Wie wordt Idol 2004? GESPREK VAN DE DAG RUIMTEVAARDERS in spé kunnen 9 maart een uur lang CHATTEN met de Ne derlandse astronaut André Kuipers (rechts op de foto), die volgens plan in april vertrekt naar ruimtestation ISS. In 37 openbare bibliotheken kunnen kinderen van 6 tot 12 jaar inloggen op een bibliotheekcomputer en vragen stellen aan Kuipers. De astronaut bereidt zich in kosmonautencentrum Sterrenstad, bij Moskou, voor op zijn ruimtereis voor de Europese ruimtevaartorganisatie ESA. Hij beantwoordt alle vragen hoogstpersoonlijk via internet. De vragen en ant woorden zijn achteraf te zien via www.esa.int/delta. Foto: Reuters Stanislaus Het geweten waarschuwt ons als een vriend alvorens ons als een rechter te straffen In Duitsland is een FOSSIEL van een LUIS ontdekt met in de maag miniscule restanten van vogelveren. Het exemplaar, 44 miljoen jaar oud, geldt als het eerste fossiel van een vogelluis. De diertjes leefden in en van vogelveren. De ontdekking be vestigt dat luizen oeroude insecten zijn. Mogelijk dat vogels de parasie ten 'erfden' van gevederde dinosau russen. Blij Ik was vergeten dat je zo blij kunt zijn. Even wat persoonlijks vandaag. Iets van de familie. Was ei genlijk niet van plan er in de krant over te schrijven maar sommige dingen zijn sterker dan je zelf. Ik heb een dochter, een knappe bol. Nu ja mijn vrouw en ik denken dat ze een knappe bol is. Ze zal wat minder slim zijn dan wij vermoeden maar toch. Afgestudeerd psychologe, werkt aan de uni versiteit. Ik schrijf dat terloops op maar mijn trots is er niet minder om. Ik heb toch iets van het ont zag voor gestudeerde mensen dat mijn moeder ook had. Die zou nooit vergeten om van geleerde perso nen de titel te vermelden. „Mag ik u voorstellen aan doctor Labordes" of „ik sprak laatst ingenieur Ver hoeven". Had iets van de chic die niet meer bestaat, mijn moeder. Iets voor geld doen heette bij haar „pour besoin de la cause materielle". Afront, a tort et cl travers, le moindre de mes soucis, ik hoor mijn moeder weer. Onze dochter dus. Die moest een verhandeling schrijven over een moeilijk onderwerp. Iets over leermethodes voor de jongste jeugd. En als die ver handeling (dat rapport, die opzet, dat essay) zou worden aangenomen door een geleerde commissie dan mocht mijn dochter op kosten van Vader Staat in de komende drie jaar een proefschrift schrijven. Mag ik u voorstellen aan doctor Prinsen". Jawel. Die verhandeling was af en ingeleverd en het lange wachten begon. Ergens in de hogere echelons van de wetenschap zaten onbekende beoordelaars die mijn dochters lot in handen hadden. En die men sen kwamen maar niet met hom of kuit. Nu eens was de kwestie 'over het weekend heen getild'. Dan weer bleek, comble des malheurs, een verantwoor delijk persoon ziek of met vakantie. Althans die schijn had het. Het zal in werkelijkheid wel een keurig traject doorlopen hebben maar het wachten duurde lang. En de familie begon steeds meer te DAGELIJKS LEVEN vrezen dat geen nieuws misschien slecht nieuws was. Ik heb zelf ooit lang moeten wachten op de uitslag van mijn toelatingsexamen voor de Toneel school maar dit wachten was erger. Echter vanochtend, de eerste maart 2004 rinkelde de telefoon. Dochter aan de lijn: Pap mam, mijn dissertatie-opzet is geaccepteerd, ik ga een proefschrift schrijven!" Ik kon wel dansen. Deed ik trouwens ook. Man man, wat kun je blij zijn voor je kinderen. Wist ik niet. Of was ik vergeten. Dissertatie-opzet! Voor minder doe ik het niet vandaag. Ik heb ik weet niet hoeveel mensen gebeld alleen maar om terloops te kunnen zeggen: „Ik hoorde net toevallig