SPORT 'Ik ben niet bang |oor het zwarte gat' Als het om sport gaat, is het hier in Leiden armoe troef on't you cry for a girl' van lJ The Shoes op de radio. Het is vrijdagmorgen en ik sta in de keuken boterhammen voor de kinderen te smeren. Neuriënd. Wat is die sound toch herken baar. Je hoeft maar een flard van een liedje te horen en je weet het: The Shoes. Na die ver pletterende revival in de jaren tachtig had ik het wel gehad met de boys. Te veel Theo van Es is niet goed voor de mens. Maar als je ze een tijdje niet meer hebt gehoord, klinkt zo'n plotseling nummertje op de radio als mu ziek in de oren. Er gaat vrijwel geen dag voorbij of de gebroeders Ver steegen, mu zikanten en restauranthouders hier ten stede, snellen ons huis voorbij. De ene keer hardlo pend, de andere keer op de wiel- renfiets. Weer of helemaal geen weer, Henk en Jan Versteegen racen Leiden uit richting Shoes- terwoude. Indrukwekkend. Hoe oud zullen die gasten nou zijn? Don't you cry for a girl, zoals al le successen van The Shoes ge schreven door Jan Versteegen en Theo van Es, is van 1968. En toen zat de tweeling al een jaar tje of tien in het vak, heb ik wel eens gelezen, of is me ooit door Henk en Jan zelf verteld. Vijfen veertig jaar in de rock roll en de horeca en er dan nog zo strak uitzien. Wonderbaarlijk. Alleen aan het grijs van hun weelderi ge krullen kun je zien dat de Versteegens geen twintig meer zijn. Wat geregeld sporten al niet vermag. Ik ben jaloers op die mannen. Midden in het ver leidelijke leven staan en dan zo veel zelfbeheersing opbrengen. Bijzonder geval toch die twee ling denk ik als 'Don't you cry for a girl' er op zit. Dravend en wielrennend door stad en land zijn de gebroeders een lust voor het oog. Als het om sport gaat, is het hier in Leiden armoe troef. De Versteegens springen er uit. Propagandisten van het be weeglijke leven. Voor de verkie zing van sportman van het jaar 2004 draag ik de tweeling voor. Sportploeg van het jaar mogen ze van mij ook worden. De zaterdagkrant was vorige week nog niet op onze deurmat geland of mijn mobieltje had al een sms-bericht te pakken. 'He lemaal juist', luidde de bood schap en die sloeg op mijn stuk je over Dink Binnendijk, de di recteur van RTV West die in de krant had opgemerkt dat over heidssteun voor zijn noodlijden de omroep terecht is en dat kranten in de problemen het zelf maar uit moeten zoeken. Want niemand vraagt ze toch om kranten te maken? Stoere praat van de regionale omroep baas waar ik me groen en geel aan ergerde. Dat ik niet de enige was, bleek in de loop van de za terdag, want het bleef niet bij dat ene sms-je. Opmerkelijk veel bijval gehad. Het slachtoffer van mijn tirade meldde zich maandagochtend via de mail. Dink was danig op zijn pik getrapt. Hoe ik een vriend van vroeger zo een trap na kon geven. Waar heeft hij die al een halfjaar lang dag en nacht knokt voor de werkgele genheid van 125 man/vrouw het aan verdiend dat ik hem zo af val? De reactie van Binnendijk was bijna twee keer zo lang als mijn wekelijkse krantenstukje. Dat krijg je er van Dink als je van de schrijvende journalistiek overstapt op radio en tv. Dan verleer je de kunst van het bon dig formuleren die je op de re gioredactie van het Leidsch Dagblad toch aardig onder de knie had. Om kort te gaan. De directeur van Omroep West ver wijt mij asociaal gedrag. Vol gens hem heb ik letterlijk gepleit voor het ontslag van alle men sen die bij de regionale radio en tv werken. Flauwekul Dink. Ik stoor me aan de oppervlakkigheid van onze dorpsomroep en ik vind het een schande dat er miljoe nen en nog eens miljoenen ge meenschapsgeld op gaan aan RTV West. Vooral omdat een fatsoenlijke krant als het Leidsch Dagblad, die al bijna 