Winkeliers boos over afsluiting REGIO 'Ik houd mijn hart vast voor de looptest' 'Van vele kleine borrels word je ook dronken inomische kracht van ïterwoude op televisie derdorp wil meer zorg >r oorlogsmonumenten «it N445 ssteld pgp - De gemeenteraad jerdorp vergadert van- over de overdracht provinciale weg N445. üncie en de gemeente 'afgesproken dat deze isen Leiden en de ro- pet de N446, overgaat in fjrpse handen, maar de brpse raad wil een slag jrm houden. itpartij in jtgeest ïst-Een 17-jarige lieeft vrijdagavond klap- bij een vechtpar- Boerhaaveplein. Een tiwisseling bij een [r tussen een 21 -jarige en twee Oegstgeeste- en 19) mondde uit in btpartijtje, waarbij de geraakt. Eén moest ofdwond laten behande lt LUMC. De politie jl drie vechtersbazen ipmen naar het bureau. j [gewonden bij itaartbotsing !ENDSVeen - Bij een w tussen vijf personen- ijdagavond op de A4 te van Roelofarends- drie gewonden geval- |21-jarige vrouw uit woude kreeg een doordat ze met haar iel tegen een verho- de zijkant van de weg, I Doordat het achterop- verkeer plotseling botsten vijf au- pilkaar. Een 29-jarige rpt Lisserbroek, een 28- l(puw uit Amsterdam en jarige vrouw uit Leimui- jden met nekletsel over- ctnaar het LUMC in Lei iet Rijnland Ziekenhuis rdorp. lokontrole terwoude MAANDAG 8 MAART 2OO4 Petra Hoogstrate test de flexibiliteit van haar wervelkolom en hamstrings tijdens de Leiderdorpse fitheidstest voor 55-plussers. Op de achtergrond onderzoekt Jeanette de Jong hoe lenig haar schouders nog zijn. Foto: Hielco Kuipers Leiderdorpse 55-plussers testen hun conditie iude - Een 48-jarige en ige Zoeterwoudenaar óndag in hun woon- tgen de lamp bij een al- Wole in de Dorps- twee waren achter gekropen, terwijl ze 'r twee keer zoveel had- bonken als is toege- politie schreef bon- legde tijdelijke rijver- men gevaar nhonden z/oude - Honden die los Jigs het Oostvaartpad in loude, lopen gevaar, [al honden is al vast ko otten in een van de ittenklemmen die in langs het pad staan. Rijnwoude waar- liigenaren dan ook om ^voeters er alleen aange- te laten. door Joris Rietbroek leiderdorp - Leiderdorp wil zoveel mo gelijk van haar oudere inwoners in be weging hebben. In samenwerking met de stichting Pluspunt gaat de gemeente daarom door met 'Samen, gezond en gezellig,' een project dat zoveel mogelijk ouderen aan het sporten moet brengen. Deden veel 55-plussers uit de wijken ten zuidoosten van de Engelendaal vanaf 2002 al mee met een eerste ronde van het project, nu is het de beurt aan bewo ners uit de overige Leiderdorpse wijken. Hoe fit ben ik en wat kan ik nog doen op het gebied van sport? Dat waren de vra gen van bijna 130 belangstellenden - voornamelijk vrouwen - die zaterdag hun conditie lieten testen voor deelna me aan het project. Als him spieren, ge wrichten en het uithoudingsvermogen nog goed genoeg zijn, dan kunnen ze deelnemen aan diverse sporten, waar onder badminton, volleybal, basketbal en bewegen op muziek uit hun eigen tienerjaren. Dat is naast gezond ook ge zellig: tientallen deelnemers van het eer ste uur sporten na afronding van het project nog steeds samen. De fitheidstest is het eerste onderdeel van het programma GALM waarmee Pluspunt werkt. Dit staat voor Groninger Actief Leven Model, ontwikkeld door de Rijksuniversiteit Groningen en steeds meer in trek bij gemeenten in heel Ne derland. Naast de eerste fitheidstest be staat het programma uit 12 introductie lessen, 30 vervolglessen en een eindtest die moet uitwijzen in hoeverre zowel conditie als lenigheid verbeterd zijn. Het programma neemt voor een deelnemer anderhalf jaar in beslag. GALM combineert persoonlijke gege vens zoals lengte, leeftijd, gewicht en eventuele aandoeningen met de uitsla gen van een aantal tests. Zo testten de deelnemers zaterdag ondermeer hun knijpkracht, reactievermogen, de flexibi liteit van de schouders en het uithou dingsvermogen door middel van een looptest. „Ik leef helemaal niet gezond, hoor", geeft de 56-jarige Ronie Laman toe. „Ik rook me al 44 jaar te pletter en ik fiets of loop nooit. Daarom was ik zo verrast door mijn bloeddruk, die is perfect. De andere tests gingen ook