Steeds meer thuiswerkers in midden- en kleinbedrijf ECONOMIE Hoogspanningsmast verplaatst Tientallen banen weg bij Arcadis Zonder KPN is bellen vaak stukken goedkoper 'Overgewaardeerde oliereserves Shell waren al in 2002 bekend' Beursgoeroe hekelt belastingsysteem VS Prijzenslag afgewenteld op personeel en leverancier avaria actief I Zuid-Afrika hannesburc - Bavaria heeft [or het eerst een brouwerij liten Nederland gekocht. De puwer uit Lieshout neemt pt Zuid-Afrikaanse partners jor 35 miljoen rand (ruim 4 jljoen euro) de boedel over n het gelijknamige Bavaria au. Deze lokale brouwer uit ïturion Park ging vorig jaar liet. Bavaria ziet mogelijkhe- >n in de groeiende biermarkt (n Zuid-Afrika. teer vrouwen an het werk nève - Nog nooit hebben >uwen zoveel gewerkt als nu, iar nog steeds zijn zij opgeza- d met loonongelijkheid, stij- ïde werkloosheid en armoe- Dat stelt de arbeidsorgani- ie ILO in een rapport ter ge enheid van Internationale juwendag. Uit het rapport jkt dat in de hele wereld 1,2 jij ar d - 200 miljoen meer dan 1993 - vrouwen economisch itief zijn. Zij vertegenwoordi- in 40 procent van de beroeps- K ivolking. lud-topman eist liljoenen Ahold andam - De voormalig top- in van US Foodservice Jim iller eist minstens 10 miljoen illar van zijn voormalige >rkgever Ahold. Ook wil Miller phten behouden die hij na n pensioen zou hebben ge- ègen. Ahold maakte woens- ig tijdens de bijzondere verga- iring van aandeelhouders be- ~nd dat Miller in Baltimore procedure was begonnen i bonussen en andere con- ctuele rechten te behouden, old kocht US Foodservice in 12000. }efboringen gas Saudi-Arabië ad - Saudi-Arabië heeft gis- en contracten gesloten met itenlandse oliemaatschappij- voor de gezamenlijke explo- ie van aardgas in de Rub al- ali, een uitgestrekt woestijn wed in het zuiden van het d. Saudi-Arabië beschikt ar eigen zeggen over de op maandag 8 maart 2004 ter wereld. Het is voor het st dat het land buitenlandse drijven betrekt bij proefbo- Njgen. Dat zijn Lukoil (Rus- d), Sinopec (China) en een isortium van het Italiaanse en het Spaanse Repsol- Bureau voorziet dit jaar de grote doorbraak amsterdam/gpd - Het aantal thuiswerkers groeit dit jaar in veel bedrijfstakken aanzienlijk, voorspelt onderzoeksbureau E &Y in zijn tweemaandelijkse ICT Barometer. Vooral in het mid den- en kleinbedrijf is de groei hoog. Tweederde van de werknemers bij bedrijven met minder dan twintig personeelsleden werkt nu al (gedeeltelijk) vanuit huis. Bij ondernemingen boven de honderd werknemers is dat aantal opgelopen tot één op de drie, bij bedrijven met meer dan honderd werknemers ligt dit aandeel op 35 procent. Jacob Verschuur van E&Y noemt de toename 'opmerke lijk'. Zijn bureau onderzoekt het thuiswerken sinds 1997. „De echte doorbraak is dit jaar." Ook opmerkelijk is dat 41 procent van de ondervraagde directeuren en managers deels vanuit huis werkt. In de dienst verlening is dat 54 procent. Zo'n 28 procent van de zeshon derd ondervraagde managers en directeuren verwacht dat het aantal thuiswerkers dit jaar sterk zal toenemen. Vooral gro te bedrijven zijn daar nu al van overtuigd. Slechts zes procent van de ondervraagden ver wacht een daling. De redenen om vanuit huis te werken zijn divers. Ongestoord werken scoort met 64 procent als voornaamste drijfveer. Effi ciënter werken (47 procent) en het mijden van files of het ver minderen van reistijd (37 pro cent) zijn eveneens belangrijke motieven. De helft van de on dervraagden werkt één tot acht uur per week thuis. Voor één op de vijf is dat zelfs tussen de ne gen en zestien uur. Volgens het onderzoek kunnen afgestudeerde ict'ers de ko mende maanden het beste hun elang Fortis Thais bedrijf iecht - De bankverzekeraar tis heeft een belang geno- n in de Thaise verzekeraar aang Thai. De Belgisch-Ne- 'landse onderneming maakte ïdaag bekend 61 miljoen eu- n de Aziatische branchege- )t te steken. Thailand wordt irmee het derde Aziatische d waar Fortis actief is als zekeraar, naast China en leisië. Fortis krijgt 20 pro- it van de holding in handen een kwart van de levensver- eringsactiviteiten en de adedivisie. ifestylegoeroe :ewart schuldig' iv york - Een jury van de htbank in New York heeft )ordeeld dat lifestylegoeroe rtha Stewart schuldig is aan leiding in een voorkennis- ik. Volgens het oordeel van twaalf juryleden heeft Ste- rtzich schuldig gemaakt aan emmering van de rechts- ig en heeft ze valse verklarin- afgelegd. De 62-jarige goe- uit de VS kan voor elk van in totaal vier aanklachten len veroordeeld tot vijf jaar en een boete van 250.000 tstman Kodak digitale druk jDEiBERG - Het Amerikaanse iconcern Eastman Kodak >pt de digitale drukactivitei- ivan het Duitse Heidelberger ickmaschinen. Het betaalt er miljoen dollar in contanten >r en zal gedurende vijfjaar afronding van de transactie 'lijks verdere betalingen m. Heidelberger is de groot fabrikant van drukpersen ter ield. De onderneming is »r de helft eigendom van het se nutsconcern RWE. oofdstad krijgt ingrescentra 'sterdam -Het Britse Expo- fdia opent in 2005 in Amster- Zuidoost en aan de Zuidas [a groot congres- en exposi- centrum. De twee Britse con- ?scentra behoren in één klap de grootste van de stad. De f hoeft zich volgens Expome- jbedrijf geen zorgen te ma- maar hotels zoals Krasna- sky en Okura zullen de ast van de centra goed mer- verwacht directeur Paddy breukelen - Een bijna veertig ton zware hoogspanningsmast is zaterdag met behulp van een kraan veer tig meter verplaatst. Normaal worden zulke masten gedemonteerd. Om de tijdelijke spanningsuitval zo kort mogelijk te houden besloot elektriciteitsbedrijf Tennet tot deze bijzondere manier van verplaatsten. De mast moest weg vanwege verbreding van de snelweg A2 tussen Utrecht en Amsterdam. Foto: ANP/Ton Borsboom amsterdam/anp - Het ingeni eursbureau Arcadis gaat weer banen schrappen in Nederland. Om de concurrentiepositie in deze moeilijke markt te verbe teren, zullen er tientallen ar beidsplaatsen verdwijnen. Dat zei Arcadis-bestuursvoorzitter Noy vanmorgen in een toelich ting op de jaarcijfers. De onderneming maakte vorig jaar al bekend 275 banen te schrappen in Nederland. Daar van zijn er inmiddels honderd verdwenen. Arcadis heeft voor al te lijden onder uitstel van overheidsinvesteringen. Dit uit zich in de winst, die in Neder land in 2003 achterbleef bij de andere landen waar het ingeni eursbureau actief is. De operationele winst (voor goodwill en buitengewone pos ten) van de hele onderneming daalde het afgelopen jaar met 9 procent naar 22,5 miljoen euro. Daarvan was 5 procent het ge volg van de koersdaling van de Amerikaanse dollar ten opzich te van de euro. Ook stegen de pensioenlasten. De nettowinst kwam uit op 21,4 miljoen euro. Arcadis boekte wel een grotere omzet. De bedrijfsopbrengsten