Lol van de treiterlij n is er wel af GESPREK VAN DE DAG Doop Amalia" op 12 juni t in Den Haag j£ 3'Huwelijk verschrikkelijkste dag uit mijn leven 'Accountants fanatiekste lezers Take two Accountants besteden van alle be roepsgroepen de meeste vrije tijd aan lezen. Ook lezen ze het vaalst humoristische boeken. Dat blijkt uit een onderzoek uitgevoerd in het ka der van 'wereldboekendag' in Groot- Brittannië en Ierland, meldt de web site van de Britse omroep BBC. In het onderzoek werden 1.600 men sen uit verschillende beroepsgroe pen ondervraagd over hun leesge drag. Gemiddeld zitten accountants vijf uur per week met een boek op de bank. Een woordvoerder van de Brit- Horatius Ontwijk een uitvrager, want hij is ook een uitflapper se tak van Price WaterhouseCoopers meent dat het onderzoek bewijst dat accountants niet zo saai zijn als hun reputatie doet vermoeden. Secreta resses zijn in het onderzoek een goe de tweede, gevolgd door politici. Journalisten en taxichauffeurs lezen met een vierde en vijfde plaats ook redelijk veel. Geestelijken hebben het met hun laatste plaats klaarblijkelijk te druk om te lezen. Volgens het onderzoek lezen ze maar twee uur en veertig minuten per week. De bisschop van Oxford, Richard Harris, denkt dat dit komt omdat het meeste leeswerk van geestelijken bestaat uit theologische stukken. „Dat zou je als werk kunnen zien, maar voor de meesten is het ontspanning." Uit het Britse onderzoek blijkt verder dat taxichauffeurs de meeste zelf hulpboeken lezen, geestelijken het liefst in bad hun boeken verslinden en advocaten bij voorkeur hun lees werk op het toilet doen. anp Ze staat op het punt om weg te gaan. Dan gaat de te lefoon. Haastig, met een sjaal al in haar hand, pakt ze haar mobieltje. Een close-up van het gezicht, de kijker weet meteen wie het is. Enkel het dringende gerinkel, de rest lijkt een momen t te bevriezen. Dan neemt ze op, hij zal er niets van merken. Niets van haar spanning, haar verwarring, haar verlangen en haar angst. Op het moment dat ze een afspraak ma ken, draait de camera weg en richt op een foto in de kamer die twee jaar geleden is gemaakt. Een donkere ach tergrond, de flitser vol in het gezicht van de twee mensen op de voorgrond die, leunend tegen elkaar, gelukkig maar betrapt in de lens kijken. De volgende scène speelt zich afin een hippe tent om de hoek, even voorbij lunchtijd. Het is niet druk, ze praten zachtjes. In de stiltes wordt het meest gezegd. Ze roert in haar koffie en weet dat hij naar haar kijkt. Ze weet wat hij gaat zeggen, maar ze weet niet of ze het wel wil horen. Ze wil eerst weten wat er ge beurt als hij het gezegd heeft, wat hij daarna zal zeg gen, maar ze weet het niet. Alles wat hij tot nu toe heeft gezegd, was anders dan ze verwacht had. Op een paar impulsieve losse flodders na, waarin ze hem herkende zoals ze hem kende. Voor de rest krijgt ze bijna het gevoel alsof er iemand anders tegenover haar zit. 'Ik ben veranderd...zegt hij. Het is wat alle vrouwen willen horen, mciar niet geloven als het wordt ge zegd. Mensen veranderen niet en als ze het al doen, waarom dan nu ineens wel en voor hoelang? Is hij zo iemand die zichzelf niet of nooit is geweest? Tege lijkertijd weet ze dat het bijna niet anders kan, dat zij ook niet meer dezelfde is. Dat er te veel is gebeurd. Dat hij nu te maken zal krijgen met de littekens die hij haar zelf heeft toegebracht. Misschien zijn ze in derdaad allebei veranderd, maar wat zoeken ze nu dan in godsnaam nog bij elkaar? Dat wat er was, is niet voor herhaling vatbaar en dat wat er zou kun nen zijn, heeft zijn kans gehad. Waarom laat ze hem toe in haar ruimte die net vrij was van zijn invloed en waar met veel moeite de gaten zijn gedicht die hij achterliet? Omdat ze denkt dat ze dit keer dichter bij zichzelf zal blijven, omdat ze denkt dat ze zich dit keer zal afvragen of het hddr gelukkig zal maken in plaats van hem. Omdat hij toch wel afhaakt als hij dat eenmaal door heeft. Dat denkt ze, dat hoopt ze, simpelweg omdat ze zichzelf niet toestaat zo'n groot gebrek aan zelfken nis en inzicht te hebben dat ze blijkbaar in staat is dezelfde fout nog een keer te maken. Liever laat ze hem nog een keer de fout maken, zodat