Nieuws achterin zondagskrant Jeroen Kijk in de Vegte staat succesvol Voor lui' MEDIA Nog meer Rozengeur Wodka Lime P Êslsi 1111 IPS VPRO bouwt 3voorl2 uit met lokale popsites Tubantia P.PJII'J Bij 140.000 Twentse huishoudens ploft zondag de eerste zon dagskrant op de deurmat. Foto: GPD week. Ze moeten beter naar en luisteren te veel naar hun hun lezers luisteren. Journalis- bronnen. Daar moeten ze mee ten kijken nu te veel naar elkaar stoppen." onderzoekt kn publieken 'rsum - De Europese Com- het dagelijks bestuur Europese Unie, begint )veede onderzoek naar de I waarop de Nederlandse ce omroep wordt gefi- rd. Volgens NRC Han- d gaat de commissie nu kijken of de structurele ;e die het rijk jaarlijks aan oepen geeft, leidt tot val- ;urrentie met de com- len en de dagbladpers, bben daarover in Brussel l± De publieke omroep larlijks zo'n 660 miljoen in het rijk. Uit de op- ten van de Ster komt 3g eens 213 miljoen bij. rder aangekondigde on- k richt zich op 110 mil- puro aan 'aanvullende fi- iering' door het rijk. Op- jelijk is dat Brussel nu ook fan onderzoeken of het [nissariaat voor de Media pezichthoudende taak in hiroepbestel wel goed ver- B Linda' terug Duitse tv in - Linda de Mol maakt teomeback op de Duitse te- e met een var iant op de •ode Loterij Milj oenen- Dat heeft de televisiezen- at.l bekendgemaakt. Het ramma heet in Duitsland or no Deal. Er doen iedere 1208 kandidaten mee, van jr steeds één overblijft. Hij jmoet kiezen uit een aantal rs. In een van de koffers zit ,)ofdprijs van twee miljoen 'Die Linda' is al ruim een liet meer te zien geweest Duitse televisie. De pre- Ltrice brak door bij de oos- iren met Traumhochzeit, iiitse versie van Love Let- Luie deejay maakt overstap van BNN-radio naar Veronica-tv Esther Koolstra Irsum - Bovenal chaotisch, maar fergeetachtig, lui, ook wel eens f, creatief, goed in taal en slecht skunde. Dat is diskjockey Je- Kijk in de Vegte. Althans, dat hij zelf. Vier jaar lang maakte hij Ruud de Wild het programma dewild.nl op 3FM. Vanaf mor- s hij op televisie te zien bij Ve- ia Vibes, een programma over jtainment. jn de Vegte vertrok vorige ad, omdat het programma met t de Wild in de zomer stopt. De [gaat dan naar Radio 538. I duidelijk werd dat hij die move haken, hebben we het er samen lover gehad: zou ik nou met 'mee gaan naar Radio 538, wat jen optie was, of zou ik bij 3FM £n? Uiteindelijk vond ik dit toch peest natuurlijke moment om inaal te stoppen bij 3FM." ïn Kijk in de Vegte (29) slaat een we weg in met Veronica Vibes jij twee keer per week met Jorin- (oll gaat presenteren. Hij was al èr te zien bij dit programma als bresentator en bij de HomolOO- It, de televisievariant van de lijst [van hij samen met De Wild in i aan de wieg stond. Op Radio 2 bij nog de hele maand februari ken in het programma Alle 40 J. „Het leek me gezien mijn leef- jerstandig om nu voor televisie "pzen. Kijk, ik ben nog jong en me nu nog permitteren fouten öken. Ik hoop, als dat gebeurt, ha nog een hele carrière te heb- waarin ik dat weer goed kan ma- Ik voel me daardoor heel erg ge beld, juist omdat ik zoiets heb als ik dat maar kan, als ik maar op mijn bek ga." De stap naai" hieuw programma ziet Kijk in de e als het aanboren van nieuwe iiteiten in zichzelf. „Ik heb .een laten zien van wat ik kan, nu is ijd om iets anders te laten zien. js voor mij wel een voorwaarde Jeroen Kijk in de Vegte heeft afscheid genomen van de BNN-microfoon en slaat een nieuwe weg in als presentator van Veronica Vibes. Foto: GPD/Phil Nijhuis dat ik in een nieuw programma veel eigen ideeën kwijt kan, anders doe ik het niet." Voor Veronica Vibes heeft hij dan ook al een boek volgeschre ven met ideeën die hij met het pro gramma heeft. Nu heeft Kijk in de Vegte met Vero nica Vibes wel een programma uit gezocht waarbij de kans op een flin ke mislukking groter is dan succes. Het eerste seizoen was met amper tweehonderdduizend kijkers per af levering