Ondertekening voorlopige grondwet Irak vertraagd KUNST-IVINT BUITENLAND Helmut Kohl op zoek naar juiste plaats in de historie Advocaat Aristide: Juridische stappen tegen VS en Frankrijk Laatste eer Trajkovski China steeds verder af van communistisch ideaal Israëlische leger oefent begrafenis van Arafat ikin doet niet e aan klucht >u - De Russische politi cian, een fel criticus van ent Poetin, is niet langer entskandidaat. „Ik doe ïee aan deze klucht", zei teren op een persconfe- Begin vorige maand was n vijf dagen zoek. Hij uiteindelijk op in Kiev. Rybkin in de tussentijd is ist en of hij uit eigen be- g uit Moskou was vertrok- nooit helemaal duidelijk den. ht Bin Laden verhevigd' - Er is niets waar van be- n over een doorbraak in ht op Osama bin Laden, de jacht op de terroris eer niet geïntensiveerd, zo Afghaanse minister van ïlandse zaken Abdullah :n. Nu Saddam Hussein is iakt hebben de Verenigde t gezegd meer werk te ma in de opsporing van topfi- van al-Qaida en de Tah- 'ot nu toe is daar niets merken, zei Abdullah. De ap Bin Laden gaat al twee in of meer hetzelfde. ici: Vrijspraak r Milosevic aag - De amici curiae den van het,hof) vragen ilosevic wordt vrijgespro- m volkenmoord, de ste aanklacht waarvoor de isident zich moet verant- len voor het Joegoslavië- ïaal. Dit blijkt uit een ver- :hrift dat de griffie van het bf in Den Haag gisteren De amici n dat de aanklagers tij- le afgelopen twee jaar Bbben bewezen dat Milo- :ich schuldig heeft ge- aan genocide. er doden door reld in Nepal kandij - Bij een vuurge- tussen maoïstische rebel- het regeringsleger in het i van Nepal zijn woens- jnminste 91 mensen om- tien, zo meldden de auto- gisteren. Eerder werd ng gemaakt van een do- II van 39. De slachtoffers toen honderden rebellen jlecommunicatiecentrum rmden in het district Bho- angeveer 175 kilometer isten van de hoofdstad tiandu. nonstraties in tne verboden M- De prefect van Rome demonstraties :n tegen de in Italië tot le ning veroordeelde oud- Priebke verboden. Vol le prefect zijn de demon 's een gevaar voor de pare orde. Een organisatie il dat de 90-jarige Priebke krijgt had voor vandaag pmonstratie aangekon- Tegenstanders kondigden p twee tegendemonstra- m, waarvan een op het- plein als de demonstratie iebkes medestanders. kiezingen in :en Oostenrijk 4 - De inwoners van de nrijkse deelstaten Karin- Salzburg gaan morgen de stembus. De bevolking ""een nieuw parlement. De gouverneur van Karin- [örg Haider (54) van de •populistische FPÖ kan itomatisch rekenen op de lerheid zoals bij de ver- igen van 1999. De sociaal- (SPÖ), onder lei- Peter Ambrozy (57), de peilingen voor. Het I nek-aan-nekrace tussen jee leiders. liostilte voor lode collega _jE - Luchtverkeersleiders van landen hebben giste- -en minuut radiostilte in genomen ter nagedachte- in hun collega uit Zwitser die vorige maand werd gestoken, vermoedelijk een 48-jarige Rus die zijn v en kinderen is kwijtge- bij een vliegtuigongeluk, /itserland konden zelfs !n minuten lang geen uigen vertrekken omdat hhtverkeersleiding daar berkonderbreking hield. den bij aanslag iskee in Jemen a - Door een aanslag op Poskee in Jemen zijn giste- Bn minste vijf doden geval- leker dertig personen raak- bwond toen een man tij- het vrijdaggebed het vuur de op bezoekers en daarna elf van het leven beroofde, inslag vond plaats in de ncie Dhamar, circa hon- kilometer ten zuiden van jofdstad Sanaa. Geweld in teeën is in Jemen geen jaamheid. zaterdag 6 MAART 2004 bagdad/anp-efe-ap - De onder tekening van de voorlopige grondwet voor Irak heeft giste ren opnieuw vertraging opgelo pen. Vijf sjiitische