Op een sociale manier naar de top Vechten tot het bittere einde SPORT 9 Tjerk Kramer verlaat boos het water bij AZC Sassenheim verrast Katwijk HDC 989 maandag 8 maart 2004 -rtiger Van Duijvenvoorde >lt Twintig voorbeeldig in aan den rijn - Op eerbiedwaardige .id van de Afrikaanse toplopers heb- "4e veteranen uit de Leidse regio zich geweerd tijdens de Twintig van Al- Leidenaar Jaap van Duijvenvoorde gisteren een bevredigende test af le marathon van Rotterdam (1.05.47) achter hem finishte zijn clubgenoot rJrouwer de Koning van Leiden Atle- tok veertiger Hans Wubben (AAV *36) :de zich onder de tien beste Neder- atleten. e drie snelle veertigers beschikt Van ^nvoorde (41.) over de meeste erva- de weg. Hij startte behoedzaam en pas halverwege aan het kop van sine groep zien. Met Brouwer de Ko- ^42), die zijn persoonlijk record ruim inuut scherper stelde (1.06.05), en van Lunzen hield hij de schwung in het laatste kwart toe te slaan. aanloop naar Rotterdam deed Van nvoorde het drie weken geleden in :1 op de 30 kilometer wat rustiger vorig jaar, In Alphen daarentegen :rde de pupil van Mustapha Elorche 1 van 2003, enerzijds door gunstiger idigheden en anderzijds door een verdeling van zijn krachten. 'ubben leert van zijn fouten. De -er uit Roelofarendsveen begreep al an de wedstrijd dat hij niet met het jan Leiden Atletiek moest meegaan! Ien kracht realiseerde hij een tijd van jel later arriveerde de eerste Leidse njgmiiiner' aan de finish op de Prins gardiaan. Jaco Luijendijk had een gel- leuus voor zijn matige eindtijd van 7. Hij had niet alleen zelf gelopen, bok hand- en spandiensten verricht le Noorse Susanne Wigene, die der- J de vrouwen werd. De Leidenaar Voorlopig geen grote ambities meer weg. Na een kwakkelwinter met en blessures ziet hij dit jaar af van rathondebuut in Rotterdam. Luij- richt zich in plaats daarvan op het loen. „jmo strikt, Hissou glipt aan den run/gpd - Op 4 april be- ze tot de favorieten voor de zege in terdam Marathon. In de Twintig van gaven Felix Limo en Salah Hissou wrproefje. Hissou won, omdat Limo veg zijn veter moest strikken, stomste fout ooit", aldus de Keni- ij kon er om lachen. „Het is beter ;t me hier overkomt, dan straks in Hissou vond overigens dat hij eerste wedstrijd ooit over deze af- rustig aan" had gedaan. Opmerke- ant de Marokkaan finishte slechts Ken seconden boven het (officieuze) record van Khalid Khannouchi minuten). Hissou zei daarvan on- geen weet te hebben gehad, mo (23) werd in oktober vorig jaar in de Amsterdam Marathon. limo ;rde toen met een tijd van 2.06,42. r (32) was lang een topatleet op de die in Rotterdam debuteert op de 'ion. Hij heeft daarbij de gang van landgenoot Jaouad Gharib als voorbeeld. Gharib debuteerde een leden in Rotterdam, plaatste zich ior de WK in Parijs, waar hij goud de 42,195 meter. Jaco Luijendijk (startnummer 91) offert zijn kansen op voor de Noorse atlete Susanne Wigene (1008). Ook de Kenyaanse Hilda Kibet (1002) probeert de Leidse 'haas' bij te houden. Foto: Eric Taal alphen aan den run/gpd - De kleine postbeambte uit Kapsoit laat als altijd haar liefste glimlachje zien. Ze droomt nog van olympische roem, zegt ze. Ook al is Tegla Chepkite Loroupe bijna 31 jaar, kende ze twee mindere jaren en moet ze maar zien terug te komen. „Over drie weken weet ik meer", zegt ze. „Over een paar maanden, misschien." In haar gouden jaren won Loroupe veel, bijna alles. Maar op de Olympische Spe len lukte het steeds niet. Drie keer werd ze wereldkampi oene op de halve marathon. Ze won de marathons van Rotterdam, Berlijn, Londen en New York. Vestigde in april 1998 in Rotterdam het wereldrecord op die afstand (2.20,47) en verbeterde dat anderhalf jaar later in Berlijn (2.20,43). In