SPORT PSV neemt in Utrecht eerste horde )ordwijk speelt zeven 'finales' tegen degradatie Aloude eentonigheid bij start Formule 1 |jj||Ajl maandag 8 MAART 2004 door Harry Arts utrecht - Auxerre-trainer Guy Roux zal de komende dagen een paar leugentjes moeten verzin nen om zijn ploeg op scherp te krijgen voor het UEFACup-duel met PSV. De oude vos zag de ploeg uit Eindhoven gistermid dag eenvoudig afrekenen met FC Utrecht (0-4), maar zal toch tot de conclusie zijn gekomen dat zijn elftal donderdag weinig te duchten heeft van de nummer twee van de Nederlandse eredi visie. Uiteraard deed Guus Hiddink gistermiddag geen enkele po ging om de rol van underdog kwijt te raken. De PSV-coach had Auxerre zaterdagavond met 1-0 zien verliezen bij Lille, maar bewierookte de kwaliteiten van de Franse bekerhouder uitbun dig. „Als ze compleet zijn is het een ploeg zonder zwakke plek ken", vond Hiddink. „Ik vind dat wij vandaag een goede overwinning hebben be haald, maar er is geen enkele aanleiding om tevreden achter over te leunen. Zo vond ik dat we slordig aan de wedstrijd be gonnen, soms gevaarlijk balver lies leden. Dat kon tegen Utrecht geen kwaad, maar in het internationale voetbal wordt zoiets onherroepelijk af gestraft. Zeker tegen een uit- genaste opponent als Auxerre." Behalve het duel in Auxerre wacht PSV de komende week nog een, voor de vaderlandse competitie, cruciale wedstrijd. Zondag krijgt de ploeg Feyen- oord op bezoek. Tot ergernis van Hiddink incasseerden Kez- man (late tackle) en Colin (spel bederf) gistermiddag een gele kaart, waardoor beiden het duel met Feyenoord aan zich voorbij moeten laten gaan. Hiddink: „Je kunt wel stellen dat Luinge die kaarten te ge makkelijk trok, maar ik vind ook dat mijn spelers de hand in eigen boezem moeten steken. Met name Kezman zou beter moeten weten. Zeker bij die stand (0-2) en zeker bij die scheidsrechter", doelend op ar biter Luinge, die de Servische spits het afgelopen jaar al twee maal uit het veld stuurde. Niet alleen bij PSV, ook bij de thuisclub hadden ze het een en ander aan te merken op de ar bitrage. Nadat grensrechter Meenhuis kort na elkaar twee keer opzichtig in de fout was gegaan, zette John van Loen de monstratief zijn brilletje af. Luinge vatte het geintje op als belediging van een ambtenaar in functie en stuurde de Utrechtse assistent-coach on verbiddelijk naar de tribune. „Waar zijn we mee bezig als zelfs een beetje humor niet meer mogelijk is", mopperde Utrecht-trainer Foeke Booij. Nog voor Luinge de elftallen naar de kleedkamer dirigeerde, had PSV de wedstrijd al beslist. Eerst kon Bouma de bal over de doellijn glijden nadat Hofland een comer van De Jong met het hoofd had verlengd. En in de extra tijd van de eerste helft liep Robben zijn tegenstander Zuidam er weer eens uit. Doel man Terol kreeg nog een hand je achter de voorzet van de kersverse multimiljonair, maar tikte de bal precies voor de voe ten van de instormende Van Bommel: 0-2. Na de hervatting kon PSV (zon der de geblesseerden Bogelund, Vogel en Vennegoor of Hesse- link) het zich veroorloven krachten te sparen voor de twee belangrijke opgaven die de ploeg de komende week voor de kiezen krijgt. De bezoekers vingen de Utrechtse aanvallen eenvoudig op en zochten hun heil in de tegenstoot. Dat leidde in de slotfase tot nog twee tref fers. Eerst mocht invaller Park alleen op doelman Terol afgaan (0-3), in blessuretijd poetste Kezman zijn geschonden bla zoen op door knap voorberei dend werk van Van Bommel de 0-4 eindstand vast te leggen. FC UTRECHT: Terol; Zuidam, Zwaanswijk, Schut (78. Shew-Atjon) en Braafheid; De Jong (78. Calabro), Tanghe, Bosschaart en Van den Bergh; Van de Haar en De Groot (59. Leitoe). PSV: Waterreus; Colin, Hofland, Bou ma en Lee; Van Bommel, Van der Schaaf en De Jong (88. Afellay); Lucius, Kezman en Robben (75. Park). De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Wekelijks