WETENSCHAP De klap die zelfs deskundigen verbaasde Reddingsactie rode eekhoorn Dit jaar nog geen nieuw ruimteveer Belgisch en Duits bloed voorkomt inteelt Nederlandse korenwolf Menselijk brein Kernreactor Cura^a^ De beste popcorn De domme pech van een jonge oehd Sambaschool toont wetenschap tijdens carnav MAANDAG 8 MAART 20( Vijftig jaar geleden eerste test waterstofbom Britse dierenbeschermers heb ben een plan bedacht om de rode eekhoorn in Schotland voor uitsterven te behoeden. De diertjes kunnen niet op te gen de in de vorige eeuw uit Amerika geïmporteerde grijze eekhoorn. De afgelopen vijftig jaar zijn de rode eekhoorns in heel Groot-Brittannië enorm in aantal afgenomen. Het red dingsplan behelst de aanleg van 25 reservaten in Schotland, het laatste bastion van de rode eek hoorn op de Britse eilanden. Het gaat om bosgebieden met veel naaldbomen, waarin de grijze eekhoorns zich niet zo thuisvoelen. In heel Groot-Brit tannië leven nog ongeveer 120.000 rode eekhoorns. Drie kwart daarvan wordt aangetrof fen in Schotland. Het zal nog zeker een jaar du ren voordat het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA weer een ruimteveer durft te lance ren. Dat heeft de directeur van het shuttle-programma, Mi chael Kostelnik, gezegd. De ver traging heeft te maken met ver der onderzoek naar de lucht verplaatsing bij de lancering rond de gigantische externe brandstoftank van het ruimte veer. De shuttles worden aan de grond gehouden sinds het ongeluk met de Columbia in fe bruari vorig jaar. Volgens Kos telnik is het voornaamste pro bleem het vinden van een ma nier om te voorkomen dat stuk ken isolatieschuim bij de lance ring losraken van de tank. De ramp met de Columbia gebeur de nadat een losgeraakt stuk isolatiemateriaal ter grootte van een koffer de vleugel van het ruimteveer had geraakt. De NA- SA-technici waren zich er niet van bewust dat de Columbia zwaar beschadigd was totdat de shuttle bij de terugkeer naar de aarde uit elkaar viel. WASHINGTON/ANP-DPA - De kracht van de explosie op 1 maart 1954 verrastte zelfs de Amerikaanse nucleaire weten schappers. De bom reet een 1,5 kilometer brede krater in het atol en ontketende een vuurbal die binnen een minuut een hoogte van 13 kilometer bereik te. Het was de zwaarste bomex plosie tot op dat moment. Met de test op het koraaleiland Bikini (onderdeel van de Mars hall-Eilanden) in de Grote Oce aan vijftig jaar geleden luidden de VS een nieuw stadium in de nucleaire wapenwedloop van de supermachten in. Voor het eerst was een waterstofbom ontploft - duizend maal krach tiger dan de atoombom die Hi roshima had weggevaagd. Zo stond het historische mo ment nogal zakelijk opgetekend in het protocol van de Ameri kaanse strijdkrachten: „Om 06.45 uur werd het ontstekings- signaal verzonden en explo deerde het apparaat waarbij een equivalent aan energie van 15 miljoen ton TNT vrijkwam. Veel groter dan verwacht." De radioactieve neerslag ver spreidde zich dan ook over een veel groter gebied dan ver wacht. Het Japanse vissersschip Lucky Dragon met 23 beman ningsleden aan boord viste 160 kilometer verderop. De boot werd bedolven onder een grijze sneeuw. Toen het enkele weken later de thuishaven bereikte, hadden alle vissers radioactieve brandwonden en was een be manningslid al gestorven. Een ander onverwacht slachtof fer van de test was het Mars hall-Eiland Rongelap. Het ligt circa 160 kilometer verwijderd van Bikini. Op de bewuste dag hoorden de bewoners een luide knal en begon de bodem te schudden. Enkele uren later viel de radioactieve neerslag. Argeloos speelden de kinderen met het grauwe poeder. Toen de eilandbewoners een dag la ter werden geëvacueerd, viel bij de eersten de haren al uit. De waterstofbom was niet on omstreden bij Amerikaanse atoomwetenschappers. De 'va der van de atoombom' Robert Oppenheimer waarschuwde De kracht van de waterstofbom was ongekend. Foto: EPA voor een geheel nieuwe dimen sie van de vernietigingskracht, die de uitroeiing van de mens heid mogelijk maakte. Oppen