Betaalmoraal verslechtert snel ECONOMIE Europa worstelt met betaling 'slaapdiensten' 'Sportkledingfabrikanten slechte werkgevers' Zalm verwacht snel! privatisering Schiph 'Werklozen ontevredc over bemiddeling CV\ Caféhouder voor bier naar super De blik naar het oosterf Overleg CAO bij supers gestaakt den haag - Het overleg over een nieuwe CAO over de super markten is voorlopig stilgelegd. De werkgevers wilden de oude CAO ongewijzigd nog een jaar laten doorlopen; de vakbonden vinden dat afspraken moeten worden gemaakt over de toene mende druk op werknemers. Pas in mei praten de partijen verder. Sinds de prijzenoorlog komen bij de bonden veel klachten binnen. Personeel wordt gedwongen bepaalde da gen vrij te nemen en soms wor den winkels soms volledig ge rund door scholieren. Fortis schrapt banen bij grens utrecht - Bankverzekeraar For ds schrapt ongeveer zestig van de ruim negentig banen bij fili alen in de grensstreek. Het fi nanciële concern is voorne mens om vier van de zes gespe cialiseerde grenskantoren begin volgend jaar te sluiten, omdat het voor Belgen en Duitsers vanaf 2005 fiscaal minder aan trekkelijk wordt geld in Neder land weg te zetten. Parmalat krijgt lening van banken milaan - Het noodlijdende Ita liaanse zuivelbedrijf Parmalat heeft met een groep banken overeenstemming bereikt over een lening van 105,8 miljoen euro. Met dat geld kunnen de melkfabrieken voorlopig blijven draaien. Bij Parmalat kwam eind vorig jaar een grootschali ge fraude aan het licht, waarbij miljarden zoek bleken te zijn. Diesel en benzine opnieuw duurder den haag - De brandstofprijzen zetten him weg omhoog voort. Marktleider Shell verhoogde gisteren de prijs van zijn benzi nes super plus en euro onge lood met 1,4 cent. De advies prijs van een liter super plus komt hiermee op 1,273 euro. Euro ongelood komt op 1,219. De brandstofprijzen bevinden zich momenteel op het hoogste niveau in een jaar tijd. Ook die sel is duurder geworden: 2 cent. De adviesprijs is nu 84,5 cent. 'EU eist tweetal versies Windows' brussel - De Europese Com missie is van plan Microsoft te dwingen een versie van Windows op de markt te bren gen zonder Wmdows Media Player. Dat zeggen bronnen in Brussel. De EU wil concurren ten van Microsoft, zoals RealO- ne en QuickTime, zo meer kans geven. De maatregel wordt waarschijnlijk deze maand offi cieel aangekondigd, tenzij het op het laatste moment tot een schikking komt. Het software bedrijf zegt dat het niet moge lijk is onderdelen uit Windows te halen. Geloofwaardig is dat bezwaar niet, want in Azië werdvorige maand een uitge klede, goedkopere versie van Windows XP uitgebracht. Lekkage bij deel BMW-motoren den haag - BMW wil de bezit ters van motorfietsmodellen F650CS en K-serie bij de dealer hebben om de motoren te con troleren op brandstoflekkage. De lekkage kan optreden bij F650's die tussen november 2002 en september 2003 gepro duceerd zijn. Ook R- en K-serie modellen die tussen november 1999 en januari 2004 gemaakt zijn, kunnen aan het euvel lij den. BMW wil de leidingen controleren en waar nodig slangverbindingen en pakkin gen vervangen. Forse order voor werf Niestern delfzijl - Scheepswerf Niestern Sander uit Delfzijl heeft een or der gekregen voor de bouw van negen schepen. Met de order is 60 tot 80 miljoen euro gemoeid, zo maakte algemeen directeur Wildschut bekend. Het gaat om kleinere drogeladingsschepen, bestemd voor twee Nederland se rederijen. De casco's worden in het Oostblok gebouwd; de afbouw vindt in Delfzijl plaats. De order garandeert 200 mede werkers hun baan. Accell zet strijd tegen NMa door