SCHRIJVENDE LEZERS Wie tegen windenergie is heeft het natuurlijk alleen over de nadele Hopelijk is tij nog te keren voor vliegkamp Valkenburg Henk Franke niet genoemd in stuk Leidse Sleuteltjes? AbvaKabo kraakt onderwijs niet af maar is wel bezorgd Waarom wordt Israël toch ten koste van alles gesteund? Kwestie Bakker Bart schoolvoorbeeld falende wetshandhaving Windmolenproject niet all onzinnig maar ook schand Kanttekeningen bij conf tussen de X en het Volksl ZATERDAG 6 MAART de rubriek 'Schrijvende Lezers' van het stapel schroot over die je kunt hergebrui- zuiverd uranium, is zeer gevaarlijk en on- heeft een rendement van 1 procent, dat wil puur technische en markteconomische ten in bijvoorbeeld Alphen aan deii liHcrh narrhloH lion HnnHorHon iq faKnio ton A1 ï_T„*It A ismi. i - In de rubriek 'Schrijvende Lezers' van het Leidsch Dagblad van donderdag 19 februa ri beweert Alfons Lonte uit Alphen aan den Rijn dat windmolens geen substantiële bij drage aan het milieu leveren, ja dat zelfs het tegendeel het geval is. Het rendement van windmolens is slechts 19 procent, en ze kosten smakken subsidie, ruim 20 mil jard euro tussen nu en 2020, beweert Lon te. Voordat ik afreken met deze twee argu menten graag het volgende. Wat niet wordt genoemd, is duurzaamheid. De opwekking van windenergie is niet belastend voor het milieu, zorgt niet voor uitstoot van broei kasgassen, zwavel- en stikstofoxiden, de 'brandstof is wind en dus gratis en je hoeft het niet de halve aardbol over te slepen met alle risico's die dat met zich meebrengt. Als de windmolen is afgeschreven, houd je een stapel schroot over die je kunt hergebrui ken. Opwekking van windenergie heeft dus geen nadelige gevolgen voor onze kinderen en kleinkinderen. Verbranden van olie en ko len op grote schaal (en op nog grotere schaal zoals Lonte in feite voorstelt) doet dat wél. Koolstof verbranden produceert het broeikasgas C02. Onze kleinkinderen zullen misschien tot hun enkels in het zee water staan als de zeespiegel is gestegen doordat al het ijs op Groenland is gesmol ten. Kernenergie dan maar, want kerncentrales stoten immers nauwelijks C02 uit? Leuk idee, maar kernenergie is bepaald niet duurzaam. Om zo'n centrale aan de praat te houden, is verrijkt uranium nodig. Erts moet worden gedolven, getransporteerd, gezuiverd. Uraniumerts, en met name ge zuiverd uranium, is zeer gevaarlijk en on gezond spul. Het erts komt uit Australië en wordt dus over de halve wereldbol ge sleurd. Na afloop van kernsplitsing blijft er radioactief afval over. Dit afval blijft tien duizenden jaren radioactief. (Even terzijde: terroristen zijn dol op dat spul.) Als een kerncentrale is afgeschreven, hou den we een berg radioactief puin en schroot over dat niet is te hergebruiken. Opbergen? Wij zadelen in dat geval tiental len toekomstige generaties op met onze rommel. Dat die generaties het onderhoud en de bewaking van ons afval moeten beta len, telt niet mee in de stroomprijs van van daag. Uranium is overigens beperkt ver krijgbaar en zal net als olie en gas op ter mijn op raken. Dat windmolens een rendement van 19 procent hebben, is niet zo erg. Mijn auto heeft een rendement van 1 procent, dat wil zeggen hij staat meestal stil. Moet ik hier om mijn auto wegdoen? Of niet meer met de trein naar mijn werk gaan? Natuurlijk niet. Je zet een mix van energiebronnen in: wind, zonne-energie, biomassa, water, ge tijden, brandstofcellen op waterstof. Alle maal duurzame bronnen, en nodig om een constant vermogen in het elektriciteitsnet te houden. Wat doe je als je windenergie niet ziet zit ten? Je benadrukt de geringe opbrengst en de opzichtige masten van wel honderd me ter hoog, bladen die cirkels beschrijven met een doorsnede van 60 meter, herrie, dode vogels, toe maar. En je smeert het bestuur ders onder de neus dat ze de meest onge lukkige locatie hebben geselecteerd die er