'Levenslang voor gestoorde tbs'ers' BINNENLAND Extra geld wegwerken lerarentekort grote steden Oppositie ziet weinig nieuws in CD A-notitie over integratie 'Afghaanse vrouw heeft nog elke dag te maken met onderdrukking' Donner voor één minister van rechtshandhaving Ook Heineken wil af van 'horecatycoon' Kooistra Lucht vol verfpoeder Stichting steunt campagne van burgemeesters in spe Boomstronk tegen kappen werkt met je lasergun be politie werkt bin- jet een nieuw type la- prmee ze ook hardrij- lasershield in de Jen, kan betrappen, n woordvoerder van ndaag weten. De la in de afgelopen In het geheim getest ■tegen snelheidsdui- IJIderland rijden op dit o'n 5000 automobi- met een lasershield 10. Die verstoren de jontrole. itingstekort loger zijn' - Bijna 60 procent 'derlanders vindt dat gstekort dit jaar len tot meer dan 3 jat bleek zaterdag uit ;oek van bureau In- ipdracht van RTL p de vraag wat het loet doen als de be- fph onder de 3 procent ^en, vindt 42 procent vijfhonderd onder lat er extra moet [zuinigd. itein twijfelt |de termijn m - Eurocommissaris A (70) zegt nog te twij- j een nieuwe periode i in Brussel wil zit- nvoors en tegens", :ren in tv-program- hof. In november rmijn af van de hui- iese Commissie, het estuur van de EU. iog hield Bolkestein oi voor een tweede ior zichzelf, maar nu ijfel toe te slaan. „Ik del eens wat anders va. Boeken of columns bijvoorbeeld." al oppen op gezoek g ntTAD - Met een eucha- atig bij het graf van de virus in de Sint Pieter ïvderlandse bisschop- ebrgen aan hun vijf- atverkbezoek aan het diegonnen. Tot zater- j ze aan paus Johan- 5II en de Curie, zijn pparaat, verantwoor- gen over hun beleid _/orige zogeheten ad- ~"bek in 1998. Het Ne- ibezoek ad limina aven van de aposte len Paulus) zou offici- ïar zijn, maar werd rganisatorische rede- teld. nobilist ramt «van woning ïdiizEN - Een 19-jarige nlist uit Biddinghuizen ïdag de voorgevel van sag geramd. De jongen ven bocht remmen, site het gaspedaal in. usgen een geparkeerde rnde een tuinhekje en mn huis naar binnen, r Iers van het huis kwa- de schrik vrij. Er is 2eschadigde voorgevel tingsgevaar. De ge it ining was net grondi- iveerd. n ,/land heeft igskrant ie{ 'Eindelijk in de ar- i. £3' kopte de eerste htant die Nederland wh rijk is, De Twent- iafant Tubantia op Zon- ifant mikt met deze inb mensen die doorde- hen tijd hebben voor de le zondagskrant staan oergrond- en lifestyle- ït en veel sport. In het Ickijn diverse vergeefse utondemomen om een :drant op te zetten. Pjmg belaagt rs Go Ahead j- Go Ahead Eagles be- i op maatregelen te- pporters die zich vrij- tegenover de spelers jisdragen. De spelers vrijdagnacht na terug- de verloren uitwed- >n Sparta door een ongeveer twintig eieren bekogeld. 'erden bedreigingen iwd. Ook waren de an auto's van een aan- jllers lek gestoken. Er ïs mannen tussen de jaar gearresteerd. De rftte. lood door Ide boom i rodenrijs - Een 68- h uit Bleiswijk is vrij- et leven gekomen k een boom op hem jlachtoffer rooide bo en stuk land van een in Berkel en Roden- 'an de bomen viel op iie ter plekke bezweek verwondingen. maandag 8 maart 2004 den haag/gpd - De vier grote steden én de gemeente Almere krijgen van het Rijk extra geld om het lerarentekort in het voortgezet onderwijs weg te werken. Daardoor kunnen er dit jaar en volgend jaar in deze vijf gemeenten 370 leerkrachten bij komen. In heel Nederland zijn er op dit moment zo'n 430 vacatures in het voortgezet onderwijs, waar van het merendeel op middel bare scholen in Den Haag, Utrecht, Rotterdam, Amster dam en Almere. Als gevolg van de vergrijzing van het leraren korps en de toestroom van nieuwe leerlingen dreigt dat le rarentekort binnen drie jaar nog eens tien keer zo groot te