leden van de regeringsraad hebben op de val reep bezwaren geuit en kwamen niet opdagen voor de onderteke ning. De door de Amerikanen aangestelde bestuurders van Irak zetten de gesprekken maan dag voort. Volgens een bron binnen de raad zijn de sjiitische leden te ruggefloten door de hoogste sji itische geestelijke van Irak, de zeer invloedrijke grootayatollah Ali al-Sistani. Onder de leden van de bestuursraad die weiger den te tekenen zijn Ahmad Chalabi van het Iraaks Natio naal Congres en Muhammad Bahr al-Ulloom, de huidige voorzitter van de raad. Het publiek zat al in de zaal en op het podium lagen 25 vul pennen al klaar toen duidelijk werd dat de ceremonie niet kon doorgaan. „Er zijn enige beden kingen", zei Hamed al-Bayati, een adviseur van de Opperste Raad voor de Islamitische Re volutie, een van de partijen die de ondertekening blokkeerden. Volgens een functionaris van de regeringsraad willen de sjiieten een artikel uit de voorlopige grondwet wijzigen waarin de regels voor de stemming over de definitieve grondwet worden vastgesteld. Volgens de huidige tekst kunnen drie van de acht tien provincies, waarin Irak wordt opgedeeld, de definitieve grondwet blokkeren. Deze be paling zou de Koerden in feite vetorecht kunnen geven en daar zijn de sjiieten, die 60 pro cent van de Iraakse bevolking uitmaken, het niet mee eens. Een ander punt van onenigheid is de vorming van het presi dentschap. In het ontwerp voor de voorlopige grondwet staat dat er een president komt en twee vice-presidenten. De sjiie- skopje - In de Macedonische hoofdstad Skopje hebben gisteren ongeveer zestig staatshoofden en rege ringsleiders en tienduizenden inwoners van Macedonië de laatste eer bewezen aan president Boris Trajk ovski. Die kwam vorige week bij een vliegtuigongeluk in Bosnië om het leven. In toespraken werd hij ge prezen als de man die het etnisch verdeelde Macedonië in 2001 bijeenhield, op het moment dat krachten binnen de Macedonische meerderheid en de etnisch Albanese minderheid aanstuurden op oorlog. Foto: AP/Srdjan llic parijs/anp - Een raadsman van de Haïtiaanse president Jean- Betrand Aristide, Gilbert Col- lard, wil juridische stappen ne men tegen de VS en Frankrijk wegens ontvoering van het de mocratisch gekozen Haïtiaanse staatshoofd. Collard zei in het dagblad Le Fi garo van gisteren dat zijn cliënt een gekozen president is die door de regering van de VS is ontvoerd. De Franse regering is volgens hem medeplichtig. Col lard gaat zich samen met ande re raadslieden namens Aristide wenden tot de Veiligheidsraad van de VN en klachten indienen bij justitie in de VS en in Frank rijk. Collard stelde dat er beslist geen sprake is geweest van af treden. Aristide heeft enkel een stuk getekend, waarin hij be loofde zijn post te verlaten in dien dat een bloedbad zou voorkomen. Hij heeft nooit ge tekend voor een vertrek naar het buiten land. De Amerika nen hebben hem volgens Col lard ontvoerd en hem op 29 fe bruari naar de Centraal-Afri- kaanse Republiek gevlogen. Daar kwam hij in handen van Franse troepen, en heeft hij nu feitelijk huisarrest. Collard wil spoedig naar Bangui gaan om met Aristide te spre ken, maar hij vreest dat dat hem onmogelijk zal worden ge maakt. Waarnemers verwach ten dat Zuid-Afrika Aristide po litiek asiel verleent na de verkie zingen in dat land half april. In Bangui zei een regeringswoord voerder gisteren dat de regering van de Centraal-Afrikaanse Re publiek zich over Aristide's po sitie buigt. Aristide heeft vanuit Bangui eerder al betoogd dat hij geen enkel document heeft getekend, waaruit kan worden afgeleid dat hij is