dat onze jongste de ko mende jaren wetenschappelijk werk gaat doen". Goed, nu weet u het dus ook. Ben on top of the world. Tant mieux! OjOlE. ....DIS. W/KHrop ÊEM flt-JAREAJ MENSELIJK Irma „Ik zie in jou geen kandidaat meer. Je staat op het podium als een topartiest die al ja ren in het vak zit", zei jurylid Edwin Jansen lovend over het optreden van Irma in de derde workshopronde. Het publiek was het met hem eens: na Boris kreeg de 19-jarige 'hoedjesgek' uit Oss het hoogste percentage van de publieksstemmen. Irma kwam bo vendien origineel uit de hoek met het num mer Takes My Breath Away van Tuck and Patti. Een weloverwogen keuze, vertelde de Analiste. Ze had het liedje al vaak ten geho re gebracht in het theaterrestaurant waar zij zingt en serveert voordat zij de jury en de Idols-kijkers ermee overdonderde. Boris Boris staat te boek als dé grote publiekslieveling. Met Marvin Gaye's What's Going On wist hij in de derde workshopronde maar liefst 36 procent van de pu- bliekstemmen te bemachtigen. Hij gaat nu de finale in als topfavoriet voor de titel Idol 2004. Ook Jerney Kaagman is naar eigen zeggen een grote fan van de 23-jarige uit Venlo. „Wat ben jij leuk!", luidde het even korte als bondige commentaar op Boris' optre den. Boris, die zijn hoofddoek en staart inmiddels heeft verruild voor een sluik, halflang kapsel, blijft koel onder alle loftuitingen. „Mijn Chinese sterren beeld is aap. Laat het nou net het jaar van de aap zijn. Misschien wordt het wel mijn jaar?" Boris kreeg zijn passie voor muziek met de paplepel ingegoten, want zijn vader is muzikant. Boris favoriet onder jonge Idols-fans Ruim een kwart van de jon ren wil dat Boris het tweed zoen van het populaire teli sieprogramma Idols wint. 1 hopen dat Marlies op de tv plaats eindigt en als derde Maud hun favoriet. JK mag eerste finalist afvallen. Dat blijkt uit een onderzoe is uitgevoerd door bureau us. De onderzoekers ondei gen 1.100 jongeren in de le van 13 tot en met 29 jaar, c geregeld naar de zangwedf op tv kijken. Bijna tweeder gaf overigens aan dat tusse deelnemers niet hun ultier idool zit. 21 Procent had gi zelf deelgenomen aan de a ties. Van de 13-, 14- en 15- gen had de helft op de blai stip willen staan. Over de jury zijn de jonger minder tevreden. Bijna de moet niets van Edwin Jans hebben. Ook is 42 procent ney Kaagman zat. anp Doktoren hebben in China DRIE NAALDEN verwijderd uit het HOOFD van een man. De naalden zaten er al 29 jaar in. De man wist niets van de naalden af, totdat hij wegens hoofdletsel in 1994 een röntgenfoto liet maken. De pa tiënt heeft geen idee hoe de naal den in het hoofd zijn terechtgeko men. Doktoren denken dat ie mand de naalden door een vlies in de hersenen heeft gestoken toen de man een baby was. De schedel van een volwassene is te hard om een naald doorheen te steken. De naalden bleken drie en vier centimeter lang te zijn. Een rechter in Los Angeles heeft uit spraak gedaan in de VOOGDIJZAAK die acteur Alec Baldwin had aange spannen tegen zijn ex-vrouw KIM BASINGER (foto). Baldwin wilde dat dochter Ireland (8) even vaak bij hem als bij haar moeder zou verblij ven. De rechter gaf hem gelijk, aldus het tv-programma Celebrity Justice. De nieuwe regeling kan in de prak tijk enigszins problematisch worden: Baldwin woont in New York, Basin- ger aan de andere kant van het land, in Los Angeles. Foto: AFP MUESLI met melk en Guinness- BIER stimuleert het LIBIDO. Dat is althans de gedachte die leeft bij veel Jamaicanen. De mannen van het Caribische land eten daarom massaal de Super High Fiber muesli van Dorset Cereals. Het bedrijf zag de verkoopcijfers van het ontbijtmiddel met 30 procent stijgen in de laatste twee jaar. Een woordvoerder zegt dat het gerucht niet geheel onwaar is. Het is algemeen bekend dat vezelrijk voedsel geest en li chaam stimuleert. ,,0p zich is het wel logisch. Kijk maar naar de naam, Super High Fibre." Het product is niet in Nederland te koop. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden wil dat het RUIMTETOERISME EEN VOUDIGER wordt. Private ondernemingen moeten daarom in het vervolg sneller toestemming krijgen voor het testen van ruimtecapsules voor commerciële vluchten naar de ruimte. Volgens een nieuwe wet moet de nationale luchtvaart autoriteit het ruimtetoerisme gaan controleren en eisen voor de kwalificatie van ruimtevaartbemanningen vastleggen. Organisatoren van reizen naar de ruimte worden verplicht hun klanten op de risico's te wijzen. De Senaat moet de wet nog goedkeuren. In de VS heeft de staat nu nog een monopolie op het reizen naar de ruimte. De Amerikaanse miljonair Dennis Tito maakte eind april 2001 als eerste toerist een reis naar de ruimte. Hij vloog in een Russische raket naar het internationale ruimtestation ISS. Een jaar later was de Zuid-Afikaan Mark Shuttleworth de tweede ruimtetoerist. Beide mannen betaalden de Russen on geveer 20 miljoen dollar voor hun uitstapje. Maud De 22-jarige Maud wil af van haar imago als braaf hockeymeisje. Maar dat zal niet mak kelijk gaan als je al bekend staat als spits in de hoofdklasse, en de Dames Hockeyclub Nijmegen bovendien een hele internetsite aan jouw Idols-avontuur besteedt. Haar hele leven al heeft ze muziek én sport bovenaan haar lijst. „Morgen gaat ze gewoon weer vier keer in de week hockeyen", meldde haar coach bijvoorbeeld de dag na de Idols-selec- tie. Maud wordt omschreven als spontaan, intelligent en nuchter. „Ik hoop vooral geko zen te worden op mijn nuchterheid en stem", zegt ze zelf. „Die nuchterheid was eerst wel een nadeel, ik treed niet zo snel op de voorgrond. Maar het went snel." Alice De radio was haar redding. Toen ze gebeld werd welk nummer ze wilde zingen in de wildcardshow, had ze geen enkel idee. „Op de radio hoorde ik op dat moment Nelly Furtado's Po werless, dus dat heb ik maar doorge geven. Uiteindelijk denk ik dat het heel veel gescheeld heeft dat dat nummer zo lekker in het gehoor ligt." Alice Hoes (18) uit Utrecht, studente Film- en Televisiewetenschappen én studente op de Musicalacademie in Den Haag, haalde met Powerless haar wildcard voor de finale met glans. Een paar extra zanglessen vormden haar enige voorbereiding. De komende negen zaterdagavonden zal het er om spannen: wie treedt in de voetsporen van Jamai en wordt uitgeroepen tot Idol 2004? Is het de 'koele' publiekslieveling Boris, de met de X-factor behepte Meike, vrolijke noot Eric, hoedjesgekke Irma of toch de flamboyante JK? Het antwoord is volgens juryvoorzitter Henkjan Smits heel simpel: „Degene met de grootste schare fans wint. Het is niet meer en niet minder". Robin Mar! Robins missie is al geslaagd: de 24-jarige student uit Amersfoort heeft zich bij de laatste tien gezongen. Hij ziet de finale dan ook relaxed tegemoet: „Vanaf nu is alles meegenomen". Misschien was het zijn al ruime podiumervaring die hem een plek in de fi nale opleverde. Robin speelde in het verleden in het bandje Vel vet, en heeft inmiddels zijn eigen band, Juezz. Voordat hij de au- ditiestip van Idols betrad, was hij al eens te zien geweest bij TMF. Robin studeert HBO Omgangskunde, maar heeft zijn studie voorlopig even op een laag pitje gezet. Als hij eerlijk is, ziet hij zichzelf in de toekomst