VN: Meisjes vechten mee in 55 landen BUITENLAND Campagne Bush begint met fikse rel Sabine omhelsde Dutroux na haar bevrijding Amerikaanse justitie wil ex-bisschop vervolgen Volksparlement bijeen in Peking Erfgoed in vlammen Vruchteloze speurtocht naar bommen bij spoor Soldaten schieten jongen van 14 dood in Gaza Dutroux beving 629 levens De aardbeving in het Isten van Marokko otaal aan 629 mensen 1 gekost. Dat heeft de ranse regering bekend- Y Er vielen 926 gewon- I wie er nog 101 in het □is liggen. De aardbe- 5 24 februari, die een itide had van 6,5, ver- c i2.539 huizen en maakte wiensen dakloos. >rzoek naar Iten Aristide - Zuid-Afrika heeft digesloten bij de landen onderzoek eisen naar eiden van de Haïtiaanse )tit Aristide. Pretoria wil 3 Aristide onder Ameri- -Jruk moest opstappen. Caribische statenge- Jiap Caricom wil een onderzoek. De VS de aantijgingen tegen. koopt Turks °r met wapens em - Israël koopt in de wie twintig jaar jaarlijks t iiljoen kubieke meter irtn Turkije en mag hier- met wapens Over de deal is meer jaar onderhandeld, wordt het water epen vervoerd, of in drijvende kunststof- ers versleept. Dat gaat rdatting tientallen mil- ieburo's per jaar kosten, njs een van de weinige 1 In het Midden-Oosten ter in overvloed. 1 Burundi weer op ura - Gevechten tussen /fese soldaten en rebellen de afgelopen weken ten ..ran de hoofdstad Bu- ra meer dan tienduizend op de vlucht doen "1 een onbekend aantal Sers gemaakt. Het Na- feevrijdingsleger (FNL) rebellengroep die heeft gesloten .regering. De burgeroor- uWundi heeft sinds 1993 3.000 levens gekost. jo-huwelijk in Brazilië no - In de Zuid-Brazili- !aat Rio Grande do Sul homo's sinds gisteren lar trouwen. De verbin- eft homostellen uitge rechten bij erfenissen, Xpogdij, verzekerings- en pensioenen. abuit bij jjval in Japan Bij een overval op een kl in de Japanse hoofd- iddo hebben twee daders lö miljard yen (ruim 25 ril euro) aan juwelen buit |t. Zij gingen er vandoor iflr juwelen waaronder halsketting van a<d yen (22 miljoen euro). oord Cyprus ver weg tnj vj- Een akkoord over de t.|ing van Cyprus vóór 1 ofust op fantasie. Dat zei ess-Cypriotische leider eènktash gisteren in An- er op 1 mei geen ak- over de hereniging, zal Grieks-Cypriotische e<n het eiland toetreden eiuropese Unie. Volgens ctn van VN-chef Kofi An- lejgt Cyprus twee deelsta- oar Zwitsers model. De j dien voorzien er ook in nTurks-Cyprioten gebied iro. inleveren, r volkstelling jriname h( nARiBO - In juli en augus- irfdt in Suriname opnieuw sremene volks- en wo- wling gehouden. De resul- dan de vorige volkstelling, geleden, zijn groten- gegaan bij een uin het kantoor van het Bureau voor de Sta- e tABS) in augustus vorig was toen al duidelijk id' aantal inwoners van Su- 1 v rond de 494.000 ligt. De ativolks- en woningtelling rel 1980 gehouden. PL bï vernietigt ni) bommen vj Libië heeft de afgelo- sigen 3300 bommen voor cliche ladingen vernietigd, aas de VN is dit de eerste bi» weg naar een vernieti- odn alle chemische wa- erPor Libië. Eind vorig jaar djde de Libische leider nfi ineens aan dat zijn ;iole plannen voor het ver- g van nucleaire-, chemi- vai biologische wapens eriken. Hij deed dat na bij- itéjaar van geheime onder- lingen met de Britten en tanen. vrijdag 5 maart 2004 Bomexperts rukken uit voor vibrator bregenz/anp-dpa - Gealar meerd door een verdacht gezoem uit de kofferbak van een auto op een par king langs de snelweg, heb ben Oostenrijkse politie agenten gisteren de hulp ingeroepen van explosie- venexperts. Zij dachten aan een bom, maar de boos doener bleek een ingescha kelde vibrator. De brom mende koffer bevatte geen explosief materiaal, anders dan een flinke hoeveelheid pornoblaadjes en andere spannende speeltjes, zo meldde het Oostenrijkse persbureau APA. door onze correspondent Ans Bouwmans washington/gpd - Verschillende nabe staanden en overlevenden van de terreur- aanval op 11 september zijn woedend over de reclamefilmpjes voor de herverkiezing