Nog veel werk aan de winkel SPORT 2 Optreden Nederlandse atleten stelt teleur Theo Reitsma verlaat honkbalbond met opgeheven hoofd Vrouwen steler show in Boedaj Schutters mogen naar Athene sydney - De Nederlandse klei- duivenschutters Hennie Dom peling en Jan-Cor van der Greef hebben zich gekwalificeerd voor de Olympische Spelen. Dompeling toonde gisteren met een vierde plaats bij wereldbe kerwedstrijden in Sydney vorm behoud op het onderdeel skeet. Van der Greef deed hetzelfde met een twaalfde plaats. VDH zegeviert in Antwerpen Antwerpen - Pieter van den Hoogenband heeft bij de open Vlaamse kampioenschappen in Antwerpen tweemaal gewon nen. De olympisch kampioen zegevierde gisteren met een tijd van 48,96 op de 100 meter vrij voor teamgenoot Klaas Erik Zwering en de Belg Renaat Dreesen die in 51,30 aantikten. Van den Hoogenband won za terdag al de 50 vrij in 22,60. Derde plaats Erik Dekker vanves - De Duitse wielrenner Jorg Jaksche heeft de eerste etappe van de Franse ritten koers Parijs-Nice gewonnen. Hij won de individuele tijdrit tussen Chaville en Issy-les- Moulineaux/VanvesZijn tijd over 13,2 km was 17.19 minu ten. De Italiaan Davide Rebellin werd tweede op vier seconden. Erik Dekker van de Rabobank- ploeg werd dërde in dezelfde tijd als Rebellin. Martin Verkerk krijgt klop scottsdale - Martin Verkerk is in de kwartfinale van het ATP - toemooi in Scottsdale wegge- timmerd door de Roemeen Vic tor Hanescu. Verkerk - Hanescu was een confrontatie van reu zen: 1,96 meter tegen 1,98 me ter. Beide spelers leunden zwaar op hun service. De 22-ja rige Oost-Europeaan zegevierde met 7-5 6-4 omdat hij af en toe iets meer finesse in de slagwis selingen legde. Valverde maakt droom waar murcia - Met de eindzege in de Ronde van Murcia heeft de Spaanse wielrenner Alejandro Valverde een jongensdroom werkelijkheid zien worden. De vice-wereldkampioen is de eer ste inwoner van Murcia die de lokale etappekoers op zijn naam weet te brengen. „Ik ben de eerste", juichte Valverde na afloop van de slotetappe die werd gewonnen door de Brazi liaan Luciano Pagliarini. Hoge score Van Celder cottbus - Turner Yuri van Gel der heeft bij de wereldbeker wedstrijden in de Duitse stad Cottbus geïmponeerd met een nieuwe oefening. De ringenspe- cialist won weliswaar niet het goud, maar behaalde met 9,762 wel de op een na hoogste score van alle deelnemers op alle toe stellen. Van Gelder (19) moest uiteindelijk in de superfinale (9,700) genoegen nemen met zilver, terwijl hij in de kwalifica tie (9,700) en de finale (9,762) steeds de beste was geweest. Hongaarse renner betrapt met EPO triest - De Italiaanse politie in Triëst heeft bij een huiszoeking grote hoeveelheden doping- middelen aangetroffen op de hotelkamer van een 28-jarige Hongaarse amateur-wielren ner. De politie vond dertig fla cons EPO en groeihormonen. De naam van de coureur is niet bekendgemaakt. De hotelkamer werd doorzocht voor het begin van de amateurkoers in de re gio van Triëst. Scherpenzeel kampioen ermelo - Chris Scherpenzeel is dit weekeinde nationaal kampi oen op de moderne vijfkamp geworden. Hij kwam in Ermelo uit op 4944 punten, bijna hon derd meer dan de nummer twee, de 19-jarige junior Keivin Hilgeholt. De moderne vijf kamp is een olympische sport en bestaat uit een springwed- strijd met paarden, degenscher- men, 200 meter zwemmen, luchtdrukpistoolschieten en een veldloop van 3 kilometer. Maier dicht bij wereldbeker kvitfjell - Hermann Maier is dicht bij de verovering van zijn vierde wereldbeker in het