LEIDE Brandweer zit te krap REGIO 'Het onrecht speelt zich af in Juinen' Basisschool sinds moord in de ban van conflict Reddingswerkers tevreden terug uit Marokko zaterdag 6 MAART 2004 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 waken gratis. NaamM V IU. Plaats Telefoon (i »m controle riabezoigingl^Xg\ Wij gaan zofgviASg om mei persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl Leidsch Dagblad TTTT door Silvan Schoonhoven leiden - De brandweer in Leiden heeft het veel te druk. Daardoor is het onmogelijk geworden alle taken goed uit te voeren. Aan oefenen komen de brandweer lieden niet toe en ook het onder houd van het materiaal komt in het gedrang. Ook is de mentali teit bij de brandweer veranderd. Dat blijkt uit een vergelijking tussen de Leidse dienst en die van Dordrecht en Haarlem, uit gevoerd door DWG Advies. Uit de vergelijking komt naar voren dat de uitrukdienst in Leiden kleiner is dan in de twee verge lijkbare steden. „Het is voor de repressieve dienst steeds moei lijker of eigenlijk onmogelijk om alle huidige taken op een professionele en verantwoorde wijze uit te voeren", staat te le zen in het rapport. „Er zit steeds minder rek in de organi satie en de kritische grenzen zijn bereikt." Alleen met steun van de gemeente zijn de pro blemen te verhelpen, denkt DWG Advies. Vooral het oefenen schiet er voor brandweerlieden in de uit rukdienst bij in. Het aantal uren dat ze moeten besteden aan training, wordt niet gehaald. Ook is er een achterstand in het onderhoud van de gebouwen. De tijd die brandweerlieden daaraan besteden, gaat weer ten koste van de kerntaken. Daar komt nog bij dat de 'men taliteit en discipline' zijn veran derd, signaleert het rapport. Medewerkers 'denken meer vanuit rechten dan vanuit plichten'. Waar brandweerlie den hun vak vroeger als roeping zagen, is het nu een gewone baan waarbij overwerk niet meer vanzelfsprekend is. Het rapport doet een aantal aanbevelingen. De brandweer moet terughoudender worden met het aannemen van taken die niet noodzakelijk zijn, zoals het schoonspuiten van wegdek. Het oefenen moet voor brand weerlieden weer een belangrijk deel van de dagbesteding te worden. Om onderhoudswerk uit handen te nemen aan de adembeschermings-appara- tuur, moet er een regionaal centrum komen waar het mate riaal voor meerdere korpsen wordt onderhouden. De gemeenteraad buigt zich dinsdag over het rapport Vertrouwenspersoon dient klacht in door Silvan Schoonhoven leiden - Vertrouwenspersoon Rosalie Jansen-Staphorst van de Eerste Leidse Schoolvereni ging (ELS) gaat een klacht in dienen tegen directeur Wilbert Streng. Door de klacht - bij de geschillencommissie voor het bijzonder onderwijs - dreigt een al drie jaar slepend conflict op de basisschool in de Lage Mors tot een uitbarsting te komen. De vertrouwenspersoon dient de klacht in omdat de directeur een bemiddelingspoging zou hebben gesaboteerd. De me diation door een extern bureau is daardoor kort geleden ge strand. De vertrouwenspersoon beschuldigt de directeur ook van handtastelijkheden en inti midatie. Dat blijkt uit een uitgelekte brief en uit de vertrouwelijke verslagen van verschillende be middelingsgesprekken, waar van een samenvatting door ou ders naar buiten is gebracht. Jansen, directeur Streng en schoolbestuurder Stellingsma willen geen commentaar geven op de kwestie. De ruzie op de ELS is ontstaan na de moord op docente Iefke Bakker, in juli 2000. Bakker werd met messteken om het le ven gebracht door haar ver slaafde vriend. De ouders van het slachtoffer wilden niet dat de schoolleiding bij de begrafe nis aanwezig zou zijn. Ook tus sen Bakker en Streng bestond namelijk een arbeidsconflict. Het schoolbestuur had haar enige tijd eerder te kennen ge geven dat ze een andere baan moest zoeken, hoewel ze ziek thuis zat. „Ze wilden binnen twee maanden van haar af", zegt haar moeder. „De school leiding heeft dat heel onelegant en akelig aangepakt. We waren er heel ongelukkig