van George Bush die sinds gisteren in de VS worden uitgezonden. In de reclamefilmpjes zijn beelden te zien van het vernielde WTC in New York. Het is 'smakeloos', aldus een vertegenwoordiger van 11 september-fami- liegroepen om deze tragedie te gebruiken voor politieke doeleinden. Volgens Bush-adviseur Karen Hughes zijn de commercials heel stijlvol gemaakt, en heeft de terreuraanval grote invloed gehad op het leiderschap van de Amerikaanse president en op diens beleid. Je kunt niet om 11 september heen, aldus Hughes die gisteren in een uitzending van de Ameri kaanse zender ABC het gebruik van de beelden verdedigde. „Vanwege die dag voeren we nu oorlog tegen terreur", aldus Hughes. Ook de campagnemanager van Bush noemde het gebruik van 11 septem ber „volkomen fair". In een reclame is de Amerikaanse vlag te zien met op de achtergrond de ruïnes van het wereldhandelsgebouw. In een ander filmpje zijn ongeveer dezelfde beelden te zien en wordt ook nog een slachtoffer weg gedragen door brandweermannen. De filmpjes zijn afschuwelijk, hypocriet en walgelijk, meent voorzitter Schaitberger van de Internationale Associatie van Brandweermannen (en sympathisant van Bush' Democratische concurrent John Ker ry) op de campagne. Hij is vooral getergd omdat de regering-Bush minder geld heeft uitgetrokken voor hulpverleners. Het Ker- ry-kamp noemde het gebruik van de 11 september beelden verbazingwekkend. Kritische familieleden die werden geïnter viewd zeiden er „ziek" van te zijn, en het gebruik van de beelden „beledigend" te vinden. Verschillende mensen zeiden zich met name te ergeren over het feit dat presi dent Bush niet volop wil meewerken aan het onderzoek van de 11-septembercom- missie, terwijl hij het drama wel gebruikt voor zijn herverkiezingscampagne. In totaal gingen gisteren drie reclames in première. Eentje in twee uitvoeringen: een Engels- en een Spaanstalige. Het herverkie zingscomité van Bush is van plan deze week 5 miljoen dollar te spenderen aan uit zending van de filmpjes in 17 a 18 Ameri kaanse staten. Ze zijn vooral bedoeld om Bush neer te zetten als een standvastig lei der in moeilijke tijden (qua economie en veiligheid) en met een positieve kijk op de toekomst. In het langste filmpje - van 60 se conden - wordt Bush vergezeld van zijn vrouw Laura, en looft hij het optimistische karakter van het Amerikaanse volk. Wereldwijd 300.000 kindsoldaten new york/ap - Meisjes maken sinds 1990 deel uit van de strijd krachten in 55 landen en hebben sindsdien deelgenomen aan ge wapende conflicten in 38 landen verspreid over de hele wereld. Dat is veel meer dan altijd werd aangenomen. Dat staat in een rapport van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Unicef schat dat er wereldwijd zo'n driehonderdduizend kind soldaten zijn. „Op basis van ons werk valt te concluderen dat eenderde van hen uit meis jes bestaat en in sommige ge vallen zelfs de helft", zei Dyan Mazurana, een van de onder zoekers. De meisjes komen volgens het rapport om uiteenlopende re denen in legers terecht. Soms worden ze gerekruteerd, soms ontvoerd. Soms voldoen ze ge woon hun dienstplicht, zoeken ze bescherming, vormen ze een 'betaling' van belasting, hebben ze geld nodig of proberen ze hun toekomstperspectief te ver beteren. Het rapport stelt overi gens dat de meisjes zich zelden vrijwillig bij een leger aanslui ten. De rol die meisjes spelen bin nen een leger blijkt ook breder dan gedacht. Ze zijn niet zoals vaak wordt aangenomen enkel 'seksslavinnen' of 'volgers' van een beweging of een eenheid. Meisjes worden ook ingezet als soldaten in de strijd, militaire trainers, dwangarbeidsters, spi onnen, ordonansen, koks, die ven, zelfmoordterroristen en mijnopruimers, aldus het rap port. Het Verzetsleger van de Heer, dat vecht in Noord-Uganda, traint volgens Unicef alle meis jes voor gevechtshandelingen. Van de meisjes wordt verwacht dat ze altijd meevechten, ook als ze zwanger zijn of een kind op hun rug