Wol- en textielmens gaat bonsaibomen kweken Draden spannen tegen de meeuwen LEIDEN REGIO R3 Stoutenbeek Leiden betaalt niet mee aan vliegticket naar Marokko Katwijkse hervormden schakelen rechter in Bomen erbij op Stationsplein HDC972 zaterdag 6 maart 2004 (advertentie) Cry) %crwctc\s<^- Leolux, Auping, deSede, Jori, Hülsta, Rolf Benz, Label en nog vele andere merken. Morgen koopzondag van 11.00 tot 17.00 uur door Robbert Minkhorst leiden - Leidse Marokkanen in de bijstand die het rampgebied in hun geboorteland willen be zoeken, krijgen daarvoor geen geld van de gemeente. Den Haag en Rotterdam betalen mee aan een reis van hun inwo ners en dat veroorzaakte de no dige ophef. Leiden komt Ma rokkanen met een uitkering overigens wél tegemoet: met behoud van hun uitkering mo gen ze maximaal twee weken naar Marokko. De gemeente vindt het niet ge past om uit de bijzondere bij stand vliegtickets te betalen, laat ze weten. Door het rijk wordt al fors gekort op de bij stand. Bovendien moet Leiden zelf flink bezuinigen. Reizen van inwoners - hoe noodzake lijk op dat moment ook - (me de) financieren kan de stad zich niet permitteren, aldus een woordvoerder. Mensen in de bijstand hebben recht op vier weken vakantie per jaar. Gaan ze langer weg, dan volgt een strafkorting of verliezen ze hun uitkering. De regel is ingevoerd om misbruik tegen te gaan. Inwoners die goede redenen hebben om lan ger dan vier weken per jaar weg te zijn, wil de gemeente echter niet dwarszitten. Daarom heeft ze bepaald dat de sociale dienst voor bijvoorbeeld nabestaan den van slachtoffers van de aardbeving een uitzondering mag maken. Overigens heeft tot nu toe nie mand nog een beroep gedaan op deze regeling. Dezelfde mo gelijkheid bood Leiden ook ten tijde van de aardbeving in Tur kije. Toen is daar wel gebruik van gemaakt. In Leiden gaan stemmen op om toch ook een financiële regeling te treffen. Op de website van de PvdA kan. uit een bijdrage van raadslid Liesbeth Hesselink worden opgemaakt dat ze wil dat ook Leiden vliegtickets uit de bijzondere bijstand betaalt. Hesselink neemt het namelijk op voor Den Haag: „Een CDA- lid van de Tweede Kamer - zijn naam is me helaas ontschoten - was hiertegen: de bijzondere bijstand was bedoeld voor on voorziene uitgaven zoals een koelkast die het plots begeeft en niet voor een gratis vliegticket." Een nogal kil standpunt, vindt de politica, zeker voor een fa miliepartij' als het CDA. „Wet houder Heijnen (een partijge noot van Hesselink - red.) ver dedigde zijn beleid door erop te wijzen dat een familiebezoek aan het getroffen gebied nu precies onder de categorie on voorziene uitgaven viel en dat hij alle commotie niet begreep: twee jaar geleden had Den Haag eenzelfde beleid gevoerd voor Turkije en toen was er geen rimpel in de hofvijver te bekennen geweest." De commentaren op Hesse- links bijdrage zijn wisselend. CDA-raadslid Jan-Jaap de Haan: „Natuurlijk is het een tragedie wat er in Marokko is gebeurd, maar verdriet is geen grond voor een bijzondere uit kering. De slachtoffers zijn in middels begraven, binnen één dag, en ik heb begrepen dat het dus veel vaker voorkomt dat fa milieleden begrafenissen mis sen. Natuurlijk wil je in zo'n si tuatie familie bezoeken, maar de vraag of de overheid daar voor bedoeld is, is niet raar." i - Nachten lag hij wakker gedachte dat het ooit zou ren, maar nu het eenmaal lis doet het hem niets Jan Kruider ratelt die mid- %>lijk door, terwijl verte- Cjiordigers de laatste 'stalen' tjnkel uitdragen. „Ik heb er ijk tegenop gezien, maar >ip is om. Ze mogen hier nu weghalen", zegt de uitbater j£t Karpettenhuis aan de eHerensingel, die zijn zaak iJbachtelijke woninginrich- )jp 31 maart sluit. „Na 44 jterken vind ik het genoeg, (het stoffeerwerk fysiek Heer aan." d ifceste zakenlieden zijn hun