Wanden vol sensuele vrouwen KUNST CULTUUR Retrospectief van Jean Rouch in Volkenkunde y Oeuvre dat een ode verdient Gespierde armen als knoestige takken zaterdag 6 MAART 2OO4 R7 Iterik bij ans dam - Museum Boij- fan Beuningen viert de erjaardag van een van ^roemdste ingezetenen, p tiaar Co Westerik, met cposities van 6 maart tot jg!9 mei. In het prentenka- een overzicht ingericht leningen en aquarellen. tentoonstelling in een Jnzende zaal heeft Weste- een selectie gemaakt lilderijen en sculpturen 'ollectie van het muse- leiden - Ter nagedachtenis aan de beroemde Franse filmregis seur-antropoloog Jean Rouch heeft op vrijdag 12 maart een mini-filmfestival plaats in het Rijksmuseum voor Volkenkun de. Behalve uit documentaires van Jean Rouch bestaat het programma uit inleidingen door Dirk Nijland en Steef Mey- knecht, docenten van de vak groep Visuele Etnografie van de Universiteit Leiden. Jean Rouch overleed op 19 fe bruari op 86-jarige leeftijd als gevolg van een verkeersonge- luk. Hij was op dat moment in Niger, ter gelegenheid van een culturele manifestatie over film, waaraan hij meer dan vijftig jaar had bijgedragen met zijn films over Franstalig Afrika. Rouch bracht een groot deel van zijn leven door in Niger en Mali, waar hij een actieve rol speelde in de ontwikkeling van de Afrikaanse cinema. Hij heeft ongeveer 120 films gemaakt, waarvan meer dan 70 volken kundige films over landen in West-Afrika. Daarbij produ ceerde Rouch in diverse genres: van het vastleggen van bijzon dere rituelen tot improvisaties en films over Nigerese volksver halen. Het Rijksmuseum voor Volken kunde organiseert samen met het Afrika Studiecentrum en de Vakgroep Visuele Etnografie van de Universiteit Leiden een mini-filmfestival ter nagedach tenis aan deze grote cineast die doctor honoris causa was van de Universiteit Leiden. Het programma: 14.00 Inleiding Dirk Nijland Dirk Nijland, oud-staflid van Visuele Etnografie (Universiteit Leiden). Hij vertelt iets over de per soon Jean Rouch en zijn werk. 14.15 Bataille sur le grand fleu- ve (Niger 1951) Het ver slag van een grote nijl- paardenjacht op de rivier de Niger door de Sorko vissers in Niger (Fransta- 14.45 Moro Naba (Burkina Faso 1958) Een documentaire over de begrafenisplech tigheden na het overlij den van de Moro Naba, de vorst van de Mossi in Ouagadougou, en de ver kiezing en intronisatie van zijn opvolger in Bur kina Faso (Franstalig). s-vrouw. Foto: GPD sns lie Iet Palais des Beaux-Arts ranse stad Lille toont dit tar liefst 160 werken van aul Rubens. De doeken Vlaamse barokschilder jengebracht uit ver- ;ne collecties, zoals die National Gallery in Lon- t Museum of Art in Phi- tia, de Galleria degli Uffi- irence en het Louvre in De expositie gaat duren idaag tot en met 14 juni. :nement moet een van gtepunten worden van lifestatie Lille 2004, Cul- loofdstad van Europa, n de voorverkoop al kaarten verkocht. se kunst in Haag kG - Het ministerie van landse Zaken en Ko- csrelaties heeft een gale- iend in de hal van het :rie aan de Schedel- aven in Den Haag. De «positie in de nieuwe De Leeuw is van twee kunstenaars: Christiaan en Jacques Turk. Van ildert landschappen kleur en beweging een )1 spelen. De figuren van >en denken aan beelden dassieke oudheid die et gebruik van moderne alen iets raadselachtigs De expositie is te zien net 1 april. Overzichtstentoonstelling Dante Gabriek Rossetti in Van Gogh Museum door Francoise Ledeboer Amsterdam - Op de eerste Nederlandse overzichtstentoonstelling over Dante Gabriel Rossetti (1828-1882) hangen