'Dit is niet het einde van de werelc REGIO Sluiting Valkenburg gaat ten koste van veiligheid Commercieel Valkenburg raakt leefbaarheid regio Pannenkoeken ZATERDAG 6 MAART 2OO4 NAVRAAG Het openbaar ministerie in Den Haag gaat hardnekkig schoolverzuim sneller aanpakken. De procedure voor spijbelaars wordt van ruim een halfjaar teruggebracht Justitie moet snel en consequent handelen naar maximaal dertien weken. Schoolweige- raars weten straks bin nen een maand of hen een taakstraf wacht, of een bezoek aan de kantonrechter. FRANK DE WIT van De Witte Poort, de school aan het Leidse Pieterskerkhof die spijbelaars opvangt, vindt het openbaar ministerie het laatste red middel. „Maar als de officier van justitie dan in actie komt, moet hij snel en consequent handelen." j Martien Straathof verhuisde met het MEOB mee van Oegstgeest naar de kop van Noord-Holland 'r Het openbaar ministerie hoopt met een versnelde procedure te voorkomen dat hardnekkige spijbelaars in de criminaliteit te rechtkomen. Komt dat zo vaak voor? „Nee, hier in Leiden niet. Wij hebben sowieso maar een enkele hardnekkige spijbelaar per jaar. Maar ik kan mij wel voorstellen dat het niet in je voordeel werkt als je op 14- of 15-jarige leeftijd een halfjaar thuis zit te wachten op een oordeel van justitie. Het ri sico datje rottigheid gaat uithalen, is dan natuurlijk wel groter." Wat doet De Witte Poort voor spijbelaars? „Als leerlingen van school verzuimen, willen ze over het algemeen nog wel naar De Witte Poort. Wij bieden immers een andere om geving met meer aandacht, want de klassen zijn bij ons een stuk kleiner. Ook ligt de lat hier wat lager en is de druk op de leerlingen minder groot. Daarnaast hebben we hier een jeugdhulpverlener in huis. We kunnen hun problemen dus beter aanpakken. Samen met de leerling zoeken we naar een oplossing: terug naar de oude school, of verder met een nieuwe opleiding. Want bij ons blijven is geen optie. In De Witte Poort kun je namelijk geen examen doen." tekst: Marijn Kramp foto: archief UiT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, dinsdag 6 maart VOORSCHOTEN - Er is een groot geschil gerezen tussen de zaterdag en zondagafdeling van Randstad Sport, een van de oudste sportvereni gingen (ruim 600 leden) van Voorschoten. De leden van de zaterdagaf deling willen komen tot een volledig zelfstandige vereniging. Voetbal vereniging Randstad Sport droeg bij de oprichting de naam Rouwkoop. Rouwkoop was de neutrale en SVLV de r.k. voetbalvereniging. Kort na de Tweede Wereldoorlog wilde ook het christelijk deel van Voorschoten in eigen dorp op zaterdag voetballen. Na diverse pogingen werd onder dak gevonden bij de zondagvereniging Rouwkoop. Ruim 10 jaar gele den werd de naam veranderd in Randstad Sport. Uit het rapport van de zaterdagafdeling komt de algemene klacht naar voren dat deze afdeling zich nimmer goed heeft kunnen ontplooien, omdat de touwtjes altijd in handen bleven bij de zondagafdeling. De gedachtegang van de zondagafdeling staat hier lijnrecht tegenover: die meent dat de zaterdagleden alleen kwamen om te voetballen, alle an dere aktiviteiten moesten gedaan worden door de zondagleden. ANNO 1979, dinsdag 6 maart LEIDEN - De zesde klas van de Lucas van Leydenschool aan de Aal markt. Voor 4800 zesde-klassers van lagere scholen in de regio staat deze schoolweek helemaal in het teken van de 'Leidse Toets'. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 A8 Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's; 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-maiL abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV Is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u-dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Bezuinigingen, werkgelegenheidsplan of gewoon een één-tweetje tussen de toenmalige staatsse cretaris en oud-burgemeester van Den Helder en zijn opvolger? Wat de werkelijke reden ook was, het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf, MEOB, moest fuseren met twee andere marinediensten, weg