heimer was geschrokken van de complete vernietiging van Hiro shima en Nagasaki. Maar de Koude Oorlog was begonnen en de eerste atoomproeven van de Sovjetunie gaven de haviken in Washington het voordeel. President Truman gaf op 31 ja nuari 1950 het groene licht voor de bouw van een waterstof- door Peter de Jaeger Herintroductie van de koren wolf in Zuid-Limburg heeft al leen succes als er vers bloed wordt aangevoerd uit België of Duitsland. De Nederlandse hamsterpopulatie is genetisch arm en daarom erg ziektege- voelig. Dat zegt Hugh Jansman van het Wageningse instituut Alterra. Dit voorjaar moeten de eerste resultaten van het fok- programma zichtbaar worden. De genetische variatie bij de Limburgse korenwolven is zo klein dat de exemplaren onder ling niet van elkaar zijn te on derscheiden. Ze zijn bijna klo nen van elkaar. „Dat dit komt door inteelt is overigens niet hard te maken. Wel is voor een optimaal fok- programma nieuw bloed ver eist. Dat geeft een sterkere po pulatie hamsters die beter te gen een stootje kan", aldus bio loog Jansman die de herintro ductie coördineert. In 1995 werd de noodklok ge luid voor de korenwolf (Crice- tus cricetus). Uit telling bleek dat in twintig jaar tijd de popu latie met meer dan 75 procent was verminderd. Op dat mo ment waren er nog maar dertig exemplaren over in Zuid-Lim burg. Na lange discussies tus sen de overheid en natuurbe schermers werd in 1999 toe stemming gegeven een tiental korenwolven te vangen voor de fok. Het fokprogramma wordt uitgevoerd in de dierentuin Blijdorp en door Das en Boom in Beek bij Nijmegen. Deze tien hamsters hebben in middels gezorgd voor 336 na komelingen, die deels zijn uit gezet en deels gebruikt voor verdere fok. „We hadden dit aantal van in gevangenschap gekweekte hamsters makkelijk kunnen verdrievoudigen tot duizend. Maar het heeft geen zin honderden hamsters klak keloos de natuur in te pompen en dan maar hopen dat alles goed gaat", zegt Jansman. „Belangrijker is eerst te onder zoeken hoe de hamsters het doen in de natuur, hoe ze rea geren op agrarische werkzaam heden en op beheersmaatrege len. Daarom hebben we tien procent van de uitgezette ham sters voorzien van een zender tje." Aan de hand van de verzamelde gegevens is een landbouw- en natuurvriendelijke bedrijfsvoe ring opgesteld. Hier hebben niet alleen de hamster, maar ook andere dieren baat bij, ter- De korenwolf. Foto: GPD/Jaap Rozema wijl de boer zijn inkomen be houdt door een compensatiere geling, zegt de onderzoeker. „De boeren waren eerst erg sceptisch over beheersmaatre gelen. Ze dachten dat zodra er een korenwolf op hun akker zat, ze gelijk niets meer moch ten. Maar dat valt reuze mee, een kleine aanpassing in maai en oogstschema is al genoeg. Nu vinden ze het heel leuk." Moet ook wel, want het kan niet zo zijn dat de korenwolf alleen maar in stand kan worden ge houden in geïsoleerde reserva ten, vindt Jansman. Na een ac tief aankoopbeleid van onder meer Natuurmonumenten kan de korenwolf in twee reservaten ongestoord leven. Het ene is 60 hectare en ligt bij Sibbe, tussen Valkenburg en Maastricht, het andere is dertig hectare en ligt bij het plaatsje Amby, onder de rook van Maastricht. In deze gebieden wordt land bouw bedreven volgens een strokensysteem. Dat betekent dat er meerdere soorten graan naast elkaar worden verbouwd. Dankzij deze lappendeken van zomergraan, luzerne en winter graan is de grond elk seizoen bedekt en rijk aan gevallen graankorrels. Dat is nodig, want als van de ene op de andere dag alles weg is van de akker, is dat funest voor de hamster. Ook een boer kan dat voorkomen door bij de graanoogst een strook tarwe aan de rand te laten staan." De verspreiding van de uitge zette hamsters met jongen naar andere landbouwgrond is mini maal. Hooguit vijf procent is uitgezwermd over akkers die grenzen aan de reservaten. In totaal leven er nu ongeveer twee tot driehonderd hamsters in reservaten. Om de populatie verder uit te breiden en veilig te stellen is een nieuw gebied