Gebruik en bezit van lasershield strafbaar BINNENLAND 1 Beugel nu gewoon blootgelachen Aangifte personeel Oesterbar tegen Kooistra Omstreden bomenkap stilgelegd Kopstuk PKK bij Hoge Raad aangehouden Eis: Jaren cel voor overval op kindertehuis Vliegtickets voor ruim 20 Marokkanen in Den Haag Verdachte schietpartij Dam niet herkend door getuigen achter heroïne ,c - Het CDA is onder irden bereid uitbreiding experimenten met vrije te steunen, was tot nu toe tegen ing van de vrije ver- gvan heroïne op me- lorschrift. Uit onder- ir de bevindingen met king in de vier grote ste- 3roningen en Heerlen ;Jt de resultaten positief ïi ^bejaarden wit straatroof - De politie van ^Jam heeft vijf jongens in -j|d van 16 tot en met 19 gehouden die het had- iunt op hoogbejaarde wie sommigen zich jvogen met een rollator. es, ouder dan 70 jaar, frote geldbedragen op (lillende postkantoren 1 grdam-West. Onderweg ^is gristen de jongens de I geld uit de handen van bejaarden. eloze lening e taxicamera's Taxichauffeurs kun- Ji een renteloze lening j^oor de aanschaf van gpiligingscamera. Het uitZwolle ^sloten de taxibranche aleiding van de moord >n weekeinde op een chauffeur te hel- ent koor tiderporno P'ic - De 61-jarige diri- het Delftse jongens- De Buddy's had ruim Ifbeeldingen van kin- io in huis en op zijn er. Dat bleek gisteren ==iet formele begin van taak tegen de (inmid- irmalige) dirigent, die eiekleraar was op een iare school. opsluiting 4uken tbs le Iöen - Een 38-jarige man iöüngen is door de recht- Lfc met dwangverpleging gd wegens het doden 52-jarige man. De ver loot het slachtoffer op f (randende keuken. Te- t ig hij enkele buurtgeno- zieen mes te lijf. d me migranten asielbeleid ic - Minister Van Arden- sj/vikkelingssamenwer- zich aan de enorme die het nieuwe Dielingenbeleid opwerpt eiuitwisseling van stu- rvjen stagiaires uit ontwik- nanden. Door de strenge Letig van de Immigratie- (IND) is die zogenoemde 'ken- vrijwel ondoen- (orden naar Nederland jn. enende af naar Bush - Premier Balkenende een week opnieuw van president Bush. Op gj 16 maart staat een ge- eaet de Amerikaanse pre- ;rh Washington op de iv. Nog dezelfde dag ont- nij in New York VN-secre- i neraal Kofi Annan. I irs bestelen familie dl ib| - Bejaarden en gehan- nü behoorden tot de be- iste roofdoelgroep van oers uit Delfzijl. Vooral leden van de twee moes- ontgelden. Zo braken de meerdere keren in bij der. Van oma werd op Üadige manier de pinpas Ct, waarmee ze geld pin- j een zus namen ze een nputer weg. rimplant s aftrekbaar 5ch - Een haartransplan- in aftrekbaar zijn voor de dg. Een kale man die kan en dat hij psychisch lijdt lijn kaalheid kan een olijke aftrekpost opvoe- it heeft het gerechtshof Bosch bepaald in een tocedure die door een ge ongehuwde man was pannen. der rijbewijs km per uur *M - Een 18-jarige in- ter van Zaandam ging j n driemaal in de fout. Ze auto van haar moeder, daar zonder rijbewijs in eurde met 130 kilometer r over een weg in de be- le kom waar maar 50 orden gereden. Politie moet bewust gebruik aantonen leeuwarden/anp - Bezit en ge bruik van een lasershield in de auto om snelheidscontroles te hinderen, is strafbaar. De recht bank in Leeuwarden heeft giste ren drie automobilisten veroor deeld die de zogenoemde lase recho bewust gebruikten om de lasercontrole van de politie te omzeilen. De rechter legde boe tes op van 225 en 50 euro. De ge bruikers moeten het apparaat afstaan. Van twaalf automobilisten staat niet vast dat ze de laserecho be wust gebruikten om snelheids controles te belemmeren. Zij zijn daarom vrijgesproken. De rechtbank vindt het onderzoek in die zaken onvoldoende. Zo