uit Oegstgeest en verhuizen naar de kop van Noord-Holland. Het personeel moest mee. Maar Den Helder, dat klonk de Randstedelingen uit Oegstgeest en omgeving als het einde van de wereld. Stakingen, protestacties op het Binnenhof en ontslagen: rond het MEOB was het jarenlang onrustig. In 1996 viel het besluit, maar pas in 2000 ging de deur definitief dicht. Nu, vier jaar later, pendelen nog dagelijks tientallen marinemedewerkers vanuit Katwijk en Oegstgeest naar Den Helder. Som migen overnachten zelfs twee of drie keer per week op de marinebasis. Martien Straathof doet dat niet, hij was een van de eersten die verhuisde. Van Leiderdorp via Julianadorp naar Nieuwesluis: „Al werd ik miljonair, dan ging ik hier nog niet weg" In de achtertuin lopen twee paardjes. De poes snort op schoot en buiten is het pik donker. Geen lichtje te zien en - op de ronkende kat na - geen geluidje te horen. De rust is in Nieuwesluis, een dijkdorpje in de Wieringer- waard, op een dikke 20 kilo meter van Den Helder, alom aanwezig. „Heerlijk" zegt Martien Straathof uit de grond van zijn hart. Hij woont sinds december 1997 in de kop van Noord- Holland. Aanvankelijk min of meer gedwongen, vanwege de verhuizing van zijn werkgever, maar nu wil hij zijn stek in het West-Friese platteland voor geen goud meer kwijt. „Ik ben er alleen maar op vooruit ge gaan. Ik zat met twee kinde ren op een flatje driehoog in Leiderdorp. Voor minder geld kreeg ik een eengezinswoning in Julianadorp, waar de kin deren gewoon buiten konden spelen. Voor de kinderen was het geen probleem, die gin gen nog niet naar school. En mijn vrouw Daphne vond het ook goed - dat is natuurlijk onmisbaar als je er een succes van wilt maken." Straathof was de derde die ge bruik maakte van de verhuis- regeling van de marine. In de cember 1997 vertrok hij. Maar omdat de definitieve beslis sing over het MEOB maar op zich liet wachten, zat de gebo ren Valkenburger drie jaar lang in een bizarre situatie: hij moest pendelen tussen Den Helder en Oegstgeest. Dat viel hem zwaar. „Ik ging echt he lemaal kapot. Nu ben ik in twintig minuten op mijn werk. Als je heen en weer reist is je leven in tweeën gedeeld. Je bent 12,13 uur per dag van huis. Thuis kun je alleen het meest noodzakelijke doen. Je moet vroeg naar bed, want om vijf uur gaat de bus weer. Ik ging er bijna aan onder door, ik heb respect voor mensen die twintig jaar lang elke dag anderhalf uur naar hun werk rijden. Maar met opgroeiende kinderen zijn die drie uur per dag mij behoor lijk veel waard." Elke dag rijden er nog bussen uit de omgeving van Oegst geest naar Den Helder. Som mige collega's van Straathof werken vier dagen, tien uur per dag en overnachten op de marinebasis. „Wat ik daar van vind? Tja, alles is grijs. De kas ten, de bedden, de muren. Als je geen gezin hebt, dan kan dat wat makkelijker, mis schien." De rust aan het dijkje in Nieu wesluis staat in schril contrast met de emoties die tussen 1996 en 1998 het MEOB-ter- rein in de ban hielden. „Ik was erg pissig", zegt Martien Straathof. „Er was net een nieuw gebouw neergezet voor veel geld, er was net gereorga niseerd onder het motto 'dan staan we straks sterk'. Toch zijn we zonder geldige reden naar Den Helder verplaatst. Het was een een-tweetje tus sen oud-burgemeester Gme- lich Meijling en zijn opvolger in Den Helder. Daar zijn we nu nog steeds van overtuigd." De woede was zo groot dat veel MEOB'ers hun agressie op Den Helder projecteerden. Niemand wilde verhuizen naar 'het einde van de we reld'. „Ik werd voor gek ver klaard", zegt Straathof. Maar uiteindelijk bleken meer ma rinemensen aan hun werk bij het MEOB gehecht dan de lei ding dacht. „De verhuizing zou voor Den Helder 150 ba nen opleveren, hadden ze be- kaar hier meteen, de dec staat voor iedereen ope rekend. Maar op mijn afdeling zijn er maar twee van de der tig gestopt. De rest is toch ver huisd of pendelt tussen de Randstad en Den Helder. De onrust heeft zijn sporen nagelaten. „Een collega is er aan overleden, dat