heerenveen - Accell legt zich niet neer bij het vonnis van de rechtbank in Den Haag dat de Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa) het recht heeft de fietsenfabrikant openlijk te be schuldigen van prijsafspraken. De producent van onder meer de fietsenmerken Batavus en Sparta gaat in hoger beroep. De rechter stelde dat de NMa zorg vuldiger had kunnen omsprin gen met de wijze waarop de verdenkingen naar buiten wer den gebracht. Maar de recht bank tikte de kartelwaakhond niet juridisch op de vingers. i door Hans van Keken Hilversum -De betaalmoraal in Nederland verslechtert snel. Steeds meer mensen hebben schulden en betalen rekeningen te laat of helemaal niet. Neder lands grootste incassobureau In- trum Justitia zag in twaalf maanden tijd het aantal aanma ningen met 25 procent stijgen tot 1,5 miljoen per jaar. „Het wordt zo langzamerhand normaal dat je je afspraken niet nakomt", vindt woordvoerster Monique Groenewegen van In- trum Justitia. Zij ziet een ver band met de komst van de eu ro, de toenemende werkloos heid en slechte economie, de commercie die vooral jongeren verleidt en de vele interessant uitziende betalingsregelingen. „Het zorgt allemaal voor een moraalverandering in het vroe ger zo calvinistische Neder land." Intrum Justitia, dat grote bedrij ven als Nuon en KPN als klant heeft, bedient in Nederland 43 procent van de markt. Groene wegen: „Niet alleen onder jon geren blijken veel wanbetalers te zijn, maar juist ook bij 65- plussers is sprake van een ster ke toename. Niet alleen van het aantal vorderingen, maar ook van de bedragen." Zij vindt dat het tij gekeerd moet worden. „Intrum gaat met maatschap pelijke organisaties als de Con sumentenbond rond de tafel, en is ook bezig met het voorbe reiden van een congres rond schuldenproblematiek. Goede voorlichting is belangrijk." „Het aantal mensen met pro blematische schulden groeit momenteel sterk", zegt Gabriël- la Betonville van het Nibud. Schuldhulpverleningsinstan ties hebben de toeloop sinds vorig jaar met veertig procent zien stijgen. En dat zal alleen maar doorzetten. Wij hebben berekend dat chronisch zieken, zorgbehoevende ouderen en bijstandsgerechtigden van min der geld moeten rondkomen dan vorig jaar." Volgens haar zoeken mensen vaak pas hulp als de schulden te hoog zijn op gelopen. „Terwijl er vaak best een betalingsregeling valt te treffen als je de situatie uitlegt." De Consumentenbond stelt echter dat incassobureaus dat soms aan zichzelf te wijten hebben. „Debiteuren worden niet altijd vriendelijk en zelfs ronduit onaangenaam bena derd. We krijgen daar regelma tig klachten over", aldus de bond. brussel/gpd - Is een arts, verpleegkundi ge of brandweerman die een 'slaap- dienst' vervult aan het werk? En zo ja, hoe moet zo'n dienst dan vergoed of ge compenseerd worden? Het zijn vragen waarmee vrijwel alle EU-lidstaten wor stelen na een recente uitspraak van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Dat hof stelde dat slaapdiensten werk zijn en dus doorbetaald moeten worden. Die uitspraak leidde tot paniek in veel landen. In Duitsland dreigt de gezond heidszorg per jaar 2 miljard euro extra kwijt te zijn aan loon als slaapdiensten moeten worden vergoed. Verder dreigt een enorm personeelstekort als slaap diensten als arbeidstijd worden gezien. Om problemen te voorkomen, wil de EU zo snel mogelijk de bestaande Arbeids tijden Richtlijn herzien. Het probleem dat de uitspraak heeft veroorzaakt, heeft namelijk alles te maken met een 'foutje' in die richtlijn. Op papier staat nu dat er maar twee mogelijkheden zijn: iemand is aan het