slecht bekeken en inhoude lijk rammelde het programma aan alle kanten. Kijk in de Vegte moet het vaak horen, vertelt hij. „Veel mensen in mijn omgeving zijn erg negatief en neerbuigend over het programma. Maar daar zit dan ook de uitdaging, om er een programma van te maken waar meer mensen wel positief over zijn. En om daarna een lange neus te kunnen maken te gen mensen die er nooit heil in za gen, is ook wel weer leuk." Lui, maar tegelijkertijd actief, een lastige combinatie. Kijk in de Vegte: „Als mij iets niet boeit, dan heb ik de neiging het af te raffelen, dan word ik, lui. Ik maak keuzes waar ik mijn energie op richt. Met een nieuw pro gramma in het vooruitzicht, ben ik nu juist heel actief met nieuwe idee- en in de weer." Al van kinds af aan droomde hij er van in Hilversum bij de radio te gaan werken. Wat hij precies bij de radio wilde doen, wist hij niet. Hij groeide op in de polder; woonde eerst in Emmeloord en verhuisde later naar Dronten. „In Emmeloord is weinig showbizz en door de verhuizing naar Dronten raakte ik eigenlijk van de regen in de drup. Omdat ik verder ook geen aanknopingspunten had in Hilversum, besloot ik journalistiek te gaan studeren. Aan de hand van een opdracht die ik tijdens de studie moest maken, kreeg ik te horen dat ik niet geschikt was voor de radio en ben ik gestopt met de opleiding." In middels had Jeroen Kijk in de Vegte zijn weg naar Hilversum toch al ge vonden. „Ik deed redactiewerk voor Veronica televisie en dacht: bekijk het maar, ik kom er wel op een an dere manier." Na een aantal jaar op de redactie van Club Veronica vroeg Robert Jensen hem om een radio programma te gaan maken bij Vero nica FM. In 2000 stapte Kijk in de Vegte over naar BNN, waar hij co- host werd van Ruud de Wdd. Met Adam Curry deed hij Curry KidV op Radio 2. Na het vertrek van Curry presenteerde hij Alle 40 Goed. Hoe bijdehand Kijk in de Vegte op de radio ook was, vroeger was dat wel anders. „School was echt een hel. Later ontdekte ik dat ik de arg wanende blikken en de opmerkin gen van mensen kon terugkaatsen door grapjes te maken en mezelf voor lui te zetten." Een rol die met Ruud de Wild op de radio succesvol bleek. „Dat was niet afgesproken. Het is gewoon zo ontstaan. Ik moet er zelf vaak verschrikkelijk om la chen dat Ruud mij als het ware in de hoek mept met een opmerking. Het is een goede rolverdeling. Die journalistieke inslag zit er bij hem wel diep in. ,,'s Ochtends als ik mijn bed uitkom, loop ik als eerste met mijn slaapdronken hoofd naar m'n computer, omdat ik altijd het gevoel heb dat er die nacht iets be langrijks gebeurd is. Ik heb het één keer gehad dat er iets opzienbarends was gebeurd en dat ik er 's middags pas achter kwam. Dan voel ik me zo dom! Verder check ik om het uur alle nieuwsbronnen op het internet. Ik zou ooit nog wel eens een nieuws programma willen presenteren, maar dan wel een programma dat meer jus heeft dan wat we hier in Nederland kennen. In Amerika heb je Good morning America, zoiets lijkt me leuk om te doen." Hoewel de presentator altijd erg en thousiast was over de unieke sfeer bij BNN, is hij niet emotioneel over zijn afscheid. „Zo zit ik nu eenmaal niet in elkaar. Ik ben sowieso niet ie mand die heel erg hangt aan narig heid of verdriet. Ik ben ook niet ie mand die foto's bewaart, of uitzen dingen op bandjes. Ik ben blij dat ik het hier vier jaar ontzettend naar mijn zin gehad heb en trots op wat ik bij BNN heb gedaan. Voorlopig stopt Kijk in de Vegte na februari dus met radio maken, ter wijl hij met dat doel toch ooit naar Hilversum kwam. „Ik zal ongetwij feld wel weer een keer radio gaan doen, dat kan bijna niet anders. Veel collega's die radio en televisie com bineren, vinden radio veel leuker. Ik heb dat niet, maar misschien denk ik er over een tijd wel net zo over, dat weetje nooit." Veronica Vibes, op zondag 23.35 uur over het internationale intertainment en iedere dinsdag om 23.05 