alpi ne ski. De Oostenrijker breidde in het Noorse Kvitfjell zijn voor sprong in het klassement uit door de derde plaats op de Su per G. Bode MUler, zijn voor naamste concurrent, werd 22e. Met nog vier wedstrijden op de kalender staat Maier 67 punten voor. De overwinning ging naar Daron Rahlves. Hockeyers plaatsen zich voor Olympische Spelen door Mare Molenaars Madrid - Wie een bezoek brengt aan Madrid moet improviseren en tekent een contract met het onverwachte, wist de Spaanse cineast David Trueba. Improvise ren deed het Nederlands hockey team gistermiddag volop, maar het volstond tegen een aantal B- acteurs uit Polen: 4-0. Oranje is door die overwinning zeker van plaatsing voor de Olympische Spelen in Athene, waar komende zomer de Os cars van de sport worden uitge reikt. Of het team van de Au stralische regisseur Terry Walsh daar even hoge ogen gaat gooi en als in Atlanta (1996) en Syd ney (2000) is echter nog maar de vraag. Oranje beschikt over spelers die op geen enkel affi che misstaan, maar het olym pisch kwalificatietoernooi in Madrid heeft wel aan het licht gebracht dat er nog iets schort aan script en rolbezetting. Na eenvoudige overwinningen op Zuid-Afrika (5-1) en Groot- Brittannië (3-0) en een zwaar bevochten gelijkspel tegen gast land Spanje (2-2) moest Oranje gistermiddag van Polen winnen om een horrorscenario te voor komen. Die opdracht werd keu rig volbracht. Met twee doel punten voor de pauze (Evers op aangeven van Reekers) en Erik Jazet (assist De Nooijer) werd het tweede bedrijf op voorhand van alle spanning ontdaan. Jazet zat daar nog het minst mee en stortte zich met veel ge voel voor drama ter aarde. De laatste keer dat de verdediger scoorde voor het Nederlands elftal was op het EK van 1995, uit een strafcomer. De goal te gen de Polen was zijn eerste velddoelpunt voor Oranje ooit. „Ik schoof eerlijk gezegd in om druk te zetten op de tegenstan der. Maar toen die Polen slordig balverlies leden en ik De Nooij er zag gaan, dacht ik kom, doe eens gek." Jazet, terug van een blessure, werd precies op tijd gelanceerd door De Nooijer, strompelde op zijn laatste be nen de cirkel binnen en haalde droog uit. De treffer was het breekpunt in de wedstrijd. Het enige dat Oranje zich na de wedstrijd mocht verwijten, was dat het geen dubbele cijfers op de borden bracht. Twee treffers van topacteur De Nooijer in de slotfase van de wedstrijd waren wel een hele magere afspiege ling van de werkelijke krachts verhoudingen. Dubbele cijfers stonden er wel op nogal wat ruggen van Ne derlandse spelers. Walsh sloeg tegen Polen flink aan het im proviseren. Karei Klaver kon niet meedoen, die is gebles seerd aan de rechterhand, Rob Derickx mocht niet meedoen, hij verloor zijn plaatsje in het team aan Egbert Ho. Tijdens de wedstrijd raakte ook nog Taeke Taekema geblesseerd. Hij liep in een pittig duel met Mikula een lelijke vleeswond op in het gelaat. Maar dat is niet alles. Walsh worstelt nog steeds met de ide ale rolverdeling, zo bleek maar weer. Drie keer nu al posteerde hij zijn megaster Teun de Nooijer in de punt van de aan val, drie keer werd het een dra ma. Pas op het moment dat De Nooijer zich een linie laat zak ken, krijgt Oranje het publiek op de banken. Tegen de Polen was dat niet anders. De 'Magiër van 't Kopje' is het gevaarlijkst als hij links op het middenveld staat. Rechts van aanvoerder Je roen Delmee doet 'soapie' Flo- ris Evers nuttig werk, maar die rol is op het lijf geschreven van de gelouterde Sander van der Weide, die op die