werk of iemand is niet aan het werk. Iemand die slaapdienst heeft, staat ter beschikking van zijn werkgever en is dus aan het werk, aldus het Hof. Over de manier waarop de richtlijn aan gepast moet worden zijn de EU-lidsta ten het niet eens, zo werd gisteren dui delijk in een vergadering van de minis ters van sociale zaken. Nederland wil dat er een nieuwe richtlijn komt, waarin naast werktijd en rusttijd een derde ca tegorie komt. „Wij pleiten voor zoiets als wachttijd of beschikbaarheidstijd en daarvoor zouden andere voorwaarden moeten gelden dan voor werktijd", al dus minister De Geus (sociale zaken). Het Nederlandse idee kan op steun re kenen van de Benelux, de Scandinavi sche landen, Frankrijk en een aantal Zuid-Europese landen. Maar een onge veer even grote groep landen onder aan voering van Duitsland en Groot-Brittan- nië denkt in een heel andere richting. Die landen willen het probleem omzei len door werknemers een verklaring te laten tekenen dat ze afzien van het recht op doorbetaling bij slaapdiensten. De Geus vreest dat veel werknemers in de problemen komen als ze zo'n verkla ring krijgen voorgelegd. „Een arts in op leiding die een degelijke verklaring wei gert te ondertekenen, kan waarschijnlijk meteen vertrekken", denkt de Neder landse bewindsman. Het dagelijks be stuur van de EU komt waarschijnlijk be gin april met een eigen voorstel. den haag/anp - Minister Zalm (financiën) verwacht een snelle privatisering van de luchthaven Schiphol. Volgens hem zijn er in het kabinet geen bezwaren. Hij zegt dat vandaag in het dag blad Trouw. Zalm noemt daarin de privatisering van Schiphol 'een logische verwachting'. Volgens de bewindsman komen kritische geluiden daarover uit de Kamer. „In het kabinet heb ik ze nog niet gehoord." Zalm memoreert dat in het regeerak koord van Balkenende-1 af spraken zijn gemaakt (U kwestie. „Ik ga ervan uitid nog steeds gelden, ook|2 ben we ze niet opnieuww pier gezet", zegt de mini Schiphol-topman Cerfgj riep het kabinet twee we leden op eind maart eeijl sing te nemen over de pi ring. Dit moet een bei» mogelijk maken. Over djg tisering wordt al zeven pi sproken. In de voorbereid ervan heeft Schiphol toflt circa 14 miljoen euro ge/- P1 Hilversum/ANP - Werklozen die staan ingeschreven bij het Cen trum voor Werk en Inkomen zijn niet tevreden. Dat staat in een onderzoek van Into- mart/GfK in opdracht van het radioprogramma KRO lopde- Middag. Van de 420 werkzoe kenden die werden onder vraagd, vindt tweederde dat het CWI niet echt z'n best doet voor werklozen. Verder zegt meer dan 70 procent dat zij bij inschrijving weinig informatie kregen over de diensten. Verder ziet 61 procent het CWI als een traag en bureaucratisch instituut. Eenderde heeft het gevoel dat het CWI werklozen niet serieus neemt. De helft van de ondervraagden voelt zich wel serieus behandeld. Volgens het CWI zijn clusies uit het onderzoek genspraak met elkaar, ek derde van de ondervee vindt dat CWI niet echt al doet, traag is en bunr tisch. Maar de helft vidf CWI ze wel serieus neer dus de organisatie. Volge CWI zijn er in 2003 slecii klachten ingediend, e; 800.000 klanten is d? veel.". bi Volgens een woordvoerdt het CWI zijn de werkzoeh vooral ontevreden omis moeilijk aan een baan Ir „Het lijkt erop dat veel le ondervraagden de (beg ke) teleurstelling en de| heid over hun eigen projecteren op CWI." Brede actie in aanloop naar Olympische Spelen na rapport over uitbuiting u 'Brown is kandidaat voor IMj washington/anp - De Britse minister Gordon Brown (53)F nanciën is een van de kandidaten om Horst Kohier op te vor IMF-topman. Dat