k ben als trainer xstiger geworden' SPORT s2 Vink wil in betstappen van 'jn idool treden Van As moet weg bij ADO 'De beste die ik ooit onder mijn hoede had' Zijl/LGB/Vivax kansloos tegen Polar Bears: 4-14 Ter Leede weer hofleverancier 1 zaterdag 6 MAART 2OO4 psjongen Ras voelt zich thuis bij dorpsclub Foreholte Ier van der Hulst ut - De trainer René Ras S dan de voetballer René et veld schuwde de Lis je duels niet en deinsde it voor terug om zijn me- 's ongenuanceerd te cor ds het tegen zat. „Ik ben er rustiger. Ik vraag me f kwaad worden effect jvendien past het niet Vi te gaan lopen kaffe- gt de coach van zon- èklasser Foreholte. jen maar poetsen was van de voetballer Ras. jdenvelder van hoofd- FC Lisse vocht Ras hero- lels uit met Katwijk-spe- j:o van der Plas. „Hij en en in het veld dezelfde ^g. We gingen daarin re- fr. Was ik te snel weg of "ik naar een kant waar- liet rekende dan wist ik jen tik kreeg. Maar het jieel anders aan toe dan -Vriendenteam waarvoor seizoen vier wedstrij- I,|elde. Dan kreeg ik nog Is ik al drie meter weg J. ben ermee gestopt, 4t plezier is er dan snel /voetballer was ik zeker beverdje, maar ik heb £n rode kaart gekregen J ben ik best wel trots Pblling van de in buurt- sje Zilk opgegroeide mid- jer was vergelijkbaar I van Jan Wouters. Hij ~jn zou winnen. Die ab solute wil mist hij bij veel voet ballers, of je nu over de hoofd klasse praat of over het betaal de voetbal. „Bij FC Lisse liep ik ook tussen jongens die het niet uit leek te maken of je nou won of verloor, maar spelers als Stephan Spruyt, Leon van der Zwet en Ralph Polman hadden de drive wel. Neem nou Robin van Persie bij Feyenoord. Voor zichzelf heeft hij misschien wel die absolute wil, maar als ik hem zie spelen krijg ik niet die indruk." Foreholte is in die zin niet an ders dan andere clubs. „De mentaliteit van die gasten is goed, maar in de duels kletsen ze er te weinig is. Ze hoeven niet iemand doormidden te schoppen, maar het spel mag wel wat fysieker worden. Fore holte heeft een zaalvoetbalcul tuur en je weet wat zaalvoetbal is: geen contact. Als je hogerop wilt is dat een van de dingen die ze zich eigen moeten ma ken. Kleine, slimme overtredin gen worden nu niet gemaakt." De spelers van Foreholte maak ten twee jaar geleden sneller kennis met de nieuwe trainer dan verwacht. Na acht seizoe nen FC Lisse was Ras terugge keerd bij zijn oude liefde Van Nispen. In zijn derde jaar voor de club was Foreholte de grote concurrent voor de titel. „De donderdag voor het uitduel bij Foreholte werd bekend ge maakt dat ik daar trainer zou worden. Voor de Voorhouters een aardige motivatie, maar wij wonnen het duel met 3-1. Er was veel wind en regen en met Ruud de Klerk en ik hadden we voorin twee redelijk balvaste spitsen." „Dankzij Ruud kwam ik ook bij Foreholte terecht. Hij wist dat ik zou stoppen en trainer wilde worden en liet mijn naam bij een bestuurslid van de club val len. Foreholte was al bijna rond met een ander, maar ik werd toch nog voor een gesprek uit genodigd. Het klikte meteen. Het is een dorpsclub en ik ben een dorpsjongen. De mentali teit bij de vereniging staat mij gewoon aan. Niemand voelt zich te goed om dingen te rege len. Jong en oud gaat daar met elkaar om en dat vind ik mooi." De ambitie die Ras als speler had, heeft hij ook als trainer. Hij hoopt ooit terug te keren in de hoofdklasse, maar dan wel als duo-trainer. „Met zijn twee- en zie je meer en ben je scher per", is zijn stellige overtuiging. „Ik merk dat ook bij Foreholte met Ton Arroyo. Als hij dingen aangeeft, denk je: 'Ja daar zit wat in'." Quick Boys, met Gert Aande- wiel en Arjen van der Werf, en Noordwijk, met An dries