over. Daar om zeiden we hen voor de be grafenis: kom maar niet." Na een emotioneel verlopen rouwverwerkings-bijeenkomst op de school moest ook ver trouwenspersoon Jansen haar functie opgeven. Ze had in het conflict tussen Streng en Bak ker de zijde van laatstgenoem de gekozen. Streng voelde zich na de teambijeenkomst geg riefd door Jansen. Uit de verslaglegging van een onafhankelijk bemiddelingsbu reau blijkt dat de vertrouwens persoon officieel nooit te horen heeft gekregen wat de reden is van het advies zich terug te trekken. Ze zit al een tijd ziek thuis. Na vier gesprekken met het ex terne bureau leek het conflict opgelost. Een concept-brief voor de ouders lag al klaar. Daarin meldt de secretaris van de basisschool dat het terugtre den van Jansen is terug te voe ren op gebrek aan vertrouwen en een misverstand bij bestuur en directie. Het bestuur geeft toe dat er geen concrete feiten zijn die de beschuldiging on dersteunen. Daarom zijn haar excuses aangeboden. Jansen zou als vertrouwenspersoon worden gerehabiliteerd. De brief aan de ouders is echter nooit verstuurd en inmiddels is de bemiddelingspoging ge strand. Volgens ouders van de ELS is de onderhandeling vastgelopen door mededelingen van Streng aan het docententeam. Hij zou hebben bekendgemaakt dat hij een 'meer dan collegiale relatie' zou hebben gehad met de ver trouwenspersoon. Dat zou hij hebben gedaan terwijl de be middelingsgesprekken nog gaande waren. De gespreks partners hadden geheimhou ding beloofd voor de duur van de lijmpoging. (advertentie) k- ie| tr ie 5 |1- if <ker Bart at niet van es ingsom af I Lijkt het nou maar zo of wordt Leiden steeds vaker op de vingers getikt door de hoogste rechters van het land? Binnen korte tijd werd de gemeente een paar keer stevig de les gelezen. Eerst vernietigde de bestuursrechter de bouwvergunning voor het oude Brill-pand aan de Koppenhinksteeg en vervolgens veegde de Raad van State de vloer aan met de gemeente in geschillen met eetcafé Odessa en de Fabriek voor Diastatische Producten. Toeval, en zeker geen trend", meent Ben Olivier (58). De universitair docent bestuursrecht en ruimtelijke ordening aan de universiteit van Amsterdam is onafhankelijk voorzitter van de gemeentelijke commissie voor de Beroep- en Bezwaarschriften, waar klagers in eerste instantie terechtkomen. nt niet door ambtelijke heid dat Leiden zo gere dde orde wordt geroepen rechter? at lijkt zo omdat het nu bi keer achter elkaar is maar dit zijn echt in- !n. Ik ben ook jaren ter geweest van eenzelf- imissie in Leiderdorp en - nog voorzitter van de jssie voor beroep en be- ran de provincie Noord - d en als ik het aantal za- fgelijk dat onderuit gaat, fingt Leiden er echt niet if uit. De gemeente is ze- 't onzorgvuldiger gewor- p zaak rond het Brill- ras ook niet zo'n ernstige je beslissing om de igufergunning te verlenen is )difinietigd door de be- ansjechter, maar dat was !de Raad van State al be- jd tot een bouwstop voor iienstad en niet om een (vaar de klagers iets mee (ten." wo| Ch?/u de gemeente er on- \ok zelf ongenadig van 3'e Jz 'uw' commissie. In een jfmd de illegale bouw van jcterras op een kinderdag- [&e\aan het Utrechtse Jaag bar wat daar was ge was ook veel erger. Het r was zoekgeraakt bij de nte, die de bouwvergun- atwee weigeringen daar- derde keer toch had ld. Het leek in dit geval of falen de halve wereld tl en er waren afspraken inden die met de buur man waren gemaakt. Het ging me er niet eens om of die me neer nou gelijk had met zijn be zwaren tegen het dakterras, maar zo ga je niet met elkaar om. Je kunt de verwachtingen die je hebt gewekt niet zomaar wegpoetsen. En zeker niet om dat een dossier is zoekgeraakt. Ik dacht dat zoiets al lang niet meer voorkwam." En u zou dat toch moeten we ten, want u doet dit werk al aar- dig lang. „Vijfentwintig jaar. De commis sie in Leiden was de eerste die in Nederland werd opgericht, nadat dat in 1966 mogelijk was geworden en toen ik voorzitter werd