afgetreden. Bij zijn vertrek uit Haïti had Tous- saint gezegd: „Ze hebben alleen de stam van de boom geveld. Die zal weer opgroeien, want de vele wortels zitten diep." Wijze mannen moeten regering Haïti kiezen In Haïti is gisteren een raad van zeven 'wijze mannen' in het leven geroepen die een voorlopige regering moet benoemen. Dat heeft de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) be kendgemaakt. De commissie moet binnen een week een nieuwe premier aanwijzen. De oppositie heeft geëist dat de huidige premier Yvon Neptune wordt vervangen vanwege zijn nauwe banden met de verdreven president Jean-Bertand Aristide. ten willen een commissie van vijf personen, die afwisselend het presidentschap vervullen. Drie van de vijf zouden sjiieten moeten zijn, de andere twee een Koerd en een soenniet. De andere partijen reageerden gepikeerd op de weigering van de sjiieten om hun handteke ning te zetten. Zij wezen erop dat alle partijen maandag al ak koord zijn gegaan met de tekst van de voorlopige grondwet. Woensdag werd de onderteke ningsceremonie ook al uitge steld in verband met de aansla gen dinsdag op in Bagdad en Kerbala. Daardoor kwamen ruim 170 mensen om het leven. Bordeelbezoek niet gratis voor Duitse werkloze ansbach/ap - Een rechtbank in het Duitse Ansbach heeft giste ren de eis afgewezen van een 35-jarige werldoze die zijn bor deelbezoek door de sociale dienst vergoed wilde krijgen. De man zei dat dat nodig was voor zijn 'lichamelijk welbevin den' nu zijn Thaise echtgenote in haar vaderland is en hem dus niet 'ter beschikking staat'. De man eiste vergoeding voor vier bordeelbezoeken per maand, plus de huur van acht pomovideo's. Ook wilde hij reiskostenvergoeding voor zijn tochten naar de seksvideotheek en terug. In totaal ging het om een bedrag van bijna 2.500 eu ro. De man wilde de kosten op de staat verhalen met het argu ment dat die weigert een vlieg ticket te betalen voor zijn echt genote, die twee jaar geleden naar Thailand ging om haar kind ter wereld te brengen. De werkloze gaat in beroep te gen de uitspraak. De proces kosten van bijstandstrekkers worden betaald door - jawel - de Duitse staat. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - „Het is de paradox van China", zegt Gao Lin. Commu nisten die het kapitalisme om armen, twee uitersten die moei lijkverenigbaar lijken. Volgens Gao, manager bij een Chinees- Europese joint venture, klopt dat ook. „China is onderweg van het communisme naar het kapitalisme. We zijn misschien net halverwege. Het is een weg met veel hobbels en bochten, maar uiteindelijk komen we er toch." Eén van de grootste hobbels wordt komende week genomen in de Grote Hal van het Volk. Het nationale volkscongres, het Chinese parlement dat voor zijn jaarlijkse zitting in Peking bijeen is, zal zijn goedkeuring geven aan een grondwetswijzi ging, die privé-bezit beter moet beschermen. Hard nodig, vindt Gao. Hij be vindt zich in een bevoorrechte positie. Hij heeft een eigen huis en auto. „Maar daar heb ik hard voor gewerkt. Dus moet ik er zeker van zijn, dat mijn ei gendomsrechten ook juridisch beschermd zijn." De grond wetswijziging is vooral bedoeld om de rechtspositie van privé- bedrijven te verstevigen. Deze sector, vaak slachtoffer van wil lekeur, is enorm belangrijk voor het creëren van nieuwe banen. Volgens Gao doet de regering van president Hu Jintao en pre mier Wen Jiabao het niet slecht. Veel anderen denken er net zo over. Hu en Wen zijn populair der dan hun voorgangers, om dat ze zich sterk lijken te maken voor de gewone man. Dat beeld werd door Wen nog eens beves tigd in zijn 'troonrede' tot