'Verantwoordelijken weg en schoon schip maken' REGIO Politie haalt in twee maanden doel hele jaar Bewoners Poeldijk twee jaar geïsoleerd boerderij in Hazerswoude illegaal gesloopt ezwaar gen kap [isabethhof >r Marieta Kroft eerswoude-dorp - De circa l jaar oude boerderij aan de Weg 1 in Hazerswoude- rp is er niet meer. Zonder eigenaren Willem en Pieter ighout de vergunning bin- i hadden, hebben ze de irderij donderdagavond met grond gelijk laten maken, teren is alle troep opge- md. Op deze centrale plek in dorp, vlakbij de Groene ig, gaapt een groot gat. Wil- l Langhout hoopt zo spoedig gelijk te beginnen met de Jw van vijf huizen. Hazerswoudse broers heb- i nog geen reactie van de ge ritte gekregen. Dokter ich, D66-raadslid die veel rite had met de sloop van pand met de karakteristieke Irgevel, is wel langs komen en. Langhout weet dat hij i boete riskeert van 314,75 euro vanwege de illegale sloop. Maar hij had zijn buik inmid dels vol van het wachten. „Bij de gemeente Rijnwoude zijn zoveel fouten gemaakt, waar door ik nu al een maand vertra ging en dus 30.000 euro schade heb. Tijd kost immers geld, om dat de aannemer niet kan door gaan met zijn werk." Langhout overweegt de schade te verha len op de gemeente. „Dat doe ik zeker als ik de vergunning op 18 maart nog niet binnen heb. Daar gaat al het gemeenschaps geld. En dat in een tijd waarin de gemeente zoveel moet be zuinigen", schampert hij. Terwijl buiten een hijskraan alle puin en hout in containers gooit, laat Langhout in het ach terliggende huis aan de Poel- zoom de briefwisseling zien die hij met de ambtenaren van de gemeente heeft gevoerd. „Ik wilde voorkomen dat het mis ging in de procedure. Daarom heb ik alle mogelijke zorgvul digheid betracht. Ik heb begin september al een principever zoek ingediend voor de bouw van vijf huizen en kreeg te ho ren dat het aan het bestem mingsplan voldeed. Ik wees de ambtenaren op een huis in het bouwplan dat niet helemaal aan de regels voldeed. Maar het was allemaal goed, zo kreeg ik te horen. De welstandscommis sie ging ook akkoord. Die vond dat het plan veel rust uitstraal de. Eind november heb ik een officieel verzoek om een sloop- en bouwvergunning ingediend. Twaalf weken later, op 23 fe bruari moet de vergunning dan binnen zijn. Twee tot drie we ken eerder zou ik mogen slo pen." Het liep anders. Op 5 februari moest Langhout op het ge meentehuis verschijnen en kreeg hij te horen dat er fouten waren ontdekt. Het bouwplan viel onder de zogenoemde 'vrij stellingen'. Dat betekent dat Langhout toch nog een langere procedure doorlopen. Eventue le bezwaren konden zijn plan nog verder vertragen. Een sloopvergunning zou hij niet eerder dan de bouwvergun ning, op zijn vroegst op 18 maart, krijgen. Langhout, geboren en getogen in de boerderij waaraan hij slechte herinneringen heeft, baalde flink. Om te voorkomen dat de schade door vertraging in de richting van de 50.000 eu ro zou oplopen, besloot hij de sloop niet langer meer uit te stellen. „Nu kunnen we in elk geval verder met de voorberei dende werkzaamheden, zoals het vernieuwen van de be schoeiing en het uitvoeren van de sonderingen voor de heipa len." Een ander voordeel is dat het dorp van een bouwval is verlost. Op een video laat hij de vele scheuren in de muren zien, waardoor het huis bij een beet je wind zo kon instorten. Lang hout is nuchter genoeg om te constateren dat er overal fouten kunnen worden gemaakt. „Maar erken dat dan ook. En dat mis ik hier. Ze hebben al leen beterschap beloofd." Wethouder Uljee zegt het ver velend te vinden dat Langhout niet heeft willen wachten totdat hij de vergunningen binnen had. „Of hij een boete krijgt, weet ik niet. Maar we wijzen hem er wel op dat dit niet in de haak is, want hij heeft geen en kele toezegging op papier. Ver der lijkt mij dat er niet veel aan de hand is, want de vergunnin gen zou hij toch wel hebben ge kregen." Uljee overweegt zijn ambtenaren nog eens op het hart te drukken dat ze bij de beïndiging van elk gesprek dui delijk zeggen dat 'er nog enkele hobbels te nemen zijn'. 