weet ik ze ker. Die had zo'n druk sociaal leven in Katwijk, dat hij de verhuizing naar Den Helder niet kon bolwerken. Hij heeft zich jarenlang zo drukge- maakt over de verplaatsing, dat hij een hartkwaal kreeg." Vooral de ouderen zijn in de buurt van Oegstgeest blijven wonen. Een aantal is overge stapt naar de vliegbasis Val kenburg. Maar die zitten nu weer in de problemen, met de aangekondigde sluiting van het vliegkamp. Straathof zit ondertussen goed, in de kop van Noord- Holland. „Mensen helpen el- heel natuurlijk. Je benti' jezelf, maar je leeft meej elkaar dan in de Randsk, Het einde van de wereli voor de familie Straathi1 „Ja, ik snap het wel eerf je, na Alkmaar rijd je de I der in en zie je niets mefc de Randstad zitten de V zieningen dichter op elf De keuze in winkels is F iets kleiner, maar voor (I of gereedschap rijd ik rie Schagen. Dat lijkt ver, n als ik van Leiderdorp n; binnenstad van Leiden», ben ik ook een half uurn derweg. De afstand is \\- ter, maar je rijdt zó door kan van hier naar Alkme den zonder één stoplicfr gen te komen. Het is to^ beetje een Randstad-bit om te denken dat je hify het einde van de werela Het is heel normaal dat- familie in de buurt van* maar om vinden ze het altijdi: hele rit." a Eric de Jager Martien Straathof. „We zijn zonder geldige reden naar Den Helder verplaatst. Het was een een-tweetje tussen oud-burgemeester Gmelich Meijling en zijn opvolgt Helder. Daar zijn we nu nog steeds van overtuigd." Foto: Peter van Aalst SCHRIJVENDE LEZERS Het is ronduit verbijste rend dat de leden van de Leidse gemeenteraad van mening zijn dat het CDA en de WD voor 1100 stemmers Valkenburg open willen houden. Het gaat aan hen zeker voorbij dat de minister van defen sie alleen om financiële re denen de verkennings vliegtuigen van de Konink lijke Marine van de hand wil doen. Het afschaffen van die vliegtuigen zal er toe lei den dat de veiligheid op zee - en indien noodzake lijk ook op het land - ver mindert. Nu de Koninklij ke Marine over steeds minder varende eenheden kan beschikken, is een vliegtuig een redelijk en goedkoop alternatief om primair toezicht te houden op zee. De Orions hebben bovendien al bewezen nuttig boven land te kun nen zijn. Blijkbaar vergeet de Ne derlandse samenleving dat de zorg voor de veiligheid van een kuststaat niet ein digt bij de laagwaterlijn. De uitkijken op de vuurto rens zijn al wegbezuinigd terwijl iedereen weet dat radar absoluut niet die uit kijk kan vervangen. In ge val van nood kan dit nood lottig voor zeevarenden zijn. Daarnaast is de dreiging van het terrorisme via schepen niet denkbeeldig en de Amerikaanse over heid neemt daarom nu reeds maatregelen. Op tv kan men regelmatig de uit werking van een autobom zien. De uitwerking van een exploderend schip zou juist Leiden zich moeten kunnen voorstellen. Juist nu, onder dreiging van het internationaal ter rorisme en de toenemende activiteiten van zeerovers, is het onbegrijpelijk, dat de minister van defensie de marinepatrouille wil af schaffen, een wapensys teem dat zich tevens laag in het geweldspectrum be vindt. Gelukkig zijn er Tweede- Kamerleden, die zich wel realiseren dat afschaffen van de marinevliegtuigen betekent: dat de veiligheid van de Nederlandse staat en haar zeelieden nog minder kan worden ge waarborgd. Het is buitengewoon zor gelijk voor het niveau van de Leidse gemeenteraad wanneer juist die - zijn ei gen historie vergetend - dit weigert zich te realise ren en naar de betrokken leden van de Tweede Ka mer ongefundeerde ver wijten maakt. Terecht constateerde het Leidsch Dagblad onlangs dat de discussie in de Ka mer over Marinevliegkamp Valkenburg een triomf is voor de regio, het gevolg van een enthousiaste lob by die de krant nauwgezet Maar er is een nieuw ele ment in het spel gekomen met het plan het vlieg kamp open te stellen voor commercieel gebruik. Mocht dit doorgaan - en een Kamermeerderheid lijkt er wel oren naar te hebben - dan zal dit naar mijn mening een beslis sing zijn die de leefbaar heid van