meedragen, aldus Mazurana. Volgens de studie namen meis jes de afgelopen dertien jaar ac tief deel aan de gewapende strijd in 34 landen. Unicef wijst er in het rapport op dat omdat de rol van meisjes in oorlogen zo wordt onderschat er ook veel minder nazorg aan deze groep kindsoldaten wordt besteed. Zo zouden ze bijna nooit in ontwa- penings-, demobilisatie- en reïntegratieprogramma's wor den opgenomen. Daardoor hebben de meisjes, die vaak door verkrachting als moedër terugkeren uit een oorlog, grote problemen om te reïntegreren in de gemeenschap waar zij vandaan komen. „En er wordt niets gedaan om hen te hel pen", zei Mazurana. springfield/ ap - De gepensio neerde bisschop van Spring field, Thomas Dupré, die ver dacht wordt van het aanranden van twee misdienaars in de ja ren '70 toen hij een parochie priester was, hangt vervolging wegens seksueel misbruik bo ven het hoofd. Dat heeft de openbaar aanklager gisteren bekendgemaakt. Dupré zou de eerste bisschop worden die wordt aangeklaagd sinds het seksschandaal twee jaar gele den losbarstte binnen de Ame rikaanse rooms-katholieke kerk. Er is al een tiental andere on derzoeken geweest waarbij bis schoppen betrokken waren. Vier bisschoppen hebben ont slag genomen nadat zij van sek sueel misbruik werden beschul- digd. De 70-jarige Dupré legde zijn ambt neer op 11 februari, naar eigen zeggen uit gezondheids overwegingen. Een dag ervoor had de krant The Republican hem geconfronteerd met de aantijgingen uit het verleden. Sindsdien verblijft hij in het St. Luke-instituut, een katholieke psychiatrische privé-kliniek in Maryland waar het aartsbisdom van Boston veel priesters naar toe stuurde nadat zij waren be schuldigd van seksueel mis bruik. Peking - In de Chinese hoofdstad Beijing is vandaag de jaarlijkse vergadering van het parlement begon nen. De komende tien dagen moeten de volksvertegenwoordigers zich uitspreken over ondermeer een grondwetswijziging die privé-eigendom toestaat. Dat is bedoeld om de economie een impuls te geven: eigendommen kunnen als onderpand dienen, waardoor leningen worden gesloten en er meer wordt ge ïnvesteerd. Tot nu toe kende China alleen „gezamenlijke eigendommen". Premier Wen Jiabao opende het congres met een bijna twee uur durende toespraak. De armoede op het platteland moet worden aan gepakt, de economische groei gestimuleerd en de strijdkrachten gemoderniseerd, verklaarde hij. Foto: Reuters IJsmuur verplettert Russisch poolstation moskou/gpd - Een Russisch onderzoeksstation op een drijvende ijsschots bij de noordpool is bij na geheel verpletterd door kruiend ijs. De twaalf onderzoekers van 'station 32' hebben de ramp vooralsnog overleefd. Rusland wil de weten schappers vandaag evacueren, maar de situatie wordt als zeer kritisch omschreven. Expeditielei der Vladimir Kosjelev meldde per satelliettele foon dat een tien meter hoge muur van kruiend ijs bijna het hele station vernietigde. In een half uur tijd was 90 procent van de accommodatie verdwenen. „Zoiets hebben we nog nooit ge- athene - Het wereldberoemde ruim 800 jaar oude Servisch-ortho- doxe klooster op de berg Athos in Griekenland staat in brand. De brand, die gisternacht uitbrak, is heel moeilijk onder controle te krij gen. De 25 monniken hebben het Helandariou-klooster moeten ver laten en er is volgens de Griekse radio inmiddels al „onschatbare schade" aangericht door de vlammen. De bluswerkzaamheden wor den bemoeilijkt door de slechte toegankelijkheid van het klooster complex dat in 1998 door de Unesco op de werelderfgoedlijst is ge plaatst. Foto: AP Koning Uganda wil miljarden kampala/anp-dpa - Een Ugandese koning eist een schadeloos stelling van anderhalf biljoen euro (1500 miljard euro) voor de Britse koloniale wandaden in zijn koninkrijk aan het einde van de 19ste eeuw. Koning Solomon Gafabusa Iguru van het Ugan dese koninkrijk Bunyoro beschuldigt de Britten van volkeren moord. De koning dient volgens zijn woordvoerder een klacht in tegen koningin