is onvoldoende en soms niet onderzocht om welke appara tuur het gaat. Dat is volgens de rechtbank belangrijk om de werking van zo'n apparaat te kunnen bepalen. Laserecho's kunnen bijvoorbeeld worden gebruikt voor het openen van een tuinhek of een garagedeur, maar ook ter voorkoming van snelheidsmeting door de poli tie. Justitie mocht in november 2002 niet tot strafvervolging overgaan omdat de rechtbank in Leeuwarden de wet onduide lijk noemde. Het gerechtshof wees de zaken terug naar de rechtbank, die nu voor het eerst een inhoudelijke beoordeling heeft gegeven. Advocaat Van der Goot noemt de uitspraak een overwinning, omdat de politie in het vervolg altijd zal moeten proberen na te gaan waarvoor een laserecho wordt gebruikt. „Dit is een tik op de neus van het OM. Lase recho's zijn legaal en het bezit ervan dus ook. Dat laserecho's ook apparatuur van de politie kunnen storen is hun pro bleem", aldus Van der Goot, advocaat van elf vrijgesproken automobilisten. Landelijk verkeersofficier Spee is eveneens verheugd over de uitspraak. Gebruikers die bewe ren de laserecho te gebruiken voor buitenverlichting, tuinhek of garagedeur kunnen in het vervolg bezoek van de politie verwachten voor nader onder zoek. „Het is nog niet voorge komen dat bijbehorende ont vangers ook echt zijn aangetrof fen", aldus de verkeersofficier. Het OM gaat niet in hoger be roep tegen de vrijspraak van de overige verdachten. Voormalig kelner zegt met de dood bedreigd te zijn door Bart Middelburg en Hanneloes Pen Amsterdam - Tien personeelsleden van de gesloten en vrijwel failliet verklaarde Oes terbar aan het Leidseplein in Amsterdam hebben vandaag bij justitie in Amsterdam aangifte gedaan tegen horecatycoon Sjoerd Kooistra, zijn pachters Pim Lam- mertink en Martin Nijdam en Kooistra's advocaat Gerald de Jong. Kooistra, Lammertink, Nijdam en De Jong hebben zich volgens de aangifte onder meer schuldig gemaakt aan bedrieglijke bankbreuk (het onttrekken van goederen aan een faillissement) en faillissements fraude. Zij zouden ook een criminele or ganisatie vormen, met als doel benadeling van schuldeisers door middel van het cre- eren van faillissementen. De bijna 65-jarige Oesterbar werd eind ja nuari gesloten. Het personeel werd met onmiddellijke ingang ontslagen. „Het personeel loopt door de hele gang van za ken salarissen, vakantiegeld, vut-regelin- gen en pensioenaanspraken mis", zegt fiscalist Lancée, die door het Oesterbar- personeel in de arm is genomen. Om hoe veel geld het daarbij gaat, staat nog niet vast. De Oesterbar werd op het laatst ge ëxploiteerd door de besloten vennoot schap Copaco. In de hoop nog wat geld te achterhalen, heeft Lancée namens het personeel beslag laten leggen op de bank rekening van Yiamas bv die aan Copaco is gelieerd. „Op de rekening van Yiamas staan nog enkele duizenden euro's", al dus Lancée. Een voormalige kelner van de Oesterbar heeft daarnaast bij de politie aangifte ge daan van ernstige bedreiging. Het perso neelslid heeft zich de afgelopen weken een paar keer in de publiciteit negatief uitgelaten over Kooistra en diens pach ters. Lancée: „Vorige week kreeg hij een ano niem telefoontje, waarin hij met de dood werd bedreigd. Hij zou 'koud worden ge maakt' als hij doorging met zijn beschul digingen tegen de Kooistra-groep. "Wat dacht je wat wij zijn? We zijn een machti ge organisatie', zei de beller." Het is goed mogelijk dat zaken gewoon niet lopen en dientengevolge failliet gaan, aldus Lancée, maar met de Oesterbar en daaraan gelieerde zaken van Kooistra was heel iets anders aan de hand. De Oesterbar, en ook Kooistra's Bodega Keyzer, Three