was het nog een 'beslis'- commissie. Die belissingsbe- voegdheid is afgeschaft in de ja ren tachtig en dat is ook beter, want de verantwoordelijkheid moet bij het college blijven lig gen. Sindsdien geeft de com missie het college advies, maar dat is minder vrijblijvend dan het lijkt. Want dat advies moet wel serieus worden genomen en als het niet wordt opgevolgd, moet dat heel goed worden ge motiveerd. Als de adviezen ge regeld niet worden opgevolgd, mag je je als commissievoorzit ter trouwens wel afvragen of je op de goede plek zit. En daar zou je je ook druk over moeten maken als er veel beslissingen worden vernietigd door de rechter. Maar ik heb niet het gevoel dat ik dat moet doen. De afwijkingen van de adviezen die wij geven zijn op de vingers van een hand te tellen en momen teel zijn er wel wat vernietigin gen, maar daarbij gaat het echt om incidenten." Waar let u eigenlijk op bij de be handeling van beroep- en be zwaarschriften en hoe oordeel kundig is de commisie? „Het gaat mij om de zorgvul digheid in de besluitvorming en de helderheid en duidelijkheid voor betrokkenen. Aan het eind van de behandeling bij de com missie moeten partijen met el kaar uitgepraat zijn. Dat wil niet zeggen dat ze elkaar dan over tuigd hoeven te hebben, als maar wel volstrekt duidelijk is geworden wat de standpunten zijn. Daar toets ik zaken op, met de twee tot vier wisselende raadsleden die deel uitmaken van de commissie. Het is om meerdere redenen goed dat die raadsleden er bij zitten. Som mige zaken hebben niet alleen juridische, maar ook beleids matige kanten en op dat gebied is hun deskundigheid groter dan de mijne. Bovendien is het goed dat ze in de commissie worden geconfronteerd met de gevolgen van hun beleid." Wordt u het geklaag nooit moe? „Nee. Ik doceer het vak en ik vind besluitvormingsprocessen leuk. Ik verbaas me er wel eens over dat niet meer mensen sommige zaken gewoon als goede buren proberen te rege len, maar dat is een ander ver haal. Ik word er in elk geval nooit moe van en Leiden en ik kunnen aardig van elkaar profi teren. De gemeente van mijn juridische deskundigheid en ik van de praktijkvoorbeelden die - De gemeente Leiden e~ (1 dwangsom heffen van Iro per dag tegen Bakker 111de Haarlemmerstraat, id van State heeft een van de bakkerswinkel ten. Daarmee lijkt de 'een vijftien jaar slepend met de bovenbuurman lezen. Eerder kondigde fdkantoor, Bart Retail, al 1 de ffanchisezaak waar- jk uit de Haarlemmer- értrekt omdat het bedrijf tedures over hinderlijke ren zat is. Misschien "ikker Bart zich wel hele- t Leiden terug, blemen tussen de bak- jkel en de bovenbuur- intstonden eind jaren iAl in 1989 klaagden de iren over het lawaai i broodbakmachines. struikelblok is echter van gebakken brood, kaas, die uit de winkel naar de bovenliggende ngen. Volgens de bo- rman doet de bakkers- te weinig om het pla- isoleren en de bakgeu- zuigen. sfür (advertentie) STELLING I Met een ^ercieel vliegveld Valkenburg slechter af Geef uw mening Arjan Stam. René van der Kruk, Edwin Colpa en Roel Hoogenboom (vanaf links) van de Leidse brandweer waren vorige week bij de reddingswerkzaamheden na de aardbeving in Marokko. Foto: Mark Lamers door Eric-Jan Berendsen leiden - Er is een beetje mee smuilend over gesproken de af gelopen dagen. Over de inzet van de Nederlandse tak van US- AR (Urban Search And Rescue Team) na de aardbeving in Ma rokko. De ploeg zou ter plekke eigenlijk niets hebben kunnen uitrichten. Maar dat wordt door Arjan Stam, Roel Hoogenboom, Edwin Colpa en René van der Kruk van de Leidse brandweer met klem tegengesproken. Zij waren vorige week vier dagen in Marokko. „We hebben daar wel degelijk goed werk ge daan." Binnen 24 uur na de aardbe ving, vorige week dinsdag, stond de Leidse delegatie van USAR klaar om naar vliegveld Eindhoven af te reizen. Vanaf die plek was het complete team van ruim 40 mensen met een uitrusting van 11,5 ton met twee Hercules-vliegtuigen in vier uur in El