worden. Per docent komt tussen de acht- en vijftienduizend euro beschikbaar, heeft minister Van der Hoeven (onderwijs) van daag toegezegd. Met het extra geld kunnen de vijf genoemde steden in de periode 2004/2005 ten minste 370 zogeheten zij- instromers en (nog) niet-be- voegde leraren opleiden tot vol ledig gekwalificeerde docenten. Om de begeleiding van deze leerkrachten te verbeteren wor den nog eens tweehonderd coaches aangesteld; een nieuwe functie binnen het voortgezet onderwijs. Van der Hoeven is van plan om de komende jaren meer alter natieven voor de klassieke lera renopleiding in het leven roe pen. Zo wil zij het mogelijk ma ken dat studenten na afloop van een hbo- of universitaire studie via een 'kopjaar' alsnog de lesbevoegdheid halen. Ook zouden middelbare scholen be halve leerlingen ook leerkrach ten moeten opleiden in een zo geheten 'duaal leertraject' (deels theorie- en deels prak tijklessen). Om deze beroepsopleiding voor leraren in goede banen te leiden, moeten scholen sluiten de afspraken maken met de be staande lerarenopleidingen. In de vijf grote steden stelt minis ter Van der Hoeven voor deze 'leer-arbeidsovereenkomsten' alvast 150.000 euro beschik baar. den haag/gpd - Onverbeterlijke tbs'ers moeten in het vervolg le venslang achter de tralies ver dwijnen. Dat vindt het WD-Ka- merlid Griffith. Ze heeft een plan opgesteld om te voorkomen dat ernstig gestoorde criminelen steeds weer kunnen toeslaan in de samenleving. Een proefverlof voor een ze dendelinquent of moordenaar mag volgens Griffith op zijn vroegst na tien jaar worden toe gewezen. Dat kan nu na zes jaar. Wie tijdens een proefverlof weer een ernstig misdrijf pleegt, moet voorgoed achter slot en grendel. De WD vindt een tbs-behande ling van twee jaar voldoende. Als blijkt dat de psychiatrische behandeling niet is aangesla gen, zou de crimineel niet meer vrij mogen komen. Niet langer de rechter mag be slissen over een proefverlof, vindt de WD. Een speciale VVD wil maatschappij beter beschermen commissie van deskundigen zou dat moeten doen. „In 40 procent van de gevallen dat de rechter een proefverlof toestaat, gaat dat besluit in tegen het uit drukkelijke advies van de tbs- kliniek. Tijdens die proefverlo ven vervallen relatief veel crimi nelen in herhaling. Dat willen we niet meer", zegt Griffith. Uiteindelijk gaat 70 procent van de gestoorde criminelen weer een keer in de fout. Met name zedendelinquenten scoren hoog als recidivist. „Dit is zeer verontrustend. Het huidige tbs- systeem is volledig achter haald", oordeelt Griffith. „We moeten de maatschappij beter beschermen." De WD ergert zich aan de ver schillende methoden die tbs- klinieken hanteren om vast te stellen of een gestoorde crimi neel na zijn vrijlating weer een gevaar vormt voor de samenle ving. „In Canada wordt een re delijk succesvol recidive-taxa tiesysteem gehanteerd. Het zou mooi zijn als dat ook in Neder land wordt toegepast Maar minstens zo belangrijk is dat onze tbs-klinieken zich voort aan van dezelfde methode be dienen", vindt de liberale justi- tiewoordvoerder. Het plan van Griffith heeft tot gevolg dat er vele tientallen ex tra cellen moeten worden ge bouwd, om de onbehandelbare criminelen in te huisvesten. Daar staat volgens haar een kostenvermindering tegenover. Een gewone cel kost per dag ongeveer 230 euro, een verblijf in een tbs-kliniek 470 euro. GroenLinks: Volstrekt absurd Amsterdam - Greenpeace heeft zaterdag op de Nieuwmarkt in Amsterdam een enorme boom stronk uit het Amazone-oerwoud neergezet. De milieuorganisatie wil het publiek een indruk geven van de gevolgen van illegale houtkap. De boom stronk is 5 meter hoog, 4 meter in doorsnee en weegt ongeveer 13.000 kilo. Zo'n boom levert op