Meiden die willen toveren Heksen door de eeuwen heen Hekserij is helemaal terug. Duizenden tienermeisjes voelen zich aangetrokken tot de 'natuurreligie' en worden 'wicca': moderne heks. Ze spiegelen zich niet aan de spreekwoordelijke lelijke vrouw met haakneus en wrat, die vervloekt en bezweert. De meiden betoveren hun vriendjes en dansen in het bos bij volle maan. Sandy Hasselt (19) heeft laatst met haar beste Vrien din sabbat gevierd^ een van de acht feesten van de wicca, de moderne heks. Met haar athame (een klein uitgevallen zwaard) riep Sandy eerst een god aan. De mei den trokken vervolgens met hun staf een denkbeeldige cirkel in het bos en zongen en dansten binnen de'ruimte van energie Zë óffer den zelfgebakken koekjes aan de god Pan en dronken wijn. Sommige heksen doen heel seri eus bij dit soort dingen. Wij niet", zegt Sandy. „We worden er altijd heel lacherig van. Dat komt door de alfa- toestand die zon ritueel oproept, dat is een soort lichte trance waar je in raakt." Sandy Hasselt woont in Breda, werkt in een verzorgingshuis en is heks. Sinds vier jaar weet ze het ze ker. Toen ze nog op de mavo zat, las ze een boekje over wicca (een afgeleide van witchcraft, het Engel se woord voor hekserij) en 'alle stukjes die aan de puzzel ontbra ken, vielen op hun plek'. Ze ver diepte zich in de leer van kruiden en spreuken en ging rondsnuffelen in New-Age-winkels. Ze gaf zich zelf èen heksennaam - Phoebe Amaris - en zette een eigen inter netsite op. Ze chat dagelijks met haai' mede- heksen. Ze vertellen elkaar over paranormale ervaringen die ze hebben meegemaakt, verklaren ei- door Yildiz Huinink kaars dromen en wisselen tips uit over spreuken en rituelen. Mailtjes worden afgesloten met de heksen- groet: 'merry meet'. Een tijdje gele den wijdden Sandy en haar vrien din elkaar tot heks volgens een speciaal ritueel. „Het heeft er altijd ingezeten", zegt de donkerharige Sandy. Haar ogen zijn zwaar opgemaakt. „Voor mij is het geen bevlieging. Ik weet zeker dat sommigen zich alleen heks noemen om 'coöl' te zijn. Voor mij is het echt een geloof.Sandy draagt het liefst zwierige zwarte of rode jurken van velours of satijn, maar dat kan helaas niet op haar werk. Tienermeisjes Sandy Hasselt is zéker niet de eni ge öp wie moderne hekserij een magische aantrekkingskracht heeft. Alleen via haar eigen site hebben zich al zo'n 450 leden op gegeven, voornamelijk tienermeis jes. Wie verder surft op internet, ver liest zich al snel in de talloze start pagina's met ontelbaar veel links naar rituele werktuigen, pen- tagrarnmen (het vijfhoekige teken dat een heks als talisman om haar nek draagt)kaarsenmagie en zelf wierook maken. De pagina 'hoe begeleid ik mijn kind dat heks wil worden?' be schrijft hoe ouders moeten om- Met haar athame roept Sandy Hasselt een god aan. Foto's: GPD/Harmen dé Jong gaan met een kind dat experimen teert met hekserij. 'Hoe krijg ik vrienden met hulp van magie?' geeft de jonge heksjes tips hoe ze zelf hun populariteit op school kunnen beïnvloeden. En via 'alter natieve' tijdschriften als Large zijn online allerlei benodigdheden als keteltjes en vergulde kaarsen te be stellen. Een prijzige aangelegen heid; een eenvoudig keteltje om een toverdrankje in te laten prutte len, kost al gauw honderden eu ro's. Niet alleen op internet is hekserij big business. Populaire televisiese ries als Charmed, Bewitched en Buffy the Vampire Slayer hebben tegen demonen strijdende vrou wen met superkrachten in de hoofdrol. Sinds Harry Potter de wereld heeft veroverd, zijn de to verstokjes niet meer aan te slepen. Bij New Age-winkel Nawa-Naca in Almere heeft de vraag om toverat- tributen vorig jaar een hoogtepunt bereikt. „Veel meisjes hè", zegt ei genaar Jeroen de Vries. „Het 'book of shadows' doet het vooral erg goed, daarin schrijven ze hun per soonlijke ervaringen met rituelen." Ook in de muziek heeft de duistere romantiek postgevat; hoge vrou wenstemmen van 'gothic' bands als Within Temptation en Evanes cence zingen bombastische pop nummers hoog de top veertig in. De zangeressen hebben lang haar, dragen gewaden en zware oogma- ke-up. „Occultisme is een hype gewor den", zegt Leon van Gulik, student cultuur en persoonlijkheidspsy- chologie en heksenspecialist. „Er heeft zich een jeugdcultuur om heen gevormd. De jongeren