meldde het Britse dagblad The Guardic daag op gezag van bronnen binnen het IMF. Het Britse mik van financiën noemde het pure speculatie. Brown staat al b boek als een mogelijke opvolger van premier Tony Blair., wordt tijdelijk vervangenn door de Amerikaan Anne Kruegr hoogleraar aan de Amerikaanse Stanford University. f£ Andere namen die circuleren zijn de Fransman Jean LemiL huidige president van de Oost-Europabank, de Brit Crockett, oud-topman bij de Bank voor Internationale Bet; (BIB), een overkoepelende organisatie van centrale b Crockett werkte in het verleden ook al bij het IMF. Hij werd! der genoemd als kandidaat. Dat was in 1999, toen het IMF e volger zocht voor de Fransman Michel Camdessus. Uiter werd Kohier dat. I BEURS IN ZICHT l E woerden/anp - Caféhouders betalen bij de brouwerij gemid deld 43 procent meer voor bier dan de consument afrekent in de supermarkt. „Het lijkt erop alsof de horeca het gelag mag betalen voor de prijsdumping in de supermarkten", aldus di recteur Claes van Koninklijk Horeca Nederland (KHN). De brancheorganisatie deed de afgelopen twee maanden on derzoek gedaan naar de bier- prijzen onder 3000 van de aan gesloten 6500 café- en bareige- naren. Volgens Claes is het van de zotte, dat caféhouders beter een kratje bier bij de super markt kunnen halen?" KHN heeft berekend dat de ge middelde verkoopprijs in de su permarkt, ex BTW, per liter 0,96 euro bedraagt. Café- en barei- genaren betalen bij de inkoop van een fust bier gemiddeld (ex BTW) 1,37 euro per liter en voor hun kelderinstallatie 1,40 euro per liter. „Dat is zelfs inclusief de kortingen die horecazaken vaak krijgen, omdat ze grote af nemers zijn", benadrukt Claes. Volgens de KHN-directeur is de helft van de horecaonderne mers gebonden aan een brou werij door een huurcontract of financieringsregeling. „Ze kun nen niet dus shoppen.' door onze correspondent Esther Gotink londen - In de aanloop naar de Olympische Spelen in Athene blijkt de sportkledingindustrie zelf niet door te hebben wat het begrip 'fair play' inhoudt. Vol gens de Britse organisatie Ox- fam worden van grote merken als Puma, Fila en Umbro trai ningsbroeken, poloshirts, petjes, gympen en tassen vervaardigd in voor werknemers erbarmelijke omstandigheden. Zij moeten harder en langer wer ken, krijgen slecht betaald en het ontbreekt hen aan fundamente le arbeidsvoorwaarden. Oxfam vindt dat het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) moet ingrijpen. Een rapport van Oxfam en internationale vakbonden laat zien dat vooral vrouwen wekelijks 45 gedwon gen overuren maken en zeven dagen per week moeten wer ken. En dat allemaal voor een schamel loontje. De vrouwen ontvangen een paar eurocenten voor het naaien van een broek en 2,20 euro voor het vervaardi gen van gymschoenen die voor minstens 55 euro over de toon bank gaan. „Deze vrouwen betalen een ho ge prijs voor hun werk", zegt Jasmine Whitbread, internatio naal directeur van Oxfam. „Hun gezondheid, het welzijn van hun kinderen en hun fami lieleven lijden enorm onder de lange werktijden en lage lonen. Als deze vrouwen armoede wil len ontvluchten, moeten we de manier waarop deze bedrijven opereren aanpakken en eerlijke handel bedrijven." Volgens Oxfam blijken grote Bij het aanbieden van het sportkledingrapport aan NOC*NSF in het Olympisch Stadion in Amsterdam werd door actievoerders de Griekse god Zeus door het stadion gereden. Foto: ANP/Toussaint Kluiters namen als Fila, Puma, Umbro, Asics en Mizuno slechte werk gevers in de aanloop naar de Spelen, die op 13 augustus in Griekenland beginnen. Zij ex