maar te kiezen is. Not in my backyard. En je vergelijkt deze opzichtige constructies op puur technische en markteconomische gronden met een bescheiden maar krachti ge kerncentrale zoals bijvoorbeeld Borsse- le. De windmolen produceert maar een maxi maal incidenteel vermogen van 1,5 mega watt terwijl de bescheiden centrale van Borssele in z'n eentje 400 megawatt conti nu opbrengt. De kool zou het sop niet waard zijn. De kostprijs van 1 kWh conven tioneel geproduceerde stroom is circa 7 cent. Windstroom beweegt zich momen teel tussen de 12 en 16 cent per kWh. Maai' in de kostprijs van gewone stroom zijn niet de kosten inbegrepen van de mi lieuschade en de schade aan de volksge zondheid door de uitstoot van kooldioxide en zwavel. De overheid beweert dat kern centrales veilig zijn. Men kan dus eigenlijk zonder bezwaar een kerncentrale neerzet ten in bijvoorbeeld Alphen aan den En dan die subsidies. Subsidies woi eens genoemd het 'rondpompen v\ Dit betekent dat die 20 miljard gevfl ons land of in Europa worden uitgq en dus mensen aan het werk houdt brood op de plank brengen. Hoe zij met olie en steenkool? Jawel, die wj geïmporteerd. Heel veel olie komt J democratische landen waar het olid ten goede komt aan de hele bevolk! Nee, Alfons Lonte, dat geld verdwiji! meestal in de zakken van een elite cl dictatorkliek. Wij werken daar meti waanzinnige energiegedrag aan me welk land kwam Osama bin Laden i weer? Floris Wot 'Kabinet blijft bij sluiting Val kenburg', lees ik in het Leidsch Dagblad van 12 februari. Dat zat er natuurlijk dik in. Je dacht toch niet dat Henk Kamp 180 graden zou draaien met zijn in gebrachte bezuinigingen. En dat onderzoek, daar deugt naar mijn mening helemaal niks van. En dan de plannen van het personeel. Daar is in mijn ogen niet eens naar gekeken. Onder de (zwaar overdreven) kop 'Universiteitsraad kraakt onderwijs af brengt Wilfred Si mons verslag uit van de over legvergadering van college en raad van maandag 23 februari. In die vergadering kwam onder meer aan de orde het voorstel van het college om de BSA- norm (Bindend Studie Advies) te verhogen en de propedeuse- eis te stellen op twee jaar. Met de studentenpartijen is de Ab vaKabo het in zoverre eens dat het bij het stellen van die eisen gaat om een tweezijdig 'con tract': studenten en universiteit dienen zich beiden in te zetten voor optimale prestaties. Niet eens zijn we het met de uitspraak dat het onderwijs in zijn algemeenheid niet zou deugen. We hebben dat bij di verse gelegenheden ook met nadruk gesteld. We hebben ook vermeld tevreden te zijn met een aantal al genomen maatre gelen, zoals verbetering van de interne kwaliteitszorg en de verhoging van het aantal virtu ele werkplekken voor studen ten. Waar het de AbvaKabo om gaat is dat, zolang een aantal zaken nog niet goed is geregeld, het Ik hoop dat de heer Van Baaien het tij kan keren. Dan kan het personeel gewoon aanblijven en zijn de 'meeste partijen' te vreden. Maar goed. De tijd zal het leren en we wachten het besluit van de Tweede Kamer maar rustig af. Ronald Zwanenburg, Rijnsburg. beter is de nu voorgestelde maatregelen een jaar uit te stel len. We noemden daarbij bij voorbeeld de roosterproblemen rondom de major/minor, af spraken op het punt van het BSA met instellingen waarmee de UL samenwerkt (TU Delft, enkele hogescholen), als enkele voorbeelden van problemen van vooral organisatorische, niet van kwalitatieve aard die nu eenmaal voortvloeien uit de invoering van de BaMa-struc- tuur. AbvaKabo hecht eraan nog eens nadrukkelijk te melden dat er bij de personeelsfractie geen sprake is van 'afkraken van het onderwijs', maar alleen van zorg over de vraag of per 1 sep tember, voorgenomen datum van de nieuwe BSA-norm, de nodige maatregelen zullen zijn genomen tot bevordering van een optimaal studieklimaat. Vanwege die zorg hebben we ons onthouden van een positief