die hekserij aanhangen, kun je scha ren onder de gothics. De gothic- scene is primair een muziekstro ming met bijbehorende kledij, die halverwege de jaren tachtig sterk opkwam. Een groep binnen die scene trekt naar spiritualiteit en moderne hekserij, wicca dus. Het is een religie als een supermarkt; jongeren pakken ervan wat ze aan spreekt, de rest laten ze liggen." Astrid Leferink (44) uit Meppel moet er een beetje om lachen. As trid zegt niet alleen een 'échte heks' uit de traditionele stroming (de 'traditionals') te zijn, ze is ook hogepriesteres. Dat wil zeggen dat ze doorgestudeerd heeft in de leer. Ze volgde de Heksenschool in Via- nen en leidt nu zelf heksen op. In tegenstelling tot Sandy heeft As trid, lerares aan het mbo, geen spoortje make-up rond haar hel derblauwe ogen. Ze kleedt zich trendy en draagt haar bruine krul len los. Alleen de bezem naast de voordeur wijst op haar bezighe den. Altijd met de takken omhoog, anders gaan de kwade, weggeveeg de geesten opnieuw de grond in. „Het is ongelofelijk hoeveel jonge ren tegenwoordig denken dat ze heks zijn", knikt de Meppelse. Ze denkt na en zegt: „Het draait om macht. Het zijn vaak gevoelige meiden, en ook jongens trouwens, die weinig grip hebben op hun le ven en die denken dat te kunnen halen uit hekserij. Daar spelen im mers krachten en machten waar je grote invloed mee uit kunt oefe nen. Dat geeft ze een gevoel van controle." Peter Pels heeft zich als hoogleraar godsdienst en maatschappij ver diept in het fenomeen. „De wereld wordt steeds ondoorzichtiger. Het is steeds moeilijker om de vinger te leggen op wat ons overkomt. Die on grijpbaarheid leidt tot een hang naar het occulte. In de onzekere Middel eeuwen zag je het ook. In de puberteit heb je per definitie te maken met onzeker heid en anderen die jouw leven bepalen. Een denkbeeldige macht is dan een hele aantrekkelijke op tie." Astrid werd pas na haar dertigste 'actief heks, wel heeft ze haar hele leven geweten dat ze het was.Als klein kind voelde ik me al sterk aangetrokken tot hekserij. De eni ge heksen die ik kende, waren die enge vrouwen uit de sprookjesboe ken. Ik kwam absoluut niet uit een spiritueel gezin, maar ik wist en zag altijd allerlei dingen, had voor spellende gaven die me bang maakten." Crisis Er was een diepe crisis in haar per soonlijk leven voor nodig om toch de spirituele weg in te slaan. Nu lijkt haar leven niet veel meer op dat van tien jaar geleden. Astrid is heks met hart en ziel. „Ik sta sterk in verbinding met de natuur, dat is de kern van heks-zijn. Heksen la ten zich leiden door de seizoenen en de maan en hebben een diep respect voor de aarde." Verder past iedere heks technieken voor divinatie toe: het voorspellen en inzicht krijgen in moeilijke situ aties. „Dat kan met behulp van ta rotkaarten, maar ook door astrolo gie of pendelen. Dan stel je vragen en krijg je antwoord via een pendel die je laat hangen en die vanzelf gaat bewegen." Toverstokjes Ze grinnikt, denkend aan haar be ginjaren als leerlingheks. „Ik vond het zo geweldig dat ik de hele dag magie probeerde. Nu doe ik het nog weieens, hoor. Als ik een par keerplaats in een drukke stad no dig heb, dan ga ik de plek heel sterk visualiseren. Ik voel en denk dat er net een auto wegrijdt als ik eraan kom. Werkt altijd." Het idee dat duizenden jongeren te pas en te onpas met toverstokjes zwaaien en spreuken rondstrooi en, baart Astrid grote zorgen. „Enerzijds zijn het maar kinderen en hun magische kracht is niet zo groot. Er zijn ook een hoop onzin- boekjes op de markt. In hun onwe- Occultisme is een hype geworden" tendheid en naïveteit kunnen ook zij een hoop kwaad aanrichten. Ik ken de verhalen over meiden die met behulp van voodoo proberen om hun vriendje terug te krijgen. Het druist helemaal in tegen de basisregel van de hekserij: doe nooit iets om iemand te schaden." Hekserij is volstrekt ongevaarlijk, meent hoogleraar Pels. „Sterker: het geeft veel tieners enorm veel vreugde en helpt ze zich door de puberteit te worste len." Robert Doornenbal, docent filosofie aan de Christelijke Ho geschool van Ede en mede-schrijver van het boek 'Geestelij ke strijd, demonie en bevrijding in christelijk perspectief, gruwelt van zulke lichtzinnigheid. Hij omarm de het thema toen hij als docent steeds meer te maken