ploiteren arbeiders in Bulgarije, Cambodja, China, Indonesië, Thailand en Turkije. „De Olym pische Spelen horen een toon beeld van eerlijkheid en per soonlijk succes te zijn, maar de sportkledingindustrie schendt die geest door de rechten van hun werknemers uit te buiten en te misbruiken", zegt vak bondssecretaris Brendan Bar ber. Het rapport, dat gisteren ook in Nederland is gepresenteerd door Novib, baseert zich op in terviews met de arbeiders. Zo blijkt een Puma-producent in Turkije werknemers tot over uren te dwingen en in een Bul gaarse Puma-fabriek worden arbeiders met ontslag gedreigd als ze overwerk weigeren. Een Chinese producent voor Um bro legt geldboetes op voor mensen die extra werktijd af wijzen. Werkgevers voor Adidas in Cambodja houden lonen in als mensen zich ziek melden. En in Indonesië worden vrou wen seksueel geïntimideerd en mannen aangevallen en getergd als ze deelnemen aan vak bondsactiviteiten. In de afgelopen vijfjaar zijn de prijzen van kleding en schoeisel met ruim tien procent gedaald. Sommige managers beweren dat de inkopers van grote mer ken dreigen met verhuizing als ze niet tegen bodemprijzen produceren, anderen menen dat ze boetes of hogere vracht kosten moeten betalen als ze deadlines missen. Vaak bedrie gen managers de inspecteurs die hun fabriek bezoeken, uit angst hun opdrachten te verlie zen. Oxfam vindt dat hier een taak is weggelegd voor het olympisch comité IOC, omdat die de rech ten over het olympische logo heeft. „Het IOC kan en behoort wijzigingen aan te brengen in haar vergunningen en sponsor contracten, zodat werkomstan digheden worden gerespec teerd. De beweging moet haar Steun NOCNSF Ook NOC'NSF moet bij de aanschaf van sportkleding zijn verantwoordelijkheid nemen voor de barre ar beidsomstandigheden. Dat zeggen de hulporganisatie Novib, de vakcentrale FNV en de Stichting Schone Kle ren Kampagne (SKK) in een rapport dat ze gisteren over handigden aan de sportkoe pel. Ook het kledingmerk Asics, sponsor van het Ne derlands olympisch team, zou zich daaraan schuldig maken. Directeur topsport van NOCNSF Sturkenboom, zei onder de indruk te zijn van de bevindingen van het Oxfam-onderzoek, „Wij on dersteunen het standpunt van Novib, FNV en SKK en hebben Asics gevraagd uit te zoeken of de Ideding besmet is", aldus Sturkenboom. „Bij de contractverlenging zullen we ook de garantie vragen, dat de kleding onder goede arbeidsomstandigheden is gemaakt." invloed uitoefenen om arbei ders in de sportkledingindustrie eerlijk, menswaardig en veilig werk te garanderen." Adidas, Asics en Fila zeggen het rapport te bestuderen. Umbro wil geen commentaar geven. Nike verwelkomt de bevindin gen. Zij heeft de laatste jaren meer succes geboekt in het af dwingen van betere omstandig heden. Puma is sceptisch over het rapport, maar zegt contact te hebben gelegd met Oxfam om de dialoog te intensiveren. Puma hanteert net als Nike en Adidas een gedragscode. Op 1 mei 2004 breidt de Euro pese Unie uit met tien nieuwe lidstaten. Het grondoppervlak van de Unie wordt 22 procent groter en het aantal inwoners groeit met 20 procent tot 450 miljoen. De economie neemt slechts met krap 5 procent toe. De economie van Nederland is groter dan de economieën van de nieuwe lidstaten samen. De structuur van de Oost-Euro- pese economieën is duidelijk anders dan die in de huidige 15 schijnlijk dat zij op korte lidstaten. Landbouw en indu- mijn zullen toetreden tot» Economische en Moneta Unie. Zij krijgen voorlopig den bewerkstelligd. Nu zu nauwelijks een bedreiginr de huidige EU-lidstaten. min zijn er ook gevoelige ren - zoals