Zusterstad werkt kan de toekomst ZATERDAG 6 MAART Juigalpa besteedt Leids roepsonderwijs waar je nauwelijks een beroep eren omdat de praktijklokalen leeg zijn. Basis- len waar honderden kinderen schoolgaan met ir één latrine. Een gemiddelde klasgrootte van >t 60 leerlingen. In de Leidse zusterstad Juigal- n het arme Nicaragua kijken ze er niet van op. gekende Hollanders wel. En zo is het gekomen vijftien jaar geleden een aantal Leidenaars be- iot de Midden-Amerikaanse plattelandsstad te 1 helpen. De hulp blijkt goed besteed. Niet aan te prestigieuze zaken, maar aan heel veel klei ne en goedkope projecten. door Marijn Kramp C en ticket naar Juigalpa, alstu- blieft." „Juigalpa?" „Ja, Juigalpa." „Naar Juigalpa is het dertig cordoba's. Daar wilt u toch naar toe, naar Juigalpa?" „Ja, zeker weten." De kaartjesverkoper in de lokale bus die de Leidse zusterstad in het binnenland van Ni caragua aan doet, pakt de ongeveer twee eu ro die voor deze drie uur durende rit moet worden betaald, verstrooid aan. In verwar ring over deze wat ongebruikelijke bestem ming voor buitenlanders vervolgt hij zijn af- rekenrondje door de bus. Een paar kilometer verderop, als de bus voorbij de internationale luchthaven van hoofdstad moet er uit", roept een man achterin. „Nee", gilt de kaart jesverkoper terug. „Ze zegt dat ze naar Jui galpa wil." „Juigalpa? Waarom?", klinkt het vol onbegrip van achter uit de bus. „Joost mag het weten", luidt het vrij vertaalde ant woord van de kaartjesverkoper. De mannen grinniken, terwijl ze nog even doorgaan op het thema buitenlander in Juigalpa spreek uit als Goewiekalpa„Nu ja, in ieder geval is de weg er naar toe goed", besluit de passa gier de conversatie. En daar is geen woord aan gelogen. Althans wat de eerste pak 'm beet 110 kilometer be treft. De aftandse, gele Noord-Amerikaanse schoolbus die in Nicaragua een nieuw leven krijgt als particuliere lijndienst, racet over de strak geasfalteerde weg door de weelderig begroeide heuvels van dit deel van Nicara gua. Om in Juigalpa te komen moet je 'weg van de pan-Amerikaanse snelweg'. De veelge bruikte route tussen de populaire reisbe- stemmingen Costa Rica en Guatemala en Mexico. Maar aan Juigalpa en omgeving gaan al deze toeristen dus voorbij. Hobbelen De zusterstad van Leiden en Den Haag ligt op de weg naar Bluefields, een havenstadje te midden van prachtige, witte Caribische stranden. Dat klinkt aantrekkelijker dan het is, want ook deze kustplaats, die zijn naam ontleent aan de Hollandse piraat Abraham Blaauwveld, wordt niet vaak bezocht, omdat de weg ongeveer honderd kilometer voorbij Juigalpa eindigt en verder moet worden ge reisd over de rivier de Escondido. Een als nogal oncomfortabel bekendstaande route. Mede omdat de weg dertig kilometer vöor Juigalpa in oude staat vervalt en het hobbe len wordt. Maar daar wordt dus aan gewerkt. Al heel veel jaren en soms met dusdanig lan ge tussenpozen dat het voor sommigen een 'eerst zien dan geloven'-project is geworden. Op het betreffende hobbelstuk, dat nog een klein uur in beslag zal nemen, wordt de kwestie 'gringa in dit deel van het land' weer eens aangesneden in een ietwat veranderde samenstelling achter in de bus. Dit keer neemt het gesprek een andere wending. „Die gaat natuurlijk naar Juigalpa", weet een vrouw. „Ze hebben daar wat met Hollan ders." Dat wordt in.de stad zelf nog eens be nadrukt als er vanaf een drankstalletje wordt geroepen: „Leiden, Leiden, La Haye?" Mirta Cruz, Leidens contactpersoon in Jui galpa schat dat Leiden bij meer dan vijftig procent van de bevolking van Juigalpa be kend is. Andersom, vermoedt ze, zal dat per centage wat lager uitpakken. Toch zijn er in de stad nauwelijks herinneringen aan Leiden te vinden. In de plattelandsgemeente zijn, net als in de rest van Nicaragua, heel veel buitenlandse organisaties actief in de ontwikkeling van de stad. En er staan veel 'met hulp van die en die tot stand gebracht'-borden in Juigalpa. Maar verwijzingen naar Leiden of Den Haag zijn, op de Leidse vuilniswagen en de twee naar de steden vernoemde basisscholen na, Werkloosheid geld optimaal nauwelijks te vinden. Mirta zou daar wel wat verandering in willen brengen. De steden band mag best wat meer aandacht krijgen, vindt zij. In Leiden gebeurde dat dit jaar met de vie ring van het vijftienjarig jubileum van de ste denband. Een gebeurtenis die aan Juigalpa nagenoeg voorbijgaat. De giften zijn be stemd voor projecten, niet voor feestjes. Een rondleiding langs een deel van de scho len in de ongeveer 70.000 zielen tellende stad maakt duidelijk waaraan het geld pre cies wordt besteed. Mirta weet het tot op de euro nauwkeurig aan te geven. Een hele prestatie, aangezien het om vrij veel kleine zaken gaat. Een volle dag wijst ze gebouwtjes aan: 'Het dak van dit lokaaltje is gerepareerd voor zo en zoveel euro'. 