onderwijs niet snoeien BINNENLAND 2 Uitzetting dreigt nog steeds voor hoogbejaard paar jVJjjlXStCrï lil 'Een kinderaantekening mag ze nooit krijgen' Nieuwe entree en nieuw logo voor Waterland Tien jaar cel geëist voor megasmokkel cocaïne Van Ardenne op de bres voor vrouwenrechten -r huiswerk nt wiskunde 4en - Docenten wiskun- ■ddelbare scholen ge- leerlingen meer huis- li hun collega's Neder- e proefwerken wiskun- L ook zwaarder. Scholie- 'len bij Nederlands va- hoord. Dat blijkt uit gis- -presenteerde onderzoe nde Rijksuniversiteit ;en. Van de docenten [e zegt 81 procent elke verk op te geven. Bij j^nds is dit 55 procent. ild in zaak .dierenkwelier -A - De Dierenbescher- jft 1000 euro uit voor He leidt tot aanhouding (of personen) week twee pony's in d heeft mishandeld. fs kunnen zowel de po- iieek als de Landelijke Bscherming bellen. De chtige pony's werden in het Friese Westhem i in het weiland aange lat de gevolgen voor joren veulentjes is, is bekend. Siaan blijkt weerman a/d ijssel - De 24- anjandstichter in Nieu- aan den Ijssel is brand je n. De man heeft een brandstichtingen in kel- van flats bekend, ijditkent vooralsnog enige d%nheid bij de brand ei in zijn eigen brand- Tlierne eind januari. Vol- gemeentewoordvoer- het om een brand- m die aan het einde van "^jarige proeftijd zit. in? a Rotterdam: f mediwiet - In navolging van m: Rotterdam, bepleit de een proef verstrekking Patiënten zou- naar de apotheek hoe- B[inar via een staatskweke- 'regio worden voorzien. bij de PvdA komt voort iten van patiënten over iteit van de cannabis die Iapotheek halen, het an keuze en uit de vol- lartij marginale afna- r bij de apotheek. ie graaft naar kermiste man n - De zoekactie naar èlijk overschot van de Hennie Klein Over- steren in Nijmegen lgens een politiewoord- niets opgeleverd. De eed de opgravingen op n getuigenverklaringen. die in tbs-instelling de liniek, wordt sinds be- :mber vermist. De poli- onlangs een 44-jarige zijn 27-jarige vriendin egen aan op verden- ji moord of doodslag op vermeen. jeren vast zedenzaken »am - De politie in Rot- heeft zestien minderja- geren aangehouden, leelte van de groep vanaf de zomer vorig wisselende samenstellin- erse zedenmisdrijven, repen zich aan slachtof- in leeftijd varieerden tot 15 jaar. De politie ct de groep ook van be- m, inbraken en bedrei- Bij de aanhoudingen i politie elf neppistolen ig genomen. je is weer g in Assen Bartje is terug op zijn wde plek in Assen. Het van de creatie van de 5 schrijver Anne de Vries maanden geleden van ïtstuk gezaagd door le- i oudejaarsvereniging it uit Zorgvlied. Het was dejaarsstunt, maar ook Ide aan het kereltje als Dl van Drenthe. Het n beeld is direct na de Seling teruggebracht •sen. Daarna is het opge- in gerepareerd en staat ff te blinken. {en krijgt n in gezicht iN - Hij gaf een vuurtje en ien steekvlam terug. Een ge jongen uit Wierden isdagavond eerste- en fgraads brandwonden in zicht en aan een hand n een groepje jongens j grazen nam. Ze vroegen m een vuurtje en toen phtoffer stopte om aan koek te voldoen, spoot ïgen uit het groepje met ifitbus richting het vuur. )or ontstond een steek je daders, onbekend jongen, gingen er met- tidoor. vrijdag 5 maart 2004 ede/gpd - De Immigratie- en Naturali satiedienst (IND) dacht dat meneer Ch- moun uit Ede op nummer 34 woonde en mevrouw Chmoun op nummer 36. Terwijl ze beiden op nummer 34 wo nen. Om die banale reden kreeg me neer Chmoun (84) vorige week woens dag een brief waarin stond dat hij Ne derland binnen 24 uur moest verlaten. De briefis weer ingetrokken, maar dat betekent geenszins dat het bejaarde Sy rische echtpaar mag blijven. Zowel Chopa Chmoun als zijn vrouw Sara (79) zijn in Nederland