blikken Jan Siemerink, Ruud Bröring, Henk Angenent en een gastcolumnist terug op het sportweekeinde. Deze week zet gast Peter Blangé de kwalifikatie van het hockeyteam voor de Olympische Spelen in de herhaling. „Het probleem dat we minder presteren in de teamsporten, komt steeds duidelijker naar voren. In Atlanta hadden we een superoogst met medailles in het volleybal, roeien en hoc key. In Sydney was het al min der, met alleen een medaille voor het hockey, terwijl de mannen al dachten uit geschakeld te zijn. Al met al vind ik dat we het als klein land niet eens zo slecht doen. De verkla ring moeten we naar mijn mening bij de andere deelnemen de landen zoeken, die zijn wakker geworden, die zijn teamsport interessanter gaan vinden, In Nederland zijn we op hetzelfde niveau blijven presteren, andere lan den zijn ons voorbij gegaan. In het vrouwenwaterpolo en vrouwenvolleybal hebben we de kwalificatie gemist, terwijl we fantastische talenten zou den hebben. Je kan je afvragen of dat zo is, in elk geval hebben die teams niet gepresteerd op het moment dat het echt nodig was. Het is vaker 'net niet' dan 'net wel'. Het is ook een kwantitatief probleem. We hebben niet zo veel deelnemers, dus kunnen we ook niet van die sterke competities hebben. Daar is natuurlijk niets aan te doen. Het heeft natuurlijk z'n weer slag op de sterkte van de natio nale teams. Je merkt hetzelfde bij het voetbal. Daar is sinds het EIC88 ook niet zo goed meer gepresteerd. Daarnaast kan je afvragen of de Nederlandse mentaliteit wel de juiste is voor topsport. Ons overlegmodel is niet de weg die snel naar succes leidt. De proble men van de Nederlandse topsport be perken zich naar mening niet alleen tot de team sporten. Ik geloof dat het niet zo goed is gesteld met de topsport in Neder land. In Syd ney haalden Anky van Grunsven, Pieter van den Hoogen- band, Inge de Bruijn en Le on tien van Moorsel de medailles binnen. Dezelfde sporterjfullen dat in Athene ook gaart doen. Verder zie ik niet zoveel kanshebbers op een medaille. Misschien eentje in het judo, roeien of wielrennen? Wat er nu is ge beurd op het WK-indoor atle tiek in Boedapest voorspelt ook al weinig goeds. Bij het pols stokhoogspringen halen we de aanvangshoogte niet, een val partij in de halve finale. Maar medaillekansen of niet voor Nederland, ik ga er straks in augustus wel uitgebreid voorzitten. Peter Blangé uit Oegstgeest is recordinternational volleybal en trainer/coach van eredivisie club Ortec/Nesselande. ide zege op >r Barcelona 1 ti - Aan de opmars van ona is ook gisteren e gekomen. De ploeg r Frank Rijkaard won jvende keer op rij. ras Real Mallorca in a Division het slacht- ;a zegevierde met 3-2 »rs van Luis Garcia (2) irique. Vlak voor tijd lor Valdes en Andrija iets terug namens de I Barcelona bleef vier- jgemene rangschik te punten, maar de ld op Deportivo la e nummer drie, is nog Ipunt. Real Madrid liog elf duels te gaan |ur Jazet drid Ti zijn 290e interland lockeyer Erik Jazet zo- |en primeur. De 32- ■o van SCHC maakte de wedstrijd tegen adrid (4-0) zijn eer- ilpunt ooit voor acht treffers uit s in zijn hele loop- de lange routinier tot rerbazing de bal in elft achter de Poolse ckeyers plaatsen zich lische Spelen door Ivo Op den Camp Melbourne - Nieuwe ronde, nieuwe kansen? Was het maar waar. Op de For mule 1 in 2004 lijkt deze oude wijsheid niet van toepassing. De ouverture van het nieuwe Formule 1-seizoen was een afschrikwekkende kopie van wat een groot deel van de autosportliefhebbers onderhand doodmoe is: een Ferrari voorop, met achter het stuur een onver zadigbare Michael Schumacher. De enthousiastelingen die de moeite hadden genomen in het holst van de nacht de wekker te zetten om live de eerste race van het Formule I-seizoen te volgen, zullen bijna allemaal ver voor het vallen van de finishvlag terug in bed gekropen zijn. Slechter had het