Dagblad Sfiet naar uisarts: eld terug TE IETS FEI3D verkopen? Massaal op de ski's riner stuurt directeuren angenis na kritiek weg Tulpenfonds legt bij kwekers beslag voor 44 miljoen euro Staat keert smartengeld glycerinedrama Haïti uit ACTIEWEEK 50 €urocent Leidsch Dagblad ÏK maandag 8 maart 2004 b r h i in i t n b 072-5196868 i/gpd - Wie weinig ge- ikt van huisarts, ge leien en specialist moet worden beloond met iltelijke teruggaaf van .ostenpremie. Minister gezondheid Hans Hoo- (WD) wil dit plan in irvoeren bij de introduc- e verplichte basisverze- ïktekosten. Dan vervalt hil tussen fondsverze- n particulier verzeker- -claimvariant' bevat ie liberaal belangrijke om de sterk stijgende ar zorg in te dammen. rikkels zouden sterker I in een ouderwets eigen a pakweg 230 euro, zo- lor 2006 stond ge- s nieuwe 'no-claimva- oor spoedadvies naar van State gestuurd, em, dat uniek is in Eu- itgedokterd door een ie van experts binnen De commissie heeft al- senen ingedeeld in ategorieën van vijf per categorie minder dan gemiddeld zorg afneemt, krijgt aan het eind van het jaar geld teruggestort. Wie meer verbruikt, krijgt niets. Het ver bruik wordt geregistreerd met behulp van een fraudevaste zorgpas. Het systeem kan vol gens insiders zelfs voor een tachtigjarige gunstig uitvallen. Om de 'no-claimvariant' kos tendekkend te krijgen moet de maandpremie volgens ingewij den met ten minste tien pro cent omhoog. Het eigen risico van 230 euro, zoals dat formeel nog in het vat zit, vervalt dan en wordt als het ware vervangen door de verhoging van de maandpremie. Zorgverzekeraars Nederland (ZVN) heeft het WD-plan „met interesse" tot zich genomen. Een inhoudelijke reactie wil de koepelorganisatie echter nog niet geven. „We weten nog niet precies wat uiteindelijk alle maal in het wetsvoorstel zal ko men te staan. Eerst moet de Raad van State nog advies uit brengen. Dan verwachten we nader te worden geïnformeerd door het kabinet", aldus een ZVN-woordvoerder. mora - Zo'n 16.000 cross-country skiërs verschenen gisteren aan de start in het Zweedse Salen voor de traditionele Vasaloop naar Mora. Voor het eerst in jaren won een Noor. Anders Aukland was de snelste in de race over 90 kilometer (3 uur 48 minuten en 42 seconden). De Vasaloop staat bekend als de langste skirace ter wereld met het grootste aan tal deelnemers en de langste historie. Foto: EPA/Ulf Palm g/gpd - Twee gevange- teuren moeten hun neerleggen, omdat ze metsbeleid niet uit wil- en. Ze vinden dat nu te wordt gedaan voor te- van gevangenen in de ving. Het gaat om de ren J. van Huet en C. de gevangenis in Alk- de Bijlmerbajes. 2t is voorzitter van de e vereniging van ge- idirecteuren (VDPI). Ze un kritiek tijdens een diner voor justitie- ren. Kort daarna kre- en brief thuis, waarin it ze op zoek moeten 'n andere baan. Dat dagblad Trouw zater- Volgens minister Donner (justi tie) weigeren de twee het afge sproken beleid uit te voeren. Donner: „Kritiek kan. Maar ze ker als leidinggevende, als een koers eenmaal is uitgezet, als erover gepraat is, dan moet je hem meemaken. Als dat niet kan, moet je iets anders gaan doen." Volgens de minister krij gen de twee geen ontslag, maar wordt gezocht naar een andere functie binnen Justitie. Donner wil het gevangenisregi me versoberen door onder meer de terugkeerprogramma's voor zware veelplegers af te schaffen. De twee directeuren zijn het niet met dit beleid eens en vinden dat zij meer moeten doen dan slechts het opsluiten van gevangenen. COMMENTAAR BROMMERRIJBEWIJS Een op acht vogelsoorten bedreigd door kap bossen 10hannesburg/anp - Wereld wijd wordt een op de acht vo gelsoorten met uitsterven be dreigd, vooral door de kap van bossen, een ongecontroleerde agrarische expansie en ook de klimaatveranderingen. Dat staat in een rapport van Birdlife International, een wereldwijd netwerk van vogel- en natuur beschermingorganisaties. In het vandaag gepresenteerde rapport 'The State of the World's Birds 2004' staat dat het om circa 1200 vogelsoorten gaat. Vooral met de vogelfami lies van de albatrossen, kraan vogels, fazanten en papegaaien gaat het slecht. Van de meeste bedreigde popu laties zijn er nog maar enkele tientallen tot een paar duizend exemplaren over. Vooral in de tropische regenwouden van De Albatros. Foto: Kina Brazilië, het Himalayagebergte, op Madagascar en delen van Zuidoost Azië worden