Weg Wiel Phaeton: zonnewagen in het nauw Nederland moet niet fietsen maar 'smoven' HUISMAN OUDSHOORN bv Achtste versie Mitsubishi Evo gewoon op de markt Audi doet het goed in China leusden - Audi draait als een tierelier. De VW-dochter ver kocht vorig jaar wereldwijd 770.000 auto's, 3,7 procent meer dan in 2002. In Duitsland zelf zakte de markt iets, maar in de VS steeg die wat. In China le verde Audi in 2003 63.500 au to's af en dat was maar liefst 71,5 procent meer dan een jaar daarvoor. Ook in Japan groeide de afzet met een kleine 13 pro cent tot 13.137 auto's. Snelle vouwfiets utrecht - Het grootste nadeel van een vouwfiets is het gebrek aan snelheid. Door de kleine wieltjes en het verzet gaat veel trapenergie verloren. De nieuw ste vouwfiets van Dahon voor komt dat. De Speed Pro heeft snelle wielen en een sportieve zithouding, waardoor hoge snelheden zijn te halen op de vouwfiets. Grootste nadeel is het prijskaartje: de Speed Pro kost 999 euro. KALENDER vrijdag 5 MAART 2OO4 MAART 2004 t/m maart Jubileumtentoon stelling 70 jaar Dinky Toys en 15 jaar Matchbox, Toy Gallery, Brummen. www. toygallerynl www.dutchdinkysociety.club.tip.nl t/m 14 Salon van Genève, Palexpo, Genève, Zwitserland. www.palexpo.ch www.salonrauto.ch 5-7 Antwerp Classic Salon, Bouwcentrum, Antwerpen, België. 045 5462 066. www.siha.de 6 Ruilbeurs modeltreinen, Euretco Expo Center, Houten. 016 5537 054. www.euretcoexpocenter.nl 6 Ruilbeurs modelauto's, 't Witte Hoes, Markeloseweg 90, Rijssen. 055 5429 302. 7 AutoMaxx Street Power Edition2, TT-circuit, Assen, www.automaxx.nl 7 GP Australië, Formule 1, Melbourne. 1ste Grand Prix. 7-8 Internationale Oldtimer beurs voor Automobielen, Autotron, Rosmalen 13-14 British CARS Lifestyle, Autotron Rosmalen, 035 6836 990. www.britishcarsandlifestyle.nl 13-14 Wheels in miniatuur, IJsselhallen, Rieteweg 4, Zwolle. 058 4624 464. www.ijsselhallen.nl 14 Modelautobeurs, Spaarnehal, Haarlem. www.eurospoor.nl Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. (advertentie) 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewieler b.v. De Volkswagen Phaeton is er nu ook in een verlengde versie: te koop vanaf 119.255 euro. Foto: Pon door Peter Lodewijks In 1981 stapte ik bij een Volkswa gen-dealer binnen voor een leuk geprijsd tweedehands Golfje. Een uurtje later kwam ik als trot se eigenaar van een splinter nieuwe de zaak uit. De gladde verkoper had me zelfs in een GL weten te praten, de meest luxe uitvoering die toen op de prijs lijst voorkwam. Wat daar allemaal opzat? Het dashboard was uitgevoerd in minder lelijk plastic, op de stoelen zat een wat luxer stofje én... er stak een aansteker uit het dashboard. Tegenover deze enorme bulk aan extra's stond het ontbreken van een rechter- buitenspiegel, de ramen moest je zelf opendraaien en ook een vijfde versnelling werd er niet bijgeleverd. In enkele decennia zijn de op vattingen over wat een moder ne auto aan uitrusting bij zich moet hebben, op z'n zachtst gezegd 'bijgesteld'. Ook bij Volkswagen. Zélfs bij Volkswa gen zou je haast zeggen, want de grootste VW, de handge maakte Pheaton, kunnen we toch echt niet meer als een 'au to voor het volk' bestempelen. Met genoemde Golf '81 in het geheugen is het wel een feest om in deze Duitse limousine te zitten en om je heen te kijken met het instructieboekje in de hand. Vooral 's avonds waant men zich in de cockpit van een modem vliegtuig met overal knopjes en oplichtende lamp jes. Wie het leuk vindt om iets elek trisch te bedienen komt in de Phaeton volledig aan zijn trek ken. We zouden veel eerder klaar zijn met het opnoemen van alle zaken die met de hand bediend moeten worden. Het is ondoenlijk om alle extra's en voorzieningen op te noemen die deze auto aan boord heeft want de lijst is van een indruk wekkende lengte. En alles is omgeven door een stevige por tie chroom, hout en leder. Het interieur ademt pure klasse en is prima afgewerkt, tot in het kleinste detail. Zoals de Phaeton oogt, rijdt hij ook. Hij is snel, comfortabel (heerlijk, die massage in de stoelen!), luxueus, noem het al lemaal maar op, en ook met de veiligheid lijkt net dik in orde. Een schier