advies - niet meer en niet min der - over het collegevoorstel. Namens de fractie AbvaKabo, Peter Paul Moormann, Arie Hoef laak, Leiden. Zaterdag 21 februari las ik op de pagina Kunst Cultuur van het Leidsch Dagblad een artikel over de Leidse Sleuteltjes. Daar in werd Michiel van Westering, als zoon van de componist Paul Christiaan van Westering, diverse malen geciteerd. Paul Chr. van Westering componeerde vele liedjes waarvan de tekst van de hand van Annie M.G. Schmidt kwam, maar die in gestudeerd, uitgevoerd en op de plaat werden gezet door Henk Franke, de oprichter en muzikaal leider van de Leidse Sleutel tjes. Met name de kwaliteit van de op de plaat gezette liedjes, waar in het artikel diverse keren over wordt gesproken, was te dan ken aan de inzet en muzikaliteit van Henk Franke. Hij wilde een kinderkoor dat zuiver zong, geen 'Leidse r' had, en wanneer een woord op een t eindigde, dertig kinderen één t zongen en niet 301's. Onaangenaam verrast was ik dan ook dat in dat artikel de naam Henk Franke niet één keer voorkwam. Niet als oprichter, niet als bedenker van de naam de Leidse Sleuteltjes, niet als 'bewa ker' van de kwaliteit van de hem toevertrouwde muziek en niet als jarenlang leider van dit kinderkoor. Jammer is ook dat er over een heroprichting van het koor wordt gesproken, zonder de mede-oprichtster van het eerste uur (me vrouw W.A. Entzinger, ex-echtgenote, jarenlang begeleidster van de Leidse Sleuteltjes en 'steun en toeverlaat' van Henk Franke) en/of mijn zus (dochter van Henk Franke en tevens oud-lid van de Leidse Sleuteltjes) te raadplegen of op zijn minst vooraf te informeren. Ik ben trots op wat mijn vader Henk Franke met de Leidse Sleu teltjes heeft gepresteerd en zal er voor waken, dat zijn naam niet in de vergetelheid terechtkomt. Barend Franke, Sassenheim. Ten tijde van de Vietnamese oorlog heb ik vaak actie gevoerd tegen de Amerikaanse politiek. Ik heb de monstraties helpen organiseren en dergelijke. Er waren toen regelmatig mensen die me uitmaakten voor anti-Ameri kaans. Ik moest dan elke keer uitleg gen dat een groot deel van het Ame rikaanse volk het met mij eens was, dat ik niets tegen het Amerikaanse volk had, dat ik een liefhebber was van Amerikaanse literatuur, muziek enzovoort. Ik moest hieraan terugdenken toen ik op 20 februari in het Leidsch Dag blad het artikel 'Joden: monster van 't antisemitisme terug' las. Ook nu is het zo dat overal in de wereld men sen protesteren tegen de Israëlische politiek en ook nu is het zo dat deze mensen worden uitgemaakt voor anti-joods, ofwel antisemiet. Er is wel een verschil: het is veel ernstiger om uitgemaakt te worden voor anti semiet dan voor anti-Amerikaans. Je begeeft je op glad ijs als je kritiek hebt op Israël. Het wordt je nog moeilijker gemaakt doordat Israë liërs en joden de staat Israël aandui den als 'de Joodse staat'. Toch zijn er steeds meer mensen, ook joden (de groepering 'Een Ander Joods Geluid'), die wel degelijk kri tiek hebben op Israël. Dit land legt alle resoluties van de Veiligheidsraad om zich uit bezet Palestijns gebied terug te trekken naast zich neer. Is raël overtreedt het internationale recht door in bezet gebied nederzet tingen te stichten en door de Pales tijnse bevolking het leven ondrage lijk te maken. Israël ontwikkelt massavernieti gingswapens, het bezit tientallen, misschien wel honderden atoomwa pens. Israël bouwt, onder het mom van verdedigingshek, een apart heidsmuur. Deze muur scheidt hele maal niet de Israëliërs van de Pales- tijnen, maar Palestijnen van Palestij- nen; Palestijnen van hun land, scho len, ziekenhuizen. Het artikel eindigt met de bewering dat volgens Israël de Europese rege ringen medeschuldig zijn aan de op leving van het antisemitisme, met hun harde kritiek op het Israëlische beleid. Dit is van een ongehoorde brutaliteit. De Europese landen moeten maar geen kritiek