Rapport: Amerika foltert gevangenen in Afghanistan BUITENLAND Sji'ieten in Irak steunen grondwet Gered uit de bittere kou Jörg Haider wint opnieuw verkiezingen in Karinthië Aristide-aanhang richt bloedbad aan Rechts aan de macht in Athene Vuchtelingen massaal terug naar huis Fraudeur zit Downing Street 10 weer dwars e spion mag [te groot zijn "j- De Britse binnenland- itingendienst MI 5 wil (ge spionnen. Dat blijkt lieuw aanmeldingsfor- an de organisatie, aldus 4je zondagskrant The Telegraph. Mannelijke die in 'het veld' willen -j mogen niet langer zijn ■0 meter, vrouwen mo- t boven de 1.70 meter èn. Agenten die langer jen sneller op en kunnen ynakkelijk opgaan in de H, aldus de krant. Kleine- igere mensen worden yeerd door MI 5, maar ^niet in het veld werken. I straathandel iround Zero ^rk - De straathandel bij j Zero in New York, waar eds dagelijks duizenden i de slachtoffers van de en van 11 september Mrdenken, is vanaf nu 3n. Vooral de nabestaan- i de slachtoffers wilden bod van de handel in jember-souvenirs' in de an de plaats waar de jrens stonden. i bij VN-missie jsovo li - Bij het hoofdkantoor l/N-missie in Kosovo is g een zware bom on- Jjk gemaakt. De bom zat |porttas die was achter bij de parkeerplaats van toor in Pristina. De poli- getipt over de bom. oux niet meer balkje op foto - Mare Dutroux geeft gstemming dat foto's n in de krant worden af- I zonder 'balkje' voor jn. Vorige week, bij aan- in het langverwachte tegen hem, verraste hij n door herkenbare fo- aten verbieden. In België gbruikelijk dat dagbla- b's afdrulcken van ver- in de rechtbank. ijaard wint iljoen euro 0 - Een 42-jarige Spaan- ïzel heeft zaterdag 20,6 1 euro gewonnen in de uromilliones'. Dat is de j prijs ooit in Spanje. non teistert lagaskar maandag 8 maart 2oo4 bagdad/anp-rtr-afp-ap De sji'ieten in Irak hebben hun verzet tegen de nieuwe grondwet gestaakt. De moslimmeerderheid lijkt zich neer te leggen bij het ontwerp voor de tijdelijke grondwet, die in een be perkte autonomie voor de Iraakse Koerden voorziet. De sji'ieten vormen zestig procent van de bevolking. De sji'ietische instemming betekent dat de grondwet vandaag getekend kan wor den. De ceremonie was al een aantal malen uitge steld. Sji'ietische politici verklaarden gisteren dat er geen wijzigingen in de tekst komen, ondanks ernstige bedenkingen van de hoog ste geestelijk leider van de sji'ietische moslims in Irak, ayatollah al-Sistani. De ondertekening van de interim-constitutie is van cruciaal belang voor de Amerikaanse plannen om op 30 juni de macht over te dragen aan het Iraakse volk. De tijdelijke grondwet garandeert vrijheid van me ningsuiting, gerechtigheid en het recht van vereniging en vergadering. Het document moet gelden tot een gekozen volksverte genwoordiging beslist over een definitieve grondwet. Daarover wordt ook nog een referendum gehouden. Human Rights Watch hekelt optreden VS kabul/anp-rtr-ap - Het optre den van het Amerikaanse leger in Afghanistan gaat gepaard met buitensporig geweld en er komen onnodig mensen om het leven. Dat stelt de mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch (HRW) in een rapport dat vandaag wordt gepubliceerd. Volgens HRW zijn sinds eind 2001 duizenden Afghanen en buitenlanders opgepakt die er van werden verdacht aanhan ger te zijn van het voormalige Taliban-bewind of van het ter reurnetwerk al-Qaeda. Een deel van hen zou tijdens verhoren zijn gefolterd, in sommige ge vallen met de dood tot gevolg. Bij operaties om deze verdach ten op te sporen zouden ook veel burgerslachtoffers zijn ge vallen. In totaal zou het gaan om circa driehonderd doden. Terwijl de meeste opgepakte mensen inmiddels weer op vrije voeten zijn, zitten op verschil lende plaatsen in Afghanistan en op de Amerikaanse militaire basis Guantanamo Bay op Cu ba nog honderden verdachten vast. Ze hebben geen toegang tot een advocaat en hun familie mogen ze niet ontvangen aldus HRW. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger in Afghanis tan heeft de beschuldigingen tegengesproken. Volgens hem gaat HRW aan het feit voorbij dat Afghanistan nog geen sta biel land is. In Afghanistan zijn duizenden Amerikaanse mili tairen samen met Afghaanse strijders op zoek naar restanten van de Taliban en al-Qaeda. Amerikaanse commando's heb ben in het oosten van Afghanis tan negen Taliban-strijders ge dood. De commando's gingen tot actie over toen een dertigtal Taliban-strijders probeerde een Amerikaanse legerstelling te veroveren. Onder de Amerika nen en de Afghaanse militairen ter plaatste vielen geen slacht offers. Een Amerikaanse leger- woordvoerder heeft dit zater dag bekendgemaakt. Het inci dent deed zich vrijdag voor ten oosten van Orgun, 175 kilome ter ten zuiden van de hoofdstad Kabul, niet ver van de grens met Pakistan. Zaterdag werd in de zuidelijke provincie Zabul een Afghaanse hulpverlener doodgeschoten. De 33-jarige arts was directeur van de plaatselijke afdeling van de Rode Halve Maan. Hij werd onderweg in de auto van zijn werk naar huis door onbeken den onder vuur genomen. Zijn broer, die naast hem in de auto zat, overleefde de aanslag. Het is nog niet duidelijk of de Tali ban achter de aanslag zaten. Een woordvoerder van de Tali ban, mullah Hakim Latifi, her haalde onlangs in een telefoon gesprek met een AP-verslagge- ver recente waarschuwingen dat niet alleen Amerikaanse troepen, maar ook 'Afghanen die de coalitie steunen' doelwit van aanvallen zijn. Hij dreigde met meer aanvallen in het hele land. De Taliban hadden tot nog toe aan de Pakistaanse kant van de grens vrij spel. Het Pakistaanse leger heeft onlangs echter zijn operaties in het gebied opge voerd, tegelijk met een Ameri kaans militair offensief aan de Afghaanse kómt. Al-Qaeda-lei- der Bin Laden zou zich in het grensgebied schuilhouden. knarivo - mogelijk 50.000 men- jloos geraakt door de jie storm Galifo. De cy- )eg zondag met wind- ot 180 kilometer per uur t noorden van het eiland idische Oceaan. Er zijn (richten over doden. Ise architect kt foute grap - De joodse architect holocaustmonument in #Peter Eisenman, is we- Irmeend antisemitisme yaak geraakt. Leden van j van toezicht op de an het monument eisen ïnman zich terugtrekt. teen vergadering van de akte de Amerikaanse t een jodengrap, die -ge leden hem uiterst nemen. Eisenman ver- t zijn tandarts in New m had gevraagd of zijn vullingen van vermoor- i afkomstig waren. moord na slgriep ^In Japan heeft de eige- ^jn een pluimveebedrijf Senlang een uitbraak van ■iep verzweeg zelfmoord j^d. De 67-jarige Hajimu 4ïn zijn vrouw hebben ^gehangen. Nadat dui- 1 Van zijn kippen al aan iep waren doodgegaan, J door met het vervoer levende kippen en eie- jarmee zou Asada ver- (rdelijk zijn geweest voor Ide grote uitbraak van [pep in Japan in korte tijd. I port-au-prince/anp-afp-efe - Gewapende aanhangers van de opgestapte Haïtiaanse presi dent Aristide hebben tijdens een betoging van de voormalige oppositie in Port-au-Prince minstens'zes mensen doodge schoten. Onder hen was een Spaanse journalist. Bijna veer tig mensen raakten gewond. Aristide verliet een week gele den Haïti onder grote interna tionale druk. Na zijn vertrek is een machtsvacuüm ontstaan, waarvan verscheidene rebellen leiders gebruik lijken te willen maken. In delen van het straat arme land zijn nog altijd pro- Aristide-bendes actief. Op tal van plaatsen wordt ook nog ge plunderd. Een internationale troepenmacht, momenteel on geveer 2300 militairen uit de VS, Canada, Frankrijk en Chili, probeert voor enige stabiliteit te zorgen. Leden van die troepenmacht, en ook de Haïtiaanse politie, waren gisteren massaal op de been om geweld tijdens de de- spitsbergen - Marconist Victor Karasyov is dolblij dat hij in een reddingshelikopter van de Russische marine zit. Met 11 collega-wetenschappers is hij gered van een drijvend poolstation dat in grote problemen was geraakt. Bij temperaturen van 40 graden onder nul kraakte vorige week een tien meter hoge muur van kruiend ijs het grootste deel van hun onderzoeksstation. De reddingshelikop ters waren vertrokken van het Noorse Spitsbergen, zo'n zevenhonderd kilometer van de plek waar de wetenschappers zich bevonden. De toestellen kon den amper genoeg benzine meenemen voor de heen- en terugweg. Van de schots waarop het