ze de bevesti ging krijgt dat zijn liefde uiteindelijk toch tekort schiet. In die zin is ze zo stom om bij voorbaat al weer haar lot uit handen te geven. Opnieuw bereid om het spelletje mee te spelen, omdat ze denkt dat ze sterk genoeg is om dit keer zelfde spelregels te bepa len. Heeft ze dan niet in de gaten dat er niet met haar, maar óm haar gespeeld wordt? De jacht is be gonnen en terwijl ze allang heel hard weg had moe ten rennen, blijft ze als een onnozel meisje uiteen tweederangs thriller, tot ergernis van de kijker, treuzelen en denken dat ze zo'n gevaar niet loopt. Misschien denkt ze sowieso niet dat ze gevaar loopt, omdat ze zelf het gevoel heeft in een heel ander genre film te spelen. Een romantische komedie met weliswaar te weinig humor en té weinig romantiek, maar wel zo eentje waarbij het uitein delijk allemaal weer goed komt. Om dat echte liefde alles overwint. Zo zal het niet gaan. En dat weet ze. Maar ze weet ook dat ze dus voor de tweede keer datgene los zal moeten laten, waar ze in eerste instantie al geen afstand van wilde doen. Dat ze het nu alsnog moet doen, uit eigen keus en 1 zelfbescherming, zonder daar iemand anders de schuld van te kunnen geven. Flashbacks spelen door haar hoofd. Scè nes waarvan de kijker niets te zien krijgt, maar waarvan de pijn en het ge luk haar zichtbaar kwellen, Hoe kan iemand zichzelf zo dwarszit ten? Ik begrijp haar niet, terwijl ik het zelfben. Reageren? Reacties_op_column@hotniail.com I DAGELIJKS LEVEN De BAND van zangeres BEYONCÉ heeft een 91-jarige Amerikaan gered van een OVERVALLER. Gitarist Shaun Carrington, basgitarist Kern Barntley en drummer Nisan Stewart reden toevallig voorbij een parkeerterrein waar de bejaarde man net zijn portemonnee aan de met een mes bewapende overvaller was kwijtge raakt. De-drie stapten uit, grepen de overvaller in zijn nekvel en belden de poli tie. Van Beyoncé had de dankbare overgrootvader nog nooit gehoord. „Wij zijn meer van de generatie van John Wayne", zei zijn vrouw Faye. De Amerikaanse superster JANET JACKSON ligt er nu ook uit bij MIC KEY MOUSE. De directie van het Disneypark in Orlando (Florida) heeft een door Jackson 'ontworpen' beeld van Mickey weggehaald. Di recte aanleiding hiervoor is de ont blote borst die de artieste liet zien tijdens een rechtstreekse uitzending op de Amerikaanse televisie. Vol gens de krant Orlando Sentinel vroeg Disney vorig jaar verschillende artiesten om een beeld van Mickey Mouse naar hun voorkeur te model leren of te kleden. Reden was de 75ste verjaardag van de beroemde muis. Ook Jackson deed mee en ze kleedde Mickey in een strakke zwar te outfit die ze droeg tijdens de Ry- thm Nations Tour in 1990. De beel den gaan nu op toernee door de VS, maar Janets creatie zal er als gevolg van 'Nipplegate' niet meer bij zijn. g ir k Willem-Alexander en Maxima F1 ten een eeuwenoude familietrg1 voort door, op zaterdag 12 juni hun dochter Catharina-Amalia laten dopen in de Grote- of Siif cobskerk in Den Haag. De uit 1402 daterende Sint Jac<P kerk werd in 1626 door stadhoi Frederik Hendrik en zijn vrouw Amalia van Solms voor het eerr bruikt voor de doop van een Or je, de latere stadhouder Willend Omdat het bij protestanten ge-11 woonte is de dominee 'die het f welijk heeft ingezegend ook te f gen om de doop te verrichten, F dominee Carel ter Linden, die p1 februari 2002 de trouwdienst le1 de, op 12 juni ook voorgaan in? dienst. De verwachting is dat bfs plechtigheid -de doop is altijd f derdeel van een normale kerk-- dienst- ook een rooms-katholie priester een rol zal spelen. Maxi is immers katholiek en ook bij 1 huwelijk bekleedde een prieste: belangrijke rol. „Van mij mag hij de preek houf en de gebeden voorlezen", zeg!1 minee Anne van der Meiden. ET theoloog uit Nijverdal denkt daB dienst een sterk 'hervormd' kaïj ter zal krijgen om de behouderis protestanten niet tegen de hare1 te strijken. 