vogel soorten met uitsterven be dreigd. In totaal 1211 vogelsoorten staan volgens de rapportage op de rand van de afgrond. Voor 179 soorten is de situatie kri tiek. Van 966 bedreigde soorten zijn de populaties al minder dan 10.000 exemplaren. Voor 77 soorten geldt dat er nog maar minder dan vijftig exem plaren rondvliegen. De familie van de albatrossen staat het sterkst onder druk, maar ook bijvoorbeeld bepaalde soorten pauwfazanten hebben het minister Peijs (verkeer) mee. Steeds als zij met plannen komt om de {veiligheid te vergroten, e Tweede Kamer er een oor. Zo moest zij al bui de wens van de Kamer puntenrijbewijs voor •ilisten in te voeren. En se bakzeil te gaan halen r voorstel om de leeftijd jongeren bromfiets mo- rijden te verhogen, krant leest e indruk dat ierlandse ver- onveilig is. In :len er in het 1066 doden, :n minder dan jaar ervoor. Ieder ver- tchtoffer is er vanzelf- d een te veel, maar in s verband doet ons land maal niet zo slecht Wat {veiligheid betreft staat nd op de tweede plaats, iroot-Brittannië. atief groot deel van de (doden wordt veroor- lor bromfietsers. Hoewel een fractie vormen van le aantal weggebruikers, n procent van de ver- ichtoffers onder brom- ietsers. In de meeste ge vallen zijn ze ook zelf de veroor zaker van een ongeval. Er is dus alle reden om aandacht te beste den aan de grootste risicogroep, de allerjongste bromfietsers. Toch is de Tweede Kamer te recht geen voorstander van het ophogen van de minimumleef tijd van zestien naar zeventien jaar voor het rijden op een brommer. In landelijke gebie den, waar weinig bussen rijden, gebruiken jongeren de brom fiets om naar school te gaan. Maar belangrijker is dat een hogere leeftijd geen garantie biedt op verbetering. Bromfiet sers van zeventien jaar zijn net zo onbesuisd als zestienjarigen. De invoering van een praktijk examen voor bromfietsers, naast het al bestaande theoreti sche deel, is een betere aanpak. Een rijexamen hoeft niet al te zwaar worden opgetuigd. De in voering van een brommerrijbe wijs valt te overwegen, maar is niet strikt noodzakelijk. Op bu reaucratische rompslomp zit niemand te wachten. Het stren ger handhaven van de verkeers regels ligt meer voor de hand. Hugo Schneider Aangifte wegens fraude tegen SBC-directie door Sjaak Smakman lisse - Het tulpenfonds Novacap Floralis heeft voor 44 miljoen euro beslag gelegd bij in totaal 53 kwekers en een 'zeer beperkt' aantal mensen uit de handel, onder wie de directeuren M. van der Poll en H. van der Voort van het failliete Sierteelt Bemiddelings Centrum. Novacap heeft volgens directeur J. Franken na maanden van onderzoek tegen die laatste groep ook aangifte gedaan we gens vermoedelijke fraude. De groep rond Van der Poll en Van der Voort zou zich onder meer via prijsopdrijving tientallen miljoenen euro's hebben toegeëigend. Vrijwel direct na het de teloorgang van SBC eind november deed Novacap al aangifte tegen alge meen directeur Van der Poll wegens vermoedelij ke fraude. Het onderzoek van de afgelopen maanden heeft volgens Franken aangetoond dat daarbij meer mensen betrokken zijn geweest. Het gaat volgens haar om een 'zeer beperkte groep' van 'mensen die in de bloembollenhandel zitten'. Meer details daarover wil ze niet geven. 'Gebaar, geen schuldbekentenis' alphen aan den rijn - De Nederlandse staat betaalt een half miljoen euro aan de families van zeker zestig kin deren op Haïti die in 1996 stierven aan vervuilde glyce rine. Deze grondstof voor een hoestdrank was geleverd door het bedrijf Vos uit Al phen aan den Rijn. Volgens een woordvoerster van Buitenlandse Zaken moet de schenking van een half miljoen worden gezien als 'een gebaar', niet als een schuldbekentenis. De nabestaanden maar ook kinderen die het drama overleefden - bij elkaar onge veer tachtig tot honderd fa milies - loijgen twee jaar lang een bedrag van 200 eu ro per maand overgemaakt via het VN-kinderfonds Uni cef op Haïti. De eilandstaat, is een van de armste landen ter wereld met een gemid deld inkomen per hoofd van de bevolking van 30 euro per maand. De bewuste glycerine was door chemiebedrijf Vos aan gevoerd uit China, via een Duits tussenpersoon uitge voerd naar Haïti en daar ver der verwerkt. De zaak werd via een financiële schikking van ruim twee ton geregeld via het openbaar ministerie. De leiding van Vos ging vrij uit. De woordvoerster bena