'Dit lokaal wordt ge restaureerd van de euro's die we van die en die school uit Leiden hebben gehad'. 'Deze bibliotheek is tot stand gebracht met geld van...' En ga zo maar door. Tal van reparaties, aanbouwsels, uitbreidin gen en vervangingen passeren de revue. Al lemaal kleine en voor Nederlandse begrip pen zeer goedkope maar o zo noodzakelijke projecten. Bij nagenoeg elk project is naast een bijdrage uit Leiden ook bijgedragen door de school zelf, de gemeente Juigalpa of door de ouders en leerlingen in de vorm van vrij willigerswerk. Zo blijven de kosten laag, stelt Mirta tevreden vast. Het is een hoop getrek en geregel voor haar, maar op die manier kan ze wel klaslokalen optrekken voor 4.000 Amerikaanse dollars. De bedragen die jaarlijks met de hulp ge moeid zijn, variëren tussen de nul en twin tigduizend dollar. Dat is afhankelijk van de donateurs, aangezien de gemeentelijke on dersteuning van de stedenband over het al gemeen beperkt blijft tot ambtelijke uren in Leiden en Mirta's maandelijkse loon van honderd dollar. meter verderop, of de aanleg van waterbas sins in de regio. Een paar kilometer verderop heeft dat al tot goed resultaat geleid. Daar besloten buurtbewoners gezamenlijk een bassin te graven. Een zeer lovenswaardig ini tiatief, vindt Gomez. „We moeten niet gaan zitten wachten op buitenlandse hulp, maar zelf actie ondernemen." Daarnaast is het volgens de loco-burge meester'van groot belang dat de bevolkings groei wordt afgeremd. Daar is goede voor lichting voor nodig en onderwijs. En dat brengt hem op de sleutelpositie van het on derwijs. Een terrein waar de stedenband Lei- den-Juigalpa zich nu al enkele jaren op toe legt. Er wordt, als de nood erg hoog is, wel eens een uitstapje gemaakt en een ander soortig project uitgevoerd. Zoals de bouw van huizen voor de door orkaan Mitch dak loos geworden mensen. Maar over het alge meen gaat het geld naar onderwijszaken. Met als resultaat dat het lokalentekort de af gelopen jaren redelijk is weggewerkt. De komende periode zal het beschikbare geld vooral ten goede komen aan onder houd, daar krijgen de scholen namelijk geen geld voor in Nicaragua, en aan andere nood zakelijke voorzieningen voor scholen zoals een bibliotheekje, lesmaterialen, sportveld- jes, toiletruimtes, waterreservoirs en ga zo maar door. De Juigalpese openbare basis scholen - de goedkoopste en armste van de stad - hebben nog aan van alles tekort. Dat geldt ook voor het beroepsonderwijs. Een schooltype waarvan het belang te veel wordt onderschat, meent Gomez. De recen te bemoeienissen van het Da Vinei College en het ROC Leiden met het beroepsonder wijs juicht hij dan ook toe. Het beroepson derwijs kan een belangrijke bijdrage leveren aan de ontwikkeling van de regio. „Want wat moeten we met al die afgestudeerden van de universiteit? Als ze ergens in de twintig ein delijk klaar zijn is er geen werk voor hen." De universitaire opleidingen zijn volgens hem veel te algemeen van aard en leiden op tot banen die in de wijde omgeving van Jui galpa niet zijn te vinden. Museum Ook toerisme moet in de toekomst uitkomst bieden, meent Gomez en met hem de rege ring, die eveneens toeristische mogelijkhe den in deze omgeving ziet. De stad heeft tenslotte het beste museum van Nicaragua, stelt Gomez tevreden vast. Nu heeft het museum inderdaad een voor Nicaraguaanse begrippen interessante col lectie eeuwenoude potten, gereedschappen en metershoge beelden, maar de manier waarop dit alles geconserveerd en tentoon gesteld is, kan beter. Er is slechts een zaal met een stel stoffige kasten waar zo heel af en toe wat informatie bij te vinden is op een verbleekt of vlekkerig kaartje. De Leidse uni versiteit bood haar hulp aan. Maar dat heeft tot nog toe tot niets geleid, omdat er ondui delijkheid is over de eigendomssituatie. Een vrij veel voorkomend dispuut in Nicara gua dat al eerder tot de mislulddng van een En dat dit geen weggegooid geld is, lijdt geen twijfel. Het aantal leerlingen per klas varieert in Juigalpa tussen de 40 en de 60. Dat is af hankelijk van