Nederland liep ze vaak en graag, vooral in de Dam tot Damloop en op het strand van Egmond. In de Twintig van Alphen liet ze zich gisteren weer eens zien in een Nederlandse wegwedstrijd. Simone Steicu was haar in de eindsprint te snel af. „Toen Tegla na zes tien kilometer versnelde", vertelde de Hongaarse na af loop, „kreeg ik het heel zwaar. Ik dacht: misschien moet ik maar blij zijn met de tweede plaats." Maar Loroupe kon haar ver snelling niet doorzetten. Steicu bleef volgen en sloeg in de slotmeters toe. „Het is mooi van Tegla te winnen. Maar Tegla is niet meer zoals vroeger. Het is moeilijk haar te verslaan, maar niet zo moeilijk als vroeger." Tegla Loroupe, dat is die kleine. Slechts veertig kilo en niet langer dan 1.56 meter. Haar middelnaam Chepkite betekent zo veel als 'klein, maar sterk'. En dat is ze. Klein en oersterk. Loroupe van de stam der Pokot werd gehard door het dagelijks le ven in Kenia, waar ze als kind al dagelijks vele kilome ters achter het vee aanliep en sjouwde met grote bos sen hout en water. Postbeambte is ze alleen in naam, want Loroupe verblijft vooral in het Duitse Detmold bij haar masseur, trainer en manager Volker Wagner. Hij liet zich in 1991 overhalen haar te begeleiden. Kleine Tegla, pas 18 jaar oud, wilde naar de Spelen van Barcelo na, maar wist niet hoe. Hij bracht haar naar de wereld top, maar de kritiek is ook dat Wagner haar te veel wed strijden liet lopen. Tot aan de Olympische Spe len in 2000 was ze 's werelds beste. Maar juist in Sydney was ze ziek geworden en op zowel 10.000 meter als mara thon buiten de medailles ge vallen. Het is alsof ze haar magie sindsdien kwijt is. Na- oko Takahashi en later Ca therine Ndereba verbeterden haar record. En sedert twee jaar regeert Paula Radcliffe met straffe hand op de ma rathon. Loroupe won in de afgelopen jaren weinig aan sprekende marathons van Keulen en Lausanne. Loroupe kampte met rug klachten die haar in 1997 bij na hadden gedwongen tot stoppen. Toen kreeg een foute diagnose van een arts in New York de schuld. De oorzaak ligt echter in het harde bestaan in haar jeugd. En het feit dat Loroupe niet klaagt, ook al heeft ze nog zo'n pijn. „Wij Pokot," zei ze ooit tegen 'Runners World', „hebben geleerd te vechten tot het bittere eind." Strijd leverde ze immer te gen de Keniase bond, die haar vaak niet zag staan. Tot december vorig jaar. Lorou pe kreeg het voor elkaar in haar geboortestreek een vre- desrace te organiseren, zón der steun van die bond. In de Afrikaanse streken waar zoveel gewapende gevechten zijn, bracht zij 15.000 men sen samen om als vrienden te rennen. Met deelnemers uit onder andere Soedan, Somalië, Oeganda en Kenia. Eind dit jaar volgt de tweede editie. Het gaf verbaasde gezichten in Kenia. Dat die kleine, strijdbare vrouw uit Kapsoit hiertoe in staat was. De vol doening voor Loroupe is misschien groter dan alle olympische roem, die ze steeds misliep. Dat klinkt ook door in haar antwoord op de vraag hoe ze haar sportieve toekomst ziet: „Ik zie wel." door Dirk Kloos waterpolo - AZC heeft een moeilijk weekeinde achter de rug. Niet alleen verloren de Al- phenaren zaterdag in Amers foort met 7-5 van AZ&PC, maar erger nog waren de onderlinge problemen. Tjerk Kramer ver liet aan het einde van de derde periode boos het water. Team manager Andre de Jeu hield zich op de vlakte. „Wat er ge beurde was voor ons niet ac ceptabel. Hoewel we met 6-5 achterstonden, hebben we hem niet meer laten spelen." AZ&PC profiteerde van de Alphense problemen en bepaalde in de laatste zeven minuten de eind stand op 7-5. AZC schorste Kramer, die zich vain commentaar onthield, voor de wedstrijd van gisteren tegen HZ/Zian, die met 7-6 werd ge wonnen. Na een