seizoen - behalve voor Ferrari en al zijn aanbid ders - niet kunnen beginnen. Een race zo saai als een processie, opwinding nul komma nul, voorspelbaar als de uit komst van een eenvoudige rekensom. Er leek vooraf zoveel houvast voor een spectaculair seizoen. Williams-BMW met een gedurfd ontwerp en twee cou reurs (Juan Pablo Montoya en Ralf Schumacher) die tot het uiterste willen gaan. Kimi Raikkonen in de McLaren die de jongste wereldkampioen ooit wil worden. Renault dat de aansluiting met de topteams heeft gevonden en met Fer nando Alonso dé belofte voor de toe komst in huis heeft. BAR dat met Jenson Button tijdens testritten uitblonk. Kort om, de Formule 1 maakte zich op voor het spannendste seizoen sinds lange tijd. En natuurlijk, dat Ferrari na vier wereld titels van Michael Schumacher op rij ook dit jaar weer om de prijzen zou rij den, was ingecalculeerd. Maar de domi nantie die de rode brigade uit Maranello in Melbourne op het asfalttapijt etaleer de had het effect op de concurrentie van een ko-mep incluis verdovend spuitje. Ferrari, dat een dubbeltriomf vierde met Schumacher en Barrichello, declasseer de de rest van het veld tot prutsers waar van je je kunt afvragen wat ze in hemels naam afgelopen winter gedaan hebben en waar ze hun miljoenen aan hebben uitgegeven. „Ik had niet gedacht dat we zover achter zouden liggen", bekende Ralf Schumacher, die achter Alonso net naast het podium eindigde. „En het erge is dat we niet weten waar het precies aanligt" Natuurlijk, het is pas de eerste race, maar de toon is gezet. En natuurlijk, het zat Ferrari mee omdat de temperatuur aan de koele kant bleef. Onder die om standigheden wordt de combinatie Fer rari-bolide met Bridgestone-banden bij na onverslaanbaar. Maar de dominantie was er ook al tijdens de trainingen, toen het wel bloedheet was en de concurren tie met Michelin-sloffen in het voordeel leek. „Ik had dit ook niet verwacht", bleek zelfs Michael Schumacher verrast. „Ongelooflijk. Een perfecte, snelle en betrouwbare auto, briljante banden. Het lijkt wel of we steeds beter worden. Dat is waarschijnlijk ook zo. Ferrari ken de vorig jaar een dipje. Raikkonen en Montoya leken lange tijd zelfs in staat Schumacher van zijn troon te stoten. De Italianen begonnen het seizoen met de bolide van 2002 en verspeelden in de eerste races veel WK-punten. Mede daardoor slaagde Schumacher er pas in de laatste race in zijn titel veilig te stel len. Voor Ferrari-president Luca di Montezemolo was dat het teken zijn technische staf op het hart te drukken tijdig met het nieuwe ontwerp voor 2004 op de proppen te komen. Een geslaagd ontwerp, zo is duidelijk. Waar Schumacher in 2003 na drie races pas acht WK-puntjes had vergaard, is nu na één Grand Prix de volle buit al bin nen. In een race, die de Duitser van kop tot staart leidde, in de rug gedekt door teammaat Barrichello. Montoya was de eerste aangewezene om roet in het Fer- rari-maal te gooien, maar de Colombi aan verknalde zijn start en zag onder an deren Alonso en teamgenoot Ralf Schu macher profiteren. De start, waarvan de moeilijkheidsfactor door het verbod op launch-control (ter voorkoming van het doordraaien van de wielen bij het accelereren) aanzienlijk is toegenomen, zorgde voor een paar aar dige schermutselingen. Maar nadat het gewirwar tien seconden later tot een einde was gekomen, mocht de saaie an derhalf uur durende optocht beginnen. Die alleen maar blije gezichten bezorgde bij mensen die Ferrari in hun hart geslo ten hebben. "In Spierdijk r - Noordwijk kan zich op an voor de degradatiestrijd, ierlaag tegen Ter Leede be- •)g eens dat het terecht is dat -I de troosteloze tiende plaats )p de ranglijst. De ploeg :h in 90 minuten voetbal Ikans en kon het achterin dan ruim een uur 'droog' iet trainersduo Andries Oert-Jan Bakker beseft heel laat het is. „We moeten nu "es spelen." >ver gekomen is met de w is