definitief uitgeprocedeerd. Alle voorzieningen aan het echtpaar zijn stopgezet, het tweetal verblijft illegaal in Nederland. De twee wonen bij het gezin van hun zoon Gabriel in Ede. Chopa heeft een hersenbloeding gehad en is dement, Sara kan moeilijk lopen, heeft een long aandoening en lijdt aan beginnende de mentie. Sara Chmoun heeft onlangs een terug- keergesprek gehad. Dit is een gesprek waarin de IND met een uitgeprocedeer de asielzoeker bespreekt wat hij of zij zelfheeft gedaan om de terugkeer te bespoedigen. „Er is nog geen officiële uitslag van dat gesprek. Daarom hoeft zij nu nog niet weg. Omdat minister Verdonk heeft gezegd dat ze geen ge zinnen wil scheiden, wordt Chopa ook nog niet uitgezet", aldus Anne Stael van VluchtelingenWerk. Ze maakt zich weinig illusies wat betreft de uitkomst van het terugkeergesprek. „Sara heeft gezegd dat ze niets heeft ge daan om haar vertrek te bespoedigen, dus waarschijnlijk zal de uitkomst zijn dat het echtpaar samen moet worden verwijderd." Dat zal volgens Stael niet gemakkelijk zijn. „Syrië weigert over het algemeen vluchtelingen terug te ne men. Daarnaast vind ik het inhumaan om deze zieke, oude mensen uit te zet ten." Het echtpaar Chmoun behoort tot de groep waarvoor minister Verdonk (vreemdelingenbeleid) vertrekcentra gaat bouwen. Stael: „Omdat de uitzet ting naar Syrië moeilijk zal zijn, bestaat de kans dat ze daar de maximale tijd zullen doorbrengen. Daarna komen ze in vreemdelingenbewaring. Zijn ze dan nog niet verwijderbaar, dan worden ze in Nederland op straat gezet. Zo ga je toch niet met mensen om? Ik hoop van harte dat Verdonk inziet dat dit niet kan." den haag/anp - Op onderwijs kan niet worden bezuinigd. Dat zei onderwijsminister Van der Hoeven gisteren op een bijeen komst over de toekomst van het basisonderwijs. .Afspraken die zijn gemaakt, moeten we ge stand doen." De ministerraad besloot eind vorige week dat het financie ringstekort niet boven de 2,9 procent mag stijgen. Dat bete kent dat het kabinet ongeveer 2 miljard euro meer moet bezui nigen dan de coalitiepartners in het regeerakkoord hebben afge sproken. De Algemene Onderwijsbond (AOb) juicht de stellingname van Van der Hoeven toe. De bond maakte zich na de tegen vallende cijfers die minister Zalm (financiën) naar buiten bracht al zorgen over de bud getten van het onderwijs. Vol gens de AOb moet er zelfs meer geld naar dit terrein. Onderwijs kreeg van de bezui nigingen van het tweede kabi net-Balkenende 4 procent voor de kiezen. Tegelijkertijd zal de overheid 700 miljoen in de ken niseconomie pompen. Minister van economische zaken Brink horst zei eerder deze week dat het kabinet daar niet aan zal tornen. Investeringen in het on derwijs waren voor D66 een be langrijke voorwaarde om in het kabinet te gaan zitten. Defensieminister Kamp zei al dat de krijgsmacht bij nieuwe snoeirondes buiten schot zou moeten blijven. Minister De Geus (sociale zaken) daarente gen viel Zalm juist bij in diens uitspraken dat bij nieuwe be zuinigingen niets op voorhand is uitgesloten. Ook een ingreep in de sociale zekerheid behoort volgens De Geus tot de moge lijkheden. Van der Hoeven sprak gisteren op een bijeenkomst in Den Haag waar leerkrachten uit het primair onderwijs zich bogen over de voorlopige resulten van een reeks gesprekken over de toekomst van hun scholen. De scholen mochten zelf aangeven wat de hoofdpunten in het nieuwe beleid moeten zijn en welke kant dat op moet gaan. Het is de eerste keer dat het on derwijsveld op deze manier zijn zegje mag doen. De minister benadrukte nog eens scholen voortaan niet meer al te dicht op de huid te willen zitten met allerlei regel tjes. Het toezicht van de Onder wijsinspectie