uur een Nederlandse editie. Iedere werkdag is er om 18.25 uur een update te zien met internationaal nieuws. door Patrick van den Hurk Hilversum - De VPRO gaat ge staag door met het uitbouwen van 3voorl2, de internetsite voor alternatieve popmuziek. Donderdag ging in Utrecht de tweede regionale 3voorl2-site van start met een door de plaat selijke initiatiefnemers georga niseerd feest. Vorige week kwa men er op de landelijke site al acht radiokanalen voor ver schillende soorten muziek bij. Utrecht is de tweede regio waar lokale musici, bands en podia voortaan op een eigen 3voorl2- site terecht kunnen. Afgelopen najaar begon de omroep er in Den Haag mee, maar dat initi- tatief was vooral bedoeld om te kijken of het idee werkte. In de Hofstad bleek het een succes te zijn, zodat er nu snel meer lo kale sites bij zullen komen. De pagina's worden gemaakt door vrijwilligers. Zij krijgen van de VPRO een uitgeklede si te en het digitale 'gereedschap' dat nodig is om de pagina's te vullen met plaatselijk nieuws. „Het is 3voorl2, maar zij zijn verantwoordelijk voor de in houd. Eigenlijk is het een soort franchise-model", zegt Eef Grob, projectleider bij de om roep. „Zij hebben het voordeel dat ze onder onze vlag opere ren, en wij hebben het voordeel dat we op de hoogte blijven van alle lokale ontwikkelingen." Peter Bijl, een van de Utrechtse initiatiefnemers, noemt het 'ge weldig' om te werken onder de vlag van 3voorl2. „Je kunt zelf een lokale muzieksite begin nen, maar dat blijft een lokaal iets, terwijl 3voorl2 landelijk gezien het meest toonaange vende popmedium is gewor den. Bands en zaaleigenaren weten wat voor uitstraling die naam heeft. Ik ljeb het eerste cd'tje al in mijn zak zitten." Volgens Grob zal het nu snel gaan met de regionale sites. „Overijssel en Groningen gaan in april beginnen, en we zijn bezig met Tilburg en Fries land." De VPRO zal zich wel met kwaliteitscontrole bezig houden, maar verder gaat de invulling van de lokale loten op vertrouwensbasis. „Mensen weten dat 3voorl2 een site voor alternatieve pop is, en dat je er dus geen Corry Konings op zet", zegt Grob. „Maar de VPRO behoudt het recht de stekker er uit te trekken als er al te gekke dingen gebeuren." Bijl is niet bang dat hij onvol doende nieuws zal hebben om de site zinvol mee te vullen. „Er gebeurt hier zó ontzettend veel. De scene is bijzonder levendig, maar er is niet zo veel samen hang. Er was grote behoefte aan een platform, en dat hopen we met de site te bieden. Ik denk dat bands er veel aan kunnen hebben. Gem, een van de bands die op de openingsavond speelde, gaat waarschijnlijk groot worden, en dat danken ze voor een groot deel aan alle aandacht op 3voorl2." www.3voorl 2. vpro.nl/utrecht www.3voorl2.vpro.nl door Dolf Rogmans enschede - Dagblad De Twent- sche Courant/Tubantia ver schijnt morgen voor de eerste keer ook op zondag. De krant is daarmee de eerste in een rij van dagbladen die de komende we ken allemaal iets nieuws probe ren om de daling van de oplagen te stoppen. De kranten willen jonge lezers voor de krant interesseren. Twee weken na De Twentsche Courant/Tubantia volgt ook De Telegraaf op zondag. Het Alge meen Dagblad komt een dag daarvoor met een nieuw sport - katern en Het Parool verkleint dit voorjaar het formaat van de krant met de helft tot tabloid formaat. De Nederlandse dagbladen zijn in beweging gekomen om hun abonneebestanden te verjon gen. André Vis, hoofdredacteur van Tubantia: „Net als andere kranten hebben wij het pro bleem dat we in de grote steden abonnees verliezen en jonge gezinnen zeggen te vaale de krant op. Daardoor raken we elk jaar ongeveer twee procent van onze abonnees kwijt. Dat moet veranderen." Opzeggers geven als reden vaak aan dat de krant te duur is ge worden en dat ze geen tijd meer hebben. Vis: „Als we ver der vragen, blijkt dat de huidige krant over de verkeerde dingen bericht. We moeten minder nieuws brengen, meer prakti