eigenlijk een raadsel. De hikt over een verzameling alvoetballers, die bijna allen Een in de hoofdklasse gere- orden. Maar wat ontbreekt ing en een spelsysteem dat 1ip het lijf is geschreven. Te- eede koos het trainersduo -teer verdedigende speelwij- is als Patrick van Dam en jrs, die toch zo aardig kun- j, moeten zo meer buffelen i in balbezit aardige dingen Ïeidt niet tot enige dreiging id opzicht. >eten ordinair vechtvoetbal ld spits Jeroen van Wetten J in deze krant verteld hoe —in de hoofdklasse denkt te Daarvan was tegen Ter en moment sprake. De 5rs werkten 'best hard', 5 nog iets anders dan 'ordi- gvoetbal'. Noordwijk moet n'ook niet van hebben. De jj kwaliteit genoeg om het de met combinatievoetbal las- n. )S|loordwijk niet. In plaats van c-1 van de eigen kwaliteiten, •rie ploeg van Wendt en Bak- ^°ink blok verdedigers voor 'Gander van der Veldt. Voor kelinie stonden drie midden- ld harder achteruit dan voor- 2- En spits Van Wetten is ruBt vertrouwen van de tech- ling kwijt. Hij mocht aan- cade rechterflank, ik had nog succes kunnen k als rechtsbuiten Vincent igevallen voor centrumspits .?&rd) een minuut voor rust 1doel raak had geschoten. jet terug van wintersport) *pr de bal heen alsof hij zijn skischoenen nog aan had. Behalve op een schaarse kans moest Noordwijk hopen, dat de achterhoede de poort gesloten zou houden. „0-0 was voor ons een mooie uitslag ge weest", zei trainer Wendt na afloop. De nul houden is maar voor heel wei nig ploegen weggelegd. Het lukte Noordwijk 65 minuten. In het eerste uur kreeg Ter Leede maar één grote kans. Linksachter Bas Lensink mocht van dichtbij mocht inkoppen. Het was ijdele hoop voor Noordwijk dat het bij de ene grote mogelijkheid voor Ter Leede zou blijven. De fouten in de defensie kwamen er uiteindelijk toch. Linksachter Martijn Ravensber- gen was veel te gretig om de bal te ver overen en liet zich aan de flank uitspe len. Def voortzetting van de jeugdige invaller bij Ter Leede, Roberto Escude- ro, had meer het karakter van een vuurpijl dan van een voorzet. In het strafschopgebied kreeg Hicham Rbii alle tijd om de bal op de borst te con troleren en vervolgens laag in het Noordwijk doel te werken. Tien minuten later was het 2-0 en weer kon Ter Leede over de rechter flank toeslaan. Ali Baddaou had geluk in de afwerking, toen de bal via een Noordwijks been in het net belandde. Dat het in de slotfase nog 3-0 (Koers) en 4-0 (Cornelia) werd, was geflat teerd. Voor Ter Leede was de uitslag een steuntje in de rug om de competitie nog spannend te maken. Op basis van het vertoonde spel is het twijfelachtig, dat de Sassenheimers nog mee gaan doen in de strijd om de hoofdprijs. Daarvoor speelde de ploeg van trainer Arie Lagendijk te weinig dwingend. Ter Leede rekende dit seizoen - naast vol doende doelpunten van spits Cornelia - op een bijdrage van Patrick Kalkema en Rbii in de score. Kalkema maakt een mindere periode door en Rbii zou er dit seizoen tien moeten maken, maar hij staat pas op vier. De aanval lende middenvelder denkt zelf dat hij het beoogde totaal nog kan halen. „En we gaan ook nog meestrijden om het kampioenschap." TER LEEDE: Waasdorp, Faerber, Hoogkamer, Jansen, Lensink, Boekenstijn (55. Escudero), Koordes, Kalkema (35. Baddaou), Rbii, Corne lia, Hamdi (75. Koers) NOORDWIJK: Van der Veldt, Van Utrecht, Van der Laan, Korbee, Ravensbergen, Van der Kolk, Meurs, Van Dam, Van Wetten, Leonard (44. Herpers), Pitti (69. Ruitenberg). Ter Leede-doelman Thomas Waasdorp, verdediger Bob Hoogkamer en Noordwijk-middenvelder Patrick van Dam wachten in spanning de aankomst van de bal af. Foto: Cees van Hoogdalem enveen bibbers Kuip k Boys doet [f de stip Ie zaken irerdient publiek erug in alwalhalla r Het team van Ferrari juicht Michael Schumacher toe na zijn zege in de Grand Prix van Australië. Foto: EPA/Julian Smith

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19