ijzer en staal, fi dingsmiddelen, textiel, kl en schoenen en ook schelt waar de uitbreiding zal le tot productieverminderii het westen. ft Door de relatief hoge inflr de Centraal- en Oost-Eum landen is het niet erg waal strie - vooral seerde - nemen er een veel gro tere plaats in. Sinds begin jaren ook niet de euro als muni negentig groeien deze econo mieën hard. Vooral de arbeids productiviteit is sterk toegeno men, waardoor de werkgelegenheid weinig groeide. De lage lonen in deze landen hebben ech ter een grote aan trekkingskracht op westerse productie bedrijven. Voor het loon van één Zweed kunnen twaalf Let landse arbeiders aan het werk. Het kan ertoe leiden dat de werkgelegenheid in de huidige lidsta ten vermindert, omdat productie Tot 2006 zijn de kosten vj uitbreiding zeer beperkt.^! wordt 40 miljard euro voa Wim Fonteine Private Banking ABN Amro Haarlem veerd, de weèi uitgaven zulls geveer tweed! hiervan bedrit Als wordt betn dat de toetreii landen directn zullen betalejj de EU-begroai bedraagt de dl overdracht nf meer dan cird miljard euro. Vanaf 2007 zij| de uitgaven v' EU vooral ve| 1 van de hi naar toetredende landen wordt naar de nieuwe lidstaten.» verplaatst. Voor West-Europese bedrijven vormen de nieuwe lidstaten een interessant marktgebied. De uitbreiding van de EU gaat gepaard met de vermindering of opheffing van importheffin gen en andere handelsbarriè res. Het CPB heeft uitgerekend dat de Nederlandse economie tot 2020 gemiddeld 0,1 procent per jaar extra zal groeien. Voor de Oost-Europese landen is de toetreding nog veel lucra tiever. Studies geven aan dat de toetreders gemiddeld 5,3 pro cent extra zullen groeien, met als uitschieter Hongarije dat 9 procent extra groei zal realise ren. De omvang van de buiten landse investeringen is mo menteel hoger in Tsjechië dan in EU-landen als Portugal of Finland. Nederland is één van de grootste investeerders in Oost-Europa. De toetredende landen zullen de extra inkomsten hard nodig hebben om te investeren in westerse know-how en produc- omdat de economische gl tiemiddelen. Op termijn moet omhoog gaat en de welvad daarmee een overschakeling van arbeidsintensieve naar ka pitaalintensieve productie wor- al afgesproken dat de dirfc inkomenssteun aan boere de nieuwe lidstaten zal wti verhoogd ten koste van da boeren in de huidige EU.t zullen de nieuwe toetrede groot gedeelte van de huir structuurfondsen naar zièc trekken ten koste van de ge begunstigden (o.a. Spae Griekenland). Nederland relatief weinig te vrezen v1 ze veranderingen, omdatiV land ook nu al relatief we» ontvangt van de EU-begn Concluderend, is de uitbi van de EU vooral een zaa" politieke moed. Economi) gezien zijn de gevolgen v< bestaande lidstaten bepei- Weliswaar komen er in sag ge sectoren belangrijke ctfc renten bij, maar daar staas genover dat het afzetgebi» voor West-Europese proó» kennis en kapitaalgoederP langrijk wordt uitgebreid^ nieuwe toetreders zullen G profiteren van de uitbreid toenemen. Voor belegger^ daarmee een interessante j bijgekomen. I» utrecht - In het Utrechtse winkelgebied aan het Smaragdplein werd gisteren een nieuwe methode gelanceerd om diefstal van winkel karretjes te voorkomen. Als iemand met een wagentje het winkelgebied wil verlaten wor den door een magnetisch veld de bijzondere wielen geblokkeerd. De grenzen worden ge markeerd met speciale tegels. In Nederland verdwijnen elk jaar ongeveer 20.000 winkel wagens. Omdat ze 160 euro per stuk kosten bedraagt de schade ruim drie miljoen euro. Foto: ANP/Marco Hofsté

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6