snelle 2-0 voor Alphen kwamen de Hagenaars sterk te rug. Bij 3-5 leek het vonnis over AZC geveld. De ploeg toonde echter een bewonderenswaar dige veerkracht. De zone werd verlaten en vervangen door een press en Zian werd terugge drongen. AZC stoomde in een keer door naar 7-5. Doelpunten AZC: Kimmo Tho mas en Niels Zuidweg 2, Mi- chiel Vork, Jary Göbel en Chris Boot. De Zijl-LGB/Vivax verloor ook het tweede duel dit weekeinde. Na Polar Bears vrijdag (4-14) was ook ZPB te sterk: 9-3. ZPB kende een flisende start en stond na een periode al op 4-1. Coach Jacob Spijker zag toen de bui al hangen. „Wij moeten in de beginfase met onze tegen stander mee kunnen. Lukt dit zoals tegen AZ&PC en AZC dan spelen we tot aan het einde mee, nu lukte dat dus niet." Doelpunten Zijl-LGB/Vivax; Roeland Spijker, Joost Wielaard en Joachim de Ruijsscher. LZ 1886 hield de kans op een plek bij de bovenste twee in de degradatiepoule in leven door twee keer te winnen. Zaterdag was de ploeg van coach Michel van der Zeeuw in Zaandam, on dermeer door drie doelpunten van Joeri Klein, veel te sterk voor Alliance: 5-11. Gisteren volgde in eigen bad het treffen met Brandenburg. Tot halverwege het derde part was de ploeg van de Leidse coach Ruud Plouvier heer en meester: 4-9. Plotsklaps kreeg LZ 1886 echter de geest. Nog in de derde periode werd de ach terstand verkleind tot 6-9. Langzaam kroop LZ naderbij. Met nog een halve minuut te gaan schoot Joeri Klein de niet meer verwachte 12-11 binnen. Topscorers LZ 1886: Martijn Laurense 4, Joeri Klein 3. waterpolo - Sassenheim heeft verrassend de streekderby in en tegen Katwijk gewonnen: 4-5. Katwijk-coach Ruud Wormg- oor: „We misten Ferry Spros en dat scheelt. Doordat Dirk Haas noot al in de eerste periode te gen twee p's opliep, had ik te weinig wisselmogelijkheden. Katwijk scoorde slechts een keer uit zeven man-meer-situa- ties. Sassenheim was in een meer spannende dan goede wedstrijd de bovenliggende partij. Mede daarom vond Sas- senheim-coach Aarjen Mei erink dat zijn ploeg terecht had gewonnen. „Verdedigend zat het bij ons goed en de kansen die we kregen gingen er keurig in." Lichtpunt voor Katwijk was het spel van Mike de Mooy. De van LZ 1886 overgekomen spe ler zorgde met twee fraaie ac ties voor evenzovele treffers. Doelpunten Sassenheim: Rem- co de Bruin en Martijn Odems 2, Jerry Lepel. Katwijk: Mike de Mooy 2, Dirk Haasnoot en Hans van Duin. Alkemade won gemakkelijk van streekgenoot NZPC. De Noord- wijkse coach Jaap van der Bent: „Ze waren gewoon te goed voor ons. Zowel fysiek als qua zwemsnelheid werden wij afge troefd." Alkemade nam snel een 5-1 voorsprong en bouwde die uit tot 11-5. Koudekerk speelde een merk waardige wedstrijd tegen ZD- HC. Het leekop een eenvoudige zege af te stevenen, want hal verwege de derde periode stond het 1-5. Hierna ging alles mis. Coach Mark Rimpel: „Lars Bergsma deed niet mee en me de daardoor hadden we weinig wissels. ZDHC ging fysieker spelen. Zelfs twee keer een man meer leidde niet tot een doel punt." Nog in de derde periode kwam ZDHC langzij (5-5). In de laatste periode werd Koudekerk de genadeklap toegediend: 7-5. Doelpunten Koudekerk: Je roen Wolfers 2, Hage Stolk, Niels Martha en Rob Westgeest. De vrouwen van De ZijL-LGB- /Vivax leden, zonder Ingrid Ou- werkerk, een verassende neder laag tegen Trivia: 6-3. In de tweede periode sloeg Trivia het gat (4-1). Doelpunten Zijl-LGB- /Vivax; Iefke van Belkum 2 en Esther Redegeld. De vrouwen van Alkemade verloren met 3-5 van ZWV/Nereus 2. 10er van der Hulst IS I hiiWoubrugge, Hoogmade scjiden, het zijn door- i kleine dorpen waar de )0l genten opgroeien. Lei- eiin deze regio voor een stij» zorgen. In de periode disport Vereniging Lei- I tegen de stroom in w)ien - de in financiële zekerende ijsbaan aan de >°lan wordt met sluiting - staat een veelbelo- tis j.