hebben op Israël, want dan veroorzaken ze anti semitisme! In werkelijkheid valt het reusachtig mee met de Europese kritiek op Isra el. Het zou best een beetje meer mo gen. Israël heeft een associatiever drag met de Europese Unie, en mag goederen vrij van invoerrechten ex porteren naar Europa. In dit verdrag staat een clausule dat dit verdrag mag worden opgeschort als in een land met een associatieverdrag de mensenrechten worden geschon den. Dat is zeker het geval, en Euro pa zou druk op Israël kunnen uitoe fenen door te dreigen met opschor ting van het verdrag. Waarom ge beurt dit niet? Verder zijn onder andere Schiphol, Rotterdam en Antwerpen doorvoer havens voor transport van wapens van Amerika naar Israël. Wat El Al- vliegtuigen boven Nederlandse bo dem vervoeren wil je niet weten. De Nederlandse regering doet alsof ze het niet weet, de Palestijnen zouden willen dat ze het niet wisten. Waarom wordt Israël toch ten koste van alles gesteund? Waarom worden de Palestijnen al zo lang van hun rechten beroofd? Waarom worden verzetsstrijders uitgemaakt voor ter roristen? Wat voor middelen hebben Palestij nen om voor hun rechten op te ko men? Moeten ze soms van hun rech ten afzien en capituleren? Juist een land als Nederland zou groot begrip moeten kunnen op brengen voor de Palestijnen. Neder land is vijfjaar bezet geweest was een gruwelijke periode, c zestig jaar later, nog steeds in lectieve Nederlandse herinne voortleeft. Nog steeds zijn er Nederlanders die de Duitsers zo'n warm hart toedragen, i Hoe zouden Nederlanders zid ben gedragen als ze niet vijf nji vijftig jaar bezet waren gewed der veel hulp van buiten, tenv Duitsers ze van hun grond vei en zelf 'nederzettingen' sticht Zouden ze met de Duitsers hl onderhandeld over capitulati[ Of zou het Nederlandse verze] wanhoop misschien ook zijn gaan tot zelfmoordaanslagen? A. Zimmc Het pand van Bakker Bart - met bovenwoning - aan de Haarlemmerstraat in Leiden. Archieffoto: Henk Bouwman Het artikel met de kop 'Bakker Bart over weegt vertrek na jaren slepende baklucht ruzie', in het Leidsch Dagblad van 25 fe bruari, doet in zijn eenzijdigheid onrecht aan één van Leidens grote zonen. Het levenswerk van kunstschilder Fer Hak kaart hangt aan de muren van musea en collectioneurs en bestaat niet in de klein geestige bestrijding van een bakker. Hak kaart heeft geen alternatief voor zijn atelier boven Bakker Bart; anders was hij waar schijnlijk allang zelf verhuisd. Het enige wat hij heeft gedaan is de ge meente, en ten slotte de rechter, vragen de wet uit te voeren en de vergunningsvoor waarden te handhaven. Bakker Bart heeft die voorschriften, die voor elke bakkerij in Nederland gelden, vijftien jaar lang aan zijn laars gelapt en zit nu pas in het nauw door verbeurde dwangsommen. In bestuursrechtelijke vakkringen is de ca sus algemeen bekend als hét schoolvoor beeld van falende wetshandhaving door gemeenten. Ruud van Leeuwen, Den Haag. De onbenullige minister De Geus laat een steek vallen en een aantal Tweede Kamerleden stort zich op de bewindsman. De zaak - ik heb het hier na tuurlijk over de verbouwing van de UWV - is niet belangrijk, ge ring van omvang en eenvoudig te begrijpen, zodat iedere min der begaafde politicus zich kan laten gelden en 'zonder risico' harde kritiek kan leveren. Laten wij in dit verband eens aandacht schenken aan de in gezonden stukken in het Leidsch Dagblad van 19 februa ri betreffende windmolens. Dit uiterst belangrijke en vei dere project is wellicht 3 moeilijker te bevatten d! ze politici. De kwalificaf deze investering zijn w^ betreft duidelijk, te wetc zinnig', 'waanzin' en iki daaraan toe 'schandalig Het verwondert mij ten] dat de voor dit project woordelijke minister no; verantwoording is geroè door onze controlerend de Kamer. K.