'aarde bijna ;elicht idorp - De politie in Lei- irp waarschuwt voor een ïde dakdekkersbedrijf dat en zijn diensten opdringt, n 82-jarige Leiderdorper zonder dat hij daarom evraagd het dak van zijn jéïnspecteerd. De mede- ;r van het dakdekkersbe- rertelde de man dat hij [ementen zag en zou die ven verhelpen. Vervolgens t de man honderden eu- ietalen. Hij had dat geld tl huis. Daarom nam de ateur hem mee naar de Eenmaal bij de pinauto- kon de Leiderdorper zich lincode niet meer herinne- *o ontkwam hij aan op- ng. De politie waarschuwt tl oudere mensen voor de ijken van een dakdekkers- jf dat 'spontaan' hulp ger Bontrop itseling weg roorp - Slagerij Peter rop aan de Van Diepingen- jn Leiderdorp is met de derzon vertrokken. Op de 'staat dat de winkel geslo- 5 vanwege omstandighe- De collega-winkeliers van winkelcentrum Santhorst ioeden dat de slager het {neer kon bolwerken en pm ineens is verdwenen, i ook niet bereikbaar, de te- in van zijn slagerij is afge- n. Volgens kapper Kalten- rvan de naastgelegen win- j Bontrop, die ook voorzit- van de winkeliersvereni- vorige week zaterdag nog paal open geweest. „Maan- trof ik, net als de klanten, iericht op de deur aan. Hij t ons in elk geval niets laten |n over zijn afwezigheid en pjn voorzitterschap heeft iet officieel neergelegd." [amer van Koophandel in en heeft nog geen aanvraag faillissement binnengekre- Horecaondernemer Postma eist dat Leiderdorpse raad op zijn strepen staat door Janneke Dijke leiderdorp - Een diepgravend onderzoek zou er komen, dat moest uitwijzen of er plek is voor een megadisco in Leider dorp. Vorig jaar aprii dwong de gemeenteraad van Leiderdorp het college hiertoe. Alle feiten moesten op tafel. Maar het col lege voerde een paar gesprek ken, liet het resultaat op een A4- tje samenvatten en liet het daar bij. PvdA en WD, die het college maandagavond in de raadsver gadering aan de tand willen voe len, zijn boos. Laaiend is ook ondernemer Hylke Postma. Hij wachtte drie kwart jaar op een onderzoek dat nooit gehouden werd. „Als de raad dit accepteert, dan kun nen ze net zo goed opstappen." Voor Postma is één ding duide lijk: het college van Leiderdorp moet niets hebben van een groot uitgaanscentrum inde ge meente. „Als ze onderzoek hadden ge daan, dan was gebleken hoe ideaal het W4-gebied was voor een uitgaanscentrum. Dat laat zien waarom ze het onderzoek niet gehouden hebben: ze heb ben er geen zin in." Volgens de horecaondernemer is het geen verrassing. Drie jaar geleden diende hij, met com pagnon Wim Regeer, een ver zoek in bij de gemeente om een uitgaanscentrum aan De Baan- derij te openen. In het pand op de hoek van de Zijlbaan en de Sisalbaan, waarvoor Regeer al een bouwvergunning had, zou Postma een uitgaanscentrum met megadisco inrichten. Van uit het gemeentehuis kreeg Postma geen reactie. Toen het plan in de zomer van 2002 uit lekte naar de buitenwereld moesten burgemeester en wet houders zich er wel over uit spreken. Dat deden ze: ze von den het plan veel te grootscha lig voor Leiderdorp en weiger den toestemming te geven. De gemeenteraad vond dat iets te gemakkelijk. Het college moest de afwijzing beter moti veren. Die motivatie bleef uit, en daarom dwong de raad het college om een grootschalig on derzoek te houden. Dat moest duidelijk maken hoeveel werk de politie heeft aan zo'n disco theek, hoeveel en welk publiek erop afkomt, of de verkeersstro men goed te reguleren zijn en of het uitgaanspubliek behoefte heeft aan zo'n feesttent. De raad zette hoog in. Als de over last binnen de perken te hou den is, dan mag het feestpaleis er komen, zo besloot de raad. Plaatsvervangend-raadsvoorzit- ter Thunnissen vatte de op dracht aan het college als volgt samen: „Ze moeten instemmen met ons advies voor meer on derzoek. Als ze het plan direct afwijzen, is duidelijk dat wij ge