- yneratie schaatsers 18, ),l snbaan van de ijshal is =31kt. Jonge schaatsers bh warm tot het mo- ze naar de andere zij- e boarding worden ge- I. Eén voor één zetten d neer om zo hoog te eindigen op deze fi- 'an de clubwedstrijd, moet het doen zon- mceerd pistool. Hij e talenten weg door ree houten plankjes te- r aan te slaan. Per records sneuvelen aan le band. Een van de de 13-jarige Tessel van ïl meteen weten hoe ijdgenootje Roxanne ert het er heeft afge- VL heeft met het duo aanwezige Michelle ie pupillen die op de KNSB-ranglijst in de :aan. aze vereniging een jewelste", verklaart f Frank Steenkamp Jdeel het succes. Hij ÉÉHe belang bij om zich pen als pleitbezorger jwbpen houden van de IJssport Vereniging Leiden dient als voedingsbodem voor vele schaatstalenten baan, maar zijn woorden zijn allesbehalve een promotie praatje. Wereldkampioen all round Chad Hedrick en num mer twee Shani Davis tonen aan dat de traditionele oplei ding van schaatsers op een vierhonderd meterbaan ver nieuwing behoeft. Hedrick - vijftigvoudig mondiaal titelhou der op inline skates - en short tracker Davis bewijzen dat een alternatieve routé ook succes vol kan zijn. Steenkamp: „De kinderen leren hier op hoge snelheid door krappe bochten te rijden en als je dat jong leert kun je dat op latere leeftijd ook. Bovendien zien de trainers hun pupillen in vergelijking met een grote baan twee keer zo vaak voorbij komen. Het klinkt dom, maar het is wel overzichtelijk." Van de 750 leden trekken zo'n driehonderd kinderen en vol wassenen wekelijks hun baan tje op het Leidse ijs. Vooral de jeugd springt er sportief boven uit. Komend weekeinde is er weer een onderling treffen met de clubs uit de regio, waarbij verschillende nationale toppers uit Leiden en omringende dor pen te zien zijn. IJVL hoopt dan voor de tiende keer op rij de Andries Kwikbokaal te winnen. De finaledag van de clubwed strijd vormt een mooie 'genera le'. De talenten hebben zich al jong de techniek eigen ge maakt. De ijzers glijden bijkans geluidloos over de vlakke on dergrond, diep zittend verdwij nen ze achter de een meter ho ge boarding. In die technische benadering schuilt ook het 'ge heim' van IJVL. Pioniersgeesten binnen de club volgen de jongste ontwikkeling op schaatsgebied. Een eigen 'schaatsintroductiecursus' houdt het kader bij de tijd. „Wij halen accenten uit de KNSB- opleiding die wij belangrijk vin den voor onze trainers", zegt Bert Staal, die zelf ook jongeren onder zijn hoede heeft. Steen kamp: „Er zijn heel veel men sen binnen de vereniging die bijvoorbeeld nadenken over de vraag wat de ideale afzet is. Ze ven jaar geleden had ik nog ge zegd 'wat een onzin'. Ik was au todidact, maar toen ik de trai ningen ging volgen, ging er een wereld voor mijn open. Op hun elfde weten kinderen bij ons al hoe ze 'achterop' moeten zit ten, af moeten zetten en hun heupen zijwaarts moeten du wen. Er zijn misschien maar twintig clubs die technisch zo geperfectioneerd zijn als IJVL." Tessel van Manen trekt daar profijt van. „Wij hebben prima trainers. Ze zien wat je goed en fout doet en leggen alles duide lijk uit. Ze zijn serieus en aar- dig-" Het is geen toeval dat IJVL met Van Manen, Van Hemert en Bodijn drie ijzers in het vuur heeft. „We proberen bewust groepjes te maken", zegt trainer Hans den Duik. „Op vrijdag gaan ze met de bus naar De Uithof. Niemand wil dat mis sen, omdat het zo gezellig is. Dat sociale aspect is een onder deel van het schaatsen." Het plezier draagt bij aan de presta ties volgens Tessel van Manen. „Mensen zeggen al snel dat dit een individuele sport is, maar voor