zou bijvoorbeeld meer op afstand moeten ko men te staan. Basisscholen zouden elkaar met zogeheten visitatiecommissies de maat moeten gaan nemen, vergelijk baar met het hoger onderwijs waar dit al het geval is. Willem-Alexander bij de nieuwe entree van Waterland Neeltje Jans. Foto: ANP/Robert Vos neetltje jans/gpd - Kroonprins Willem-Alexander heeft giste ren het nieuwe hoofdgebouw van Waterland Neeltje Jans offi cieel geopend. De architecto nisch bijzondere Deltaplaza vervangt het oude entreecom plex van Zeeland^ grootste the mapark, dat anderhalf jaar gele den door brand werd verwoest. De kroonprins onthulde halver wege de bijeenkomst voor ge nodigden het nieuwe logo van Waterland: een zeemeermin die in haar hand een parel op houdt. Het beeldmerk is aange bracht op de glazen buiten mum- van het futuristische complex. Hij toonde zich onder de indruk van de vormgeving van het gebouw en de uit het Topshuis overgebrachte exposi ties over de watersnoodramp van 1953 en de bouw van de Deltawerken. Eén van de sprekers, ir. L. Adri- aanse van Rijkswaterstaat, daagde Waterlanddirecteur Van de Hoef uit met een nieu we tentoonstelling te komen. Centraal daarin dient naar zijn idee het waterbeheer van de 21ste eeuw in de Delta te staan. „Een tentoonstelling die samen met alle waterbeheer ders wordt ontwikkeld onder de paraplu van de visie De Del ta in Zicht." Waterland Neeltje Jans bestaat dit jaar precies een kwart eeuw. In die periode kwamen meer dan acht miljoen mensen kijken naar de stormvloedke ring en de aanverwante be zienswaardigheden. „Onze am bitie is binnen enkele jaren in de toptwintig van attractiepar ken in Nederland te komen. Dat betekent een groei van 320.000 (in 2003) tot 500.000 bezoekers per jaar." Bezoekers die zich gisteren meldden, von den de kassa's gesloten. Ze kre gen een kortingskaart mee voor een volgende keer. middelburg/gpd - Tegen de ka pitein en de stuurman van de Panamese zeesleper Otton is tien jaar cel geëist wegens in voer van 4050 kilo cocaïne, de grootste cocaïnevangst ooit in Nederland. Eerder zijn in de zaak acht bemanningsleden veroordeeld tot acht jaar cel. Raadsman Hiddema kon giste ren bij de Middelburgse recht bank juridisch niets inbrengen tegen de aanklacht. De topad vocaat die beide verdachten verdedigde, pleitte wel voor ge lijke bestraffing. „Geef ze niet meer dan acht jaar. Ze zitten al lemaal in hetzelfde schuitje met dezelfde hoeveelheid drugs. Het was ieder voor zich. Het zijn echte sloebers." Officier van justitie Boogert ba seerde zijn hogere eisen op de prominente rol van de 46-jarige kapitein uit Colombia en het strafblad van de 48-jarige stuurman uit Panama, die eer der in Amerika langdurige ge vangenisstraffen heeft uitgeze ten voor drugssmokkel. Ook de kapitein was daar al eens voor veroordeeld. Hij vertelde april vorig jaar be naderd te zijn voor een reis met de Otton. Hij wist van de drugs, die met kleine bootjes in Curasao aan boord van de zee sleper waren gebracht. De zee lieden kampten met forse schulden. Ze konden het geld goed gebruiken. De kapitein ontving een voorschot van 40.000 dollar. De stuurman kreeg vooraf 10.000 dollar. La ter zouden ze nog een bonus krijgen. Nog voordat ze uit Ve nezuela vertrokken, was het geld op. (advertentie) QFrnKin F-ION/1 F EUROPA'S GROOTSTE BEURS IIOOR UW TWEEDE HUIS C>1~^->wl riWIVIL OF WONEN IN HET BUITENLAND rrrTffTM' INTERNATIONAL 5-8 en 7 MAART-JAARBEURS UTRECHT BltiiLiJ} 225 STANDHOUDERS UIT 38 LANDEN - gratis seminars en kindercrèche za/zo - info 035 6282422 - www.secondhome.nl den haag/gpd - Lucy de B. heeft gisteren het uiterst nega tieve imago dat ex-collega's van haar hebben geschetst, per soonlijk proberen te