positie ook bij zijn club Amsterdam de sterren van de hemel speelt. Walsh praat binnenkort met zijn clubgenoot Marten Eikel boom over een eventuele terug keer in Oranje. De rentree van de ervaren goaltjesdief kan mo gelijk een Griekse tragedie voorkomen. Het optreden van Oranje in de voorbije week neigden, ook bij gebrek aan fat soenlijke tegenspelers, nog te veel naar onschuldig vermaak. Voor alle leeftijden. Voorlopig is Walsh nog aange wezen op het keurkorps dat hem grotendeels door voorgan ger Bellaart is nagelaten. Een goed team, dat zeker, maar of deze ploeg ook de potentie heeft om in Athene succes te behalen, blijft de vraag. Sluit post Guus Vogels, opnieuw foutloos, wil zover niet eens kij ken. „Ons doel was ons te kwa lificeren voor Athene en dat is gelukt. De volgende stap is nu het winnen van dit toernooi. Er is nog voldoende werk aan de winkel. We hebben die Polen vandaag gek gespeeld, maar we hebben ontelbare kansen laten liggen. Dat nemen we mee naar de volgende wedstrijd. Het kan nog veel beter. Het moet ook beter." feestje. Foto: AP/Paul White Erik Jazet heeft voor het eerst een velddoelpunt gemaakt voor Oranje en viert om die reden door Loet van Schellebeek nieuwegein - Het bloemetje voor de pre ses en zijn eveneens vertrekkende me debestuursleden was 'het beste dat de plaatselijke benzinepomp te bieden had.' Secretaris Leo Smallegange van de honk- en softbalbond KNBSB bedoelde het vermoedelijk als een grapje en kreeg er zaterdag in de bondsraad inderdaad wat lachers mee op zijn hand. Maar voor Theo Reitsma was het mede aanleiding om het ruikertje, op weg naar de uitgang van het Cals College in Nieuwegein, bij het eenzaam de wacht houdende meisje in de portiersloge achter te laten. „Ik had er opeens niet meer zo veel behoef te aan", zei hij later. Nog geen vijf minuten nadat het agen dapunt bestuursverkiezing was afgehan deld, had de scheidende voorzitter zijn jas aan en keerde hij het honkbalparle- ment de rug toe. „Niet verbitterd of zo, hoor", haastte hij zich enkele uren later die indruk weg te nemen. Hij keek zelfs met enige tevredenheid terug op zijn laatste dag als bondsbestuurder. „Wij zijn deze organisatie tot op het laatst toe behoorlijk van dienst geweest", vond hij. Reitsma c.s. oogstten op voorstel van af gevaardigde Winand Riemslag van Al- mere '90 zelfs applaus voor hun inspan ningen die ertoe hadden geleid dat zij een sluitende begroting voor 2004 kón den presenteren. Des te meer stoorde het 'de stem van Studio Sport' dat de voorzitter van Rotterdam Basèball, Ge rard Vaandrager, bij het indienen van zijn voorstel om voormalig bewindsman en prominent honk- en softballer Hans Dijkstal te vr agen als formateur op te treden, zich bediende van de term 'op de rails zetten'. Reitsma reageerde in de vergadering al behoorlijk pissig en 's avonds was hij nauwelijks milder in zijn oordeel. „Ik moest bijna kotsen toen ik dat hoorde. En dat uit de mond van iemand die zijn eigen toernooi (het World Port Tourna ment van vorig jaar, red.) nog altijd niet heeft afgerekend. Deze bond staat wel degelijk op de rails, daar is meneer Dijkstal niet voor nodig. En wie weet waren we nog veel verder geweest als de mensen, die het de afgelopen maan den zo druk hebben gehad met het wegwerken van dit bestuur, hun ener gie in nuttiger zaken hadden gesto ken." Vaandrager is in Reitsma's ogen een van degenen is die zich 'niet onbetuigd hebben gelaten'. Vaandrager zat met onder anderen voormalig staatssecreta ris Margot Vliegenthart in de