Wendt en Geert Jan Bakker, hebben er met wisselend sportief succes al ervaringen mee. „Ik denk dat beide clubs zeer tevreden zijn. Maar je moet wel een duo vor men van mensen die elkaar goed kennen, anders werkt het niet." Het koppel Spruyt/Ras dient zich dan al snel aan, maar Ras noemt met Niek Oosterlee en René ras: 'Als voetballer was ik zeker geen lieverdje, maar ik heb nooit een rode kaart gekregen en daar ben ik best wel trots op'. Foto: Taco van der Eb Arroyo ook andere denkbare combinaties. FC Lisse ligt voor de hand als potentiële werkge ver. „Dat is een mooie club om te werken. Ik beleefde er als voetballer fantastische jaren. Als trainer kijk je vooral naar het materiaal, de spelers, de ac commodatie en de mensen rond het team. Dat zit wel goed, maar Rijnsburgse Boys lijkt me ook een mooie vereniging, net als Noordwijk en ARC. Wat dat betreft zit je als trainer hier in een mooi gebied." Ras vindt het jammer dat zijn vader hem nooit als coach aan het werk zag. Jarenlang zocht hij op sportpark Ter Specke een plekje langs de lijn om de ver richtingen van zijn zoon te vol gen. Zelfs toen Ras bij Van Nis pen was teruggekeerd bleef hij FC Lisse trouw, tot het duel bij De Beursbengels twee jaar gele den. Hij werd onwel op de tri bune en overleed later. „Mijn vader speelde zelf ooit betaald voetbal bij EDO. Iedere wed strijd praatte hij met mij door. Als ik scoorde, betekende dat voor hem niet per definitie dat ik goed had gespeeld. Hij had een goede kijk op voetbal. Als hij er nog was geweest, zou hij geregeld bij Foreholte op de tri bune hebben gezeten. Ik vind het alleen maar mooi als ik zie dat vaders en moeders van spe lers mee gaan naar de wedstrij den. Enerzijds is het een uitje, anderzijds waardering voor de voetballers." Ras kan er nog een seizoen van genieten. De 35-jarige Lisse- naar, die keurmeester bij de Bloembollenkeuringsdienst is, tekende onlangs voor een derde jaar bij. In die periode wil hij Foreholte op weg helpen naar de tweede klasse, maar deze competitie vallen de resultaten nog tegen. Daarom probeert het elftal zich te handhaven. Over het spel is hij tevreden, de doeltreffendheid laat nog te wensen over. „In de derde klas se ontlopen de clubs elkaar niet veel. Morgen spelen we tegen Docos en ik denk dat dat de beste ploeg is. Zij zijn net iets verder dan wij. De spelers van Docos zijn ouder, slimmer en fysiek wat harder. Ik heb veel jongens van 18 tot 21 jaar in mijn selectie. Stuk voor stuk goede voetballers voor de derde klasse. Ze moeten voor het zelf vertrouwen alleen een keer de bal erin schieten." 'I n - Gevraagd naar een oordeel - Marco Vink, kijkt Wim Eradus iet- )edenkelijk. „Laat ik voorop stel- at hij de beste en meest getalen- e keeper is die ik ooit onder mijn 3 e heb gehad. Hij is allround; hij net links en rechts trappen. Ver der is hij gretig, voor niets of niemand bang en hij heeft de uitstraling van een volwassen kereL Als ik dus puur en al leen naar zijn keeperskwaliteiten kijk, heeft hij het in zich om ver te komen." Hoe en wanneer, dat is lastiger te be antwoorden voor Eradus. „Zeker voor het betaalde voetbal komt er meer kij ken dan alleen goed kunnen keepen. In zijn puberteit kon Marco best wel eens lastig zijn: een ratje. Daarnaast kende hij wat privé problemen. Het is dus zaak om voorzichtig met hem te zijn. Misschien is het beter als hij na dit seizoen nog een jaar rijpt in de be schermde omgeving van Lugdunum. En dat zeg ik niet omdat dat in het voordeel is van mijn club. Want als er een goed aanbod komt waarbij ook aan een goede begeleiding wordt ge dacht, is het tijd om hem los te laten." door Dirk Kloos leiden - De