groeiden met 3 procent naar 841 miljoen euro. Exclusief wis selkoerseffecten kwam de toe name uit op 10 procent. Ondanks de moeilijke markt omstandigheden verwacht Noy wel dat er groei mogelijk is in Nederland. „De overheid zal het lopende jaar veel investeren in de infrastructuur. Zo komt er veel geld vrij voor het onder houd van het spoor. Daar zijn wij heel goed in." Ook heeft de bestuursvoorzitter hoge verwachtingen van facili taire dienstverlening. Het afge lopen jaar heeft Arcadis al een contract met elektronicagigant Philips afgesloten. Het ingeni eursbureau zorgt voor het tech nisch onderhoud van de kanto ren, maar bijvoorbeeld ook voor beveiliging en catering. In de overige landen waar Arca dis actief is, ging het aanzienlijk beter dan in Nederland. In Eu ropa profiteerde het bedrijf vooral van investeringen in in frastructuur. In de Verenigde Staten groeide de milieumarkt fors. Het bedrijf wil voor dit lopende jaar geen concrete winstver wachting geven. Goedkoper bellen via het vaste net W^edragen in eurocent. Tussen haakjes besparing t.o.v. KPN Bellen overdag 1 minuut Lokaal Nationaal 7,16 9,57 sollicitatiebrieven sturen naar bedrijven in de dienstverlenen de sector, zoals banken en ver zekeraars. Een kwart van deze bedrijven is ondanks de econo mische malaise van plan de ko mende zes maanden grote aan tallen jongeren met een ict- scholing aan te nemen. Voor de grootste kans op suc ces kan men zich het beste richten op grote bedrijven. „Men moet dan wel aanklop pen bij de grotere organisaties met meer dan vijfhonderd werknemers. Daar heeft zelfs 36 procent het voornemen star tende ict'ers aan te nemen." 5 minuten Lokaal Nationaal Bellen 's avonds 1 minuut Lokaal Nationaal 18,72 27,13 5,82 7,26 5 minuten Lokaal Nationaal 12,02 15,58 Bellen in het weekeinde 1 minuut Lokaal Nationaal 5,31 7,26 5 minuten Lokaal Nationaal 9,47 15,58 6,4 (11%) 8,3 (13%) 16,4 (12%) 12,9 (19%) 5,2 (10%) 6,5 (10%) 10,4 (13%) 12,9 (17%) 4,8 (9%) 6,5 (10%) 8,4 (11%) 12,9 (14%) 7,18 (-0,3%) 9,1 (5%) 18,7 24,7 5,85 7,0 (0%) (9%) (0%) (2%) 12,3 (-2,5%) 14,2 (8%) 5,3 7,0 (0%) (2%) (1%) (6%) ■jllH'W 3,7 (48%) 3,7 (61%) 18,5 (1%) 18,5 (31%) 1,7 (70%) 1,7 (76%) 8,5 (29%) 8,5 (45%) 1,7 (68%) 1,7 (76%) 8,5 (10%) 8,5 (45%) JBellen naar mobiel Sped ragen zijn gemiddelden. Tarieven verschillen per operator waarnaar wordt c 1 minuut Dag Avond Weekeinde 36,18 28,18 28,18 5 minuten Dag 160,18 avond 120,18 Weekeinde 120,18 36 (0%) 28 (0%) 28 (0%) 40,5 (-12%) 32,5 (-16%) 32,5 (-16%) 26 (28%) 18 (36%) 18 (43%) 160 (0%) 120 (0%) 120 (0%) 160,5 120,5 120,5 (0%) (0%) (0%) 130 (19%) 90 (25%) 80 (33%) door Eric de Bie Amsterdam - Na het zoveelste 'aanprijstelefoontje' is Esther van Eijk uit Eemnes onlangs ge zwicht. Zij belt niet meer met KPN, maar met Scarlet, een van de tientallen zogeheten 'cs-ope- rators' (carrier select). En dat scheelt meer dan ze had ver wacht. „Vroeger zat ik op zo'n vijftig euro aan gesprekskosten per maand. De eerste rekening van Scarlet bedroeg 12,51 euro." Haar buurman Amo Schipdam is net begonnen aan een proef periode van dertig dagen bij nieuwkomer EurExcel. „Tot nu toe heb ik weinig té klagen. KPN deed even moeilijk bij het omzetten. Ze zeiden dat de op gegeven postcode niet klopte met mijn naam. Onzin. Inmid dels is alles geregeld. Ik ben be nieuwd naar de eerste reke ning." EurExcel is een van de jongere aanbieders in Nederland. Het