prima, maar ik houd m'n hart vast voor de looptest." In de gymzaal van het Leiderdorpse Visser 't Hooft-college moeten de senioren steeds sneller van pilon naar pilon wan delen tot het moment dat ze het vereiste tempo niet meer volhouden. Petra Hoogstrate (64) viel dit niet mee. Volgens de uitslag van haar test zijn haar uithoudingsvermogen en ook haar knijpkracht onder de maat voor haar persoon. En dat is vreemd, want ze ten nist 2 a 3 keer per week. „Ik voel me fit genoeg", vertelt ze. „En ik dacht dat mijn knijpkracht dik in orde was, want ik houd mijn racket altijd stevig vast. Mensen zeggen ook altijd tegen me dat ik zo hard sla." Gelukkig is haar reactie vermogen wel tip top in orde. Maar ze is toch niet van plan met de introductie lessen te beginnen. Balsporten zijn na melijk niet haar ding en bij het tennis sen heeft ze lekker de ruimte „Ik houd niet van sporten waarbij mensen tegen elkaar oplopen. Maar verder vond ik het best grappig om eens zo'n test te heb ben gedaan." Jeanette de Jong (59) schrijft zich wel onmiddellijk in voor de introductieles sen. Volgens de test is haar conditie na melijk niet best. „En dat valt me tegen, want ik doe aan fitness", zegt ze. De Jong wist van te voren niet goed wat ze moest veiwachten van zo'n fitheidstest. „Ik dacht eigenlijk dat het allemaal in spannender zou zijn, maar alleen de looptest was wat zwaar." Marijke van Pernis van Pluspunt merkt op dat mevrouw Hoogstrate eigenlijk door de aanmeldingsprocedure geglipt moet zijn. „Het project is bedoeld voor niet-actieve 55-plussers. Misschien heeft zij ingevuld dat ze niet sportte." Van Pemis vindt dit geen ramp: ze is verder heel tevreden over de belangstelling voor de tweede ronde van 'Samen, ge zond en gezellig.' „De gemeente heeft ruim 900 uitnodigingen verstuurd en we hebben 130 aanmeldingen binnen. Toch zijn 700 mensen in Leiderdorp nog niet aangeschreven. Hopelijk heeft de ge meente geld over om het project nog een derde keer te houden." Sommige deelnemers van het eerste uur hebben zich overigens op hun beurt aangemeld als vrijwilliger bij de fitheids test. Jeanette Bryl (65) uit de Leidse Me- renwijk meet van alle bezoekers het re actievermogen. „Toen ik al die tests zelf deed, was ik eigenlijk heel laconiek", vertelt ze. „Maar na een paar keer spor ten voelde ik me stukken fitter en ik viel zelfs af. Het is echt gezellig en je voelt je er gewoon lekkerder door." Buurt blij met 'knipplan' Terweeweg door Eric de Jager oegstgeest - Het voorstel om de Terweeweg in Oegstgeest op twee plaatsen af te sluiten wordt door de bewoners van de weg met gejuich ontvangen. Maar de winkeliers van de De Kempenaerstraat en Lange Voort zijn boos. De Terweeweg is de verbindingsweg tussen de twee winkelgebieden en één van de drie toegangswegen tot de winkelstraat in het dorps centrum. Burgemeester en wethouders willen de weg vanaf 15 mei een jaar lang sluiten voor doorgaand autoverkeer, door tussen de Duivenvoordestraat en de De Kempenaerstraat en tussen de Louise de Coligny- laan en de Anna van Buren- laan (vlak voor de Hofdijck) de weg te knippen'. Alleen fiet sers en voetgangers kunnen er dan nog langs. Dat voorstel werd in januari ook door de bewoners van de Terweeweg gedaan. Het was de uitkomst van een enquete onder buurt bewoners, die al jaren klagen over te veel en te snel verkeer in him straat. Clem Dickmann, woordvoer der van de Terweegwegbewo- ners, is blij met de plannen voor een proefafsluitng. „Wij vinden het verstandig dat de wethouder na jaren iets doet. Eindelijk. We vinden het ook verstandig dat er is gekozen voor een proefperiode van een jaar en intensieve verkeersme- tingen in de omgeving. We willen niet dat elders in de wijk nieuwe 'Terweewegen' ontstaan. Als dat zo is, moet er een andere oplossing gezocht worden. Maar er zijn niet veel mogelijkheden en knippen lijkt ons de beste manier om weggebruikers te ontmoedi gen het oude dorp als door gaande route te gebruiken." De winkeliers van de Lange Voort en de De Kempenaer straat zien niets in de afslui ting van de weg die hun win kelcentra verbindt. De winke liersverenigingen werken aan een boze