Zijl/LGB/Vivax heeft de stunt van afgelopen weekeinde tegen AZPC niet kunnen herhalen. De 8-7 over winning op de Amersfoorters werd gisteravond gevolgd door een duidelijke 4-14 nederlaag tegen Polar Bears. Vooral aanvallend kon De Zijl/LGB/Vivax geen potten breken. De defensie van Polar Bears zat potdicht. De Leidse defensie daarentegen had de handen vol aan de voorwaart- sen van Polar Bears. Al na een periode was van een wedstrijd geen sprake meer. De 0-5 tus senstand was duidelijk. Pas in de derde periode, bij een 0-9 stand, vond Koen Plasmeijer tweemaal het net. Belangrijk was het niet meer. Het einde kwam bij 4-14. Periodestanden: 0-5, 0-9, 2-12, 4-14. Doelpunten De Zijl/LGB/Vivax: Koen Plas meijer (3) en Twan Martijn (1). De vrouwen van LZ 1886 kwa men in de bekercompetitie, een wedstrijdenreeks waarin de in ternationals niet meedoen, tot een duidelijke 12-4 zege op ZPB. Coach Wim Siera was niet aanwezig (vakantie). Hij werd vervangen door het duo Martijn Laurense en Alijd Vervoorn. Het tweetal had een gemakkelijke avond. De pressing van LZ over het hele veld was ZPB duidelijk te machtig. De 7-2 halverwege gaf al aan dat LZ weinig te vre zen had. Alleen in de derde pe riode haperde het even (9-4), in de laatste zeven minuten draai de LZ weer op volle toeren. Het eindsignaal klonk bij 12-4. De marge is ruim genoeg om de re turn met vertrouwen tegemoet te zien. Periodestanden: 4-1, 7- 2, 9-4 en 12-4. Doelpunten LZ 1886: Lorette Velting (3), Yvon ne van der Velde (3) Biurakn Hakhverdian (3) Bianca Huij- gens, Natasja Sierag en Toesja Klein. Prestatieloop langs nieuw aquaduct alkemade - Een prestatie- loop en open dag in één. Dat is het idee van Loopvereni ging Plantaris in samenwer king met projectorganisatie HSL-Zuid en aannemers combinatie Hollandse Me ren. Bezoekers kunnen op zondag 28 maart het nieuwe spooraquaduct tussen Roe- lofarendsveen en Nieuwe •Wetering bekijken. Plantaris organiseert tegelijkertijd een prestatie- en kinderloop door het gigantische bouw project heen. Het totale tra ject is zes kilometer waarbij het diepste punt acht meter onder het startpunt ligt. Het loopparcours voert na het aquaduct verder over een spoorviaduct|tóioog over de A44. Het totale hoogtever schil is veertien meter. Voor informatie: 0800 475 9843. Zeist - Bondscoach Frans de Kat heeft vijf vrouwen van hoofd klasser Ter Leede opgeroepen voor de vriendschappelijke in terland tegen Ierland, komende woensdag bij UVS. Het gaat om Cindy Burger, Daphne Koster, Esther Scheenaard, Ilse Witte- J man en Sandra Muller. Het Ne derlands vrouwenelftal speelt komend voorjaar drie kwalifica tiewedstrijden voor het EK. Op 21 maart wacht de uitwedstrijd tegen Spanje en daarna staan België (25 april in Oud Hever- lee) en Noorwegen (22 mei) op het programma. Naast de vijf speelsters van Ter Leede zijn geselecteerd: Marleen Wissink (FFC Frankfurt), Jessica Tomy, Marie ke Ran (beiden FFC. Heike Rheine), Manoe Meulen (Braakhuizen), Moni- 3ue van Veen, Natasja van Ingen (bei en Fortuna Wormerveer), Jorike Olde Loohuis, Marloes de Boer (beiden Oranje Nassau), Annemieke Griffioen, Lisan Goudena, Gilanne Louwaars (al len Saestum), Dyanne Bito en Sandra Koehler (beiden Wartburgia) rvoman Leefmans /ij i - De gelijkenis met Ed- ?an der Sar is treffend. nklleen is hij een lange, bè keeper, maar ook de aistrekken van Marco oen sterk aan de Voor international denken, jmoet ik dan ook regel- u! horen", zegt de 17-jari- ièdse doelman van Lug- ajns zaterdagelftal met njlimlach. Een proeftrai- &ij Ajax liep twee jaar ge- op niets uit, maar Vink pmend seizoen een zo I mogelijke stap hogerop k. „Ik laat eventuele inte- van andere clubs