trotseerd worden." Op initiatief van de WD moest het college niet alleen De Baanderij onder zoeken, maar ook de plek in het W4-gebied langs de A4 onder de loep nemen. Nu dat niet is gebeurd is de raad getrotseerd, concludeert Postma. „Als de raad dit accep teert, dan kunnen ze net zo goed opstappen. Dan zitten ze er voor spek en bonen. Dan kunnen ze met drie man de boel bestieren. Dat betekent wel dat het klootjesvolk gene geerd wordt. Maar ik verwacht niet dat ze over zich heen laten lopen." Wat hij wel van de raad verwacht? „De verantwoordelij ken naar huis sturen en schoon schip maken. Wat hier gebeurd is, is onfatsoenlijk. Naar mij en naar de raad toe. Let wel, ik ben aan de gemeente tegemoetge komen door het uitgaanscen trum aan De Baanderij te laten vallen. Dan verwacht ik wel dat ze goed onderzoek doen naar W4." De argumenten waarmee het college het uitgaanscentrum van tafel schuift, verwijst Post ma naar de prullenmand. Het zijn precies de argumenten die het college twee jaar geleden ook al aanvoerde. In het A4-tje dat naar de raad is gestuurd, schrijft het college dat een uit gaanscentrum niet past in be drijventerrein Vierzicht langs de snelweg, omdat daar alleen be drijven komen van het soort dat er al staat: zorgbedrijven, kan toren en meubelwinkels. „Als ze consequent zijn, dan moeten ze de lijn doortrekken. Dan kan er ook horeca bij horeca ko men", zegt Postma triomfante lijk. .Achter het AC Restaurant en de McDrive kan ik zo bou wen." Het argument dat een uitgaanscentrum niet de kwali teit zou hebben die Leiderdorp langs de snelweg eist, vinden Postma en zijn woordvoerder Jacob Hospes onzin. „Zoiets kan prima tussen de hoogwaar- Beleidsommezwaai werpt vruchten af door Marieke de Kok oecstgeest - De targets zijn be haald. Het politiekorps Oegst- geest, Warmond en Sassenheim heeft in twee maanden tijd al meer mensen bekeurd of aan gehouden dan ze verplicht zijn in twaalf maanden te doen. Volgens de gloednieuwe team chef Ed Faas komt dit door de beleidsommezwaai die de poli tie afgelopen jaar onderging. „We maken een einde aan het gedogen. De politie moet zijn gezag terugkrijgen. De tijd van bemiddelen is over." Faas vindt de prestatiecontrac ten - waaraan de politie sinds een jaar gebonden is - helemaal niet onredelijk. Agenten zijn volgens deze regeling verplicht een minimaal aantal bekeurin gen uit te schrijven. Ook moe ten ze meer verdachten aan houden. „Dat is een hele goede ontwikkeling", verklaart de agent die sinds 1 februari team chef is. „De collega's op straat zien meer en grijpen sneller in. Vroeger gaven we iemand die geen gordel omhad een waar schuwing, nu beboeten we meteen." Aan de hand van de gestelde doelen maakt Faas een lijstje met zogenaamde hotspots; plekken waar veel criminaliteit voorkomt. Daar gaan dienders vervolgens surveilleren. „Op dit moment is dat bijvoorbeeld winkelcentrum De Langevoort in Oegstgeest", legt Faas uit. „Door de verbouwing moeten fietsers en brommers over de stoep, dat geeft overlast. We gaan dan niet op een rustige straat staan om mensen te be boeten die schuin oversteken. De targets zijn dus niet leidend voor mij. Ik heb ze alleen in mijn achterhoofd." Op het politiekantoor aan de Rijngeesterstraatweg in Oegst geest werken vijftig agenten. Niet erg veel als je bedenkt dat de politie vierentwintig uur per dag beschikbaar moet zijn in een redelijk groot gebied, ,,'s Nachts surveilleren twee agen ten. Als er dan een ongeluk ge beurt én een inbraak aan de an dere kant van het district, roe pen we de hulp in van Katwijk of Leiden. Ik zou wel tachtig man willen hebben, maar er is geen sprake van een tekort. Bo vendien voelen mensen zich al leen maar onveilig als er veel agenten door het dorp heenlo pen." Ongeveer zeventig procent van de inbraken in Oegstgeest wor den gepleegd door snelwegcri minelen. Deze landelijk georga niseerde bendes opereren door heel het land. Ze zijn moeilijk te pakken. „Tja, Oegstgeest