150 jaar de regio van nieuws voorziet, zijn eigen bonen maar moet zien te doppen. Ik geloof best dat jij wel eens in het open baar hebt gezegd dat ook regio nale kranten een steuntje in de rug verdienen. Maar in dat kranteninterview sprak je ande re taal en dat was voor mij de reden om mijn ergernis de vrije loop te laten. Als je nou tegm de krant had gezegd dat jume bij West de lianden mogen dichtknijpen met die nieuwe subsidie en dat jullie als omroep de regio beter schap beloven dan had je mij niet gehoord. Dat wij er vroeger gezamenlijk op uit trokken, doet niet ter zake vriend. Als je zo groot als jij bent geworden en je stelt je in het openbaar uitda gend op dan moet je er niet raar van staan te kijken dat je de bal met hoge snelheid krijgt terug gekaatst. Jaap Visser Reageren? sportredactie.ld@hdc.nl hom van der Niet zit op zeven duels van het einde "rtjan van Geen ïlpaar negatieve momenten na heeft Tom van "teen schitterende carrière gehad. De 34-jarige er keept nog zeven wedstrijden voor RKAW en it hij ermee. Het lichaam protesteert na ver- Ie blessures te veel. „Soms lijk ik wel een oud zegt hij. Tom van der Niet over Quick Boys, jerlands jeugdelftal, voetbal op zondag, zijn 'an sportpark Nieuw Zuid en zijn mogelijke te- bij de regerend kampioen in de hoofdklasse A. fcgdjaren gsaf aan was het voetbal, samen met mijn Ik zat op mijn vaders schoot naar voetbal te straat was ik de hele dag aan het voetbal- de jongste, dus ik moest voor de bal zor- het doel staan. Het was een fantastische was altijd een rustige gozer. Niet snel van Ïk. te brengen en ik deed geen gekke dingen, ste wedstrijd was in de F3. Ik stond in de lijk daarna kwam ik in de E3 en was er geen Ik ben in het doel gaan staan en bleek er voor te hebben. Ik vond het niet erg om te en nog steeds vind ik het heerlijk om met 1 op het veld te trainen. Op dinsdagavond heb èrstraining. Ik ga pas van het veld af als het e|3or mijn ogen ziet. Jide in het Nederlands jeugdelftal en moest ™r elke week naar Zeist. Het was geen lichting Rite toppers. Regi Blinker speelde erin. En den Turk. Ik was de enige die bij een ama- b speelde. Dat was een nadeel. We hadden [walificeerd voor het EK onder 16 in Honga ren oefenwedstrijd met Quick Boys was ik enkel gegaan. Het was een pittige blessu ur op de dag voor vertrek, deed ik een test en l goed. Op een woensdag zouden we weg lie ochtend stapte ik uit bed en scheurde mijn finaal af. Dat was een aardig klappie. ioit de mogelijkheid gehad om betaald voet- pelen. Hans van Doorneveld van Haarlem Titeresseerd. Ik zou vier keer in de week naar Cn moeten en zelf maar zien hoe ik er kwam. s allemaal niet zo goed geregeld als nu. Ik heb met mijn vader over gesproken. Ik zou een loeten opgeven en heb het niet gedaan. Als ik ipijt van heb, dan is het daarvan, zeventiende debuteerde ik in het eerste, 'en Marken. Theo Guytwas geblesseerd. Ij terugkwam, heb ik het seizoen in het twee- laakt. Op mijn negentiende was ik vaste inder Melbi Raboen. Theo Guyt stopte al op zijn 28ste. Hij was een fantastische keeper. Ik heb nog twaalf jaar training van hem gehad." Jongens van buiten „Toen ik bij het eerste elftal kwam, werden voor het eerst jongens 'van buiten' gehaald. Edwin Otte, Mar co Dijkhuizen en Richard Hoogervorst waren echte versterkingen. We werden begin jaren negentig twee keer kampioen, waarvan een keer algemeen ama teurkampioen van Nederland. Een kampioenschap bij Quick Boys heeft iets aparts. Nergens leeft het zo als in Katwijk. Het is daarna fout gegaan. Quick Boys mag mis schien een paar jaar niet meedoen om de titel, maar het kan niet zo zijn dat de club vijf jaar achter elkaar loopt te kloten. In mijn laatste jaar zaten er mis schien drie Katwijkers