51 De ouders van Maxima -haar vf mocht wegens zijn banden mei Argentijnse junta uit de jaren z ventig niet naar de bruiloft konj( zijn welkom bij de plechtigheid Dat is al voor het huwelijk van f lem-Alexander en Maxima bepi De doop van de prinses is toch" vooral een privékwestie en geei1 staatszaak, zo meent politiek D?' Haag. gpd O OM...? 2AT Pl£ MENSELIJK SUPERMODEL Carmen Kass (25) gaat in haar geboorteland Estland de POLITIEK in. Minister-president Parts heeft in een open brief het nieuwe lid van de liberaal-conserva tieve partij Res Publica begroet. De president schrijft dat in tijden waarin veel jonge mensen Estland verlaten, de stap van Kass „een krachtige boodschap is voor nieuwe genera ties". Het model overweegt zich kan didaat te stellen voor de Europese verkiezingen in juni. Kass, een blon de schoonheid, siert regelmatig de voorkant van internationale mode tijdschriften en maakte reclame voor Dior, Versace en Chanel. Foto: AP Supermodel JODIE KIDD heeft een indringer het huis uit gejaagd. Dat heeft haar vader gisteren gezegd. De 25-jarige Kidd trof de INBREKER maandagochtend vroeg aan in haar slaapkamer in het huis van haar ou ders op Barbados. De inbreker nam de benen. Samen met haar vriend ging Kidd achter hem aan. De inbre ker loste daarbij een schot, maar raakte niemand. Uit het huis is niets verdwenen. De politie heeft enkele mannen aangehouden voor verhoor. De Amerikaanse toneelschrijver NEIL SIMON (76) heeft een nier transplantatie kunnen ondergaan dankzij zijn persagent Bill Evans (53), die bereid was als donor voor hem te fungeren. Dit meldde The New York Times gisteren. Simons vrouw Elaine vertelde de krant dat beiden het uitstekend maken. De mannen, die al 25 jaar met elkaar bevriend 2ijn, liggen in een zieken huis in New York. Simon was al ver scheidene jaren nierpatiënt en moest driemaal per week voor dialy se aan een kunstnier liggen. Tapes met Diana's eigen verhaal uitgezonden Het zijn intieme geluidsopnamen, de in het ge heim opgenomen tapes die in 1992 leidden tot het eerste boek van auteur Andrew Morton over prinses Diana. Ze waren gisteren voor het eerst te horen. De primeur ging niet naar een Britse omroep, maar naar de Amerikaanse zender NBC. Diana vertelt over haar relatie met kroonprins Charles, die vanaf het begin gedoemd was te mislukken. „Ik smachtte naar hem. Hij belde me helemaal niet op", hoor je Diana zeggen, terugkijkend op een twee weken durende reis in de tijd dat zij en Charles geacht werden ver liefd te zijn, nog voor hun verloving. Diana was al vroeg diep ongelukkig in haar re latie, en al tijdens haar verloving verschrikke lijk jaloers op Camilla Parker Bowles. „Ik was wanhopig, wanhopig", hoor je Diana zeggen over Charles 'obsessie' met de toentertijd ge trouwde vrouw. Ze wist van de affaire door te lefoongesprekken tussen beiden. Een week na de verloving krijgt ze al last van boulimia, een ziekte waarbij je eten naar binnen schrokt en vervolgens uitbraakt. Tijdens haar huwelijk op 29 juli 1981 is ze 'do delijk kalm'. Maar waar de buitenwereld het sprookjeshuwelijk van de eeuw ziet, voelt Diana zich als een „lam dat naar de slacht bank" gaat. Ze noemt haar trouwdag 'belache lijk', 'om je wild te lachen' en 'de verschrikke lijkste dag uit mijn leven'. Op de geluidstape zegt ze dat ze op weg naar het altaar kijkt waar Camilla zit. Toch gaat ze vol hoop op huwe lijksreis, maar al naar twee dagen is daar niets van over. Haar woorden zijn op zich geen nieuws. De inhoud ervan was al bekend, sinds de her nieuwde uitgave van het boek 'Diana, haar ware verhaal, nu in eigen woorden' van An drew Morton, dat na de dood van de prinses in 1997 werd uitgebracht. De biograaf verklaarde in '92 dat hij zijn boek Waar de buitenwereld het sprookjeshuwelijk van de e dat naar de slachtbank' werd gevoerd. Foto: AP zag, voelde Diana zich als een 'lam over Diana had gebaseerd op interviews met vertrouwelingen van Diana. In werkelijkheid had een vriend van Diana, James Colthurst, Morton benaderd omdat Diana haar ware ver haal wilde vertellen. Het was Colthurst die met een bandrecorder naar Kensington Palace ging en de vragen van Morton stelde waarop Diana antwoordde. Het is niet bekend hoeveel de Amerikaanse zender Morton heeft betaald om de bandjes als eerste op de tv te mogen uitzenden. De prinses -die pas 36 was toen ze stierf- heeft ze ven uur lang op de.bandjes ingesproken. NBC zond gisteren fragmenten uit waarin Diana haar eenzaamheid, zelfmoordpogingen, zelf- mutilatie, boulimia