Ó Vooi) Naar aanleiding van het artikel in het Leidsch Dagblad van 18 februari over het conflict tussen de X en het Volkshuis, of beter gezegd de LWO, wil ik een aan tal opmerkingen plaatsen. De reden dat de lijmpoging mislukte, was niet zo zeer dat de X geen hogere huur wilde betalen, maar wel dat de X wei gerde de huur te betalen die de LWO vroeg. De LWO vroeg na melijk een huurprijs die bijna vier keer zoveel bedroeg als de huur die de X daarvoor betaal de, namelijk in plaats van 453 euro 1.709 euro. Een verhoging van bijna 300 procent terwijl de gemeentelijke huurverhoging voor de LWO maar 70 procent bedroeg. Voor de X, als klein podium met weinig inkomsten, weinig subsidie en nauwelijks enige financiële reserves, was en is dit bedrag absoluut niet op te brengen. Zij is dan na 3 a 4 maanden failliet. De LWO weigerde water in de wijn te doen, en dus kon de X niet anders. Als de X had gewe ten dat een paar jaar na haar komst in het Volkshuis de huur verviervoudigd zou worden en de X door de LWO als een com merciële huurder zou worden beschouwd, was zij nooit naar het Volkshuis gegaan. De X is in 1997 uitdrukkelijk door het Volkshuis gevraagd om daar naar toe te verhuizen omdat men het programma van de X een welkome aanvulling van het culturele aanbod in het Volkshuis vond. Bovendien stonden er toen verschillende ruimtes leeg of werden ze wei nig gebruikt. Ook nu is de be zettingsgraad niet meer dan 30 procent en gaat het argument dat het Volkshuis de X-ruimte zelf nodig heeft voor zijn cur sussen niet op. De zogenaamde misdragingen, zoals het aan Jan en alleman uitlenen van de sleutels, betrof een normale sleutelregeling waarbij X-vrijwilligers bij een nabijgelegen winkel van een andere X-vrijwilliger de voor deursleutel konden ophalen en terugbrengen, als bijvoorbeeld in het weekeinde het Volkshuis dicht was en de X een activiteit organiseerde. Het openlaten van een voordeur bleek gedaan te zijn door Volkshuiscursisten en het boren van gaten is in overleg gebeurd met de toen malige coördinatrice en de ar chitect van het Volkshuis. Ook het olie morsen is vreselijk op geblazen. Een schaal met een salade waarvan wat palmolie in de gang was gemorst, vq de in de lezing van de LI een vat olie waar het gelj Volkshuis mee onderzad Sinds de komst van de -| tussen ook weer verdwel coördinator van het Vol) de heer Van Breukelen, i tember 2002, heeft er oq huisoverleg meer plaatsj den tussen Volkshuis eij om dergelijke zaken te b ken en op te lossen. Daq vond dit overleg, confer) huurcontract, een keer j weken plaats. De X heefi zeer vaak op aangedron ook de externe klachten missie van de LWO was mee eens. Maar vanuit D nagement van het Volks) dit altijd afgehouden. Wat betreft een altematj ruimte heeft de X opgenj dat er gesprekken gaand over een mogelijke verhi naar het Muziekhuis Mil maar dat deze gesprekkj niet zijn afgerond. Zo mj nog duidelijkheid komei de financiën omdat de opnieuw in een situatie wil komen waarbij elk dl moet worden omgedraa' Bovendien wordt de ruif waar de X mogelijkerwiji toe kan verhuizen, nu nij huurd door een andere i satie. Als deze ruimte lei komt, moet er nog heel t worden vertimmerd, vei en geïsoleerd voordat de de X te gebruiken is. Eeij der kan nog zeker een hi tot een jaar duren. De X is van mening dat bijdrage kan leveren aai ploitatieproblemen van Volkshuis. Samenwerkii enkele weken geleden o bij de zeer succesvolle b avond voor de slachtoffe de aardbeving in Iran, s^ programmeren en gebrii ken van eikaars sterke pij kan het Volkshuis weer D impulsen geven. Jammei deze kans niet wordt bei. Maar als de X door de rei op straat wordt gezet of f voor de X onbetaalbare k wordt vastgesteld voor q rende tijd in het Volkshii het afgelopen met de X wordt er weer een goed i tief, waarbij een grote grl vrijwilligers probeert leu! turele dingen in de stad) niseren, de nek omgedr^ Namens het bestuur v< Ferry)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20