de Europese markt 23.000 euro op, aldus Green peace. Maar het ecosysteem heeft eeuwen nodig om zich na de kap te herstellen. Hele stukken bos worden gekapt, alleen maar om in de buurt van de woudreus te komen. Foto: ANP/Thomas Slijper den haag/gpd - De CDA-notitie over integratie bevat weinig nieuws, vinden PvdA en D66. Het voorstel om jongeren die zonder diploma van school gaan een lagere uitkering te ge ven klinkt wel stoer, aldus deze partijen, maar is in feite weinig nieuws. GroenLinks heeft wel harde kritiek en noemt de CDA- plannen 'volstrekt absurd'. Het CDA presenteerde vandaag de nota Nederland Integratie- land. Daarin formuleert een werkgroep onder leiding van de Rotterdamse wethouder Van der Tak hoe het CDA de inte gratieproblemen wil aanpak ken. Van der Tak meldde zater dag al in de media dat het CDA schoolverlaters op hun uitke ring wil korten als ze geen baan kunnen krijgen omdat ze geen diploma hebben. Groenlinks-fractievoorzitter Halsema noemt dit een 'valse maatregel', die niet kan in tij den van stijgende werkloos heid. „Je kunt jongeren die er niet in slagen een diploma te halen niet straffen door ze te korten op de uitkering. Zo hou je ze gevangen in armoede." Volgens de PvdA is er echter weinig nieuws onder de zon. „Het is nu al zo dat je alles moet doen om aan een baan te komen. Wie niet meewerkt aan om- en bijscholing kan een la gere uitkering krijgen. Dat is staand beleid", zegt Tweede- Kamerlid Dijsselbloem. D66- leider Dittrich spreekt van een defensieve maatregel. „Het klinkt ferm, maar het is de vraag of een leerling die onge motiveerd in de klas zit toch maar besluit op school te blij ven vanwege het feit dat hij la ter misschien geen uitkering krijgt." D66 ziet meer in het aanpassen van de vmbó-oplei- ding. Ook het voorstel om migranten sociale rechten te laten 'spa ren', zodat ze pas na een aantal jaren recht hebben op een vol ledige uitkering kan geen gena de vinden in de ogen van GroenLinks. Van der Tak wil migranten die net in Nederland zijn recht geven op eenderde van de standaarduitkering en dat via tweederde (na zes jaar) opbouwen tot een volledige uit kering in tien jaar. Oud-pg-chef Docters van Leeuwen pleit voor Deltaplan justitie door Patrick Meershoek Amsterdam - De Afghaanse mensenrechtenactiviste Sima Samar vierde vandaag Interna tionale Vrouwendag in Amster dam. In haar land hebben de meeste vrouwen niet eens weet van het bestaan van de wereld wijde 'vrouwenfeestdag'. Een paar weken terug zond de televisiezender in Kabul een optreden van een zangeres uit. Voor Sima Samar was het een historisch moment. „Het was vrouwen onder de Taliban ver boden om te zingen, laat staan dat het op televisie kon worden uitgezonden." Het zijn stappen in de goede richting, vertelt Samar, al zijn ze klein. „De situatie van vrou wen in Afghanistan is verbe terd, maar niet veel. In de nieu we grondwet hebben mannen en vrouwen dezelfde rechten. Maar in de praktijk hebben veel vrouwen nog elke dag te maken met onderdrukking." Samar (47) is voorzitter van een onafhankelijke mensenrechten commissie in Afghanistan. Zij kreeg internationale aandacht als eerste vrouwelijke minister in de overgangsregering van Karzai. Zeventien jaar eerder, tijdens de Russische bezetting, had zij haar land moeten ont vluchten. In buurland Pakistan stichtte Samar een school en een ziekenhuis voor Afghaanse vluchtelingen. Daarna kwamen er ook scholen aan de andere kant van de grens. Onder de Taliban volgden tien duizenden jongens én meisjes illegaal onderwijs op een van de scholen. Nu leveren die scholen een belangrijke bijdrage aan de wederopbouw.Alles begint bij educatie", zegt Samar. „Afgha nistan heeft na vijfentwintig jaar oorlog een geweldige