drukt dat Buitenlandse Za ken geen partij is geweest in de schikking. Ofwel, het kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het optreden van het bedrijf. Het lijkt er overigens op dat Nederland ook onder druk stond van de Verenigde Na ties. De VN-rapporteur voor gifti ge stoffen stelde de kwestie eerder aan de orde. naakt in sloot haren - Een 22-jarige man uit Marum is zaterdagavond naakt in een sloot bij de buurtschap Essen tussen Groningen en Ha ren gedumpt. Het slachtoffer had in zijn woonplaats geld uit een pinautomaat gehaald, waarna drie mannen hem vast grepen en in een auto sleurden. In de auto kreeg de man klap pen, rukten de overvallers hem de kleding van het lijf en be roofden hem van zijn geld. Na een ritje van een half uur gooi den de ontvoerders de man in een sloot bij Essen. 'Praktijkles voor bromfietsers' den haag - Een meerderheid van CDA, WD en PvdA in de Tweede Kamer wil dat jongeren die brommer willen gaan rijden eerst laten zien dat zij dat ook kunnen. De PvdA en WD zijn voor een soort van rijbewijs, CDA-Kamerlid De Pater vindt dat te zwaar. Zij ziet meer in een verplichte praktijkmodule. De partijen zijn tegen de verho ging van de minimumleeftijd voor brommerrijders van 16 naar 17 jaar, zoals minister Peijs (verkeer en waterstaat) heeft voorgesteld. Meeste celklanten zijn allochtonen voorburg - Bijna 55 procent van de gedetineerden in de Ne derlandse gevangenissen zijn niet in Nederland geboren, maar is afkomstig van elders. In 1995 ging het nog om de helft. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) vandaag heeft gepubli ceerd. Fraude met gsm-verzekering Hilversum - Fraude met mobie le telefoonverzekeringen rukt snel op. Vooral jongeren in de leeftijd van 15 tot 25 jaar doen volgens verzekeraars veelvuldig bij de politie valse aangifte van diefstal. „Het is schrikbarend. We doen de laatste tijd steeds vaker bij de politie aangifte van een sterk vermoeden van frau de. Vroeger gebeurde dat een, twee keer per maand. Maar nu drie, vier keer per week", aldus C. Roosenburg van Harmony Service Center, een van de grootste verzekeraars van mo biele telefoons. (advertentie) Een van de manieren waarop deze groep zich het geld toeëigende was door onderling partijen tul pen voor steeds hogere prijzen door te verkopen. In dat spel zit de laatste koper met de kater: die heeft voor een zeer hoge prijs bollen gekocht en heeft de uiteindelijke betalingsverplichting aan Novacap. Die laatste koper is volgens Franken bij deze fraude een partij die 'niet kan betalen of niet de intentie heeft om te betalen'. Franken stelt dat de groep zich op nog 'twee of drie ma nieren' meester heeft gemaakt van een zeer groot Daarnaast heeft Novacap beslag gelegd bij tien tallen kwekers. Daarbij gaat het vooral om de be zitters van de zogeheten 'spookbriefjes'. Alle transacties worden vastgelegd op koopbriefjes, die naar de kopers worden toegestuurd. Na het faillissement hebben tientallen mensen die vol gens de SBC-administratie de laatste koper zijn, laten weten weten dat ze nooit een koopbriefje hebben ontvangen en dat er dus ook geen claim bij hen kan worden gelegd. Novacap heeft die claims vorige week echter toch gelegd. SATÉKROKET gebakken of ongebakken Geldig van ma 8 t/m zon 14 maart drf/MiMffér..! Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Wij gaan zonjviicig cm met persoonsgegevens In het coWon vs Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mqn nk-yonummy Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad jmm.HM'i/jrtiHT'B OPGERICHT 1 MAART 1860 Vrouwelijk dansen aan de Leidse Cobetstraat Noordwijk speelt zeven 'finales' tegen degradatie Diana Ross is verre van versleten vOverwegend T droog gervorst wil no-claimkorting Meisje overleeft val van 5 hoog alphen aan den rijn - Een vijf jarig meisje heeft gisterochtend een val van vijf hoog uit een flatgebouw aan de Plutostraat in Alphen aan den Rijn over leefd. De kleuter is volgens de politie 'met hoogstwaarschijn lijk slechts twee botbreuken' naar het LUMC overgebracht. De bosjes onder het flatgebouw braken de val van het kind enigszins. Het ongeluk gebeur de mogelijk toen het kind in een onbewaakt ogenblik in het raamkozijn klauterde. De poli tie onderzoekt de juiste toe dracht nog. Ontvoerde man Nieuw seizoen Absolutely Fabulous

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1