sta tion was gebouwd, oorspronkelijk zes bij twaalf ki lometer groot, bleef weinig over. Eerder al brak de start- en landingsbaan af, waardoor er geen be voorradingsvliegtuigen meer konden landen. De leider van de reddingsactie, de poolonderzoeker Artur Tsjillingarov, zei dat expeditie ondanks alles een groot succes is geworden. „Er is uniek materi aal verzameld." Het was voor het eerst sinds het einde van de Sovjet-Unie dat Rusland weer een groep onderzoekers langdurig onderzoek liet doen naar de noordpool. Foto: AP wenen/gpd - Jörg Haider heeft gisteren de verkiezingen in de Oostenrijkse deelstaat Karinthië ruim gewonnen. Met 42,5 pro cent kreeg de rechtse populist vier procent meer dan zijn ri vaal Peter Ambrozy van de soci aal-democratische SPÖ. Hiermee staat voor Haider een derde termijn als gouverneur van Karinthië vrijwel vast. Bij gelijktijdige verkiezingen in Salzburg moest Haiders FPÖ ruim tien procent inboeten. Dat Haider in Karinthië zelfs 0,4 procent winst boekte ten op zichte van de vorige verkiezin gen heeft niets te maken met spraakmakende verkiezingsthe ma's van zijn partij, want die waren er niet. De peperdure campagne draaide uitsluitend Jörg Haider Foto: EPA om de persoon van Haider. Hij is dus niet afgerekend op zijn omstreden bezoek aan Saddam Hussein en Moammar Gaddafi, noch aan zijn regelmatige bele digende opmerkingen aan George Bush, Gerhard Schroder en Jacques Chirac. Op de vraag waarom Haider ondanks zijn slechte internatio nale imago thuis toch zo popu lair blijft, zeggen waarnemers dat de bevolldng 'gewend' is aan hem. Haider was de zege veel waard. Hij verlootte auto's, deelde vliegtickets uit en gaf kaartjes voor een voetbalwedstrijd van Berlusconi's AC Milan weg. Het kostte hem acht miljoen euro, grotendeels geleend geld. Ko mende tien jaar moet de FPÖ elk kwartaal 90.000 euro afbeta len. Justitie onderzoekt of de le ning wel rechtmatig is. Gewonden worden afgevoerd in Port-au-Prince. Vooraan een onbekende Haïtiaan, links Michael Laughlin, fotograaf van de Amerikaanse krant Sun Sentinel en in het midden achteraan Ricardo Ortega, de correspondent van het Spaanse tv-station Antena 3. Ortega zou later in het ziekenhuis bezwijken aan zijn verwondingen. Foto: AP Socialisten van Papandreou verliezen zwaar monstratie te voorkomen. De zelfverklaarde rebellenleider Guy Philippe, die meeliep in de betoging, was boos dat de agenten en militairen het bloedbad niet wisten te voorko men. Hij zei dat zijn mannen mogelijk weer de wapens zullen oppakken om zichzelf te verde digen. athene/gpd - Griekenland krijgt een rechtse regering met een fikse parlementaire meerder heid. De gisteren gehouden parlementsverkiezingen zijn op een dramatische nederlaag voor de regerende socialistische Pasok-partij en haar leider George Papandreou uitgelopen. De 47-jarige advocaat Kostas Karamanlis wordt namens de partij Neo Democratia premier, de jongste die Griekenland ooit had. De eerste uitdaging voor de nieuwe regering is duidelijk: de Olympische Spelen van aan staande zomer. Veel projecten voor de Spelen liggen ver achter op schema, waaronder de bouw van het dak van het voor naamste stadion. Karamanlis beloofde 'de beste en de veilig ste Spelen'. „Griekenland zal zijn moderne gezicht laten zien." Papandreou beloofde zijn rivaal alle steun bij de orga nisatie. Stakingen van bouw vakkers zijn echter niet denk beeldig nu de conservatieven de verkiezingen hebben gewon nen. De vakbonden zijn op de hand van de socialisten. In het nieuwe parlement krij gen de conservatieven rond de 170 van de 300 parlementsze tels, tegen de socialistische Pa sok 120. De rest is verdeeld over communisten en links-libera len. De socialisten waren, met een kleine onderbreking van 1990 tot 1993, sinds 1981 aan de macht. genève/gpd - Miljoenen vluch telingen in Afrika blijken hun land van herkomst weer op te zoeken. Het Hoge Commissari aat voor de Vluchtingen van de Verenigde Naties (UNHCR) heeft de massale repatriëring aangegrepen voor het samen brengen in Genève van minis ters uit deze landen en verte- kunnen indammen of zelfs om buigen. De opvang en her-in- burgering