aangekocht van twintig hectare bij het dorp Heer. Belangrijk is om het tota le gebied zo groot mogelijk te maken en de burchten, plek waar de hamsters slapen en zich voortplanten, met elkaar te verbinden. Vorig najaar is één mannetjes hamster gevangen in België. Die houdt nu zijn winterslaap in Blijdorp. Hij krijgt dit voor jaar versterking van enkele an dere mannetjes uit het Duitse Noordrijn-Westfalen. „We ho pen dat ze gaan paren als ze wakker worden", zegt Jansman. „Veel mannetjes zijn er niet no dig. Elk mannetje kan dertig vrouwtjes bevruchten." bom. De leiding van het proces kwam in handen van Edward Teller. Bij de ontplofiing van een waterstofbom komt de energie van een ongecontro leerde kernfusie vrij. Daarbij versmelten de zware water stofisotopen deuterium en triti um tot helium. Bij een gewone atoombom treedt een kern splitsing op. Voor de bewoners van de Mars hall-Eilanden was de ontplof fing van de als 'Bravo' aange- Zintuigen zijn van invloed op persoonlijkheid door Peter de Jaeger Ieder van ons ervaart de omrin gende wereld anders. Spraak, geur en zicht verschillen enorm per persoon. Bekend is nu dat de werking van zintuigen gene tisch vastligt en mede de per soonlijkheid bepaalt. Neem een rode roos. We zien allemaal dat die niet blauw is, maar hoe intens ervaren we de kleur rood? En ook de rozen geur betekent voor elk weer wat anders. „De wereld die je ziet, het eten dat je proeft en de geu ren die je ruikt worden allemaal op een voor jou unieke wijze ervaren", zegt Paul Breslin, neurowetenschapper aan het Monell Sensorisch Centrum in Philadelphia. Sommigen houden van tonic om de bittere smaak, anderen verafschuwen dat. Breslin legt een verband tussen subjectieve verschillen en de genen die hierbij in het spel zijn. Hij werkt met de bitterstof phenylthio- carbamide, kortweg PTC. Deze stof is in 1930 gevonden door Arthur Fox, bij zijn speurtocht naar kunstmatige zoetstoffen. Fox ontdekte dat niet iedereen in staat is deze stof te proeven. Dankzij de gentechniek is nu bekend dat de oorzaak ligt bij een andere samenstelling van de smaakpapillen op de tong. Sommige mensen proeven bit ter al bij een extreem lage con centratie, anderen nooit. Bres lin vond 23 verschillende recep toren op de tong voor bitter, al lemaal verbonden met andere genen. Ook de geurzin varieert enorm. Mensen kunnen iets van tien duizend verschillende geuren onderscheiden via vierhonderd receptoreiwitten in de neus. Genetici hebben gevonden dat we verschillend ruiken, omdat we over een verschillend pakket aan receptoren beschikken. Zien is het zintuig waar we het meest op vertrouwen. De per ceptie van licht en kleur kun nen per persoon echter aan zienlijk verschillen. Stephen Ts- ang van de Colombia universi teit in New York bestudeert de genetica van de verschillende reacties op licht. Tsang: „De één kan een enkele foton waar nemen, terwijl de ander nacht- blind is." Ook kleuren zien, heeft een ge netische achtergrond. We kun nen meer dan twee miljoen kleurschakeringen onderschei den. Uit studie aan de universi teit van Washington in Seattle blijkt dat vrouwen dat beter kunnen dan mannen. duide waterstofbom op het atol Bikini al de tweede test met een dergelijk wapen. Op 1 novem ber 1952 brachten de Amerika nen op een ander koraaleiland al een springlading met de co denaam 'Mrke' tot ontploffing. Deze was zevenhonderd keer zo krachtig als de atoombom van Hiroshima. Het betrof hier echter nog niet een inzetbare waterstofbom. Nog meer testen volgden - op de Marshall-Eilanden meer dan zestig. De Amerikanen namen tot 1992 meer dan duizend bo ven- en ondergrondse proeven. Intussen overweegt het Penta gon (ministerie van defensie) opnieuw te gaan testen. Dit maal gaat het om zogeheten 'mini-nukes'. Deze zijn bedoeld voor onder meer de vernieti ging van ondergrondse bun kers. Menig criticus vreest dat de VS daarmee vijftig jaar na Bravo een nieuw tijdperk van de wapenwedloop inluiden. De menselijke hersenen beschikten wellicht al veel eerder hun unieke