ach terstand opgelopen. Het herstel begint op school." Hoewel er officieel geen belem meringen meer zijn om naar school te gaan of een baan te zoeken, blijven veel vrouwen aan huis gekluisterd. De burqa is niet afgeworpen. Samar ver moedt dat in de steden de helft van de vrouwen nog steeds ge sluierd over straat gaat. „Voor een deel wordt de burqa gedra gen uit gewoonte, voor een deel uit angst. Het zal voor veel vrouwen ook een praktische oplossing zijn. Het is misschien eenvoudiger om met sluier de straat op te kunnen dan met moderne kleding te worden veroordeeld tot een bestaan binnenshuis." De mensenrechtencommissie van Samar probeert de positie van met name vrouwen en kin deren te verbeteren. Het lijkt een onmogelijke opgave in een land waar wetteloosheid heerst. „Het afgelopen jaar hebben we veel aandacht besteed aan de kinderen in het noorden. Daar is een levendige handel in kin deren. Sommigen worden slachtoffer van orgaanhandel, anderen vertrekken naar het buitenland om als slaaf of sol daat te worden ingezet. De af gelopen maanden zijn twee netwerken van smokkelaars op gerold. De handel is niet afgelo pen, maar er wordt tenminste iets tegen gedaan." hilversum/gpd - Justitieminis ter Donner voelt wel voor één ministerie van 'rechtshandha ving', dat zowel de politie als justitie aanstuurt. Dat zei hij gisteravond in het tv-program- ma Netwerk. Nu valt de politie ónder Binnenlandse Zaken en gaat Donner over het justitieel apparaat. Bij het samenstellen van een nieuw kabinet is die vraag ook steeds aan de orde, erkende Donner, die zelf als informateur betrokken was bij de vorming van beide kabinetten-Balke nende. Hij voegde er wel aan toe dat dit zijn persoonlijke me ning is. Als minister van justitie heeft hij hier nog geen opvat ting over. De instelling van één ministerie van rechtshandhaving was een van de voorstellen die de voor malige chef van het college van procureurs-generaal, Docters Van Leeuwen, in de uitzending deed. Het maakt deel van het 'Deltaplan voor de rechtshand having' dat er volgens Docters van Leeuwen moet komen om de problemen op te lossen waar Docters van Leeuwen. Foto: Dijkstra politie en justitie mee kampen. „De rechtsstaat wankelt op de rand van een crisis", aldus de oud-voorzitter van het college van pg's. Zo vindt hij dat het openbaar ministerie zich moet specialise ren op bepaalde vormen van criminaliteit, dus aparte officie ren voor bijvoorbeeld milieude licten en één 'milieurechtbank'. Ook moet het OM de kwaliteit van de juristen die het in huis heeft beter bewaken. Verder moeten de korpschefs van poli tie onder leiding van de minis ter zelf verantwoordelijk wor den voor het beheer van hun korps. Nu wordt de politie nog aangestuurd door de burge meesters en het OM. Docters van Leeuwen bepleitte ook de vorming van een nationaal re chercheteam met internationa le contacten om de grote en zeer kapitaalkrachtige drugs kartels aan te pakken. Volgens Donner is het Delta plan dat Docters van Leeuwen voorstelt niet nodig, al noemde hij 'de situatie zoals die nu is gegroeid onaanvaardbaar'. In het recente Veiligheidsplan van Binnenlandse Zaken en Justitie is een groot deel van de maatre gelen die Docters van Leeuwen wil al in gang gezet. Donner voelt er dan ook niets voor een staatscommissie in te stellen om het geschetste Delta plan te formuleren. „Dat bete- Minister Donner. Foto: ANP kent dat we tien tot vijftien jaar vastzitten in de huidige situatie voordat het rapport van zo'n commissie besproken is in de Kamer", waarschuwde de mi nister. „We zullen altijd vanuit de bestaande situatie moeten werken. Je kunt niet zeggen: we beginnen helemaal opnieuw." Relatie steeds moeizamer amsterdam/gpd - De Heine- ken-brouwerij