Raad van Advies die het bestuur van de Stichting Internationale Baseball Evenementen Nederland (SIBEN) terzijde stond. Die stichting organiseerde vorig jaar het EK honkbal en aansluitend het olympisch kwalificatietoernooi - tot veler en, voor al ook, eigen tevredenheid, maar niet die van Theo Reitsma. De bondsvoorzitter liet al snel blijken dat het WK van 2005 in Nederland naar zijn mening niet door dezelfde mensen kan worden georganiseerd. De Raad van Advies (lees: Vaandrager en Vliegen thart) koos in dat conflict de kant van SI- BEN en met name Vaandrager stak niet onder stoelen of banken dat hij Reitsma in belangrijke mate verantwoordelijk achtte voor de breuk. Hij sprak tijdens een extra bijeenkomst van de bonds raad, medio december, van 'botsende persoonlijkheidsstructuren', doelend op de slechte verstandhouding tussen Reitsma en Bert Paalman, de eerste man van SIBEN. „Twee dagen na die vergadering van 17 december zijn er twee mensen tijdelijk aangesteld om het WK te gaan voorbe reiden", vertelde Reitsma gisteravond. „Maar vervolgens werden er weer aller lei lijmpogingen, verzoeningen of hoe je het ook wilt noemen in gang gezet en daar had ik op een gegeven moment zo genoeg van dat ik op oudejaarsdag heb besloten: met dit geneuzel wil ik niets meer te maken hebben, ik stop." Hans Dijkstal formateur WD-voorman Hans Dijkstal is gevraagd als formateur op te treden van een nieuw be stuur van de honk- en soft balbond KNBSB. De voor malige bewindsman, in zijn vrije tijd behalve in de mu ziek ook actief op het soft- balveld (bij Storks in Den Haag), heeft ingestemd met het verzoek. Van hem wordt verwacht dat hij het zittende bestuur van drie personen nog deze maand op sterkte brengt. Vijf van de zeven bestuursle den van de KNBSB stelden zich zaterdag tijdens de jaar lijkse bondsraad in Nieuwe gein niet herkiesbaar. Behal- Slechts drie finaleplaatsen op WK indoor in Boedapest Succes voor Russinnen Bram Som gaat languit in Boedapest en verspeelt daarmee zijn medaillekansen. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Fardau Wagenaar Boedapest - Voor elke tegenvallende presta tie is een verklaring of goede smoes te be denken. Feit is dat het WK indoor atletiek in Boedapest voor Nederland het toernooi van de teleurstelling is geworden. Vooral de inmiddels toch wel ervaren krachten Lieja Tunks-Koeman en Rutger Smith vielen zwaar tegen. De verwachting van de atletiekbond KNAU voor het WK indoor in Boedapest? Meer dan vier atleten in de top acht. De trieste eindstand: slechts drie Nederlanders bij de beste acht. Karin Ruckstuhl deed het goed, ze eindigde als vierde op de meerkamp en verbrak het Nederlands record. Gert-Jan Liefers werd zesde op de drie kilometer. Klinkt prima, maar de atleet was niet blij, hij had ge hoopt op meer. De enige Nederlander die gisteren nog in actie kwam, was Rens Blom. De polsstokhoogspringer - vorig jaar op het WK goed voor brons - werd achtste en verbeet de pijn. Hij haalde tot drie keer toe zijn aanvangshoogte van 5,60 meter niet. „Ik had me bij de finale iets heel an ders voorgesteld." Teleurstellingen, ze waren er te veel. Een Nederlandse atleet moet in topvorm zijn en ook nog eens een topdag hebben om op hoog niveau kans te maken op een medail le. Bram Som had zaterdag zo'n dag. Hij voelde zich beresterk, maar had met één ding geen rekening gehouden: de benen van een ander. Of het nou een tactische fout van hem was of niet, Som lag in de halve finale na 600 meter languit op de baan. Hij huilde en schreeuwde