tirrenten liever kwijt dan ifaar voor Jan Kruider was oftrek van een buurman ^zelfde nering juist de -Ijding om er zelf ook de %n te geven. „Op het mo- Ifclat ik Barend Boter hier <top in het rijtje zag ver tin, heb ik besloten dat ik 4 mee op zou houden", 'jart hij. „Het klinkt mis- vreemd, omdat hij een- l| soort winkel runde, maar iren de grootste vrienden. Ichten samen in, we leen- (ngen van elkaar en we jn de sleutel van eikaars 1 onze vaders was het 1 nijd omdat de mijne de Herensingel al in iet deze zaak was begon- 1 de zijne in de jaren vijf- idleuk eenzelfde winkel e op dit rijtje, maar wij met elkaar opgegroeid den die vijandschap niet. ndeel, toen ik Barend zijn jes in zag pakken, was or mij de lol er af." stte hem een jaartje om t idee te wennen, maar tijdstip van zijn af- sreceptie (vrijdag 26 van vier tot zeven) na- reet hij dat hij het juiste 'heeft genomen. Zijn bons willen hem niet op volgen - „en dat kan ik me goed voorstellen want in dit vak ben je altijd bezig" - en zelf vindt hij het wel genoeg na dik vier de cennia ploeteren. „Nu ben ik nog gezond", zegt Kruider (60), „en dat wil ik ook graag nog een poosje blijven. Daarom houd ik ermee op voor het echt niet meer gaat en dat punt is niet ver meer weg. Het werk wordt me te zwaar. Niet het winkel- werk, want dat blijft altijd leuk door het contact met de klan ten, maar het ambachtelijke werk. Het festonneren (het om zomen van tapijten) dat ik hier boven in de werkplaats nog al tijd doe voor anderen valt wel mee, maar van het naaien van traplopers met plooien staat het bloed me vaak in de handen. Het stofferen trekt mijn lichaam uit elkaar en bezorgt me last aan mijn knie. Tapijt, linoleum en vinyl leggen kan ik dan ook niet meer. Dat wordt te ver moeiend als je boven de 45 bent en dat ga ik merken. Hoogste tijd dus dat ik me aan mijn hobby's ga wijden." Als winkelpand, pakhuis en showroom per 31 maart zijn overgedragen aan de nieuwe ei genaar, die ér appartementen in wil maken, gaat Kruider ver der met het kweken van bon saibomen („Ik heb er al tach tig") en vleesetende planten in Koudekerk, waar hij al sinds jaar en dag woont met zijn vrouw. Hij wil 'een beetje' kunstgeschiedenis gaan stude ren en is van plan nog meer te gaan communiceren met zijn medemens. „Praten vind ik echt het allermooiste wat er is", meldt hij volkomen overbodig tussen een waterval aan woor den door. „Dat doe ik zo graag en zo veel dat ik ook zelf de draad van mijn verhalen wel eens kwijtraak. Als ik in loon dienst was geweest, zou ik om dat ouwehoeren ook onherroe pelijk ontslagen zijn - als zelf standig ondernemer heeft het me altijd overeind gehouden. Door het contact met anderen was mijn werk altijd leuk. Vier enveertig jaar lang, of eigenlijk nog langer, want toen ik op de lagere school zat, moest ik eerst alsof je met een krijtje over een schoolbord krast. Afschuwelijk Als textiel- en wolmens weiger de ik dat te verkopen en toen hadden we het een poosje heel erg zwaar. Maar dat duurde niet lang, want de klanten kwa men er al snel achter dat ze koude voeten kregen op die harde vloeren en gingen er kar petten op leggen. Dat is onze redding geweest." Anno 2004 is er nog een markt voor ambachtelijke woningin richters, denkt Jan Kruider. Ooms en neven uit het venters- geslacht waartoe zijn vader be hoorde, hebben door het land heen ook 'beste' zaken in die branche opgebouwd. „Maar het klantenbestand sterft nu wel een beetje uit. Vroeger wer den kinderen die gingen trou wen door hun vader hier naar toe genomen om de inrichting van hun woningen uit te zoe ken. Nu nemen kinderen hun vader mee naar de discounters. Ik kan me dan ook goed voor stellen dat mijn zoons geen in teresse hadden om de zaak voort te zetten. Werken in een eigen winkel kan een feest zijn, maar als de winkelbel