van repatrianten in genwoordigers van de Europese hun landen van herkomst is het 'Lifestyle-goeroe van Cherie Blair had grote invloed op Britse premier' (advertentie) Unie en een aantal donorlan den. UNHCR-baas Ruud Lub bers hoopt dat er geld op tafel komt om deze 'onverhoopt gunstige ontwikkeling' te on dersteunen, te stimuleren en in goede banen te leiden. „We denken dat minstens twee neteligste probleem. Redmond zegt dat grootscheepse voorzie ningen moeten worden getrof fen om de terugkerenden aan onderdak en vooral werk te hel pen. Anders bestaat de kans dat ze weer rechtsomkeert ma ken." miljoen vluchtelingen uit Ango- Zo heeft Angola te kampen met snel naar de winkel! la, Sierra Leone, Uberia, Soe dan, Eritrea, Somalië, Burundi en de Congo weer naar huis toe gaan of zullen gaan", zegt UN- HCR-woordvoerder Ron Red mond. „We hopen dat de do norlanden en non-gouverne mentele organisaties de handen vluchtelingen teruggekeerd, ineen slaan om de opvang en maar 300.000 vluchtelingen ii herintegratie van zo veel men sen waar te maken. De kans be staat dat we op den duur met 5 miljoen terugkerenden te ma ken krijgen." In de donorlanden is hierop positief gereageerd, al was het alleen-maar omdat dat deze ontwikkeling ook de emigratie stroom richting Europa zou 3,7 miljoen 'interne ontheem den' voor wie huisvesting en emplooi moet worden gevon den. Sierra Leone moet 270.000 vluchtelingen opnemen en Li beria verwacht er 320.000. Naar Eritrea zijn al ruim 100.000 kampen in Zuid-Soedan kijken de kat nog uit de boom. Het zelfde geldt voor het chaotische Somalië, nog steeds een land zonder centraal gezag. Toch zijn de afgelopen jaren bijna een half miljoen Somaliërs te ruggegaan naar de meer rustige noordelijke en noordwestelijke regio's van hun land. londen/anp - De Britse premier Tony Blair en zijn vrouw Cherie worden opnieuw ach tervolgd door verhalen van de veroordeelde fraudeur die het paar eind 2002 in de pro blemen bracht. De Australiër Peter Foster beweert in gesprekken met Britse kranten dat zijn ex-vriendin Carole Caplin, de 'life style-goeroe' van mevrouw Blair, een 'onge zond grote invloed' op de Britse premier had. Foster - in het verleden veroordeeld wegens fraude en oplichting - zorgde voor het eerst voor problemen - bekend geworden als 'Cheriegate' - toen eind 2002 bleek dat Che rie Blair hem had gevraagd te bemiddelen bij de omstreden aankoop van twee luxueu ze appartementen in Bristol. Foster zegt binnenkort met een biografie te komen en naar aanleiding daarvan sprak hij met onder andere de Britse zondagskrant The Independent on Sunday. Daarin vertelt hij dat niet de relatie tussen zijn ex-vriendin Carole Caplin en mevrouw Blair, maar die tussen Caplin en Tony Blair 'de ware. vriend schap' was. Caplin zou Blair niet alleen kle dingadvies hebben gegeven - tot goede raad over zijn ondergoed aan toe - maar hem ook hebben geadviseerd hoe hij met mensen en situaties moest omgaan en hoe hij zichzelf moest presenteren. „De invloed die zij op hem heeft is buiten gewoon. Hij belde haar bijna iedere avond en vertelde haar dan alles over zijn werkdag en de mensen die hij ontmoette. Hij belde haar om te vragen wat hij bij welk overhemd aanmoest. Ze spraken over Gordon Brown (minister van financiën in het kabinet-Blair, red), en zij vertelde hem dat hij moest zor gen dat er iemand anders bij was als hij met Brown sprak", vertelde Foster aan de krant. Hij zei dat hij eerst vol ontzag was dat Blair zo vaak met zijn partner belde. Maar na een maand of vier kreeg hij er genoeg van. In een gesprek met de Australische krant Sun-Herald zei Foster dat Tony Blair en Caplin een intieme relatie hadden. Gezien zijn achtergrond moet het verhaal van Foster met de nodige korrels zout wor den genomen. Maar 'Cheriegate' heeft laten zien dat de Australiër voor politieke proble men kan zorgen. Een woordvoerder van de Britse premier heeft inmiddels de invloed van Caplin op eerste minister Tony Blair ontkend. Tony en Cherie Blair bij hun aantreden in 1997, toen er nog geen vuiltje aan de lucht was. Archieffoto: AP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5