ligt ge makkelijk aan de A44 en er is natuurlijk wel wat te halen", verklaart agent Faas. Toch is het zijn team gelukt het aantal diefstellen flink te laten dalen in 2003. Twee jaar daarvoor 305 inbraken, afgelopen jaar nog maar 171. Toch ergert de poli tieman zich nog wel: „We mer ken dat mensen minder snel de telefoon pakken en de politie bellen. In een buurtonderzoek naar een auto-inbraak komt dan ineens naar boven dat de buren wel iets verdachts heb ben gezien. Het zou ons enorm helpen als mensen eerder bel len. Ook voor iets dat in eerste instantie een wissewasje lijkt." De politieman heeft genoeg aandachtspunten voor zijn eer ste jaar als teamchef. Jeugd overlast, alcoholcontroles, huiselijk geweld, evenementen zoals de Schippertjesdagen, mi lieu, vuurwerk. Faas wil ook contactpersonen aanstellen voor middelbare scholen. Prio riteit ligt echter bij de huis-tuin- en-keuken-criminaliteit. „Door rood licht rijden, gordel niet om, brommers die opgevoerd zijn. Ik wil aanpakken wat men sen het meeste irriteert. ude-Dorp, nu de boerderij bij de Groene Brug is ge- zaterdag 6 maart 2oo4 R5 Er gaapt een groot gat in de Voorweg in Hazerswo sloopt. Foto: Hielco Kuipers erdorp - Diverse bomen- iebbende instanties zijn in geweer gekomen tegen het 1 om een fiks aantal bomen Bppen aan de Elisabethhof leiderdorp. De Stichting tot pud Leiderdoipse bomen, jomenbond Rijnland en de jonersvereniging Holtlant ben bedenkingen ingediend Ie gemeente. Zij vinden het pgrijpelijk dat er 131 bomen ipt moeten worden voor de Iwe panden van de politie lands Midden en de Levens- pm Gemeente. Het ergst len ze het dat beide instan- i geen voorstel doen om iwe bomen terug te plan tin Brussee van de Stichting behoud Leiderdorpse bo- [i is zich rot geschrokken a hij de aanvraag voor de aanvraag zag. Veel bomen en verkeerd geïnventari- rd. Zo staan er ongeveer tien >e Christusdoornen op het ein. De Levensstroom Ge- ;nte heeft deze geïnventari- :d als lindebomen. „Welk rijf hebben ze ingehuurd dat te doen? Want zo zijn er tal van bomen die totaal kloppen." het terrein waar de twee in- ïties gaan bouwen wordt in- Idels volop gesloopt. „Er zijn omen omgewalst of zonder itemming omgekapt", zegt ssee. Als alle bomen moeten ten, dan moeten er in elk ge- na de bouw bomen terugge- itst worden. Een bomena- itieplan, noemt Brussee dat. Bomenbond Rijnland wijst p dat de compensatie moet euren in de vorm van bo ra, en niet door middel van 1. Op de gammele Kwaakbrug in Oegstgeest wordt het de komende twee jaar druk. Voor bewoners van de Cornells van Steenishof en Haarlemmertrekvaart is de brug dan de enige manier om in Oegstgeest te komen. Archiefoto: Hielco Kuipers door Alette Snijders oegstgeest - „Wat een knulligheid." On der meer deze reactie lokte de brief van gemeente Oegstgeest uit aan de bewo ners van de Cornells van Steenishof en de Haarlemmertrekvaait. In de brief staat dat eind april de nieuwe brug naar de Lange Voort opengaat en de bouw- brug over de Trekvaart vervalt. Voor de bewoners van de twee straten betekent dat dat ze de komende twee jaar zijn afgesloten van de rest van de wijk Poelgeest. „Dit kan gevaarlijke situ aties opleveren", voorziet Mark Hau- wert, bewoner van de Comelis van Steenishof. Volgens wethouder De Ruijter valt het wel mee met die gevaarlijke situaties. „Ik begrijp dat'de bewoners niet blij zijn, maar wij als gemeente zouden ze nooit in gevaar brengen." Volgens de wethou der is dit de enige oplossing. „Ik had het liever ook anders gezien." De bewoners zijn kwaad. Voortaan heb ben ze nog maar twee mogelijkheden om uit hun wijk te komen: over de Kwaakbrug of over de Haarlemmerweg. Vrachtverkeer mag alleen via de Haar lemmerweg de twee straten in en uit. „De gemeente dwingt ons om gebruik te maken van een route die langs een ge vaarlijk punt gaat", zegt Hauwert. Hij doelt op de Kwaakbrug die al jaren in een slechte staat verkeert. Ook maakt hij zich zorgen over de lange