eindeloos arsenaal elektronische hulpjes zorgt er voor dat de wagen ook in de meest onvriendelijke omstan digheden bestuurbaar blijft en er dus een zo groot mogelijke kans bestaat dat een ongeval Hoogmoed komt voor de val Je moet als Volkswagen maai" durven om een auto op de markt te brengen die bijna niemand kan betalen en die dood leuk Phaeton te noemen. De legende van Phaeton (Feetonne op z'n Frans) is namelijk een typisch hoogmoed-komt-voor- de-val verhaal uit de Griekse mythologie. De halfgod Phaeton, zoon van Apollo en de nymf Clymene, 'leent' op zekere dag de zonnewagen van zijn vader om te laten zien dat hij een echte godenzoon is. Met die zonnewagen worden de zonne stralen over de aarde verdeeld. Eenmaal op weg door het spookachtige uitspansel wordt de jongen bang. Hij laat de teugels los en de paarden slaan op hol, waardoor de hele we reld in het ongerede raakt De aarde verschroeit of bevriest, de avond wordt ochtend en de seizoenen raken in de war. Oppergod Jupiter ontsteekt in woede, stuurt donderende on weerslagen en treft met zijn dodelijke bliksem de overmoedi ge en ongelukkige Phaeton. Het lijkt erop dat de superdeluxe limousine van Volkswagen zijn naam eer aan gaat doen. vermeden kan worden. En gaat het wel mis dan schieten er uit alle hoeken en gaten airbags te voorschijn, die de bestuurder in bescherming nemen. Een fantastische wagen, die Phaeton. Indrukwekkend en stijlvol. Maar een Volkswagen? Nou nee, niet echt. Mijn Golf van 1981 met die aansteker, dat was een Volkswagen. Het merk VW en 'onbetaalbaar' gaan nou eenmaal niet samen. Blijkbaar denken meer mensen zo. Want de Phaeton verkoopt niet goed en de Duitse fabrikant zit er al een beetje mee in de maag. De superlimo kost Volkswagen miljoenen aan afschrijving. Vooral in de Verenigde Staten valt de verkoop tegen. Auto's als de Kever (zowel de nieuwe als de oude) en de Golf deden het altijd goed in de VS, maar ook de Amerikanen kiezen blijkbaar liever voor een merk met meer uitstraling als ze zo'n flink bedrag uitgeven. Inmiddels is de onvermijdelijke geruchtenstroom op gang ge komen en die wil dat de Volks wagen Phaeton over ongeveer een jaar uit productie zal wor den genomen. Hetgeen zal be tekenen dat de super-VW, hoe fraai ook, officieel als misluk king de boeken in gaat. Er wa ren plannen voor nog eep an dere super-VW, maar die zullen nu wel in de ijskast belanden. Wel is er van de Phaeton nog een verlengde versie uitge bracht. Voor wie het nog niet naar zijn zin had in de 'gewone' uitvoering. De verlengde heeft 12 centimeters meer wielbasis, die vooral ten goede komen van de beenruimte achterin. En dat is waar de eigenaar meestal zit, want anders dan bijvoorbeeld de Audi A8, is de Phaeton een limo waar met zich in laat rij den. In dat ruimere achtercom partiment zou de eigenaar een complete werkplek kunnen in richten, met computer, fax, au dio en een ijskast. Als je toch bezig bent... Tenslotte nog even de prijzen, voor de liefhebbers. Er kan ge kozen worden voor een 3.2 V6- motor, een 4.2 V8, een 6.0 W12 of een 5.0 VI0 diesel. Verder is er een 4-zitter en een 5-zitter en de al genoemde verlengde ver sie. De goedkoopste Phaeton is de handgeschakelde 3.2 liter V6 in 5-zits uitvoering, die komt op 85.580 euro. De duurste is de verlengde 4-zits 12-cilinder: 164.900 euro. Ford stapt ook in Autosar-cli Amsterdam - BMW, DaimlerChrysler en VW richtten vorig tosar op, waartoe nu ook Ford (met zijn merken Volvo, Jaj Mazda, Land Rover en Aston Martin) is toegetreden. Same toeleveranciers als Bosch, Continental en Siemens VDO w sar een open standaard creëren voor elektrische en elektrc systemen op automobielgebied. BOEKEN Betrokkenen vertellen geschie< door Peter Lodewijks Dit weekeinde gaat het specta culaire Grand Prix-circus weer van start. Wie helemaal in de stemming wil komen, kan de aanschaf overwegen van het boek Formule 1 - de autobio grafie. Met zes eurotientjes is het niet heel goedkoop maar dan heeft men wel gelijk wat, want dit is een zeer fraai vorm gegeven (en zwaar) werk waarin de Formule 1 op een originele en leesbare manier vanaf het prille begin (in 1894) onder de loep wordt