eigenschappen dan tot dusver werd aangeno melden onderzoekers in het Franse paleontologische tijd Comptes Rendus Palevol. De wetenschappers bestudeerd gietsel van de binnenkant van de schedel van een twee tot miljoen jaar oude hominoïde. Deze Australopithecus afri had een brein dat ongeveer even groot was als dat van ee ne chimpansee. De onderzoekers kwamen tot de conclus positie van een gebied in de hersenen dat samenhangt m zien, in het fossiel meer overeenkomt met de positie in de nen van mensen dan van mensapen. Ook is het betreffen van de hersenen bij mensapen groter dan bij mensen. Da reert volgens de wetenschappers dat het brein van de eigefj, schedel Stw 505 zich al in menselijke richting aan het ontvi was. Volgens eerdere veronderstellingen was deze primaiiL cortex (pvc) bij mensen pas in omvang afgenomen nadat tj selijke hersenen aan hun groeispurt waren begonnen. q, De Groningse kernfysicus Rob de Meijer wil een ondergrote tineutrino-detector gaan bouwen op Curasao waarmee hij' aantonen of er al dan niet een kernreactor in het binnenstjR onze aarde zit. De Meijer ontvouwt zijn plannen in het ma|* Natuurwetenschap Techniek. Het plan van De Meijer, db{ bij het Kernfysisch Versneller Instituut in Groningen, kom} j uit het werk van de Amerikaanse onderzoeker Marvin Hen Deze geofysicus uit San Diego opperde in de jaren negentiL het eerst het idee dat het binnenste van de aarde bestaat il bol uraan met een straal van acht kilometer, die ongeveer l j keer zoveel energie produceert als de stad Tokyo. Volgens don kan de nucleaire georeactor verklaren waarom het aai; neetveld, dat onze planeet beschermt tegen kosmische strf van de zon, iedere paar honderdduizend jaar volledig omL aardmagneetveld wordt opgewekt door stromingen in dev buitenkern, een oceaan van vloeibaar ijzer die zich meer dj kilometer onder onze voeten bevindt. Mocht Hemdon ooil bewijzen vinden voor zijn theorie, dan staat ons wereldbee dig op z'n kop. Volgens de meeste aardwetenschappers is[ melijk onmogelijk dat het centrum van de aarde uit een bc - bestaat. Popcorn is een populaire snack, vooral in bioscopen, maai makkelijk te bereiden. Sommige maïskorrels laten zich nie pen', terwijl andere niet opzwellen tot hun volle omvang. )|jt is zijn onderzoek van groot belang, meent de Turkse weteiei per Ersan Karbaba. Hij publiceerde onlangs een artikel ov£i beste manier om popcorn klaar te maken in het gezaghebÉ' International Journal of Food Science Technology. KarbaÊ cludeerde dat popcorn die wordt bereid op een elektrisch!! zowel lekkerder als luchtiger is dan popcorn die in een rra is klaargemaakt. In een magnetron, stelde de onderzoeker vast, heb je vooi| 'poppen' van 25 gram maïs 1,5 gram zout, 2 gram plantaap] en 6 gram boter nodig voor een bevredigend resultaat. Opti elektrisch fornuis kon worden volstaan met 1,1 gram zout} gram boter. Bovendien bleek de magnetron-popcom tienfn minder luchtig dan de fomuis-popcom. Volgens de ondeijl komt dat doordat de magnetron de maïskorrels te snel vetfe door Jos Oude Nijhuis Het leven aan het front is niet zonder gevaar. Dat merkte de jonge oehoe, telg van een - naar het lijkt - in Nederland opruk kend reusachtig uilenras, die vo rig jaar november in Glanerbrug vermoedelijk tegen prikkeldraad vloog. De roofvogel gaf uiteinde lijk de geest. Vorige week lag het dode dier voor sectie op de snij tafel. Het lot van een pionier of toch maar gewoon domme pech? Op 13 november vorig jaar werd hij gevonden. Behande ling door een dierenarts en een aansterkingskuur in een regio naal roofvogelopvangcentrum leken hem goed te doen. Maar kort voordat de reusachtige uil weer losgelaten zou worden, vond de asielhouder hem op 13 december dood in zijn kooi. Zonder aanwijsbare doodsoor zaak. Nu lag het kadaver op de snijta fel van onderzoeker Hugo Jans man van Alterra, onderzoeksin stituut van Wageningen Uni versiteit en Researchcentrum. Een van de eerste gedachten van de onderzoeker: het feit dat een jong oehoemannetjes aan de Nederlandse