de 2900 afgevaardigden in de Gro te Hal van het Volk. De regering trekt 4,5 miljard euro uit om in vijfjaar tijd de belastingen op het platteland geheel af te kun nen schaffen. Het is bedoeld om de groeiende kloof tussen arm en rijk en platteland en stad te verkleinen. Bovendien worden meer fond sen vrijgemaakt voor verbete ring van het onderwijs, de volksgezondheid en de hygiëne op het platteland. De laatste twee maatregelen zijn ook een reactie op de SARS-epidemie van vorig jaar en de uitbraak (advertentie) VRIJDAG 5 MAART 17.00 - 22.00 uur ZATERDAG 6 MAART ZONDAG 7 MAART 10.00- 18.00 uur KENNEMER SPORTCENTER HAARLEM NOORD Www.kunstevent.nl Onn kunstenaars exposeren feUU hun eigen werk van vogelpest, waar het land nu nog mee worstelt. China heeft zich opmerkelijk snel ontwikkeld tot het vlieg wiel van een aantrekkende we reldeconomie en zag de econo mie vorig jaar met 9,1 procent groeien. Maar Wen maakte dui delijk dat er signalen zijn dat het in bepaalde sectoren (bouw, metaal) te hard gaat. De overheid trapt dan ook op de rem onder meer door de kre dietkraan dicht te draaien. De groei voor dit jaar wordt ge schat op zeven procent. Een dergelijke groei, die tot voor kort als het absolute mini mum werd gezien om China nog in staat te stellen voldoen de nieuwe banen te creëren, heeft het vertrouwen van Gao in de economie niet aangetast. Hij is van plan een dure tv te kopen. Daarmee is hij in de op tiek van de overheid een mo delburger: een kritiekloze, geld uitgevende middenklasser. En dat is iets anders dan de on baatzuchtige, straatarme rol modellen uit een grijs commu nistisch verleden. jeruzalem/ap - Het Israëlische leger heeft een simulatieoefe ning gehouden van wat er kan gebeuren als Yasser Arafat over lijdt, met de mogelijke begraaf plaats, de eventuele route van de lijkstoet, mogelijke onlusten en een machtsovername in de Palestijnse gebieden door mos limextremisten. Dat heeft de krant Haaretz gisteren gemeld. Militaire woordvoerders bena drukten tegen de krant dat de oefening niet is gehouden om dat er nieuwe informatie is over de gezondheid van Arafat. Toen de 75-jarige Palestijnse leider vorige zomer zwaar ziek was, zeggen intimi van hem onder elkaar over een mogelijke be graafplaats te hebben gespro ken. Arafat zou toen geen voor keur hebben uitgesproken, maar Israëlische kranten meld den deze week dat hij een cryp te wil in de Al Aqsa-moskee, de op twee na heiligste plaats van de islam, waar veel vooraan staande Palestijnen begraven zijn. Israël heeft Arafat nadat hij in 1994 uit ballingschap terug keerde nooit in Jeruzalem toe gelaten. De stad is een twistap pel en de Palestijnen eisen het oostelijke deel op als hoofdstad van een toekomstige staat. Het is onwaarschijnlijk dat Israël er mee instemt dat Arafat in de Al Aqsa wordt begraven omdat die op de Tempelberg staat. Maar een rouwstoet van tienduizen den mensen laat zich moeilijk tegenhouden. Een radicale moslimgroep wil evenmin dat Arafat in de Al Aq sa wordt begraven. De Bevrij dingspartij beschouwt Arafat als een ongelovige omdat hij met een christelijke vrouw is getrouwd. Aanhangers van deze kleine partij joegen eind vorig jaar om gelijksoortige redenen de Egyp tische minister van buitenland se zaken Ahmed Maher weg toen deze een bezoek bracht aan de moskee. Oud-bondskanselier Duitsland draagt eerste deel biografie op aan zijn Hannelore door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Het is bijna als vroeger. Als de oud bondskanselier met zijn lijfwachten de bal zaal van het Hilton Hotel in Berlijn betreedt, storten cameralieden en fotografen