van woede. Typisch geval van pech. Kogelstoters Rutger Smith (14e) en Lieja Tunks-Koeman (9e) kwamen zeker niet voor het predikaat pech in aanmerking. Hun prestaties waren ronduit tegenvallend. Smith verbeterde twee weken geleden in Gent nog het Nederlands record (20,75 me ter), maar voor de derde keer op rij liet hij het afweten op een groot toernooi. Ook op het WK buiten in Parijs en het WK indoor in Birmingham in 2003 bakte hij er weinig van. Smith was er doodziek van na afloop. Een logische verklaring had hij niet. Het zelfde gold voor Tunks. Zij behoorde de fi nale te halen, maar kwam drie centimeter te kort. De twee beste kogelstoters van Ne derland worden al jaren opgehemeld, maar misschien zijn ze gewoon niet goed genoeg om de hoge verwachtingen waar te maken. „Individueel zijn er mensen door de mand gevallen", beaamde Peter Verlooy, bonds coach van de technische- en sprintnum mers. „Op een toernooi valt de helft van de atleten tegen, daarom zouden we een gro tere groep moeten hebben om onze doelen te halen. Als je drie eohte medaillekandida ten hebt, heb je ^en goede kans dat je er eentje wint", redeneerde hij. Weinig kans in Nederland, niet-atletiek- land. Zolang er niet veel geld is en de facili teiten niet goed zijn, zal er niet veel veran deren. En zal oranje met figuranten als Lot te Visschers (uitgeschakeld in de eerste se rie 800 meter), Marcel van der Westen (uit geschakeld in de eerste serie 60 meter hor den) en Marko Koers (uitgeschakeld in de halve finale 1500 meter) naar toernooien afreizen. Toch schitteren er ook nog wat lichtjes in de toekomst. Gregory Sedoc (negende op 60 meter horden) en Arnoud Okken (halve finale 800 iheter) bijvoorbeeld. In Boeda pest misten de jonge talenten de finale, maar ze komen elke keer een stapje verder. boedapest/gpd - Mannelijke grootheden all brselassie en Kim Collins waren niet aanwi WK indoor atletiek in Boedapest. Het maak nooi er niet minder leuk op. Want uit de sc de mannen sprongen bijzonder mooie sterren. Het waren Maria Mutola, Gail De Russische vrouwen die dit WK de show stale Maria Mutola kan in Mozambique niet ove wereldkampioene op de 800 meter wordt derland zo aanbeden, dat ze voor haar ei verhuisd naar Zuid-Afrika. In Boedapest vecht tussen haar en de Sloveense Jolanda van de hoogtepunten. De diamant van Ni won (1.58,50), zoals ze de afgelopen tien jaa deed. „Ik had nooit verwacht dat ik voor dc het WK indoor zou kunnen winnen. Dit is h voor me", zei ze na afloop. De organisatie moet ook heel blij geweest komst van de Amerikaanse Gail Devers, de de lange nagels. Ook op 37-jarige leeftijd het publiek nog met haar lach en haar 0 prestaties. Ze kwam naar Boedapest om d pakken: de 60 meter en de 60 meter hordei ste missie lukte, haar tweede net niet. Ma; en zilver was zij hoe dan ook een van 1 hoofdrolspeelsters. En dan waren er de vro rood, uit Rusland. Hun suprematie was eno ten in totaal zeven gouden medailles en dr cords mee. Gisteren droeg de ene na de a de Russische vlag door de Sportarena. H team 4X400 meter verbeterde het eigen v met 3.23,88 minuten. Intussen sprong hoi Jelena Slesarenko over 2.04 meter. Tatjan won het verspringen, nadat ze zaterdag 00 reldrecord hinkstapspringen had verbrokei ter). Polsstokhoogspringster Jelena Isinbaj zaterdag liefkozen door tientallen camed het wereldrecord had verbroken (4,86 met sische vrouwen waren ook al oppermacht meter (Anastasia Kapatsjinskaja) en de 40( talajaNazarova).

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20