nog Op me af komen. Ik be- -tn het einde van het hui- leizoen samen met Wim Is die niet alleen mijn Ir, maar ook mijn raads- r inmiskenbare talent van valt wekelijks in de derde te bewonderen. De jon- ielman heeft een niet on- ■pnlijke bijdrage geleverd ■de hoge klassering van lftal. En dat voor een 17- die eigenlijk nog ander- leizoen bij de A-junioren jneedoen. „Aanvankelijk 1 er drie keepers voor het Üagteam. Een viel af en ik je tweede keus. Dat zinde let. Ik ben op trainer Je- femssee afgestapt en heb ien kans gevraagd. Die k gekregen en sindsdien teerste keeper." jlinkt zelfverzekerd, maar iwas in zijn eerste wed- t £n bij de senioren nog zo vd als het shirt van zijn ifspelers. Hij boft dat zijn >rf n team bulkt van de ervaren krachten. „Ze praten veel op me in, geven me zelfvertrou wen. Met name Hans van As en Brussee stellen me op mijn gemak." En dat helpt. „Ik keep mijn beste seizoen tot nu toe." Vink is een product van de aan Lugdunum gelieerde kee- persschool van Wim Eradus. Acht jaar werken leraar en pu pil al met elkaar samen. „Tuurlijk waren er wel eens ruzies, maar we zijn er altijd uitgekomen. Na mijn afwij zing bij Ajax zijn we samen juist op die punten gaan trai nen waarop ik werd afgewe zen", aldus Vink, tegelzetter van beroep. De doelman kampt momen teel met een enkelblessure en het is nog onzeker of hij mor gen inzetbaar is in de topper tussen koploper Oegstgeest en nummer drie Lugdunum. „Tijdens een partijtje op het strand wilde ik een bal weg trappen, maar een hond dook ervoor. Mijn enkel sloeg dub bel en door de'zwelling waren de foto's die in het ziekenhuis zijn gemaakt onduidelijk. Ik heb afgelopen dinsdag weer getraind, maar ik vrees dat de reservekeeper mijn plaats gaat innemen." Lugdunum, waai' hij sinds zijn zevende lid is, vormt voor de doelverdediger de bescherm de en vertrouwde omgeving die hij denkt te gaan verlaten. Vink wil uitvliegen. Hij droomt van een carrière zoals die van zijn idool en even beeld Van der Sar. En als Era dus adviseert om nog een jaar bij Lugdunum te blijven? „Dan wordt het tijd voor nog een goed gesprek." Marco Vink: 'Ik keep mijn beste seizoen tot nu toe'. Foto: Taco van der Eb den haag - Jeffrey van As ver trekt noodgedwongen aan het einde van het seizoen bij ADO Den Haag. De clubleiding heeft de 32-jarige Leidenaar te horen gegeven dat zijn contract aan het einde van het seizoen niet wordt verlengd. De in Breda woonachtige verdediger is te leurgesteld. „Ik loop lang ge noeg mee in het voetbalwereld je om te weten dat dit kan ge beuren, maar leuk is het niet." Van As spreekt van een 'apart verhaal'. ,Als je me dit een maand geleden had voorspeld, dan had ik je niet geloofd. Op dat moment was ik nog aan voerder en ik had anderhalf jaar achter elkaar vrijwel ononder broken een basisplaats. Ik heb de resultaten tegen. Uitgere kend in de laatste vier wedstrij den dat ik er niet bij was, won ADO er drie en speelde er een gelijk." Van As is nog niet van plan zijn twaalf) arige carrière - die liep Jeffrey van As tijdens een van zijn laatste wedstrijden in duel met Ajacied Wesley Sneijder. Archieffoto: gpd van Ajax via MW en NAC naar ADO - te beëindigen. „Ik wil in ieder geval nog twee seizoenen doorgaan. Waar dat zal zijn, wordt in de komende maanden duidelijk. Ik ben sportman en ik ga nog altijd met plezier naar mijn werk. De enige vervelende dag voor mij is de wedstrijddag, als ik niet speel. Ik hoop nog steeds dat ADO in de eredivisie blijft en als ze in de resterende wedstrijden een beroep op me doen omdat er schorsingen of blessures zijn, dan doe ik uiter aard mijn best."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25