kreeg met verwarde en angstige studenten die zich met het occulte hadden ingelaten. Astrid Leferink heeft doorgestu deerd voor hogepriesteres. „Experimenteren met hekserij is eng en gevaarlijk", zegt Doornen bal. „Je laat je in met een kwade macht die sterker kan zijn dan jij. De goden die aangeroepen wor den, zijn demonen. Slechte entitei ten manifesteren zich en dat heeft grote gevolgen. Geloof me, ik heb het gezien: depressie, angsten en zelfmoordneigingen. Als je zoekt naar antwoorden, zoek ze dan toch bij God." Sandy Hasselt ging juist door een diep dal vóórdat ze op haar veer tiende de hekserij omarmde. Ze was depressief, hoorde er niet echt bij op school. Met haar nieuwe ge loof voelt ze zich beter. „Het is zo veel echter en mooier dan het christendom", zegt Sandy. „In de bijbel lees je over naastenliefde, maar hoeveel christenen houden zich er echt aan? Een heks houdt van de natuur, van dieren en doet een ander geen kwaad. En bidden kunnen we overal." droom vari Jozef Stalin Amsterdam: subtop in Europa Hekserij is even oud als de mens. Het woord is afgeleid van een oud Engels woord (wiccian) dat het uitoefenen van magische krachten betekent. Allerlei kunsten en gaven vallen onder de noe mer hekserij: contact met geesten, ande re werelden, de natuur, kruidengenees- kunde, droomuitleg, astrologie, het op sporen van water, goud en verdwenen personen. Ook waarzeggen, toekomst voorspellen (op welke manier dan ook) en magie met alle bijbehorende rituelen vallen onder heksèrij. Heksen zijn in de geschiedenis vaak ver eerd, verguisd, vervolgd, gemarteld en vermoord. Dat laatste gebeurde vooral tijdens de heksenjachten in de Middel eeuwen. Het was een tijd waarin bijna ie dereen geloofde in het bovennatuurlijke, vermengd met bijgeloof en achterdocht. Van heksen, (zowel mannen als wou wen) beweerde men dat ze volgelingen en samenzweerders waren van de duivel. Heksen zouden kunnen toveren, zichzelf onzichtbaar maken en 's nachts rond vliegen op bezems. Er gingen fabels rond over heksen die ongedoopte baby's aten en ziekte, dood en ellénde over hun dorpsgenoten kónden uitroeper». De heksenjacht duurde tot begin achttiende eeuw, maar in Eu- f ropa en Latijns-Amerika werden executies daarna nog sporadisch uitgevoerd tot eind negentiende eeuw. Pas in 1952 werd de 'Witchcraft Act', de wet die hekserij in Engeland verbood, afgeschaft. Er zijn nooit betrouwbare documenten gevonden waarin is af te lezen hoeveel mensen er in totaal ter dood zijn ge bracht. In Duitsland alleen al, waar de heksenvervolging het hevigst was, wordt het aantal executies op 30.000 tot 100.000 geschat. De Heksenwaag in Oudewater is beroemd geworden als plek waar ver meende heksen werden gewogen. Hek sen zouden lichter dan normale mensen zijn. Men verschafte zich ook duidelijk heid door de waterproef. Een heks blijft drijven. Verdronken ze, dan waren ze geen heks. De ultieme methode was de vuurproef: Een heks brandt niet. Gebeurde dat wel... dan was het geen heks. De beschuldigden werden veroor deeld tot dood door ophan ging, de brandstapel, JA verdrin- j|| king, of ze $jm werden levend begraven. Naast een kleine min derheid die zich als heks inderdaad met rituele magie bezighield, waren verreweg de meesten die op de brandstapels te rechtkwamen alleenstaande vrouwen, psychiatrische patiënten of mensen die om politieke (Jeanne d'Arc) of economische redenen uit de weg werden ge ruimd. Moderne hekserij (wicca) heeft weinig gelijkenis met de praktijken in de Mid deleeuwen. Wicca valt onder het paga nisme (moderne heidendom), en lijkt op het hindoeïstische wereldbeeld. Alles in het universum is één, alles is in beweging en alles is uit vibraties voortgekomen. Wicca kwam tot bloei rond 1950, door grondlegger Ge rald Gardner. De vier be langrijkste stromingen zijnGardnerian, Alexandrian, Heredi tary (erfheksen) en Traditioneel. Er zijn solitaire wic- ca's die alleen opere ren, maar ook wicca's die in covens zitten. Een coven is een groep van dertien heksen die samenkomen om sa men rituelen uit te voeren. Belangrijke regels van wicca zijn: 'doe wat je wilt, zolang het niemand schaadt' en de 'law of return'. Alles wat je doet, goed of slecht, komt volgens de 'law of return' drievoudig bij je terug.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1