de wedstrijden lopen we met zijn drieën in. We trekken elkaar naar een hoger niveau. Tijdens het inrijden en de dweilpauzes kletsen we veel met elkaar en nu zoeken we el kaar meteen op om tijden te vergelijken. Dat motiveert. In de herfst hebben we altijd een trainingskamp. Dan gaan we naar het noorden, naar de boe ren." „Het draait niet alleen om tech- De 12-jarige Erwin van Leusden vai Vondellaan. Foto: Hielco Kuipers IJssportvereniging Leiden draait zijn rondjes op de ijsbaan aan de niek, het gaat ook om de moti vatie", benadrukt Steenkamp. Ervaringscijfers wijzen immers uit dat van de dertienjarige top pers er veel op achttienjarige leeftijd zijn afgehaakt. Meisjes laten het daarbij sneller afwe ten dan jongens. Niet voor niets liet de KNSB een onderzoek houden naar de redenen van uitval bij vrouwelijke senioren. Studie, werk en afnemende zin zijn voorname redenen. Steen kamp: „Het is geen afvalrace op grond van sportieve prestaties, maar op grond van motivatie." De mogelijkheden voor IJVL om dat proces te keren zijn be perkt. „Schaatsverenigingen zijn niet gericht op echte top sport. Vanaf veertien jaar komt de ontwikkeling van toptalen ten in handen van de KNSB. In Nederland is het zo georgani seerd dat de beste schaatsers in een gewestelijke selectie komen en de band met de club wordt dan steeds minder. Als een schaatser dan in onmin raakt met een trainer kunnen ze ver loren raken. De club is dan niet meer automatisch een vang net." In de intensivering van de trai- ningsarbeid in het gewest schuilt nog een ander gevaar. „De kinderen zitten nog op school en willen graag op schaatsen presteren. Ze doen de oefeningen dan vaak in het kwadraat. Ze hebben de neiging om meer trainingen te doen dan ze krijgen aangeboden. De trainers moeten er dus op let ten dat ze niet te veel doen", waarschuwt Den Duik. Tessel van Manen, Roxanne van Hemert, Michelle Bodijn en Timo Staal maken komende zo mer waarschijnlijk de overstap naar het gewest Zuid-Holland. Ondanks zijn vrees is Den Duik daar blij mee. „Want dat is toch het doel waarvoor je ze op leidt." Het contingent Ijs schaatsers in het gewest komt daarmee op tien, onder wie-en kele nationale kampioenen. Steenkamp is trots op die aan was. „Als club hebben we bij de vrouwen nog nooit een senior van aansprekend nationaal ni veau gehad." Hij heeft zijn hoop onder anderen gevestigd op juniore B Laurine van Ries- sen. „Zij begon pas op haar twaalfde. Na twee jaar schaatste zij al de sterren van de hemel en mocht ze naar een nationaal kampioenschap. Ze heeft een enorme wedstrijdmentaliteit en is niet makkelijk van haar stuk te brengen." Toch staart hij zich niet blind op succes. De recreanten bin nen de vereniging zijn hem even lief. „De breedte is voor een club net zo belangrijk als de top. Anders scoor je tijdelijk, maar ben je vervolgens wel je voedingsbodem kwijt." Enkele jaren geleden dreigde IJVL door te schieten en kwam er verweer tegen de topsportbenadering van de club. Steenkamp noemt het 'beroepsl|Rndheid'. „Een sterk technisCTie benadering heeft als nadeel dat je het socia le en pedagogische aspect uit het oog dreigt te verliezen." Een prominente trainer was het niet met de keuze van de ver eniging eens en stapte op. En kele schaatsters volgden hem. Steenkamp: „Als club moetje voor balans zorgen. Iedereen moet op zijn eigen niveau de kans krijgen het maximale uit zijn mogelijkheden te halen. Wij willen niet vele duizenden euro's besteden aan een hand vol toppers. De keuze voor ook breedtesport leidde tot de vrees dat het ons voor jaren terug zou slaan. Dat is niet uitgekomen. Binnen anderhalf jaar hadden we weer goede schaatsers."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 27