corrigeren. De verpleegkundige, die ver dacht wordt van het vermoor den van minstens 13 patiënten, ontkende dat ze geld en morfi ne zou hebben gestolen uit de Haagse ziekenhuizen waar ze werkte. Het hardnekkige ge rucht dat ze verslaafd was aan alcohol en drugs en high op haar werk verscheen, wees ze ook naar het land der fabelen. In de zesde week van het hoger beroep dat De B. en het open baar ministerie hebben aange spannen tegen de haar opge legde levenslange gevangenis straf, trad de verdachte gister middag voor het eerst uit de be trekkelijke anonimiteit. De B. was als getuige opgeroepen en kon zich niet langer verschuilen achter haar advocaten. Een paar keer werd ze emotioneel, maar over het algemeen ant woordde ze heel rustig op de harde, kille verwijten. Eén van haar directe collega's in het Haagse Leyenburg-zie- (advertentie) Houd de brievenbus in de gaten. De jubileumcatalogus is uit, met kortingen tot 50% op topmerken als Philips, AEG, Whirlpool, Mexx, Esprit... Bespaar honderden euro's! Kijk ook op: WWW.OttO.nl den haag/anp - Minister Van Ardenne (ontwikkelingssamen werking) vindt dat wouwen meer macht moeten krijgen. Juist ook als het gaat om seks. En daar zoekt ze praktische op lossingen voor. Zo wil ze dat het wouwencondoom goedko per wordt. „Ik zie meer in het wouwencondoom, dan in het mannencondoom. Van Ardenne zal net als haar Ierse voorganger als voor2itter van de Europese Unie vanaf juli de strijd tegen aids als thema oppakken, zo zei ze gisteren. De strijd tegen aids is volgens Van Ardenne een goede methode om binnen te komen bij rege ringen in Afrika, waar de rech ten van wouwen en jongeren op wije keuzes over seks en zwangerschappen niet gewaar borgd zijn. Van zondag tot en met dinsdag leidt Van Ardenne samen met directeur Thoraya Obaid van het VN-bevolkingsfonds Unfpa in Den Haag de conferentie 'Cairo and Beyond'. Ongeveer honderd deskundigen uit dertig landen praten dan over de rechten van wouwen en jonge ren op het gebied van seks en voortplanting. De conferentie evalueert de tien jaar sinds de VN-bevolkingsconferentie in Cairo in 1994. Van Ardenne wil de komende dagen een strategie ontwikke len tegen de conservatieve krachten uit de Verenigde Sta ten, fundamentalistische mos limlanden en het Vaticaan. Dit verbond van conservatieven tomt aan de afspraken van Cai ro-1994. De CDA-minister heeft haar ei gen methode om de strijd met de conservatieven aan te gaan. „Ik heb eerder op conferenties gemerkt dat eenderde het niet met je eens is en die groep overtuig je ook niet. Eenderde zit al in jouw kamp en de laat ste groep, de twijfelaars, moet je in de nachtelijke uren over tuigen met goede argumenten. Die moet je losweken uit het kamp van de conservatieven. Eerder is me dat gelukt met Je men en Bangladesh." Van Ardenne heeft niet de illu sie dat ze de conservatieve christelijke Amerikanen kan overtuigen. Ze zoekt niet de harde confrontatie, maar wil ook niet aan de kant 'zitten simmen'. Ze wil 'samenwerking om te beïnvloeden'. Premier Balkenende maakte vorig jaar september met president Bush afspraken over gezamenlijke aidsbestrijding in Afrika. Neder land en de Amerikanen werken al samen in Ghana en Rwanda. Van Ardenne sluit zich aan bij de zogeheten ABC-doctrine, die staat voor Abstinence (geen seks voor het huwelijk), Be faithful (trouw aan je partner) en Condoms. Het Amerikaanse congres is tegen de C van die doctrine. Zelf zag ze in Afri kaanse landen dat de ontwikke lingsorganisatie Usaid van de Amerikaanse regering in de praktijk gewoon condooms ver strekt, net als veel kerkelijke or ganisaties die zich diep in Afri ka niet storen aan de wensen van de paus. Van Ardenne vindt de A (geen seks voor