Sisters, Three Sisters Pub, de Ritz, Café Cox en de Heineken Hoek, werden in 2002 door de tycoon verpacht aan Pim Lammertink, die ook wel wordt aangeduid als zijn 'rechterhand'. Lammertink kreeg naar verluidt van Kooistra de opdracht van Groningen naar Amsterdam te verhuizen omdat Kooistra geen andere pachters voor genoemde za ken kon vinden. De exploitatie van alle zaken werd door Lammertink ondergebracht bij twee bv"s, Keybo en Horeca Bedrijven Amsterdam (HBA). Al begin vorig jaar gingen Keybo en HBA failliet, met achterlating van een batterij schuldeisers. De exploitatie van de zaken werd vervol gens ondergebracht bij een andere bv, Copaco, die ook in handen was van Lam mertink. Later verkocht hij de aandelen Copaco voor twintigduizend gulden aan weer een andere pachter van Kooistra, Martin Nijdam. avenhorn -Met een rotklap is voorlopig een einde gekomen aan het kappen van populieren op de Beemsterdijk in Noord-Holland. Twee omwonenden hebben een zaak aangespannen tegen de kap wegens het gebruik van de bomen door zeldzame vogelsoorten. Het hoog heemraadschap zegt uit veiligheidsoverwegingen de bomen te kap pen. Zoals elders in het land waar op grote schaal populieren op dij ken worden gekapt, gaat het om de schade van de wortels aan de dijken. Dat kost veel geld aan onderhoud en dat geld hebben de hoogheemraadschappen er niet voor over. De kap is nu stilgelegd totdat de rechter een uitspraak doet. Foto: GPD den haag/anp - PKK-kopStuk Nuriye Kesbir is vandaag tij dens haar uitleveringszaak bij de Hoge Raad aangehouden. De zitting van het hoogste rechtscollege wordt uit veilig heidsoverwegingen in het pa leis van justitie in Den Haag ge houden. De Hoge Raad had namelijk al eerder een bevel voor haar aan houding afgekondigd, maar ze zat tot nu toe ondergedoken. De Hoge Raad behandelde het uitleveringsverzoek dat Turkije voor haar bij Nederland heeft neergelegd. Onlangs verwierp de vreemde lingenrechter in Amsterdam het hoger beroep in de asielzaak van Kesbir. Deze rechter con cludeerde dat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) op goede gronden vermoedt dat de Koerdische vrouw zich schuldig zou hebben gemaakt aan het faciliteren van misdrijven tegen de menselijkheid. Volgens de Turken is de vrouw verantwoordelijk voor zeker 25 aanslagen op vooral militaire doelen in twee oostelijke pro vincies van Turkije. De PKK zou deze acties tussen 1993 en 1995 hebben uitgevoerd. Kesbir zelf ontkent met klem iets met aan slagen te maken te hebben. De Hoge Raad moet besluiten of haar uitlevering wel of niet is toegestaan. Uiteindelijk beslist de minister van justitie over haar lot. Als hij zijn goedkeu ring aan de uitlevering geeft, kan de Koerdische zich nog ver zetten bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. dordrecht/gpd - Tegen drie mannen (22, 20 en 18 jaar) die vorig jaar november op geweld dadige wijze een kindertehuis in Dordrecht overvielen is giste ren bij de Dordtse rechtbank tussen de drie en zes jaar ge vangenisstraf geëist. De drie be dreigden en beroofden de tien aanwezige leerlingen en twee door Geert Willems westervoort - De orthodontie in Nederland vierde onlangs de vijftigste verjaardag. Er is nog meer reden tot feest: er zijn meer 'beugelbekkies' dan ooit. Veel ouders herinneren zich hun beugel als een ijzeren gor dijn tussen jeugd en volwassen heid. Maar de kinderen van nu lachen de beugel ongegeneerd bloot en laten elkaar enthousi ast hun nieuwe zien. „Kinderen schamen zich er niet meer voor", vertelt orthodontist Anne Elema uit Utrecht, secre taris van de Nederlandse Ver eniging van Orthodontisten DMO. „Het is eigenlijk net