Elizabeth en de Britse regering bij het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag, omdat de Britten tijdens het militaire bewind van 1984 tot 1900 twee miljoen inwoners van Bunyoro zouden hebben afgeslacht. Bovendien zouden de koloniale militairen bezittingen, vee en oogst hebben geplun derd. De Britten bleven na de bezetting tot 1962 als koloniale macht in Uganda. „We klagen werkelijk de koningin van Enge land en de Britse regering aan voor gepleegde wreedheden en de genocide die is uitgevoerd tijdens de invasie van Bunyoro Ki- tara. Onze grootvaders deden dat niet omdat ze ontmenselijkt waren, hun glorie en trots kwijt waren", aldus de woordvoerder van de koning. De Britse Commissie in Kampala bevestigt dat ze een afschrift van de klacht heeft ontvangen, maar wil nog geen commentaar geven. parijs/anp-dpa-afp - De zoek tocht naar explosieven door on geveer 10.000 werknemers van de Franse nationale spoorweg maatschappij SNCF heeft giste ren niets opgeleverd. Een onbe kende groep met de naam AZF had verklaard explosieven met een tijdsontsteking op tien plaatsen te hebben geplaatst. De groep, mogelijk vernoemd naar de chemische fabriek AZF die twee jaar geleden in Tou louse ontplofte, eiste vier mil joen euro en een miljoen dollar van de Franse staat. Rond het middaguur was de zoekactie langs de 32.000 kilo meter spoorrails ten einde. Er zijn geen explosieven gevon den. De autoriteiten hebben echter wel toegegeven dat het mogelijk is dat zij een goed ver stopte bom over het hoofd heb ben gezien. De treinen reden gisteren in heel het land ge woon volgens de dienstrege- ling. De Franse regering neemt de dreiging serieus, zeker sinds de spoorwegen op 21 februari op baanvak Parijs-Toulouse bij Li moges daadwerkelijk explosief materiaal aantroffen. Dat ge beurde op aanwijzingen van de afpersers. zien", zei Kosjelev tegen de Russische staatstele visie. De wetenschappers zitten nu op elkaar ge pakt in de twee hutjes die nog overeind staan. Pogingen om proviand en warme kleren te drop pen, zijn mislukt door de sterke wind. Het drij vende 'station-32' doet sinds mei 2003 onderzoek naar de gevolgen van de klimaatverandering op de noordpool. Eerder dit jaar brak de start- en landingsbaan voor vliegtuigen bij het station af. Station 32 heeft inmiddels 2750 kilometqr afge legd en bevindt zich op zo'n 700 kilometer van Spitsbergen. gaza-stad/ap - Het Israëlische leger heeft gisteren bij een inval in Rafah in de Gazastrook een 14-jarige Palestijn gedood, hui zen platgewalst en het waterlei ding- en elektriciteitsnet be schadigd. Dat hebben de Pales- tijnen gemeld. Het leger zei de inval te hebben uitgevoerd om tunnels te ver nietigen die worden gebruikt om wapens uit Egypte naar de Gazastrook te smokkelen. Rafah ligt aan de grens met Egypte. Volgens bronnen bij het leger werden Israëlische soldaten in Rafah beschoten en met hand granaten bestookt. Er raakten geen soldaten gewond. Het zie kenhuis in Rafah meldde negen gewonde Palestijnen te hebben behandeld. De 14-jarige jongen werd gedood toen soldaten schoten afvuurden bij een school. Het slachtoffer werd in de borst getroffen. In Rafah kwam gisteren ook een lid van het Volksverzetscomité om het leven toen in zijn huis een bom die hij bezig was in el kaar te zetten voortijdig explo deerde. Zeven van zijn familie leden raakten gewond, aldus de autoriteiten in Rafah. Een Israëliër heeft volgens de politie bekend dat hij in de af gelopen drie jaar 'uit haat tegen Arabieren' bomaanslagen heeft gepleegd in de Noord-Israëli sche stad Haifa. De 22-jarige Eliran Golan liet in totaal negen bommen ontplof fen, onder andere bij een mos kee en onder de auto van het Arabische Knesset-lid Issam Makhoul. Bij de aanslagen raakten drie personen gewond. Kindermoordenaar maakte slachtoffertjes wijs dat hij hen beschermde Dutroux' advocaat Baudewijn gebaart tijdens de zitting in Aarlen. In de glazen kooi achter hem rechts de hoofdverdachte die zijn