dochterbedrijf van het Ameri kaanse telecombedrijf Excel werd begin 2002 opgericht en is sinds 26 oktober 2003 ook in ons land actief. Rio Rahantok- ham, vertegenwoordiger van EurExcel, kan niet precies zeg gen hoeveel klanten de onder neming momenteel in Neder land heeft. Samen met Enge land, Ierland en Duitsland (de overige Europese landen waar EurExcel actief is) zijn dat er al meer dan 1,2 miljoen. Al vanaf 1997 is het in Neder land mogelijk telefoongesprek ken via andere aanbieders dan ex-monopolist KPN te laten lo pen. Deze 'carrier (pre)select operators' kopen belminuten in het groot in, waardoor zij in staat zijn lagere gesprekstarie ven aan te bieden. Deze opera tors hebben vaak eigen tele fooncentrales, maar maken ge bruik van het KPN-netwerk. De klant houdt het KPN-abonne- ment en -nummer en krijgt daarnaast een aparte rekening van de 'carrier' voor de tele foontikken. Met enig puzzelwerk zijn zo forse besparingen haalbaar. De hoogte hangt sterk af van het telefoongedrag. Niet elke aan bieder is geschikt als veel bin nen de eigen regio wordt ge beld. Ook bij veel telefoontjes naar het buitenland of naar mobiele telefoons kunnen grote prijsverschillen ontstaan. Daar bij hanteert elke aanbieder weer andere spelregels. Hoewel er in de eerste jaren veel klachten over dubbele of te hoge rekeningen waren, isTfë vraag naar goedkoper bellen via het vaste net sterk toegenomen. Zes jaar geleden belde nog maar acht procent van de Ne derlanders met een telefoon aansluiting via cs-bedrijven als Tele2 en Scarlet. Nu is dat pert centage opgelopen tot boven de dertig. Tele2 zit daarbij KPN het meest op de hielen. Het bedrijf geeft pas bij de pre sentatie van de jaarcijfers exac te cijfers, maar volgens een woordvoerster 'belt één op de vier Nederlandse huishoudens dagelijks via Tele2'. Dat komt neer op ongeveer anderhalf miljoen klanten. Scarlet meldt dat het 350.000 abonnees (in clusief zakelijke) heeft. Voor KPN zijn deze cijfers des te pijnlijker, omdat de cs-bedrij ven tegen de lage, door toe zichthouder Opta vastgestelde tarieven gebruik; maken van haar netwerk. Op jaarbasis kost dat KPN 300 miljoen euro. londen/anp - De afgetreden Shell-topman Philip Watts is twee jaar voordat het bedrijf toegaf dat de bewezen oliereserves te hoog waren inge schat, gewaarschuwd dat die reserves waren overgewaardeerd. Dat schrijft The Wall Street Journal vandaag op basis van informatie van anonieme zegsmannen die bekend zijn met de situatie bij Shell. Volgens hen kregen Watts en andere topmensen begin 2002 een memo dat de methode die Shell hanteert om zijn olie- en gasreserves te waarde ren niet overeenstemt met de richtlijnen die de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC voor schrijft. Volgens dit schrijven zouden de bewezen reserves al circa 1 miljard vaten olie kleiner zijn. Uiteindelijk maakte Shell in januari 2004 bekend 20 procent van zijn olie- en gasreserves, ongeveer 3,9 miljard vaten, te moeten afboeken. Deze bekendmaking leidde tot forse duikeling van Shell op de beurs. Vorige week gaf Watts zijn functie op, evenals zijn beoogd opvolger Walter van de Vijver, directeur van de exploratie en pro ductiedivisie. Bij dat bedrijfsonderdeel zijn de fouten in de boeken gemaakt. Watts was zijn voorganger. Een woordvoerder van Shell noemde het vertrek van Watts vorige week 'een persoonlijk besluit dat in het licht van