Hoceima, aan de rand van het aardbevingsge- bied in het noorden Marokko. „Een groot gebied met her en der dorpjes, en we hadden wei nig meer informatie dan dat er een aardbeving was geweest", aldus commandant Stam. „We werden opgewacht door de Ne derlandse ambassadeur, heb ben met de hand het vliegtuig met vracht gelost en zijn naast het vliegveld ons tentenkamp gaan opzetten. Langzamerhand kregen we toen informatie door dat onze hulp eigenlijk niet meer nodig was. De Marokka nen en buitenlandse hulpploe gen die op de bonnefooi waren gekomen, waren ons voor ge weest. We hebben toen getwij feld: moeten we blijven of moe ten we terug? Maar het overbo dig zijn was een gerucht dat niemand kon bevestigen." De volgende dag is Stam met een collega op een crossmotor die in de uitrusting zit, de ber gen ingereden. „Om de boel te verkennen en te kijken waar het team kon worden ingezet. In het eerste dorpje werd ik al aangesproken door iemand die Nederlands sprak omdat hij hier had gewerkt. In sommige dorpjes staan verspreid 25 huis jes en de mensen weten heel goed wie er allemaal wonen. Al le overlevenden waren door de eigen dorpsgenoten al bevrijd en de doden waren geborgen en begraven." Toch weigert Stam van een mislukte missie te spreken. „In tegendeel, USAR is per 1 febru ari operationeel en dit was dus onze eerste inzet. Vorige week vrijdag is het team in groepjes het rampgebied ingegaan en heeft met eigen ogen kunnen aanschouwen wat de gevolgen van een aardbeving zijn. We zijn in dorpjes geweest met 100 inwoners van wie er 25 waren omgekomen. Als hier een ge bouw instort, is de constructie dusdanig dat er holtes ontstaan waarin naar overlevenden kan worden gezocht. De huisjes in de dorpjes van Marokko heb ben die constructie niet. Bij een aardbeving stort het dak naar beneden en de gevolgen kan ie dereen zelf bedenken." Stam heeft nog een reden waar om hij de missie geslaagd noemt. „We hebben hulp gebo den door het feit dat we er wa ren. De bevolking daar had het idee dat er aan hen werd ge dacht." Daarin krijgt hij bijval van zijn collega's. „De mensen ontvingen ons met open armen en waren dankbaar", aldus Col pa. Ook zegt Stam belangrijke informatie aan het Rode Kruis te hebben gegeven over de co ördinatie van de verdeling van voedsel en tenten. „En omdat het de eerste inzet was hebben we ook de procedures in de praktijk kunnen toetsen." En daarbij zijn wel dingen aan het licht gekomen die anders kunnen, heeft Stam gemerkt. „Zo hebben we de teamleden dinsdagavond rond half twaalf opgepiept terwijl wij uiteinde lijk op woensdagochtend om tien uur vanaf Eindhoven ver trokken. Stel dat zoiets de vol gende keer weer gebeurt, dan piepen we ze pas tegen vier uur 's ochtends op. Dan hebben ze in elk geval vier tot vijf uur slaap gehad." Slaap die in Ma rokko soms schaars bleek. „Omdat we naast het vliegveld sliepen dat constant in gebruik was, maar ook door de na schokken", aldus Stam. „Er was een teamlid dat na een naschok toch wel een uurtje heeft wak ker gelegen omdat hij het ge voel had in een gat in de aarde te vallen." Toen USAR afgelopen weekein de huiswaarts wilde keren, wachtte het nog een verrassing. „Het bleek dat de Marokkaanse koning op het vliegveld van El Hoceima was geland voor een bezoek aan het rampgebied", legt Stam uit. „Dat betekende dat zijn toestel daar stond en dat het vliegveld hermetisch was afgesloten. Er mocht nie mand in of uit. We zijn toen met een bus naar een vliegveld 150 kilometer verderop gereden en van daar uit teruggekomen naar Nederland." ik hier krijg. Ik haal hier en bij de provincie heel veel lesmate riaal vandaan en vrijwel alle tentamenvragen voor mijn stu denten. Die zaken laat ik altijd in het Juinen van Koot en Bie spelen. Alle onrecht speelt zich af bij burgemeester Van der Vaart en wethouder Hekking. In Leiden valt het met de klaagcul- tuur en de slordigheid best mee." tekst: Paul de Tombe foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13