zijde van de grens wordt aangetroffen, zou de stelling van de Werkgroep Roofvogels Nederland, dat deze reuzenuil in Nederland oprukt, wel eens kunnen ondersteu nen. Dat is trouwens ook de mening van oehoekenner Gejo Wassink uit Lievelde. Hij heeft in 2002 en 2003 een eerste oehoebroed- paar in de Achterhoek aange- troffen. Het koppel bracht in 2002 twee en in 2003 drie kui kens groot. Behalve het paar in de Achterhoek zijn - wat het grondgebied van Nederland be treft - alleen een paar broeden de oehoepaartjes bekend in het diepe zuiden van Limburg. Hugo Jansman onderzoekt de dode oehoe. Foto: GPD/Frans Nikkels Haast nog belangrijker dan het broedsucces vindt Wassink het feit dat de Achterhoekse oehoes bereid en in staat waren om te broeden op een plek die nor maliter niet des oehoes is: in een boom. „Ze broeden nor maal in rotsen of een groeve. Dat-ie dat hier ook in een boomnest wil doen, leidt wel licht tot inprentgedrag. Daar mee bedoel ik dat de jongen van een paar, die een boomnest zijn geboren, wellicht straks ook zelf bereid zijn om in boomnesten te broeden. Als dat gebeurt, dan kan de oehoe ook Nederland koloniseren", geeft Wassink aan. Het bestaan van kolonist, zo lijkt de Twentse oehoe te bewij zen, is echter niet zonder ge vaar. Een einde op de snijtafel van onderzoeker Jansman is ta melijk roemloos. Al ligt dat op zich niet aan de onderzoeker want hij praat met ontzag over wat in Engeland the eagle-owl (adelaars-uil) wordt genoemd. Om zijn woorden kracht bij te zetten, heeft hij het kadaver naast dat van een buizerd - toch geen kleintje onder de roofvogels - gelegd. „Vergelijk de klauwen maar eens. De bui zerd kan er een halfwassen ko nijntje mee aan; de oehoe pakt met de zijne desnoods een vos in de kraag." Vervolgens, over een ander typisch kenmerk van de oehoe: de wollige haartjes op zijn vleugelranden. „Dat stelt hem in staat om geruisloos te vliegen en zo zijn prooi - meestal duiven en egels - te overvallen. Hij plukt ze als het ware zo van hun slaapplaats weg." De dode oehoe is, zo conclu deert Jansman, een volgroeid, maar nog jong exemplaar.Aan zijn uniforme verenkleed zie je dat hij nog niet in de rui is ge weest." Zijn gewicht van 2275 gram en z'n spanwijdtè 1,40 meter passen bij a oehoemannetje. „Wan} vrouwtjes zijn, zoals mi roofvogels, beduidend} Even later opent de onj[ ker met z'n scalpel de lh te. In maag- en darmp| duidt niets op een mogj doodsoorzaak. Die koü wel tevoorschijn als ev} de longen nader worde schouwd. De rechterloi] wijkend van kleur, zit -l wat luchtzakken in de nabijheid - vol geronn^ „Waarschijnlijk heeft q een longinfectie een in? bloeding voorgedaan"^ deert Jansman voorzie} De infectie zou volgens een direct of indirect g} kunnen zijn van de vei} gen die het dier in nov} Glanerbrug al opliep. Ji „Had hem overal kunnj beuren. Domme pechi De meningen over het carnaval in Brabant mogen dan verdeeld zijn, dat het carnaval in Rio de Janeiro de moeite meer dan waard is, daarover zijn veel mensen het eens. Bovendien was het Brazili aanse carnaval dit jaar ook nog eens extra leerzaam. Werd in andere jaren vooral de menselijke, en dan met name de vrouwelijke anatomie uitgebreid opgevoerd, dit jaar had de 'sam baschool' Unidos da Tijuca wat meer algemeen wetenschappelijke onderwerpen als thema voor zijn vierduizend mensen tellende dansgroep uitgekozen. Zo droegen de dansers kostuums en dansten ze op een manier die geacht werd de bloedsomloop, atoomenergie en de dubbi raai van het erfelijkheidsmolecuul dna weer te geven, mei weekblad Nature. De voorstelling, getiteld 'De droom der ping en de schepping van de droom - de kunst van de wel in het onmogelijke tijdperk', was door de sambadansers s steld in samenwerking met de Federale Universiteit van E Janeiro. Het project van Unidos de Tijuca werd toegejuicht door k) van het traditionele Braziliaanse carnaval, die zich storen I groeiende commercialisering v n de optochten, aldus Naj

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14