brief aan de ge meente. „Wij zijn er op te gen", zegt voorzitter Mieke van Riel van Oegstgeest Actief, de winkeliersvereniging van de De Kempenaerstraat. „De Terweeweg is een vitale ver bindingsweg. De winkelcentra vullen elkaar aan. Wat je op de Lange Voort niet kunt vinden, is op de De Kempenaerstraat te krijgen en omgekeerd. Als de Terweeweg op twee plaat sen geknipt wordt, gaat dat ten koste van onze bereik baarheid. Dan is de De Kem penaerstraat alleen nog via de Geversstraat en de Warmon- derweg te bereiken en het ver keer kan bijna niet meer weg. Bovendien is het een moeilijke periode om er mee te begin nen: we zijn druk bezig met plannen voor een facelift van de De Kempenaerstraat, de Lange Voort is op de schop en economisch zitten we nu ook niet bepaald in een toptijd." Dickmann is niet onder de in druk van die argumenten. „Het is tien minuutjes lopen van de Lange Voort naar de De Kempenaerstraat. Met de auto duurt het straks geen twee minuten meer, maar drie of vier. Misschien zijn de win keliers bang dat hun klanten naar Leiden doorrijden. Maar ik geef het je te doen: in twee minuten naar Leiden rijden. Bovendien kun je daar niet gratis parkeren." Dat vindt Van Riel weer te makkelijk. „Oegstgeest is Oegstgeest. Je moet niet onderschatten hoe graag mensen hier de auto ne men. Fietsgebruik stimuleren is prima, maar je kunt het niet afdwingen en daar hebben wij nu eenmaal mee te maken. Tien minuten lopen is heerlijk met je handen in de zakken, maar niet met zware bood schappentassen. Het lijkt mij voor de lanen eromheen ook geen een pretje. Die krijgen straks sluipverkeer en par keeroverlast. We zijn trouwens verbaasd over het gewicht dat aan de enquete wordt gege ven. Die is door en voor de bewoners gehouden. De ob jectiviteit daarvan is mis schien wel aanvechtbaar. De conclusie van een eerder rap port van de gemeente was dat het wel meeviel en dat aanvul lende verkeersmaatregelen niet nodig waren. Wij denken dat je een heel eind komt met duidelijker maken dat het een 30-kilometerzone is." rouDE - Zoeterwoude ëel aan de televisieserie "jte Focus van RTL Z. In puwe serie wordt aan- iiïsteed aan de economi- [Jfcht van gemeenten. Êester en wethouders ji in hun voorstel aan de dat ze in de deel- zeer interessante zichzelf te profileren'. van bedrij- Grote Polder en de ingrijpende economi- 1 ontwikkelingen in de _[gerpolder kunnen een krijgen door der- Ook op de Rijneke Boule- In de aandacht in een t ij programma van RTL Z npact hebben." Dit al- otje agrarische sector, is 5t|ressant, aldus B en W. cajjke combinaties zijn 1„p De herdenkings- djenten aan de Eikenlaan wPrdorp raken geregeld beigd, doordat er kinde- 1 jfeen spelen en mensen ipjhond uitlaten. De ge- jijjvindt dat zonde en bo- efii niet respectvol voor -jmden en andere men- 0 f wie de monumenten rei(ele waarde hebben. komt er een afschei- rerfid de herdenkingsste- ie( .gé de monumenten komt re(ige meidoornhaag met e staan, ook op de plek HM nog een hulsthaag staat. Bij de toegang naar ge bouw 't Trefpunt en de toegang naar de twee monumenten komt een recht sierhek van tachtig centimeter hoog, zodat ook het lage Indië-monument goed zichtbaar blijft. Dit monu ment werd vorig jaar geplaatst ter nagedachtenis aan twee Lei derdorpers die sneuvelden in Indonesië. Het oudere en hoge re monument 'De Bezetting ('40-'45)' is sowieso goed zicht baar vanaf de weg. Om het ter- reintje verder te verfraaien wordt het gazon bij 't Trefpunt opgehoogd en opnieuw inge zaaid. Maar er staat wel iets tegen over. RTL Z vraagt voor de tot standkoming van het program ma 13.500 euro van de gemeen te. Volgens B en W is dat geen bezwaar, want het plaatselijke bedrijfsleven heeft al net zo en thousiast op de deelname ge reageerd. Ontwikkelingsmaat schappij Meerburg draagt 6000 euro bij. Bierbrouwer Heine- ken, het bestuur van de Rijneke Boulevard en de Ontwikkelings maatschappij Grote Polder sponsoren het televisiepro gramma met respectievelijk 3000, 2000 en 1000 euro. B en W stellen de raad donderdag avond voor om het resterende bedrag van 1500 euro op tafel te leggen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Zoeterwoude