afstand die hij en zijn buurtbewoners moeten afleggen om in de 'bewoonde wereld' te komen. „Een buurvrouw van mij is arts. Voor een noodgeval kan zij niet snel in het ziekenhuis zijn. Dat kan levens kosten." In de brief meldt de gemeente dat zij de hulpdiensten op de hoogte heeft ge bracht. „Die arts moet misschien 200 meter om rijden, dus dat maakt niets uit", zegt de wethouder. Ook de situatie van de Kwaakbrug bestempelt hij als ongevaar lijk. „We hebben nauwlettend naar de brug gekeken. Als hij echt zo gevaarlijk is, dan zouden we nooit iedereen over die brug laten gaan." De Ruijter zegt wel dat de Kwaakbrug in de toekomst ver vangen moet worden, misschien in de komende twee jaar. „De inwoners kun nen er in dat geval alleen via de Haar lemmerweg met de auto uit, maar dat is dan niet anders." De reden dat de bewoners een omweg moeten maken, is dat achter hun huizen wordt gebouwd aan nieuwe woningen. Hierdoor kunnen ze niet via die kant hun straat uit. Fietsers en wandelaars kunnen wel gebruik maken van een weg naar de nieuwe brug en de Lange Voort. Anneke van der Linden woont al 32 aan de Haarlemmervaart en naast de Kwaakbrug. „De Kwaakbrug is altijd al slecht geweest." Vanaf haar woonboot zijn de scheuren in de brug te zien. „We hebben vaak geklaagd. Ooit kwamen ze een keer een stukje leuning aan de brug lassen." De bewoners nemen het de gemeente niet in dank af dat ze via een brief op de hoogte zijn gebracht. „Een uitnodiging om met ons over de situatie te praten, was beter geweest. Dan konden ze onze mening horen en met een betere oplos sing komen", is de mening van Hau wert. Hij ziet het liefst dat de bouwbrug openblijft. „Toen ik hier drie jaar gele den kwam wonen, wist ik dat hij weg zou gaan. Dat is jammer, want het is een snelle verbinding met station in Lei den." Een fietsbrug op die plek zou hij fijn vinden. „We wonen immers in een duurzame wijk. Daarom is het ook op merkelijk dat al het verkeer nu over de Kwaakbrug moet. Dat levert veel over last op." Maar een fietsbrug past niet in de plannen van Oegstgeest. „We hebben niet de middelen om een fietsbrug te bouwen", zegt de wethouder. De gemeente zet veel kwaad bloed bij de bewoners. „Ik heb die brief niet eens ge had. Ik volg het nieuws rondom Poel geest via de kranten, want van de ge meente hoor ik niets", zegt Peter Mol die aan de Haarlemmertrekvaart woont. Mol vindt het niet erg dat de bouwbrug weggaat. Wel vindt hij het vervelend dat het verkeer voor zijn huis toeneemt. „Om bij de Kwaakbrug te komen, moe ten veel mensen langs mijn huis." Volgens wethouder De Ruijter is geen discussie mogelijk over het behoud van de bouwbrug. „De brug staat op grond van Oegstgeest en Leiden. Met Leiden is afgesproken dat de bouwbrug weggaat, zodra de brug naar de Lange Voort af is. Ik houd me graag aan afspraken." dige kantoren", zegt Hospes. „In Wageningen hebben ze een megabioscoop pal aan de snel weg. Dat kun je mooi inpassen. Ze denken steeds dat dat lelijk is, maar je kunt zoiets beter hebben dan kantoren die nie mand wil huren." Dat het college opnieuw met het argument komt dat er waar schijnlijk een discotheek bij het Leidse station komt en er dus geen plek is voor een feesttent in Leiderdorp, daar wordt Post ma zo onderhand moe van. „Het onderzoek dat twee jaar geleden in opdracht van de Ka mer van Koophandel is gehou den, gaf duidelijk aan dat er in deze regio markt is voortwee uitgaanscentra. De discotheek bij het station wordt kleiner dan In Casa. Ik geloof er trou wens geen bal van dat er zoiets komt. De gemeente Leiden heeft mij ook benaderd, maar volgens mij is het niet te exploi teren. Het is veel te klein en je kunt daar je auto niet kwijt. Let op, als bouwmaatschappij Bam straks aan het bouwen is, trekt de exploitant voor de disco zich terug en dan maken ze er een extra bioscoopzaal van." Hylke Postma: „Het is onfatsoenlijk." Archieffoto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17