genomen. Samensteller Gerald Donaldson koos ervoor om in dit boek vooral de betrokkenen aan het woord te laten zoals teamba zen, ontwerpers, monteurs, ra ceofficials, journalisten, cou reurs en... hun vrouwen. Het zijn hun verhalen, die samen met het exclusieve beeldmateri aal (ruim 500 illustraties), de ra ceverslagen en de biografieën van de belangrijkste coureurs (ook Nederlandse en Belgische) de complete geschiedenis van deze ultieme vorm vanj sport vertellen. Het bliji wereld apart, de Formu waarin glamour, lef, gla dood heel dicht bij elkal gen. Met deze 'autobioj van de Grand Prix' duik middenin. Formule 1 - De autobiol Auteur Gerald Donalds3 geverij Het Spectrum; Q 360 bladzijden; Formaa cm; Prijs: 59,95 (advertenties) AUTQlHIiMIKERK Leiden t Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL.: 071-531 C ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX. TEL.: 071-35 WWW.AUTOHEEMSKERK.COM MITSUBISHI MOTORS Automobielbedrijf TouwtxKin 5 leiderdorp, Tel.: 071 - 541 01 41 e-moil: info@oudslioombv.nl, www.oudshoornbv.nl BLIK IN HËT VERLEDEN door Mario Vos Mitsubishi worstelt in Europa al jaren met zijn imago. Terwijl de oplossing toch eigenlijk voor de hand ligt, als je zoveel successen behaalt in de rallysport en Parijs-Dakar. Maar civiele versies van die winnende rallykanonnen waren in Europa nooit via de dealer leverbaar. Met de introductie van de Evo VIII komt daar verandering in. De liefhebber van sportieve auto's kent de Mitsubishi Evo-reeks vast al langer. Want reeds in 1992 begon het Japanse merk met de bouw van een speciale evo lutie-versie (vandaar Evo) van de vier- wielaangedreven Lancer Turbo om die vervolgens in de rallysport in te zetten. Er volgden nog meer evolutiesprongen met keurig opeenvolgende nummers, die via de grijze import in kleine aantal len soms Nederlandse liefhebbers be reikten. En al die tijd had Mitsubishi nog niet door dat juist die Evo -goed voor vijf rallykampioenschappen- een uitsteken de auto was om het imago op te poet sen. Tegelijk met het nieuwe management van Mitsubishi kwam dat besef er wel. En dus is Evo nummertje acht nu lever baar via de Mitsubishi-dealer en met de originele fabrieksgarantie van drie jaar. Niet onbelangrijk voor zo'n geavanceerd brok rallytechniek als de Evo VIII- Rallykanon Evo VIII is aardig opzichtig. Foto: Mitsubishi De Mitsubishi Evo Vffl is een enorme aandachtrekker. Vooral dankzij zijn zwaar met spoilers 'bewapende' carros serie: achter staat er een soort 'picknick tafel' op het kofferdeksel. Dat maskeert de wat saaie sedanlijn, waarop Mitsubi shi overigens wel het nieuwe 'gezin sneusje' heeft gezet dat ook de Outlan- der en de nieuwe Colt kenmerkt. Volle dig nieuw is het interieur en dat is een enorme verbetering ten opzichte van de aftandse binnenkant van vorige versies. Er is nu zowaar een mooi gevormd dashboard en je zit op prettige Recaro kuipstoelen. De autoliefhebber zal echter meer inte resse hebben in de techniek. Het spor tief kloppende hart is een tot 265 pk te- ruggetunede motor (was 280 pk in de Evo VII) om aan de Europese emissie-ei sen te kunnen voldoen. Het gaat om een 2.0 liter 4-cilinder turbomotor die via een 5-versnellingsbak en een actief mid- dendifferentieel het vermogen aan alle vier de wielen afgeeft. Met een draai- knop op het dashboard kun je kiezen voor asfalt, grint of sneeuw, een functie die de vermogensverdeling regelt en al leen in competitieverband echt wat brengt. In de achteras zit dan nog een elektro nisch gestuurd differentieel dat Mitsubi shi Active Yaw Control noemt. Afhanke lijk van de omstandigheden stuurt dit systeem meer kracht naar het buitenste achterwiel in bochten. Mooi spul alle maal, maar je moet minstens een paar trainingen in verhoogde rijvaardigheid hebben gehad om er profijt van te heb ben. Want je kunt onwaarschijnlijk hard gaan met de Evo VIII en het rallymon ster door bochten jagen als een volleerd coureur zonder ooit iets van die elektro nica te merken. Toch voldoet de auto ook prima als je er een kratje weekendboodschappen mee gaat halen. In die zin is het geen com promisloze sportsedan. Het reiscomfort op snelwegen is zelfs