heb ben de opnames nog deze maand plaats. De uitzendda tum is nog niet bekend. door Janneke Dijke leiderdorp - Achter de bar hangt een telefoon uit 1959. Vanaf een paar meter afstand belt Hylke Postma hem even met zijn mobiele telefoon, om het geluid te demonstreren. Een ou derwetse rinkelbel schalt door het café. Het is precies de sfeer die Postma wil oproepen in zijn grand-café Tam Tam: de sfeer van een bruine kroeg die er al ja ren zit. De horecagelegenheid aan de Zijlbaan, aan de zijkant van de Leiderdorpse Praxis aan De Baanderij, opent op 17 maart de deuren. Zijn vrouw Fatima bedacht de naam van het etablissement. „Er is altijd zoveel tamtam rond jouw persoon", was haar moti vatie. Postma vond het een goe de vondst. ,,Als je kijkt naar alle commotie rond mijn plan voor een uitgaanscentrum annex megadisco, dan kan je dat met recht stellen." De naam kan ook uitgelegd worden in de zin dat vanuit zijn kroeg straks de dorps-tamtam op gang komt. De eerste aanzet is er al, want het Leidsch Dagblad ligt vanaf 17 maart op de stamtafel. Zo lang en oneindig als zijn weg naar de megadisco tot nu toe verloopt, zo snel en gesmeerd ontvouwde zich zijn plan voor een grand-café op De Baande rij. De tekeningen voor de danszalen aan De Baanderij of langs de A4 liggen al drie jaar op de plank, omdat zijn plan tot nu toe nog geen instem- rij^ng heeft van het gemeente- Grand-café Tam Tam moet reuring geven aan Baanderij Hylke en Fatima Postma in hun café Tam Tam: „Dit café is hoogdrempelig. Ik hoef hier geen ventjes van vijftien jaar Jbinnen te hebben." Foto: Hielco Kuipers bestuur. Voor het pand dat Wim Regeer al naast Praxis aan het bouwen was, kreeg Postma snel een vergunning om een grand-café met snackbar te openen. Grote zwarte en witte tegels sie ren de vloer. Langs de muren is donkerbruine lambrisering ge timmerd, van dezelfde hout soort als de enorme trap die in een hoek van de ruimte staat en de bezoekers naar de zaal op de eerste verdieping brengt. In die bovenzaal, met een oppervlak vap zeventig vierkante meter, komt nog een bar. „Ik heb kos ten noch moeiten gespaard", zegt Postma tevreden. „Akoesti sche plafonds zodat het niet zo hol klinkt, vloerverwarming en oud-hollandse tafels. Hier kan je een leuk feestje bouwen." Postma is van plan de boven zaal te verhuren voor bruilof ten, partijen en vergaderingen. „Je kunt met deze ruimte aÜe kanten op. Als je hier met hon derd man komt, kun je allemaal je auto voor de deur kwijt. Wie doet mij dat na?" Met een wijds gebaar wijst hij door de grote v ramen naar buiten, naar de be drijfspanden rondom hem, naar de flats langs het water in de Leidse wijk De Kooi. „En dat uitzicht, prachtig toch?" Beneden trekt de buitenwereld geen aandacht. Daar zijn de ra men kleiner, net als in een kroeg. „Dit café is hoogdrem pelig. Ik hoef hier geen ventjes van vijftien jaar binnen te heb ben." Bezoekers kunnen er van alles drinken en gerechten van de kleine kaart bestellen. „Ik ga scherp prijzen. Koffie voor een euro, een biertje voor 1,45 euro, schnitzel met patat voor zes eu ro." De gerechten worden be reid in de snackbar, die bereik baar is via een deur achter de bar. De snackbar heeft een ei gen publieksingang, aan de buitenkant van het pand. Post ma levert zijn complete assorti ment daar vandaan ook als ca teraar aan wie maar wil. De Leiderdorper hoopt dat het winkelend puWfiek van de woonboulevard of mensen die op het bedrijventerrein werken Tam Tam snel weten te vinden. Maar hij verwacht ook mensen die speciaal voor zijn zaak naar De Baanderij komen. „Ik ga op vrijdag en zaterdag van 11 uur 's ochtends tot 2 uur 's nachts open. De rest van de week ben ik waarschijnlijk tot midder nacht open. Ik wil best langer, maar ik moet eerst kijken hoe veel animo ervoor is. Zondag is alleen de snackbar open. Ik ga er zelf fulltime werken en mijn vrouw, zoon en dochter werken er ook." Hij verwacht dat zijn onderneming zeker rendabel is. „Ik ga met scherpe prijzen de markt op. Wij gaan voor de om zet. Van vele kleine borrels word je ook dronken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13