is de omstreden horecatycoon Sjoerd Kooistra als klant liever kwijt dan rijk. De brouwerij is druk doende de za kelijke contacten met de Gro ningse zakenman 'af te bou wen'. Grolsch weigert 'om rede nen van ethiek' al jaren met Kooistra zaken te doen. Heineken zit al geruime tijd met Kooistra in de maag, zo laat woordvoerder Koopal doorschemeren. De vraag is al leen: hoe kom je van hem af? „Ja, wij volgen alles wat er over Kooistra gepubliceerd wordt nauwgezet", aldus Koopal. „Maar wij kunnen natuurlijk niet handelen op basis van ge ruchten of publicaties. Boven dien doen wij alleen maar za ken met hem via tussenhuur. In de exploitatie heeft Heineken geen enkele zeggenschap. Het overgrote deel van zijn zaken doet Kooistra met Interbrew." Wat Heineken betreft is er wel een kentering gaande. „De rela tie met Kooistra is de afgelopen jaren wel steeds moeizamer ge worden. Ja, er is sprake van een afbouw." Over de redenen daarvan wil Heineken echter niets zeggen. Interbrew wil he lemaal niets kwijt over alle commotie rond Kooistra, be halve dan dat de brouwerij, al dus woordvoerder Laurijssen, met de tycoon een 'prima rela tie' onderhoudt. Tien personeelsleden van de failliete Oesterbar in Amster dam en hun fiscaal adviseur Lancée hebben afgelopen vrij dag bij justitie aangifte gedaan tegen Kooistra, diens pachters Lammertink en Nijdam en Kooistra's advocaat De Jong. Volgens de aangifte hebben de vier bedrieglijke bankbreuk ge pleegd (onttrekking van geld en goederen aan een faillissement) plus faillissementsfraude. Rotterdam - Hindoestaanse Rotterdammers heb ben gisteren het nieuwe jaar ingeluid tijdens het zogeheten Holi-phagua feest, ook wel het oogst feest genoemd. Tijdens het feest wordt geen on derscheid gemaakt tussen rijk en arm. De mensen bestrooien elkaar met verfpoeder en dat staat symbool voor het feit dat iedereen gelijk is en dat het leven vergankelijk is. Foto: ANP/Inge van Mill Hilversum/ANP - Bram Peper, Henk Westbroek, Jan Nagel en Klaas Wilting richten een stich ting op die kandidaten voor het gekozen burgemeesterschap begeleidt bij hun campagne. Dat maakte Nagel gisteren be kend tijdens jubileumcongres bij het 10-jarig bestaan van Leefbaar Hilversum. De stichting moet het partijloze kandidaten makkelijker maken zich verkiesbaar te stellen, als volgens de plannen van het ka binet in 2006 de eerste burge meesters worden gekozen. Ge- interesseerden kunnen zich, nadat de wet is aangenomen, melden op een website. Daarna onderzoekt de Stichting Kies- bingemeester of het om een se rieuze kandidaat gaat. Vervol gens krijgt de kandidaat advie zen over campagne voeren en omgaan met de media. Het is afwachten of die advie zen ook helpen. Zo bleek uit een onderzoek door Maurice de Hond in opdracht van Leefbaar Hilversum, dat een populaire kandidaat van een grote partij de beste papieren heeft. De Hond deed onderzoek in zeven steden. Hij legde de onder vraagden een fictieve kieslijst voor om te kijken hoe de huidi ge burgemeesters het zouden doen bij een^verkiezing. In Utrecht zou Brdhwer-Korf wor den verslagen door Westbroek, in Den Haag zou Deetman het afleggen tegen politieke zwaar gewichten als Jeltje van Nieu- wenhoven en Erica Terpstra. Burgemeester Cohen van Am sterdam en Opstel ten van Rot terdam zijn volgens het onder zoek van De Hond juist wel in staat om meer dan de helft van de kiezers achter zich te krijgen. Grootste tegenstander voor Co- hen zou Rob Oudkerk zijn met ongeveer 20 procent. Bram Pe per zou in Rotterdam voor het zelfde percentage kiezers goed zijn. Peper gaf op het Leefbaar Nederland Congres opnieuw aan mee te doen met de verkie zingen zonder zijn partij de PvdA.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3