de gehele regio rond het vliegveld ingrij pend zal veranderen. Wat het Leidsch Dagblad goed doet is het ventileren van meningen (voor- en tegenstanders aan het woord laten), maar wat ik node mis is de duiding van het nieuws. Dit onderwerp schreeuwt om een verta ling naar wat het voor in woners van de regio per soonlijk betekent als dit onzalige plan doorgaat. Laat eens een verslaggever naar Charleroi, Rome of Stansted gaan, waar de mensen onder een start baan wonen en dagelijks onder de ambities van lo kale bestuurders lijden. Net zoals straks in Valken burg, Katwijk en Oegst geest als er niet twee Ori ons per dag, maar ook de straalvliegtuigen opstijgen en landen. Praat eens met biologen, wat het voor Meyendel - een oase van rust in de drukke Randstad - bete kent als daar straks de Boeing 737's op enkele meters boven de grond overscheren. Dit gaat niet meer alleen over Vliegkamp open of Vliegkamp dicht. Dit gaat inmiddels over de leef baarheid van de regio. Fred Sengers, Leiden. NOORD WIJK, 18.45 UUR T oor mijn vrouw een Hansje Pansje Kevertje met spek en voor V een Elsje Fiederelsje", zegt een volwassen kerel zonder een sp van zijn gezicht te vertrekken. De serveerster knikt vriendelijk en s lomt tussen hollende kinderen door naar de keuken. In restaurant Langs Berg Dal serveren ze pannenkoeken met om wachte ingrediënten en hebben ze voor die creaties de meest bizar namen verzonnen. Schaapje Heb Je Witte Wol is een pannenkoek 1 shoarma, leert de kaart. En bij Jonas In De Wallevis wordt er zalm de koeken gelegd. Een Iene Miene Mutte (ananas, perzik en amare behoort ook tot de mogelijkheden. De zaak zit goed vol. Of zitten? Aan de meeste tafels zitten de oudei daartussen lopen de kinderen. Ze zijn op weg naar de glazen vitrin met speelgoed, of komen terug van de videohoek waar Disneys wo vertoond. „Kevin, hou daar eens mee op!", klinkt het bij de openh: De aangesprokene blijkt zijn zusje met een van de kleurpododen d hij van de serveerster heeft gekregen in de zij te prikken. Bij McDonald's hadden ze als eerste door dat je jong grut niet lokt eten, maar met een speeltje en dat trucje hebben ze bij Langs Berg Dal goed afgekeken. Op de kinderpannenkoeken geen shoarma, za of andere gekkigheid, maar een cadeau naar keuze uit het wisselen assortiment. „Ik neem zelf een Zagen Zagen Wiede Wiede Wagen, mijn kinderen een pannenkoek met een Barbie en een Bob de Bou wer", zegt een blonde vrouw. Op het zelfde moment komt een serv ster voorbij met een pannenkoek met daarop een knuffelhond. „Kevin, doe eens even normaal zeg!" De jonge gast die eerder zijn 2 pestte, blijkt nu één voor één de potloodpunten op hun sterkte te t ten. Dat valt nog tegen. Maar dan wordt de aandacht afgeleid als o| tafel ernaast een ijscoupe wordt geserveerd waarop een vuurwerkfi tein vonken en sterren de lucht in spuugt. Achter de bar wordt sne cd'tje opgezet: 'Lang zal die leven, lang zal die leven...' De hele zaak kijkt op en sommigen zingen en klappen vrolijk mee. Kevin weet inmiddels wat-ie wil hebben. Een pannenkoek met een speelgoedmotor. Zijn vader en moeder houden het vandaag beidei een Hannes Loopt Op Klompen. Paul de Vlieger Goed plan om de procedure te versnellen? „Ik vind een procedure die in totaal dertien weken in beslag neemt nog behoorlijk lang duren. Als de officier van justitie in actie komt, is het noodzakelijk dat hij snel en consequent handelt. Want die jon geren moeten snel weer op een goed spoor worden gezet. Maar met de nadruk op als, want voor mij is het strafrecht het laat ste redmiddel." Waarom? Wie niet ho ren wil moet maar voelen, toch? „Het doel is om die pubers weer naar school te krijgen. Dat krijg je niet voor elkaar met een werkstraf. Die voeren ze gewoon uit en dan zijn ze, als het tegenzit, weer terug bij af. Wat dat betreft zou ik ook graag zien dat die werkstraffen iets met het onderwijs te maken hebben. Misschien brengt dat ze dan nog op andere ge dachten." ms* •■abtejfe'

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14