandelen van vorige week. hilversum/anp - Welke Nederlander heeft het meest voor Nederland bete kend en en hoort de geschiedenis in te gaan als 'grootste Nederlander aller tij den'? Om die vraag te beantwoorden, komt de KRO met het televisieprogramma De Grootste Nederlander, waarin kijkers kunnen stemmen op tweehonderd ge nomineerden voor de titel. Een commissie waarin Herman Pleij, Andrée van Es en Joost Zwagerman zit ting hebben, heeft de nominatielijst sa mengesteld. Eind april begint er onder meer via internet en sms een stempe- riode om de tophonderd van grote Ne derlanders te kiezen. In het najaar is er een eindverkiezing, op tv gepresenteerd door Anita Witzier, Fons de Poel en Frits Spits. De KRO keek de verkiezing af van Groot-Brittanië (BBC) en Duitsland (ZDF), waar die al eerder op de buis was. In de finale van 'Great Britons' stemden bijna 2 miljoen kijkers en kwam staatsman Winston Churchill als winnaar uit de bus. Tijdens de eindron de van 'Unsere Beste' trok Konrad Adenauer, de eerste kanselier van de Bondsrepubliek Duitsland, aan het langste eind. Bij die verkiezing, waar eveneens veel stemmers aan meede den, was overigens Adolf Hitler van deelname uitgesloten. „Met dit programma laat de KRO zien dat geschiedenis niet stoffig is, maar ook fascinerend kan zijn", zegt KRO-di- recteur Ton Verlind.Aan Nederland is 'history' op een enkele uitzondering na bijna helemaal voorbijgegaan. Zie dit als een inhaalslag van de KRO. We zijn benieuwd of het in Nederland net zo storm loopt als in Engeland en Duits land." Elke dag tientallen nieuwe abon nees. Welke krant droomt daar niet van? Bij KidsWeek, de week krant voor kinderen tussen de tien en vijftien jaar, is het reali teit. De krant bestaat in april een jaar en is - na een zware aan loopperiode - op de goede weg. door Marjon Kok Amstelveen - „Kijk." Een Ro land Pelle, uitgever van Kids Week, duwt hoofdredacteur Annemarie Walker geërgerd een persbericht onder de neus. Daarin staat dat de Nationale Kinderkrant - de concurrerende kinderkrant die op scholen wordt verspreid - nu ook voor blinden toegankelijk wordt. An nemarie Walker deelt zijn irrita tie. „Driekwart jaar geleden stelden wij onze krant al be schikbaar voor de blindenbi bliotheek. Om niet. De nor maalste zaak van de wereld, vinden wij. Daar geven wij dus geen ruchtbaarheid aan." Het is de keerzijde van het suc ces van de jongste krant van Nederland. Pelle: „Nu, na tien maanden KidsWeek, kun je merken dat we het goed doen: iedereen gaat zich melden, wil meeliften op het succes." Hoe anders was het in het begin. Toen Roland Pelle - oud-uitge ver bij Het Parool en Spits - ruim een jaar geleden het idee lanceerde om een krant voor kinderen te beginnen, werd hij bijna uitgelachen. Kinderen? Die zitten de hele dag achter de computer of voor de tv, lezen willen ze niet meer! De econo mische recessie maakte het las tig om mensen te vinden die geld in de krant wilden steken. En subsidie? „Alleen als je tot de inner circle hoort, krijg je dat voor elkaar", schampert Pelle. Geld kwam er pas toen het Jeugdjournaal een item aan de kinderkrant wijdde. „Toen meldde zich de eerste inves teerder en konden we begin nen." Op 19 april verscheen KidsWeek nummer 1:24 pagi na's kinderkrant in een oplage van 35.000. „We hebben toen een enorme klapper gemaakt", vertelt Pelle. „We waren volop in het nieuws." De krant was binnen een dag uitverkocht en er moesten nog eens 30.000 exemplaren worden bijgedrukt. Advertenties