zich massaal op de 'kanselier van de eenheid'. Kohl (73) glimlacht en geniet. Voor de voor malige CDU-leider is het optreden onderdeel van een langdurig proces tot rehabilitatie. Kohl presenteert zijn 'Erinnerungen 1930- 1982', het 684 pagina's tellende eerste deel van zijn memoires. Liever had hij thuis in Ludwigshafen de biografieën van andere staatsmannen gelezen, beweert hij. Maar de oud-kanselier kón niet anders dan rea geren op alle 'geschiedvervalsers', die hem wegens de beruchte zwart geldaffaire af schilderen als een soort crimineel. „Boven dien was het de hartenwens van mijn vrouw dat dit boek er zou komen." Han nelore Kohl pleegde zelfmoord in 2001 om dat zij te zeer leed onder een ongeneeslijke lichtallergie. De 'Erinnerungen' zijn aan haar gewijd: 'Für Hannelore'. In de sober ingerichte kelder van zijn bun galow in Ludwigshafen heeft Kohl aan zijn memoires gewerkt. Enkele Duitse kranten drukten voorpublicaties en foto's af van die oude, zware, ogenschijnlijk eenzame man, schrijvend en denkend, bezig om te poet sen aan zijn gehavende reputatie. Niemand kreeg vooraf drukproeven in han den, dus Kohls verwijt aan een Duitse jour nalist dat 'hij het boek beter had moeten lezen, dan had u deze vraag niet gesteld' te kent vooral het wantrouwen dat de oud kanselier koestert jegens de media. Ook daarin lijkt Kohl op vroeger: hij onder breekt vragen als hij vindt dat de toon of de terminologie onjuist zijn, hij corrigeert en ergert zich openlijk. Op actuele politieke vragen wil hij niet ant woorden. Wat hij Vindt van het bescha mende gehannes met zijn oude vriend Wolfgang Schauble, die alom als nieuwe bondspresident werd getipt, maar om par tijpolitieke redenen niet kandidaat werd gesteld? Kohl vindt niets, maar prijst om standig de keuze van zijn CDU voor Horst Kohier, de topman van het Internationaal Monetair Fonds. Het eerste deel van zijn memoires loopt tot 1982, het jaar waarin Kohl bondskanselier werd. Hij zou dit zestien jaar lang blijven, tot Gerhard Schrqders (SPD) overwinning in 1998. „Dat zijn ambtsperiodes die nu niet meer voorstelbaar zijn." Ja, natuurlijk heeft ook hij fouten gemaakt. „Je kunt ook thuis op de bank zitten niets doen, dan maak je geen fouten." Als je zo veel macht hebt, zoveel jaren lang, en het lot van zoveel mensen beïnvloedt, moet je je één vraag permanent stellen, vindt de oud-kanselier: „Heb ik juist gehandeld?" Veel interessante en precaire vragen komen pas in deel twee aan de orde. Zal hij dan ook de namen van de geldschieters noe men, die jarenlang zijn illegale partijreke ningen spekten? Homerisch gelach in de zaal. Maar Kohl geeft geen krimp. Hij kan niets zeggen over een boek dat nog niet is geschreven. „Maar het antwoord is natuur lijk: nee." De concurrentie is.groot. Helmut Schmidt verkocht 600 duizend exemplaren van diens memoires, Franz Josef Strauss ver kocht er 400 duizend, Willy Brandt 250 dui zend. Van Kohls 'Erinnerungen' zijn 85.000 exemplaren gedrukt, een tweede druk van nog eens 35.000 stuks is in voorbereiding. „Ik ben niet de grootste historische per soonlijkheid sinds Columbus", relativeert hij. Maar Helmut Kohl ziet zichzelf niet ver achter Columbus in de geschiedenis op doemen. Om de eer te krijgen die hij van zelfsprekend acht, moeten de sporen van die lastige financiële schandalen worden gewist. Als Kohl na een uur praten om zich heen kijkt, lijkt het alsof die last voor even van zijn schouders is gevallen. Helmuth Kohl tijdens de presentatie van het eerste deel van zijn biografie. Foto: Reuters/Manuela Hartling

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5