bij de selectie. Het was een zoete inval van 'buitenlanders' geworden. Elk jaar stonden er veertien nieuwe spelers. Ze kwamen uit alle windstreken. En ze gingen allemaal net zo snel weer weg. Alleen Raymond Flaton is altijd geble ven." Akkefietje „Ik was die volksverhuizingen zat, maar het was geen reden om te vertrekken. Als ik dat akkefietje met de toenmalige trainer Ruud de Groot niet had gehad, was ik mijn hele leven bij Quick Boys geble ven. Er zijn een hoop dingen voorgevallen, waar ik niet al te veel op wil terugkomen. De druppel die de emmer deed overlopen, was toen ik op vrijdag werd gebeld dat ik zaterdag niet zou spelen. Het was een van mijn beste seizoenen. Ik stond eerste in het spe lersklassement van Quick Boys en derde in dat van het Leidsch Dagblad. Ik reageerde impulsief, had het gevoel dat ik besodemieterd was. Wist ik veel dat De Groot twee maanden later zou worden ontslagen. Het was een optelsom, waardoor ik het plezier hele maal kwijt was. Ik liet misschien het elftal in de steek, maar ik heb toen voor één keer voor mezelf gekozen. Hoe spijtig en lullig het ook was. In mijn naaste omgeving hebben ze er meer moeite mee gehad dan ik. Mijn vader was twintig jaar lid van de terreincommissie, maar heeft zijn sleutels toen neergegooid. Hij is twee jaar niet op Nieuw Zuid geweest. Hij kon het niet opbrengen. Op zater dag wilde hij zelfs de uitslag niet weten. Hij wilde niet toegeven dat hij het miste en hij wilde er ook niet over praten. Maar je zag dat het aan hem vrat. Hij is een binnenvetter. Gelukkig is hij weer terug. Hij gaat zelfs mee naar uitwedstrijden. Ik ben altijd Quick-Boysman gebleven. Mijn vrouw Angela staat er achter de bar. Ik ga nog steeds kijken. De club zit in mijn hart. Dus de mensen moeten zich kunnen voorstellen wat er allemaal gebeurd is, waar V.L.N.R. Tom van der Niet: 'Ik vond het niet erg om te keepen en nog steeds vind ik het heerlijk om met plassen op het veld te trainen'. Archieffoto: Cees van Hoogdalem door ik ben vertrokken. Ik sta nog steeds voor hon derd procent achter die beslissing. Ook al speelt RKAW geen hoofdklasse, is het qua ambiance minder en is het buiten de regio, de club is niet te min voor me. Natuurlijk is het leuk om in de belangstelling te staan. Maar als je daarop geilt, kan je hard vallen. Ik sta met beide beentjes op de grond. Ik heb er drie fantastische jaren beleefd. Dat ik stop komt puur door blessures. In 2001 scheurde ik mijn achterste kruisband en begin dit seizoen de voorste. Tot de winterstop heb ik niet gespeeld en ik blijf kwakkelen. Ik kan niet twee dagen achter elkaar sporten. Ik lijk soms wel een oud gebouw." Zondag „Tot mijn twaalfde ging ik naar zondagsschool, maar later wilde ik naar Ajax. Dat vond ik leuker. Ik ben christelijk opgevoed, maar ik ga niet naar de kerk. Dat levert wel discussies op, want mijn ouders gaan nog wekelijks. Maar iedereen mag het voor zichzelf weten. Er is ook nooit een probleem van gemaakt dat ik naar RKAW - een zondagsclub - ben gegaan. Ze stonden er thuis niet om te springen, maar goed. Misschien was het bij andere familieleden wel een obstakel geweest. Als we met Quick Boys op trainingskamp waren, trainden we ook wel eens stiekem op zondag. Alleen Floor van Duyn deed dan principieel niet mee. Er zijn nog veel principiële leden. Nadat we een keer met Quick Boys kampioen waren geworden, kwam Lee Towers optreden. Dat duurde tot na twaalven. Er zijn leden die daar een probleem van hebben ge maakt." Keeperstrainer „We waren met RKAW op Tenerife. Daar kwam ik in een pub Gert Aandewiel tegen. We zaten bij elkaar op school en ik heb ruim twintig jaar met hem ge voetbald. We raakten in gesprek en binnenkort pra ten we verder over wat