de recente ontwikkelingen is genomen'. Zijn opvolger, de Nederlander Jeroen van de Veer, bleef buiten schot omdat hij niet di rect verantwoordelijk is geweest voor het uitven ten van de oliebronnen. omaha/anp - De Amerikaanse beursgoeroe Warren Buffett heeft in zijn jaarlijkse brief aan aandeelhouders zijn ongenoe gen geuit over het belastingsys teem in de Verenigde Staten. Hij vindt het vreemd dat vooral de grote bedrijven profiteren van de nieuwe regels die de re- gering-Bush de afgelopen twee jaar heeft doorgevoerd. Buffetts brief verscheen zater dag in het jaarverslag van Berk shire Hathaway, de beleggings maatschappij waar de nu 73-ja- rige al 39 jaar aan het hoofd staat. Zelf onttrekt Buffett zich vanzelfsprekend niet aan zijn belastingplicht: Berkshire draagt over 2003 3,3 miljard bij aan de federale staatskas. Berkshire haalt veel geld bin nen met (her-)verzekeren. Dat geld stopt de onderneming uit Omaha weer in bedrijven, aan delen, valuta en obligaties. Zo bezit het bedrijf 8,2 procent van Coca Cola en meer dan 10 pro cent van American Express. Buffett staat sinds jaar en dag bekend om zijn ongenuanceer de kijk op zaken. Waar andere bestuursvoorzitters vaak saaie jaarverslagen produceren, kij ken. beleggers reikhalzend uit naar de het verslag van Berk shire. In de jongste brief haalt Buffett uit naar collega-bestuursvoor zitters en hun pogingen het ge schonden imago op te poetsen. Hij doelt vooral op hun hoge beloningen. Die rezen sinds de jaren negentig de pan uit. Buf fett vindt dat de resultaten van ingezette hervormingen niet bemoedigend zijn. Hij legt de schuld vooral bij de commissa rissen die de dagelijkse be stuurders aannemen en salaris eisen voor lief nemen. De tirade was voor Buffett een opmaat voor zijn onvermijdelij ke vertrek. Vier mensen traden afgelopen jaar toe tot de raad van bestuur. Diens voornaam ste taak zal zijn om uit vier in terne kandidaten de nieuwe topman aan te wijzen. Volgelingen hoeven echter voorlopig niet bang te zijn dat hun goeroe opstapt. Echt ver trekken doet Buffett naar eigen zeggen pas bij zijn dood, als hij invalide wordt of als hij zijn verstand begint te verliezen. door Maurice Wilbrink den haag - Met prijsverlagingen van vers vlees bij Albert Heijn en opnieuw goedkopere A-merken bij Super de Boer is de prijzen oorlog in supermarktland weer harder geworden. Nieuwe gege vens van onderzoeksbureau Cfk geven aan dat de marktaandelen in de supermarktsector sinds het begin van de prijzenslagen mini maal zijn veranderd. „De verhouding tussen zaken in het middensegment en de prijsvechters zijn nog steeds ongeveer hetzelfde", zegt Gfk- onderzoeker Joop Holla. Toch wordt het bikkelharde gevecht voortgezet om een gunstiger prijsimago te krijgen bij de klant. De grote concerns, waar toe supermarktketens behoren, slagen er volgens Holla en an dere kenners vrij goed in om de kosten van de prijzenoorlog af te wentelen. Zo wordt geschrapt in de ar beidsvoorwaarden van werkne mers. Jonge arbeidskrachten, die tot voor kort qua salaris wel eens in een iets hogere leeftijds categorie werden geplaatst, ver liezen dat voordeeltje. Er ver dwijnen ook merken uit de schappen. De 'dozen'-super rukt op: Edah begint komende week in Leerdam met een proef, waarbij met een mini mum aan personeel vooral merkloze artikelen worden ver kocht. Zelfstandige ondernemers die opereren onder de vlag van een