het aantal lokalen dat de school heeft, ruimtes die over het algemeen wat krapper zijn dan in Nederland. Lesmate riaal is er nauwelijks. Op wat schriften, pen nen, potloden, een paar boeken en twee schoolborden na, is de rest veelal bij elkaar geknutseld door de juffen en meesters, een beroepsgroep die lang niet genoeg verdient om van rond te komen. Niettemin zijn er ge noeg gegadigden voor de onderbetaalde baan van leerkracht te vinden, omdat de werkloosheid in Nicaragua hoog is. Ruim zestig procent van de arbeidsbevolking heeft geen baan. Dat betekent overigens niet dat deze mensen niet werken. Velen houden zich in de tussentijd bezig als straatventer. Het hoge werkloosheidscijfer is veelzeggend: Nicaragua staat er niet goed voor. Het laat in Latijns Amerika alleen Haïti voor zich op de lijst der armste landen. De corruptie is groot, de bevolking in het katholieke land groeit snel en het platteland ontvolkt in rap tempo. De productie van landbouwgewassen loopt dermate terug dat er tegenwoordig zelfs pro ducten moeten worden geïmporteerd uit buurlanden. Een zorgwekkende ontwikkeling, meent lo co-burgemeester Aristide Gomez. Hij is dan ook erg in zijn nopjes met de 400.000 dollar die Den Haag de komende jaren bijlegt op een project voor plattelandsontwikkeling. Goedkope kredieten, voorlichting en cursus sen, en meer onderwijs en medische voor zieningen moeten het platteland rondom Juigalpa weer wat aantrekkelijker maken en de trek naar de stad tot stilstand brengen. project van de Leidse Unicef-afdeling heeft geleid, vertelt Mirta. Doordat verschillende partijen bleven ruziën over het eigendoms recht op de gerealiseerde eetzaal voor buurt kinderen heeft het project nooit goed gelo pen. De stedenbandgroep probeert dit nu weer vlot te trekken door de eetzaal toe te voegen aan de naastgelegen school voor speciaal onderwijs die de ruimte goed kan gebruiken. Maar of zij ook wat voor het mu seum kan betekenen is nog volstrekt ondui delijk. Andere toeristische' trekkers zijn de heuvels en de prachtige bergen die de stad omgeven. Zeker in en vlak na de regentijd als de omge ving op zijn mooist is, nodigt de streek uit tot wandelen, fietsen en paardrijden. Ten minste zolang de tropische buien er niet een al te grote modderpoel van maken en ie mand paarden en fietsen gaat verhuren en routes op papier zet. Hetzelfde gaat op voor het pittoreske plaats je Puerto Diaz enkele tientallen kilometers verderop aan het meer van Nicaragua. Het heeft potentie maar de vaargeul is dichtge slibd en de weg over het land slecht. Gomez laat zich er echter niet door uit het veld slaan. Het zal net zo gaan als met de hoofd weg naar Managua. Die schiet ondertussen toch ook behoorlijk op. En als die eenmaal af is, komt er veel meer verkeer de kant van Juigalpa op. Nu gaat nog veel vracht naar de Caribische zeehavens van de buurlanden, maar dat zal straks allemaal grotendeels via Bleufields gaan. En als dan ook nog eens de weg naar het zuiden wordt opgeknapt waardoor het prachtige nationale park aan de grens met Costa Rica goed bereikbaar wordt, en toeris ten een indrukwekkend rondje Lago de Ni caragua kunnen doen, dan is Juigalpa platte landsstadje af en wordt de stad een belang rijk infrastructureel knooppunt. Het is, be sluit Gomez optimistisch, slechts een kwes tie van tijd en heel veel geld. HÓfUMAHUNTa umn-Mmn INAAMr.ALDlA.KtO 'COHiwwn UIHMAMMWO umN- De basisschool 'Leiden' is een van de weinige verwijzingen in Juigalpa naar de stedenband met Leiden. Openbare basisscholen in Juigalpa ontbreekt het aan veel. Lesmateriaal is vaak in elkaar geknutseld door de leerkrachten en er is geen geld voor het onderhoud van de schoolgebouwen. Foto's: Marijn Kramp De enorme bevolkingstoename in de steden leidt op veel plekken in Nicaragua tot pro blemen. Juigalpa heeft nog drieduizend hui zen tekort, rekent de loco-burgemeester voor, maar misschien is de wissel die de be volkingsgroei het op de waterhuishouding trekt, een nog wel groter probleem. Elke zo mer gaat het water in de stad op rantsoen door iedere dag een aantal wijken af te slui ten van water. En zo zit elke buurt een paar dagen per week zonder water. Hoeveel da gen precies hangt af van je connecties. Om het watertekort op te lossen zijn drasti sche maatregelen nodig, meent Gomez. Een mogelijkheid is een pijpleiding naar het im mense meer van Nicaragua ruim dertig kilo-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7