niet gaat, is dat feest snel voorbij." „Dat heb ik hier ook meege maakt", zegt hij. .Afgelopen zo mer, toen de weg voor de deur opengebroken lag omdat er een nieuwe riolering in moest. Toen heb ik drie maanden geen klant gezien. Maar voordat iemand dat denkt: dat is niet de reden dat ik stop. En ik stop ook niet omdat steeds meer winkeliers uit de binnenstad hun auto's hier voor de deur parkeren. Nee, ik stop omdat ik het werk fysiek niet meer aankan en om dat het niet leuk meer is sinds mijn concurrent, collega en vriend vertrokken is. Ik heb er aan moeten wennen en ik heb nachten wakker gelegen van de gedachte dat hier na bijna 70 jaar de borden met de tekst op heffingsuitverkoop op de ra men zouden komen, maar nu doet het me niks meer en hoop ik dat ze alles weghalen." Jan Kruider sluit na 44 jaar zijn winkel Het Karpettenhuis Jan Kruider: „Eigenlijk was ik liever veearts geworden, maar ik ben dit werk ook leuk gaan vinden door de contacten met de klanten." Foto: Hielco Kuipers in de werkplaats meehelpen met het omboorden van kokos lopers, voordat ik buiten mocht gaan spelen." Zestien was hij toen hij de 'kleinhandel in karpetten, wo ningtextiel, matrassen, bedden, linoleum, meubelen en be hangselpapier alsmede het wo ningstoffeerders, meubelstof feerders en behangselbedrijf aan de Herensingel met zijn broer ging runnen. Dertig toen zijn broer elders („in Rijnsburg en tegenwoordig zit hij nog in Leiderdorp") eenzelfde zaak begon en Jan Kruider er met zijn vrouw 'alleen' voor kwam te staan in het Karpettenhuis. „Eigenlijk was ik liever veearts geworden", verzucht hij, „maar Oc mocht niet verder leren. Naar de mulo, dat kon nog net, maar daarna moest ik meteen de zaak in. In de ochtenden mee op karwei, in de middagen de winkel en de werkplaats in. Hard werken voor weinig, maar ach, hoe gaat dat. Je rolt erin, je zit op de rails en je gaat het nog leuk vinden ook, door het mooie contact met je klanten. Zo is het in elk geval met mij gegaan." „We hebben ook altijd goed ons brood verdiend in de win kel. Er is maar één periode ge weest, waarin we het moeilijk hebben gehad. Dat was toen het kamerbrede tapijt werd ver drongen door kurk, parket en laminaat", zegt Kruider, die de vloer aanveegt met die produc ten. „Ik haat vooral laminaat. Als je daarover loopt is het net s rijsende meeuwen komen eer bijna aan. Zij zoeken un bekende nestplaatsen 11 n veroorzaken overlast, r s dat al jarenlang het geval is de gemeente Leiden ddels ook achter. Daarom n de bewoners van Tuin- - wijk een brief gestuurd in een aantal suggesties om overlast van meeu- te voorkomen. Niet voe- uiteraard. En vuilniszak- op het juiste moment bui- etten, zodat deze zo kort elijk op de stoep staan en onze gevederde vrienden ze dus niet allemaal kunnen open pikken. Bij de bestrijding van de meeu- wenoverlast zijn de burgers echter gebonden aan regels. De zilvermeeuw en de kleine man telmeeuw zijn namelijk be schermd door de Flora en Fau nawet. Dat betekent dat de nesten niet mogen worden ver stoord, de eieren niet mogen worden verwisseld en dat de meeuwen en hun jongen abso luut geen kopje kleiner mogen worden gemaakt De Blauwe Stéen, dfe al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt Van de stad. Wat mag er dan wel? U mag van de gemeente de potentiële broedplekken ontoegankelijk maken. Dat kan alleen buiten het broedseizoen plaatsvinden. Het broedseizoen loopt van april tot eind augustus. De plekken waar het om gaat, zijn vooral plaatsen waar vorig jaar is gebroed en plekjes die zijn voorzien van beschutting zoals schoorstenen, ontluchtingsko- kers, dak- en raamlijsten, goten en dergelijke. Het ontoeganke lijk maken kan het beste ge beuren door deze plaatsen te overspannen met gaas of dia den. Daarnaast dient het voed selaanbod te worden beperkt. Zet