opvallend goed. Toch zal de Evo VIII vooral raceliefheb bers aanspreken en daarvan denkt de Nederlandse importeur er minstens 50 per jaar te kunnen vinden. Een voor zichtige schatting gezien de prijs van 50.990 euro. Elke fietsfabrikant heeft zijn eigen versie van de Smover. Hii versie van Koga Myata. Foto: ANP amsterdam/anp - Automatisch schake len en geen zadelpijn. Dat zijn twee wensen van de moderne fietser. Sinds kort zijn er luxe fietsen, die hieraan te gemoet komen. Ze worden 'smovers' (smart-movers) genoemd. Schakelen doet de fiets uit zichzelf via een in de nerf ingebouwde, elektronische scha keleenheid. En er zitten veren in de fiets, die fungeren als een soort schok demper. Alles werkt zonder batterijen, dus ook de verlichting. Nederland moet aan de 'smover' en dus gaan 'smoven'. Dat is in elk geval wat zes fietsfabrikanten en Shimano, producent van fietsonderdelen, willen bereiken met het nieuwe smover-fiets- concept. Elke fietsfabrikant heeft zijn eigen versie van de Smover. De smove- fiets is uitgerust met elektronische schakelaars die je ook volautomatisch kimt laten schakelen, afhankelijk van de druk op de pedalen. Alle onderdelen werken zonder batterijen, maar via een naafdynamo. Zowel de voor- als ach tervering werken computergestuurd, zo ook de derailleurs op trap- en achteras. Shimano kwam met het idee en ont wikkelde het nieuwe concept, dat voor lopig alleen in Nederland en Duitsland op de markt wordt gebracht, voor feite lijk alle fietsfabrikanten. De prijs van de nieuwe smover-modellen met alles er op en er aan ligt tussen de 2.000 en 2.500 euro. Het nieuwe fietsen past in de techno- cultuur van deze tijd, zegt merken- strateeg Marie-Lou Witmer. „Mensen willen steeds meer producten die slim en modem zijn." De auto ging de fiets fabrikanten al voor. Daarin is de com puter inmiddels niet meer weg te den ken. Nu zit hij ook op de fiets en zal waarschijnlijk in hoog tempo verder worden ontwikkeld, verwacht Shima no. „Wat te denken van een GPS, Per sonal Digital Assistent (PDA), hartslag meter en mobiele telefoon voor op de fiets." Na de introductie van mountain bike 15 jaar geleden -de grootste hype in fietsland- was fietsminnend Neder land wel weer een keer toe aan iets nieuws. Met de smover willen Shimano en de fietsfabrikanten meer mensen op de fiets krijgen. „Een te grote groep van boven de 35 jaar staat vrijwel nooit meer op de pedalen. Smovers is dus ook vooral gericht op die mensen." Uit onderzoek van Shimano blijkt dat zo'n 600.000 mensen boven de 35 jaar bijna niet meer fietsen. Het is ook de groep die 'het gedoe' op de fiets niet wil. „Bij aankoop van een fiets willen ze vaak zo veel mogelijk versnellingen, maar in de praktijk gebruiken ze die vrijwel nooit", zegt Shimano. Hoe vernieuwend de smover ook is, een chipbeveiliging voor diefstal is niet meegeleverd. „We hebben wel geprobeerd om iets op te zetten met een pincode, maar dat werd ons door de verkopers ernstig afgeraden. Ze wa ren bang dat ze dan 's nachts uit bed worden gebeld door mensen die hun pincode zijn vergeten." vorstin Elisabeth. Deze 'Star of India' werd in 1934 gebouwd voor een maharadja. Het statige Engelse merk begon, toen Henry Royce nogal ontevreden was over zijn juist aangeschafte Dé- cauville. De auto die hij vervol gens zelf bouwde, werd door zijn compaan Charles Rolls in mei 1904 verkocht onder de samen gevoegde naam Rolls-Royce. Ve le auto's volgden. Ze werden wereldberoemd vanwe luxe en veronderstelde De Rolls-Royces werden vaak door de fabriek als met motor uitgeleverd e volgens naar de wens va klant bij een carrosseriell afgebouwd. Een van de I ste onderdelen van de R< het beeldje Spirit of Ecstl voorop de monumentale Foto: GPD Er zijn in Antwerpen tot en met zondag volop klassiekers te zien en te koop. Het thema van de Classic Salon in de Belgische ha venstad is dit keer 'een eeuw Rolls-Royce'. Naast vele andere wagens worden fraaie voorbeel den uit de productiegeschiedenis van dit beroemde Britse merk getoond. Zoals de Phantom II Continental Cabriolet, die hier wordt bewonderd door de Britse

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20