sche informatie en mensen stof tot discussie bieden. Als je de krant hebt gelezen, moet je er gens over kunnen meepraten." De zondagskrant van Tubantia voldoet aan al die criteria. De extra editie, die op tabloid-for maat verschijnt, geeft de lezers heel veel tips wat ze die zondag kunnen doen, zowel thuis als buitenshuis. Het nieuws is wat naar achter in de krant ge bracht en er is uitgebreid aan dacht voor het laatste sport nieuws. Abonnees van Tubantia die de zondagskrant willen ontvangen, betalen twee kwartjes per week meer. Ook is het mogelijk een weekeinde-abonnement (zater dag en zondag) te nemen. Vis: „In het weekeinde hebben mensen meer tijd en de krant wordt anders van inhoud. Door die twee veranderingen hopen we weer nieuwe mensen naar de krant te krijgen." De eerste twee maanden krij gen de 140.000 huidige abon nees de krant gratis in de bus. Vis wil zich niet zeggen wan neer de zondagskrant een suc ces is. „Als we na twee maan den maar tienduizend abon nees op de zondagskrant heb ben, is er een groot probleem." Daarmee kan het zijn dat de zondagskrant ook weer na rela tief korte tijd verdwijnt. Vis gaat daar zo vlak voor de start niet van uit. „Onderzoek laat zien dat er een markt is. Tegelijk moet die wel worden ver overd." Desondanks is er groot vertrou wen in de krant op zondag. In middels heeft het Wegenercon cern, waarvan Tubantia deel uitmaakt, de verwachting uitge sproken dat meer van zijn re gionale dagbladen het Twentse voorbeeld volgen. Vis: „Maar tegelijk is het niet hét antwoord op de oplagedaling. We zullen aan de bestaande krant ook veel meer moeten veranderen. Ook daar moeten we verjongen. We houden nu bij wat mensen rond de dertig jaar met jonge kinderen eigenlijk aan onze krant hebben. Ik denk dat de uitkomsten van dat onderzoek tot veranderingen in de krant leidt." Van de advertenties in de zondagse krant verwacht Vis niet al te veel. „Dat hebben we conservatief begroot. We doen dit vooral om lezers terug te Leon de Wolff, adviseur van verschillende dagbladen, noemt de nieuwe zondagskran ten „interessante experimen ten." De Wolff: „In tegenstel ling tot het buitenland kent Ne derland geen traditie van zon dagskranten. Nu die bladen er toch komen, moeten redacties en uitgevers zich de vraag stel len wat ze de abonnee gaan brengen wat specifiek voor de zondag is. Had de inhoud niet net zo goed op zaterdag ver spreid kunnen worden? Ik ken dat antwoord niet precies, maar kan me voorstellen dat sport nieuws en veel service redenen kunnen zijn de krant ook op zondag rond te brengen." Als belangrijke oorzaak voor weglopende lezers noemt De Wolff het werk van de journalis ten. „Daar moet verandering in komen, zondag en door-de- DE TWENTSCHE COURANT Ghislaine Pierie: 'Ik vind ouder worden juist wel lekker' Ter dam - Gedurende drie iden kroop actrice Ghislai- ierie weer in de huid van ;cate Babette van Woensel, Van de vier hoofdrolspeel- 5in Rozengeur Wodka Li- pe nieuwe afleveringen Ede dertig-plus-vrouwense- jrorden vanaf zondag op 4 uitgezonden. Ondertas te Pierie in de weer met fies aan het Gak. „Zo'n pe- !e van werkloosheid blijft jilijk. Dat went nooit." jwas enige tijd onduidelijk e serie over de turbulente ns van de cynische advoca- &bette met bindingsangst, lïipulsieve masseuse Cathe- 1 (Isa Hoes), de moeder-in - ïidlng Donna (Medina Liurman) die een eigen zaak int en de stewardess Robin gespeeld door Nienke Rö- met haar voorkeur voor luwde mannen, nog een de seizoen zou beleven. Uit- lelijk werd besloten 13 iwe episodes op te nemen. De dreigende stopzetting van de goedlopende serie heeft Ghislaine (spreek uit: Sjieleene) Pierie verbaasd. Maar verder verdiept de 34-jarige actrice zich bij voorkeur niet in de wonderlijke besluiten die in de omroepwereld worden geno men. „Ik snap nooit waarom iets wel of niet doorgaat. Dat hangt af van zoveel factoren waarvan ik niets af weet, en ook niets van hoef te weten. Uitein