als met de bril: eerst werd je daar mee gepest, maar dat hield op toen heel veel mensen hem gin gen dragen." De kinderen vinden het nu zelfs leuk om de beugel hipper te maken. Elema: „Je kunt ze krij gen met elastiekges in allerlei kleuren. En in de plaatjes van kunsthars kun je afbeeldingen naar keuze inbrengen. Ik heb begeleidsters. De verdachten kregen het idee voor de gewapende overval toen zij gezamenlijk naar een film over een bankoverval had den gekeken. Omdat ze naar ei gen zeggen wel wat geld kon den gebruiken besloten ze het voorbeeld van de film in de praktijk te brengen. een jongen gehad die het logo van FC Utrecht had meegeno men. Maar er zijn ook veel kin deren die vooral niet willen op vallen." Meer dan 40 procent van de jongeren boven de tien jaar draagt inmiddels een beugel, volgens een recente enquête van Ernst Young. Ieder jaar komen er zo'n 100.000 nieuwe 'beugelbekkies' bij. Volgens on derwijzer Hennie Horst van De Klimroos in Westervoort (groep 8) is de 'hype' enigszins door geslagen. „De kinderen worden een beetje gek gepraat. Als ik in mijn klas naar tien beugelbek kies kijk, dan heb ik het gevoel dat er bij vier helemaal niets aan de hand is. Ik heb ze van daag ook de vingers laten op steken: 40 procent had een beugel en 40 procent zou er nog een krijgen. Dat is dus al bij elkaar 80 procent. Bij die overi ge 20 procent zat één jongen die er eigenlijk ook wel eentje wilde hebben, al mankeerde hem niets." Orthodontist Elema vindt het percentage van 40 procent aan beugelbekkies dat nu is bereikt, ook wel een grens. „Over het al gemeen zijn we een nuchter Bij de overval waren in totaal vijf verdachten betrokken. Een van hen was een 14-jarig meis je, dat in het kindertehuis had gewoond. De zaak tegen deze jongste verdachte, die het idee had geopperd om haar voorma lige tehuis te overvallen, werd achter gesloten deuren behan deld. De vijfde verdachte was Niemand schaamt zich meer voor zijn beugel, maar je zult er toch maar zo bij moeten lopen. Foto: GPD volkje. Een klein scheef tandje vinden wij Nederlanders wel charmant. Maar als het percen tage veel hoger wordt, kunnen we ons afvragen of we goed be zig zijn. Is het dan niet pure luxe aan het worden? Voor ou ders moet natuurlijk alles per een 19-jarige man, wiens zaak later wordt voortgezet omdat de reclassering nog een rapport over hem moet schrijven. Kort na de inval in het kinderte huis, op de avond van 3 no vember, werden drie overval lers in de trein aangehouden toen ze van Dordrecht naar Rotterdam reisden. Ze bleken fect zijn. Sommigen moet ik van een beugel voor hun kind af praten, omdat het helemaal niet nodig is. Een spleetje tus sen de voortanden is vaak niet erg. Dat trekt in negen van de tien gevallen vanzelf dicht." „Ik denk in ieder geval niet dat orthodontisten kinderen een beugel aanpraten. Ook met ogenschijnlijk rechte gebitten kan iets aan de hand zijn. Een kind bijt bijvoorbeeld op het tandvlees en kan zo op den duur tanden kwijtraken. Dat kun je als leek niet zien. Maar ja, veel pubers staan ook met een vergrootglas voor de spie gel. En dan wordt iedere pukkel een vulkaan. Dat moeten ou ders zich wel realiseren, want zo leuk is het dragen van een beugel nou ook weer niet." En ook niet goedkoop. De kos ten voor het aanmeten van een beugel kunnen oplopen tot 1400 euro voor een uitneem- baar en tot 2300 euro voor een vast exemplaar. Tot 1995 zat een beugel in het ziekenfonds pakket, nu moet er een aanvul lende ziektekostenverzekering voor worden afgesloten. Dan blijft er in de meeste gevallen nog een eigen bijdrage over. geen kaartjes bij zich te heb ben. De officier van justitie rekende de overvallers him misdaad zwaar aan. De hoogste straf werd geëist tegen de 22-jarige verdachte, die de drijvende kracht achter de overval was. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Meester Hennie uit Westervoort begon enkele jaren geleden een kruistocht tegen de 'beugelter- reur'. Hij stoort er zich vooral aan dat zijn leerlingen zo vaak absent zijn, omdat ze naar de 'ortho' moeten, ,,'s Morgens geef ik de kinderen hun instruc tie voor de rest van de dag en dat moet ik op sommige dagen vier, vijf keer herhalen. Heel vervelend. Maar ik heb de strijd inmiddels opgegeven. Als de kinderen buiten schooltijd wil len afspreken, kunnen ze pas vele maanden later terecht." Dat klopt, volgens orthodontist Elema. „Zo'n 90 tot 95 procent van de patiënten zijn school gaande kinderen. Die kunnen niet allemaal tussen half vier en half zes terecht." Meester Hennie verwacht dat de hype weer overwaait. „Dat is al bij meer van die 'modet rends' gebeurd. Er was een tijd dat iedereen wel een buisje in zijn oor leek te hebben, toen moesten we weer goed opletten bij tractaties vanwege kinderen met eén kleurstofallergie. Daar na kwamen ADHD en dyslexie. Maar de uitgebreide aandacht voor die problemen ebt uitein delijk weer weg." den haag/anp - Zeker 21 Ma rokkanen in Den Haag hebben tot dusver geld van de gemeen te gekregen om naar familie in het aardbevingsgebied in Ma rokko te kunnen vliegen. De aanvragers moeten aan strenge voorwaarden voldoen. Zo moe ten ze op bijstandsniveau leven en kunnen aantonen dat ze fa milie in het getroffen gebied hebben. Den Haag vergoedt maximaal 450 euro. De sociale dienst in Rotterdam amsterdam/anp - De man die ervan wordt verdacht op 6 de cember de 33-jarige Bulgaar Constantin Dimitrov op de Dam in Amsterdam te hebben doodgeschoten, is door twee getuigen van die liquidatie niet als de schutter herkend. De 37- jarige verdachte moest gisteren tijdens een zogeheten pro for- mazitting voor de rechtbank in Amsterdam verschijnen. De verdachte beroept zich op zijn zwijgrecht. Een getuige achtervolgde hem na de liquidatie. De politie kon de man op diens aanwijzen kort na het incident aanhouden in een café aan de Ceintuurbaan. Twee getuigen die de schutter hebben zien schieten, haalden de verdachte niet uit een serie foto's, maar wezen een andere foto aan. Twee andere getuigen die de knal hoorden en meteen daarop keken, wijzen de ver dachte wel aan als de schutter. heeft nog geen gegevens over hoeveel mensen een aanvraag hebben gedaan. De dienst keert maximaal 500 euro uit. De ge meenten pasten de regeling ook toe toen Turkije in 1999 werd getroffen door een zeer zware aardbeving waarbij 18.000 mensen omkwamen. Den Haag gaf destijds aan 32 Haagse Tur ken een vergoeding voor een vliegticket. Rotterdam keerde veertien keer een voorschot uit. Dimitrov stond bekend als een belangrijke drugshandelaar uit Bulgarije. Zijn liquidatie vond plaats op klaarlichte dag, op een zaterdagmiddag op de Dam. Voor het ÜÉnsterdam Dia mond Centre werd hij met een kogel doodgeschoten. Deze ko gel ging dwars door zijn li chaam en belandde in het hoofd van zijn 23-jarige vrien din, een in Bulgarije bekend fo tomodel. De vrouw overleefde het schiet incident. Een paar maanden liep ze met de kogel in haar hoofd rond. Deze is pas on langs door Duitse artsen verwij derd en dient als een van de be wijsmiddelen. De advocaat van de verdachte vroeg gisteren om vrijlating van zijn cliënt. De rechtbank wees dat verzoek af en hield de zaak aan tot 27 mei. Dan staat de in houdelijke behandeling ge pland.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3