ik voor Quick Boys kan gaan betekenen. Ik vind het een eer dat hij gevraagd heeft of ik keeperstrainer wil worden. Het is goed dat er praktijkmensen op belangrijke po sities zitten. Hans van der Plas, Jaap van Duyn, Gert Aandewiel en Arjen van der Werf hebben precies ge zien hoe het niet moest en ze hebben succes. Er worden niet zomaar meer spelers gehaald. Het zijn voetballers met meerwaarde. Ik zie geen ploeg die Quick Boys tegen kan houden. Ik weet dat er altijd wel dingen op me af komen. Ik ben niet bang voor het zwarte gat. Mijn dochter wordt in mei twee jaar en ik kan wat meer tijd met haar doorbrengen. Nog zeven wedstrijden sta ik op het doel en ik wil het op een mooie manier afsluiten. Op een paar negatieve momenten na heb ik een schitterende carrière gehad. Ik heb dingen meege maakt die maar weinig amateurvoetballers hebben beleefd. Dat geeft veel voldoening." RANDJE BUITENSPEL Staand v.l.n.r: Tinus Vastenhout (trainer), Jan de Koning (grensrechter), Hans de Rijk, Aad van Velzen, Arie Wolvers, Johan de Graaf, Dick Bloem, Guus van de Akker (keeper), Ton van Wittmarschen, Wout Verlaan (aanvoerder), Gerrit de Wit en Jan van Dam (voorzitter). Gehurkt v.l.n.r: Kees Vernooij, Leo van Velzen, Peter van Velzen, Jos van Diemen, René van Zon, Jan van der Voort en Cor van Rijkelijkhuizen (verzorger). Foto archief Johan de Graaf. jochie van negen speelde jn eerste wedstrijdjes voor 'ingse Boys, het huidige inia. In Leimuiden was dat de katholieken naar Wetering gingen om te 'len en de bewoners uit itestantse wijk bij SVOW iteringbrug speelden. ;Leimuiden begon te en en er mensen 'van bui- twamen wonen, gingen er tnen op om een eigen )op te richten. Zeker de van de oprichters waren ^nstaanders. Oorspronke- Kickers een zaterdag en zondagafdeling. Lang- i is het accent op zondag Vijfjaar na de oprichting van Kickers '69 werd het eerste elftal kampioen van de zogeheten tweede klasse onderbond - die daarna ook direct werd opgeheven. In het Leimuidense kampioensteam speelde ook de huidige voorzitter Johan de Graaf. Hij heeft zijn club in de afgelopen 35 jaar een enorme groei zien doormaken. komen te liggen." „We hadden al direct een aar dig team, maar pas onder trai ner Tinus Vastenhout werd het eerste succes behaald: het kampioenschap in 1975 van de tweede klasse van de afdeling Leiden. Die klasse werd daarna direct opgeheven omdat er te weinig clubs overbleven. In het seizoen na het kampioenschap kwamen we dus weer een aan tal dezelfde tegenstanders te gen." „Sportief gezien was de titel uit 1975 mijn hoogtepunt. Het hoogtepunt van de club én dat van mij als voorzitter was het kampioenschap van 1998 in de vierde klasse in. Jammer dat we mede door het ontbreken van een complete lichting jon geren die door heel Nederland ging studeren, daar geen ver volg aan hebben kunnen ge ven. Ook nu zijn we vierdeklas ser." „Bij het 25-jarig bestaan in 1994 hebben we een reünie ge houden waar we zeven maan den voorwerk aan hadden. Het werd geweldig en ik denk dat we dat volgend jaar herhalen. Toch tel ik op de foto nog ne gen man die regelmatig bij het huidige eerste elftal komen kij ken en een aantal van hen is nog altijd als vrijwilliger bij de vereniging betrokken. Ik ben mede door mijn twee zoons bij Kickers gebleven; de afgelopen acht jaar als bestuurslid. De club van nu is niet meer te ver gelijken met die van toen. We hebben tussen de honderd en 150 vrijwilligers - dat is onze kracht - en een prachtig com plex. Dat maakt een groot ver schil met het weiland in Oude Wetering waar ik ooit begon en waar de koeien nog graasden." Heeft u foto's van opmerkelijke, bij zondere of unieke teams? sportredactie.ld@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23