en jaloezie op Camilla beschrijft. Ze lacht af en toe hoorbaar om zichzelf of om de situatie en praat vooral over haar minderwaardigheidscomplex en over feit dat ze zich in de steek gelaten voel de door kroonprins Charles. Ze gaat niet in op de buitenechtelijke relaties die ze vanaf midden tachtig zelf aanging. NBC beschikt ook nog over nimmer uitge zonden videobeelden van Diana, gemaakt door de man die haar trainde in openbaar spreken. Die komen in de uitzending van volgende week donderdag aan de beurt. Ans Bouwmans Geen mooier vermaak dan leedvermaak. Trei- terlijnen schoten de afgelopen jaren als pad destoelen uit de grond. De Tweede Kamer wil nu een verbod op de lijnen, die vaak grote schade aanrichten bij slachtof fers. „Ach, de mensen doen het zelf," vindt de exploitant. De telefoon gaat. Een medewerker van de Gil les de la Tourette stich ting meldt zich. Hij zegt bezig te zijn met een onderzoek, maar maakt je ondertussen uit voor 'vuile randdebiel' en 'klootzak' en vloekt je hele maal stijf. Of een vrouw ver telt hevig overstuur dat ze zwanger is van jouw man en ze weet echt niet meer wat ze moet doen. Grappig? Volgens de gebruikers van de bekende treiterlijnen wel. Maar ze weten vaak niet half wat ze aanrichten met hun 'grapjes'. Een man uit Oosterhout raakte vre selijk in paniek toen hij de bood schap kreeg dat zijn vrouw was ver ongelukt, terwijl hij eerder al een dochter had verloren bij een ver keersongeluk. Met zijn vrouw was echter helemaal niets aan de hand. De telefoontjes over dode of zieke familieleden zijn sinds enkele maanden verdwenen uit het aanbod van de Treiter- lijn, de Afzeiklijn, ^Treiter- box en andere aanbieders op internet. Het gesprek dat mi nister Brinkhorst (economi sche zaken) november vorig jaar had met de exploitanten na klachten van kamerleden heeft effect gehad. Maar dat is dan ook gelijk het enige, vindt Joop Atsma (CDA). Nou ja, er wordt soms ook bij vermeld dat het om een grap gaat. Of het nummer van de afzender komt erbij te staan. Maar verder leerde een speurtocht op internet en in c) kranten hem dat er bitter weinig verande is. Dus moet er een verbod op de treiterig komen, vindt hij. En met hem PvdA, D661 organisaties als de Kinderconsument. „li gaat om boodschappen die ingrijpende g volgen kunnen hebben voor kinderen en deren,legt Atsma uit. Intussen verdienen de exploitanten grof |i Zeventig of tachtig eurocent per minuut i; Tieel normaal en voor een sms-je wordt z|' 2,20 euro gerekend. Volgens de exploitant vallen de verdiensten mee. „Twee tot drij jaar geleden was het een paar maanden i populair," zegt Arthur de Lange van Tele) ture, eigenaar van 12Treiterbox. „Nükenf dereen het en is de lol er aft Vorig jaar schrapte Telefuture na het gesp met Brinkhorst al twintig van de negentig richten. De Lange verklaart dat 'alles wat! nu op de site van 12Treiterbox staat dooit beügel kan'. Toch heeft de site eergisterel de loop van de dag enkele berichten vervjf derd. 's Ochtends kon je nog een klasgenf laten bellen met de opdracht morgen met een zak ovfer zijn hoofd op school te komt Uit een stemming was gebleken dat de ait re leerlingen hem te lelijk vonden. Aan he einde van de middag was dit bericht spott loos. f De andere grote exploitanten, DAC Planei Byteplanet.com, weigeren commentaar, j „Wat moeten we nou voor reactie geven, zegt de telefoniste namens de directie va| DAC-planet. „Het ligt nog maar net in de mer. Er is nog geen beslissing. Wij vindert ieder geval niet dat we te ver gaan. De mff sen doen het zelf." 1 Voorlopig kunnen de exploitanten rustig; ademhalen. Volgens Brinkhorst is het wel lijk gezien absoluut onmogelijk de treitert nen te verbieden. En volgens een woordv, der van zijn departement hebben ze hunl; ven ook daadwerkelijk gebeterd. „Er zijn J sinds november ook geen klachten meer I nengekomen bij de Ombudsman, het min terie en het College Bescherming Persoori gegevens," meldt hij. Ook bij de Stichting) lefonische Informatiedienstcode (Stic), di toezicht houdt op een betrouwbaar aanbi van informatiediensten, wordt sindsdien j meer geklaagd over de treiterlijnen. 1 Angela de Jong I1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2