dus geen vuilniszakken te vroeg op straat en voer de meeuwen niet. De gemeente zelf doet ook nog wat. Om te onderzoeken hoe de daken van gemeentelijke ge bouwen het beste ontoeganke lijk kunnen worden gemaakt, is een pilot project gestart in Tuinstadwijk: de panden 3 Oc- toberstraat 27 en Herenstraat 64 krijgen draden op het dak. De resultaten van dit project worden gebruikt voor een ver volgaanpak van de gemeente lijke gebouwen in 2005. „Door de overlast op twee da ken aan te pakken, los je het probleem niet op", weet Frits van der Sluis, meeuwenkenner in dienst van de gemeente. „Maar we zitten nog met veel Meeuwen veroorzaken niet alleen lawaai door hun gekrijs, ze pikken ook geregeld vuilniszakken open op zoek naar voedsel. Archieffoto: Henk Bouwman vragen. Meeuwen broeden het liefst achter opstaande randjes op platte daken en platte plek ken achter schoorstenen van wege de beschutting. We willen die broedplekken ontoeganke lijk maken door er draden te spannen. Dat kan een paar ef fecten hebben. De meeuwen kunnen op een ander dak gaan broeden, maar ze kunnen ook elders op hetzelfde dak gaan zitten. Ais we dat eenmaal we ten kunnen we maatregelen nemen. In de 3 Octoberstraat bij peuterspeelzaal Het Konijn kan de aanwezigheid van meeuwen bedreigend zijn voor de kinderen die buiten spelen. En voor particulieren bij wie een meeuw op het dak broedt, kunnen maatregelen het pro bleem lokaal oplossen. Van daar deze proef, maar de over last verdwijnt natuurlijk niet." Eric-Jan Berendsen nederhemert/katwijk - Ruim vijftig hervormde gemeenten, waaronder twee Katwijkse wijk- gemeenten, hebben gisteren de rechter ingeschakeld omdat zij zelf willen beslissen of ze willen deelnemen in de nieuwe Pro testante Kerk in Nederland (PKN). De gemeenten willen om principiële redenen buiten de fusiekerk blijven en de Her vormde Kerk voortzetten. Het gaat om 53 kerken. Initia tiefnemer en predikant W. op 't Hof van de Principieel be zwaarde hervormde gemeenten verwacht dat dit aantal nog ver der zal oplopen. Met de 'verklaring voor recht', die de gewetensbezwaarde ge meenten van de rechter vragen, willen ze duidelijkheid over hun positie. De landelijke kerk stelt zich op het standpunt dat afzonderlijke gemeenten zich niet op eigen houtje aan de fusie kunnen onttrekken. Volgens de be zwaarden is dat standpunt niet houdbaar, omdat het in strijd is met de redelijkheid en billijk heid. Twee van de Katwijkse her vormde wijkgemeenten - die van de dominees Van Vlastuin en Vlietstra - horen tot de be zwaarden. Acht anderen gaan wel mee met de kerkfusie. leiden - Het Stationsplein in Leiden krijgt er acht bomen bij. De gemeente plant de Leiplata nen aan de rand van het plein eind maart. Een week eerder worden de hekken waarlangs de bomen groeien, geplaatst. Met. de bomenplant wil Leiden het plein, een belangrijke en tree naar de binnenstad, ver fraaien. Eerder werden al vier grote lichtmasten en enkele bankjes neergezet, en twee an dere soorten bomen geplant; vleugelnoten en watercipres sen. Op het plein komt ook een - omstreden - kunstwerk van Jan Wolkers. De gemeente kondigt verder aan dat ze een aantal glasplaten van de taxistandplaats ver vangt. Door een ondeugdelijke aanhechting tussen de boven ste platen en het onderliggende glaspakket ontstaan luchtbellen en komt er water tussen. Bij vorst barst het glas. De werkzaamheden op de taxi standplaats beginnen maan dag. De gemeente verwacht dat de klus voor de bouwvakvakan tie is geklaard. Ze wil de over last voor reizigers en taxichauf feurs beperken door in etappes te werken. Voor de taxi's blijven altijd één oprit en één afrit be schikbaar aan de kant van het Schuttersveld. De voetgangers- strook aan de zijde van het Sta tionsplein wordt afgezet.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15