eigenlijk helemaal niet voor de klas staan. De kans dat er een carrière als gevierd artiest voor hem in zit, wordt bovendien steeds reëler. Hij hoopt na Idols, hoever hij het ook zal schoppen, voortaan van de muziek te kunnen leven. Ro bin doet verder nog aan atletiek en heeft, helaas voor de schare vrouwelijke fans, een vriendin. Met haar vertolking van Ironie van Alanis Morisse werd de 22-jarige Marlies uit Grootebroek, met lie procent van de stemmen, de grote winnares van c eerste workshopronde. Niet alleen het publiek, m ook de jury was lovend: „We hebben genoten, we gen er kippenvel van, maar het belangrijkste is: jij iets heel aparts, de X-factor". De afgelopen jaren 1 Marlies al flink kunnen oefenen op het zingen en haar performance. In haar vrije tijd werkt ze achte bar in een café. Wanneer er bandjes optreden, wc ze vaak gevraagd om mee te zingen en op zondag neemt ze vaak zelf de regie in handen. Als deejay 1 ze plaatjes en zingt ze met de muziek mee. Als ied een een beetje begint in te zakken, weet Marlies e: een mum van tijd weer een feestje van te maken. Eric De vrolijke noot in de Idols-finale komt van de 21-jarige Eric uit Voorburg. Zijn vrolijke levens instelling lijkt hem te helpen, want voor de jury gaven zijn 'leuke verschijning' en 'zijn leuke kop' de doorslag. Toen hij in de laatste workshopron de na Boris en Irma als derde werd aangewezen voor de finale sloeg Eric bijna steil achterover van verbazing. Wel vond de jury dat zijn zang, hij bracht het nummer Mandy van Westlife, nog iets kon verbeteren en dat het zingen wat houte rig overkwam. Hij studeert aan de academie voor lichamelijke opvoeding en is daarnaast ook veel bezig met sporten, want zijn hobby's zijn ji ujitsu, tennis en fitness. Ron Het publiek koos na workshop één voor Marlies en Maud, maar de jury vond dat Ron The Greatest Love We'll Never Know van Re- né Froger goed genoeg ten gehore bracht voor een plekje in de finale. Aan het begin waren de zenuwen duidelijk te horen, maar dat maakte Ron later in het nummer hele maal goed, betoogde de jury. De 24-jarige Nijmegenaar, die als 11-jarige al droomde van een zangcarrière, lijkt zelfverzekerd: op zijn cv heeft hij onder het kopje werk of stu die maar hij alvast 'fulltime zanger' ingevuld. Ron doet verder fanatiek aan sport. Hij heeft een tweelingbroer en een tattoo. Meike Een superstem heeft ze niet, maar vo| de jury is de knappe Meike het school voorbeeld van iemand met de X-fact( middels heeft de 22-jarige Pabo-studi uit Wassenaar al een heus Idols-relle] haar naam staan. Nadat de jury haar de finale stuurde, stak het gerucht de op dat Meike zou zijn voorgetrokken Jerney Kaagman. Haar vader is name Theo Hurts, de oud-bassist van Jerne vroegere band Earth Fire. De Idols- wist echter van de prins geen kwaad, ke loopt officieel stage op een basissc maar krijgt veel vrij om zich te richtei Idols. Op school is ze inmiddels naar 1 'wereldberoemd'. JK Opzichtige kleren, een modieus sikje en een opvallend rood kapsel. De 23-jarige JK komt flamboyant over, maar het is niet alleen ui terlijk vertoon. „Bij jou zit de coolheid ook van binnen, het komt echt uit jezelf', zei jurylid Edwin Jansen nadat JK het gevoelige nummer All my life van K-ci Jojo had ge zongen. Om rond te komen werkt hij als sys teembeheerder, maar zijn hart ligt bij de mu ziek en de mode. De kleding die hij op het podium draagt, ontwerpt hij namelijk samen met een vriendin. Die vriendin maakte ook de schildering van zijn moeder op het jasje dat hij tijdens de workshops droeg.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2