zijn favoriete modellen in grote aantallen aan de muren. Zijn voorkeur ging uit naar mysterieuze, roodgelokte vrouwen met een sensuele uitstraling van het ty pe 'femmes fatales'. Het turbulente liefdesleven en het kunstenaarschap van Rossetti waren zó onlosmakelijk met elkaar verbon den dat het zicht op zijn prestaties ver vaagde. Op het retrospectief in het Van Gogh Museum is de mist opgetrokken en verschijnt een intrigerend, origineel kunstenaar op het toneel. De expositie omvat rond tweehonderd schilderijen, werken op papier, glas-in- lood-ontwerpen, meubels, een altaar stuk, foto's en sieraden. Dankzij de nauwe samenwerking met de National Museums Liverpool komen in het Van Gogh Museum alle aspecten van zijn leven en oeuvre aan bod. En ook als dichter komt Rossetti in de schijnwer pers te staan. Hij aarzelde aan het be gin van zijn loopbaan tussen poëzie en schilderkunst, maar bleef ook na zijn definitieve keus voor de schilderkunst gedichten schrijven. Vaak combineer de hij schilderijen en gedichten tot een 'dubbel' kunstwerk, waarbij hij soms teksten op de lijst plaatste en soms ook op het schilderij zelf. Hoofdconservator Julian Treuherz van de National Museums Liverpool analy seert in zijn bijdrage aan de catalogus waarom het oordeel over Rossetti's prestaties als kunstenaar vertroebeld raakte. Zijn reputatie raakte zo aange tast dat hij tegenwoordig niet zozeer wordt geassocieerd met vernieuwing en moderniteit maar 'met een morbide en zwoele sensualiteit'. Dat is niet moeilijk te begrijpen, stelt Treuherz. Veel van zijn kunst behelst ideeën over vrouwen, schoonheid, lief de en seksualiteit en op obsessieve wij ze verbeeldde hij bovendien steeds weer dezelfde vrouwen. Dat waren soms beroepsmodellen, maar meestal vrouwen met wie hij in neutrale be woordingen gesteld 'een hechte per soonlijke relatie' had. De belangrijkste onder hen waren zijn vrouw Elizabeth Siddal, zijn vermeende maïtresse Fan ny Comforth en Jane Morris, de vrouw van zijn vriend William Morris. Een wel heel morbide daad droeg ook al niet bij aan een helder zicht op zijn werk. Nadat zijn vrouw in 1862 was overleden aan een overdosis lauda num - een opiumdrankje dat dokters in die tijd voorschreven tegen allerlei kwalen - liet Rossetti haar begraven met een manuscript van zijn gedich ten. Acht jaar later liet hij de last weer opgraven om het manuscript eruit te halen. Rossetti's eerste schilderij 'Maria's meisjesjaren' uit 1849 is op de ten toonstelling aanwezig zodat de bezoe ker een goede indruk krijgt van de ar chaïsche vormen, felle kleuren en mi nutieuze details waarmee Pre-Rafaëlie- ten als hij experimenteerden. Het werd door de criticus van het blad Athenae um lovend ontvangen. Hetzelfde blad veegde in 1850 echter de vloer aan met 'Ecce Ancilla Domini!', een schilderij waarop Maria de geboorte van Chris tus krijgt aangezegd door de engel Ga- briël. De criticus beschuldigde Rossetti er zelfs van dat hij 'in het werk van de grootste meesters alles negeerde wat de kunst groot had gemaakt'. Wie bijvoorbeeld zijn romantische aquarellen met middeleeuwse onder werpen als die over de Koning Arthur - legende op de tentoonstelling bekijkt, kan zich moeilijk voorstellen dat het genootschap in 1850 werd overladen met beschuldigingen van blasfemie, crypto-katholicisme en een laakbare imitatie van de maniërismen van de vroegere kunst. Onschuldiger en char manter taferelen over die vervlogen tij den zijn niet denkbaar. Rossetti hield er een diepe achterdocht tegen open bare tentoonstellingen aan over. Daar deed hij dan ook nooit meer aan mee, dankzij particuliere opdrachtgevers was dat ook niet nodig. Geïnspireerd op Italiaanse Renaissan- ce-portretten vereeuwigde hij vanaf 1860 zijn favoriete modellen in de rol len van legendarische vrouwen als He lena van Troje, Lady Lilith, Pandora, Proserpina en Mariana. Door kleuren reproducties zijn die werken ook wijd en zijd bekend geraakt onder een breed publiek, maar die missen de rijkdom aan details en kleurenpracht van de originelen. 