bleven lang lastig. „Bedrijven willen graag zeker weten dat je er over een half jaar ook nog bent. Die garantie konden we in het begin niet ge ven", zegtWalker. Pas vanaf september kon KidsWeek 'vol los'. „Tot de zomervakantie bleef het spannend. Je neemt tenslotte geen abonnement als je vier weken naar Spanje gaat. En december is een dure maand, hebben we gemerkt aan de dip in de abonnemen tentoename. Nu loopt het weer, nieuwe lezers melden zich da gelijks aan, tientallen." Kids Week telt momenteel 14.000 abonnees. „Voor het overgrote deel jaarabonnees." De oplage ligt rond de 20.000. „Het bereik is echter veel hoger, doordat er per schoolabonnement twee a drie meelezers zijn." Eind dit jaar hoopt Pelle op 25.000 ver kochte exemplaren uit te ko men. „Dan wordt er winst ge maakt." Groeien naar een opla ge van 50.000 moet mogelijk zijn, schat hij in. „Te bereiken eind 2006." Dat KidsWeek aanslaat, is voor Pelle en Walker geen verrassing. Zij hadden van meet af aan een heilig geloof in hun product. „Er is niets leuker dan een krant", vindt Pelle. „Je kunt er naar uitkijken, er uithalen wat je leuk of interessant vindt. Je bent weer bijgepraat." Walker haalt een lezersonderzoek aan Kinderen lezen gemiddeld zeventig minuten in hun krant Kidsweek. Foto: GPD/Frans Nikkels waaruit is gebleken dat kinde ren gemiddeld zeventig minu ten in KidsWeek lezen. „Ruim een uur. Da's lang!"Zowel Pelle als Walker heeft toch al nooit geloofd dat kinderen niet geïn teresseerd zijn in het nieuws of niet graag lezen. „Kijk eens naar Harry Potter", zegt Walker. „Kinderen willen wél lezen. Je moet kinderen alleen een krant met variatie bieden, waar nodig extra uitleg geven en niet te eli tair zijn", zegt Walker. „We zijn er niet voor kinderen die de NRC lezen." „En je moet kinderen heel seri eus nemen. Je kunt van veel bladen voor jongeren niet zeg gen dat ze dat doen. Kijk naar de Hitkrant: die hebben een probleemrubriek waarin Emile Ratelband met een kortzichtig heid over onder andere homo's vragen van kinderen beant woordt..." Kan absoluut niet, vindt Walker. „Die kinderen krijgen vreemde antwoorden, maar hun problemen zijn wèl echt hoor!" Een 'gouden greep' is de lezers- raad gebleken, die bestaat uit zestien jonge mensen die ge vraagd en ongevraagd com mentaar leveren op de kinder krant. „Daar luisteren we heel goed naar", bezweert Walker. „Zo kwam bijvoorbeeld aan het licht dat jongens graag zouden zien dat we meer aan sport doen. Dat is natuurlijk leuk, maar hoe doe je dat als week krant?" Sinds een paar maan den lukt het volgens Walker toch om een formule te volgen die aanslaat. Het effect van de ze en andere aanpassingen is dat het percentage jongens dat de KidsWeek leest, is gestegen van 40 naar 49 procent. Een kinderkrant mag volgens Roland Pelle beslist geen bij product zijn. „KidsWeek moet speciaal voor hen in de bus val len. Het moet helemaal hun krant zijn en geen bijlage bij een ander dagblad: een eigen krant is cool!". „We hebben een beginnetje gemaakt", blikt Pelle na bijna een jaar terug. Hij kwam op het idee om Kids Week te beginnen toen zijn dochter van elf op school een krantenproject had. „Slechts zes kinderen hadden een artikel uit de krant geknipt: daarvan kwamen er drie uit een huis- aan-huis-blad." Pas geleden was hij weer bij zijn dochter in de klas. „Nu hingen er tien krantenartikelen, waarvan zes uit de KidsWeek! Dat is wat we bereikt hebben."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10