delijk gaat de boel pas door als alle handtekeningen worden gezet. Zo simpel is het." Voor de populariteit van Ro zengeur (gemiddeld goed voor zo'n 600.000 kijkers) heeft ze wel een verklaring. „Het is heel herkenbaar. En het is de eerste Nederlandse serie die vier vrou wen als leidraad heeft. Maar te gelijkertijd hebben de mannen er ook een erg leuk aandeel in, het zijn volwaardige persona ges. Dat is belangrijk, vind ik. Dat maakt de serie voller." Babette wordt op de internetsi te van RTL omschreven als een stoere en idealistische advoca te, hevig teleurgesteld in de lief de. 'Gewapend met een flinke dosis zelfspot houdt ze de man nen die meer van haar willen dan een enkele vrijpartij van zich af. Achter dat masker van opgewekt cynisme schuilt een eenzame vrouw die hunkert naar liefde en warmte'. „Nou, nou", lacht Pierie om die dra matische woorden. Zo weinig zelfvertrouwen heeft Babette volgens haar nu ook weer niet. „Natuurlijk is ze in sommige dingen wel onzeker, en daar schreeuwt ze hard overheen. Maar veel dingen die ze doet, snap ik wel. Die zie ik ook bij mezelf of mensen om me heen. Babette heeft haar wapens, zo als dat cynisme. En die blijft ze gebruiken. Het is ook moeilijk om dat af te leren als je er al 30 jaar mee rondloopt." Bij de lancering van de serie werd Rozengeur vergeleken met Sex and the City. Neder land moest ook zo nodig een ei gen versie van een show over mannenjagende vrijgezellen in een grote stad hebben, klonk het. Maar langzamerhand wer den in Rozengeur ook andere typische dertigers-vraagstukken behandeld; het is immers een soms tobberige levensfase waar in grote vraagstukken om antwoorden schreeuwen. Ghis laine Pierie: „Het is de leeftijd waarop je best al wat hebt ge daan, maar er ook nog zoveel voor je ligt. En de periode waar in je moet bedenken: 'zal ik daarover nu een beslissing ne men of juist niet'." De stelling dat het de ingewikkeldste perio de in een mensenleven betreft, durft ze niet aan. „Het rare is natuurlijk dat ik er zelf ook middenin zit. Maar als ik terug denk aan de tijd dat ik twintig was: dat was minstens zo lastig, hoor. God man, wat een gedoe, over werkelijk alles was ik onze ker. Dus in die zin vind ik ouder worden wel lekker. Wat wel moeilijk blijft, zijn de periodes zonder werk die zich aandienen. Ze werkt als freelan cer sinds ze in 1994 afstudeerde aan de Amsterdamse Toneel school. Ze zou zich graag aan sluiten bij een toneelgezel schap. „Maar ik word niet ge vraagd, en dan houdt het op." En uiteraard zou een filmrol ge weldig zijn. „Maar soms ben ik te oud of snap ik om een ande re reden dat ze mij niet vragen. Bijvoorbeeld vanwege mijn ui terlijk, zoals bij De Tweeling. (Pierie heeft een Indische va der, red.)" Het afgelopen jaar heeft ze ge speeld in het theaterstuk Me dea, en is met een jeugdthea tergroep langs middelbare scholen gegaan. Nu moet ze 'maar weer eens wat beden ken.' „Werkeloos zijn blijft moeilijk, dat went ook niet." Het voordeel is wel dat ze geen idee heeft hoe haar leven er over pakweg twee jaar uitziet. En ze zegt inmiddels niet beter te weten. „Maar natuurlijk is het frustrerend als je geen werk hebt, en een groot zwart gat voor je ziet opdoemen." Net als eerder vóór haar rol in Rozen geur &Wodka Lime en ook tus sen de opnames door, is dit een periode van uitkering aanvra gen en GAK-briefjes invullen, beaamt ze. Als het wat langer duurt, doet ze 'iets anders'. Bij voorbeeld in de horeca. De tijd dat ze terrassen liep is voorbij, maar eitjes bakken in de restau rantkeuken doet ze wel. „Ik kan wel heel goed thuis zitten, maar als het lang duurt is het voor mij beter om aan het werk te gaan. Wat dat dan ook is." Bernice Breure Rozengeur Wodka Lime, van af zondag, RTL 4,21.30 uur. Ghislaine Pierie speelt de advo cate Babette van Woensel in de serie Rozengeur Wodka Lime. Foto: GPD/Mike van der Toorn.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 31