'Dante Gabriel Rossetti'. Te zien: t/m 6 juni, dagelijks 10.00-18.00 uur. Van Gogh Museum Amsterdam Venus Verticordia (1863). Foto: Russell-Cotes Art Gallery and Museum, Bournemouth 15.15 Pauze 15.40 Inleiding Steef Meyknecht Steef Meyknecht, Visuele Etnografie (Universiteit Leiden), vertelt over De bende van Rouch (En gelstalig), die hij o.a. met Dirk Nijland maakte. 15.50 De bende van Rouch (1992). Deze documentai re laat zien hoe antropo loog en filmmaker Jean Rouch en zijn vier vrien den-medewerkers uit Ni ger de film Madame l'Eau maakten. La Primavera: niet altijd even sprankelend muziek recensie lidy van der spek La Primavera: Clémence Comte, blokfluiten, Maaike Boekholt, viola da gamba, Siebe Henstra, clavecimbel. 5/3, Waalse kerk, Leiden. Uit de uitgebreide continuo groep en een aantal solisten heeft 'La Primavera' voor dit concert slechts drie mensen uitverkoren. Clémence Comte op houten fluiten, Maaike Boekholt op de viola da gamba en Siebe Henstra aan het clave cimbel spelen 'tijdloze kamer muziek van Johann Sebastian Bach'. Omdat Bach nogal eens zijn kamermuziek bewerkte voor diverse instrumenten, vond dit Trio dat het verant woord was om dat ook te doen. Al meteen bij het Preludio mis je het sprankelende, supervitale clavecimbelspel van Arthur Schoonderwoerd die ook zo af en toe meedoet met Primavera. Dat betekent niet dat Henstra zit te prutsen, zeker niet. Zijn spel is opmerkelijk gebonden (legato) zo ver dat mogelijk is op dit instrument, zelfs een beetje plakkerig af en toe. Ter wijl Clémence Comte's fluitspel levendig en verfijnd is. Opval lend is haar verzorgde frasering. Het Ricercare in c, één deel uit 'Ein musikalisches Opfer', is op een eenvoudig thema geba seerd, dat Frederik de Grote aan Bach voorspeelde met de vraag of hij wilde improviseren op deze opwaartse en chroma tisch dalende lijn. Zoals Hen stra het vertolkte was het nóch saai, nóch opwindend. Inge spannen naar zijn partituur tu rend bracht hij het er goed af, maar daar is alles mee gezegd. In de driedelige Sonate in F kreeg de gambist Maaike Boek holt ruimte om in fraaie diep aangezette streken de baslijn te vertolken. Ook het clavecimbel heeft veel meer te doen dan een 'gewone' continuo partij. Hen stra speelde hier pittig en alert. Primavera, als een zonnige len tedag weliswaar met overdrij vende wolkenvelden. Welke film zou iedereen ge zien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit ge- schrevèn? Welke muziek weet telkens weer te ont roeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Ton Wiechmann, hoofd presen tatie van het Museum Boer- haave, in de zevende he mel? Beste cd? „Muziek lijkt me een te alge meen begrip om zomaar over het beste te spreken: gaat het om de mooiste opera (Monte verdi, Wagner), het mooiste strijkkwartet (Opus 161 van Schubert) of om de mooiste liederen (Winterreise van Schubert)? Je kunt die werken toch niet met elkaar vergelij ken? Als je zou vragen wat ik naar een onbewoond eiland mee zou nemen, dan kies ik de Mattheus Passion van Johann Sebastian