groot concern krijgen het steeds moeilijker. Ze draaien deels op voor de prijzenacties die ze opgelegd krijgen door de concerns. Zelfstandigen met kleinere zaken tot 1200 vierkan te meter vloeroppervlakte zul len in de nabije toekomst het loodje leggen, voorspelt super marktkenner Gerard Rutte. Hij schat dat de helft van de 5000 'goede supers' die hij in ons land telt de komende jaren kan Vleessector somber over lagere prijs De Nederlandse vleessector is somber nu de prijzenslag in de supermarkten zich lijkt uit te breiden tot vlees. „Ik maak mij vooral zorgen over de varkenshouderij", zei voorzitter Rame- kers van het Productschap Vee, Vlees en Eieren (PVE). Super markten halen vooral varkensvlees uit eigen land. Rundvlees komt ook uit andere regio's, onder meer Zuid-Amerika. Albert Heijn verlaagt vanaf vandaag 65 vleesproducten structu reel in prijs. C1000 heeft al aangekondigd te volgen. Hoewel AH heeft gezegd dat het de prijsverlagingen niet afwentelt op de groothandel, is de PVE-voorzitter daar niet zo zeker van. „De toeleverancier moet op de een of andere manier toch betalen en dus ook de boer", meende Ramekers. En dat terwijl volgens hem de varkensprijs al twee jaar op een laag peil staat. Hij zegt nog geen signalen te hebben ontvangen uit de branche dat su permarkten lagere prijzen willen afdwingen. omvallen als de prijzenoorlog wordt voortgezet. Onderzoeker Holla vreest voor al voor het gemak van de oude re klanten, die hun kleinere su permarkt in de buurt zien ver dwijnen. „Als zo'n zaak sluit, komt er soms nog een discoun ter voor in de plaats. Maar die hanteert een veel lager niveau van dienstverlening. Waar is de winst?" De grote partijen, zoals Ahold, Superunie en Laurus, gebrui ken hun inkoopmacht ook om in hun al maanden durende prijzenslag de leveranciers te laten bloeden. Merkfabrikanten die niet genoeg willen meebeta len aan de prijsdalingen in de schappen wordt de wacht aan gezegd. Andere fabrikanten vechten zich er in door enorme bonussen te betalen. Volgens Rutte heeft Lotus (fa brikant van toiletpapier) twee miljoen euro betaald aan in kooporganisatie Superunie om met zijn product in de rekken te komen van de supers die bij de ze inkoper zijn aangesloten, zo als Spar, Sperwer, Nettorama en Coop Codis. Dat is ten koste gegaan van Edet, dat blijkbaar niet voldoende bood. Iets dergelijks gebeurde bij Lau- ms, waar Farm Frites het merk Aviko wegdrukte. „Farm Frites wilde meer betalen", aldus Rut te. Vooral merken die geen marktleider kunnen zijn, drei gen in de prijzenoorlog aan het kortste eind te trekken. RutTe noemt Grolsch, dat nu mee moet in prijsacties, bijvoor beeld bij Albert Heijn, en er bij Superunie uit zou liggen. Voor de brouwer uit Twente dreigt dan een scenario waarbij winst marge moet worden ingeleverd. Hetzelfde doet zich voor in de zuivelsector, waar boeren min der krijgen voor geproduceerde melk, en in de vleessector, waar de winst terugloopt vanwege de prijzenslagen in supermarkt land. Rutte en Holla houden er reke ning mee dat de prijzenoorlog nog lang doorgaat. „Er komt al leen een eind aan als het ge zond verstand zegeviert", zegt Holla. Zijn collega Rutte vindt dat de overheid moet ingrijpen met een verbod op verkopen onder de kostprijs.Als een product niet meer met verlies mag worden verkocht, is de prijzenoorlog snel over."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7