het huwelijk) de beste methode om ongewenste zwangerschappen tegen te gaan. „Onthouding is nog altijd de beste manier om niet be smet te raken met welke ziekte dan ook. Maar het werkt alleen Van Ardenne. Foto: GPD niet in de praktijk. Mensen wil len de wije keuze maken of ze wel of geen seks willen. Daarom zijn condooms nodig." Ook wouwenbesnijdenis staat hoog op de agenda van Van Ar denne. Nederland had al succes met het terugdringen van de besnijdenis in Burkina Fasso. Sudan en Somalië, landen waar de overgrote meerderheid van de meisjes slachtoffer is van be snijdenis, zijn nu aan de beurt. De minister voelt er echter niet voor om in eigen land WD-Ka merlid Hirsi Ali te volgen, die pleitte voor periodieke controle van meisjes uit risicogroepen. „We moeten niet onder de rok ken gaan kijken, dat is ver keerd." Wel wil de minister een anoniem meldpunt waar moe ders en dochters terecht kun nen. Een slogan als 'baas in eigen buik' is volgens Van Ardenne te radicaal en een onjuiste formu lering in de strijd voor meer wouwenrechten. „Dat vergroot de kloof tussen ons en ontwik kelingslanden." Nederland moet daarmee voorzichtig zijn, omdat ook het imago van losse seksuele moraal, Wallen en gay parades niet goed valt in Afrika, aldus Van Ardenne. kenhuis liet letterlijk optekenen dat de verdachte 'met een zwaar Haags accent sprak, altijd naar rook stonk en eruit zag als een drugsverslaafde met dat inge vallen bekkie van haar'. Volgens het hof werd dit negatieve ima go door opmerkelijk veel ver pleegkundigen herkend en on derschreven. Het feit dat De B. de vele kritiek op haar persoontje maar moei lijk kon plaatsen, leidde tot irri taties bij de raadsheren van het hof. „Waarom hebben al die collega's dat dan over u ver klaard?", riep Von Brucken Fock op een gegeven moment uit. „Dat u overdreven betrokken was bij uw patiënten, dat is toch niet nieuw voor u? Om zijn woorden kracht bij te zetten, ci teerde de voorzitter verpleeg kundige Lelieveld. 'Lucy is veel te betrokken bij haar patiënten. Het lijkt er sterk op dat ze het leed van de patiënten gebruikt om haar eigenwaarde op te krikken. Ze mag nooit een kin deraantekening krijgen. Ze zou weieens voor eigen rechter kun nen gaan spelen.' Het verhoor wordt maandag voortgezet. Veiligheid tunnel Westerschelde kan veel beter terneuzen/gpd - Een jaar na opening van de Westerschelde- tunnel blijkt dat de veiligheid nog steeds te wensen over laat. De radioverbindingen deugen nog niet en de sterke windstro- men van de ventilatoren die bij een ongeval worden aangezet, zijn te koud en medisch gezien zelfs gevaarlijk. Dat is de kern van de kritiek van de Regionale Brandweer Zeeland, de brand weercommandant en de bur gemeester van Temeuzen en de GGD, een dag na de grote rampenoefening in Nederlands langste autotunnel. Een aantal punten van kritiek komt overeen met de anonie me email die vorige maand voor veel ophef zorgde en de radioverbindingen laakte. De repliek van de NV Westerschel- detunnel is dat het om 'storin gen' gaat, en niet om serieuze mankementen.4De meeste kri tiek op de veiligheid komt nu van de Zeeuwse GGD. Woordvoerder Wessel: „De verbindingen tussen de hulp diensten in de tunnel en het operationeel centrum deugden niet en de verbindingen tussen de hulpdiensten onderling in de tunnel ook niet. Dan waren er de windstromen van de ven tilatoren. Zo wordt getracht gassen en rook weg te blazen, maai" het gevaar voor onder koeling van de slachtoffers en omstanders was heel groot." Er is het afgelopen jaar veel te doen geweest over de veilig heid. Dat leidde in de Tweede Kamer tot wagen en opmer kingen van het CDA en de WD.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5