Bach. Daar zit echt alles in wat je maar kunt be denken. Een afgrijselijk drama waarop tweeduizend jaar wes terse geschiedenis gebaseerd is. Maar dan die muziek: van zaalvullend geluid door twee veelstemmige koren tot heel intieme kamermuziek met één instrument en één stem. Dan ook nog die prachtige koralen. Bach op zijn best." DE ZEVENDE HEMEL - Beste boek? „Tegenwoordig lees ik nog maar weinig fictie. Vroeger ben ik wel een tijd gek geweest van Anna Blaman: Eenzaam avon tuur. Momenteel ben ik erg ge- interesseerd in architectuur. Maar waar ik niet in uitgelezen raak is De mechanisering van het wereldbeeld van EJ. Dijks- terhuis. Daarin wordt de ge schiedenis van de natuurwe tenschappen beschreven vanaf de oude Grieken tot Isaac Newton. In feite gaat het bij de natuurwetenschappen om een speurtocht, maar wel de meest fascinerende speurtocht die ik ken. Het is niet niks om te trachten antwoorden te vinden op vragen als: hoe zit de we reld in elkaar? Wat zijn de randvoorwaarden van ons be staan? Misschien komen we ooit nog eens uit bij de zin van het leven. Toch ook geen on belangrijke gedachte." Beste film? „Het is alweer een paar jaar ge leden dat ik voor het laatst naar een bioscoop ben ge weest. Mijn voorkeur gaat uit naar Dood in Venetië van Vis conti, naar de roman van Tho mas Mann. Ik heb die film vier of vijf keer gezien. Nu ik erover spreek zou ik die zo weer wil len zien. Geweldige sfeerteke ning. Bij Visconti is Venetië nog een heel voorname, exclu sieve stad en de film is veel meer dan een veredeld kos tuumdrama. Verval, verganke lijkheid en verlangen komen er op een prachtige manier aan de orde. Je hebt het dus weer over het leven zelf. Ik heb nooit goed begrepen waarom men sen zich zo verzetten tegen verval en de vergankelijkheid. Een strijd die bij voorbaat to taal verloren is. Als scholier leerde ik vroeger vijftig Franse woordjes op een avond. Dat zal me nu niet meer lukken. Nou en? Dan heb ik het nog niet over mijn lichaam. Daar kon ik in die dagen ook wel wat meer mee." Beste kunstwerk? „Als ik architectuur tot de kun sten mag rekenen, dan kies ik het Amsterdamse Plan Zuid van H.P. Berlage. Grofweg de bebouwing tussen de Amstel bij het Amstelstation en het Olympisch Stadion. Berlage ontwierp de plattegrond, maar liet de uitvoering aan anderen over. Ironisch genoeg waren dat architecten van de Amster damse School. Berlage, die zelf veel soberder ontwierp, veraf schuwde de Amsterdamse School. Hij zal er echt onder geleden hebben dat zijn plan toch in die stijl werd uitge voerd. Het resultaat is niette min overweldigend. Nergens ter wereld kom je zo'n harmo nieuze bebouwing tegen met prachtige lanen, pleinen en straten. Ik ben Amsterdammer van geboorte, maar werk in Leiden met veel plezier. Muse um Boerhaave is in zijn genre absolute wereldtop, het cen trum van deze stad is de laatste jaren behoorlijk opgeknapt (nu het Vrouwenkerkplein nog) en voor een biertje na het werk met mijn collega's kan ik hier ook heel goed terecht." Wl* ~ty"MATnrAc theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Telkens weer het dorp', een hommage aan Friso Wiegersma. Gezien: 5/3, schouwburg Leiden. Bij 'Telkens weer' denk je aan het bekende lied van Willeke Alberti uit de film 'Rooie Sien'. En 'Het Dorp' is nog altijd on losmakelijk verbonden met Wim Sonneveld. De vertolkers van deze nummers zijn aan zienlijk bekender dan de schrij ver ervan: Friso Wiegersma. Een paar jaar geleden ver scheen er een verzamelbundel van diens werk onder de com- binatietitel 'Telkens