gezicht verborgen houdt achter een stuk papier. Links in de kooi staat Dutroux' ex-vrouw en medeplichtige Michelle Martin. Foto: AP door onze correspondent Pascale Thewissen aarlen - Mare Dutroux maakte zijn slachtoffertjes wijs dat hij hen beschermde. Hij voerde een toneelstuk op, vertelde hen dat zijn 'baas' hen wilde ver moorden omdat hun ouders weigerden losgeld te betalen en dat hij de enige was die om hen gaf. Dat ging zelfs zo ver dat Sa bine Dardenne, die op het mo ment van haar ontvoering twaalf jaar was, Dutroux bij haar bevrijding, na 80 dagen gevangenschap en seksueel misbruik, om de hals vloog. „Ze omhelsde hem en bedankte hem", vertelde onderzoeks rechter Jean-Marc Connerotte gisteren in de Aarlense recht bank. Connerotte was de man die op 13 augustus 1996 Mare Dutroux liet oppakken in verband met de verdwijning van Laetitia Del- hez, vier dagen eerder. In een Proces kooi onder zijn huis in Marcin- elle trof de politie ook Sabine Dardenne aan, die op 28 mei in Kain (bij Doornik) was ont voerd. Zij was sindsdien door Dutroux vastgehouden en mis bruikt. Al snel bleek dat ook de achtjarige Luikse vriendinnetjes Julie en Mélissa en de Hasseltse tieners An en Eefje door Dutroux waren gekidnapt. Hun lichamen werden enkele dagen later opgegraven in Sars-la- Buissière en Jumet. De zaak heeft een enorme im pact gehad op het leven van onderzoeksrechter Connerotte die aan de basis stond van de ontknoping van de gruwelijke affaire, zo bleek tijdens de vier de dag van het proces tegen Dutroux en zijn trawanten. Toen de advocaat van verdach te Michel Lelièvre hem vroeg naar de speciale veiligheids maatregelen die destijds voor hem en procureur (officier van justitie) Michel Bourlet werden getroffen, werd het Connerotte te veel. Ze werden vervoerd in een gepantserde auto na ge ruchten over een aanslag. „Dat was een primeur in België. Vol gens mij was zoiets nog nooit eerder gebeurd. De invloed op mijn professionele en mijn pri- vé-leven was groot." De onder zoeksrechter hapte vervolgens naar adem en had moeite zijn emoties in bedwang te houden. Daarop besloot rechter Stepha- ne Goux de zitting enige tijd te schorsen. Connerotte wordt door veel mensen gezien als een held. Hij was de eerste die Dutroux in verband bracht met de ontvoe ringen van jonge meisjes. De speurders die hem voorgingen bleken een zootje van hun werk te hebben gemaakt. Connerotte werd met de zaak belast toen in augustus 1996 de 14-jarige Lae titia Delhez verdween. Via ge tuigen die een deel van een nummerbord van een auto hadden onthouden, kwam hij Dutroux op het spoor. „Ik had meteen in de gaten dat het hier om een bijzonder gevaarlijk ie mand ging. We wisten dat we snel moesten reageren, we vreesden voor Laetitia's leven." Connerotte was ook degene die de nu ook terechtstaande Mi chel Nihoul in verband bracht met de ontvoeringen. „Zijn ver klaringen barstten van de te genstrijdigheden en hiaten. Hij speelde een kat- en muisspel met zijn ondervragers", zei Connerotte. De onderzoeks rechter refereerde aan de eerste verhoren waarin Dutroux ver klaarde dat hij op de dag van de ontvoering van Laetitia bij Ni houl in Brussel was. Connerotte was duidelijk nog verward. Zo gooide hij tot er gernis van de rechtbankvoorzit ter geregeld Nihoul en Dutroux door elkaar. „Het is allemaal ook al erg lang gleden", ver zuchtte Connerotte, die op 14 oktober 1996 door justitie van de zaak werd afgehaald nadat hij een bord spaghetti had ge geten met Laetitia tijdens een etentje om hem te bedanken. Volgens Dutroux' toenmalige advocaat mr. Pierre kon de on derzoeksrechter daardoor niet meer onpartijdig blijven in de hele zaak. Dit zogeheten spaghetti-arrest leidde in België tot spontane stakingen en bezittingsacties door scholieren. Vandaag is een rustdag in Aar len. Het proces-Dutroux gaat maandag verder met het ver hoor van Connerottes opvolger, onderzoeksrechter Jacques Langlois.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7