sprinters SERVICE Winterse buien Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC 160 zaterdag 6 MAART 200, CD VAN DE DAG JOSS STONE Joss Stone The Soul Sessions Virgin/EMI 7243 5 97153 22 De verwachtingen voor het Nederlands concertdebuut dat de 16- jarige Engelse souldiva Joss Stone vanavond in Paradiso maakt, zijn zo hoog dat een minder talent eronder zou bezwijken. Is haar stem inderdaad zo moddervet 'zwart', sensueel en doorleefd als op haar twee maanden terug uitgebrachte debuutalbum? En waarom beperkte ze zich dan tot covers? De snapshots in het hoesje van Soul Sessions geven een antwoord op die laatste vraag. Zo trad soulveterane Betty 'Clean Up Woman' Wright tijdens de sessies in Amerikaanse studio's op als zangcoach en backing vocaliste. Roots-drummer Amir ?uestlove Thompson voerde een kolonne gastmusici aan waarmee de blondine uit Devon elke strijd aan kan. Op materiaal dat bekend is van Aretha Franklin All The King's Horses) of The Isley Bros For The Love Of You) kan elke beginnen de 'idol' uitglijden, maar met het juiste gevoel voor richting kan een echt talent uit de voeten. Toch blijft het wachten op een echt debuut. Dat Joss wat kan blijkt uit haar verongelijkte toontje in Feil In Love With A Boy (The White Stripes) BOEK VAN DE DAG AZAR NAFfSï /Xolita lezen in Teheran Genre: non-fictie Azar Nafisi Lolita lezen in Teheran uitg. Arena Prijs: €21,50 Bij de recente verkiezingen in Iran hebben de conservatieven nog eens laten blijken wie in het land aan de touwtjes trekt. Hoe libe raal er in de stegen van Teheran ook mag worden gedacht, op daadwerkelijke politieke invloed hoeven de hervormingsgezinden niet te rekenen. Jammer, ook voor de zeven jonge vrouwen die het. alomgeprezen boek Lolita lezen in Teheran bevolken. Ze zijn te gast bij de geheime colleges van Azar Nafisi, docent Engelse litera tuur aan de universiteit van Teheran. Vrijmoedig spreken ze bij Nasifi thuis - op de universiteit is zoiets ondenkbaar - over The Great Gatsby, Pride and Prejudice en Lolita. Voor de studentes gaat een wereld open. Jaren later, de docente is inmiddels verhuisd naar de VS, schrijft een van de deelnemers: 'Er is nauwelijks iets veranderd in de eeuwige: eenvormigheid van ons dagelijks leven. Maai' ergens anders ben ik wel veranderd. Elke ochtend, wanneer ik met het opgaan van de sleurse zon ontwaak en voor de spiegel mijn sluier omdoe om de deur uit te gaan en deel te worden van wat men de werkelijkheid noemt, weet ik ook van een ander 'ik' dat naakt is geworden op de bladzijden van een boek.' KOKKERELLEN Slowaakse stoofpot Hoofdgerecht voor 4 personen De Slowaakse keuken is wat boerser dan die van de Tsjechen. Slowakije is het land van de stoofpotten en daarvan onder scheidt men er vele tientallen. Vooral die met wild, gevogelte en paddestoelen zijn er bijzonder geliefd. Ingrediënten 750 gram doorregen run derlappen; zout; zwarte peper uit de molen; 50 gram boter; 2 eetl. (zonnebloem) olie; 4 grote in smalle part jes gesneden uien; 4 teentjes fijngehakte knoflook; 1 middel grote groene kool; 2,5 dl zure room; 750 gram aardappe len. Bereiding Maak het vlees droog met keuken papier. Snijd het in grove dobbelstenen. Bestrooi ze met wat zout en peper. Verhit wat boter en olie in een (ijzeren) braad- of stoof- pan met dikke bodem. Wacht tot het schuim van de boter grotendeels is weg getrokken. Bak, onder regelma tig omscheppen, boven een matig afgestelde warmtebron, het vlees aan alle kanten goud bruin. Neem het daarna even uit de pan en houd het warm. Fruit in de resterende olie en boter de uien zolang tot ze be ginnen te kleuren. Schep de knoflook erdoor en voeg het vlees weer toe. Schenk er 1/2 li ter kokend water bij. Temper de warmtebron. Laat alles, met het deksel op de pan ca. 2 1/2 uur zachtjes stoven. Haal intussen de bladeren van de groene kool los en leg ze 5 minuten in ruim kokend water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de bladeren uitleldcen. Verwijder daarna de dikste nerven en snijd ze in lan ge smalle repen. Leg de groene kool na de aangegeven stooftijd bo venop het gerecht en laat alles dan nog 30 minuten zachtjes, mat het deksel op de pan, stoven. Schep hierna de kool door het gerecht. Neem het dek sel van de pan en laat alles dan nog zolang zachtjes koken tot door het indampen vrijwel al het vocht uit de pan is verdwenen. Schenk de zure room over het gerecht en laat alles dan nog 6-8 minu ten zachtjes sudderen. Voeg zout en/of peper naar smaak toe. Zet de aardappelen op met een bodempje kokend water waaraan wat zout is toegevoegd. Kook de aardappelen in ca. 20 minuten gaar. Laat ze na het afgieten even droog stomen. Presentatie Verdeel de aardappelen over voorverwarmde borden. Schep het gerecht met vlees, uien, groene kool en room boven op de aardappelen. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A28 tussen Zwolle en Knooppunt Lankhorst en A50 tussen knooppunt Beekbergen en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de Al 2 bij Waddinxveen en A27 bij Giessenlanden. Zaterdag: A2 bij Beek en A27 bij Werkendam. Zondag: A9 bij Velsen. HET WEER door Jan Visser Miljarden kleine plantjes en diertjes zweven in de zeeën. De verzamelnaam voor deze minuscule klei ne flora en fauna is plankton, afgeleid van het Griek se woord plagktos hetgeen zwervend of dwalend be tekent. Onder het dierlijke plankton, dat uit vele vor men bestaat, treffen we de roeipootkreeften aan die een geliefd voedsel zijn voor de larven van de kabel jauw. Ook de jonge kabeljauwtjes lusten er wel pap van. Een internationaal gezelschap van marinebiolo gen beschreef enkele maanden geleden in een brief aan het wetenschappelijke blad Nature dat er een duidelijk verband is tussen de temperatuur van het water van de Noordzee en het voorkomen van roeip- ootkreeftjes. Bij het stijgen van de temperatuur is er sprake van een daling van een totale gewicht aan dierlijk plankton. Het voedselaanbod voor larven van de kabeljauw en éénjarige kabeljauwtjes is hal- verwege de jaren tachtig sterk afgenomen en mede f daardoor is de stand van de kabeljauw in de Noord zee gekelderd. Ook de temperatuur van het zeewater j zelf is ongunstig voor het voortbestaan van jonge ka beljauwtjes in de Noordzee. De hogere temperatuur j van het zeewater kost deze vissoort meer energie (meer voedsel nodig dus) en juist vanwege het rela- tief warme zeewater zijn er minder roeipootkreeftjesJ Een neerslaggebied, dat deel uitmaakt van een hoogtestoring op weg van Nederland naar Duits land, trekt vanochtend naar het zuidoosten weg. Ge- durende het grootste deel van vandaag blijft het dan t ook droog al kan er later wel een enkele winterse bui vallen. De temperatuur komt uit op een graad of 6. j Morgen veroorzaakt een volgende zwakke hoog testoring, die zich over de Noordzee naar het zuiden verplaatst, voor enkele winterse buien. Er is ook wat j zon en het wordt een graad of 7 bij een zwakke tot matige westnoordwestenwind. Na het weekeinde dankzij hogedruk droog weer met geleidelijk meer zon maar vooral halverwege koude, vorstige nach ten. De wind gaat uit het noordoosten waaien. j Neerslagkans Neerslag-mm I SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Oostenrijk week 10 v -S <f A dal berg V Brixen im Thale 110 40 Saalbach-Hintergl. 130 90 Fugen/Hochfugen 190 115 Solden 330 140 Gaitur 180 110 St. Anton 420 80 Grossari 220 85 St Johann 135 80 Verwachting voor morgen Kaprun 330 207 Tux 245 50 Kitzbuhel 129 40 Weissensee 100 30 Lech 240 120 Westendorf 130 45 ST RIPS PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck HOERA WAAKPER'IMS Of MET 46 ME/O VERWIJT ONS VooR/U- eeyo SEBREK AAN coL-uecTieve A/MPiTie. (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. Versvoet; 7. moeilijk breekbaar; 8. opsmuk; 10. berg; 12. nieuw; 13. boomloze vlakte in Zuid-Amerika; 16. figu) van Shakespeare; 18. melkklier; 20. lof; 21. zuurstofmodii tie; 23. azijn; 26. achteraf; 28. sprookjesfiguur; 30. Japans gordel; 32. uitroep van afkeuring; 34. Oudiers alfabet; 35. breken. Verticaal: 1. Vis; 2. soort leer; 3. tandeloos zoogdier; 4. boom; 5. wo tijn in het Midden-Oosten; 6. Trans-Europa-express; 7. Ch gewicht; 9. deel van een schip; 11frequentiemodulatie; 14. strijdperk; 15. aardappelgerecht; 17. etc.; 19. bijbelse 21. niet klaar; 22. smeren; 24. saai persoon; 25. steilte; 27 zake (afk.); 29. haarkrul; 31. kerkelijke straf; 33. dierenge 34. operatiekamer. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 4. Close-up; 5. kerkvorst; 8. Job; 9. hoos; 10. volume. Verticaal: 1. Schepje; 2. jokkebrok; 3. vuur; 6. onheus; 7. stoken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12