weer het dorp', waarin de teksten en anekdotisch commentaar over het ontstaan daarvan zijn opge nomen. Deze bundel vormt weer de aanleiding voor de ge lijknamige voorstelling die mo menteel door het land toert. Een leuk idee dat in de uitvoe ring van Jenny Arean, Joke de Kruijf, Marnix Kappers en Tony Neef een smaakvol geheel is ge worden. Zeker ook, omdat componist Ruud Bos, die veel met Wiegersma heeft samenge werkt, zelf aan de vleugel zit. Mooie arrangementen, even wichtige dosering en enkele muzikale grapjes. Als je al die bekende liedjes nu weer eens achter elkaar hoort, moet je ge woon erkennen dat dit oeuvre een ode waard is. Het werk van Wiegersma is veelal vertellend van opbouw. Jenny Arean kan daar meester lijk mee om gaan. Je luistert, alsof je de tekst nog nooit eer der hebt gehoord. Zelfs 'Nikke len Nelis' ("Zij kon het lonken niet laten") heeft in haar vertol king nog niets van zijn glans verloren. Maar ook de anderen hebben een manier gevonden om op eigen wijze een interpre tatie neer te zetten die stand houdt naast het vaak overbe kende origineel. Alleen 'Het Dorp' moet je eigenlijk van Sonneveld zelf horen. Het pleit dan ook voor deze vertolkers dat ze hem die eer gunnen. Bij na precies dertig jaar na zijn dood op 8 maart 1974 zien we Sonneveld weer even in het theater: op de achterwand van het podium worden de video beelden geprojecteerd terwijl het ensemble langzaam maar zeker het lied meerstemmig overneemt. Het is tekenend voor de zorgvuldigheid waar mee dit project is opgezet. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'The Wind Tree' door Galili Dance. Gezien: 5/3 LAKtheater Leiden. Aldaar nog te zien: 6/3. Typmachines zijn uit de tijd. Toch kun je met die tikgeluiden nog muziek maken die een bel letje laat rinkelen en als een kick door je heen gaat. Percossa heeft voor het dansstuk 'Peeled' van Itzik Galili een spannend slagwerkstuk met typmachines gemaakt. Je kunt helemaal meevoelen hoe de tien dansers zich hierdoor in beweging laten hameren. Hun soepele geba ren, met energieke armstrek- kingen, draaiingen en buigin gen steunen prachtig op de puntige geluiden, vooral door de tamelijk zware, afgeronde motoriek. De bewegingen, waarvan de energie langs een mooie lijn opgevoerd wordt, zijn schitterend verweven met de telkens wisselende lichtvlak- ken op de vloer. Door deze een heid wordt 'Peeled' een alles omvattende bewegingskosmos, waarin de dansers toch hun in dividualiteit bewaren. Vergeleken met deze geconcen treerde eenheid spat 'Caviar' van Sara Wiktorowicz alle kan ten op. Je zit weliswaar ver baasd te kijken naar de deca dente chaos die de personages aanrichten, er zitten ook lach wekkende vondsten in, maar je blijft toch met vraagtekens zit ten. Schreeuwscènes, blauwe pruiken, een zwoele mannelijke striptease, e£n Broadwaypose, een met proppen bekogelde ballerino met academische dansmaniertjes; niet onaange naam, maar wat wil een dans groep hiermee laten zien? 'The Forest' van Stephen Sh ropshire is juist weer een stuk met een sterke eenheid. Ge spierde armen tekenen het bos, als knoestige takken, gedempt beschenen en met ijle, geladen muziek op de achtergrond. Heen en weer zwaaiende, rei kende armen, beenheffingen en draaiingen laten de verhalen die zich in het bos afspelen tot leven komen, waarbij idyllisch vlammende duetten fraai in de zachte strakheid van de groeps- dansen opgaan. Het programma bevat ook een reprise van 'Through Nana's Eyes', ontwapenend en geestig.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19